■Tl,'MIMI S. I. MHISSH S AKKER.CACNETS 1 PAK RADION TOBRALCO Juist voor Vrouwen! NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. No. 7312 EERSTE BLAD DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1933 61ste JAARGANG De gespannen verhouding tusschen Duitschland en Oostenrijk. - De opstand op Cuba. - De toestand in Britsch-Indië. Strijd aan de grens van Syrië en Irak. De opstand op Cuba. A 22 2 CENT trekkingen „j. i.-loterijen" Vervroegd. in 50 dessins, kleur-echt, - wasch-echt, typhus-gevallen. tragisch. nederlandsch socialist in duitschland vermoord FEUILLETON Omdat jij mijn geluk bent". DERSCHE COURANT m Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.— NederL Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4ct.;fr.p. p. 6ct. Zondagsblad resp 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.— Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekstl dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. Le gespannen verhouding tusschen Duitschland en Oostenrijk, was voor enkele groote mogendheden, w.o. Frank rijk en Engeland, aanleiding om Duitsch land tot kalmte aan te manen en daar door erger te voorkomen. Duitschland bleek daar echter niet van gediend, waarvoor men trouwens al vreesde, om dat de Duitsche bladen er al cynische be schouwingen over geleverd hadden voor dat de stap was gedaan. Zooals we reeds meedeelden, in een vorig overzicht, ging het erom te protesteeren tegen het be zoek van Duitsche vliegtuigen boven Oostenrijk, die nationaal-socialistische propaganda geschriften uitstrooiden en tegen Duitsche radio-redevoeringen, waarin de Oostenrijkers aangespoord werden tot het ondernemen van een staatsgreep in Oostenrijk. De Duitsche regeering heeft te ver staan gegeven dat van Duitschen kant geën enkele inbreuk op verdragen is be gaan, zoodat voor inmenging in de DuitschOostenrijksche aangelegenhe den geen reden ife. De „Nw. Rott. Crt." schrijft naar aan leiding hiervan: Waarschijnlijk zullen Engeland en Frankrijk geen ander antwoord hebben verwacht. Formeel is -er ook niet veel tegen in te brengen, want zelfs als on- omstootelijk vaststond dat de vliegtuigen die ongewenschte bezoeken boven Oosten rijks gebied brengen, Duitsche toestellen zijn, zou de regeering te Berlijn daar voor strikt genomen niet aansprakelijk gesteld kunnen worden. Hetzelfde geldt voor de radio-uitzendingen. Dat neemt niet weg dat één wenk van de rijksregeering dergelijk gedoe zou kunnen doen ophouden. Het is ook niet uitgesloten, dat zij ondanks haar afwij zend antwoord op het vertoog, dien wenk nog zal geven. De „Daily Telegraph" ver zekert zelfs dat reeds vóór de démarche de Duitsche regeering maatregelen in dezen zin had toegezegd. Zij was daartoe vermoedelijk bewogen door opmerkingen die Mussolini in gesprekken met Von Papen en Goering tijdens hun bezoek aan Rome had gemaakt. De opstand in Cuba vraagt op het «ogenblik onze aandacht, temeer waar deze van nogal ernstigen aard blijkt te *ijn. De algemeene staking neemt met het bur scherper vormen aan en de botsingen worden talrijker. In het binnenland schijnt anarchie te heerschen. De Amerikaansche ambassadeur Wel les heeft op een conferentie met ver tegenwoordigers der Cubaansche regee ring en der oppositie verklaard, dat de regeering der V.S. „den toestand op Cuba zeer ernstig achtte, ingeval het Cubaan sche congres niet binnen 24 uur middelen en wegen vond tot een vreedzame bijleg ging der onlusten". Dit verkapte ultima tum houdt in verband met de Ameri- kaansch-Cubaansche overeenkomst de mogelijkheid in van een Amerikaansche interventie. Zoo meldt een ander telegram b.v.: De gebeurtenissen op Cuba houden het Witte Huis druk bezig. Naar uit hooge regeeringskringen verluidt, heeft Roose- velt den Amerikaanschen ambassadeur in Havana, Welles, volkomen de vrije hand gelaten. Men houdt rekening met de mo- j lijkheid, dat de Vereenigde Staten, van eneer Welles dit noodzakelijk mocht ach- jten, troepen op Cuba aan land zal zetten om de orde te herstellen. Naar uit Havana gemeld wordt, zou pre- Isident Machado tegenover Welles gewei- gerd hebben af te treden. De toestand is hierdoor ten zeerste verscherpt. Volgens opvatting van de Washingtonsche regee ring vormt Machado den voornaamsten hinderpaal tot herstel van orde en rust on Clubs. De vraag of president Machado af zal treden, is op het oogenblik van het schrij-* Iven van dit overzicht nog niet bekend, al schijnt hij er niet veel voor te voelen. De rampspoedige gevolgen van vorige ongehoorzaamheids-campagnes in aan merking genomen, aldus Sir Frederick, on de omstandigheid, dat verscheidene van Gandhi's supporters de nutteloosheid van deze campagnes hebben ingezien, is het des te meer te betreuren, dat Gandhi des ondanks opnieuw wilde gaan ageeren. De gouverneur zeide te gelooven, dat het volk van Indië de door de regeering genomen stappen toejuicht, daar hier door erger voorkomen wordt. De Fraosche socialist Marquet, die den partijleider Léon Blum beschuldigt, zich in den kapitalistischen staat huiselijk ingericht te hebben, en die verlangt dat men het socialisme binnen landsgrenzen van de natie verwezenlijkt. Gandhi weder in hechtenis. De toestand in Britsch-Indië schijnt, niettegenstaande den veldtochtvan Gandhi, voor individueele ongehoorzaamheid, rus tig. Het feit, dat de regeering direct in gegrepen heeft en het onwettig optreden van Gandhi met gevangenisstraf heeft gestraft, zal daaraan wel niet vreemd zijn. Reuter meldde Dinsdag uit Poona: Bij het openen van den Wetgeveiiden Raad heeft sir Frederik Sykes, de gou verneur van Bombay, verklaard, dat in Britsch Indië rust heerscht, ondanks de jongste poging van Gandhi om troebelen te verwekken. De politieke toestand in Indië, aldus spreker, is op het oogenblik rustiger dan hij sedert jaren geweest is. De actie van Gandhi om een nieuwe on gehoorzaamheids-campagne te organiseê- ren is zeer betreurenswaardig, daar deze juist wordt ingezet op een tijdstip, dat er zoowel in politiek als in financieel op zicht, zooveel belovende teekenen van ver betering zijn. DE HULPPOLITIE IX PRUISEN ONTBONDEN. Met ingang van 15 Augustus. De officieele Pruisische persdienst deelt mede, dat de Pruisische minister president van binnenlandsche zaken, i Goering, de hulppolitie, aangezien zij ten volle haar taak, die thans als geëindigd beschouwd kan worden, heeft vervuld, 'met ingang van 15 Augustus a.s. heeft J ontbonden. De uitgegeven machtigingen en bevoegdheden zijn na 15 Augustus a.s. vervallen. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Op 24 Juli bedroeg het aantal werk- loozen in het Vereenigd Koninkrijk Koninklijk 2.442.175, d.i. 4067 meer dan in iJuni, doch 369.607 minder dan in Juli j 1932. EEN NIEUW ENGELSCH VLOOTPROGRAMMA l Vaz Dias ontleent aan de Snnday Dispatch, dat de Engelsche minister van marine een belangrijke uitbreiding van de Engelsche vloot wil voorstellen. O.a. zouden er plannen bestaan tot den bouw van verscheiden kruisers, torpedoboot- jagers en duikbooten. De Engelsche ad miraliteit is van opvatting, aldus dit bericht dat deze uitbreiding der En gelsche vloot noodzakelijk is ter beveili ging van de voorziening van Engeland met levensmiddelen. Deze nieuwe sche pen zouden niet onder het Londensche vlootverdrag vallen, daar zij weliswaar voor 1936 op stapel gezet, eerst na 1936 afgeleverd zullen worden. De Engelsche regeering aldus vervolgt het blad houdt voor oogen, dat de ontwapenings conferentie geen programma tot beper king van de vloten van eenige beteeke- nis tot stand heeft gebracht. WIJLEN PRESIDENT EBERT'S ZOON NAAR EEN CONCENTRATIEKAMP. De geheime staatspolitie heeft Dins dag de drie vroegere rijksdagafgevaar digden, Kinzier, Hellman en Ebert, in het concentratiekamp te Oranienburg op gesloten. In de plaats van deze drie mar xisten is een aantal arbeiders, dat tot nu toe in het concentratiekamp vertoefde vrijgelaten. Ebert is de vroegere hoofd redacteur van de Sociaal-democratische Brandenburger Zeitung en een zoon van den eersten Rijspresident. Naar Reuter uit Bagdad meldt, is aan de grens tusschen Syrië en Irak een strijd uitgebroken tusschen Syrische christe nen, die onlangs uit Syrië Irak waren binnengekomen en het grensleger van Irak. Tot nu toe hebben de Irakeezen 20 dood en en 45 gewonden, terwijl de Syriëcs bij de gevechten aan het eind der vorigo w-eek 95 dooden en talrijke gewonden had den. De gevechten duren voort. De toestand nog steeds ernstig. Volgens te New-York ontvangen be richten is de toestand op Cuba nog steeds ernstig. De houding van het Congres be- teekent volgens de te New-York geldende opvattingen een nieuw bloedregime van de troepen van Machado, het Congres en de politie, waartegenover de geheele be volking vijandig staat. Machado heeft het hoofd der politie te Havanna, wien hij te mild optreden ver weet, afgezet en de politie onder com mando van de legerleiding gebracht. Ha vanna maakt een verlaten indruk. Sterke militaire en politie patrouilles trekken door de stad. In een der stadsparken heb ben de militaire troepen hun kamp op geslagen. Het aantal dooden, dat Maandag geval len is, wordt op zestig geschat. 1 Zie de advertentie op pagina 8. KOOTWIJK BLIJFT BESCHIKBAAR. Ook na 1 Januari 1934 op de 1875 meter. In een onderhoud met een redacteur van het Alg. Handelsblad heeft de direc teur-generaal der P.T.T., ir. Damme, me degedeeld, dat de zender te Kootwijk ook na .1 Januari 1934 ter beschikking van den omroep op de 1875 m. golf blijft. DE Z.G, BEHENDIGHEIDSSPELEN. Een telegram van het Verbond voor Nationaal Herstel aan de re geering. Het Verbond voor Nationaal Herstel heeft het volgende telegram aan den voorzitter van den ministerraad gericht: Het Verbond voor Nationaal Herstel dringt er met de meeste kracht bij uwe excellentie op aan, dat zoo spoedig moge lijk maatregelen worden getroffen om een einde te maken aan de gelegenheid, thans in vele plaatsen in Nederland ge opend tot het beoefenen van z.g. behen digheidsspelen, zooals het o.a. in het Scheveningsche Kurhaus gespeelde Stra- perlo, dat in de praktijk op niets anders neerkomt dan op zuiver hazardspel, waarbij alle lagen der bevolking in ver zoeking worden gebracht ongelimiteerd geld te verspillen. Het Verbond acht tegen dit zich steeds verder, over het land verbreidende euvel hetwelk leidt tot ontaarding van ons volkskarakter, de meest ingrijpende maatregelen noodzake lijk. GESTRANDE VRAGEN. Van het Kamerlid Wijnkoop. Naar de „Tribune" meldt, heeft de heer Wijnkoop op 25 Juli vragen gesteld aan den Minister van Koloniën, en deze, zoo als gebruikeliik. doen toekomen aan den voorzitter van de Tweede Kamer, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck. De vragen luiden: Is het de Regeering bekend, dat de Su rinamer Hugo van Vliet, gearresteerd bij het hongeroproer in October 1931, daarna i in het krankzinnigengesticht Wolffenbut- tel is opgesloten? i Weet de Regeering, lat de Surinamer Weyt, oud 18 jaar, September 1932 gear resteerd, in April van dit jaar naar dezelf de inrichting is overgebracht en dat tegen hem geen instructie is geopend? Wil de Regeering er voor zorgen, dat deze beide gearresteerde arbeiders in eik geval onmiddellijk uit het krankzinnigen gesticht worden verwijderd, ook al om het gevaar dat zij loopen op den duur in een dergelijke omgeving uiterst zenuwziek te worden? Jhr. Ruys de Beerenbrouck heeft gewei gerd deze vragen door te sturen, omdat zii „bijzondere personen" betreffen en niet van algemeene strekking zijn. Met begrijpelijke voldoening bericht ons »De Joodsche Invalide*, dat het met de Loterij-campagne zóó naar den wensch gaat, dat de trekkingen vervroegd kun nen worden. Van de Loterijen Amsterdam en Zuid- Holland zijn bijna geen loten meer in voorraad, zoodat »De Joodsche Invalide* een beroep doet op de lotenverkoopers in het geheele land, om de in hun bezit zijnde loten van deze beide loterijen bin nen eenige dagen aan de administratie Nw. Achtergracht 98 te Amsterdam, terug te zenden. De trekkingen van de Loterijen Am sterdam en Zuid-Holland zullen reeds in de maand September geschieden. De juiste idata zullen in den loop der volgende j week worden bekend gemaakt, f Men wordt tevens verzocht de loten I der andere provinciën zoo spoedig mo gelijk te verkoopen, opdat deze Loterij- I campagne, die wederom voor »De Jood- I sclie Invalide*, een schitterend succes belooft te worden, spoedig tot het ver- leden zal behooren. ÜÜ28 per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie Binnenland. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Te Vroomshoop is Dinsdagmiddag het 3-jarige meisje B. bij het overstaken van den weg door een motorfiets aangereden en gedood. De motorrijder, die uit Vriezenveen kwam, is zonder zich met het ongeluk bemoeid te hebben, doorgereden. VERDRONKEN Dinsdagmiddag is het 3-jarige meisje B. uit Delden, dat te Vroomshoop logeer de te water geraakt en verdronken. ROODVONK IN DE HAAGSCHE KAZERNEL. Acht gevallen van niet ernstigen aard. Onder de Haagsche militairen zijn Vrij dag en Zaterdag eenige gevallen van rood vonk geconstateerd, in totaal moesten 8 patiënten, verdeeld over het kampement Waalsdorp, de Frederiks- en de Alexander kazerne, in de barakken van het Militair TTnftnitnnl wnrdpn nnohrinniPn Er zjjn direct de noodige isoleerings- maatregelen getroffen. Na Zaterdag heb ben zich geen nieuwe gevallen voorgedaan. De ziekte is niet van ernstigen aard, en de patiënten maken het allen goed. Men meldt aan de Nw. Rott. Crt.: Te Warder in Noord-Holland doen zich verschillende gevallen van typhus voor. De betrokken personen hebben melk ge bruikt van een boer, die zijn melkgerei met slootw ater reinigt. In een onbewaakt oogenblik heeft een twee-jarig zoontje van den heer v. d. B. te Beverwijk, uit een kopje lysol gedron ken. De kleine in later aan de gevolgen overleden. Volgens „Het Volk" zou de Nederland- sche sociaal-democraat Vermaes, die door de nationaal-socialisten te Keulen gevan gen gezet werd en van wien verwacht werd dat hij over de grens zou worden gezet, in de militaire gevangenis te Bon- nerwall zijn vermoord. Officieel wordt zelfmoord als oorzaak genoemd. zijn die "AKKERTJES" een ideaal middel. Ze helpen verrassend bij onbehaaglijkheid, maar bovendien ook bij klachten op gezette tijden Volgens recept von Apotheker Dumont. "AKKERTJES" Een Heldersche roman door WILLIARIS. 22) L.aat mij je dan een goede raad geven. Vertel alles aan je moeder, dat zal je goed doen. Dinsdagavond praten wt dan met ons drieën erover. Èn nu geen tegenspraak meer. Vlug naar je bed. Ik blijf nog wel een poosje in de buurt om te kijken of die kerel soms nog wat in zijn schild voert. Zij liet hem uit. Nogeens trok hij haar aan zijn borst en kuste haar weer. „Nu nergens over piekeren hoor, alles komt terecht. Dag klein vrouwtje, slaap Kacht!" Langzaam ontkleedde zij zich, terwijl ze Dog nadacht over die bemoedigende woor den. En zij geloofde dat nu alles zou terecht komen. Maar het zou toch geschieden op een andere wijze dan zij en Hans dachten. Nelly's moeder had een hard leven ach ter zich liggen. Op bevel van haar ouders was zij met Vinkema getrouwd. Och, in haar tijd was het heel gewoon Oat de ouders een man voor hun dochten. Uitzochten. Zij had het nooit gewaagd tegen hen in v erzet te komen. Die man werd haar aan gewezen en daarmee uit. Hij was een goede partij voor haar, zeiden haar ouders. Daar moest ze blij om wezen. Naar haar meening werd niet gevraagd. Zij vroegen niet of zij wel zin in hem had; of zij zelf wel met hem wilde trou wen! Neen, haar vader beschikte. Als een gehoorzame dochter deed zij alles wat van haar verlangd werd. En nu, als ze terugblikte in het verle den, ontdekte zij maar heel weinig licht puntjes in die lange reeks van jaren, die zij in troostelooze leegheid had doorge bracht, aan de zijde van haar man. Heel haar leven had gezucht onder de tyrameke heerschappij van haar echtge noot. Aan de mogelijkheid van een scheiding had ze zelfs nooit gedacht. Toen Nelly kwam, was ze eenigszins met haar harde lot verzoend geraakt en leefde ze uitsluitend voor haar dochtertje. Maar ook Nelly bracht veel zorgen mee Toen zy grooter werd, bleek ze er een eigen willetje op na te houden. Dit gaf dikwijls aanleiding tot heftige tooneelen tusschen de echtelieden. Zij kwam voor haar kind op, maar leed altijd de nederlaag. Haar man wilde heer schen en duldde geen andere wil naast den zijne. Die steeds weerkeerende strubbelingen hielden haar voortdurend in een angstige spanning. Tenslotte trachtte ze alleen maar te sussen en hield ze zooveel moge lijk haar mond dicht. Maar ook haar po gingen 0111 de rust in het gezin te be waren leden schipbreuk. Vader en doch ter leefden voortdurend op voet van oorlog. - - Na den dood van haar man kreeg ze dan eindelijk een kalm en rustig bestaan zooals zij het zich altijd had gewenscht. Maar het scheen wel dat haar zenuwen, die zoolang strak gespannen waren ge weest, daar nu niet meer tegenkonden. Zij begon snel af te takelen en ze voel de wel, dat het niet lang meer zou duren, of zij zou op Huisduinen gebracht wor den, om daar naast haar man te worden begraven. Nu zij het zoo rustig had met haar dochter samen, was ze graag nog wat ge bleven. Nelly verwende en vertroetelde haar. Het speet haar erg voor Nelly, dat haar man weer spoedig zou terugkomen. Dan begon de ellende weer van voren af aan. Zooals het nu was, moest het nog een poosje blijven, dacht ze. Zoo was het goed. Door haar zwakke gezondheid bleef ze het grootste gedeelte van den dag op haar kamer. Meestal stond ze om negen uur op. Dan kwam Nelly haar helpen met kleeden en bracht ze haar dan naar be neden in de huiskamer. Na het middag eten ging ze dan weer naar boven om een paar uur te rusten. Het was Maandagmorgen toen Nelly zingend de trap op kwam. „Goeden morgen, mamaatje! Al wak ker? En heeft U vannacht goed ge slapen?" „Dat gaat wel, kind; maar wat ben je al vroeg aan 't zingen! Heb je Iets bijzon ders beleefd? Je ziet er zoo echt geluk kig uit!" „Wel moeder, ik denk dat het door dat mooie^ weer komt. Kijk toch eens hoe heerli,jk de zon schijnt- en hoor de vogels eens te keer gaan in de boomen. 't Is echt zomer hoor. En ik heb de wasch al gedaan, alles hangt te drogen!" De oude vrouw had haar dochter de laatste jaren niet meer zoo vroolijk ge zien en ze vermoedde wel, dat er nog j meer achter zat. Nelly stond bij het open raam. „Kom eens hier, kind!" riep haar moe der zacht, „kom eens bij me zitten!" Zij ging wat overeind in haar bed zit ten en Nelly stopte zorgza m een kussen achter haar. „Zeg eens kind, je hebt nooit geheimen voor me gehad, wel?" vroeg ze, haar dochter liefdevol aanziend. „Vertel nu je moeder eens, wat de reden is van die vroege vroolijkheid. Want er is iets bij zonders aan de hand. Ik heb je nooit meer zoo opgewekt gezien sinds je toen, in Amsterdam, je geheime verloving aan mij vertelde. Hans Berg heette hij toch, is 't niet?" „Ja, mamaatje, ik zal u alles vertellen hoor. Zit u zoo goed naar uw zin?" Zij trok een stoel dichterbij en ging op de leuning daarvan zitten. Haar arm om de schouders van haar moeder geslagen, vertelde zij van de ont moeting met Hans. Van hun wandelingen en van haar angst den vorigen avond. Ook bekende ze eerlijk, dat ze voor hem verzwegen had, al getrouwd te zjjn, maar dat het er den vorigen avond toch uitge komen was. „Moedertje, u begrijpt me toch wel? Ik was zoo erg gelukkig, dat hij weer bij me was. Ik kón het hem niet vertellen. Maar gisterenavond, ik denk dat ik erg overstuur was,of.... och, het doet er ook niet toe waarom, maar ik moest het hers zeggen. Ik had geen rust meer. En wat ik gevreesd had, namelijk, dat hij heel boos op me zou zijn en dadelijk weg zou gaan, is niet gebeurd. Integendeel! Hij heeft me aangeboden te helpen, want ik zei, dat ik liever zou sterven, dan dat leven weer te beginnen als voorheen. Nu komt hij morgenavond hier. Dan zullen wë bespreken wat er gedaan moet worden om tot een scheiding te geraken.' „Maar kind, een scheiding!?" Hoofd schuddend keek de oude vrouw haar doch ter aan. Nelly ging bij haar op bed zitten en kuste haar hartelijk. „Ik heb nog zoo'n echt ouderwetsch moedertje," lachte ze. „Luister nu eens goed, schat! U heeft zelf bij vader altijd een hondenleven gehad, nietwaar? Hij behandelde u als een slavin. Ja, mama, ontken het maar niet!" „Het is zoo, kind, maar ik had jou immers!?" „Zeker, mama, maar dat maakte de zaak juist erger voor u! Hij hield immers niet van die uitingen van teederheid, zooals hij altijd minach tend zei. Wij waren blij als we eens steelsgewjjs samen een genoegelijk uur tje konden doorbrengen. En ik hield juist zoo van die vertrouwelijke uurtjes met mijn eigen moedertje. Vindt u dat niet treurig, als een man en vader zoo optreedt tegen zijn vrouw en kind?" „Om eerlijk te zijn, moet ik toegeven, dat je gelijk hebt. kind; maar we zullen de dooden laten rusten." „Heel goed. moeder, maar u kent mijn man voldoende om te weten, wat voor iemand hij is. Tc het dan niet beter om te scheiden, dan dat ik een leven van louter verdriet tegemoet ga? Ik ben nu nog geen 25, dus heb ik, zullen we hopen, nog een heele reeks jaren voor me. Het is volgens mij beter een fout bijtijds te herstellen, dan domweg en onverschillig door te leven, terwijl nu het geluk voor 't grijpen ligt. Dat bent u toch met me eens?" „Weet je dat wel zoo zeker, kind! Mis schien stel je je alles te mooi voor in je verliefdheid en kom je van den regen in den drop." „Neen, neen, lief mo#iertje; dat zegt u, omdat u Hans niet kent! Morgenavond komt hij hier, dan kunt u kennis met hem maken". Zij kuste haar moeder nog eens hartelijk. „Ja ja, kind, ik geloof wel, dat hij een goede jongen is, hoor. In elk geval zullen we er dan eerst eens ernstig over praten, nietwaar? Wil je me nu even helpen?" In den loop van den voormiddag kwam er een telegram voor Nelly. Met bevende handen teekende zij voor ontvangst. Een telegram beteekent in den regel niet veel goeds voor zulke menschen als zij. Zij maakte het open en las: „Uw echtgenoot ernstig ziek. Vreezen het ergste!" Dinsdagmiddags, toen zij met haar moe der aan tafel zat aan het middagmaal, werd er gebeld. Nellv ging r.aar voren en opende de deur. Een collega van haar man, een majoor-schrijver, stond voor de deur. Zy begreepdadelijk, waarvoor hfl kwam. Gisteren was ze er al op voorbe reid immers! De majoor begon, ernstig kijkend: „Mevrouw, het spy't me, maar my is op gedragen, u een droevige mededeeling te doen. U heeft gisteren een telegram "ge had, dat uw man ernstig ziek was?" 1 (Wordt vervolg®,

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1