Vlaggen op 31 Augustus S. C0LT0F, Kanaalweg DERDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAO 5 AUGUSTUS 1933. Gemeentel aad. Stadsnieuws. Langs de Siiaat. Onze foto-prijsvraag. TELEFOON 533 Stadsritten 50 ct met 6-7 pers. auto's Buitenritten 7 cent per If.M LAAN 44-46. PREDIKBEURTEN STRANDTENTEN, Gevonden voorwerpen. Op- en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Zomertijd. Aug. Z 6 M 7 D W Maan op: ond.: 21.05 5.57 21.18 7.26 8 21.29 8.50 9 21.40 10.11 D 10 21.52 11.28 V 11 22.05 12.46 Z 12 22.23 14.03 Zon op: ond: 5.27 20.41 5.28 20.40 5.29 20.38 5.31 20.36 5.33 20.34 5.34 20.32 5.36 20.30 Hoogwater sm. nam. 10.03 10.23 10.30 11.02 11.20 11.40 12.00 0.20 0.41 1.00 1.17 1 40 1.55 Licht op voor alle voertuigen: Zaterdag 5 Aug. Zondag 6 Maandag 7 21.13 2111 21.10 De*eerste prijswinnaars bekend. De slagzinnenpuzzle moet nog uit- gepuzzeld worden. De heer A. Eendebak, tot voor kort onderwijzer aan de Chr. School te Den Oever, die Woensdag te Den Haag slaag de voor de acte Duitsch L. O., werd opge leid door den heer Alb. Lever, alhier. Voor het te Amsterdam gehouden eamen Nuttige Handwerken, slaagde onze stadgenoote, mej. C. Grunwald. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 7 Aug. tot 14 Aug. wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door H. J. Rbotlieb, Binnenhaven. „HELDERS MANNENKOOR". Dir. A. J. Leewens. Behoudens goedkeuring van B, en W. zal bovengenoemd koor met medewer king van eenige leden van het „Sted. Muziekcorps" op Donderdag 10 Augustus een openluchtconcert geven in de muziek tent van het Julianapark. Programma: Ker[>et Mendelssohn Beethoven Flipse Andriessen Brandts Buijs namen' van hen die alle zaken en adressen j 5' Het seu"nvendel °p den thuismarsch^ gevonden hadden. Dat dat niet zoo een- i. a. Bondslied Het is ons gelukt deze week door den 2 D^Ve^er*" stapel inzendingen van de foto-prijsvraag I 5. Zondagmorgen heen te komen en vandaag de namen van 3. Psalm 84 de prijswinnaars te publiceeren, d.w.z. de 4- De Ruïne 6. De Hebe uit onze Taveerne Kools 1. a. Bondslied Kerper b. Het Lied der Zangers Flipse c. Domine fa,c Reginan nostran Giesen No. 7a, b en c met begeleiding van koperinstrumenten (heeren leden van het voudig was bleek uit het betrekkelijk ge ringe aantal volledige oplossingen. Zes en dertig inzenders(sters) hadden alle gevraagde 134 namen en adressen, en onder deze 36 zijn de geldprijzen, die wij beschikbaar gesteld hadden, n.1. een lej^sted. Muziekcorps", dir. Joh. Pala) zijn pr. van 25, een 2e van 10, een 3e van 5 jdoor „Held. Mannenkoor" bij gelegenheid en een 4e van 2.50, verloot, bovendien de j van het 80-jarig bestaan van het Ned. Zangersverbond op len Pinksterdag te Utrecht in massa-zang (1600 medewer kenden) gezongen. EVANGELISATIEGEBOUW VIJZELSTRAAT. Blijkens een in dit nummer voorkomen- troostprijzen (10 ten bedrage van ieder 1 gulden) en de troostprijzen, door een tweetal winkeliers, de wed. v. d. Meulen, Keizerstraat, een kistje sigaren van 100 stuks, en de heer v. Grunningen, Keizer straat, zes bagagedragers. Wij vonden den waarn. commissaris v. politie, den heer Helder, bereid een en|de advertentie,"z*afde" ëv angel is^de heer ander te controleeren en de loten te trek- J. Sevensma, van Amsterdam, Zondag ken. i avond half acht, in het Evangelisatiege- Hieronder voigen dan de prijswinnaars, bouw in de Vijzelstraat, spreken, die hedenmiddag vóór 5 uur hun prijs op ons kantoor en in de betreffende zaak af ^15 SCHOENMAKERS MET VACANTIE kunnen halen. Om zich te leqitimeeren I 1, ïji 1 Gaarne vestigen wn uw aandacht op de willen z.j er wel om denken een pas. een in dit nummer8 VOOrkomende advertentie geboortebewijs of ander ofucieel stuk yan de gohoenmakergvereeniging, waaruit mee te nemen. medegedeeld, dat de vacantie der schoen- De le prijs. een.bedrag van 25 gulden. makers bepaald is van 14 tot 19 Augustus is gewonnen door mej. Kramer, Basstraat a.s. Met eventueele reparatie gelieve men 61, alhier. hiermede dus rekening te houden. De 2e pr., tien qulden, door den heer C. Visser, Sluisdijkstraat 104. i GEEN FIETSEN IN DE De 3e pr., vijf gulden, door B. V., die DUINEN zijn inzending onderteekend heeft met Burgemeester en Wethouders deelen „Een puzzelaar". per advertentie mede, dat daar zoowel De 4e pr., 2.50, door den heer J. L. nabij „Duinoord" als aan het strand fiet- de Jong, Weezenstraat 74. senbewaarplaatsen zijn ingericht, het ver- De troostprijzen: boden is rijwielen onbeheerd in de duinen De kist siqaren werd gewonnen door te lat6B liggern Voortaan zullen dei ge- j lijke rijwielen, indien zij worden gevon den, als verloren voorwerp worden be schouwd. Men houde daarmede dus reke ning! Vergadering van den Raad der ge meente Den Helder, op Dinsdag 8 Augus tus 1933, des avonds 8 uur ten aRaJhuize. Internaat Zeevaartschool. Voorstel tot het verbinden van een in ternaat aan de Zeevaartschool. Centraal 7e leerjaar. Voorstel tot het niet vormen van een eerste leerjaar aan de scholen 3 en 9, als mede tot het vormen van een centraal zevende leerjaar. Strandhuur. Voorstel tot het huren van een gedeel te strand nabij het rijwielpad. Politiepost. Voorstel tot het inrichten van een poli tiepost annex brugwachterswoning aan de Spoorgracht en tot het verhuren der bovenwoning daarvan aan den brugwach ter Maigret. Telefooncellen. Voorstel om vergunning te verleenen tot het plaatsen van telefooncellen op den openbaren weg. Maatschappelijk Hulpbetoon. Schrijven van Gedeputeerde Staten, houdende aanmerkingen op de reglemen ten voor het Bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon en voor het Algemeen Wees huis, met voorstel van Burgemeester en Wethouders dienaangaande. Suppletoire begrootingen. Voorstellen tot vaststelling van de 4e en 5e suppletoire begrooting, dienst 1932. Finantieele Commissie. ri. Benoeming van een lid van de Commis sie van bijstand voor de. Financiën in de plaats van den heer P. Th. Lu.yckx. COMITÉ. den heer P. Keyzer, Goversstraat 26. Een baoagedrager door: Mej. B. Noorloos. Rijksweg 14. Mevr. A. GielisBuck. Stationsdwars straat 3. Den heer J. de Zwart, v. Speyckstraat 46. Manus Ligteringen, Schagenstraat 48. C. de Wijn, Asterstraat 33 en J. J. Vogelaar, Polderweg 44. De tien troostprijzen, van ieder 1 gul den, vielen ten deel aan: I. H. Boels, Ruyghweg. S. Diedenhoven, Molenstraat 148, A. de Wit, Brouwerstraat 56, Mej. G. Eelman, Nieuwstraat 23, A. E. Glas, Doolhof 35, B. de Geus, Stakm. Bossestraat 44, J. Grommel. Wilhelminastraat 48. Mej. L. Riekwel, Sluisdijkstraat 35, L. G. Tomey, Brakkeveldweg 132, A. A. Cornielje, Basstraat 70. Wanneer we de namen van de prijs winnaars van de slagzinnen bekend kun nen maken, is nog niet met zekerheid te zeggen, daar dit werkje nog heel wat tijd vraagt en wij door ziekte en vacantie van het kantoorpersoneel ook eenigszins zijn gehandicapt in een snelle afwerking. Zoo mogelijk zullen we volgende week Zater dag den uitslag daarvan publiceeren. Dinsdag en Donderdag a.s. zullen we de foto's van de zaken met daaronder de namen en adressen plaatsen, waardoor men nog eens rustig zijn oplossing kan vergelijken. WEES VOORZICHTIG. Neeem geen kinderen achter j op uw rijwiel, zonder dat deze voorzien is van een jasbescher- mer. Voor het op 3, 4 en 5 Juli j.I. te Den Helder gehouden examen voor Boek houden van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen slaagde de heer J. Polet, van Ewijcksluis, leerling van den heer H. R. Kousbroek, alhier. Bij het op 3, 4 en 5 Juli j.I, te Den Helder gehouden examen van de ver eeniging van Leeraren in de Handels wetenschappen slaagden onze stadge- nooten, de heeren IC. Bakker en J. Vrije. Genoemde heeren waren leerlingen van den heer J. Boon, Prins Hendriklaan 1, alhier. In deze zomersche dagen, nu ieder er op uittrekt, is een waarschuwing aan ouders, die hun kinderen achter op hun fiets meenemen, zonder dat deze voorzien is van een jasbeschermer, wel op zijn plaats. Dezer dagen is het eenige malen gebeurd dat zoo'n kleintje zijn voetje tus- schen de spaken stak, waardoor dit tame lijk ernstig verwond werd en medische hulp moest worden ingeroepen. Wij begrijpen heel goed dat de ouders hun kroost meenemen en dat ze dat op de gemakkelijkste en minst kostbare wijze idoen, n.1. achter op de fiets, maar laat men dan toch voorzorgsmaatregel nemen, dat men een jasbeschermer aanbrengt, opdat men zijn kinderen ook „veilig" weet. BRIEVENMALEN VOOR H.MS. „VAN NES". Aan H.Ms. torpedobootjager „Van Nes" zullen gedurende de terugreis van dien bodem naar Nederland, de volgende brie venmalen worden gezonden: Naar Parimaribo: 8 Augustus a.s. met het s.s. „Cottica" van de „Suriname Lijn" van de „Koninkl. Nederlandsche Stoomboot Maatschappij", naar T r i n id a d 11 Augustus a.s. met het s.s. „Colom bia" van de „Colon Lijn" van de „Koninkl. Nederlandsche Stoomboot Maatschappij", 19 Augustus a.s. met de boot van Hoek van Holland naar Harwich, 22 Augustus a.s. met den trein van 10.11 van Amsterdam naar Antwerpen, naar S t. Vincent: 29 Augustus a.s. met den trein van 19.15 van Amsterdam naar Antwerpen, naar Las Palm as: 6 September a.s. met het s.s. „Flandria" van de „Koninkl. Hollandsche Lloyd", 8 September a.s. met den trein van 21.52 van Rotterdam naar Antwerpen, 10 September a.s. met den trein van 11.27 van Rotterdam naar Antwerpen. Brieven en andere stukken voor opva renden van genoemden torpedobootjager, welke nog worden ontvangen na de ver spreiding van de brievenmaal van 10 September a.s. zullen naar Den Helder worden gezonden. Bij het op 1 en 2 Mei, alsmede 3 Aug. 1933 gehouden examen voorde akte van bekwaamheid L. O. Handelskennis, slaagde onze vroegere stadgenoot, de heer C. de Wit, onderwijzer aan de U.L.O. SCDe° heer De Wit was leerling van den GARAGE MANSHANDEN heer J. Boon, Prins Hendriklaan 1, alhier Voor het op 3, 4 en 5 Juli te Den Helder gehouden examen in boekhouden, van de Ver. van Leeraren in Handelswe tenschappen, slaagde mej. A. Dolstra en de heer C. Bastiaanse. leerlingen van de heeren K. Bouma en E. H. Bos. Rad! odistri butl e. Voorstel tot het nemen van een begin sel-besluit inzake de radiodistributie. Internaat aan de Zeevaartschool. B. en W. schrijven aan den Raad: De voornaamste bestaansvoorwaarde onzer Zeevaartschool is uiteraard wel deze, dat zij bezocht wordt door een vol doend aantal leerlingen. Het is daarom van belang, dat maatregelen, welke er toe kunnen leiden, het aantal leerlingen op te voeren, niet achterwege blijven. EJijt klemt te meer, nu, in de tegenwoordige tijdsomstandigheden, van RegeeringlA wege aan de vereischte klasse-bezetting streng de hand wordt gehouden. Het is nu meermalen voorgekomftt; dat ouders van leerlingen, die hun zoijn voor de Zeevaartschool alhier hadden laten inschrijven, die inschrijving wed$r introkken, nadat hun was gebleken; dat aan onze school geen internaat was j verbonden. Om dezelfde reden zochten ook andere ouders geen verdere toenade- j ring voor de inschrijving van hun zoon als leerling. Een en ander heeft den Directeur de£ Zeevaartschool aanleiding gegeven, bj,| ons voorstellen in te dienen, om tot het vestigen van een zoodanig internaat aan die school te geraken. Deze voorstellen zijn bij de stukken overgelegd en wij meenen U beleefd daarnaar te mogen verwijzen. De Commissie van Bijstand voor het Onderwijs en de Commissie Van Toezicht op het Nijverheidsonderwijs kunnen zich, blijkens hare mede overge- i legde adviezen, met deze voorstellen ver eenigen. Voor het internaat kan de gemeente met zeer groote waarschijnlijkheid de be-1 schikking krijgen over de woning, ge vestigd in het Rijksgebouw aan de Bui tenhaven, in welk gebouw ook het Com missariaat van het Loodswezen is onder gebracht. Deze woning leent zich uitste kend voor het gestelde doel, zoowel door haar inrichting als door haar ligging. Het inwendige zal alsnog eenigszins moeten worden veranderd. Indien de gemeente de kosten hiervan voor eigen rekening neemt, zal het gebouw in huur worden gegeven voor een prijs van 600.per jaar, welk bedrag zeker billijk is te noemen. B. en W. deelen voorts mede, dat, waar er natuurlijk iemand noodig is voor toe zicht bij de studie en het verblijf in het internaat, zij aan de regeering, die thans in de vacature-Langerak een wachtgel der benoemd wil zien, gevraagd heeft in dit speciale geval sollicitanten te mogen oproepen, omdat de leeraar, welke de re geering op het oog heeft, niet voor dit toezicht geschikt is. Mocht het verzoek niet worden toegestaan, dan zal het voor stel met betrekking tot de vestiging van een internaat worden ingetrokken. B. en W. geven verder een uitvoerige berekening van de kosten. Rekenende op een internaat van 7 leerlingen en direc teur, dus 8 personen 60.per maand, gedurende 11 maanden wordt voor het eerste jaar een nadeelig saldo berekend van 1250.Voor het volgende jaar zal een tweede afdeeling worden gevormd, waardoor het aantal interne leerlingen grooter wordt. Eerste leerjaar Centraal zevende leerjaar B. en W. schrijven aan den Raad: Overeenkomstig ons voorstel, oesloot uw vergadering, in verband met de ver hooging van de leeftijdsgrens voor toe lating van de kinderen tot de school met 3 maanden, waardoor een 70-tal kinderen in dit jaar geen toelating tot de school kon verkrijgen, geen eerste leerjaar te 1 verbinden aan de scholen 3 en 9. Ook dit jaar is, ingevolge Koninklijk Besluit, die j leeftijdsgrens wederom met 3 maanden verhoogd geworden, met het natuurlijke gevolg, dat ook thans voor het eerste leer jaar het aanal ingeschreven leerlingen niet het normale cijfer bedraagt. Blijkens de opgaven zijn thans 242 nieuwe leerlin gen ingeschreven, terwijl het aantal zit- teivblijvers voor de eerste klasse 61 zal be dragen. In totaal zou het eerste leerjaar dus een bezetting hebben van 303 leerlin gen, waarbij er evenwel op moet worden gerekend, dat nog enkele leerlingen naar de school voor buitengewoon lager onder wijs zullen overgaan. Dit laatste aantal op 5 stellende, zullen er 298 leerlingen over blijven. Zou dit aantal leerlingen over 7 scholen worden verdeeld, tengevolge waarvan aan 3 scholen geen eerste leer jaar geformeerd zou behoeven te worden, dan zou het aantal leerlingen per school, voor de eerste klasse, reeds thans gemid deld 42 bedragen. Wordt het aantal over 8 scholen verdeeld, waardoor, evenals het vorig jaar, aan twee scholen geen eerste leerjaar zal komen, dan is het gemiddeld aantal leerlingen voor dit leerjaar 37. Ofschoon dit eigenlijk gering is te noe men, zijn B. en W. toch van meening, dat het geen aanbeveling verdient om slechts aan 7 scholen een eerste leerjaar te vor men, omdat: le. het aantal leerlingen bij den aan vang van den cursus bijna steeds grooter blijkt te zijn, dan bij de aangifte het geval is en het aantal van 242 dus een minimum zal blijken; 2. zij verwachten, dat dit aantal in den loop van het binnenkort aanvangende schooljaar meer zal stijgen dan gewoon lijk, daar een vrij groot aantal gezinnen (85) uit Hellevoetsluis en Nieuw-Helvoet is te verwachten; 3e. het hen niet wenschelijk voorkomt nog meer incomplete scholen te maken. Uitvoerig wordt een en ander gemoti veerd in Bijlage 106, waarin tevens de motieven uiteengezet worden betreffende de op te richten school voor een centraal 7e leerjaar. Voorgesteld wordt ten slotte: le. te besluiten: a. met ingang van 1 September 1933 geen eerste leerjaar te verbinden aan de o. 1. scholen 3 aan de Middenstraat en 9 aan de Vischmarkt: b. met ingang van 1 September 1933 geen zevende leerjaar te verbinden aan de o.l. scholen 7 aan de Weststraat, 8 aan markt, doch over te gaan tot het vormen de Van Galenstraat en 9 aan de Visoh- van een school voor het centraal 7e leer jaar; c. als plaats waar voorioopig de school voor het centraal 7e leerjaar zal worden gevestigd, aan te wijzen vier lokalen van de bovenverdieping van het bestaande schoolgebouw aan de Middenstraat; 2e. met ingang van 1 September 1933 het Hoofd van school no. 8 aan de Van Galenstraat, D. Blom, over te plaatsen naar de school voor het centrale 7e leerjaar; 3e. met ingang van 1 September 1933 het Hoofd van school no. 3 aan de Mid denstraat, A. Treffers, over te plaatsen naar school no. 8; 4e. over te gaan tot benoeming, met in gang van 1 September 1933, van een on derwijzeres aan de school voor B. L. O., waarvoor wordt voorgedragen mejuffrouw J A. de Snayer; 5e. aan B. en W. een crediet te verlee nen van ten hoogste 1600 voor de aan schaffing van de noodige leermiddelen en sdhoolbehoeften ten behoeve van de school voor het centrale 7e leerjaar; 6e. B. en W. te machtigen tot het tref fen van de verder noodige maatregelen in dezen. Belangstellenden verwijzen wij verder naar Bijlage 106. Huur van een gedeelte strand nabij het rijwielpad. B en W. schrijven aan den Raad: Tengevolge van den aanleg van een rijwielpad door de duinen is een sterke toeneming te verwachten van het aantal bezoekers van het strand daar ter plaatse. Van verschillende zijden hebben ons reeds verzoeken bereikt om vergunning tot het plaatsen van rijwielstallingen en consumptietenten. De Staat is bereid aan de gemeente een gedeelte strand, ter lengte van 500 M., te verhuren voor den tijd van 4 jaren, te rekenen met ingang van 1 Januari j.I., tegen een huurprijs van 25.— per jaar. B. en W. vragen machtiging in dezen met het Rijk de bedoelde overeenkomst aan te gaan. Wjj brengen in verkoop: Wollen Vlaggen met wit ge lakten stok enpractischen O "7E bevestiger. Compleet Deze vlaggen zqn verkrijgbaar in Rood wit/blauw en Orange/Blanche/Bleu. De bovenwoning zal verhuurd kunnen worden aan den brugwachter Maigret, die thans is belast met de bediening van de Botbrug. Eerstgenoemde Commissie wenscht den huurprqs van deze woning j op f 4.— per week bepaald te zien, waar- mede wjj ons kunnen vereenigen, terwql I Maigret bereid is dien huurprijste betalen. Wij stellen U mitsdien voor lot den bovenbedoelden verbouw te besluiten en j ons daarvoor een crediet van f 4700.— j toe te staan, alsmede om den huurprijs van de bovenwoning te bepalen op f 4.— per week. Telefonocellen openbare weg. De directie van P.T.T. heeft, naar B. en W. aan den Raad mededeelen, het j voornemen om in deze gemeente over te gaan tot het plaatsen van telefooncellen op den openbaren weg, in verband waar- I mede aan het college wordt verzocht, voorioopig voor het plaatsen van twee cellen, t.w. een in de Krugerstraat en een in de Stakman Bossestraat, medewerking te willen verleenen. Aangezien met het plaatsen van be doelde cellen het algemeen belang wordt gediend, komt het B. en W. voor, dat tegen inwilliging van het /erzoek om de kosten van aansluiting op de straatver lichtingskabels alsmede die van stroom verbruik voor rekening van de gemeente te nemen, geen bezwaar behoeft te be staan. Als erkenning van het eigendomsrecht van den grond zouden B. en W. echter voor elke te plaatsen cel een jaarlijksche recognitie ad 0.50 willen heffen. In dezen geest wordt aan den Raad een voorstel ingediend. Reglement Maatschappelijk Hulpbetoon. Reglement Algemeen Weeshuis. Gedeputeerde Staten hebben bezwaar gemaakt tegen enkele bepalingen in de hierboven genoemde door den Raad aan genomen reglementen. Deze bezwaren betreffen het ingevoegde artikel der pre sentiegelden voor de vergaderingen van het Weeshuis. Dit zal thans worden ver vangen door een bepaling, dat desge- wenscht een schadevergoeding van f 3.— hoogstens zal kunnen worden verleend. Ditzelfde geldt ook voor de vergaderingen van Maatschappelijk Hulpbetoon, terwijl voorts bezwaar wordt gemaakt tegen den eisch om de vaststelling der maximale steunbedragen aan georganiseerde werk- loozen te onderwerpen aan de goedkeuring van B. en W. Deze eisch is in strijd met de Armenwet. Tenslotte zullen nog be palingen worden opgenomen omtrent den overgang van den bestaanden naar den nieuwen toestand. B. en W. zijn het met enkele van deze eischen niet eens, doch om te voorkomen, dat de zaak op de lange baan zou worden geschoven, doordat tenslotte de beslissing aan de Kroon wordt overgelaten, hebben zq de bepaling aldus geredigeerd, dat het bestuur van Maatschappeiyk Hulpbetoon de maxima der steunbedragen vaststelt met bevoegdheid om daarvan in bizondere gevallen af te wqken. ZONDAG 6 AUGUSTUS 1933 DEN HELDER Ncd. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Geen dienst. Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein) 's Morgens 10.30 u., Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: „Het vele en het ééne" (Luc. 10:41,42) Geref. Kerk (Julianapark). (ij 's Morgens 10 uur, Ds. Meynen. 's Avonds-5.30 uur, Ds. Tollenaar Kerkdienst (Chr. MiL Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Leesdienst. 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meynen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u., de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur Ds. A. Gruppen, van Zwaagwesteinde Herst. Evang Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10.30 uur, Ds. G. Mostert van Harlingen. Doopsgez. Gem. Geen dienst Van Maandag 7 Aug. t/m. Zaterdag 12 Aug., Alledagkerk des avonds van 7 - 8 uur. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. G. J. Waardenburg, van Haarlem Evangellsatiegebouw, Vijzelstraat: 's Avonds 7.30 uur, de heer J. Sevensma, van Amsterdam Leger des Heils. 7 uur v.m., Bidstond 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 uur n.m. Openlucht-Samenkomst in het Plantsoen. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst Al deze samenkomsten staan onder leiding van Luitenant C. J. den Ouden. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 'sMorgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman Hersteld Apostolische Zending Gemeente (Oorspronkeiyice Stichting door Wyien Apostel Schwarts) Sluisdykstraat hoek Schagenstraat Geen dienst. Kerk van Jezus Christus. 1 (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 'sMorgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 9 uur, Ds. Veenhuisen, em. pred. te Amsterdam. I bol rond: Freud: Einführung in die Psy- cho-analyse; Fry: Duitsch, zelfstudie- Oprichting politiepost. B. en W. schrijven aan den Raad: Nu het politiebureau aan de Zuidstraaat, tengevolge van de verbreeding van het wegdek ter plaatse, binnenkort moet ver dwijnen, zal voor de politie een ander gebouw beschikbaar dienen te worden gesteld. Al aanstonds rees bq ons de vraag of zulks zou kunr.en geschieden door de bestaande brugwachterswoning aan de Spoorgracht tot politiepost te verbouwen. In dien geest hebben wq den Directeur van Gemeentewerken dan ook opgedragen een plan te ontwerpen. Dit plan bevatte evenwel geen woning voor den brug wachter en de Commissie van bestand voor de Publieke Werken en Plantsoenen adviseerde daarom een nieuw plan te doen ontwerpen, waarin zoodanige woning wel was opgenomen. Door den Directeur van Gemeentewerken is daarop een ander plan ingediend, waarbq met den wensch van genoemde Commissie is rekening gehouden. De kosten van verbouw worden, indien gebruik wordt gemaakt van de materialen, welke bq de slooping van het politiebureau vrij komen, op f 4700.— geraamd. Met dit plan kunnen de Com missies van bqstand voor de Publieke Werken en Plantsoenen en voor de Finan ciën zich vereenigen. geheel compleet D.SO Ligstoelen 93 ct. Klapstoeltjes voor kinderen 35 ct. Tentstokken met en zonder bus. Tentharingen 6 ct. Tentlijnen 10 ct. HEDENAVOND OM 9 UUR GEOPEND Cursus in oude talen. Op de raadsvergadering van as.Dins dag zal alsnog in behandeling komen een voorstel tot voortzetting van den Gemeen- teiykcn cursus in oude talen. Ingevolge de desbetreffende Verorde ning dient telken jare, zoolang niet tot definitieve instandhouding is besloten, door den Raad omtrent het voortbestaan van dien cursus een beslissing te worden genomen. Uit een van den Directeur ontvangen schrijven blijkt, dat de cursus met Ingang van 1 September a.s. door 17 leerlingen zal worden bezocht. Waar, in vergelijking met vorige jaren, wederom een toeneming van het aantal leerlingen is te constateeren, stellen B. W. voor den cursus voor het cursusjaar 1933—'34 te handhaven en de heeren A. C. Loen en H. J. H. Steenmeyer opnieuw voor een jaar, ingaande 1 September 1933, respeotievelqk tot directeur en leeraar aan dien cursus te benoemen. van 30 Juli t/m. 3 Augustus 1933. (Opgave verstrekt door de politie). Hoofdbureau van Politie: een padvin- dersriem en een rozenkrans. Kort, Brakkeveldweg 85: een kinder- portemonnaietje. Post, Keizersgracht 30: een bruine jauon. Van Loo, Middenstraat 43: een porte- monnaie met inhoud. Strobel, Hertzogstraat 62: portefeuille met inhoud. Kwast, Van Galenstraat 30 rjjwielbe- lastingmerk. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. In de maand Juli werd de Leeszaal be zocht door 1246 personen, n.1. 1162 man nen en 84 vrouwen. Uitgeleend werden 1753 romans. 1756 kinderboeken en 690 studieboeken, totaal 4199 banden. De navolgende werken werden aange schaft: Gerbault: Met mijn zeilboot den aard- methode: idem: Engelsch, zeifstudieme- thode; van Kampen: De kanosport: Loot man: „Loma"-automibiel motorboek: de Man: De socialistische idee: Paz: Omdat lik zwart ben; Robbers: Redding: Zweig: Marie Anto'neW»; telefoongids 1933. Ten geschenke ontvangen: Bonncma: De gouden draad: Bourget: Le disciple: Galsworthy: Maid in waiting; de Haas: Nieuwe verhandelingen v. h. Bataafsch I genootschap der proefondervindelijke wijs- j begeerte: Hardy: Tess of the D'Urber- I villes: Zesde Kerstboek: Kooyman: De profeet der Mormonen: idem: Vertien- j ding; Lillywhite: Wat is het evangelie?; Lorand: Hoe moeten wij ons voeden? Marden: He can who thinks he can; Het j boek van Mormon; dos Passos: Three sol- diers: Pratt: De stem tot waarschuwing en I onderrichting tot alle Volkeren, Priester- schapsstudies; Sinclair: Borrelparade; Smith: De paarl van groote waarde; idem: Het boek der leer en verbonden: Yver: Comment 's en vont les Reines; Tempte Thurston: The passionate crime: Tal- mage: De artikelen des qeloofs; Vautel: Mon curé chez les pauvres: Whitney: De val en d verlossing: Widtsoe, J. P.: Een redelijke theologie; idem: De herstelling van het evangelie; Widtsoe, O. P.: Wat Jezus leerde. DE VLAGGENDE EENLING. I Een Augustus! Op den morgen van dien zomerdag had de wind zqn wilde vlagen gewaaid over ons goed geliefd Heldertje. En ook op de Hoofdgracht stormde de wind en zwiepte meedoogenloos de groote, groene takkenbossen naar beneden. De' wind was koning geworden; en in dat autoritaire machtsbesef zwaaide hq ieder oogenblik sterker zqn schepter. Aan een der huizen van genoemde gracht woei reeds vroeg in den morgen het kleurenrijke vlaggedoek. Het wapperde en waaide vroolijk op onder de nieuwe strie men van den aanstuwenden wind. Overi gens was er in Den Helder nog geen vlag te ontdeKken. Ze lagen alle nog veilig opgeborgen in de kasten of op de zolders. Om morgen pas, bij den grooten dag, hun kleuren aan de Heldersche feestvierende bevolking te laten zien. Was de eigenaar van deze alleenwap- perende vlag misschien geïnspireerd door de groote letter E en de beide kronen, die aangebracht waren op het paleis. Of zou het gelden als de stevige ge hechtheid a. d. Nederlandsche driekleur, onwankelbaar, onwrikbaar in storm en dood. Ik ging eenzaam myn weg op de Hoofd gracht. Het water krulde en snorde op j tegen de groene boorden. De kruinen der hoornen neurieden een klaagzang. Ook j myn colbert-jasje klapte in den wind. En breed ontplooide de alleon- [heerschende Hollandsche driekleur zqn i banen. Alles ter eere der aanstaande l Koningin-Moederdag.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 9