lailt 11 lezen? TWEEDE BLAD HELDERSChE COURANT VAN DINSDAG 29 AUGUSTUS 1933. 5 Stadsnieuws. compleet 3-S© H, Voor Uwe eiondhcid ZOTOS (60 ct. p. w.) WOLLEN VLAGGEN Onze magazijnen zullen Donderdag 3! Augustus na 1 uur gesloten zijn. Het Adresboek van Den Helder. Fotohandel Jac. de Boer, Visscherij. Gemeenteraad. Aspibin- PERMANENT WAVE MAISON GERRITS Tel. 457 SALON MANSHANDEN Tel. 514 Licht op voor alle voertuigen: Dinsdag 29 Aug20.25 uur. Woensdag 30 20.22 VERJAARDAG H. M. DE KONINGIN. De zon, we zullen nog niet spreken van de „oranje-zon", omdat dat wat voorbarig zou zijn, belooft veel goeds voor den Koninginnedag. Alle teekenen wijzen er op, dat liet een groote feestdag zal wor den, deze 31ste Augustus. Met den pro grammaverkoop gaat het uitstekend en wij vertrouwen, dat het speldje „Oranje- Nationaal", dat ten bate van de beide Oranjevereenigingen, reeds Woensdag middag in de stad en aan boord van de schepen zal worden aangeboden, door ieder zal worden gekocht. En dan de vlag uit! Zoodat ook de stad een feestelijk aan zien krijgt. Het is ons opgevallen, dat reeds bij de verjaardagen van de andere leden van het Koninklijk Huis drukker gevlagd werd dan in vorige jaren. Op den verjaardag van H. M. de Koningin, moet iedere straat een vlagge-straat zijn, dat geeft een vrooiijk en feestelijk cachet. Ook het verzoek van het comité aan winkeliers, om hun personeel zooveel mogelijk vrijaf te geven, heeft ingang ge vonden. Uit advertenties in dit blad blijkt dat: door den Helderschen Melkhandel Donderdag niet zal worden gevent, omdat toch zeer vele klanten niet thuis zijn. De HeWersche bakkerspatroons-vereenl- ging maakt bekend, dat Donderdag geen versch brood verkrijgbaar zal zijn en dus ook de bakkersknechts en -loopers dien dag vrij zijn voor het nationale feest. Tenslotte maakt ook de afd. Den Helder van den Bond van Nederlandsche hande laren ln brandstoffen bekend, dat Don derdag de zaken van zijn leden den ge- heelen dag gesloten zullen zijn. Voor de feestelijkheden, die Woensdag avond reeds beginnen .verwijzen we naar het 16 pagina's groote feestprogramma, dat overal in de stad verkrijgbaar is, voor 10 cent. Openstelling postkantoren 31 Aug. r^e postkantoren en postinrichtingen te Den Helder, zuilen op den verjaardag van H. M. de Koningin voor den post dienst tot 14 uur zijn geopend. Het bijkantoor Nieuwediep is op dien dag om 14 uur voor alle diensten ge sloten. Voorts zullen de genoemde gelegen heden op dien dag gesloten zijn voor de behandeling van postwissels (met uitzon dering van telegrafische), postbewijzen en quitantiën en c.q. voor de aanneming van belastingbetalingen, alsmede voor de dis tributie van pasmunt. Voor den postcheque- en girodienst zullen zij op dien dag gesloten zijn, be halve voor het aannemen van stortingen, waarvan spoedbehandeling of spoedbe richt wordt gevraagd én voor het uitbeta len van cheques, waarvan de ontvangen adviezen voorzien zijn van de aanteeke- ning „spoedbehandeling". Te Den Helder zal op dien dag de derde bestelling niet worden uitgevoerd. met stok en houder van den voorzitter, den secretaris en zoo mogelijk van den penningmeester. Wij hopen dan ook. dat dit boek in een lang gevoelde behoefte mag voorzien. Het Adresboek is verkrijgbaar aan ons kantoor en bij alle boekhandelaren hier ter stede tegen den prijs van 3. MET DE NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING NAAR FRIESLAND. Zondag a.s. maakt bovengenoemde ver- eeniging een reis naar Bolsward, Leeu warden en Franeker, waar de bezoekers door de diverse besturen van de V.V.V zullen rondgeleid worden. Zeer zeker een prettige en aangename tocht. Voor aanmelding, enz. verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. MACHINESCHRIJVEN. In een advertentie in dit nummer maakt de directeur der H. H. S. bekend, dat de aanmelding voor de cursus voor machinesclirijven Woensdagavond van 8.30—9 u. kan geschieden. HUISWERK VOOR LEERLINGEN VAN ALLE SCHOLEN. Met ingang van den nieuwen cursus openen drie hoofden van scholen de ge legenheid tot het maken van huiswerk i voor leerlingen van alle scholen in het schoolgebouw aan de Van Galenstraat. Wij gelooven, dat dit instituut in een j behoefte zal blijken te voorzien. H.H. Directeuren der R.H.B.S. en J Hoogere Handelsschool hebben hun sym pathie met dit plan betuigd. Wij verwijzen naar de desbetreffende advertentie. VRAGEN VAN RAADSLEDEN. Door het raadslid W. Biersteker is het volgende schrijven tot den voorzitter van den Raad gericht: Ondergeteekende verzoekt beleefd in de vergadering van 29 Augustus a.s. de volgende vragen te mogen doen: 1. Hoeveel is er nog over van de op de begrooting 1933 uitgetrokken 175.000 voor steun-, werkloozen- en armenzorg- uitkeeringen? 2. Hoeveel personen, die ten gevolge van 's Rijks maatregelen, ontslag van de Marinewerf en uit dé Marine, noodlijdend zijn, worden van gemeentewege gesteund en tot welke bedragen? 3. Vinden B. en W., naar aanleiding van de in vraag 2 bedoelde ontslagen, geen gronden om van 's Rijkswege eenige tege moetkoming te vragen in de steunuitkee- ringen? 4. Kan worden opgegeven hoeveel aan arbeidsloon en verfwaren is besteed aan het in eigen beheer schilderen van de school met ondërwiizerswoning te Huis duinen? TIEN-JARIG BESTAAN HELDERS FANFARE CORPS. Receptie en feestavond in Casino. Het „Helders Fi nfare Corps" herdacht j.1. Zaterdag het feit, dat het 10 iaren ge leden opgericht was. Als het aantal 10 bereikt wordt, hoeft daar eigenlijk geen feest voor gemaakt te worden, maar het Fanfarecorps had een bijzondere reden, om het tóch te doen. En die bijzondere reden was deze: het is het Corps juist in die afgeloopen 10 jaar gelukt, de hoogste eer, die voor een cilettanten-muziekgezel- schap mogelijk is, te behalen. In 1923 werd STEDELIJK MUZIEKKORPS. (Dir. Joh. F. Pala.) 5de zomerconcert op Donderdag 31 Aug., des avonds van 7.30 uur tot 9 uur, in de muziektent Julianapark, ter gele- Ïenheid van den verjaardag van Hr. Ms. e Koningin. Programmat l. Wilhelmus van Nassouw® 3. Florentiner Marsch J. Fucik 3. Euterpe. Ouverture R. v. d. Glas 4. a. Wij willen Holland houen ii»aeren b. Holland is een heerlijk land 5. Souvenir. Valse de Concert Joh. F. Pala 6. La Reine de Saba. Marche Cortège Opéra de Gounod arr. Garn. Marchand TNederland bovenal. Potp. over Neder landsche liederen Jac. ter Hall 8. Piet Hein. Marsch A. L. Hazebroek 9. Wien Neerlandsch Bloed. De vorige week is bij onze Drukkerij verschenen het Adresboek van Den Hel der 1933. Daar wij alleen op ambtelijke gegevens zijn afgegaan, kunnen wij de betrouw baarheid van dit boek garandeeren. Het is een boekwerk geworden van 2b5 blz. Het bevat niet alleen een alphabeti- sche lijst van de namen der inwoners met vermelding van beroep, straat en nummer, doch ook een stratenlijst met de be woners der straten, terwijl U op de eerste 35 blz. een massa gegevens aantreft, om trent het Gemeentebestuur, de Gemeente bedrijven, de verschillende inrichtingen van onderwijs, de ziekenhuizen, artsen, apotheken, de ziekenfondsen, begrafenis fondsen en begrafenisvereenigingen, om trent de verschillende godsdienstige in stellingen, de politieke vereenigingen, enz. enz., en last not least zijn er in opge nomen alle sport-, zang-, muziek-, voet- bal-, gymnastiekvereenigingen, enz., hier ter plaatse, met vermelding van den naam begonnen in de derde afdeeling, waar men wel eenige moeite had om er uit te komen. Steeds werd een 2e prijs in den concert wedstrijd en een eerste in den marschwed- striid behaald. Totdat het concours kwam, waarop men het juist andersom deed en men dus een klasse steeg. In de 2e afdee ling werd tot aller verwondering spoedig een tweetal eerste prijzen behaald en de promotie naar de eerste afdeeling was een feit. Het ging steeds crescendo, direc teur Lugtenburg wilde hooger op en wist zijn mannetjes zóó te inspireeren, dat men de eerste afdeeling ook achter zich liet. Het corps was dus in de afdeeling Uit muntendheid beland. En ook met deze zware afdeeling werd geen genoegen ge nomen, en werkelijk slaagde het uitste kend spelende ensemble er in nog een trap op de muzikale ladder te stijgen. Het toppunt was bereikt, het gezelschap mocht nu in de Eere-afdeeling uitkomen. Dit nu heeft het H.F.C. in de afgeloopen 10 jaar bereikt. Is er dan reden om feest te vie ren. of niet? Dat feest nu werd Zaterdag in Casino's versierde zaal gehouden, 's Middags hield de vereeniging eerst nog een receptie, die druk bezocht was en waar even druk ge complimenteerd werd. De jubileerende musici lieten zich hierbij welluidend hooren in den Jubileummarsch, een com positie van den Directeur zelf, in het fraaie „Fête Oriëntale" van Avon en in een anderen Jubileummarsch, n.1. die van Vlessing. Een speech van den voorzitter ging de felicitaties vooraf. Receptie. De volgende heeren brachten hun com plimenten aan het „H. F. C." over: Oud-voorzitter Van Overbeeke, die tot zijn spijt verhinderd was den feestavond mee te maken; de heer Helder namens het personeel in Overheidsdienst; de heer Rusting namens de Zangveree- niging „Kunst aan het Volk"; namens de S.D.A.P. wethouder Van de Vaart, voorzitter van de afdeeling en namens den Ned. Bond van Arb. Muziekvereen. in Nederland de heer J. Gregoor. De meeste sprekers deden hun wen- schen en felicitaties vergezeld gaan van bloemstukken en bouquetten, zoodat het podium weldra een fleurigen aanblik bood. Bloemen kwamen ook in van enkele oud-leden, die door werkzaamheden elders niet bij machte waren het feest met hun persoonlijke aanwezigheid op te luisteren. Voor een geheel gevulde zaal werd bil half negen 's avonds weer begonnen mei een marsch. ditmaal de bekende „Sooialis- tenmarsch" (arr. BleienL waarna voorzit ter Teeckelenburg het feest opende en in gloedvolle woorden van de geboorte, het opgroeien en het volwassen worden van het corps vertelde. Hierboven gaven wij reeds de historie, waarbü wij echter geen namen noem den. Toch moeten die van Boon. Stuart en Overbeeke hier vermeld worden, daar aan deze menschen ontegen zeggelijk de eer toekomt, het onts.aan van het Fanfare Corps bewerkstelligd te heb ben. Maar de groote man van het corps is toch de directeur, de heer Th. C. Lugten burg. Hü toch, „een doodgewone bouw vakarbeider", zooals de voorzitter hem noemde, heeft van bijna niets een prachtig ensemble gemaakt. Een verdiende hulde werd den dirigent en zijn vrouw gebracht. Men betrok ooit oen conciërge van het repetitielokaal in de bloemenhulde; het geheel- vloeide, volgens den voorzitter, uit een „royale bui" voort De heer Teecklenburg deed nog voor lezing van enkele felicitaties en een schrijven van het „Stedelijk Muziek korps", waarin het mededeelde, niet aan wezig te zijn, daar men politieke muziek verenigingen niet bezocht; maar dan was het woord weer aan den 10-jarige zelf. Met groot genoegen hebben wij E. Bach's Hamiet-Ouverture beluisterd, waar bij vooral bleek, wel een uitstekende trom pet-solist het corps in Antoon Bruul heeft. Maar ook ..Donausagen" van Fucik onderging een rorrecte uitvoering. Het corps besloot het muzikale gedeelte met 's Directeurs eigen marsch. Voor de pauze intrad werd nog gelegen heid gegeven het corps te complimentee ren. Hiervan werd gebruik gemaakt door de heeren Jan Gregoor, voorzitter van den Bond van Arb. Muziekvereen. in Neder land; R. Boogaard namens alle afdeelin- gen. aangesloten bij den Held. Best. Bond en ten slotte den heer P. S. van der Vaart, voorzitter van de S.D.A.P., afdee ling Den Helder. De eerste spreker roemde het cultureele werk, dat het H.F.C. voor de arbeiders beweging deed en stak den heer Lugten burg een pluim op den hoed.. De heer Boo gaard haalde aardige herinneringen op en overhandigde een nuttige enveloppe, n.1. een met geldeiijken inhoud, waarna wet houder v. d. Vaart vertelde, hoe trots de afdeeling wel op het corps is. Na een kort dankwoord van een voor zitter, waarin hij nog wtes op de Trans portarbeiders. die. hoewei velen van hen werkloos, toch een belangrijk bedrag wisten af te dragen voor het aanschaffen van instrumenten, muziekwerken, enz., trad de pauze in. Na de pauze wist de heer Nabarro. alias Bolletje, het auditorium te boeien met zün ernstige voordracht en te doen schateren in zijn komisch genre. Vooral zijn imita- tie-Tyroler had een groot succes. De vele danslustigen gaven daarna op ondubbelzinnige wijze te kennen, dat zii zich nu nog wel even aan Terpsichore wilden wijden en wii gelooven wel, dat het Feest-bal, dat nu aanving, de jubileerende musici en de vele genoodlgden nog lang 6n gezellig bii elkaar zal hebben gehouden. OPHEFFING O. L. SCHOOL TE HUISDUINEN. Een adres van „Volksonderwijs". Door de afd. Den Helder vau „Volks onderwijs' is het volgende adres aan Ged. Staten gezonden inzake de e.v. opheffing van de openbare school te Huisduinen: Hoogedelgestrenge Heeren, Hiermede neemt de afdeeling Den Hel der van „Volksonderwijs" de vrijheid, zich tot U te wenden met liet volgende: Ingevolge de circulaire van Ziine Excel lentie den Minister van Onderwijs, K. en W. zou de openbare school in Huisduinen, gemeente Den Helder, in aanmerking ko men voor opheffing. Haars inziens zijn tegen een e.v. opheffing ernstige bezwa ren naar voren te brengen, weLke zii meent, hieronder te moeten opsommen. 1. De school wordt voor een deel be zocht door een aantal voogdijkinderen, welke verpleegd worden in de Wees inrichting „Huisduinen". Uiteraard is het voor deze pupillen uiterst ge- wenscht, dat zii een school bezoeken, die in de onmiddellijke nabijheid van die inrichting gelegen is. dit met het oog op het toezicht, dat deze kinderen zoo noodzakelijk behoeven. Bii een sluiting dezer school zouden zii op een school geplaatst worden, waar zij, zeker in de wintermaanden, zouden moeten overblijven en dus in feite zonder toezicht gedurende de middag pauze zouden zün. De overige kinderen zouden over een afstand van 3 km naar een school moe ten, waarbij zü. evenals in het eerste geval genoemden, 's winters moeten overblijven. Van de zijde der ouders l>estaan gegronde bezwaren, om hen in dien tijd zonder toezicht te laten. Bovendien zullen zii in de winter maanden zeer vaak tegen hevige stor men moeten optornen, stormen, waar tegen zelfs volwassenen met de groot ste moeite worstelen en die, vooral in Den Helder, veelvuldig voorkomen. De weg is geheel open. Geen luw plekje is te vinden. De weg, die zij hebben te loopen. is van dien aard, dat er zich meermalen ongure elementen ophouden, die het kinderen meer dan eens lastig maken. Daar de weg. hoewel behoorlijk ver licht, toch niet licht genoeg is. om door de kinderen, in de korte winter dagen, na schooltijd geloopen te wor den, zou de noodzakelijkheid, hem toch te moeten afleggen, wel eens ernstige gevaren kunnen opleveren. Eenige kinderen, die reeds op eeni- gen afstand van Huisduinen wonen, zullen nog 15 2 km extra moeten loo pen, alvorens een. na de opheffing in aanmerking komende school te kun nen bezoeken. Te Huisduinen komen juist ouders wonen, voor wier kinderen een ge zond buiten wonen noodzakelijk is. Het voordeel voor de gezondheid wordt dan teniet gedaan, als de kin deren een school moeten bezoeken op grooten afstand. In verband met het verkeer dient op gemerkt te worden, dat de weg van Den Helder naar Huisduinen niet al te breed is. waarlangs geen pad voor voetgangers, zoodat de gevaren voor ongelukken zeker groot worden. 7. Het aantal inwoners van Huisduinen beweegt zich in stüsenöe lijn. zoodai te verwachten is. dat het aanfal school- j kinderen, dat op 1 September F0 be- draagt, zeer zeker zal groeien. 8. Des zomers biedt de school gelegen heid voor de kinderen van badgasten. I om onderwüs te ontvangen, waarvan meer dan eens gebruik gemaakt is. Deze argumenten, meent onze afdeeling.' zijn zoo overtuigend, dat zii een dringend beroep doet op Uw College, geen gebruik te maken van de verleende bevoegdheid, om te kunnen gelasten, het aantal scholen te verminderen en dus de school in Huis duinen te laten voortbestaan. Namens de afdeeling voornoemd, (w.g.) H. J. Marinus, voorzitter. E. Verheus. 2e secretaresse. Singel 23 Den Helder. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER van 22 tot en met 28 Augustus. Wijzigingen: Fa. Joh. Hubbeling, Oostslootstraat 89, Den Helder, schildersbedrijf. Vennoot schap onder de firma ontbonden. Handels zaak wordt voortgezet door een nieuwe vennootschap. WIJ GAAN VERHUIZEN. Het kopje hierboven was de slagzin waarmee de heer Spierenburg in de Van Galenstraat aan zijn cliëntèle bekend heeft gemaakt, dat hij zijn drogisterij „De Vijzel" ging verplaatsen. En gisterenmiddag heeft de heer Spierenburg, die reeds ruim 7 jaar op nr. 29. in bovengenoemde straat een winkel in drogisterijen, parfumerieën etc. gedreven heeft, een gloednieuwen winkel geopend in v. Galenstraat 61. We hebben een kijkje genomen in het nieuwe winkelpand van de winkelstraat van dit stadsgedeelte. Het ziet er naar het uiterlijk en van binnen keurig uit. Het beteekent een aanwinst voor deze straat en de heer Spierenburg heeft goed gezien door zijn winkel wit te laten schil deren, want hierdoor heeft de zaak een zoo prettig en vrooiijk aanzien gekregen, dat het een lust zal zijn er te koopen. De heer S.. die zijn vak uitnemend ver staat en al jaren in een drogistzaak is, eerst als bediende en later als eigenaar, kan zijn cliëntèle met alles helpen als het betreft het gebied van drogerijen of par fumerieën. In eau de Cologne is de zaak ook rijk gesorteerd. Op den openingsdag gaven veel fraaie bloemstukken het geheel een feestelijk aanzien. Het ontwerp van den winkel werd ge maakt door den architect Sok. De verbou wing werd uitgevoerd door de firma Rie- mers, het schilderwerk verricht door jan Riemers en het licht werd aangelegd door de firma Schellinger. Ontwikkelen en afdrukken rOTOè-WTIKElSM Keizerstraat 75. die allen op zichzelf reeds tooneelkunste- naars zün. Alleen al het kunnen aanschou wen van ce kleine peuters op het tooneel is de moeite waard. Hun artistieke aspira ties zün zeer veelzijdig. Zoo is er o. a. een bokswedstrijd tusschen ..Schmeling en Sharkle.v" in zakformaat, die buitenge woon komisch is. Een Mickv Mouse-scène, onbetaalbaar leuk van deze dwergen. Ook keurige karakterdansen en damesballetten in prachtvolle costumes. matrozenscènes, enz. Wonderliik is een Trio van xylofoons, dat respect afdwingt voor de vingervaar digheid en muzikaliteit dezer kleine menschjes. Voorts is er een complete Lili.vput Jazz-Band van 8 personen, waar van de kapelmeester 98 cm groot is en 32 jaar oud. Verder treden er in deze afwis selende revue nog allerlei artisten op, als: jongleurs, acrobaten, en vooral mooie en geestige tafereelen, o. a. Het Holl. Vis- schersdorp en de dolle lachscène met de gedresseerde geit. De décors zün zeer mooi en fantastisch. De uitgebreide revue duurt den geheelen avond, enkel onderbroken door de pauze. Het is werkelijk weer eens iets biizonders, deze Dwergen-Revue. De kleine artisten musiceeren en zingen alleraardigst, heb ben een buitengewoon koddige mimiek en dansen uitstekend Ook als kijkspel is het een lust voor de oogen. De kleinste der troep die zoowel uit dames als heeren bestaat is slechts 89 cm groot. Hun leeftijden varieeren van 22 tot 45 jaar. Het geen zij presteeren zal een groote attractie blijken voor het Heldersche publiek. De voorstellingen in Casino zullen plaats vin den op a.s. Zondagmiddag, Zondagavond en Maandagavond, terwijl er op Maandag middag te half 5 een speciale Kindervoor stelling wordt gegeven. OPROEP TOT STEUN. Met toestemming van B. en W. dezer gemeente en onder toezicht van den Armenraad, wordt dezer dagen eene col lecte gehouden ten behoeve van het gezin C. J. de Ridder. Gelqk reeds werd vermeld in dit blad van Donderdag 24 Aug. j.1. verloor ge noemde de Ridder bq den brand aan den Rijksweg alhier zqn geheelen inboedel. Hq was, niet verzekerd want de assurantie wilde zqn verzekering niet bestendigen, omdat hq sedert korten tqd inwoning had in de thans verbrande boerderij, die met riet gedekt was. Deze collecte wordt dringend aanbe volen. Er is f 800 noodig om de ge- heele schade te dekken. Benoeming en overplaatsing onderwijzend personeel. met Het weer der laatste dagen is wel be- vorderlqk voor de regelmatige uitoefe ning der visscherq. Van deze gelegen heid wordt dan ook ijverig gebruik ge maakt en de vangsten zqn van dien aard, dat van een z.g gunstige visscherq mag worden gesproken. Of het besommings- j wijs. waarvoor zij de volgende voordracht resultaat daarmede gelijken tred houdt, aanbieden: 1. mevr. R. B. v. Engel~David- mag, in het algemeen gesproken, schoor- gon, onderwijzeres aan de o. 1. school no. B. en W. stellen den Raad voor, ingang van 1 September 1933: I. te benoemen een onderwijzeres aan de school voor buitengewoon lager onder voetend worden gezegd. Wel zqn er onder de kotters, die den laatsten tqd nog wel een loonend bedrqf konden maken, al zqn de vroegere tqden, toen van een be- hoorlijk loonend bedrqf mocht worden besproken, nog niet teruggekeerd. En deze toestand zal nog wel zóó lang duren, 14; 2. mevr. N. Buurs. onderwijzeres aan de o. 1. school no. 5; 3. mej. A. J. F. Moorman, onderwijzeres aan de o. 1. school no. 2. II. Over te plaatsen: een onderwijzer naar school 3, later totdat de export weer geregeld zal gaandoor Burgemeester en Wethouders tijde- of dat er grooter binnenlandsch afzet gebied zal zqn verkregen. Het feit is toch nog wel zóó, dat er, wat dieper het land in, van een geregelde vischvoorziening nog geen sprake is. In een handomdraaien is dat natuurlijk niet te regelen, maar dat in deze richting nog wel intenser kan worden gewerkt, valt niet te betwqfelen. Als zoovele din gen moet ook dit langzaam aan groeien lijk te belasten met het hoofdschap, waar voor in aanmerking komen C. J. Mol, R. Gravemaker en W. C. J. Veth. Op grond van de capaciteiten bevelen zij voor deze overplaatsing aan C. Mol. III. Over te plaatsen: a. mej. E .Verheus (omdat zij acte Fransch bezit), als onderwijzeres van school 4 naar de school voor het centrale en een strak doorgevoerde propaganda 7e leerjaar; zal ten slotte wel het noodige effect sor-| b. C. J. Mol. als onderwijzer van school 2. 8. 4. 5. 0. teeren. Menigmaal is, ook van deze plaats be toogd, dat er nog heel wat terrein voor vischafzet braak ligt en dat men de daar wonende menschen door stelselmatige propaganda dient te suggereeren van hoe een uitstekend voedingsmiddel visch is. Langzamerhand zal de behoefte er aan daardoor grooter worden en kan het niet uitblijven of de vraag zal stijgen. Een groote samenwerking van belang hebbende partqen zal daarvoor noodig zijn. Met geduld en energie, aangewak kerd door overheidsvoorlichting en -be moeienis zal men tenslotte veel bereiken. Evenals zooveel bedrijfstakken staat ook het vischbedrijf in een kenteringstijd en we meenen nog altqd, dat de kotter, toegerust met snurrevaad en trawlnet het vischvaartuig van de naaste toekomst zal zqn. Daarover is men het ook in be langhebbende kringen wel eens. Een nieuwe kotter voor Texelsche rekening, die verleden weelc onze haven aandeed, is weer een bewijs te meer daarvoor. De kotter kan een groot terrein be strijken, men vischt daarmede tot zelfs bij Helgoland en de Deensche kust, zoo dat reeds daardoor de vischcapaciteit nagenoeg gelijkwaardig is met die van de stoomtrawler, terwijl de exploitatie kosten zooveel geringer zijn. Overheidscrediet, dat zal blqken niet te behoeven te geschieden 5 fonds perdu, zal daartoe noodig zijn. Men vertwijfele niet! DE LILLIPUTTERS IN DEN HELDER. Het gezelschap Lilliputters „The Royal Miëgets", dat momenteel in de hoofdste den van ons land optreedt, en thans nog in het groote „Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen" in Den Haag triomfen viert, komt, door de ijverige bemoeiingen der Casino-directie, vandaar naar Den Helder, om ook hier een serie voorstellin gen te geven van de Amerikaansche Dwer gen- Revue: „Klein maar geweldig!" Het gezelschap bestaat uit ruim 20 Dwergen, 5 naar de school voor het centrale 7e leerjaar; c. H. Korrelboom, als onderwijzer van school 7 naar idem: d. mej. C. J. M. Nauta, als onderwijze res van school 9 naar school 4 (vacature mej. E. Verheus): e. mej. M. Wiegel, als onderwijzeres van school 4 naar school 14 (vacature mevr. R. B. van EngelDavidson): f. mej. C. Heiboer, als onderwijzeres van school 7 naar school 4 (vacature mej. M. Wiegel): g. L. M. F. Ruder, als onderwijzer van school 9 naar school 7 (vacature H. Kor relboom en voorts: h. bij overplaatsing van C. J. Mol naar school 3: W. C. J. Veth als onderwijzer van school 6 naar de school voor het centrale 7e leerjaar; J. L. H. J. Westenberg als onderwijzer van school 7 naar school 5 (vacature C. J. Mol): H. T. Linde als onderwijzer van school 8 naar school 7 (vacature J. L. H. J. Wes tenberg i. bij overplaatsing van C. J. Mol naar de school voor het centrale 7e leerjaar: W. C. J. Veth als onderwijzer van school 6 naar school 5 (vacature C. J. Mol): j. bij overplaatsing van R. Gravenmaker naar school 3: W. C. J. Veth als onderwijzer van school 6 naar school 5 (vacature C. J. Mol): H. T. Linde als onderwijzer van school 8 naar school 4 (vacature R. Gravema ker): k. bij overplaatsing van W. C. J. Veth naar school 3 of naar de school voor het centrale 7e leerjaar: J. L. H. J. Westenberg als onderwijzer Buitenlandsch Overzicht pag. I FeuilletonI Radio-programma2 Van links en rechts „2 Geweldige brand in Eierland (T.) 3 Een adres van Volksonderwijs aan Ged. Staten van Noord-Hol land inzake event. opheffing van de O. L. School te Huisduinen 5 Door beschadiging van den Luti- netoren vermoedelijk door kwaad willigheid. is er een halj jaar stagnatieJ?6 Gistermorgen is te Wijbosch- Schijndel een zwerver doodge schoten „6 Kind uit den trein gevallen en ge dood ,6 De nationale herdenking van den slag bij Tannenberg3 Het aantal slachtoffers van de overstrooming op Ambon, be draagt negenI Zaterdagmorgen is bij Almelo een goederentrein ontspoord. De hoofdgeleider werd daarbij licht gewond2 Bij een noodlanding van 'n leger vliegtuig op de heide tusschen Moergestel en Oirschot. is een sergeant-waarnemer zwaar ge wond 2 De Lindberghs zijn te Kopenha gen aangekomen2 Bijna l1/4 milliard jen voor de Ja- pansche defensie1 Omtrek-nieuws3 Marktberichten 3 Marineberichten 6 Sportnieuws6 steeds het goede en het beste, daarom alleen TABLETTEN ^ËT\ f A (bayerJ en nooit vervalschingen \Ry Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes var» 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 ets. van school 7 naar school 5 (vacature C, J. Mol); H. T. Linde als onderwijzer van school 8 naar school 7 (vacature J. L. H. J. Wes-« tenberg). i DE VOETZOEKER SPRONG EN Met vuurwerk spelende kleine jongens hadden de Keizerstraat tot hun operatie terrein gekozen en joegen wandelende moeders en vaders den schrik op het lijf met hun knetterende voetzoekers. Totdat er een plotseling einde aan kir am, doordat een jongen, die zoo hevig schrok van een vlak bq hem springenden voet zoeker, op zq sprong en daarbij door de groote winkelruit van de Firma Oudkerk en Van Praag viel, welke daar niet tegeu bestand bleek Huilen natuurlijk en een groote toeloop van nieuwsgierige wandelaars. NAAR TEXEL. Zondagmorgen zijn twee HelderschS zwemmers op den Zeedijk, bij den wind-< wijzer, gestart voor een tocht naar Texel, het waren de heeren Bogert en A. Kra-< mer. Na een tocht van drie uur en tien minuten, kwamen ze in de haven van Oudeschild aan, waar ze met een hoeratje door tal van belangstellenden werden ont vangen. „Ze bibberden niet eens", merkte een toeschouwster op, toen de zwemmers, een piratje rookend, de haven „binnen liepen". ALS DE DRANK IN DEN MAN IS. Zondagmiddag meende een bewoner van de v. Galenstraat, die te veel aan Bacchus had geofferd en daarvan de na- deelige gevolgen ondervond, niet beter te kunnen doen dan de leege jeneverflesch met kracht van zich af te werpen, met ge volg, dat de flesch door het raam. dat in duizend stukken viel, in de v. Galenstraat terecht kwam, gelukkig zonder iemand te treffen. De herrie, die door een en ander ver oorzaakt werd. trok begrijpelijkerwijs veel menschen naar buiten. REIST PER SPOOR. Zooals men weet, is er een wedstrijd' gehouden voor het aanleggen van origi- neele perken bij de stations van de Neder landsche Spoorwegen. Bij den overweg alhier kan men ook zoo'n aardig perkje: zien. waarin men heel kunstig de woor den „Reist per Spoor" met witgeverfde eierkolen verwerkt heeft. In den genoemden wedstrijd nu. heeft de heer Visser met den aanleg van dit perkje een derden prijs gewonnen. Zeer zeker verdiend! ZONDER ELECTRICITEIT bij

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5