Naar het einde S. 1. KAIUASSIII S k NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. SNELBUS DEN HEIDER-ALKMAAR ZONDAG 27 AUG. 1933, Motor-races te ALKMAAR, Kermis te Alkmaar, Het proces wegens den Rijksdagbrand. KONIJN's warme Croquets. No. 7319 EERSTE BLAD ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1933 61ste JAARGANG Nogmaals het onderhoud tusschen Dollfuss en Musso- lini. - Leon Blum op het congres van de socialistische internationale. - De toestand in Rusland. - Japansch- politiek tienjarig plan. Generaal O'Duffy trotseert het verbod van zijn nationale garde. Granaten onder St. Servaas- brug te Maastricht. in 50 dessins, kleur-ooht, - wasch-echt, 12.10 van Havenhoofd 23 45 SNELBUS terug naar DEN HELDER „Omdat jij mijn geluk bent". COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel 1 1.65; binnen land f 2.-Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4ct.fr.p.p.6ct. Zondagsblad resp. 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Ja. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewljsno. 4 ct. Hef onderhoud tusschen Dollfuss en Mussolini zal dezen keer nogmaals een onderwerp van ons overzicht uitmaken, en wel naar aanleiding van een interview, dat een speciale corr. van het Fransche blad „Excelsior" te Weenen met den ka binetschef van bondskanselier Dollfuss had. Deze had n.1. Dollfuss vergezeld naar Italië. Hornborstel verklaarde, dat Mussolini op het standpunt stond van handhaving van de absolute onafhankelijkheid van Oostenrijk. De Duce was van meening, dat de Duitsche rijksregeering zich op 5 Augustus verplicht had, de propaganda in Oostenrijk te staken. Noch Mussolini, noch Dollfuss verwachtten, dat 't Duitsch- Oostenrijksche conflict zich zou verscher pen. Mussolini was echter van meening, dat men ook dan met de grootste voorzich tigheid moest optreden. Volgens Hornbor stel mocht men niet vergeten, dat Musso lini een zekere sympathie voor het natio- naal-socialistische Duitschland koesterde. Ten aanzien van de handelspolitiek toonde Mussolini een goed begrip voor de wenschen van Oostenrijk en was hij be reid alles te doen om de oeconomische be trekkingen tusschen Italië eenerzüds en Oostenrijk en Hongarije anderzijds zoo veel mogelijk te bevorderen. Van Oosten- rijksche zijde hoopt men echter tevens, dat Frankrijk zich tegemoetkomend zou too- nen, in het bijzonder wat betrof den in voer van Oostenrijksch hout. Lèon Blum heeft gesproken op het con- f/res van de socialistische internationale en het zal zeker velen interesseeren wat deze bekend politieke figuur daar gezegd heeft. Welnu, volgens Reuter erkende hij, dat de socialistische beweging in de we reld teruggaat of liever aarzelt, welke aar zeling Blum aan de economische crisis toeschrijft. Door te strijden tegen de crisis zal het socialisme zoo zeide Blum het best het fascisme overwinnen. Blum wees op het gevaar van de aantrekkingskracht en van het voorbeeld van het fascisme. Tegen dit laatste gevaar prees Blum als middel «an den internationalen geest steeds meer te ontwikkelen om er de nationale politiek mee te doordringen. De houding van het Fransche socialisme, dat het tot stand ko men van het vier-mogendheden-verdrag heeft gesteund, als juist erkennend', zeide Blum: Wij willen geen handen aanraken, waaraan bloed kleeft, maar wanneer men ons iets, dat goed is voor den vrede in Europa, aanbiedt, zelfs met bloedende handen, dan moeten wij het in ontvangst nemen. (Beweging). Ten slotte verklaarde Blum zich voor stander van een organische proletarische eenheid, met het doel nationale souverei- Diiteiten te doen wijken voor het gezag dei- Internationale. De toestand in Rusland is moeilijk te kennen. De berichten, die ons van dit on metelijke rijk bereiken zijn vaak zoo tegenstrijdig, dat men eigenlijk niet weet, wat er van te kunnen gelooven. Zoo b.v. de berichten over den hongersnood. Ze worden van Russische zijde stelselmatig tegengesproken en dat is te begrijpen, omdat 't nu juist niet voor „het systeem" zou pleiten, wanneer millioenen van den honger moeten omkomen. De Nw. Rott. Crt. slaakte daarover de zer dagen ook een'verzuchting. Het blad schreef: Het zal den lezer steeds vreemder te moede worden, wanneer hij onder elkaar berichten pleegt te lezen, die met even veel overtuiging van een weergaloozen oogst berichten, als van hongersnood. Men kan veilig aannemen, dat in het een en ander een substantieele kern van waarheid schuilt. Het samentreffen van de berich- ten is wel daaraan te wijten, dat de be- richten over hetgeen het Russische plat teland dezen winter en dit voorjaar heeft uitgestaan, slechts zeer vertraagd tot het buitenland doordringen. Het is immers onaannemelijk, dat zelfs indien de oogst j van dit jaar matig ware, er midden in den zomer van acuten hongersnood gesproken zou kunnen worden. Dat dan toch in deze maanden een hongersnoodcampagne be- j gonnen wordt, zal verklaard moeten wor-1 den uit de vrees, dat in den volgenden j winter opnieuw de omstandigheden van het afgeloopen jaar zich zullen herhalen, j Uit de politiek, welke de sowjetregeering volgt, krijgt men den indruk, dat deze alles in het werk stelt, om dat te voorkomen, 1 begrijpelijk trouwens, omdat het welzijn van de steden een zoo spoedig mogelijke I pacificatie van het platteland vereischt. Het feit, dat deze inspanning samengaat i met gunstige oogstverwachtingen, ver licht de taak van <ie sowjetregeering aan zienlijk. Maar zelfs indien de komende winter opnieuw groepen van de Russische I landbevolking in ellende dompelde, is niet j goed in te zien, hoe een steunbeweging,' als de onderhavige, succes zou moeten hebben, daar van de sowjetregeering wel allerminst te verwachten is, dat zij inmen ging zal dulden m omstandigheden, die niet het uitvloeisel zijn van den natuur ramp, maar van den politieker! strijd, dien zij ten plattelande voert. Een politiek tienjarig plan van ,'unan. De pogingen van toonaangevende politie ke kringen om een duurzame basis voor een bestendige nationale politiek gedu rende ten minste 10 jaar te scheppen, j schrijft de „Nw. Rott. Crt.", hebben Don- j derdag, door een onderhoud van Waka- Isoeki, president der Minseito, met minis- ter-president Saito, tastbare resultaten afgeworpen. Aan dit onderhoud was voorafgegaan een bespreking van Saito met Soezoeki, president der Seiyoekai, de andere groote partij in Japan. Principieele overeenstemming is be reikt over de noodzakelijkheid van een waarlijk nationale politiek. Onmiddellijk doel der besprekingen was te bereiken, dat de op langen termijn berekende poli tiek door geen kabinetswijzigingen zal worden verstoord. Daarom wil men het tegenwoordige Japansche kabinet op na- tionalen grondslag reorganiseeren in dien zin dat de leiders der beide groote partijen in het kabinet zullen zitting hebben als ministers zonder portefeuille. PROFITEERT NOG HEDEN van onze LAGE ZOMERPRIJZEN U weet toch wel, dat onze Anthraciet electrisch gezeefd en automatisch wordt afgemeten? ZEGT U DIT NIETS. Fa. BOOIJ Zn., Molenstraat 136. Telef. 235 en 479. Parade der Blauwhemden te Cork aangekondigd voor Zondag aanstaande. Vaz Dias meldt uit Dublin: Generaal O'Duffy heeft ondanks de door de regeering aangekondigde ver boden besloten, zijn propaganda-actie in het land op de oude wijze voort te zetten. Gisterenmiddag begaf hij zich naar Cootshill, waar zich op een geheim bevel een groot aantal gardisten, gekleed in het blauwe uniformhemd der Iersche fascis tische beweging, verzameld had. Bii aan komst te Cootshill hield O'Duffy een rede, waarin hij verklaarde, dat zijn Nationale Garde thans 45.000 jjeden in Ierland telde, waarvan ongeveer vier vijfde gedeelte af komstig was uit het graafschap Munster. Het minst vorderde de beweging in het graafschap Cork. Tot groote verrassing der aanwezigen kondigde O'Duffy daarop aan, dat Zondag a.s. te Cork een groote parade der blauw hemden zal worden gehouden, waaraan 40.000 man zullen deelnemen. Algemeen verwacht men, dat De Valera de Blauwhemden-organisatie een termijn van eenige dagen zal geven om zich zelf te ontbinden. Mocht dit niet geschieden, dan zal liii waarschijnlijk direct daarna tot arrestaties overgaan. O'Duffy heeft bij enkele gelegenheden reeds over ziin te verwachten arrestatie gesproken. Blijk baar verwacht hij daarvan een groote pro pagandistische werking voor zijn zaak. Te Dublin is een sterke troepenmacht geconcentreerd. In sommige kringen ge looft men, dat deze bestemd is voor be waking van een concentratiekamp, dat De Valera zou willen inrichten als het aantal gearresteerde blauwhemden te groot mocht worden. ALS DUITSCHER WORDEN GEROYEERD Eerste lijst. Het blad van Goreing, de .National Zeitung" te Essen, publiceert een eerste lijst van lieden, aan wie het Duitsche bur gerschap zal worden ontnomen: prof. Ein- I stein, de voormalige prefect van politie te j Berlijn Grzesinski, diens adjudant Weis, de sociaal-democraten Wels en Breit- scheid, de voormalige Pruisische minis- ters Abegg en Weismann, en de vroegere j hoofdredacteur van de Vossische Ztg. George Bernhard. DE BRANDSTICHTING IN DEN RIJKSDAG. Een beschuldiging aan het adres van minister Goering. De bekende Parsijche advocaat de Moro- Giafferi heeft er den Pruisischen minis ter-president Goering openlijk van be schuldigd, de brandstichting in den Rijks dag te hebben voorbereid. Deze beschul diging is te vinden in het blad „Le Rem part". Mr. de Moro-Giafferi beweert, dat hij door bestudeering van de bescheiden tot zijn overtuiging is gekomen. Goering had het geheele geval op touw gezet en Goe ring had bet bevel tot de uitvoering ge geven. De Parijsche advocaat had verzocht de beklaagden in de brandstichtingszaak te mogen verdedigen, maar hü had geen antwoord ontvangen. Hii zegt echter, te beseffen, dat men hem niet zal laten plei ten: „Het regiem-Hitier vreest de waar heid te zeer." DE OORLOGSVLOOT VAN MANTSJOEKWO. Drie schepen. Met eenig ceremonieel is de jongste vloot ter wereld, n.L de drie eerste sche pen van de marine van Mantsjoekwo, alle gebouwd te Kobe in Japan, te water ge laten. Binnenland. Tijdig ontdekt. De laatste dagen voor haar heropening heeft de St. Servaasbrug min of meer op heete kolen gestaan meldt de Limburger Koerier. Men heeft daar n.1. drie granaten ge vonden in een diepen kuil ten noorden van de brug. Vermoedelijk zijn die granaten daar terecht gekomen, doordat zij met den stroom van de Maas zijn meegekomen uit het buitenland, toen daar nog over en weer geschoten werd. - De gevonden granaten zijn: 'een gra naat Van 6 cm middellijn, een anti-tank/- patroon voor geweer en een anti-tank granaat van 3.7 cm. Van de Hembrug zal iemand naar Maastricht komen, om de granaten tot ontploffing te brengen. BOERDERIJ AFGEBRAND. Hulpbehoevende vrouw met moeite gered. Donderdagmorgen is een hevige brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer H. Langens aan den provin cialen weg HeesNistelrode onder de ge meente Hees. De brand was in het achter huis ontstaan en greep met groote snel heid om zich heen. De echtgenoote van Langens die hulpbehoevend is, kon met moeite door buren uit het brandende l.Vis worden gered. De brandweer uit Oss was spoedig ter plaatse, doch kon wegens ge brek aan bluschwater niets uitrichten. Overwaaiende vonken deden ook de aan de overzijde gelegen boerderij van den landbouwer v. d. Heyden op drie plaatsen vlam vatten. Door het krachtige optreden van de omwonenden, die met emmers wa ter hadden post gevat op het rieten dak en met hulp van brandbluschapparaten werd het vuur bedwongen en kon deze hofstede behouden blijven. De boerderij van Langens met stallen en schuren is geheel afgebrand. Inboedel en landbouwwerktuigen en een groote hoeveelheid hooi en stroo. benevens de aanzienlijke rogge-oogst, die juist was binnengehaald, werden een prooi der vlammen. Ook de boerderij van v. d. H. heeft brandschade opgeloopen. De schade, welke zeer aanzienlijk is. wordt door ver zekering gedekt. EEN AANSLAG. Een al te zorgzaam patroon. Te Nijmegen heeft gisterenochtend J. W. \V., logementhoudex1, op zijn 34-jarige dienstbode A. Ph. R. W„ die zich bevond bij haar aan den Ouden Heeschen weg wo nenden broeder, op den weg voor diens woning met een revolver trachten te schieten. Zij werd niet getroffen, doordat het wapen, volgens verklaringen van een getuige, ketste. W. is door de politie aan gehouden. De reden van zijn handelwijze zou zijn, dat zijn dienstbode, die 22 jaar bij hem heeft gewoond, omgaat met een kell- ner, dien hij voor haar niet geschikt acht. De revolver is niet gevonden. BOOR EEN TREIN AANGEREDEN. Donderdagochtend is op het baanvak ZeistHuis ter Heide de 54-jarige ploeg baas M. Klok uit Huis ter Heide door een uit Zeist komenden trein aangereden. Hij werd niet ernstig verwond. Hij is ter ver pleging in de rijkskliniek te Utrecht op genomen. per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie Buitenland. i Donderdagmiddag is aan het strand te Vrouwenpolder een 12-jarig jongetje, dat te Veere bij een familie logeerde bij het baden door een golf meegesleurd en ver dronken. Een lid van de Middelburgsche reddingbrigade, de heer G. van Loo, heeft eenige malen naar den jongen ge doken en is er eindelijk in geslaagd hem aan wal te brengen, doch nadat twee uur kunstmatige ademhaling was toegepast, kon een dokter uit Veere, die aan het strand was, slechts den dood constate6ren. VERDRONKEN. In de buurtschap Mije onder de ge meente Nieuwkoop, is het 6-jarig dochter tje van den veehouder C. Voordouw het land in geloopen, om de koeien te halen. Zij maakte zich zoo bang voor een achter in het land loopend paard, dat zij in een vrij diepe wetering geraakte, waaruit zij even later levenloos werd opgehaald. 0 Te Heer Hugowaard is Woensdagavond het 4-jarige zoontje van den heer P. Oude- mans in de Ringvaart geraakt. Hoewel het kind vrij spoedig werd opgehaald, waren de levensgeesten geweken. Dinsdagavond is de 26-jarige W„ te Boxtel, die in de Dommel aan het visschen was, te water geraakt en verdronken. W. was gehuwd en vader van één kind. DE ZWARTE LIJST VINDT INGANG. Op verzoek van het Drankweercomité te Neede heeft ook de raad van Diepen- heim (dezer dagen meldden wij het van Epe) een strafbepaling vastgesteld op het bezoeken van inrichtingen ingevolge de Drankwet door personen, wier namen een z.g. zwarte lijst voorkomen. De bedoe ling is, dat de gemeentebesturen, die een dergelijke lijst hebben ingesteld, deze on derling zullen uitwisselen. Het proces begint 21 September. De president van de vierde strafkamer van het Rijksgerechtshof heeft bepaald, Idat het proces tegen de verdachten van jde brandstichting in het Rijksdaggebouw, Donderdag 21 September a.s., des mor gens te 9 uur, zal aanvangen. De behan deling zal in hoofdzaak te Leipzig ge schieden, doch in verband met het groote aantal getuigen, dat in Berlijn woonach tig is, zal de bewijsvoering met het oog op het getuigenverhoor, in het Rijksdag- gebouw te Berlijn p^ats s.e w, nachten. De verdachten zijn: de 40-jarige com munistische vroegere Rijksdagafgevaar digde Ernst Torgler, wien volgens eigen wenscht de advocaat dr. Saco uit Berlijn zal bijstaan; De 24-jarige metselaar Marinus van der Lubbe, wien als verdediger de advocaat Leuffert uit Leipzig is toegewezen; De 51-jarige schrijver George Dimi- 1 troff; de 31-jarige student Blagoi Popoff en de 36-jarige schoenmaker Wassil Ta- 1 neff, die door den advocaat dr. Teichert uit Leipzig zullen wo-den bijgestaan. Het materiaal. Het procesmateriaal omvat niet minder dan 35 banden met acten. De aanklacht van den procureur-generaal beslaat 230 bladzijden. Het openbaar ministerie heeft in totaal 110 getuigen en deskundigen ge- FEUILLETON Een Heldersche roman door WILLIARIS. 80) Ik maak nu eiken dag een wandeling om in den vorm te blijven, tot we gaan verhuizen". - „Dat is noodig voor u bootsman, ande zie ik ervan komen, dat u op een goeden dag niet meer door de deur kan. „Nou, nou, dat loopt wel los J?™- Voorloopig heb ik het nog druk genoeg, want we gaan nog deze week vei huize Ons huisje is klaar. Morgen pakken het laatste in en overmorgen vertrekken we. We komen morgen voor t laatst op bezoek bij je Kluif. Je hebt morgen toch geen wacht hoop ik?" „Wel ik heb tegenwoordig eiken nacnt de wacht bootsman!" Hij keek hem wantrouwend van terzqoe aan. In de grijze tinteloogen, die guitig lachten, meende hij te bespeuren, dat d Kluif hem nog eens te pakken wilde ne men. Hij vertrouwde hem niet erg. Maar daar de Kluif geen verderen uit leg gaf, zei hij: „Zoo, zoo, nou ik altijd wel geweten, dat het een zwaar ïe- yeh is bij den onderzeedienst maar e - kon nacht de wacht, dat is toch wel kras hoor; daar had ik nog nooit van ge hoord!" ,En hoe vind je het bij den onderzee dienst? Het is zeker wel erg benauwd 111 die kleine dingen, benauwd en bekrom pen, als je zoo onder water vaart!" „Ja bootsman, het valt niet mee hoor. Och, je went tenslotte overal aan, maar om de 'waarheid te zeggen, lig ik liever bij mijn vrouw onder de warme dekens. Daar is 't veel aangenamer en lang niet zoo gevaarlijk ook. „Dat geloof ik graag Kluif. Intusschen bewonder ik je om je goeden smaak. Ji.i hebt maar eens een best vrouwtje getrof fen. Maar denk erom Kluif, dan komen we morgenavond. oor 't laatst hoor! Vergeet het niet aai» Truus te vei- tellen." „Dat komt in orde bootsman. We zul len' u feestelijk ontvangen." Een beste kerel, die bootsman. En een goede vrouw heeft hij. ook", mompel de de Kluif. Jammer dat ze weggaan. Een deuntje fluitend vervolgde hij zijn weg naar huis, waar twee paar oogen al verlangend naar hem uitkeken. Op een stillen, donkeren herfstavond was het dat Hans en Nelly weer op be zoek kwamen bij hun vrienden in de Zaagmolenstraat. De bootsman was er al met zijn vrouw. Dit was de laatste maal dat ze kwamen, want den volgenden dag zouden ze er gens anders gaan wonen en Den Helder verlaten, zooal niet voor goed, dan toch voor langen tijd. Het was tevens de eer ste maal dat zij het kind meebrachten. Tijdens hun vorige bezoeken was dat altijd thuis gebleven onder de hoede van een vriendelijk buurmeisje. De Kluif kwam dicht bij de vrouw van den bootsman staan en trok allerlei vreem de gezichten om het kind aan 't lachen te maken. Het knaapje keek hem met groote ver wonderde oogen aan en stak een handje naar hem uit. „En wat is het nu juffrouw, een kind of een meisje?" „Wel dwaze jongen, een kind is het in ieder geval, maar een meisje niet hoor. Het is een jongen!" „Hazoo. En cenkt u dat hii ook zoo groot wordt als uw man?" „Nou, dat weet ik nog niet hoor, maar hij is wel flink voor zijn acht maanden. Hii was bijna een half jaar toen we hem kregen." „Nee juffrouw, nu wilt u me wat wijs maken! Ik heb genoeg verstand van kleine kin deren 0111 te zien, dat dat kind van u toch zeker anderhalf jaar is," zeide Kluif, ter wijl hij de anderen een knipoogje gaf. De vrouw van den bootsman "lom van moederlijke trots, bij den lof, dien men haar kind toezwaaide. „Nietwaar hé", wendde zij zich met hoogen blos naar haar man. „Hij is pas acht maanden!" De bootsman lachte hartelijk. ...Te kan wel zien dat jij den Kluif nog niet zoo lang kent, vrouw. Hij neemt Je in 't ootje hoor. Pas op voor hem. want met het droogste gezicht van de wereld zet hii je in 't zonnetje. Hoe oud Is jou dochter nu al. Kluif?" „Wel die is tusschen de twee en de zestig, maar om je de waarheid te zeg gen, weet ik het ook niet op een dag af." „En heeft u ook zijn ouders gekend, juffrouw?" „Persoonlijk hebben we hen niet ge kend. Volgens de inlichtingen die we kregen, zijn de ouders bij een ongeluk allebei om het leven gekomen. Maar of wjj hen al of niet gekend hebben, doet niets terzake. Hij is nu onze zoon. Trouwens," voeg de zij er ondeugend bij, „voor ons ben jij eigenlijk de vader van dit kind." „Truus, hoor je dat wat de juffrouw daar zegt, vroeg hij met een verschrikt gezicht. De juffrouw beweert dat ik de vader van dat kind ben! Maar jij gelooft het toch niet!?" Een vermakelijk gelach volgde. „Ik vind dat ze gelijk heeft," hielp de bootsman zijn vrouw. „Jij hebt ons het denkbeeld aan de hand gedaan! Wij hebben hem trouwens naar jou genoemd ook. Hii heet Willem!" De bootsman vertelde er niet bij, dat zijn eigen vadpr ook Willem had ge- heeten. „Je hebt toen bewezen, dat je een aar- digen kijk op de vrouwen hebt. Ik ben je erg dankbaar hoor en we zün allebei dol op hem. Ik heb nu een huisje laten bouwen op dat dorpje in Zuid-Holland, waar ik van daan kom en er is een flinke tuin achter het huis.- Daar zal ik een hoekje vrij houden voor onzen zoon, dan kan hij daar bij Imooi weer spelen en ravotten naar harte lust, want hij moet veel in de buitenlucht wezen. I Al is het dan niet een kind van ons zelf, toch zijn we er wat blij mee en wij zijn allebei geweldig trottsch op hem. Ik ben tenminste even trotsch op hem, als jij toen op die kleine meid van Truus." „Wacht maar bootsman." kwam de Kluif, „wacht maar, eerstdaags zie je nog wat anders, man! Nietwaar Truus?" wendde hij zich tot zijn vrouw, die hevig bloosde. „In elk geval zijn jullie de eersten, die er bericht van krijgen, dat beloof ik je." Nu werd het gesprek meer algemeen. De vrouwen bespraken huishoudelijke onderwerpen en de mannen praatten over alles en nog wat. Tot het tenslotte tijd werd om afscheid te nemen. Met de belofte den volgenden zomer met zijn gezin een paar dagen in Den Helder te komen doorbrengen, vertrok de bootsman met zijn vrouw en kind. nage staard door de achterblijvenden, die nog- eens wuifden voor zij om den hoek van de straat verdwenen. „Dat ziin een paar goede vrienden min der", zei Hans spijtig, terwijl de anderen instemmend knikten. Het is altijd een interessant iets het vertrek van een schip bij te wonen. Voor velen gaat het gepaard met, droefheid, voor anderen eer met blijd- J schap, maar toch voelen allen een stem-j ming van weemoed in zich oprijzen Zelfs degene, die als bloot toeschouwer zoo'n vertrek gadeslaat, ontsnant daaraan niet. Is het om het zien van het leed van ande ren. bij die toevallige toeschouwers? Of is het een verborgen heimwee, dat diep in het hart wegschuilt en den menseh smaken 's zomers en 's winters even fijn! doet verlangen naar het onbekende, liet nooit geziene; dat hem opwekt om weg te trekken over verre zeeën, naar vreemde landen en volken, zijn zucht naar avon turen bot te vieren en te gaan zwerven, heel de wijde, heerlijke wereld door en zich dan te vermeien in zijn gelukkige vrijheid. Onder de vertrekkenden bevinden zich menschen, die hun eerste groote reis gaan ondernemen. Zij zijn het, die met ongeduld wachten op het commando om de trossen los te gooien, die -net blijd schap en een hart vol verwachting straks het ruime sop kiezen. De anderen, de bevarenen, kunnen maar noode scheiden van vrouw en kin deren. Zij immers weten wat hen te wachten staat! Voor jaren gaan ze weer weg, die zwervers, alleen in den vreemde, met niets dan de enkele brieven, die het contact nog aanhouden met hun lievelingen, al is het dan over een afstand van duizen den mijlen. Zij weten het. het is hun plicht. Zii varen om het brood voor zich en hun gezin te verdienen. Op zulke oogenblikken is die plicht dubbel zwaar. De harde onverbiddelijke plicht dwingt hen met ijzeren vuist en scheurt hen weg uit den schoot van hun gezin. Zie ze maar aan. de mannen die af scheid moeten nemen. Zij staan bii vrouw en kind, zwijgend elkaar aanstarend. iWordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1