HET BINNENHOFf r -- ii HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1933. L OP EU osn l 1 Een Zuidslavisch oud-minister vermoord. Weer overstroomingen in China. De hongersnood in Rusland. SI K R O N 1 E K Radio-Programma. OnDrcttiué dineren. Veranderde mentaliteit!0.45 wijdingsdienst uit den n. p. b. te hü- sinds...- Andere koers met onze contingen- teeringen. - Zaken doen zonder pardon. - Vangrootere inkomsten en lagere uitgaven. - Wat beteekent de komende Omzetbelasting - Allerlei geruchten. - Over twee weken! Spoorwegongeluk bij Washington. Steden verwoest door stormweer. Van links en rechts IS i - -■ r ik Uw licM m-- dagvaard, maar het is mogelijk, dat er nog meer zullen worden opgeroepen. Het eerste gedeelte van het proces zal, zooals bekend, te Leizig gehouden worden worden. Daarna zal het Hof zich naar Berlijn verplaatsen om daar ter plaatse de omstandigheden in oogenschouw te ne men, terwijl daardoor ook de proceskosten lager zullen zijn. omdat de meeste getui gen te Berlijn wonen. In het Rijksdagge bouw wordt een speciale zaal voor het proces ingericht. De Kroatische afgevaardigde en oud- ni i nister Neudorfer is Donderdag te Zlatar In de buurt van Zagreb door een onbekende niet 8 revolverschoten gedood. Men acht politieke motieven voor deze daad niet uitgesloten. Neudorfer heeft indertijd tot de Kroati sche boerenpartij behoord. Eenige jaren geleden heeft hij deze partij verlaten en zich bii de regeering aangesloten. NOODWEER ROVEN ZUIDSLAVIË. Menschen omgekomen. Groote inaterieelc schade. Op vele plaatsen in Zuid-Slavië is het noodweer geweest. Hagelbuien hebben overal groote schade aangericht en door den bliksem zün verscheidene personen gedood. In Slowenië hebben wolkbreuken over- stroomingen veroorzaakt zoodat in ver schillende steden de brandweer moest in grijpen om bedreigde menschen uit hun woningen te redden. In Slavonië vernielde de hagel alleen reeds te Osiiek ruim drie duizend venterruiten. Verscheidene boe ren werden door den bliksem getroffen en gedood. Ook de omtrek van Zagreb heeft zwaar geleden. De vooruitzichten van de op brengst van den mais- en fruitoogst, doch vooral van den wijnoogst zijn in vele stre ken met zeventig procent verminderd. KEN OPZIENBAREND GEVAL VAN SPIONNAGE TE ATHENE. Vaz Dias meldt uit Athene: Op bevel van den Griekschen minister van justitie is beslag gelegd op eenige safevakken van de Anglo-FYancobank te Athene, waarin voor de landsverdediging buitengewoon belangrijke papieren, die in opdracht van een vreemde mogendheid gestolen zouden zijn, bewaard moeten worden. Een aantal lieden is in verband met deze zaak gearresteerd. Nadere bij zonderheden worden in het belang van het onderzoek geheim gehouden. DE BEVOLKING VAN MANTSJOEKWO. Uit de statistiek blijkt, dat het bevol kingscijfer van Mantsjoekwo, met inbe grip van Kwantoeng, 80.920.000 bedraagt. In Mantsjoekwo wonen 838.000 Japanners. Duizenden menschen verdronken. Uit Peking wordt gemeld: De Gele Rivier heeft groote gedeelten van de provincie Honan overstroomd. Nabij Hwasiën staan 500 dorpen onder water en zijn 300.000 menschen dakloos. Zoowel levensmiddelen als kleeding en dekking ontbreken geheel. In de stad Lioelin verdronken tweeduizend men schen. Te Paotah staat het water ruim 3 meter hoog in de straten en honderden huizen zijn er ingestort. DE AMERIKAANSCHE JODEN EN DE JODENVERVOLGING IN DUITSCHLAND. Resoluties van het Amertkaansch- Jocdsch Congres. Naar de New York Herald van 22 dezer meedeelt, heeft het American Je- wish congres, in spoedvergadering bijeen, zijn medewerking toegezegd aan de uitvoe ring der voorstellen, welke zijn gedaan op de conferentie, welke ter gelegenheid van het Zionistische Wereldcongres te Praag heeft plaats gevonden. Het Amerikaansche Joodsche congres nam een resolutie aan. waarin werd voor gesteld 20.000 Joodsche kinderen van Duitschland naar Amerika te zenden en hen daar in Amerikaansch-Joodsche ge zinnen op te nemen. Een tweede resolutie, waarin werd voorgesteld, dat een georganiseerde boy cot van alle Duitsche goederen en even eens van alle zakenlieden, die op eeniger- lei wijze relaties met Duitschland onder houden. zal worden tot stand gebracht, werd eveneens aangenomen. De aan neming van de laatste resolutie geschiedde na een toespraak Van den bekenden advo caat Samuel Untermeyer, den vroegeren vice-president van het Congres. Twintig dooden; fakkel van het Vrijheidsbeeld uitgedoofd. Door het noodweer zijn in de Oostelijke Staten een groot aantal electrische lei dingen vernield. Voor het eerst sedert 1886 is de fakkel van het Vrijheidsbeeld uitgedoofd. Gemeld wordt, dat het totale aantal dooden 20 bedraagt. De materieele schade, daaronder begrepen de schade aan den oogst, wordt geschat op vele millioenen dollars. Oproep der Duitsch-Evangeli- sche Kerken. Vaz Dias meldt uit Berlijn: Op uitnoohging van het Evangelische Persverbond voor Duitschland hadden zich Woensdag talrijke buitenlandsche en Puitsclie persvertegenwoordigers veree- nigd tot een bespreking van den hongers nood in Rusland en den oproep van den kardinaal-aartsbisschop van Weenen. De directeur van het Persverbond, prof. dr. Hinderer, verklaarde in de openingsrede, dat de Duitsche Evangelische kringen het initiatief van den aartsbisschoo met vreugde begroeten en gegronde hoop heb ben. dat de Evangelische kerken in liet buitenland weidra een dergelijke actie op touw zullen zetten om in vriendschappe lijke samenwerking met de Katholieke kerk bii te dragen tot de redding der Rus sische christenen van alle nationaliteiten en belijdenissen. Daarna schetsten drie ooggetuigen, die juist uit Rusland waren teruggekeerd, den toestand in de Sowjetunie. De Amerikaan Becherer maakte een vergelijking tus- schen dat wat bii twee jaar geleden in Rusland had gezien en wat hij er nu had waargenomen. De omstandigheden zijn in twee jaar belangrijk slechter geworden. Vooral in do Oekraïne heerscht groote hongersnood. Op zijn reis van Charkof naar Odessa heeft hii uit den trein zeer veel verhongerde menschen gezien. Als reiziger met den Intourist, de Russische staatsmaatschappii voor buitenlandsche reizigers, kan men nergens alleen komen om zich van den rood' te overtuigen, daar men dan slechts door de groote steden, de goede straten en de pasgebouwde groote huizen wordt rondgeleid. Dat alles is echter slechts schijn. Daarachter is een ontzettende ellende en hongersnood ver borgen. Twee Duitsche vluchtelingen gaven daarna een beeld van de ellende op liet Russische platteland. Vele brieven en foto's van verhongerden en van massa graven illustreerden hun woorden. In een dezer brieven wordt gezegd: „Te eten hebben wü niet. Ik schrijf dezen brief onder tranen. Wij zullen elkander wel nooit weerzien. Als wü tenminste nog maar zemelen hadden, die vroeger aan de zwijnen werden voorgeworpen, dan zou den wii verheugd zijn. Russische autori teiten hebben ons er voor gewaarschuwd, niet te zeggen, dat wü honger lüden". De houding van den Paus. Een in de Vaticaansche stad uit Rus land teruggekeerde Pauselijke afgezant heeft, naar Reuter metótt, aan Pius XI rapport uitgebracht over zün ervaringen in de Sowjetunie en mededeeling gedaan van den verschrikkelüken winter, dien de bevolking aldaar te wachten staat, met den dreigenden hongersnood voor oogen. De afgezant vertelde den Paus. dat naar schat ting 10 fi millioen menschen den ko menden winter van honger zouden om komen. Bü deze mededeeling merkte de afgezant op, dat de Paus zün tranen niet kon be dwingen. Na een oogenbiik van stilte overmees terde de Paus zichzelf echter en zeide hü rustig: „Wij moeten een weg vinden om dit. koste wat het kost, te voorkomen." Men gelooft, dat de Paus overweegt hulpexpedities naar Rusland1 te zenden in den geest als dit eenige jaren geleden is geschied. MOORD-EPIDEMIE IN DE NEW YORKSCHE ONDERWERELD. Nadat eenlgen tijd geleden in een ach terbuurt van New-York de lijken van Jack Lipitz en Johnnie Leotta, twee bekende figuren uit de onderwereld van New-York, met kogels in het achterhoofd waren ge vonden, heeft de politie Donderdag te Brooklyn wederom de lüken van twee be kende misdadigers gevonden, die op de zelfde wijze waren vermoord. Bovendien storm te lijden gehad. De scheepvaart ligt geheel stil en tal van schepen verkeeren in rood. In de Chesapeake-baai is een Ameri kaansche vrachtboot gezonken met 30 man aan boord. Men vreest dat de geheele l>e- manning is verdronken. Ilct aantal slachtoffers. Op het vaste land heeft voor zoover men reeds weet liet noodweer het leven gekost aan 10 menschen. Van het s.s. ..Madlson" worden twee officieren vermist. Een aantal schepen is over tijd. Ook in de buurt van Washington heeft de kracht van den storm zich doen gevoe- !en. Vlak bü het Witte Huis werden hoo rnen ontworteld en kwamen er straten blank te staan. Later: Uit Norfolk in den staat viginie wordt gemeld, dat het Amerikaansche s.s. „Madlson" aldaar is binnengekomen. Aan boord bevonden zich twee dooden en twee gewonden. Een uur van uw tijd aan zwemmen be steed ik geen verloren tijd. WE EK- ZONDAG 27 AUGUSTUS. Hilversum, 1875 M. 9.00 VARA, 12.00 AVRO, 5-00 VARA, 6.00 VPRO, 8.00 AVRO. 9.00 Postduivenberichten. 9.02 Tuin bouw half uurtje S. S. Lantinga. 9.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 10.20 Declamatie H. Beversluis. 10.40 Vervolg orkestconcert. 11.30 Toespraak G. J. Zwertbroek. 12.00 Omroeporkest o.l.v. N. 1'reep. In de pauze: Causerie door Th. P. J. Eisen. 2.00 Boekenhalfuur. 2.30 Pianorecital Suzanne de Meyere. 3.00 U. h. Kurhaus te Scheveningen: Residen tie-orkest o.l.v. Sam Swaap, m.m.v. Annie Mesritz (viool). In de pauze tusschen 2.30 en 4.00: Gedeeltelijke reportage van den Da vis-Ctip-wedstrijd Nederland—Italië door G. J. Scheurleer. 4.30 Gramofoonpl. 5.00 ,De Stem des Volks", afd. Alme'.o, o.l.v. P. van Zanen, mm.v. H. Lolof (piano). 6.00 Boekbespreking Prof. Dr. H. Brugman». 1 I versum. Spreker: Ds. J. N. v. d. Heyden. Den Haag, 24 Aug. 1933. Als onze Regeering in deze dagen iets „uitbroedt", dan kan men er zeker van zijn, dat er iets weinig-prettigs in aantocht is! Hoe kan het ook anders. De Rijksuit gaven moeten noodwendig flink omlaag worden geduwd, terwijl het even onver mijdelijk is, bronnen ter versterking van de inkomsten aan te boren. De huidige tüd dwingt helaas tot het bewandelen van we gen, die eigenlijk heel moeilijk tegelijk- tijdig betreden kunnen worden, omdat dan aiterst-zware offers dienen te worden ge bracht. Maar wie denkt er thans eigenlijk nog aan „liever koekjes"? In een korte spanne tiids is in de volksovertuiging ten onzent een zeer duidelijk merkbare veran dering kenbaar geworden. Men krijgt daar een goed denkbeeld van als men eens kalm naleest de debatten, welke nog slechte een anderhalf jaar geleden in de Tweede Ka mer gehouden werden. Het komt dan on- begrüpeliik voor, dat wü nu nog maar een luttel aantal maanden verwijderd zün van de periode, waarin een minister Ver schuur b.v. nog veel moeite moest aanwen den om de noodzakelükheid van een alge- meene oontingenteeringswet aan te too- nen. Er werd toen nog lustig over het ideaal van den vrijhandel gedelibereerd, men hoopte nog op een spoedig eir.de van de „crisis" een naam, welke langzamer hand de bestaande situatie al-minder juist aangeeft! gezien toen de zucht om de noodwetjes automatisch binnen enkele jaren te doen eindigen. De uitspraak, dat niets bestendiger zijn dan „tüdelüke maat regelen", wordt weer eens met overgroote duidelijkheid bewaarheid, want men weet dat minister Verschuur kort geleden een wüziging der Crisis-invoerwet heeft inge diend, welke o. m. bedoelt den thans ge stelden termijn voor opheffing (begin 1935) te wüzigen in 1988. En weinigen koesteren de hoop. dat na 4 jaren bedoelde wet inderdaad van de vlakte kan ver- dwünen. Voorloopig hebben wii de contingentee- ringswet meer dan hard noodig en dan nog wel op gewüzigden grondslag, want zooals zij daar nu ligt voldoet zü niet meer aan de gevoelde behoefte, waar zij 'n uni Spreker: Organist: F. Asma. 8.oo Vaz Dias. 8.15 Omroporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v Gre the Wynschenk-Hogenbirk (sopraan) en li. Viskil (tenor) 9.15 Gramofoonpl. 9.30 Concert door Paul Godwin en zijn orkest, li.io12.00 Gramofoonpl. inderdaad de tering zou kunnen krügen!) heeft men middelen bedacht ter stijving, ter extra-stijving van de Staatskas. Niet te versmaden „hulptroepen" tracht men te vinden in het heffen van een om zetbelasting. Minister Oud denkt er onge veer een 85 millioen gulden mee te win nen. Voorwaar: een bedrag, dat er wezen mag! Overigens mogen wü nog werkelijk van geluk spreken, dat wü deze „nood- deur" niet reeds lang hebben ontdekt en in toepassing gebracht, waardoor wii mis schien nog meer boven onze krachten wa ren blijven leven. In Frankrijk, Duitsch land'en België weet men er reeds alles van en leveren de betreffende omzetbelastin gen al sinds jaren de kostelijke millioen- tjes. Dat Nederland eerst nü dit middel gaat aanwenden is dus toch nog een gun stig teeken bü alle narigheid! Lang niet allen hebben een duidelijk beeld van wat onder de aanhangige „om-19.05 Vervolg orkestconcert, zetbelasting" wordt verstaan, hoewel de10.40— n.00 Epiloog, naam reeds veel zegt. De zaak zit zoo: Op alle gefabriceerde of door invoer in ons land aanwezige arti kelen wordt, als zü van den fabrikant of importeur naar den handelaar gaan, een belasting van 4 gelegd van de waarde, welke de fabrikant of importeur berekent aan zün afnemer. Het principe is dus doodeenvoudig. De grossiers, de winkeliers en tenslotte het publiek blijven buiten el- ken rompslomp. Alleen zal de koopende massa, het publiek dus, het „gelag" heb ben te betalen, want in de huidige omstan digheden kan kwalijk van den fabrikkant of tien importeur verwacht worden, dat hü alJeen de belasting betaalt. Misschien zal het wel eens voorkomen, dat zulks ge deeltelijk wèl geschiedt, doch regel kan Huizen, 296 M. 8.30 KRO, 930 NCRV, 12.15 KRO, 500 NCRV, 7-45—11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijd concert. 9.50 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Olde hove. Voorg.: Ds. H. Wiersma. Hierna: Ge wijd concert. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Orkestconcert en lezing. 1.55 Gramofoonpi. 2.10 Causerie. 2.30 Schlagermtiziek. 3.30 Relais PHOHI-programma (concert en causerie). 4.00 Ziekenlof. 5.00 Orgelspel Y. R. Dantuma. 5.20 Kerkdienst uit de N. H. Kerk te Gro ningen. Voorg.: Dr. J. C. Roose. 6.45 Zondagmiddag-Evangelisatie door P. C. Tijsen m.m.v. Solisten. 7.45 Gramofoonpl. 7.50 Causerie. 8.15 Orkestconcert. 9.00 Vaz Dias. MAANDAG 28 AUGUSTUS. het^tellig niet worden. vond men Donderdag in het water het in [orme regeling brengt, welke t bevoordee- een zak genaaide lijk van den bekenden pzona er gezinde Jan- misdadiger Nathan Reiner, die vijf maan den geleden uit de gevangenis op Welfare Island ontsnapte. Dat was het derde geval binnen korten tijd, waarin een in een zak genaaid lük werd gevonden. Ziin vrouw is gearresteerd om verhoord te worden. De politie is van meening, dat de sterke stijging van het aantal moorden van leden van de onderwereld op elkaar het gevolg is van de verwarring en daarmee gepaard gaande twisten, die veroorzaakt ziin door de opheffing van het drankverbod. Zü ge looft, dat de onderwereld bezig is zich zelf „op te ruimen". Vier dooden. wonden. meer dan 48 ge- De sneltrein New-YorkNew-Orleans is in de nabijheid van Washington ontspoord. De locomotief en de drie eerste wagens stortten in de Potomac-rivier. Vier per sonen, onder wie de machinist en de sto ker, kwamen om het leven. Meer dan 40 passagiers werden gewond, van wie vijf ernstig. Nader wordt gemeld, dat het ongeluk is veroorzaakt door het instorten van de spoorbrug over den Oostelijken arm van de Potomac, die door het aanhoudende noodweer sterk is gezwollen. De passagiers vluchtten in nachtgewaad uit de wagons en werden in een hulptrein naar Wash ington gebracht. Aan Amerika's Oostkust. Steden gedeeltelijk verwoest. Een hevige orkaan, die op tal van plaat sen gepaard ging met tropische regen buien, heeft de staten New-York, New- Jersey, Virginie en Maryland geteisterd. In Zuid-Virginie is groote schade toe gebracht aan den oogst. Men raamt het verlies op bijna vijf millioen dollar. In tal van badplaatsen aan de kust werden de promenades en wandelhoofden vernield. Te Norfolk en Portsmouth, beide in Vir ginie, werden vele huizen verwoest en zouden acht personen zün gedood, doch officieele bevestiging hiervan kon niet worden verkregen, aangezien in 't geheele gebied de telefoonverbindingen zijn ver broken. Verscheidene steden ziin ook ver stoken van electrisch licht. Tusschen Portsmouth en Norfolk ziin alle bruggen vernield en op vele plaatsen zijn de rivieren buiten haar oevers ge-„tering" te volgen. Doch om die „tering" treden. I niet te abnormaal terug te schroeven Dok Atlantic City heeft ernstig van den (waardoor ons volk; figuurlijk gesproken, den onmogelijk maakt. Reeds zoo lang hebben de „protectionisten" geklaagd over het gebrek aan middelen, waarmee wii het buitenland kunnen bewegen, men kan ook zeggen dwingen om meer en beter met onze belangen rekening te houden. Het ideaal ging uit naar een onderhandelings tarief, doch de Regeering wilde er niet aan, zij wenscht slechts met overgroote matigheid mee te gaan met de autarkische stroomingen. Minister Verschuur heeft nu een systeem bedacht, waardoor z. i. geen strijd ontstaat met de verplichtingen, welke zijn vastgelegd in ons internationale verdra gen-complex. In de Memorie van Toelich ting betreffende het ingediende wetsont werp tot wijziging van de Crisis-invoerwet zet de minister het nieuwe denkbeeld uit een, dat een verlaten van het oude systeem beteekent. Maar zegt de toelichting toch zal daarbij niet zoover kunnen wor den gegaan, dat het bestaande systeem der proportioneele verdeeling geheei wordt losgelaten. Integendeel, de grondslag der te nemen maatregelen zal blijven een even redig contingent, voor alle landen, doch boven deze contingenten zullen bijzondere contingenten kunnen worden vastgesteld voor bepaald aangewezen landen. Het to taal der contingenten zal het effect moe ten sorteeren, dat overmatige invoer wordt geweerd. Derhalve zal het noodig zün de contingenten, voor zoover zü aan alle lan den op proportioneele basis worden toege wezen op een lager niveau dan tot dusverre geschiedde, vast te stellen. Onvoorwaardelijke meestbegunstiging zal niet op deze bijzondere contingenten worden toegepast. Andere landen zullen alleen dan voor verleening van bijzondere contingenten in aanmerking komen, in dien zij ook voldoende contra-prestaties bieden. Men ziet: Onze Regeering zal zich in de naaste toekomst moeten gaan gedragen als een gewiekst zakenman. Aan idealisme mag zü zich niet meer bezondigen, zij moet handel drijven met liet eigenbelang als eenige richtsnoer! In d,eze wereld van harde realiteiten staat helaas geen andere weg open. Onze landbouw, onze industrie worstelen reeds te lang met den dreigen den ondergang. Kaast de genoemde zorgen van alge meen economischen aard heeft onze Re geering zich bezig te houden met de meer concrete vraag: hoe richten wü de volks huishouding op duurzame wijze in? Want de zeer gewijzigde financieele omstandig heden is het wel nocdig dit nogmaals te zeggen? maken het noodig, de tering naar de nering te zetten. De „nering" is zoo heel erg teruggeloopen, dus dient de \e public payera" wordt in deze dus het parool! Minister De Geer had oorspronkelijk een ander, meer ingewikkeld systeem be dacht, waartegen de Tweede Kamer groote bezwaren ontwikkelde, gezien het Voor loopig Verslag. De vorige bewindsman wilde een artikel, dat van den fabrikant (of van den importeur, dat blijft steeds hetzelfde) naar den grossier ging, met één procent belasten. Weer gaande van dien grossier naar den winkelier diende er op nieuw voor hetzelfde artikel één procent betaald te worden. Maar nóg was nten er niet, want de koop tusschen winkelier'en „klant" kostte wederom 'n offer van één procent aan den fiscus. Eindelijk waren dan drie procent binnen, doch door hoe veel last en moeite! En wat met de artike len, welke direct van de fabriek naar den winkel gaan, waardoor de grossier ver valt? Minister Oud liet zich overtuigen en kwam tot een alleszins noodzakelijke ver eenvoudiging. Maar Z.Exc. legde er tevens fluks een procentje op. Die kans liet hü zich niet ontsnappen. Nóg gelijk! Dat onze regeerders zooveel mogelijk rekening willen houden met de minst- draagkrachtigen onder ons volk, blijkt wel uit de bepaling, waardoor verschillende eerste levensbehoeften van belasting vrü worden gesteld (groenten, peulvruchten, aardappelen, brood, rund- en varkensspek, versch spek, margarine, melk, eieren en zout. Ook water is vrij!). Men kan nu nog zoo'n tegenstander zün van indirecte heffingen, niet ontkend kan toch worden, dat hier zü het stevigst wor den getroffen, die gewend ziin op royalen voet te leven. De weeldeverteringsbelas- ting is in deze materie verwerkt, want ook van de luxe artikelen komt immers auto matisch de geëischte 4 in het laatje van vadertje Staat. Bekend is geworden, dat de Rijksbe- grooting voor 1934 sluitend is gemaakt. Waardoor is nog een geheim, dat eerst op den derden Dinsdag in September <\k. zal worden onthuld. Er gaan natuurlijk aller lei geruchten. De ambtenaarssalarissen schijnen weer op de proppen te moeten komen en men spreekt voorts van een ver vroegde pensiorineering als het aantal dienstjaren plus leeftijd 90 bedraagt. Als iemand dus 58 jaar is en 32 dienstjaren heef!, dan komt Itü in aanmerking voor rust. Bevestigd zijn deze „on-dits" geens zins. Geruchten omtrent verhooging der di recte belastingen werden niet vernomen, zelfs verzekerde de „Voorw.", dat men daarvoor niet bevreesd behoefde te wezen. Minister Slotentaker de Bruine heeft in weerslag op zekere geruchten ver zekerd, dat het komende jaar op de sociale uitgaven als zoodanig niet bezuinigd zal worden. Wèl op de administratie van een en ander. Dit bericht is ook weer een van die schaarsche, doch blijde Lichtpunten in de duisternis! De tüd nadert weer met rasscho schre den. waarop de parlementaire werkzaam heden zullen worden hervat. Over veertien dagen reeds zal mijn Kroniek kunnen ge tuigen van het hervatte „politieke steek spel"! Parlementariër. Hilversum, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. n.00 Concert door P. v. Eg-mond (orgel) en H. v. Wezel (cello). 12.00 Ensemble Rentmeester. 2.15 Gramofoonpl. 2.30 Declamatie Leo Strauss. 3.00 Concert door het Delftsch Trio (piano, viool, cello). 3.303-45 Gramofoonpl. 4.00 Vervolg trioconcert. 4.30 Causerie door Max Tak, met gramo foonpl.: Van menuet tot blues. 5.30 Paul Godwin en zijn orkest. 7.00 Boekenhalfuur Dr. P. H. Ritter. 7.30 Pianorecital Marinus Flipsc. 8.00 Vaz Dias. 8.15 Concert door leden van de Italiaansche Opera o.l.v. V. Marini. 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 10.45 Gramofoi npl. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Gramofoonpl. Huizen, 396 m. NCR V-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159-30 Gramofonpl. 10.30 Mongenïienst o.l.v. Ds. N. P. E. G. v. Uchelen. 11.00 Chr. lectuur. 11.30 Gramofoonpl. 12.30 Orgelconcert J. 2^-art 2.00 Gramofoonpl. 2.45 Wenken voor de keuken. 3.15 Gramofoonpl. 3.30 Zenderverzorging. 4.00 Bijbellezing door Ds. B. Planting, m.m.v. zang en orgel. 5.00 Friesch kinderuurtje. 6.00 Gramofoonpl. 6.30 Vragenuur. 7.15 Ned. Chr: Persbureau. 8.00 Arnhemsche Orkestvereen. o.l.v. H. J. Manks, m.m.v. D. Walman (declamatie). 10.00 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonpl. DINSDAG 29 AUGUSTUS. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Ensemble O. Hendrik». 12.30 Gramofoonpl. I.30 Kamermuziek. 2.00 Declamatie G. Chrispijn-Mulder. 2.30 Vervolg concert. 3.003.45 Gramofoonpl. 400 Piano-syncopations door Gerda Broek huizen. 4.30 Kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel, 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep m.m.v. „The Three Syncopators". 7-30 Filmpraatje L. J. Jordaan. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Paul Godwin en zijn orkest m.m.v. Ehler en Hahne! (cither). 10.00 Zandvoort's Mannenkoor o.l.v. J, Hamel. 10.20 Omroeporkest o.l.v. N. Treep m.m.v. Fve Ltevenberg (alt). II.00 Vaz Dias. ii.io12.00 Gramofoonmuzlek, Huizen, 296 M. KRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9 30 Causerie. 10.30 Gramofoonpl. II.15 Causerie. 12.301.45 Sextetconcert. 2.00 Vrouwenuur. 3-00 Gramofoonpl. 3-15 Pianorecital. 3-35 Declamatie. 3-50 Gramofoonpl. 4.10 Pianorecital, 4-30 Declamatie. 4-45 Gramofoonpl. 5.30 Causerie. 5 40 Schlagermuziek. 7.15 Lezing. 7-35 Gramofoonp'-.ten. 7-45 Causerie. 8.00 Orkêstconcert, 10.35 Gramofoonpl. 10.45 Schlagermuziejc. -3012.00 Gramofonn}, ca. 8.30 en 10.30 V-ai Dlae, 26 Aug. Is de Oostenryksohe Ra selier Dollfuss eigenlük zoo'n klein k peltje als ze wm 'm maken, of is dat m één van de propagandaleuzen van den t genstander? Mocht dat laatste het g - zün. dan heeft de tegenstander vernet dat kleinheid van gestalte sedert D»vM overwinning op Goliath niet impopulv maakt; integendeel. Van alles hebben ze gedaan om t, „klein" te krijgen, letterlijk en figuunTip1 Ze tappen honderd moppen op z'n lengt Als hii voorbijkomt roepen ze „Oesterreinh erwache! Dollfuss erwachse!" Ze hebt den naam Mille-Metternich voor hem jef1 gevonden. Ze vertellen, dat Oostenrijk nieuwe postzegels gaat uitgeven, met Dolt fuss' levensgroot portret er op v. al die moppen werkten als denionn^f welke Ford op ziin fabrikaat laat circule« ren. Menschen vertellen graag bonmot» verder, waarin iets wordt omlaaggehaald en ondertusschen wordt het fabrikaat w" reldberoemd. Zoo werd Ford beroemd en" zoo is de kleine Kanselier Dollfuss Ito roentd geworden, 't Is nu alleen nog maar de vraag, wie het 't langste blijft. En daarover nu juist een enkel woord Dollfuss. de mannetjesputter, heeft een eind willen maken aan het zenuwsloopen de sensatiegesehreeuw in de pers en heeft de iteele journalistenbent een daverend „Ruheü" toegebulderd. Dat i9 op zichzelf niet zoo kwaad. Wie éénmaal, zooals wii boven een Amerikaansche courant een rood gedrukte „manchet" over de heel# breedte van de 1ste pagina hebben gezien luidende: „Schoolmeisje slaat onderwh zeres". een uiting van schandaaijaoht waarvan ook de Weensche boulevardpers allesbehalve vies was, kan begrijpen dat liet noodig was in een lichtelijk roezigen tüd als deze aan dergelijke excessen radi caal den kop in te drukken. Maar in 's hemelsnaam, brave heer Dollfuss, waarom mogen de kranten... geen verkorte inhoudsopgaaf meer af. drukken? Is dat in Oostenriiksche oogen ook al sensatie, als een krant in eenige regels liet belangrijkste nieuws samen vat? Nu breekt mijn Nederlandsclta klomp! Want aan deze „sensatie" maken bij ons de netste, de waardigste de rustigste, ja de rustiekste dagbladen zich schuldig! Gij vaardigt een uniformverltod uit en schrijft tegelijkertijd een uniform voor de pers voor! Waar moet dat op die manier heen? Misschien wel naar nog ingrijpender middelen tot bestrijding der onrust: „Het is verboden uitroepteekens te ge bruiken." „Gemengde berichten mogen alleen worden gegeven, als alles goed afloopt." „Beursnieuws wordt, als zijnde te op windend, geschrapt." „Ingezonden Stukken zün verboden; zü prikkelen tot tegenspraak." „Opschriften moeten vermeden wor den." „Hoofdletters mogen alleen in uiterst# noodzaak worden gebruikt." Dollfuss. wohin?.... KON DE DEKENS NIET VERDRAGEN i, -..-: M F Voelde zleh als vergiftigd. Rheumatfsche pijnen nu overwonnen. Het lijkt bijna ongelooflijk, dat een vrouw in een dergelyken toestand kau geraken bedlegerig door rheumatiek. zoo gekweld door pijn, dat zij het gewicht van de dekens zelfs niet verdragen kon en toch, dank zy Kruschen, leeft en beweegt zy zich nu zoo goed als ieder ander. Maar hier volgt haar eigen ver slag van haar herstel zooals zy het zelf schreef: „Ik had hevige rheumatiek en het werd zoo ernstig, dat ik niet meer loopen kon; ik lag zelfs in my'n bed met een rek om mij heen gebouwd, omdat ik het gewicht van de dekens niet verdragen kon. Mijn heele organisme leek wel vergiftigd. In een Engelsch blad, dat een vriendin me leende, had ik eens een Kruschen-adyer- tentie gelezen, en die advertentie wilde mij maar niet uit de gedachten. Ik kocht toen een flacon Kruschen Salts en vanaf de eerste paar dosis voelde ik me al beter. Dus ben ik er steeds mee doorgegaan. Dat alles was ongeveer acht jaar geleden. Maar ik heb sedert geen rheumatiek meer gehad en kan nu even goed loopen als ieder ander. Nog steeds ga ik door met Kruschen te nemen. Eiken dag ntijn kleine dosis, anders heb ik niets noodig. Mijn teint Is friseh en helder als van een baby. Ik ben 46 jaar oud. maar ik voel me ongeveer 20, dank zij Kruschen. Mevr. M. G. De oorzaak van de rheumatiek is een teveel aan urinezuur in het lichaam, het geen ontstaan is door te trage werking der inwendige organen (o.a ingewanden en nieren). En indien deze organen niet beter gaan werken, hoopt dit kwaadaar dige urinezuur en andere afvalstoffen, die Uw gezondheid kunnen benadeelcn, steeds meer in Uw lichaam op. Be zes verschillende zouten in Kruschen nu, sporen deze afvoerorgancn tot betere werking aan, zóó dat alle opgehoopte afvalstoffen uit het lichaam verwijde™ worden. Daarna zal de geregelde „klem dagelijksche dosis" ervoor zorgen, da dergelijke schadelijke stoffen zich nooi meer in Uw organisme opltoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verknjfv baar by alle apothekers en drogisten 0.90 en 1160 per flacon cn wordt ge fabriceerd in Engeland door de Fa. fiths Hughes Ltd., sinds 1756 te Ma chester gevestigd. Stralende gezondn. voor één cent per dag. m «I i - - A P WIEL- 12 RIJDERS I

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 2