homos Abdijsiroop Wol-aanbieding TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1933. Oost-'ndië. Verlichting bjj AsfKma-aanvallen! ER IS MAAR EEN ADRES VOOR FIJN KRENTENBROOD COR KR1GÉE, v.GALENSTRAAT Tl taf uUU H De nieuwe kortingen voor de rijksambtenaren. Ds sanaering van het bloemboüsnbedrijf. Werkloosheidsverzekering. De Indische marinebegrooting. Ook de oorlogsbegrooting aangenomen. Maatregelen aangekondigd tegen te stichten buitenlandsche bedrijven. Overstromingsramp op Amboina. 4* Spannende toestand in Oostenrijk. Een Japansch ultimatum aan de Ver. Staten? buitengewone Casha-wol BCoord-wol 49 Ct. bantel-wol Zephir-wol Fransche IJswOl Pullover-wol Zeer fijne Pullover-wol Extra 3 kleurige Pullover-wol Sokken-wol Moderne Pullover-wol GEEN KOOGER BELASTING IN DEN HAAG. De door burgemeester en wethouders van 's-Uravenhage opgemaakte begroo- ting voor 1934, welke binnenkort ver schijnt, sluit zonder belastingverhooging. lUorr. Bur.) BEGROOTING VAN HAARLEM. Goen belastingverhooging en geen loonsverlaging. Volgens hot „Haarl. Dagblad" zijn B. en W. van Haarlem er in geslaagd de be grooting voor 1934 sluitend te maken zon der belastingverhooging en zonder nieu we korting op de salarissen en loonen. HEFFING OP BUÏTENLANBSCH FRUIT. Gelijksoortige maatregelen als voor het graan. Naar de Maasbode verneemt, is zeer binnenkort een besluit te wachten, waar bij de invoer van fruit wordt gemonopoli seerd en invoer slechts toegestaan is aan houders van bewijzen, welke verstrekt worden na betaling van een vastgesteld bedrag. De regeling zal gelijksoortig zijn aan die welke onlangs ten aanzien van buiten- landsche granen is getroffen. NEDERLANDSCHE TIJDSCHRIFTEN IN DUITSCHLAND VERBODEN. N De verspreiding is in Duitschland tot nader verboden van de volgende Neder- lgndsche periodieken: De Proletarische Vrouw; De Radiogids; de Vrijheid en De Joodsche Middenstander. Het georganiseerd overleg bijeen geroepen. Wij hebben Donderdag een bericht van de Volkskrant over een nieuwe tijdelijke korting op de salarissen van de rijksamb tenaren overgenomen. Thans volgt hier nog een bericht uil de soc.-dem. pers van Donderdagavond: De centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken is tegen 12 September a.s. in vergadering bijeen geroepen, teneinde zich te beraden over den ingekomen brief der regeering betref fende een nieuwe salariskorting, welke men zioh voorstelt op 1 Januari 1934 te doen ignaau. Deze korting bestaat uit een verhooging van de reeds toegepaste tüdeiiike korting met vijf procent zoowel voor gehuwden als voor ongehuwden. Voorts is het de bedoeling, dat de be staande extra korting van drie procent voor ongehuwden zal worden verhoogd na het bereiken van den 25-jarigen leeftijd en wel met dien verstande, dat voor ieder jaar één procent méér zal worden gekort, totdat op 32-jarigen leeftijd een totale ex tra korting van tien procent zal Min be reikt. (Dit klopt dus met het bericht van de V olkskrant). Aan de besprekingen in de centrale commissie zal een behandeling van deze voorstellen voorafgaan in deoverleg-com- missies voor het lager en middelbaar on derwijs. Aan deze commissies is verzocht, haar gevoelen vóór 3 September a.s. ken baar te maken. De nieuwe salarisverlaging zaï een tij delijk karakter dragen. De regeering hoopt echter vóór 1 Januari 1935 een algemeene herziening van de rijkssalarissen tot stand te kunnen brengen. Teleurstelling van het r.-k. ge organiseerd persoeneel. Onder voorzitterschap van den heer L. F. Guit is het hoofdbestuur van den Ned R.K. bond van Overheidspersoneel St. Paulus, Donderdag j.1. in buitengewone vergadering te Utrecht bijeen geweest ter bespreking van de voorstellen der regee ring, inhoudende, een nieuwe korting op de loonen en salarissen van het Rijksper soneel. Met groote teleurstelling werd van den inhoud van deze voorstellen kennis geno men, vooral omdat in voorafgaande jaren reeds belangrijke offers door het rij \sper- soneel zijn gebracht. Overeenstemming is bereikt ten opzie e van het standpunt, in te nemen bij de be sprekingen in de R K. Centrale van ur gerlijk Overheidspersoneel, waarvan bt. Paulus deel uitmaakt en welke besprekin gen in de volgende week zullen plaats VoJedeze hoofdbestuursvergadering volg de in den namiddag een vergadering van afgevaardigden van den centrale groep Rijkspersoneel van St. Paulus. Bij de daa gevoerde besprekingen werden de grond gedachten en de practische beteeken.s der regeeringsvoorstellen aan erns ïge onderworopen. terwijl daarnaast bijzonder werd gewezen op de positie van e behooren tot de lagere groepen van leidden .O, al9e- heele overeenstemming tusschen bonos leiding en afgevaardigden. I)E CONTINGENTEERING VAN DEN INVOER VAN SCHAPEN IN BELGI Naar aanleiding van een °verv^ Belgische invoercontingenteei ïnj? schapen heeft de minister de landbouworganisaties doen we 5 Juli j.1. besprekingen gehouden z«n te Brussel, waarbij werd ®.ver®?„baanden dat België voor de versch^ende maa <j,0 volgende consenten zal vei Q0 Januari 150, Februari 130, Maait April 115, Mei 40, Juni 30, Juli 50, Augus tus 40, September 150, Oetober 200, No vember 200 en December 200 ton. De aan gelegenheid was dus reeds op de door de C. L. O. voorgestelde wijze geregeld. Adres tegen de vergaande re- glementecring van het blaembol- lenvak. De Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem heeft een adres gericht aan den minister van oeco- nomische zaken, waarin gezegd wordt, dat men zich bij de regeerings-sanee- j ringsregelicg heelt neergelegd omcat deze althans een belangrijke teeltbejrerking ,;al tengevolge hebben en medegewerkt heeft het prijsniveau voor den buitenlandschen export eenigermate op peil te houden. Hieraan wordt toegevoegd, dat ten zeer ste wordt betreurd, dat de hoofdgedachte van het door het Centraal bloembollen comité mede namens de vereeniging in gediende plan, door den minister niet is aanvaard. WERKVERSCHAFFING WIERINGERMEERPOLDER. V.D. meldde Donderdag uit Oostzaan: Uit verschillende gemeenten in Noord- Holland worden tegenwoordig werklooze arbeider te werk gesteld bij de Rijkswerk- verschaffing in den Wieringermeerpolder. Uit de randgemeenten rondom dezen pol der komen de arbeiders per fiets, doch uit verderop gelegen plaatsen worden zij per autobus daar naar toe vervoerd. Donderdagmorgen zouden 25 arbeiders uit Oostzaan voor de eerste maal per auto bus naar den polder vertrekken, doch zij hebben allen geweigerd. Ondanks de waarschuwingen van B. en W„ dat uit sluiting van de werkverschaffing en van de steunverleening hiervan het gevolg zou zijn en alleen in dringendne gevallen steun in natura mag worden verleend, zijn de arbeiders bij hun standpunt gebleven. De inspecteur van de werkverschaffing in N.- j Holland alsmede de minister van sociale zaken zijn van dit geval op de hoogte ge bracht. I Hoogere bijdragen der arbeiders. Tot de maatregelen, die de regeering voornemens is te treffen, ten einde de sociale uitgaven te verminderen, behoort, naar wij vernemen, het vorderon van een verhooging van de bijdragen der arbeiders aan de werkloozenkassen. (Volk). VLIEGGELDEN. Rij land- en zeemacht met 25'pet. verminderd. Met terugwerkende kracht van 1 Aug. af, worden zoo meldt het „Volk", alle ge- varentoelagen en vlieggelden voor het luchtvarend personeel van land- en zee macht met 25 pet. verminderd. Van deze gelegenheid is tevens gebruik gemaakt om het verschil in toelagenberekening, dat tot nu toe tusschen marine en land macht, ten gunste van de eerste, bestond, weg te nemen. HET VREDESPALEIS TWINTIG JAAR GELEDEN INGEWIJD. Op 28 dezer zal het 20 jaar geleden zijn, dat, in tegenwoordigheid van de Koningin en Andrew Carnegie, het Vredespaleis werd ingewijd. Het herbergt thans, gelijk men weet, behalve het Permanente Hof van Arbitrage, het Hof van Internationale Justitie en de Academie voor Internatio naal Recht. In verband met de behoeften van liet Permanente Hof van Internatio nale Justitie moest reeds twee maal tot uitbreiding van het Paleis worden over gegaan; de eerste maal werd, teneinde het Hof van Justitie meer ruimte te ver schaffen, een nieuw boekenmagazün voor de bibliotheek aan het paleis gebouwd, dit jaar werd de Academie voor Interna tionaal Recht naar een nieuwen vleugel overgebracht. Het gebouw zal dien avond zijn verlicht. Van 28 Augustus tot 2 September wordt het geschrift: Wat gebeurt er in het Vredespaleis? Waarvoor dient het? gra tis ter beschikking van de bezoekers ge steld. DE BEPERKING VAN DEN INVOER VAN BACON IN ENGELAND. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt: Naar aanleiding van de geruchten, dat de mogelijkheid zou bestaan van wijziging in de Engelsche politiek van bacon- contingenteering, kunnen wij mededeelen, dat men hier te lande in welingelichte kringen te dien aanzien weinig optimis tisch is. Wel zijn den laatsten tijd de pryzen van bacon sterk gestegen in Engeland en daarom is de Engelsche regeering er toe overgegaan aan Nederland en Dene marken een extra-exportquantum toe te staan. Men hoopt hierdoor de baconprijzen eenigszins te drukken. Mede in verband hiermee zijn Donderdag de Engelsche baconprijzen niet verhoogd. Het extra-quantum is echter slechts te beschouwen als een voorschot op ons contingent en zal in de komende weken in mindering worden gebracht. POSTPAKKETTEN NAAR INDIË PER VLIEGTUIG. Verlaging van het luchtrecht. Zooals bekend bestaat reeds ge ruimen tijd de gelegenheid tot verzending van postpakketten naarNed.-Indiëen tusschen- liggendelanden door middel van den lucht- dienst Amsterdam—Bandoeng. Met ingang van 1 Sept. a.s. worden alle tarieven voor dit vervoer belangrijk ver laagd. Voor Ned.-Indië b.v. wordt het j luchtrechtteruggebracht tot een minimum van f 10.50 per pakket (thans f 15). DE POSITIE DER ONDEROFFICIEREN EN DE KORTINGEN. Een deputatie uit de vereeniging Ons Alier Belang Op het departe ment van koloniën. Een deputatie der Europeesche onder- officierenvereeniging „Ons Aller Belang bestaande uit de heeren Dijkslag en Van der Hoek. is Donderdag op het departe ment van koloniën ontvangen door den secretaris-generaal, jhr. mr. M. O. W. Six, op verzoek van en bij afwezigheid van den minister, ter bespreking van hun positie in verband met de salarissen en pensioenen en de daarop toegepaste en toe te passen kortingen. Een adres werd hierbij overhandigd. De secretaris-generaal zegde toe. de de volle aandacht van den minister te vragen en zou tevens verzoeken zijn be slissing op het adres nader te willen mede deelen. DE MUITERIJ AAN BOORD VAN HR. MS. „DE ZEVEN PROVINCIËN". Terugkeer naar Nederland van den gewezen commandant. Batavia, 24 Aug. 1933 (Aneta). Met de „Dempo" welke 30 Aug. a. s. van Tandjong Priok zal vertrekken repa trieert de Kapt. luit. ter zee P. Eiken boom, die destijds commandant was van Hr. Ms. „Zeven Provinciën", om in Neder land voor het H.M.G. te verschijnen. Bij de behandeling van de muiterijzaak voor de zeekrijgsraad zal worden gebruik gemaakt van do reeds eerder door den Heer Eikenboom afgelegde verklaringen. DIENSTWEIGERINGSZAKEN. De zaak van v. <L Linden. Batavia, 24 Aug. 1933 (Aneta). Het H.M.G. behandelt op 25 Aug. a.s. de appèlzaak van den dienstweigeraar J. v. d. Linden, die beschuldigd was van het opzettelijk aanmanen tot ongehoor zaamheid. 1 September a.s. zullen de appèlzaken van 10 Inlandsche dienstweigeraars wor den behandeld, die allen tot 8 maanden werden veroordeeld, onder aftrek van den tijd doorgebracht in preventieve hechte nis, met ontslag uit den zeedienst zonder ontzegging van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Op 6 September a.s. zullen 26 Inland sche dienstweigeraars voorkomen, die allen veroordeeld werden tot 6 maanden onder aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht en met ontslag uit den zeedienst zonder ontzegging van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Bevestiging van het vonnis ge vraagd. Batavia, 25 Aug. (Aneta). Het H.M.G. ving de behandeling aan van de appèlzaak tegen den korporaal schrijver J. F. X. van der Linden. De verdediger, de officier van adm. Van 't Hoff, verzocht beklaagde, die door den krijgsraad was veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, met ontslag uit den dienst, en ontzetting uit de bevoegd heid om bij de gewapende macht te die nen, vrij te spreken en onmiddellijk op vrjje voeten te stellen, waaraan door het Hof niet werd voldaan. De advocaat-Fiscaaleischte bevestiging van het vonnis van den Zeekrijgsraad. Uitspraken ln hooger beroep. Batavia, 25 Aug. (Aneta). Het H.M.G. veroordeelde drie Inheem- sche dienstweigeraars tot tien maanden gevangenisstraf, onder aftrek van den tijd doorgebracht in preventieve hechte nis, met ontslag uit den dienst, twee Inheemsche dienstweigeraars tot acht maanden gevangenisstraf, onder aftrek van den tijd doorgebracht in preventieve hechtenis, met ontslag uit den dienst en de Europeesche dienstweigeraars, Stigter, M. de Zeeuw en J. G. Scheurwater, resp. tot anderhalf, één en één jaar gevange nisstraf, onder aftrek van den tijd door bracht in preventieve hechtenis en ont slag uit den dienst en ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Alle deze vonnissen luidden conform de vonnissen van den zeekrijgsraad te Soerabaja. Batavia, 24 Aug. (Aneta). De Volksraad heeft het amendement- Soeroso, waarbij wordt voorgesteld den post Militaire Marine van de begrooting der Marine met 1.490.000 te verminde ren. aangenomen met 29 tegen 28 stem men. Het amendement-Soeroso, waarbij werd voorgesteld den post Algemeene Uitgaven van die begrooting met 610.500 te ver minderen. werd aangenomen met 33 tegen 24 stemmen. Het amendement-De Dreu, beoogend een voor Ned.-Indië gunstiger verdeeling van de kosten der zeemacht, tusschen de Rijks- en Indische begrootingen te ver krijgen. werd aangenomen met 49 tegen 8 stemmen. De begrooting voor de Afdeeling Ma rine werd vervolgens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Batavia. 24 Aug. De Volksraad heeft de begrooting voor de Afdeeling Oorlog zonder hoofdelijke stemming aangenomen, waarbij de heer De Dreu en de Nationale Fractie wenschten geacht te worden te hebben tegengestemd. Tevoren was de post nopens de verrekening van uitgaven in Holland wegens vrijwillige verbintenis van voor Ned.-Indië bestemde import- krachten met 46 tegen 6 stemmen ver worpen. Maatregelen ter voorkoming dat van de zjjde van het buitenland in XecL-Indië bedrijven zullen worden gesticht met de bedoeling de contigenteeringsmaatrege- len illusoir te maken zijn in overweging. Zulke maatregelen schynen mogelijk zon der in strijd te komen met verdragsbepa lingen. (Aneta). GEEN VERDERE SALARISKORTIXG. Bij de behandeling van de begrooting van financiën in den Volksraad heeft de regeeringsgemachtigde o m. verklaard dat de kwestie eener verdere salariskorting en de vraag van den heer Van Helsdingen, om bij zoodanige verdere korting rekening te houding met ongehuwden en gezinnen zonder kinderen, niet aan de orde is. De regeering zoekt geen oplossing in verdere korting, doch in een herziening der salarissen. VERDUISTERING DOOR OFFICIER. Bij de behandeling door het Hof te Batavia van de zaak tegen den len luit. der infanterie W. J. de R-, wegens ver duistering van ruim f 7000.— door den krijgsraad te Tjimahi veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf met vervallenverklaring van den miliiairen stand, is twee jaar geëischt met verval lenverklaring van den militairen stand. Op 1 September uitspraak. (Aneta). Ernstige schade ln stad en negorijen. Verscheidene per sonen door aardstortingen gedood. Amboina. Gedurende l'/s etmaal is hier een record regenval geconstateerd. De stad is gedeeltelijk overstroomd. Het water drong vele woningen binnen. Drie groote bruggen zijn weggeslagen, ver scheidene bruggen beschadigd. De water leiding functioneert niet, gedeeltelijk ook elect'isch licht. De materieele schade is groot. In de negorij Hative Besar zijn drie personen, onder wie het negorij-hoofd, bij het reddingswerk door een aardstorting bedolven. In de negorij Soya zijn twee schoolkinderen door een aardstorting be dolven. In de negorij Nakoer zijn vier personen door aardstortingen bedolven. Een gedeelte van de bijgebouwen van de woning van den Gouverneur, o.a. de ga rage, is weggeslagen. Het autoverkeer over het ge'heele eiland is gestremd. De stortbuien duren voort.De rivierenblijven wassen. Een groot aantal huizen is door de bandjirs meegesleurd. De schade van de gemeente wordt getaxeerd op f 100.000, die van de bevolking op f 50.000. Hier en daar staan de kampongsanderhalvenmeter onder water. Van buiten de stad wordt gemeld, dat overal bruggen en wegen zeer zijn beschadigd. (Aneta). De »Nw. Rolt. Crt.« teekent bij dit telegram aan: Het eiland Amboina, het hoofdeiland van een uitgebreide groep Moluksche eilanden, is in de Banda-zee gelegen. Het is niet grooter dan een derde van de oppervlakte der provincie Groningen. Amboina is een zeer bergachtig vulkaan eiland, doorsneden door talrijke beken. Van ouds is het bekend om zijn kruid nagelen en notemuskaat, ook om zjjn klapperplantages. Er wonen volgens de uitkomsten der laatste volkstelling bijna 2300 Europeanen en gelijkgestelden, ruim 63.000 inheemschen en een paar duizend Chineezen en andere Vreemde Ooster lingen. Een groot deel der bevolking be lijdt den Christeljjken godsdienst. De aan zee gelegen hoofdplaats Ambon is de zetel van den gouverneur der Molukken. Wanneer ge het benauwd hebt. de lucht toevoer als 't ware versperd is en Gij niet weet waar Ge t zoeken moet: neem dan Abdijsiroop. Wonderlijk zal U de ver lichting toeschijnen, welke deze U geven kan, waardoor Gij kalmer wordt. Wonder lijk en toch zoo eenvoudig is de werking van Abdijsiroop Ze lost de dikke laag slijm op, die U het ademhalen belemmert, zooals dc zetp het vuil. waardoor Uw bo: st vrij wordt om de lucht door te laten! AKKER' ,.Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Thans FL I.-. Fl. 1.50, FI.Z75 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons per doos 35 ct., per dubbele doos 60 ct ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) «J i~ i* im nrssT Een ernstige politieke strijd staat voor de deur. De Weensche correspondent van de N. R. Ct. schrijft: Tezelfdertijd, dat de buitenlandsche po sitie van Oostenrijk door het onderhoud tusschen Mussolini en Dollfuss schijnt op te klaren, doen zich in de binnenlandsche politiek opmerkelijke verschijnselen voor. Ik heb al meer gewezen op het initiatief van ingenieur Franz Winkler, den vice- kanselier, die tot de plattelanders behoort, tot het stichten van een nieuwe partij on der den naam van „nationaal-standische Front", met het doel een verzamelpunt te scheppen voor hen, die de nationale en democratische denkbeelden aanhangen, welke Winkler door het regime Dollfuss en zijn vaderlandsche front niet voldoende gewaarborgd lijken, al neemt hij dan ook zelf in de regeering Dollfuss een voor name plaats in. Thans heeft dit „national- standische Front" een gedetailleerd pro gramma gepubliceerd, dat eenige verras singen oplevert, waarvan de voornaam ste is, dat de heer Winkler zich in meer dan scherpen vorm keert tegen het vader landsche front van zijn eigen premier, dat hij verwijt „van Joden doordrenkt en door Joden geëischt te zijn Winkler en de plattelandersbond gingen tot dusver niet "oor anti-semieten door, doch hebben in hun front ondubbelzinnig de anti-semie- tische eischen van de nationaal-socialisten expressis verbis binnengelaten. Daarom is de mededeeling in hun program, dat zij geen verhulde gewezen nationaal-socialis- tische partij zijn, niet zeer geloofwaardig. Een reeks verdere punten van het pro gramma wekt verbazing, daar men deze van een partij onder leiding van een voor naam lid der regeering, dat den bonds kanselier zelfs bij zijn afwezigheid ver vangt, niet verwacht zou hebben. Zoo eischt het nieuwe front de „opheffing van de verdragen van St. Germain, Versailles en Trianon", een eisch. die verre de com petentie van Oostenrijk te buiten gaat en ook tot moeilijkheden in de buitenlandsche politiek zou moeten leiden. Zijn anti-semi- tisme wordt verder aangedikt door de ver klaring. dat het „verzorging en hooghou den van het Duitsche rasbesef een natuur lijke eisch acht en den numerus clausus eischt". De proclamatie bevat ten slotte een heftige polemiek tegen het tfaderland- sche front, waarmee Dollfuss zich pleegt te vereenzelvigen, zoodat het een slag in zijn aangezicht is. drie partijfronten tegenover elkaar. In Oostenrijk staan thans Deze drie partijfronten zijn vast aaneen gesloten. Het zijn het vaderlandsche, waarachter zich de christen-socialisten en de burgerwachten scharen, het nationalis tische (d.w.z. het national-standische dat den plattelandersbond. de Groot Duit- schers en de gewezen Nazi's omvat, als wier advocaten de plattelanders reeds sinds maanden optreden, en ten slotte het marxistische, waarin thans sociaal-demo craten en communisten zijn aaneengeslo ten. Het heeft er allen schijn van alsof thans een zeer scherpe strijd, die hoogst ernstige gevolgen kan hebben, zal uitbreken tus schen beide fronten, die de zoogenaamde burgerlijke ideeën voorstaan en het regee- ringskamp vormen. De lachende derde zou in dat geval het marxistische front zijn. dat weer eens in zijn benarde uur door de oneenigheid en onhandigheid van zijn tegenstanders gereed en gesterkt zou wor den. Wellicht geeft het bericht ln de Daily Express een wel wat sen- sationeele voorstelling van den werkelljken toestand. De Daily Express meldt dat de spanning in den Stillen Oceaan aanzienlijk is toe genomen en dat Japan een waarschuwing heeft doen toekomen aan de Vereenigde Staten, dat tarief-repressaille-maatregelen zullen worden genomen en het Japansche vlootbouwprogram zal worden uitgebreid, indien Amerika zjjn »prosperity«-vloot bouwprogram niet wijzigt. Japan zou zelfs zoover zijn gegaan, de regeering der Vereenigde Staten om een antwoord binnen eenbepaalden termijnte verzoeken. Voorts werd Roosevelt verzocht, zich niet te mengen in de kwesties der Japansche vlootmanoeuvres. De tot nog toe ontvangen zeer beleefde antwoorden der Amerikaansche regeering naar aanleiding van de Japansche be zwaren tegen het Amerikaansche vloot bouwprogram, hebben Japan niet bevre- digd.In Japan heerscht groote ontstemming over de Amerikaansche opmerking naar aanleiding van de Japansch6 vlootmanoeu vres in den Stillen Oceaan. Men verklaart, dat Japan slechts het zelfde doet als Amerika in zake de mandaten slechts met den Volkenbond te maken heeft. JAPAN BOUWT DERTIG OORLOGSSCHEPEN VOOR BRAZILIË. Koffi als betaalmiddel. De Braziliaansche regeering heeft in Japan dertig oorlogsvaartuigen besteld, die binnen een termijn van tien jaar ge leverd moeten worden. De betalings kwestie vormt bij dezen reusachtigen order, een moeilijkheid, aangezien Brazilië als voorwaarde stelt dat de helft van het bedrag ten bedrage van 200 millioenjen, in boffle mag worden voldaan. Buitenlandsch Overzicht pag. 1 Feuilleton I Radio-programma2 Van links en rechts „2 Door het hevige stormweer aan Amerika's Oostkust zijn steden gedeeltelijk verwoestM 2 Lindbergh komt ook naar Enge land 6 Het proces tegen verdachten van de brandstichting in het Rijksdag gebouw begint 21 September - 1 Generaal O'Dufify. heeft het ver bod van zijn nationale garde ge trotseerd en tegen Zondag een groote parade afgekondigd M l Tien a twaalf millioen menschen zouden in den komenden winter in Rusland van honger omkomen. M 2 Een Japansch ultimatum aan de Ver. Staten5 Door nieuwe overstroomingen in China zijn duizenden menschen verdronken2 Donderdagavond is een 17-jarige jongen gewond bij het vuurwerk te Scheveningen6 Een ernstige overstroomingsramp fieeft Amboina (N.O.I.) geteis terd «5 Te Zlatari is een Zuid-Slavisch oud-minister vermoord „2 Met terugwerkende kracht van '1 Aug. zijn de vlieggelden bij land en zeemacht met 25 vermin derd 5 ln Oostenrijk staat een ernstige politieke strijd voor de deur 5 Op den Mont Blanc zijn zeven menschen omgekomen 6 Verlaging van het luchtrecht voor de verzending van postpakketten naar Indië In verband met de nieuwe kor tingen voor rijksambtenaren is. naar „Het Volk" meldt, het ge organiseerd overleg bijeengeroe pen 5 Omtrek-nieuws6 Marktberichten 6 Marineberichten 19 Sportnieuws10 150 gram, rose, zalm, groen, bleu, wit Ct. 100 gram, korenblauw, bleu, groen geel, rose, wit, zalm, terra, rood, beige, bruin, licht-blauw zeer mooi, in 12 fijne kleuren, 100 gram Ct. in 20 kleuren, 50 gram Ct. in 10 kleuren, 50 gram Ct. Extra koopje, fijne kleuren, 100 gram Ct. moderne kleuren, 100 gram Ct. zeer fijn, 100.gram Ct, gemelleerd, in 10 kleuren, 70 lood Ct. zeer sterk, 100 gram Ct. ZUID-AFRIKA EN DUITSCHLAND. Een beroep van generaal Hertzog. De premier van Zuid-Afrika, generaal Hertzog, heeft een oproep tot de Zuid- Afrikanen geriebt naar aanleiding van het denkbeeld van een anti-Duitsche boy cot en een mogelijke beweging tegen de nazi's in Z W. Afrika. Hij spoort de Zuid- Afrikanen aan zich in woord en daad te onthouden van alles wat de Unie nadeel zou kunnen toebrengen.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5