TOBRALCO NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. Wij breien!!! in'fTZ UUMkSttlli FOSTER^MAAGPlLtiEM „Omdat jjj mijn geSuk bent". DINSDAG 15 AUGUSTUS 1933 61ste JAARGANG De gespannen verhouding tusschen Duitschland en Oostenrijk. De gebeurtenissen in Ierland. - Groeiende oppositie tegen de Estlandsche regeering. mm De opstand op Cuba. Het nieuwe bezuinigingsontwerp van minister Marchant. in 50 dessins, kleur-eeht, - wasch-echt, KONIJN's GELARDEERDE LEVER M Abonnement per 3 maanden bq vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.60- voor Koegras^Anna Pauiowna, Breezand, Wieringonen Texel f 1.65; binnen- n.nii 0o8t* en West-Indiö per zeepost f 2.10, idem per f 8-2a Losse nos' 4ct. ;fr.p.p. 6ct. Zondagsblad 'P- -e f O.iO, f 0^0,f 1.—Modeblad resp. 11.20, f 1.50, f 1.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. O. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., olke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. De gespannen verhouding tusschen Duitschland en Oostenrijk ia er niet beter op geworden na de laatste redevoering van Habicht, waarin deze, zooals wij in ons vorig overzicht reeds schreven, met een slag alle hoop op een gematigder hou ding van Duitschland ten opzichte van Oostenrijk, den bodem heeft ingeslagen. In enkele Duitsche bladen is een kort overzicht gegeven van de rede, die Habicht voor den Beierschen Rundfunk heeft uitgesproken. Volgens het verslag in de „Germania", dat het uitvoerigst is, ging Habicht uit van de stelling, dat Engeland en Frankrijk hun bekende vertoog tot Berlijn hebben gericht op aandrang van de Oostenrijk- sohe regeering, die daarmee z.i. heeft be wezen, dat zij politiek ten einde raad is. „Weliswaar heeft de Oostenrijksche re geering niet rechtstreeks bij de mogend heden om interventie aangeklopt; zij heeft veeleer twee weken lang in de haar dienstbare pers een waar roffelvuur van artikelen en sensatie-berichten ontketend om Europa en den Volkenbond hulp te vragen tegen liet Duitsche rijk. Eerst daarna is de bondskanselier voor het voet licht gekomen en heeft in een gesprek me een Franseh correspondent de hoop geuit, dat hii de nat.-soc. beweging in Oostenrijk de baas zou worden, „mits Europa (d.w.z. Frankrijk) hem niet in den steek liet". Tezelfdertijd en met hetzelfde doel heeft hij le Genève toestemming gevraagd voor de vorming van eeaiPorps hulppolitie van 8000 man, hetgeen natuurlijk gaarne is toegestaan. „Het is niet waar, dat het in dezen strijd om do handhaving van de vrijheid en on afhankelijkheid van Oostenrijk gaat en dat die strijd is uitgelokt door aanvallen van Duitschland. Het is veeleer een binnen landsche strijd in Oostenrijk tusschen de overgroote meerderheid van de Duitsche bevolking en een minderheidsgroep, die alle machtsmiddelen van den staat bezigt om haar heerschappij te behouden en nu ook nog het buitenland steun vraagt, om dat zü beseft zich uit eigen kracht niet meer te kunnen handhaven. „Wanneer de regeering van Dolfuss zoo vast overtuigd is als zij herhaaldelijk ver zekert. dat ze het volk achter zich heeft, laat zü dan den moed hebben een beroep op dat volk te doen. De nat.-soc. beweging verbindt zich bü voorbaat die uitspraak des volks te aanvaarden. „Een vriendschappelijk vertoog" te Weenen zou de zaak des vredes in Europa heter dienen dan het vertoog te Berlijn, dat met deze binnenlandsche Oostenrijk sche aangelegenheid niets uitstaande heeft. In een üjdperk, dat met de afkondiging van het zelfbeschikkingsrecht der volken is begonnen, kan men het Duitsche volk van Oostenrijk niet verbieden, zichzelf de regeering te geven die het wenscht. Oos tenrijk is en blijft Duitsch. Men geve het Oostenrijksche volle zijn vrijheid en zijn zelfbeschikkingsrecht en in het hart van Europa zal rust. vrede en orde heerschen." Het trekt de aandacht zegt de „N. R. Crt." dat in dit verslag en ook in die van andere Duitsche bladen de verzeke ring van Hobicht ontbreekt dat de stap pen door de mogendheden ondernomen, niet de minste uitwerking zullen hebben. Niemand zoo merkt de Weensche Keiohspost op zelfs al koesterde hij het diepste wantrouwen tegen den goeden wil der Duitsche regeering en al betwijfelde hd nog zoo sterk baar invloed bü de N.S. DvA.P., zou hebben kunnen bevroeden, dat Duitschland de aan den Italiaanschen ammbassadeur gegeven verzekering, dat de radiio-propaganda en de vliegerbezoe- ken aan Oostenrijk zouden ophouden, reeds na drie dagen zou breken. wollen kleeding, ook badpakken, kousen en sokken (ook de allerfijnste) JAAP SNOR, Zuidstraa 19 (Let op den gelen winkel). EDOUARD HERRIOT, oud-minister-president van Frankrifk, welke, naar men verwacht, van groot belang zal zijn voor de Europeesche politiek. De gebeurtenissen in Ierland vragen op het oogenblik onze aandacht. Met de vor ming van de z.g. Nationale Garde, door generaal O'Duffy, nu enkele werken ge leden, is een nieuwe en scherpere phase begonnen in den politieken strijd in den Ierschen Vrijstaat schrijft het „Bbl." Het optreden van de Blauwhemden van van den indertijd door De Valera om poli tieke, doch niet nader bekende redenen ont slagen chef van de politie te Dublin heeft opnieuw de aandacht gevestigd op de ont wikkeling van de gebeurtenissen op het Groene Eiland, die in de laatste dagen een loop hebben genomen, welke tot ern stige, en zelfs gewapende, conflicten aan leiding kan geven. Wat precies het doel is van generaal O'Duffy, die vroeger gewerkt heeft onder den republikeinschen leider, maar thans diens voornaamste bestrijder schijnt te worden, is nog niet geheel duidelijk. Zün organisatie, die in zooverre fascistisch ge tint is, dat zü zich verklaart tegen het huidige parlementaire stelsel, hetwelk naar haar meening vervangen moet worden door een soort stendenraad, hetgeen de leider echter verzekerd heeft de eenige overeenkomst met het fascisme uit te ma ken, zou in hoofdzaak streven naar drie doeleinden, n.1. de nationale vereeniging van de bevolking, het doen verdwünen van de verschillende partijen en strijd tegen het communisme. Welk bepaald program uit deze stroomingen tenslotte zal voort komen, moet worden afgewacht. Voorloo- pig heeft het er allen schqn van, en dit is wel teekenend voor de nieuwe actie, dat generaal O'Duffy niet te klagen heeft over te geringe belangstelling en sympathie voor zijn beweging. Dit groote succes wordt toegeschreven aan de in breede kringen bestaande be zorgdheid over de plannen en gedragen van het z.g. Iersche republikeinsche leger, een illegale, linksradicale organisatie, die streeft naar politieke en economische re volutie en onder verdenking staat van communistische nsigingen. Een en ander heeft geleid tot de oon- centratie van de oppositie tegen De Va lera en diens extremistische supporters, waarvan de vorming van „het leger" der Blauwhemden de uitdrukking naar buiten vormt. Zoo teekent zich geleidelijk de vor ming af van twee scherp tegenoved el kaar staande kampen, die waarschijnlijk beide in behoorlqke mate beschikken over de ultima ratio, over wapenen, om des noods te trachten met geweld het resp. standpunt te doen zegevieren. Of het werkelijk tot zulke uitersten zal komen, is moeilijk te zeggen, hoe driegend er voor het oogenblik de toestand ook moge uitzien. Kan wellicht voor het oogenblik gewa pende strijd nog voorkomen worden, zoo is de verscherping van de politieke ver houdingen in ieder geval toch zoo groot geworden, dat een beslissing in de een of andere richtiog moeilijk meer kan uitblij ven zoo zegt het blad. We mogen dus met belangstelling de verdere ontwikkeling van de gebeurtenis sen afwachten. IGNACY MOSCICKI, president van Polen, die thans, na de her vormingen, die in de constitutie van dat land plaatshadden, grooter macht verkrijgt. Groeiende oppositie tegen de Estland sche regeering. De maatregelen der re- geering-Toennissen in Estland ter bestrij ding van de vrijheidsstrijders worden in in een regeeringscommuniqué en in een radioredevoering van overheidswege ge motiveerd met de opmerking, dat van den kant van de vrijheidsstrijders een coup d'état was voorbereid. De vrijheidsstrij ders echter ontkennen dit. Tot dusverre is de uitvoering van de regeeringsverorde- ning inzake de ontbinding van de verschil lende bonden volgens de mededeeling der regeering in het geheele land rustig ver- loopen. De binnenlandsche politieke toe stand blijft echter gespannen, daar de re- geering-Toennissen in breede kringen op positie ontmoet. Reeds de kort geleden tot stand gebrachte verkoop van de beide Est landsche oorlogsschepen aan Peru heeft zoowel in kringen der vrijheidsstrijders alsook in kringen der in de oppositie zijn de landbouwers afkeuring gewekt. Vrij al gemeen gelooft men, dat de laatste stap pen der regeering de binnenlandsche span ning niet zullen opheffen. Wel heeft men den indruk, dat do sociaal-democraten, dl© tot dusverre de regeering-Toenniasen be streden, hun tactiek hebben veranderd, uit vrees voor de vrijheidsstrijders en er nu toe overgaan de regeering indirect te steunen. GUGLIELMO MARCONI, thans op een studiereis in de Sovjet republiek, welke, naar men verwacht, van groot belang zal zijn voor de Europeesche politiek. De troebelen in Cuba. President Machado. Muiterij onderdrukt. Brigade-generaal Olores is een gevan gene te Oastillo della Fuerza. In het telefoonverkeer naar het binnen land bestaat een strikt censuur. Toen te Santa Clara het gerucht ging, dat Machado reeds afgetreden was, liep de heele stad uit, om het feit te vieren. Aan alle kanten hoorde men: „Weg met Machado!' De houding der Vereenlgde Staten. Op de Amerikaansche departementen van oorlog en marine is in verband met den toestand op Cuba den geheelen nacht doorgewerkt. Men is van meening, dat ook Ferrara als voorloopig waarne mend president van Cuba onhoudbaar is. In politieke kringen te Washington wordt reeds de vraag overwogen of de Amerikaansche regeering Machado zoo noodig als politieke vluchteling zou kun nen toelaten in de Vereenigde Staten. EEN NIEUWE AANVAL OP DE HALIMZAI IN DE N.W. GRENS PROVINCIE. De reeds lang verwachte aanval van de Baezai, de groep der Opper-Mohmands, die voornamelqk aan de Afgaansche zij de van de Khapakpas wonen, op de Ha- iimzai aan de Britsclujndische zijde van den pas in het z.g. niemandsland is Za terdag om 5 uur losgebroken. Er woedt een gevecht aan den voet van den pas. De colonne Britsch-Indische troepen uit Peshawar, die uitgezonden is om de Halimzais te helpen, is Vrijdagnacht om 8 uur uit Ghalanao opgerukt, doch had bü afzending van dit bericht nog geen voeling met den vijand gekregen. De leerlingenschaal. In het nummer van Zaterdag hebben wij mededeeling gedaan van de memorie van toelichting van minister Marchant op het door hem ingediende tweede bezuini gingsvoorstel. Hoofdzaak is de vervroegde invoering van de nieuwe leerlingenschaal. Naar men zich herinnert was bü de wet van 30 December 1982 een overgangster mijn vastgesteld van 2 ja rep. Deze wordt nu tot 1 jaar ingekort. Daardoor zullen over 1934 meer dan 2500 onderwijzers minder voor rekening van het rijk worden gebracht. Tevens stelt do minister voor de rege ling voor de bejaarde onderwijzers-wacht gelders in dier voege te verbeteren, dat een einde wordt gemaakt aan het benoe men van deze oudere wachtgelders in af gelegen gemeenten, welke benoeming op straffe van geheel of gedeeltelik verlies van hun wachtgeld moest worden aan vaard. Deze sanctie wil de minister doen vervallen voor hen, wier wachtgeld 6b pet. van de laatste genoten jaarwedde bedraagt. Wij ontleenen nog het volgende aan de memorie van toelichting: In de tweed© plaats acht de ondergetee- kende een aanvulling van artikel 79 der wet wenschelijk. Het heeft zich in de prac- tqk voorgedaan, dat besturen van bijzon dere lagere scholen zijn komen te verkee- ren in de omstandigheden, bedoeld in het tweede of derde lid van dit artikel, doordat het aantal leerlingen dier scholen beneden d© in die wetsbepalingen aangegeven mi nima is gedaald, uitsluitend of in hoofd zaak als gevolg van de werking van het Koninklijk besluit van 22 Juli 1932 (Staats blad no. 312) inzake de verhooging van den leeftijd van toelating van de kinderen tot de scholen voor gewoon lager onder wijs. De ondergeteekende is van oordeel, dat deze bezuinigingsmaatregel van de re geering, waarmede de schoolbesturen uit den aard der zaak niet hebben kunnen re kening houden bij de inzending van de opgaaf volgens artikel 73, eerste lid, onder c, der wet, redelijkerwqze voor de bestu ren niet mag leiden tot geheel of gedeel telijk verlies van de waarborgsom. De in artikel III van het wetsontwerp voorgestelde aanvulling van artikel 79 der Lager-onderwq'swet 1920 beoogt dit te voorkomen. Artikel IV heeft ten doei de herplaat sing van de wachtgelders bij het bijzonder onderwijs eenigermate te bespoedigen. In i zijn antwoord op de vragen van het lid der smaakt 's zomers en 's winters even fijn! Tweede Kamer den heer Lingbeek (Aan- per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze StaSen-cotlectie hangsel Handelingen, Zitting 1933 Vri 12) heeft de ondergeteekende ten deze O bestaande ongelijkheid tusschen het open baar en het bijzonder onderwijs erkend en als oorzaak daarvan gewezen on het feii. dat de wet de openbare scholen als een een heid behandelt, maar ten aanzien van de bijzondere scholen alle instellingen of vei eenigingen, die één of meer scholen be sturen, individualiseert, zonder eenig vel band van gelijke richting in aanmerkinr te nemen. Het komt hem voor, dat dit verband van gelijke richting zoncer be zwaar kan worden gezocht in de aanslui ting van de school bii een zelfde commis sie van beroep, als bedoeri in artikel 92 der Lager-onderwiiswet 1920. Een zooda nig voorstel werkt z. i. in het belang zoo wel van het rük als van de wachtgelders zelf en stelt d© schoolbesturen in het alge meen niet voor verplichtingen, welke zl? in redelijkheid niet zouden kunnen aan vaarden. Voor gevallen van het tegendep' staat de weg open van de ontheffing, be doeld aan het slot van het vierde lid van artikel 97 der wet. GEORGANISEERD OVERLEG IN AMBTENARENZAKEN. Ir. M. H. Damme voorzitter. „Het Volk" meldt, dat tot voorzitter van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaarszaken, in de vaca- Verstoppma en slechte spijsvertering maken U ellendig en humeurtq. Neem bijtijds de zeer zacht werkende Foster s Maagpillen. het bekende en beste laxeermiddel. Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon FEUILLETON Een Heldersche roman door W1LLIARIS. 25) Het werd ai vol in liet logies. De men- schen kwamen naar beneden om te schaf ten. Toen plotseling weerklonk het snerpen de fluitje en des bootmans stem daverde door hetverblijf: „Marinier eerste klas Rookinaskerü" Niemand antwoordde. Niemand ook be greep er iets van. Weer klonk het, maar nu ongeduldiger. „Marinier eerste klasse Rookmasker, laat je kop eens zien!!!" Dit was wat de Kluif gewild had. Maar hij hield zich goed. Daar kwam de schipper het verblqf in- „Zeg Touw, je was er vanmorgen niet, maar er ia een kist geplaatst, stuurboord voor. Daar zit een rookmasker in en daar ben jij verantwoordelijk voor. Hier heb je den sleutel ervan." Als ging het op commando, zoo barstte er plotseling een helsch lawaai los en een Schaterend gelach schalde door het tus- schondek. De bootsman lachte niet mee, maar liep he.el voorzichtig aan bakboord achter den toren langs om de Kluif te grüpen. Deze had echer al onraad geroken en *ocht zijn heil in de vlucht. H- voelde niets voor een nauwe aanra king met de poezelige handjes van den bootsman. Dan liet hq liever zijn eten maar staan. Dat was de laatste streek, dien de Kluif uithaalde en het liep, gelukkig voor hem, zonder een stevig pak slaag af. Al meerdere malen had de Kluif gepro beerd om den strengen sergeant der ma riniers eens uit zqn rol te doen vallen. Het was hem nooit gelukt. Hoogstens liep hq dan een fl inleen uit brander op of dreigde de sergeant hem op het rapport te zetten En daar had de Kluif niet van terug. Den laatsten rijd had hq tegen den ser geant geen grappen meer durven maken, want zqn plan was om examen te doen voor eerste klas. Daarvoor moest hq ook de noodige kennis van de infanterie exercitie hebben. Voorheen had hq altqd tegen den bootsman en ook tegen den sergeant zelf beweerd, dat hq dat over bodig vond. „Ik ben toch matroos," placht hq dan te zeggen. „Mijn werk is dus aan boord van een schip. Voor dien onzin moeten ze maar mariniers of infanteristen ne men; hun werk is het." De sergeant bracht hem toen aan zqn verstand, dat de matrozen dat ook moes ten kennen. „Kjjk eens hier jongen. Verbeeld je, dat jé in de koloniën zit en er breekt er gens een oproer uit. Of in het buitenland zijn ernstige onlusten of iets van dien aard. Dan moet je daar naar toe. Daar wonen Nederlanders, want bijna overal, waar je ook komt, tref je Hollan ders aan. Die mensehen moeten dan beschermd worden, daar hebben ze recht op, niet waar? Juist! Dus nu breekt er ergens revolutie uit en de regeering stuurt er een oorlogs schip heen, om onze landgenooten te be schermen. Is 't niet zoo? Goed! Je komt op zoo'n plaats aan en je wordt ook aangewezen voor de landingsdivisie. Je gaat dus met den troep aan wal om de Nederlandsche onderdanen en hun be langen te verdedigen. Is dat duidelijk? Mooi! Er wordt een gevecht geleverd en je groepscommandant sneuvelt. Dat kan toch gebeuren? Best! Nu moet jij als matroos eerste klas zijnde, je groepscommandant kunnen vervangen en de leiding op je nemen over de groep. Zooiets is heel logisch, nietwaar? Prachtig! Je ziet dus wel Kluif, dat die exer citie noodig is. Als jij niet met een ge weer, een revolver of een sabel weet om te gaan, hebben ze daar niets aan je. Dat moet je me toegeven, is 't niet? Schitte rend! Daarom wordt dat- iedereen ge leerd. Je krq'gt je tractement niet voor niets! Je moet je commando's kennen en we ten wat je te doen staat in geval van nood. Daarom krijg je al die oefeningen vooraf. Dringt het goed tot je door?" „Jawel sergeant, ik begrqp het." „Dan zijn we het dus nu eens? Geluk kig!" De Kluif had dus veel moeite gedaan om ook met de vereischte kennis van de infanterie-exercitie voor den dag te kunnen komen. Op den dag na die geschiedenis met het rookmasker begon zijn examen. In de examen-oommissie zaten een of ficier, bootsman Touw en de sergeant der mariniers. De geheele voormiddag was besteed aan artillerie, geweer, revolver, en de verschillende soorten van munitie, die daarvoor gebruikt werden. Zqn kennis van rangen en standen moest hq luchten, touwwerk en staal draad splitsen, seinen met de armen en alle natievlaggen en seinvlaggen opnoe men. Hij kreeg de verschillende signalen op den lioorn en de bootsmansfluit, theo- die over het kompas, eerbewüzen enz. enz. Op den achtermiddag kreeg hq' exei- citie bij den sergeant der mariniers. Vijftien man waren hem toegewezen, waarmee hq moest gaan exereeeren. „Nu Morein," zei de sergeant „ga je gang maar. Laat ze maar aantreden en inspecteer hen, of ze hun leergoed. om hebben zooals 't behoort. Breng mq daarna rapport uit over je sectie." De Kluif had dikwqls genoeg exercitie gehad bij den sergeant om te weten wat hij moest doen, en nu kwam zijn aanleg om anderen te imiteeren hem daarbü te hulp. Hij toonde een volleerd comediant te zijn. „Ik zal den sergeant nadoen," dacht hq. Helder klonk zqn stem over het terrein, kort afgebeten de commando's, als van een instructeur. „Aantreden!" „Geeft acht!" „Num meren!" Een, twee, drie, vier, vijf, zes, zeven, acht. klonk het. „Rechts richten!" „Nummer vier van het voorste gelid, heter afstand nemen. Je hand op de heup man, straks stoot je met je geweer je maat een ongeluk." „Nummer vqf achterste gelid, achter je voorman en kq'k naar rechts." „Staat!" „Daar deugt niets van. Ik hoor een roffel. Als je de geweren neerzet, moet het één klap zijn, dien ik hoor. De kolf komt naast en tegen de punt van den rechter voet, nummer twee! Zet het maar gerust flink neer hoor. 't Is je moeder niet! Voorste gelid één pas voorwaarts marsch! Op de plaats rust." Met het geweer aan den schouder wan delde de Kluif tusschen de troep door om hen te kunnen inspecteeren. Onder wijl maakte hq zün opmerkingen. „Jq hier," porde hq iemand in den rug» „jü moet dien riem door het oog van je bajonetschede doen. En jü, die pa- troontasch dicht, straks verlies je je pa tronen." De inspectie was goed naar zqn zin. Weer klonk het bevelend. „Achterste gelid één pas voorwaarts marsch! Rechterrot twee pas achterwaarts marsch! Achterwaarts, rechts richten! Staat! Aan den schouder geweer!" Met militairen pas liep hü naar den sergeant toe om rapport uit te brengen en stram in de houding staande, meldde hij: „Eerste sectie zeven rot, I) een blind.. en twee scheel,'.' viel hem uit zijn mond. De eerste sectie grinnikte zacht. 1) Twee man Is een rot. Is er een on even getal, dan staat er een man alleen. Dat noemt men een blind rot. Hoofdschuddend vroeg de sergeant: „Kun je nu nooit eens vqf minuten ernstig blqven? Ik verlang niet meer van die grappen, begrepen! Ga je gang!" De Kluif maakte rechtsomkeert en be gon weer te commandeeren. „Zet af geweer!" „Vult magazijn!" „Hé daar, nummer drie, eerst je gren del open, daarna de tasch. Nummer acht, je vergeet de hanapal- vleugel om te leggen. Dat mag nooit voor komen kerel! Als je door struikgewas moet kruipen en je trekker blq'ft haken, gaat je schot af. Misschien schiet je je maat dan over hoop en je verraadt je plaats. Aan den schouder geweer! Met vieren rechts uit de flank marsch! Niet te groot die passen! En niet meer dan 120 in de minuut. Links, rechts, links rechts, een, tweo, drie, vier, links links, een, twee, drie, vier," telde hij. De sergeant knikte goedkeurend. Die Kluif kon goed commandeeren. „Links opmarcheeren marsch. Guide links! Kijk naar links jullie! Rechtsomkeert haltl Deugt nog niet veel van Als het halt is moet je precies staan of je pas gericht bent. Dat nroet nu e<m réchte lijn verbeelden, 't Lijkt wel een Chineesch vrangteeken! Rechts richten! Staat! (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1