MARINE-BRIEVEN UIT INDIË. De expansiezucht van Japan. T rekenen het optreden, tijdens het Sta. dion-feest, van den „sterken man", die zij thans als iets nieuws, „geheel nieuw voor Amsterdam!" heet het in de aankondigingen, op den voor grond schuift In alle geval, dit terzijde, zal die „sterke man" in het Stadion naar bij voorbaat te zeggen valt, zeker niet zoo uitbundig (u ziet ik ben er weer!) wor den toegejuicht als dit geschiedde met den sterken man onzer amateur-wiel renners, Van Egmond, die, na het be halen van het Wereldkampioenschap te Parijs, verleden Donderdag in ons Sportpark (dat eindelijk weer eens, met een 50.000 menschen was uitver kocht naar behooren gehuldigd werd. En het ziet er ook naar uit, dat het Nationale Huldigings-defïlé, dat op 9 September eveneens in het Stadion zal plaats hebben, zoo niet uitbundiger misschien, maar dan toch wel interes santer zal worden, met de zanghul- de, de dansgroepen onder Lili Green, de demonstratie van landelijke ruiters, enz. enz., dan bovenbedoelde lucht ballon- en sterke man-middag Rubens „schapen". „In het teeken" der uitbundigheid staat verder deze dagen ook de Rubens tentoonstelling, die als onderdeel der „Zomerfeesten" (waar we overigens dit jaar niet zoo bijster veel van gemerkt hebben) in de zalen van den kunsthan del Goudstikker gehouden wordt. Ru bens toch was voor alles de schilder der uitbundigheid, van de uitbun digheid der weelderige, vrouwelijke lichaams-vormen zeker niet in de laat ste plaats! Rubens-vrouwen zijn in zeker opzicht nu wel niet meer in de mode, maar we hebben ze toch nog, ook hier in Amsterdam bekijk u alleen maar eens de foto die onlangs door de pers circuleerde van onze 22 „Mokum- sche" meisjes, die onder den naam de „Franklin-girls" de eerste vrouwelijke voetbalclub hebben opgericht. Het zijn de eerste schapen die ten onzent over den dam kwamen om het Rijk van het Bruine Monster te betreden. De eerste Rubens-schapen! Eenigszins aangeschoten. „Sluitende" begroeting! Men zou het min of meer uitbundige bezuinigingen kunnen noemen waar mede de meerderheid v nB. en W. de gemeentebegrooting 1034 willen slui tend maken; bezuinigingen die echter noodzakelijk zijn wil men niet in be- lastingverhooging, waartoe die meerderheid pas in het allerlaatste ge val wil overgaan, vervallen. Kort samengevat komen de voorgestelde be zuinigingen neer op vermindering van alle uitgaven door sterke besnoeiing van de post uitgaven van alle takken van gemeentebemoeiing; vermindering van nagenoeg alle subsidies met onge veer 15 nogmaals een wijziging in de arbeidsvoorwaarden van het ge- meentepersoneel, een wijziging die voornamelijk neerkomt op een her groepeering der verschillende catego rieën ambtenaren en werklieden Wor den deze voorgestelde bezuinigingen alle aangenomen, dan zal er eigenlijk nog alleen maar bij wijze van spreken van een sluitede begrooting sprake kunnen zijn. Er blijft dan nog ;n het Crisisfonds voor 1934 een ongedekt te kort bestaan van niet minder dan negen en een half millioen gulden. Aan gaande dit resteerende tekort zal dan echter nog met de Regeering in nader overleg getreden worden. In alle geval is, al werd dan van het aanvankelijk tekort van 13,5 millioen een stuk weggewerkt, het voor het nieuwe college van B. en W„ dat bin nenkort uit de windselen der bespre kingen en onderhandelingen achter de schermen tevoorschijn zal moeten tre den, geen financieel vooruitzicht, dat totuitbundige vreugde of zelfs maar opluchting stemt. Spoorwegplannen-Oost. Uitbundig hard aan den slag, de uitdrukking is wat sterk, maar ik kan nu, aan het eind niet meer met goed fatsoen van mijn thema afstappen, zal men binnenkort tijgen met het uit voeren van de z.g. spoorweg-plannen- Oost, die o.m. de Watergraafsmeerbe- woners en de Indische buurters uit hun isolement belo ven te verlossen. De be treffende aanbestedingen zijn reeds gehouden, de directiekeet van waar uit ir. C. H. C. W. van der Veen het groote werk zal leiden, staat reeds op gesteld. In een volgenden brief geef ik u weer hetgeen deze opper-leider mij ten behoeve van de lezers van de Hel- oersche Courant wel heeft willen_ ver tellen over de niet geringe technische prestatie die hier staat geleverd te „Wacht nog een oogenblik, chauffeur, mijn vriend komt zoo, hij zoekt alleen nog maar zijn hoed. („Tidens Tegn"). Is overbevolking de oorzaak van de ellende der Japansche boeren? Een vergelijking met Nederlandsche toestanden. Door onzen correspondent. Tokio, Augusus 1933. Door een toevallige omstandigheid waren wij dezer dagen in de gelegen- heid een onderhoud te hebben met een vooraanstaand persoon uit Japansche regeeringskringen, welke zoo juist een studiereis in Europa achter den rug had. Hij verklaarde ons, dat de tegen woordige crisis in Japan toe te schrij ven was aan overbevolking, er aan toevoegende, dat de eenige uitweg was j de verovering van nieuwe gebieden. J Zijn redevoering kwam hierop neer: 1 overbevolking veroorzaakt de crisis, de crisis veroorzaakt het verlangen naar uitbreiding van grondgebied, de expansie-zucht leidt naar den oorlog. Dichte bevolking in Japan. Het is zeker, dat de dichtheid van de bevolking in Japan grooter is dan in tal van andere landen. Maar het lijdt ook geen twijfel, dat zij kleiner is dan die van enkele andere. Het is niet te weerspreken, dat de boeren in Ja pan honger lijden. Het zou echer vei keerd zijn, te meenen, dat dit te wijten zou zijn aan de dichheid der bevol king, aangezien het gemakkelijk is om aan te toonen, dat dit van andere lan den, met een grootere bevolkingsdicht heid dan die van Japan, niet het geval is, althans niet in die mate en ook zou aangetoond kunnen worden, dat het levenspeil der arbeiders in die landen belangrijk uitgaat boven dat der Ja pansche arbeiders. Zoo is b.v. de dicht heid der bevolking van Japan 437 in woners per 1000 m=, die van Engeland 490, van België 688 en van Holland 607. Het is evenwel bekend, dat het levens peil van de boeren dezer landen veel beter is dan dat van hen in Japan. Men zou de tegenwerping kunnen maken, dat België, zoowel als Engeland voor namelijk industrielanden zijn en dat het grootste deel van haar bevolking leeft van de industrie en niet van den landbouw, terwijl in Japan 58 pet. van de bevolking werkzaam is in den land bouw, de visscherij en het boschwezen. Maar deze verklaring gaat niet op, wanneer men den toestand in Hollano onderzoekt, waar het percentage van de in den landbouw werkende arbeiders grooter is dan in Japan. Wat toch is het geval? De Hollandsche boeren hebben een levensstandaard, welke nooger is dan die der Japansche. En zelfs dit levens peil is hooger dan dat van de Poolsche boeren, waar het cijfer der bevolkings dichtheid slechts 214 inwoners per 1000 ms bereikt, Deze feiten nu toonen duidelijk aan, dat de dichtheid van de bevolking in dit geval niets te maken heeft met de armoede in Japan. Strfld tusschen boeren en grondbezitters. De diplomaat, wiens woorden het uitgangspunt waren voor deze uiteen zetting, verklaarde verder: „Een eindelooze strijd ontwikkelt zich tusschen de grondeigenaren en de boeren. De boeren zijn niet in staat hun verbintenissen na te komen. Hun wanhoopige toestand kenmerkt zich door tallooze stakingen, conflicten, op roeren. enz." Naarmate het aantal arme boeren toeneemt stijgt hun schuldenlast, nog verergerd door de zonder ophouden stijgende belastingen. De Minister van Landbouw levert hiervan in een rapport de volgende cijfers: Schulden Landeigen- (in Yen dom (in ton) Grondeigenaren 2949 49.7 Pachters 1441 15.6 Pachters en boeren 1039 6.5 Boeren 523 10.7 Deze cijfers toonen uii, dal terwyi de schuld der grondeigenaren slechts 60 Yen per ton (oppervlaktemaat) is, die van de iK>erer en pachters 173 Yen per ton bedraagt Hier zien wy dus duidelijk de oor zaak van de vreeselijke ellende der boeren. Het ligt voor dt hand dat de fabel van de overbevolking van Japan slechts een voorwendsel is om de el lende en militaire avonturen goed te praten. Beste Jan, Gelukkig was het iemand van de koopvaardij wien het overkomen is, an ders had ik er op deze plaats niet over mogen sprekenEen tremmer van de „Ohristiaan Huygens" merkte, na een bezoek aan het Zeemanshuis, dat hij zijn portemonnaie kwijt was waarin (wat zal hij een standje krijgen als hij thuis komt) zijn trouwring was opge borgen .Nee beste kerel dan is als je hem een poos kwijt zou willen, de „Uiterton" een betere bewaarplaats, waarbij je echter moet oppassen, dat je hem niet van iemand anders wegneemt. Waar bij ons in de marine nu toch steeds gewaarschuwd wordt: „Ga, als je thuisvaren moet toch vooral te voet naar de mailboot want op het laatst kan je in taxi, demme, of dogkar toch nog van alles overkomen", het is weer ge bleken bij het vertrek van hooger ge noemde mailboot, dat deze waarschu wing waarheid bevat want een geheele familie is op de Perakweg met een Atax, door het springen van een band verongelukt en ligt thans, inplaats van op een luien stoel op de mailboot in een tampatje in de C.B.Z. (het ziekenhuis). En daar heb je nu waarachtig geen Indische term voor gemaakt om op het laatst een ongeluk te krijgen. Nee, Jan als het bij mij zoo ver is, met het pontje over de Kali Mas en het laatste stukje opsloffen. Op de mailboot is toch koud bier genoeg om den gehaal den warme rug te restaureeren. Ik schreef het geloof ik in mijn vori- gen brief aan jou al, dat de huishuren op Darmo en in de heele bovenstad om laag ioopen zoodat er als het ware een trek van bewoners dien kant opgaat en nu zoo langzamerhand volgen de win kels ook. Zoo zie je tegenover de Cer- cle artistique een minstens even artis tiek kapperspaleis staan, op den hoek coen boulevard-darmo dito staat de groote winkel van toko „Piet", in de Embong Malang is een soort winkel galerij gekomen, de Palmenlaan telt onder zijn huizen vele winkels, en in de Sociëteitsstraat, eens een der mooi ste straten van Soerabaia is ruimte te over, het oude Hellendoorn staat al bijna een jaar leeg en op de Passar besar komt steeds meer winkelruimte vrij terwijl in de bovenbuurten de win kels als paddenstoelen uit den grond verrijzen. Heusch, je zult een boel ver anderd vinden als je nog eens terug komt (ik begin er zoo langzamerhand aan te wanhopen, wil je dat wel geloo- ven, amice). Van de Navy hier valt deze week weinig bijzonders te vertellen, ook dit jaar zullen vanwege de bezuiniging geen herhalingslichtingen onder de wa penen geroepen worden en geen oplei ding voor reserve-officier zal gehou den worden, de eskader-oefeningen gaan hun gewonen gang hetgeen maar gelukkig, want door bezigheid komt geoefendheid, door geoefendheid komen de resultaten en als het perso neel de resultaten van hun werk gaat zien komt de liefde en animo er van zelf ook in, hetgeen noodzaklijk, want volgens mijn bescheiden meening is een der oorzaken van muiterij en dienstweigering geweest dat de matro zen zich meer werknemers als marine klanten voelden en daarom den ernst van hunne vergrijpen niet uit dat oog punt hebben bekeken. De berechting der delekwenten gaat gestadig door zijn gang. Met eentonige regelmaat verrichten Zeekrijgsraad en hoog mili tair hun werk. Dezer dagen werden een paar inlandsche dienstweigeraars door een kapitein ter zee vereenigd. Z.H.E.G. wist een vermindering van straf te bewerkstelligen, een en ander gaf weer .aanleiding tot spatieeringen in de dagbladen. (Waar de Heldersche Courant tegenwoordig de raadsversla- gen in zijn geheel overneemt, zal ik hier verder niet in details schrijven). Het onderzoek, waarvoor de Pelikaan naar Onrust was gegaan, is vrijwel ge ëindigd; eind September heeft de be rechting der Zeven Provinciën-affaire plaats, hier in Soerahaja. waartoe de beklaagden voor zoover in arrest, van Onrust verplaatst worden naar Madoe- ra. Wat zullen we hier blij zijn als alles achter den rug is. De mariniers maakten een blijden intocht na de tien-daagsche manoeu vres. Ze werden van Wonokromo afge haald met de stafmuziek. De troep schijnt zich onder leiding van de luie. Van Gijn kranig geweerd te hebben en van deskundige zijde werd gezegd dat ze in het terrein niet onder deden voor welk troependeel der landmacht ook. De artilleristen keerden ook weer van hun bezoek bij het leger terug na de schietoefeningen nabij Soekaboemi te hebben meegemaakt, en zoo is de mari ne weer in contact geweest met de landmacht-collega's, hetgeen de alge- meene samenwerking altijd ten goede komt. De Prins van Oranje ligt op punt van vertrekken, voor een half jaar oefe ning in de buurt van Tarakan en Balik-Papan. Ja, er wordt hier bij ons behoorlijk gevaren. Wij verwachten hier eigenlijk in het najaar het bericht dat twee jagers, waarschijnlijk Hr. Ms. „Piet Hein" en „Evertsen" naar Hol land zullen gaan, terwijl de „B. K." en „V. N." dan terug zullen komen. Ook gingen er hier geruchten, dat de „Banckert" averij had bekomen, maar uit je laatsten brief begreep ik zulks on juist omdat deze jager nummer 7 een Noorsche reis was gaan maken. De lui tenant ter zee v. d. Donker welke thans met de „Nassau" naar de West gaat is daar een oude bekende en zal er onge twijfeld door Madouro en geheel Cura- gao met open armen ontvangen wor den. Op 22 Juli verdedigde een officier van administratie voor het H. M. G. 24 dienstweigeringzaken van de „Piet Hein". Verder verscheen hier in de Indi sche courant een portret van de in Nieuwediep ook welbekende wethouder Versteeghe, thans burgemeester van Koog aan de Zaan. Deze burgervader schijnt een artikel in het „Anker" te hebben geschreven en ging onder het opschrift „Canossa -gang" behoorlijk (zooals wij dat in de Marine noemen) aan de pomp. Iemand die over een beetje pegulijnen beschikt kan momenteel in een twee- daagsche trip de lijkverbrandingen op Bali meemaken. In de buurt van Den Passar op Bali is nu een vliegveld tot stand gekomen en in twee uren tijds kan men van vliegveld darmo in Soera- rabaia naar Bali vliegen, daar het groote feest meemaken en den volgen den dag terug. Denzelfden dag vertrek zoowel van Batavia als van Soerabaia. En dat alles voor de somma van 85 roepia's. Ja de K.N.I.L.M. weet zich hier een behoorlijke plaats in het ver keer te verzekeren. Heb je gelezen hoe niemand minder dan Kingsford Smith verklaart naar aanleiding van de SingapourAustralië route: „Door ge bruik te maken van het Fokker type, waarmede Hollanders op de Amster damBatavia route meer dan 20.000 vlieguren hebben afgelegd, zonder welk ongeluk buiten de tusschensta- tions ooknu daar kunnen we het toch mee doen niet waar. We krijgen hier binnenkort weer iets nieuws in Soerabaia,- namelijk een circus. Bij mijn weten nog nooit ver toond. Het zal wel trekken vooral voor kinderen, want die zijn hier in Tndië altijd gespeend van dergelijke bij hun jeugd in Europa behoorende pretjes. Maar toch zal de malaise wel zijn in vloed op het bezoek hebben. Jullie in Holland kunnen je nog eens interesseeren bij de goudzoekerij op de „Lutini", dan wel je kunt als je met permissie in het Haagje bent je trac- tement er bij verdienen door eens te gaan rouletten op de pier, maar wij hebben hier niets van dien aard. Beste Jan op mijn volgenden brief zal je wel weer even moeten wachten, mor genochtend gaan we weer voor een 5 weken het Oostervaarwater uit, ge groet dus voorloopig, je vriend en collega. HENK.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 13