Zenuwpijnen overal? AKKER.CACHETS NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BuitenSandsch overzicht. ËSalr&E S. A. KANNEWASSER 8 Zn. DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1933 61ste JAARGANG De Italiaansche pers over het onderhoud tusschen Dolffuss en Mussolini. - De Internationale toestand en Hongarije. Het internationale socialistische congres. De lersche blauwhemden buiten de wet gesteld. Een Engelsch consulaat te Innsbruck. De nieuwe kortingen voor de rijksambtenaren. Onweer. Paard gedood. De verduistering van f 41,000 te Schalkwijk. in 50 dessins, kleur-eoht, - wasch-echt, FEUILLETON Sj0mdat jij rcijn geluk bent". zij liet zich gaan in het zalige bewust- «ijn dat hy, dien zy liefhad, by'haar was. .DERSCHE COURAN1 Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen- land f 2.— NederL Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4ct.; fr.p.p.6ct. Zondagsblad resp. 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.Modeblad resp. f1.20, f 1.50, f 1.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst! dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. by vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewysno. 4 ct. De Italiaansche pers over het onder houd tusschen Dollfuss en Mussolini. Het spreekt vanzelf, dat er nergens zooveel be langstelling getoond wordt voor de be sprekingen tusschen Dollfuss en Musso lini, dan in de Oostenrijksche en Italiaan sche pers, al wijdt de groote pers over de geheele wereld er de noodige belang stelling aan. Men legt er in Italië, naar Wolff uit Rome meldt, den nadruk op dat het eerste doel moet zijn de Duitsch- Oostenrijksche betrekkingen te normali- seeren, uitgaande van den onbetwistbaren eisch, dat Oostenrijk onafhankelijk moet blijven. De ervaring heeft geleerd, dat het stelsel van den diplomatieken stap, zooals de Engelsche en Fransche regeering on dernomen hebben, in dit bijzondere geval verkeerd is. Nog verkeerder zou het zijn zich tot den Volkenbond te wenden. Deze kiesche toestand kan alleen op diploma tieke wijze opgelost worden, en wel met kracht voorzoover Oostenrijks onafhan kelijkheid betreft, doch met den noodigen tact en begrip voor de revolutie in Duitschland. De onafhankelijkheid van Oostenrijk eischt oeconomische gelegen heden voor een normaal bestaan. Na de oeconomische toenadering tus schen Oostenrijk en Hongarije, na het oeco- nomisch herstel dezer landen en een ze kere toenadering tot de Kleine Entente zal het noodig zijn, dat deze beiden verdragen sluiten met hun buren, ook met Duitsch land, dat eveneens een „Donaustaat" is. De „Tevere" schrijft, dat als gevolg van den wensch van Dollffuss alles zou moeten samenwerken om een conflict te vermijden en het verstand te doen zege vieren. Er zijn thans in Europa landen, zoo zegt het blad, die belang hebben bij een handhaving der Oostenrijksche span ning; de ware vrienden van den vrede zullen een conflict met alle middelen trach ten te voorkomen. Ook de Fransche bladen blijven aan dacht schenken aan de besprekingen te Riccione en spreken de hoop uit, dat de vorming van een economisch blok van Oostenrijk, Hongarije en de kleine entente er het resultaat van' zal zijn. De Echo de Paris trekt uit de bijeen komst te Riccione de conclusie, dat Italië in Midden-Europa de rol van scheidsrech ter wil gaan spelen en dat de herziening der verdragen binnen het kader van het vier-mogendhedenpact reeds begonnen is. De internationale toestand en Hongarije. In verband ook met de besprekingen te Riccioni is een onderwerp als in den kop hierboven aangeduid van beteekenis en daarover is een artikel in de Pester Lloyd geschreven, door den Hongaarschen mi nister van buitenlandsche zaken, von Ka- nya, waarin deze zijn overtuiging uitdrukt, dat de besprekingen tusschen Dollfuss en Mussolini. ongetwijfeld betrekking heb ben gehad op de betrekking tusschen Rome en Berlijn. De hoop is gerechtvaardigd, dat de lei der der Italiaansche regeering erin zal slagen normale betrekkingen tusschen Duitschland en Oostenrijk tot stand te brengen en een algemeene bevredigende oplossing te vinden. Hongarije wenschte vurig, dat deze bemoeiingen resultaat zouden hebben, want de Hongaarsche bui tenlandsche politiek streefde voortdurend naar harmonische samenwerking met Italië en Oostenrijk, doch ook met Duitschland, waarbij men niet minder prijs stelde op de vriendschappelijke relaties met de beide andere groote Europeesche mogendheden en een goede verstandhouding met de Kleine Entente. Het Viermogendheden- pact heeft in de eerste plaats ten doel het gevaar van een preventieven oorlog van Frankrijk tegen Duitschland uit te scha kelen. Of en hoe het zijn practische waar de za) bewijzen, is een vraag van de toe komst. Ten aanzien van de kwestie van de herziening der verdragen bevat de tekst van het Viermogendhedenpact eenige ongunstige bepalingen van het Volkenbondspact, doch het bevat ook de verwijzing naar ar;ikel 19, waarin herzie ning der verdragen toelaatbaar wordt ver klaard. Dat men met deze herzienings kwestie voorzichtig moest zijn, heeft on langs de Tsjecho-Slowaksche president Masaryk nog verklaard. Ook Hongarije ,was zich hiervan echter bewust. De hoop, dat de tijd op den duur het gewenschte resultaat zal uitwerken, zou men echter niet opgeven. De derde zitting van het internationale socialistische congres is gewijd geweest aan een rede van Renaudel schrijft de N. R. Crt. waarin deze betoogde, dat hij nimmer de verantwoordelijkheid voor een scheuring zou willen dragen. Het ern stige is, dat de internationale het nooit gewaagd heeft te Zeggen, wat de plichten |van de socialistische partij zijn in landen, die van democratisch standpunt het meest ontwikkeld zijn. Wat de nationale ver dediging betreft zeide hij, dat in een oor log, waarin Frankrijk zich te verdedigen had, hij het recht op de verdediging van I zijn land zou proclameeren. I 61 leden van de socialistische groepen van de Fransche Kamer en Senaat heb ben aan het internationale socialistische congres een verklaring laten toekomen, waarin zij zich te weer stellen tegen de beschuldiging, dat zij fascistische metho den zouden willen toepassen. Trouw blij vend aan de hoop op samenwerking der volkeren, erkennen zij nochtans de natie als feit. Hun leuze is: voor de orde tegen de wanorde van het kapitalisme en het geweld van de dictatuur, voor de natie naar een internationale solidariteit en voor den vrede. PROFITEERT NOG HEDEN van onze LAGE ZOMERPRIJZEN U weet toch wel, dat onze Antliraciet electrisch gezeefd en automatisch wordt afgemeten ZEGT U DIT NIETS. Fa. BOOIJ Zn., Molenstraat 136. Telef. 235 en 479. Reuter meldt uit Dublin: De regeering heeft O'Duffy's organi satie der Blauwhemden buiten de wet ge steld. Zü kondigt de instelling van een militaire rechtbank aan, op grond van de wet op de openbare veiligheid. Nader wordt gemeld: Toen hem het be sluit van de regeering bekend werd, ver- k.aarde O'Duffy, dat de Blauwhemden de uitspraak van het lersche volk zouden af wachten. Het wordt onmiddellijk ingesteld. Op het Engelsche departement van bui tenlandsche zaken werd Dinsdag medege deeld, dat de Engelsche regeering besloten heeft onmiddellijk te Innsbruck een nieuw consulaat voor Oostenrijksch Tirol op te richten. De consul I. L. Henderson, op het oogenblik •werkzaam bil het consulaat- generaal te Antwerpen, is voor deze func tie aangewezen en hij zal haar dadelijk aan vaarden. De red. van de „N. Rott. Crt." teekent hierbij aan: In verband met de spanning tusschen Oostenrijk en Duitschland en de onrust, die er in dit gebied aan de grens heerscht, moet men aan dit besluit meer dan ge wone beteekenis toekennen. De Britsche draadlooze dienst A'oegt dan ook aan de bovenstaande mededceling toe: Naar verluidt is deze benoeming het gevolg van de wenschely'kheid om ter plaatse een politieken waarnemer te heb ben met het oog op de gespannen betrek kingen tusschen Oostenrijk en Duitsch land. ROOSEVELT EN DE ONTWAPENING. O! modernisatie van het leger? Reuter meldt uit Hydepark: De ontwapening in de wereld behoudt de aandacht van president Roosevelt, zoo gauw- hij minder belast is met problemen van binnenlandschcn aard. Hü heeft naar verluidt, Norman Davis opnieuw instruc ties gegeven om de ontwapeningsconfe rentie te verhaasten en tot een succes te leiden. Roosevelt zou aanmerkelijke bedragen beschikbaar houden voor modernisatie van het leger, om te zien „wat Genève doet". HENDERSON WEER CANDIDAAT VOOR HET PARLEMENT. Bij een tusschentijdsche ver kiezing te Claycross. Naar Reuter uit Londen meldt, is Hen 1 derson tot candidaat van de arbeiderspartij genoemd bij de tusschenty'dsche verkie zing. die te Claycross noodzakelijk is ge- worden door het overlijden van den arbei- I dersafgevaardigde* Duncan. In dit district zijn voorts een conserva- tieve, een nationale en een communistische candidaat aangewezen. Claycross ligt in het graafschap Derby in de huurt van Sheffield. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. Tusschen 1 en 15 Augustus is het aan tal werkloozen met ongeveer 130.000 ge daald; op den laatstgenoemden datum be droeg het 4,334.158. Sinds Februari, toen het aantal werkloozen het hoogst was, is lute cijfers is de teruggang het grootst in de dichtbewoonde industriegebieden, als Brandenburg, Saksen, Silezië; relatief was hü het grootst in Oost-Pruisen (biina 100 pet.) en Pommeren (60 pet,). Voor allen een nleuwê tijdelijke korting van 5 pet. Verhooging der extra korting voor onge- huwden. „De Volkskrant" meldt: Wii vernemen, dat thans bekend is, welk offer de regeering van het rijksper soneel vraagt. Ook ditmaal zal de gevraag de nieuwe korting een tiideliike ziin. De regeering stelt voor, bij de reeds toege paste tiideliike kortingen nog eene te voe gen van 5 pct„ zoowel voor de gehuwden als voor de ongehuwden. Bovendien wil de regeering de reeds bestaande extra 3 pet. korting voor de ongehuwden ver- hoogen en wel met 1 pet. meer voor elk jaar boven den 25-jarigen leeftijd, tot een maximum extra korting voor ongehuw den zal zijn verkregen van 10 pet. op 32- jarigen en hoogeren leeftijd'. DE HEER BRAAT VERLAAT ZIJN PARTIJ. Hij kan zich niet neerleggen bij het Kamerlidmaatschap van mr. Vervoorn. Maandag is te Utrecht onder voorzitter schap van mr. C. Vervoorn een algemeene vergadering gehouó'en van de Nationale boeren-, tuinders- en middenstandspartij. Een groot aantal leden was aanwezig. On der de ingekomen stukken was een motie- waarin mr. Vervoorn werd verzocht als Kamerlid te bedanken en als voorzitter af j te treden, en een, w aarin het geheele be- j stuur werd verzocht en bloc zijn mandaat neer te leggen. De afgevaardigden der noordelijke pro vincies en van Gelderland alsmede een aantal leden maakten bezwaar tegen deze moties, waarna de eerste motie door de voorstellers werd ingetrokken, terwijl de behandeling van de tweede motie werd uitgesteld tot de volgende vergadering. Hierna deelde de heer A. Brast mede, dat hü zich bü een en ander niet neer kon leggen en zich genoodzaakt zag te bedan ken als lid der partii. De heer Braat verliet daarop de verga dering. Hierop werden de overige agenda punten afgehandeld'. Binnenland. Jongen door den bliksem ge troffen en gedood. De 15-jarige L. Remkema, zoon van den landbouwer T. Remkema aan de Jonkers vaart te Zevenhuizen, gemeente Leek, was het met 1.667.000 teruggeloopen. In abso-1 Maandagmiddag tydens een onweer bezig met bet opladen Aan een wagen met gras. Hü werd daarby door den bliksem getrof fen en gedood. Tijdens een onweer, dat Maandagavond boven Rijswük (Z.-H.) woedde, is een paard van P. S. te 's-Gravenhage, dat in een weide aan het Jaagpad ter hoogte van de kalkovens liep, door den bliksem ge dood. Blikseminslag te Nijmegen. Schoorsteen weggeslagen. Te Niimegen is Dinsdagmiddag tijdens een onweer de bliksem geslagen in een perceel aan de Rosastraat, waardoor een begin A'an brand op den zolder is ontstaan. De bewoonster slaagde er zelf in het vuur te blusschen, zoodat de brandweer geen dienst behoefde te doen. De schoorsteen werd weggeslagen. In Zeeland. Boven Zeeland heeft zoowel Maandag avond als Dinsdagmorgen een onweer ge woed. Maandagavond heeft onder Griipskerke de bliksem een rund in de weide gedood. Dinsdagmorgen nam men te Middelburg een zeer harden donderslag waar. De blik semafleider van den Abdiitoren werd daar bij getroffen en dit had ten gevolge, dat het electrisch licht uitging. Dit niet alleen in den toren zelf, maar ook in een vinkei op betrekkelijk korten afstand. Even later ontlastte zich het onweer bo ven Goes en heeft daar speciaal aan an tennes schade toegebracht. Koelen ln Groningen gedood. Het personeel van den landbouwer P. Venekamp te Oostwold, gem. Leek, was Maandagmiddag op het land rijdens een hevig onweer bezig met het melken der koeien. De regen viel plotseling-bii stroo men, zoodat zü de vlucht namen om een schuilplaats te zoeken. Nauwelijks waren zü onderdak, toen een bliksemstraal de groep koeien trof. Twee ervan werden doodgeslagen. Vier vielen bewusteloos neer, maar kwamen spoedig weer bij. De U trechtsche rechtbank heeft den 39- jarigen L. J. v. H„ smid en kassier van de Coöperatieve Boerenleenbank te Schalk wijk, wegens verduistering van 41.000 ten nadeele A'an deze bank, veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar, waar van zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De eisch was een jaar en zes maanden gevangenisstraf. VERDRONKEN. Dinsdag is het zesjarige zoontje van den heer Chr. Baas te Tweede Exloërmond bü het naar school gaan in het Hoofddiep ge vallen en verdronken. OP DE ZWARTE LIJST. De gemeente Epe heeft ter bestrijding van het drankmisbruik een zwarte liist aangelegd van personen, die zich aan al coholmisbruik te buiten gaan. Bü verorde ning is het aan houders van vergunningen verboden, personen die daarop voorkomen, sterken drank te verstrekken. Op initiatief van een der 28 op deze liist voorkomende personen, is thans een ver gadering gehouden van „zwarte lüsters" om maatregelen te heramen tegen den zwaren druk, die op hen is gelegd. Waar schijnlijk zal geadresseerd worden aan de autoriteiten om deze liist- af te schaffen. per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Sta!en-collectie ZIEKTE VAN WEIL. Te Zaandam. Te Zaandam heeft zich een geval voor gedaan A'an de ziekte van Weill. Het on derzoek heeft echter vrii stellig aange toond, dat de patiënt de ziekte niet te Zaandam heeft opgeloopen. De patiënt, die in het gemeentelijk zie kenhuis wordt verpleegd, is zoo goed als hersteld. TUSSCHEN EEN DRIJFRIEM BEKNELD GERAAKT. Arbeider ernstig gewond. Dinsdag is de arbeider van D„ die w erk zaam is bii de N.V. Van Oerle's barid- en damastweverij te Boxtel, tusschen een drijfriem bekneld geraakt. De man werd ongeveer tien keeren rondgeslingerd. Be halve verschillende verwondingen had hii een arm en beide enkels gebroken. Hü is naar het St. Lidwina ziekenhuis vervoerd. DIEFSTAL VAN VEE. De rechtbank te Middelburg heeft den 23-jarigen muzikant K. M. uit Breda, die in Zeeuwseh Vlaanderen vee uit een weide heeft»gestolen, veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van hel voor arrest. Van dia verschietende pijnen, dan hier, dan daar? Ze blijven /^jD\ weg met één of twee van die R\ Volgent recept von Apotheker Dumont. "AKKERTJES" Een Heldersche roman door WILLIARIS. 29) Nelly keek naar dat alles ponder '(.ts in zich op te nemen. Haar gedachten gui gen uit naar hem, die daai m,^fvnr naast haar zat en die bereid wa* geringsten wensch te voldoen Zij genoot van haar stil geluk, dat steeds grooter werd en opbloeit mate zy langer met hem omging- De lange wimpers, wat onw gaven een droomerige uld.r" r £]ed(.n haar blik. Af en toe vielen haar 00^!( dicht. Zij werd slaperig van de war"11^ Hans keek haar van terzyde aan en zag bf*t „Ik geloof, dat de zon en de zee je nu toch ook te pakken hebben, zei hy. „Ga ook maar een poosje li„gc hebben nog een paar uur den tyc Hij trok haar tegen zich aan en aHi haar kopje tegen zijn schouder, de hij tegen het duin. „Kom kindje, luister nu naar de zee en den wind; dan slaap je dadelijk in. Ik zal de wacht over myn schat hou- Zyn arm om haar heengeslagen voelde zy zich veilig en rustig Hii waakte over haar; en zachtjes, als een kind in slaap gesust door het eentoo- j nige lied van de murmelende zee, zonk zij w eg in het rijk der zoete droomen. Een glimlach, die om haar lippen speelde, vertelde van haar geluk. Hans verroerde zich niet. Hy keek op haar neer met teederen blik. De wind, die geheimzinnig ritselde dooi de lange helm rondom hem, streek langs haar kleeren en beroerde de haartjes, die vlak by hnar oor krulden. Hij keek naar de gesloten oogen en lette op het zachte rijzen en dalen van haar boezem. De lippen waren heel even geopend, zoodat hii de regelmatig gevorm de tanden kon zien. die vochtig blonken. Zü leunde vertrouw elyk tegen hem aan en sliep zoo kalm als een kind op moe ders schoot. Rustig bewonderde hy haar eenvoudi ge schoonheid en een diep gevoel van rijkdom 011 geluk kwam in hem op, nu lui zich in het bezit Avist van deze bekoorlyke vrouw. I Onw illekurig kwam hem een gedichtje van de Genestet in de gedachten en in Izijn hart weerklonken de laatste regels als een gebed. I Zij sliep al bijna twee uur en hy voekle zijn arm stijf worden van het lange stil- 1 liggen in diezelfde houding. Maar geen spier bewoog hij. Hii begreep dat zü niet gewend was aan de zeelucht en om een heelen dag in de frissclie buitenlucht te ziin. Eindelük toch ontwaakte ze „O, iongen, hoe last bet r.1. v* aai zijn de anderen? *V\ aarom heb je 111e niet eerder wakker gemaakt? Hoe lang heb ik wel geslapen?" Hü lachte om dien oveerstelpenden vragenA'loed. „Wel, het is vy'f uur en je hebt heerlyk geslapen hoor! Ik kon je zien groeien. Dat slaapje heeft je veel goed gedaan." „Heb jy heelemaal niet geslapen?" „O boy," zei ze, zyn hoofd naar haar toetrekkend, terwül ze hem een kus gaf, „wat ben ik toch een egoïste, hé?" „Weineen, protesteerde hy, „dat ben IR juist! Den ty'd die je sliep heb ik goed besteed hoor! Ik heb je voortdurend zit ten bewonderen en ik dacht toen aan het mooie gedichtje van de Genestet. „Egoïs me". Ken je het?" „Neen schat, zeg het maar eens voor me op?" Haar diep 111 de oogen kijkend zei hy met zachte stem: „Geef een meisje bruine lokken, Lippen, nimmer moe of bang, Om te kussen en te jokken Heel het lieve leven lang; Rozenblosjes, sneeuwen handen, Hemelsche oogen, elpen tanden, Ranke leest en vluggen voet; Armpjes om er in te vliegen Of een kindje op te wiegen. En een blij gestemd gemoed. Lieve Hemel, hoor mijn beden, Schenk haar zachtheid, stil e trouw En die duizend kleinigheden, Die zoo lief staan in een vrouw. Kleine zonden, teedre nukken. Die een gloeiend hart verrukken. I.iefde's dartele poëzij: Geef haar wat zich d' Encel denke En uw rijkste gunst kan schenken. En dan Hemel, geef het mij! Zy vlyde haar hoofd tegen zyn borst en keek naar hem op met liefdevollen blik. „Hans, myn liefste, zijn wy nu niet te gelukkig? Ik denk soms dat ons geluk te groot is, dat het niet lang kan duren! Wat denk jü ervan, jongen?" „Wel klein vrouwtje, ik denk dat jij zoo weinig gewend bent. Als je gelukkig bent moet je daar niet bang A'oor zün hoor! Je moet het geluk vasthouden, zoolang je kunt. Als het wegvliegt is het immers nog tüd genoeg om te treuren. Dus ge niet maar volop, kindje. Ben je nu weer heelemaal gerust?" „Je bent een schat Hans, myn eigen jongen hé?" „Maar kom," zei hü opstaande, „het wordt tüd om terug te gaan, dan zyn Ave om zes uur bü de anderen. We moeten nog bijna een uur loopen." VToolük pratend aanvaardden zij den terugtocht. In de verte zagen zij de Kluif al bezig met de tent op te rollen. „Zoo langslapers!" riep hü ben al van verre toe. „Ik was juist van plan jullie op te gaan zoeken en je wakker te maken." Hü zwaaide de tent weer over zyn schouder en begon het smalle duinpad te beklimmen. Hans droeg Flora en de vrouwen na men ieder wat van het eetservies mee. Zoo toog de stoet huiswaarts en toen ze op de Kerkgracht uit elkander gingen, spraken ze af spoedig weer eens geza- menlük zoo'n uitstapje te maken. Het weer werkte echter hun plannen tegen. Het was voor dit iaar de laatste zomersche dag geweest. Het begon kou der te worden en al vroeg in September viel de herfst in met zyn ruwe storm- en regenvlagen. I Maar ook de herfst had zün bekoring en Nelly en Hans wisten ervan te genie- I ten. I Het was op een ruwen avond dat de Kluif van de Kazerne voor den Onder zeedienst kwam, op weg naar huis. i Den vorigen dag had hü de wacht ge had en hü was blü nu weer naar zün vrouwtje te kunnen gaan. Een vroolük deuntje fluitend Fep hy met een pak Avaschgoed onder zyn arm de Bassingracht af, toen hy bootsman Touw ontmoette. De bootsman Avas sinds eenige weken burger nu. Na het middageten maakte hü altüd een stevige wandeling om de spie ren lenig te houden. „Dag Kluif', groette hü joviaal; „je kükt zoo echt vroolyk jongen. Ben je zoo blü, dat je weer naar vrouw en kind mag?" „Ja bootsman, ik ben twee dagen weg geweest en twee dagen is een heele tüd hoor!" Hü trok daarbü een gezicht of hy wel twee jaar was weggeweest. „En u bent zeker bezig 0111 de slanke lün te behouden," informeerde hy be langstellend. „Ja jongen, je weet, ik ben dat stilzit ten niet gewend. N'u maak ik eiken dag een lange wandeling voor de spijsverte ring en om de botten een beetje lenig te houden." „En hoe bevalt het 11 bootsman, nu het nensioen is verdiend en 11 heelemaal vrü bent? U zit nu toch niet meer op zoo'n slingerende schuit en behoeft ook geen wacht meer te doen. Dat moet toch een geiiot zyn! U hebt er dan ook genoeg voor gewerkt!" „Zeker Kluif, het is heel wat waard om zoo vrü te wezen en toch steeds brood op de plank te hebben, dat geef ik dadelijk toe. Maar toch jongen, aan den anderen kant bekeken, is het hard om by de slap ping 1) gerekend te worden." Een Aveemoedig trekje gleed over zyn verweerd gelaat. „Het is zoo jongen. Je bent allemaal blü als je het verdiend hebt en je heele diensttüd verlang je er naar, maar als je zooals ik, büna je heele leven gevaren hebt en gezwalkt over alle zeeën, dan valt het niet mee om dat te moeten missen. Ons leven is een bard leven, maar het heeft toch ook zün bekoring. Je voelt je zoo vrü 1° die ruimte op die onmetelüke vlakten met die oneindige vergezichten. Hier aan den wal is alles zoo bekrom pen en je stoot overal je oogen. Je kunt amper behoorlijk ademhalen. En als je tüd erop zit en ze zeggen dan tegen je. hier heb jü je pensioenbrief, je behoort nu verder tot de „ouwe garens", dan doet het je toch eenigermate pünlük aan. Maar enfin Kluif, wjj worden in ons leven zoo gekneed en vervormd, dat we ons tenslotte bii a le omstandigheden kun nen aanpassen. Ik moet er nog Avat aan wennen, het is nu nog zoo vreemd, zie je? 1) Afgekeurd touwwerk, dat niet meer te vertrouwen is. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1