'U'ctf ic'dX 11 Uxenl m Moment opnamen voor de Heldersche Courant op de Nationale zwemwedstrijden. TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 15 AUGUSTUS 1033. Stadsnieuws. Visscherij. Koninginnedag. Middelbare Handelsavondschool met 5-jarigen cursus AANGIFTE VAN LEERLINGEN. 3 3 WOLLLN VLAGGEN compleet 3.50 Bezuinigingen op de Indische Defensie. Licht op voor allo voertuigen: Dinsdag 15 Aug. Woensdag 16 20.54 uur. 20.52 DE TEMPERATUUR VAN HET ZEEWATER. Opgave van de temperatuur van het zeewater, des morgens gemeten in het Marsdiep. Mededeeling van de Heldersche Zwemvereeniging. Maandagavond 19.5 gr. C. Dinsdagmorgen 19 gr. C. Onze stadgenoot, de heer P. W. Bot, behaalde èn in den dag- èn in den nacht- zeilwedstrijd, die 12 Augustus op de Loos- drechtsche Plassen werden gehouden, met ziin B.M. jachtje ,.De Jutter" den eersten prijs. DE TEXÉLSCHE AESTANDSMARSCH Wij wijzen de Heldersche wandelsport- liefhebbers op een in dit nummer ge- geplaatste advertentie, betreffende den Texelschen afstandsmarsch, waarin wordt medegedeeld, dat het aanvangs- en eind punt voor de Heldersche deelnemers is bepaald te Oudeschild. De bezwaren te gen deelneming komen hierdoor dus groo- tendeels te vervallen, en de organisatie commissie hoopt, dat hiérdoor het aantal Heldèrsche deelnemers zeer zal stijgen. Er is reeds groote belangstelling uit Den Hélder getoond. WIERINGERMEER WEDER BEVAARBAAR. dat er voor zorgt om op 31 Augustus een vlaggen versiering aan te brengen, huis aan huis. Mooier en passender versiering is niet denkbaar. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER TE ALKMAAR. van 8 tot en met 14 Aug. 1933. Nieuwe zaken: H. Ma'.zarac, kunsthandel, Keizerstraat 110, Den Helder. Wijzigingen: i N.V. Zeebad Huisduinen, Koningstraat 112, Den Helder. Bestuurswijziging. Gebr. Kuiper, glashandel, Koningsweg 1719. Vennootschap ontbonden door overlijden. Bedrijf voortgezet door J. Kuiper. HET VERTREK VAN DE „SAGRES". Weg zijn de Jantjes van het Portugee- sche opleidingsschip. De Heldersche meis- kes hebben ze gisterenmiddag nog een laatst salut gebracht, toen de bark om even voor een uur de haven uitgesleept werd. Aanvankelijk hadden we bericht ge kregen, dat het vertrek om 11 uur plaats zou hebben en ons bulletin was oorzaak, dat op dat uur honderden menschen aan de Buitenhaven waren en een brigadier mét eenige agenten Handen vol werk had den om den doorgang vrij te houden. Toen kwam officieel het bericht, dat de j „Sagres" om half een uit de haven zou gaan en weer stroomden tal van nieuws gierigen naar de haven, in de hoop het prachtige schip met volle zeilen te zien vertrekken. Zij konden ook niet weten, dat er aan boord van het opleidingsschip geen enkele zeiler was en dat dus de wondermooie tuigage nimmer dienst deed. Vette, zwarte rookwolken puften uit de uitlaatpijp, het bewijs, dat de machine werkte en het oogenblik van vertrek was Ecu.ge weken is de vaart van Kolhorn aan9ef>roken. naar Medemblik zooal niet gestremd, dan toch zeer bemoeilijkt geweest door het heien van palen, enz. Het was te bezwaar lijk er met een passagiersboot door te De heer Jaarsma, die van stuurboord naar bakboord liep en bevelen gaf, deed een laatste fluitsignaal hooren, de verbin ding met den wal werd verbroken en gaan, doch nu de vaart op dat gedeelte langzaam trok de - „Drente" het schip 7 W?r ^le«enh,eid naar den havenmond, het „Marsdiep" op. a.s. Donder aag 17 Augustus door oen 1 j nieuwen polder te varen naar Medemblik. j ™aar hc|werd nageoogd door honderden Een der badgasten, die het tochtje mede- Nl£owediepers. maakte, schreef onlangs, zeer terecht:! Twee vliegtuigen van „de Mok" brach- men krijgt op geen enkele wijze zoo'n goed jten n°9 een laatsten groet en toen was gezicht op het mooie van den drooggeleg- spoedig de Sagres" uit het oog verdwe- den polder, als vanaf het promenadedek nen, maar niet uit het hart van het meisje, van een boot. Op de uitgestrekte velden dat vorige week op een avond, voor het woidt geoogst, verschillende kunstwerken schip met een hartelijke omhelzing af zijn in uitvoering, de ontwikkeling en de groei van de dorpen is enorm en dit alles ziet men rustig en goed. Medemblik is een aardig oud stadje en een bezichtiging waard (kasteel Radboud, Gemaal de Lely). Aizoo een aanbevelenswaardige tocht voor f 1.-. Zie voor bijzonderheden de geplaatste advertentie. Het belooft een mooi feest te worden scheid nam van een van de Jantjes. HET ONGELUK IN DE BLOEMSTRAAT. Omtrent de toedracht van het ongeluk in de Bloemstraat. in ons nummer van Zaterdag j.1. vermeld, verzoekt de heer R. ons opname van het volgende: Mijn knecht, S. Koldijk, was aan het sch.lderen van een lijst van ongeveer 7 dit jaar. De resultaten die het comité mftcr. ^009te> Om zich te overtuigen, heeft bereikt voor inzameling van gelden dat hij zijn werk goed gedaan had, klom om den Koninginnedag te vieren, zijn hij hooger en wilde zich aan den schoor- van dien aard, dat er een uitvoerig pro- steen vasthouden, met het gevolg, dat hij gramma is samengesteld. twee steenen meetrok en achterover viel. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat met een tusschenval op een schutting, is er afwisseling voor jong en oud onze Dadelijk werd er om den dokter gebeld.! stad moet dien dag staan in het teeken in minimum van t,jd dokter van een spontane hulde aan ons Vorsten- huis, vooral dit jaar nu H.M. de Koningin aan J*eerde ter plaatse was, die gelastte, 35 jaren aan liet hoofd van onze regee- dat ae' slachtoffer moest worden opge- ring staat. nomen. Het Mil. Hospitaal werd opge- Binnenkort als de toestemming tot uit- beid en ruim een half uur later werd K. voering van verschillende nummers in1 met een ziekenauto weggebracht. Met het programma verkregen is, zal een en goede hulp van de heeren van Zandwijk ander door middel van dit blad worden j en anderen, die mij onbekend zijn, werd bekend gemaakt. Er zal verschijnen eenhet slachtoffer naar binnen gedragen, officieel programma hetwelk voor gerin- dg f c g d daarvoor gen prijs wordt verkrijgbaar gesteld. Alles wordt er op gezet om Den Hel- m!'n knecht en ik hen nog zeer dankbaar der een feestelijk aanzien te geven, onze;2''"- marine-stad komt daarvoor allereerst in I Dm half 7 werd mij medegedeeld, dat aanmerking. het ongeval tamelijk goed afgeloopen was. Vlaggen aan alle huizen, vooral nu voor Van een lamme arm was gelukkig geen zoo'n gering bedrag elke gevel met onze sprake. MET „THE MIXED FOELIES" NAAR HET NATIONAAL JAZZ-CONCOURS. Zaterdagavond stond het Kurhaus in het teeken van de Hollandsche Jazz. Na dat Duke Ellington en Roy Fox op de Bühne van de Kurzaal hadden gestaan in de laatste weken, verschenen nu de Hollandsche «amateurs*. Over het woord •amateur* zou, nadat we door het concours een ervaring rijker zijn geworden, een heele filosofische verhandeling gehouden kunnen worden. Sommige bands bleken zich amateur te noemen als ze voor minder dan den normalen prijs betaald werden. Sommige leden van bandshadden «gratis* voor de gramophoonplaat gespeeld. Maar.... soit! Regels zijn er om ont gaan te worden. Uit de namen van de bands die hier volgen zult u zien, welk een zware concurrentie een new comed- band als The Mixed Follies had. Daar waren: The Blue Ramblers, Haarlem; The Blue Lyres, Leiden. De Flierefluiters, Den Haag (niet te ver warren met het V.A.R.A.-ensemble!) The Mixed Follies, Den Helder; TheRhythm Boys, Schiedamen The Rhythm Harmo- nists uit Wageningen. De Jury bestond uit Ray N o b 1 e, de jazzkoning, Theo Uden Masman, leider van The Ramblers (Hamdorff), S. L. Wertheim, directeur van het Muziek- Lyceum te Deii Haag en Joop Haye van het Kovacs Lajos Orkest. C. L. Walther Boer die eveneens aangezocht was, zitting in de Jury te nemen was helaas ter elfder ure verhinderd. Van deze bands waren The Blue Lyre en de Flierefluiters de eerste prijswin naars van het Levenconcours 1932. Het verplichte nummer voor alle deel nemers was te «stomp* foxtrot: »Ninety in the Shade*, muziek van Soc. Dougherty en Tom Strowliouse, arrangement vanL. Herbert. Om half negen, een half uur over tijd dus, een half uur waarin de stampvolle zaal zich zocht te vermeien door te klappen en te trappelen kondigde de heer Wertheim de volgorde van optreden van de bands aan. De Flierfluiters openden de reeks. Bij deze en bij bijna alle deelnemende bands bleek, hoezeer de aandacht aan saxes en clarinetten was geschonken, terwijl het koper vaak zeer zwak en soms slecht was. Hun vrije nummer was: »Swelling Tones*, een compositie en arrangement van onzen vroegeren plaatsgenoot Melle Weersma. Deze vroegere eerste prijs winnaars vielen zeer tegen. Om het hoofd nummer opgaaf was: precies arrange ment volgen werd een beetje heen- gedraaid; zoodat hun kans absoluut ver keken leek. Tot hun groote verrassing eindigden ze echter nog op de 4e plaats. De stap le prijs tot 5e prijs, zou ook wel wat groot geweest zijn. Hierna traden »The Mixed Follies* op. Hun optreden zelf veroorzaakte eenige furore, aangezien hun kleeding vol gens het «Vaderland* in •hemdsmou wen* was, terwijl toch de gechoqueerde menigte 's middags op de muziek van een Argentijnsche Band, Juan Arnalio, •in hemdsmouwen* had gedanst. Het verplichte nummer werd goed gespeeld, hetgeen we hieronder nog zullen toe lichten. Het vrije nummer was echter slecht gekozen en had de antipathie van de jury, terwijl tevens de uitvoering slecht was. Hierna speelden de Schiedammers, die een hopeloozen indruk maakten. Hun spe len bad meer weg van symphonie dan van jazz. De dirigent was een variant op den Stehgeiger: een »Steh-clarinettist«. The Blue Lyres voerden het peil op. Hun vrij nummer »By the Shaliar* klonk zeer goed. Hierna speelden de favoriets The Rhythm Harmonists. Reeds dadelijk was de indruk: dit is de kampioen. Voor bands, zoodat dus het „Kurhaus" op goed- koope wijze stampvolle zalen met consu- meerend publiek had. Aangezien het de eerste keer is dat onze plaatselijke band uitkomt, mogen we het resultaat bevredigend vinden. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Til burg maakt bekend, dat in den laatsten tijd door J. Schipper, wonende Valke- niersweg no. 105 te Ginneken, eenige schilderstukken zijn verkocht geworden, welke na verkoop bleken niet afkomstig te zijn van degenen wier signatuur onder die stukken voorkwam. Bij één dezer stukken kon de valschheid door den nog in leven zijnden schilder worden vastge steld. In verband hiermede is bij het aan- knoopen van handelsrelaties met Schipper de noodige voorzichtigheid geboden. Op Donderdag 24 en Vrijdag 25 Augusfus des avonds van 7£—9 uur zal gelegenheid worden gegeven tot aangifte van leerlingen voor de Middelbare Handelsavondschool in het schoolgebouw aan de Hoofdgracht. Het lesgeld bedraagt f 2.00 per maand. On- of m ivermogenden kunnen een te gemoetkoming in de kosten van boeken en schoolgeld ontvangen. De cursus vangt aan begin September en eindigt 30 April. De lessen worden ge geven des avonds van 6J9 uur. Candidaten met U.L.O.-diploma kunnen tot de 4e klas worden toegelaten. Nadere inlichtingen verstrekt de Direc teur. Adres: Havenplein 16. Buitenlandsch Overzicht Feuilleton pag. li f (Door onzen specialen verslaggever). De eerste zwemmeester van Thialf, bij de Heldersche marine bekend als de „Neus" of „Lebl Laki" „trekt aan de touwjes". Een interview met mevrouw Wyckhuizen, die Willy den Ouden maakte tot de favoriete van Neerlands publiek. Nationale zwemwedstrijd in het Marsdiep tusschen de hoofdjes mogelijk. De Heldersche adelborst H. D. B. Beudeker is een pracht- zwemnier, maar ookeen sphinx hij ontkomt echter niet Hongeroproer in de Oekraine aan den persmuskiet van de Heldersche Courant. Veel Jut ters wonen den wedstrijd bij. Radio-programma Van links en rechts De opstand in Cuba. President Machaos van het tooneel ver dwenen Hét nieuwe bezuinigingsontwerp van Minister Marchant Het officieele raadsverslag van noodlijdende gemeenten afge- schaft Twee dronken mannen met een autobus er vandoor. Wilde rit door 's-Gravenhage Een legaat voor de N.~ en Z.- Holl. Redding-maatschappij Te Essen is een communistische centrale ontdekt. Er zijn 200 ar restaties verricht 2 3 De terugkeer van Balbo's eskader te Rome. Groot enthousiasme Op het internationaal congres van onderwijzersvereenigingen zijn de Duitschers uitgesloten 3 3 In mjjn zwart-wollen badpak loop ik over wérd. In dit zoete water zwemt men bij- de tribune van het Arnhemsche Thialfbad, waar de groote Nationale zwemwedstrijden zullen worden gehouden om het kam pioenschap van Nederland.. Als een rechtgeaarde Heldersche Jut ter, verlang ik er naar rond te plassen in het koele, heldere water. Ik buig mijn hoofd voorover, strek de handen, en wil net in het water springen, als een bad meester van Thialf naar mij toekomt en vraagt of ik wel zwemmen kan en zegt, dat ik niet van de tribune mag afduiken. Of ik zwemmen kan?" zeg ik veront waardigd en diep beleedigd: Man, kijk eens op mijn badpakZie je de letters H.Z.V. op het roode schild en zie je daar onder F.M.? Dat beteekent meneer, dat ik een Jutter ben, lid1 van „H.Z.V." en „Fris- sche Morgen" in Den Helder. lederen dag, in weer en wind, met Maart te beginnen, terwijl jullie dan hier nog den winterslaap maffen, duik en zwem ik met en zonder vlotje in 't Marsdiep. Het Marsdiep, das nog heel wat anders dan zoo'n effen kunst- bad als „Thialf". 't Marsriep, zwemt u in 't Mars diep? Het gelaat van den eersten badmeester van Thialf verandert als mét tooverslag. U is dus een Jutter? zegt hijeen van de H.Z.V., van „Frissche Morgen"! Ik ken die vereeniging beter dan u denkt en 't Marinezwembad ken ik nog beter en ook de Mok en de onderzeebootenik ben zelf ook een Jutter Ik wras zwemmeester in 't Marinebad. Die is eenig, zeg ik, hem hartelijk de hand gevend.... tjonge, tjonge, hoe is het toch mogelijk. Wat een raar volk ziin toch de Hel- derschen! vervolg ik in vervoering. Je zonder zwaar, besluit ik. Inderdaad hebt u geen ongelijk, zegt de beroemde trainster van de R.D.Z. Wü hebben er ook wel eens over gedacht of het mogelijk zou ziin, zout water in de binnenbaden te brengen, maar de be zwaren zijn legio. Ik geef u echter toe, dat in zeewater het record veel verbeterd zou worden. Jammer is echter, dat van zwemwedstrijden vaak een gelaklopperij gemaakt wordt om publiek te trekken; dat sport pas op de tweede plaats komt, vervolgt mevrouw Van Wyckhuizen; dan vraagt zij: Hoe is de zwemgelegenheid in Den Helder? Ideaal, zeg ik Tusschen 2 dammen in zee, waarin geen stroom is. Wanneer Waterstaat zou toestaan een hoogen dwars- dam te maken, zou het misschien het meest ideale natuurbad van Nederland zijn. waar zeer zeker in zomertijd om kam pioenschappen gezwommen zou kunnen worden. Mevr. van Wyckhuizen knikt. Mis schien is het niet onmogelijk, doch de toe stand van dammen en zwemwater zou eerst grondig moeten worden bestudeerd. Is Willy den Ouden altijd zoo be scheiden, zoo eenvoudig? vraag ik Waar ik met haar was, in Nederland als in 't buitenland, overal valt haar be scheidenheid en vriendelijkheid op, zegt mevr. v. Wyckhuizen. Nu moet ik naar mijn meisjes, zegt ze, vriendelijk afscheid nemende, en ik ga weer aan de perstafel zitten. Bezuiniging op de Indische de fensie Bij Overschie heeft een ernstige botsing plaats gehad tusschen twee autobussen, waarbij dertig menschen zijn gewond Bij Valencia is een groot Ita- liaansch vliegtuig verongelukt. De Italiaansche chef van de lucht macht is daarbij ernstig gewond. Omtrek-nieuws Marktberichten Marineberichten Sportnieuws 6 Heldersche Courant enter ik u.... Beudeker blijft glimlachen. Wanneer begon u te zwemmen? zeg ik, die slag van u is reuze. Hij zegt toch niets, zegt de heer in wiens gezelschap de heer Beudeker zat, maar stelt u mij de vragen, ik zal ze be antwoorden. Op zevenjarigen leeftijd begon hii te zwemmen, hij behaalde voor pi. m. 6 jaar het kampioenschap West-Java schoon- springen. Hii is houder van pl. m. 22 zwemprijzen en zwemkampioen van do Adelborsten Zwemclub met den crawlslag. Een kranige zwemmer, die Beudeker en ook.... een bescheiden zwemmer.een echte sportsman, die van ziin vele pres taties op zwemgebied geen drukte maakt. Hü doet het niet om naam te maken, maar voor de sport. Een goed officier zal hij wordeniemand die veel doet met wei nig woorden Willy den Ouden! onze Nationale trots! Een van de Nederlanders, die het meest bekend is. Stil, onopgemerkt, zonder in het oog te vallen, zit ze op de tribune.De nationale kleuren versierd kan worden. Vlaggen aan alle huizen* wat zal het een feestelijk aanzien geven als daarbij 's morgens, 's middags en 's avonds op tochten met muziekcorpsen door de straten marcheeren. Een ieder werke daarvoor mede, want bij een vroolijke kindergroep, die straks mAmpnf triomfantelijk door de straten zal trek- DOOR MOTORFIETS GEGREPEN. Zondagavond pl. m. 10 u. stapte de heer Bos, wonende op de Weststraat, voor de werfpoort uit een autobus. Hij wilde de Waar zit Willy den Ouden toch? vraag ik aan Vaz Dias. Daar vlak bij ons zit ze in dat roode pakze zit tusschen de dames kunt in geen plaats komen of je breektvan R.D.Z. je nek over een Jutter. j Wat een vriendelijk, lief, kinderlijk ge- Ik heet Overman, zegt hij, maar bij zicht heeft dat meisje! Eenvoudig, onop- de Marine kennen ze me allemaal als vallend zit ze daar tusschen de anderen. „Lebi Laki", als de „Neus". j Vrooliik zit ze te pratenOndanks alle j kreten „hup. hup, hup, Willy!" maken 't Is een mooi bad hier, drie bassins j roem en eer haar te beurt gevallen, bleef i haar niet ü'del, niet met zichzelf ingeno- - naast elkaar. Een voor de kleine onge-1 zij een vroolijk meisje zonder pre- men. Een bescheiden, eenvoudig kind dat begonnen werd had men echter pech oefenden, een van 1.50 meter diep en het tentie. Toch staat op haar naam het natio- blijft ze met de pedaal van den vleugel. Toen dat - echter verholpen was kregen we jazz te uren de groote koppen, onze nationalerecord. hooren, waaraan menige geheel en al- zwemmers en zwemsters elkaar het kam- Het startsein wordt gegeven voor 1500 prol-band niet kan tippen. pioenschap voor Nederland zullen be-nieter vrije slag voor heeren. twisten. j Als het eerste nummer afgeloopen is De belangstelling voor deze Nationale komt mevr. v. Wyckhuizen in actie, want zaai unie z n appreciatie aoor een daverend; Zwemwedstrijden is geweldig. in no. 2 zullen de dames van R.D.Z., waar- applaus, dat minutenlang duurde. De Het aantal inschrijvingen is veel grooter onder Willy den Ouden, starten. dan eenig jaar tevoren. Het lenige meisjeslichaam vooroverge- Jammer, dat het bestuur van „Thialf" i bogen, wacht zij af. De tribunes zijn afge- niet wist. dat er een speciale verslaggever laden met publiek. Er heerscht doodsche van de „Heldersche Courant" zou zijn, die, stilte, aller oogen zijn gewend naar een door zijn ontzettend veel tochten, heen en kleine meisjesfiguur, weer naar het vlotje, zeer zeker in aanmer- Haar gelaat is ernstig, heel ernstig. Het ken, hoézee! hoezee! daar hoort eén vlag- genversierinf» bij. U moet ze hooren repe- teeren, die kleinen,, de kleppermarsch, vadérlandsche liederen, de stemming is er al. 31 Augustus van dit jaar moet een feestdag worden, die voor ons en onze kinderen in aangename herinnering blijft voortleven, een feestdag waarbij eensge zindheid hoogtij viert, waaraan wij allen in deze tijden van ernstige verdeeldheid, zoo'n groote behoefte hebben. 31 Augustus 1933. Laat de vaderland- sche driekleur wapperen uit alle huizen, spoort Uw vrienden en kennissen aan om mee te doen. Éénmaal in het jaar het rood-wit-blauw aan onze gevels, als be wijs van een hartelijk maar ook erkente lijk medeleven met ons Vorstenhuis. In iedere straat vorme zich een comité, met wit gelakten stok en prao- tischen bevestiger Verkrijgbaar in Rood/wit/blauw en Orange/Blanche/Bleu moment gegrepen door een motorrijder, die met tamelijke snelheid de autobus pas seerde en voor den heer B. niet tijdig meer kon stoppen. De heer B. werd eenige meters meege sleurd en sloeg toen tegen de straat. Won der boven wonder liep de heer B. geen ver wondingen op en had hii slechts een ge scheurde jas. Waren de vischprijzen in het begin der vorige week abominabel slecht, in het laatst dier week werden er, vooral voor schol goede prijzen besteed. Vooral de snurrevaad-schol, die hier door een paar snurrevaad-visschers werd Aangevoerd, had een uitstekende markt, omdat dit soort schol van een bij uitstek goede kwaliteit is. Waarschijnlijk zullen deze beide snur- revaad schippers geen spijt hebben gehad hier hun visch te hebben gemarkt, want IJmuiden was ook voor deze soort visch, in de vorige week een groote teleurstel ling geweest. Hoe dit vleugje voor den vischprijs er nu kwam, doet er niet zooveel toe. Ver moedelijk was er een plotseling optre dende verhoogde vraag, waarvan dan de scholvisschers eenig profijt hebben ge had. Een glimp van verbetering in het vischbedrijf kan het niet worden genoemd. Daarvoor toch zijn de obstakels nog te groot en er is nog geen zicht, dat ze zullen worden weggenomen. Een paar Deensche kotters brachten via onze haven weer wat paling voor onze binnenlandsche behoefte, die onze inheemsche vangsten helaas niet kunnen bevredigen, V Vooral hun vrije nummer, St. Louis Blues werd met Schwing gespeeld. De zaal uitte z'n appreciatie door een daverend applaus, dat minutenlang duurde. De hekkesluiters waren The Blue Ramblers, o.l.v. Pi Scheffers. Het vrije nummer »42nd Street* ging ze goed af. De. uitslag. le prijs een wisselbeker, uitgeloofd dooi de Jazz wereld, kregen: The Rhythm Harmonists uit Wageningen. Hun inter pretatie van »Ninety in the Shade* wordt op een Deccaplaat vastgelegd. 2e prijs: The Blue Ramblers, 3e prijs: The Blue Lyres. 4e prijs: Flierefluiters. 5e prijs: The Mixed Follies. 6e prijs: The Rhythm Boys. The Mixed Follies ontvingen een fraaie zilveren medaille, uitgeloofd door de Dutch Decca Supplies. De prijzen werden persoonlijk door Ray Noble uitgereikt met een kort speechje. Interview met Ray Noble. Daar geen persmenschen in de nabij heid van Ray Noble werden toegelaten tqdens het concours, onder welke voor waarde ook, maakten we weinig kans de Jazzkoning persoonlijk z'n meening over Hollandsche Amateur Jazz te vragen. Na de prijsuitreiking op de Bühne bevonden we ons achter de coulissen. We hadden het geluk dat de bandleader in plaats van door de zaal achter de coulissen van het tooneel ging en ons zoo in de armen liep. We hadden zijn caricatuur vervaardigd en vroegen hem om z'n handteekening hierop. •Am I that?« vroeg hij. »Marvellous!« Wat denkt U van de Hollandsche Jazz?* •The Rhythm Harmonists were in top- form!« »The Mixed Follies hadden voor het verplichte nummer de tweede plaats, maar I heard lias been played in a very rotten way!« »But« vervolgde de rijzige blonde Ray ,»when they do their best it all will come all right*. Na ons interview moest Noble direct naar Palais de Danse, zoodat ons blad het eenige is, dat Roy's eigen meening heeft gehooid. Exploitatie van amateurs. andere hoofd-bassin, waarin over eenige nale, het Europeesche en het wereld- j „Hup, hup, Willy!" Een oogenblik denk ik terug. Nog slechts een jaar geleden was het een ano'er, was het Zus Braun. „Hup, hup, Zus!" klonk over de Neder- landsche zwembassins Zus Braun doet niet meer mee aan Na tionale en Internationale wedstrijden. Zus Braun heeft het in Amerika biina met den dood moeten bekoopen. Eens zal de tijd aanbreken, dat ook Willy minder wordt.... een andere jonge zwemster zal haar plaats innemen. dan zal de kreet „Hup, hup. kleine Willy!" niet meer over de zwembassins schallen, zal deze verstommen, zooals nu de kreet ,Jiup, hup, hup. Zus Braun!" verstomd is. Daarom is het goed, dat Willy zoo be scheiden is.... want er is up and down in ieder menschenleven en wanneer men niet hoovaardig en niet ijdel is, dan is het verliezen van populariteit niet zoo heel erg. Na afloop werd in de foyers, in de table d'höte zaal en op het terras tot half twee gedanst op muziek van de amateur- king was gekomen voor jurylid. Wie lacht daar in het tentje van H.Z.V. en van „Frissche Morgen"? Ik zeg de Heldersche Courant had geen terzake kundiger, geen stoutmoediger zwemmer, als speciale verslaggever kun nen zenden. Cor Boonen, Kramer en juf frouw Sprui.it zijn de eenigen, die hem knock out slaan, en dit is heel zeker, dat deze verslaggever reeds 20 jaar geleden met de heeren Van Willigen en Kloos op den dijk in de kou, zonder tentje stonden te rillen in hun nakende body, en niet bang waren voor een „zeetje", waarmee bewezen is, dat de speciale verslaggever tot de veteranen behoort. Niet minder dan 25 vereenigingen heb ben hun leden naar „Thialf", dat voor een nationalen wedstrijd aan alle eischen vol doet, afgezonden. 22 nummers zullen worden gezwommen. Rondom het bad wapperen de vlaggen is of ze al die juichkreten niet hoort. Opnieuw en steeds feller worden de kreten, die de namen van de andere mede- startsters, eveneens bekende sterren op sportgebied, verloren doen gaan. Dan klinkt het startsein. Opnieuw gejuich uit de rijen op de tribune. Willy! Willy! Willy! hoera! Hup Willy! De bezoekers staan op de tribune, klappen in hun handen, allen voor Willy Willy is favoriet maar Willy hoort niets. Willy zwemt ernstig en vlug. Zij heeft geen moeite tegenover de anderen Willy is eerste. De Neus staat by een lang touw; hij wenkt me bij hem te komen. Waarvoor hebt u dat touw te pakken? vraag ik. Als ze fout zwemmen, laat ik het zakken en dan moeten ze stoppen, zegt de Neus, maar als je nu oplet, zal je direct der deelnemende vereenigingen en ook de efn bekende Heldersche zwemmer zien vlag van de Olympische Spelen. i ^!a,' en,', een adelborst van 't Instituut, ir„ j j ,„|H. D. B. Beudeker. Hij is lid van de Adel- Zonder opvallend te doen, komen de j>orsten Zwemclub, maar hii zwemt nu in de ploeg van Haagsche Zwem- en Polo- nationaal en internationaal bekende zwem mers en zwemsters binnen. Van de portretten ken je ze directTruus Baumeister, M. Vierdag, Corrie Laddé en Timmermans. Tevergeefs speur ik naar Willy den Ouden. Als een moeder over haar kinderen waakt mevr. van Wyckhuizen over hare meisjes. „Niet in de zon zitten kinderen", zegt ze bezorgd tot de zwemsters. Waarom gunt u ze geen plaatsje in de zon, mevrouw? zeg ik, mij als verslag gever van de „Heldersche Courant" voor stellend. Ik gun 't ze best, maar 't is niet goed voor de spieren, zoo vlak voor den start, zegt mevrouw van Wyckhuizen. In Den Helder wordt zeker ook veel gezwommen? vraagt ze belangstellend. En of, zeg ik, niaar ik begrijp heusch niet, dat een nationale zwemwedstrijd niet in zee wordt gehouden. Het bad is heel Club, een reuzezwemmer. Kijk, daar gaan ze al! In de 5 X 50 meter vrije slag estafette heeren zwemt onze stadgenoot als een der eersten. Met forsche snelle slagen door klieft hii het water en met een tijd van 2 min. 224/,„ seconde is de H. Z. en P. C. het eerste aan. Die zwemmers zijn toch een bescheiden volkje Als Beudeker uit het water komt, wacht ik hem op en wil hem interviewen, maar bescheiden poogt hü zich uit de voe ten te maken. Hü loopt langs het restau rant, maar een brutale persmuskiet laat zijn slachtoffer niet los en ik volg hem naar de plaats waar zijn familie zit. On derweg moet ik zelf een ovatie in ont vangst nemen, want een groote groep Hel dersche kijkers heeft mij herkend en ze roepen: Hup hup, Juttertje! Beudeker blijkt een sphinx. Hii zwijgt mooi hier, maar het tiidrecord zou zeer 1 en glimlacht. Maar ik zeg- U is een adel- zeker onnoemelijk veel verbeterd worden, j borst van het Heldersche Instituut ik heb wanneer m onze nationale zee gezwommen recht op u. Namens de directie'van de 105.000 Op Marine nog 1.3 m.m. ge vonden. De regeering heeft bij den Volksraad ingediend een nota van wijziging van de begrooting van Marine voor 1934. waar* bij op de defensie-uitgaven dezer begrof ting nog aanzienlijke besparingen wof den toegebracht, hetgeen slechts kf|. worden toegejuicht. Het is thans niet J», tijd voor andere dan strikt-onvermijdelijke uitgaven. Deze nadere bezuiniging van 1.316.150 wordt op de volgende wijze verkregen: Van de aanschaffing van gasbescher- mers 100.000) wordt, hoewel urgent, voorshands afgezien. De post bommen voor vliegtuigen 94.000 in '32) wordt met 18.000 ver minderd. zoodat er nog slechts 25.400 overblijft. Er zullen geen bommenrakken besteld worden. Hiervoor was uitgetrokken. Eveneens zijn geschrapt de posten: le termijn 4 kruiservliegtuigen 175.000. 2 D-uitrustingen voor kruiservlieqtuioen 25.000. Aanschaffing munitie onderzeeër# 75.000. Aandeel Indië in de uitzendingskosten de K XVI. XVU en' XVIII

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5