AKKER.CACHET5 GARAGE MANSHANDEN 2 HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1933. iO'prq5r&mfn& Wèg die ffiigraiee! TELEFOON 533 Siadsrittan 50 ct met 6-7 pers. auto's Buitenritten a 7 cent per K M. LAAN 44-46. Üost-indië. Verdere saiariskorting in overweging. Da siaun aan het veehouders- en zuivelbedrijf. Ds cudermoord te Parijs. Van links en rechts Om een blind meisje drie zigeuners onschuldig gelyncht. op dat denkbeeld moet u patent nemen, want dat is het ei van C'olumbus!" En openhartig was eenmaal deze bekentenis: „Het spreekt vanzelf dat ik van die din gen, waar ik nu met zoo'n gewoon ge zicht over sta te praten, een half jaar ge leden nog nooit iets had gehoord." GEHEIMHOUDING DOOR RIJKSPERSONEEL. Mlnisterieele omzendbrief over niet nakoming van de verplich ting tot geheimhouding. De voorzitter van (Jen ministerraad heeft aan de hoofden van dienst een brief doen toekomen van den volgenden inhoud: ln verband met het feit. dat in den laat- sten tijd zich opnieuw gevallen hebben voorgedaan, waarin van de zijde van het rijkspersoneel, met verzaking van de ge heimhoudingsverplichting, zooals deze is Vervat in de artikelen 59 van het Algemeen Rijksambtenarenreglement en 38 van ligt Arbeidsovereenkomstenbesluit, mededee- lingen of gegevens zijn verstrekt omtrent voorgenomen of in voorbereiding zijnde plannen of maatregelen der regeering. aan personen of instanties, die tot kennisne ming daarvan niet of vooralsnog niet be voegd waren, acht ik het gewenscht, dat het rijkspersoneel nogmaals opmerkzaam worde gemaakt op zijn verplichting tot geheimhouding van hetgeen den ambte naar in zijn ambt of betrekking is ter ken nis gekomen, zulks onder mededeeling, dat genoemd oersoneel, bij niet nakoming dezer verplichting zich schuldig maakt aan ernstig plichtsverzuim en dientenge volge zich blootstelt aan eeh bestraffing met de disciplinaire straf van onvoorwaar delijk ontslag. Batavia. In verband met de bestaande I mogelijkheid dat de salarisherziening niet gereed zal zijn op i Januari 1934, is ver dere salariskorting in overweging. (Aneta). De „Nw. Ilott. Crt." teekent bii dit be richt aan: Men zal van dit bericht met eenig voor behoud kennis hebben te nemen. Nog op 10 Augustus, dus nauwelijks drie weken geleden, heeft de regeeringsgemachtigdc voor financiën, toen uit den Volksraad vragen gesteld werden omtrent verdere salariskortingen, geantwoord, dat deze niet aan de orde was en dat de regeering jJe oplossing niet zoekt in een verdere kor ting, doch in salarisherziening, geheel in overeenstemming trouwens met vroegere regeeringsverklaringen. Het zou te be treuren zijn, indien oponthoud bii de sala risherziening (uit verontachtzaming van I de waarschuwing, dat het beste de vijand van het goede !s) nu desondanks de teleur- stelling van een nieuwe korting moest brengen. Een desnoods nog niet voor 100 procent volmaakte herziening zou reeds uit een oogpunt van personeelsbeleid de voorkeur verdienen. DE DIENSTWEIGERINGSZAKEN. Inlundsche schepelingen ver oordeeld. Soerabaja, 29 Aug. (Aneta). De Zee krijgsraad alhier behandelde 14 gevallen van opzettelijke ongeroozaamheid, van Inlandsche schepelingen. Het vonnis luidde conform den eisch: voor 12 hunner acht maanden gevange nisstraf onder aftrek van preventief en met ontslag uit den dienst en voor 2 hun ner tien maanden gevangenistsraf onder aftrek van preventief en eveneens met ontslag uit den dienst. BI n n e n I a ii d. BRAND TE GRONINGEN. De beperking van den rundveestapel. De minister van oeconomische zaken heeft geantwoord op den brief van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond betreffende de crisismaatregelen inzake het veehouders- en zuivelbedrijf. De minister deelt geheel de gemaakte gevolgtrekking, dat liet thans noodzakelijk is den toestand van het zuivel- en veehou- dersbedrijf opnieuw onder de oogen te zien, teneinde dit bedrijf voor een cata- strophe te behoeden. Op dit oogenblik kan niet meer gespro ken worden van een oplossing der zich voordoende problemen in één van twee richtingen: óf sterke inkrimping van den veestape! en zoodoende beperking der melkproductie óf vergrooting van het af zetgebied, doch zullen beide richtingen gecombineerd moeten worden en zal bij gevolg zoowel het een als het ander die nen te geschieden. Te meer acht de minis ter zulks noodig, wijl dcor het abnormaal snel toenemen van den rundveestapel er niet alleen meer een inelkvraagstuk. doch ook een vleeschviaagstuk van de eerste orde is ontstaan, dat de vleeschmarkt ge heel dreigt te ontwrichten en daardoor ook de werking van de Crisis-Varkenswet be dreigt. Inkrimping van don veestapel. De regeering is tot inkrimping van den veestapel bereid, evenwel onder het voor-1 behoud, dat zekerheid wordt geschapen, dat met de eene hand niet wordt terugge nomen, wat met de andere hand gegeven wordt, m.a.w. waarborgen worden ver strekt, dat de inkrimping, die behoort plaats te vinden, ook inderdaad tot stand komt en geen nieuwe uitbreiding van den veestapel over de toegestane limieten heen plaats vindt. De minister heeft gelijk bekend is maatregelen genomen om het door den Zuivelbond gevreesde gevolg, cat naarmate de in prijs gelijk blijvende margarine meer boter d'vat. c'e kans vergroot, dat het publiek gemengde margarine zal gaan gebruiken, waarvan het gevolg ziin zal, dat men steeds hooger met het mengper- centage moet gaan om het binnenland het gewenschte kwantum boter te doen opne men, waarvan het verdere gevolg weer is, dat het percentage eters van zuivere boter hoe langer hoe kleiner wordt en het pu bliek zijn appreciatie voor dit product iioe langer hoe meer verliest, te voorkomen. Contlngenteerlng van de pro- J duetlc van gemengde margarine Deze maatregelen bestaan uit de con- tingenteering van de productie van ge mengde margarine tot 1050 ton per week. Hiermede is de contingenteeringsmoge- lykheid ecenwel nog niet uitgeput. Indien de omstandigheden het noodig maken, dat in het binnenland 72.000.000 kg boter per jaar wordt geplaatst het maximum van hetgeen de Zuivelbond zich voorstelt in het binnenland te plaatsen kan zulks door bovenbedoelde contingenteering ten volle bereikt worden bii een menging van 50 pet. boter, zooals op grond van de be palingen der Crisis-Zuivelwet mogelük is en zonder dat gevaar bestaat, dat de ge bruiker van boter tot het gebruik van margarine overgaat. Het mengvefbod. j Het denkl>ee!d om in geval van geawon- gen inkrimping van den veestapel de con- tingenteering der margarineproduetie vast te koppelen aan de opheffing van bet mengverbod, acht de minister onaan vaardbaar, omdat bet Inbreuk maakt op twee der hoofdbeginselen, die aan al de maatregelen tot steunverleening door de regeering ten grondslag liggen. Deze maat regelen toch beoogen eenerzijds den land- bouwer voor zijn producten een prijs re doen ontvangen, o'ie de onmisbare pro ductiekosten dekt, anderzijds» in liet be drijfsleven niet sterker in te grijpen, daal strikt noodzakelijk is. 1 Het beginsel vun het streven naar het bereiken van den pro ductieprijs Zou de aanbevolen methode gevolgd worden, dan zouden melk en zuivel in de uitzonderingspositie worden geplaatst, dat ten aanzien van deze artikelen principieel het beginsel van het streven naar het be reiken van den productieprijs wordt los gelaten. Tegen het prijsgeven van het beginsel, dat gestreefd meet worden naar het be reiken van den productieprijs, heeft de minister te ernstiger bezwaar, na het ad vies der.drie centrale landbouworganisa ties d.d. 30 Mei j.1., hetwelk vermeldt, „dat de pogingen, om een hoogeren prijs te be reiken. zelfs indien het bereiken hiervan een beperking van den rundveestapel een voorwaarde zou meebrengen, niet moet worden opgegeven De tweede reden, waarom de minister niet kan ingaan op het denkbeeld van de contingenteering der margarineproductie in den bedoelden zin. is. gelijk reeds op gemerkt, gelegen in het beginsel, dat niet sterker in het bedrijfsleven behoort te worden ingegrepen, dan strikt noodzake lijk is en met name aan andere takken van volkswelvaart geen schade behoort be rokkend te worden, tenzij zulks onvermij delijk is. De door den Zuivelbond aanbevolen methode is ernstig met dit beginsel in strijd. Behartiging van andere natio nale belangen. Met de margarine-industrie zün ook verdere besprexingen gaande, teneinde te verkrijgen, dat zij nóg meer dan tot dusver dienstbaar zal worden gemaakt aan de be hartiging van nationale belangen. In het bijzonder wordt daarbij gedacht aan c'e mogelijkheid, om, voorzoover de margari ne-industrie grondstoffen bezigt, die niet uit Nederland zelf afkomstig zijn, zooveel mogelijk grondstoffen zullen worden ge bezigd, uit Ned.-Indië afkomstig, hetgeen niet alleen steun zal bieden aan aldaar ge vestigde bedrijven, doch ook aan de Ne- derlandsche scheepvaart. Daarnaast ligt het ook in het voornemen inlandsche grondstoffen in meerdere mate te doen verwerken; zou b.v. door de in krimping van den veestapel land vrijko men. dat voor de teelt van oliehoudende zaden, met name koolzaad, kan worden ge bezigd, dan zal het op grond der Land- bouw-Crisiswet mogelijk zün de teelt van die gewassen loonend te doen zün en zou voorgeschreven kunnen worden om naast boter én binneniandsch dierlijk vet ook binnenlandsche raapolie te bezigen als grondstof voor de margarine-fabricage. De minister is derhalve bereid de mar garine-industrie overal waar zulks moge lijk is, aan de nationale belangen, waar onder die v. d. landbouw een eerste plaats innemen, dienstbaar te maken, niet bereid de belangen van die industrie, welke den minister van .oeconomische zaken even eens ter harte béhooren te gaan, op te of feren aan andere belangen, te minder, waar zulks in strijd zou ziin met het na tionale belang. Dit zou geschieden, indien aan de inkrimping van c'en veestapel een contingenteering van de margarine-indus trie in den door den Zuivelbond bedoel den geest zou moeten voorafgaan. Een moedige redding. Dinsdagochtend tegen 9 uur ontstond brand in een woning van den werkman L. Thomas in de Warmoesstraat 45 te Gro ningen, behoorend tot een huizencomplex waarin 14 huisgezinnen wonen. De brand ontstond, doordat een plaat van het gas stel in brand was geraakt, terwijl de moe der een kind naar school bracht. Toen z(j terug kwam, stond de kamer in volle Want. In een wieg op het plaatsje lag een kind van drie maanden, dat niemand durfde halen, totdat een zekere W. Hulsingh door het brandend huis heen het kind bereikte en coor de vlammen heen in de armen der moeder terugbracht. De brand breidde zich uit over het huizencomplex, tenge volge waarvan de andere huizen brand schade kregen. Geen der woningen is ver- zekérd. AUTO TEGEN BOOM GEBOTST. Om een hond te ontwijken. Dinsdagavond omstreeks 9 uur is op den rijksstraatweg 's-Hertogenbosch— Grave onder de gemeente Heesch, op 200 meter afstand van de Heesche barrière een tweede auto-ongeluk geschied. De handelsreiziger F. J. Wallrath uit Eind hoven reed met een auto in de richting Den Bosch. Plotseling bemerkte hü een hond, die vlak voor den auto den weg overstak. Om dit oier te ontwijken, gooide hij het stuur om, waardoor de auto een zwenking maakte en in volle vaart tegen een boom botste. W. werd uit den auto geslingerd en kwam in een greppel langs den weg te recht, waar hü bewusteloos bleef liggen. Omwonenden brachten W. een nabij ge legen woning binnen, waar een genees heer uit Oss de eerste hulp verleend*. Deze achtte overbrenging van den man naar het St. Anna ziekenhuis te Oss noodig. W. heeft eenige ribben gebroken en in wendige kneuzingen cpgeloopen, beno vens bloedige verwordingen aan beide handen en gelaat. Zün tot stand is ernstig De totaal vernielde auto is naar een garage te Oss gesleept. AUTO GESLIPT. De besturder ernstig gewond. Dinsdagavond is op den ryksstraatweg 's-HertogenboschGrave, onder de ge meente Heesch, een auto-ongeluk ge schied. Nabij de z.g. Heesche barrière passeerden elkaar drie met zand beladen karren. Op dit oogenblik naderde een personenauto, bestuurd door een graan handelaar uit Antwerpen. De bestuurder van dezen auto, die met groote snelheid reed, meende nog tusschen de elkaar pas- seerende auto's te kunnen doorglippen. Op het laatste oogenblik bemerkte hü dat dit onmogelijk was. Hij trachtte door krachtig remmen den auto tot stilstand te brengen, hetgeen nie* meer lukte. De auto slipte en sloeg vervolgens eenige malen over den kop. De autobestuurder werd met kracht uit den auto geslingerd en bleef gewond op den weg liggen. De bestuurder van een uit de richting 's-Hertogenbosch komende motorfiets, die met flinke vaart naderde slaagde er niet meer in tijdig te stoppen. Hü reed over het lichaam van den gewonden automom list heen en kwam vervolgens te vallen. EK> motorrijder had geen letsel van betee- kenis opgeloopen. Onmiddellijk snelde hü een gewonce te hulp. cie zwaar gewond en bewusteloos op den weg lag. De man is oer auto naar het St. Anna ziekenhuis te Oss vervoerd. Hii had een érnstige hoofdwonde, een verbrijzelde knieschijf, een polsfractuur en ernstige verwondingen aan beide handen bekomen. De toestand van den man, die van Bel gische nationaliteit is, is zorgwekkend. INBRAAK TE AMSTERDAM. In het gebouw van het Predikbeurten blad, op een hoek van N.Z. Voorburgwal en Wijdesteeg te Amsterdam, is Maandag nacht ingebroken. In dit gebouw zijn ver scheidene kantoren gevestigd. In eenige daarvan is de boel overhoop gehaald. ]n een der kantoren, waar een agentuur in pelterijen gevestigd is, werd een geld kistje meegenomen met 700. Overigens werd, behalve enkele kleinigheden, niets vermist. Vermoedelijk hebben de dieven zich laten insluiten. DE BERGING VAN DE LUTINE. I)e werkzaamheden worden voortgezet. Uit Terschelling: De bergers van de „Lutine". die Dins dagmorgen zijn uitgevaren om het bescha digde onderstel te bergen, zijn om 12 u. 15 teruggekeerd. Men had den toren op sleep touw. Het toestel is totaal vernield. Ver scheidene platen zijn weggeslagen. De bergers zijn van plan het Lutine-werk met volle kracht door te zetten. Met drie zand zuigers zal men trachten het wrak en de roestklomp bloot te leggen. Aangezien men precies op een meter nauwkeurig weet waar de roestklomp ligt en er thans ter plaatse ongeveer tien meter water staat, denkt men het wrak binnen enkele dagen bloot te leggen. De schade aan den bergings toren niet veroorzaakt door eea explosie. Dinsdagmiddag heeft de firma Doeksen een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar de schade van den geborgen bergings toren. Er is gebleken, dat aan een der zijden vier platen zijn uitgedrukt en alle meerhouten zün losgewerkt. Ze zijn er nu van overtuigd, dat deze schade niet is ver oorzaakt door explosie, zooa's de duiker- rapporten luidden WIEERIJDSTER DOOR EEN VRACHTAUTO GEDOOD. Dinsdagmorgen heeft te Middelburg een ongeluk plaats gehad met doodelüken afloop. Op den Seis weg reed de 20-jarige juffrouw V. uit Grüpskerke in de richting van haar woonplaats, toen op den pauwen weg een veetransportauto uit Middelburg aankwam, die rechts van den weg reed. Vermoedelijk is mej. V. haar stuur kwijt geraakt en is zij tegen den auto aangere den. waardoor zü kwam te vallen en het linker achterwiel van den auto over het hoofd kreeg, zoodat de dood onmiddellijk intrad. De politie stelt een onderzoek in. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Te Zaar.dam is Dinsdagavond de onge veer 23-jarige Folkert Rispens, terwijl hij met zy'11 meisje liep te wandelen, aan den Zuiddük ter hoogte van de Pieter Jelles Troelstralaan door een auto aangereden en tegen den grond geslagen, met liet ge volg, dat hii op slag werd ge lood. De auto is doorgereden. DE ZIEKTE VAN WEIL. Te Meppol is bij eer 12-jarigen jongen, die gezwommen had in de kuilen, ontstaan door de uitgraving voor de Ceintuurbaan, de ziekte van Weil geconstateerd. BOERDERIJEN AFGEBRAND. Onder Tubberfc. Maandagmiddag is in de buurtschap onder de gemeente Tubbergen afgebrand de boerderij van den landbouwer al daar. Aan alle kanten stond het huis plot seling in brand. Met veel moeite is een kinderledikantje. waarin een kind lag je slapen, kunnen gered worden. Het bedje brandde reeds. Eenige varkens mi biggen kwamen in het vuur om: weinig meubilair en gereedschappen konden gered worden. De geheele rogge- en hooi-oogst gingen verloren. Omtrent de ooi-zaak van den brand is niets beken t. Verzekering dekt de schade. Te Lonneker. Maandagavond is in een buurtschap der gemeente Lonneker door onbekende oor zaak brand ontstaan in de kapitale boer derij van den landbouwer G. Koop, die totaal afbrandde. De schuren zjjjn behou den gebleven. Een hond is in dé vlammen omgekomen; alles was verzekerd. Buitenland. Als de dag voor U verloren lijkt, als alles U hindert: licht, reuk en geluid, dan werken als 'n wonder (akk^r) Volgent recept van Apotheker Dumont "AKKERTJES" VRIJDAG i SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. 8.oo VARA. 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO en AVRO, 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO ïo.rs Declamatie A Bouwmeester: 10.30 Trio Favoriet. 11.00 Vervolg declamatie. ti.15 Trio Favoriet. 12.00 Gramofoonpl. 12.30 Concert door Trio Jetty Cantor. 2.15 Gramofoonpl. 2.40 Modepraatje Ida de Leeuw-van Rees. 3.00 Gramofoonpl. 4.15 Concert. M. Polak en N. v. Kinsbergen (viool) en R. Schoute (piano). 4.50 Voor de kinderen. 5.30 De Notenkrakers o.I.v. D. Wins. 6.30 Gevar. programma m.m.v. M. Beversluis (declamatie), J. v. Oogen (declamatie), F. de Nobel (piano) en H. v. Oss (zang). Afgew. door gramofoonmuziek. 8.00 Causerie Dr. D. Mulder. 8.30 Uit het Kurhaus, Schcveningcn: Residen tie-orkest o.I.v. .C. Schuricht. In de paun om 9.00 Causerie Dr. H. J Fischer. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Declamatie J. Slernheiin. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.0012.00 Gramofoonpl. Huizen, 296 M. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159..10 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.I.v. Ds. L. J. S. Crousaz. ii.oo Orgelspel L. Lauenroth. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Concert. I.. Mulder-Belser (alt). J. H. E. Wittpen (fluit) en 'W. Doortmond (piano). 2.30 Chr. lectuur. 3.00 Gramofoonpl. 3.30 Ensemble v. d. Horst. 430 Voor amateur-fotografen. 5.00 Vervolg orkestconcert. 6.00 Gramofoonpl. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Literaire causerie. 8.00 Kon. Mil. Kapl o.I.v. Kapt. C. L. Wat ther Boer. 9.00 Causerie. 9.30 Vervolg concert. 10.15 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonmuziek. ZATERDAG a SEPTEMBEBR. Hilversum, 1875 M. VAR A-uitzending. 8.00 Orgelspel J. Jong. j 8.30 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb in de Continubedr.: De Flie refluiters o.I.v. Ray Forest, VARA-toonee! o.I.v. VV. v. Cappellen, Rolieu Numan (de clamatie) en gramofoonpl. 12.00 De Notenkrakers o.I.v. D. Wins. I.00 VARA-Kleinorkest o.I.v. H. de Groot. 2.00 Gramofoonpl. 2.30 Causerie over Slojd door M. J. Lange- veld. 2.50 Yvonne lyibré (sopraan) en J. Lamme». (bas) zingen duetten, 3.05 Gramofoonpl. 3.45 Zenderverz. 4.00 Edd.v Walis en zijn ensemble. I 4.30 Vervo'g duettenconcert. 4.45 Vervolg Eddy Walis. 5.30 Kinderuurtje. (1.00 Oude muziek en oude verzen (declamatie I en gramofoonpl.). 6.30 „De Wielfcvaal", o.I.v. P. Tiggcrs. 7.00 VRO. 8.00 Vaz Dias en VARA-Varia. 8.15 Herh. SOS-Ber. 8.17 Uit het Geb. voor K. en W. te R'dam (Eerste lustrum v. d. federatie R'dam) VARA-orkest o.lv. H. de Groot, m.m.v. A. de Booy (zang). 9.15 „ln 't hol \an den leeuw", spel m.m.v. VARA-Tooneel o.I.v. VV. v. Cappellen. 9.30 Gramofoonpl. 10.1S Vervolg uitz. uit Rdam: De Fliereflui ters o.I.v. Ray Forest, m.m.v. A. de Booy (zang). II.15 Orgelspel C. Steyn. 11.45 Gramofoonpl. Huizen, 296 m. KRO-uitzcnding. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.30 Causerie. 12.15 Sextetconcert. I.45 Zenderverz. 2.00 Causerie. 2.30 Kinderuurtje. 4.00 HIRO. 5.00 Gramofoonpl. 5.15 Causerie. 5.30 Orkestconcert en lezing. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Gevar. programma. II.00 Gramofoonpl. Omdat 7.ij haar ouders haatte. Het jonge meisje uit Parijs, dat, gelijk wü hebben verteld, onder beschuldiging staat van te hebben g<tracht haar beidt) ouders door vergif om het leven te bren gen. is, nadat er een week naar haar was gezocht, gevonden. Men zal zich herinne ren, dat de vader reeds gestorven is; de moeder verkeert nog steee's in ernstigen toestand. V.D. meldt nader uit Parijs: Maandagavond is de politie er in ge slaagd, de 18-jarige Violette Nozières, die getracht heeft haar ouders door vergif tiging te vermoorden, tengevolge waar van haar vader is overleden, terwijl haar moeder in ernstigen toestand naar een ziekenhuis moest worden overgebracht, te arresteeren. Sedert Woensdag, toen zü bii de politie, was ontboden, maar niet meer was ver schenen, had zü volgens haar verklaring in verschillende Pariische hotels over nacht. Overdag vertoefde zü meestal in een der vele Pariische parken in de om geving van de Champs Elvsécs en den Eiffeltoren. Pas Maandag was een jonge man de gelijkenis opgevallen tusschen zün nieuwe verevering en de gezochte moordenares. Hii stelde de politie hier van op de hoogte, die haar Maandagavond op het terras van een grcot café arres teerde. Het eerste verhoor bracht terstond vol ledige opheldering over de misdaad. Het jonge meisje gaf zonder aarzelen toe. dat zü haar ouders de giftige poeders had toe gediend en dat zü zich reeds twee jaar met dat plan had bezig gehouden, omdat zij haar ouders haatte. Eenige weken ge leden had zü reeds een poging tot ver giftiging gedaan, doch deze mislukte, om dat de toegediende dosis te zwak was. Terwijl haar ouders vreeseliike pijnen hadden geleden, hed de dochter brand ge sticht in de kamer, teneinde den dood van haar vader en moeder te bespoedigen. De brandweer was toen echter tijdig ter plaatse geweest en kon de ouders uit de geheel met rook gevulde woning redden en naar het ziekenhuis transporteeren. Niemand had er toen echter eenig idee van gehad, c'at de eigen dochter deze mis lukte misdaden had gepleegd. EEN ONGELUK. DAT ALTHANS EEN MAN GELUK BRENGT. Reuter meldt uit Sudbury (Ontario): Een mijnwerker, die bij een ontploffing eenige jaren geleden blind was geworden, heeft dezer dagen het gezichtsvermogen teruggekregen. Hij zat met eenige vrien den op het balcon van zijn huis toen dit plotseling bezweek en hij met zijn vrienden op straat viel. j Bij dit ongeluk kreeg de man het ge zichtsvermogen terug. Het spijt mij voor mijn vrienden, die gewond zijn. doch ik ben blij, dat dit ongeluk heeft plaats- gehad, verklaarde de verheugde arbeider later. Als ik geld genoeg had zou ik niet al leen een nieuw balcon aan het huis laten zetten, doch ik zou ook de doktersreke ningen van mijn vrienden betalen. Doch ik heb geen geld. HET GROOTSTE VUURWERK DER WERELD. De N.S.K. meldt uit Neurenberg, dat 42 pyrotechnische deskundigen met onge veer 300 helpers begonnen zijn met de voorbereidende werkzaamheden voor het vuurwerk, dat ter gelegenheid van het nat. soc. congres aldaar zal gehouden worden. Er moeten eerst stellages van aarde, hout en beton worden opgericht, die noodig zijn voor het afschieten van de 150 pond zware bommen. In één uur zullen Zater dag 2 September ongeveer 65.000 tot 70.000 ontploffingen plaats vinden. Een bengaalsch vuur zal tien minuten aan houden: hiervoor zal meer dan 4000 pond rood vuur worden gebruikt. De lengte zal ongeveer 18 K.M. bedragen. Meer dan 5000 raketten van de zwaarste soort zul len van 240 tot 300 M. opstijgen. 31 Augustus - Als je leP9t !l<)p voel menschen er zoo per dag in ons lip, wereldje worden opgelicht, moet je m f wel tot de conclusie komen, dat liet t schelük geslacht niet tot de slimste' i"' hoort. Probeer eens een vlieg te'tam» tracht eens een mug of een mot te vér' schalken, ga eens zitten visschen of i! u door jagers vertellen hoe een ontza li.jke slimheid men vindt by' de dieren v de wildernis, trek dan een para lel ml Homo Sapiens - en laten wy ons J allemaal tot diep over onze schout,, bladen schamen over het figuur dat tv" tegenover de dierenwereld slaan.. 1,1 Hebt u wel ooit vernomen, dat een os »f een ezel zich door een Spaanschen seint grafver liet beetnemen? Neen; zfilke ossen en ezels vindt men alleen onder ons iren schen. Hebt u ooit gehoord, dat een eend er in vloog, als een oplichter hem een schitterende zaak voorsloeg, waarvoor hii alleen even 10.000 gulden voorschot moest hebben, in ruil voor valscho paarlen en waarclelooze effecten? Zulke eenden kent alleen ons onovertroffen menschenen slacht.... Je staat altijd weer verbaasd over den man die een vreemdeling ontmoet een verhaal van ongekende rijkdommen in de Sahara aanhoort en dan onmiddellijk tien duizend gulden afschuift tot dekking van de kosten ëener expeditie. Alsook over den man. die tan een wildvreemden be zoeker, die hem vertelt dat hü gelden inzamelt voor de oprichting var" een i hygiënische netroleumonderneming op i Texel, een blanco chèque ter hand stelt. Er is nog een ander soort oplichters, I dat speciaal in deze maanden van toe risme opduikt. Het is de onberispelijk ge- kleede en vooral smetteloos geschoeide jongeman, die op den Oceaanstoomer aan een negentienjarig meisje, waarmee lijj tango heeft gedanst vertelt, dat hü een Spaansche grande is met enorme land goederen in Andorra, haar hand vraagt, door de overgelukkige ouders als schoon zoon wordt geaccepteerd, een ton leent die hü in Havre of Southampton terug zal geven en hij aankomst in de haven tus schen de menigte verdwijnt. Als men dit alles leest, vraagt men zich af, wat een banklooper zou doen, als een vreemde heer met glacé handschoenen en witte souspieds aan. hem heel beleefd zou vragen, zijn al te zware tasch met geld per auto voor hem naar de bank te mogen brengen. Men zou willen weten, wat er zou gebeuren, als tijdens een tuinfeest het volgende briefje voor de gastvrouw werd binnengebracht: „Gelieve mevrouw de Gravin mee te deelen. dat haar oom. die al haar minnebrieven voor haar bewaart, onmiddellijk twintigduizend gulden noodig heeft, en dat de overbrenger buiten wacht." Eén ding is zeker: er schijnen nog al tijd menschen in c'e wereld te zün, die veel te veel geld hebben. En dat is het or.ge- loofelijkste van alles. VERBETERING. In een vorig stuk je werd verteld, cat de vijanden van ('en kleinen Kanselier Dollfuss hem Mille- Metternioh noemen. Dit moet natuurlijk zün Millimettemich. PROFITEERT NOG HEDEN van onze LAGE ZOMERPRIJZEN U weet toch wel, dat onze Anthraciet electrisch gezeefd en automatisch wordt afgemeten ZEGT U DIT NIETS. Fa. BOOIJ Zn., Molenstraat 138. Telef. 235 en 479. Boeren tegen zigeuners op ee* jaarmarkt. Op de jaarmarkt te Varvarin, in het Moravadal, heeft een woedende volks menigte drie zigeuners gelyncht, die, zoo als later bleek, onschuldig waren. De Politica deelt hieromtrent de vo1" gende bijzonderheden mede: Naar de jaar markt, die door ongeveer tienduizend boeren bezocht, was. waren ook ve*d zigeuners gegaan De zigeuners brachten een opvallend mooi blind zigeunermeisje van ongeveer 7 jaar mee, Anica Marin- kovic genaamd, vergezeld van haar moe der, Schiwana. Plotseling trad een boer op de kleine toe en zei: „Jü bent geen zl"eU' nerkind; ik kèn je. je bent het kind \a mijn zuster, dat door zigeuners geroo en sedert dien spoorioos verdwenen is- De boeren riepen gendarmes en kind werd met de moeder naar het pon bureau geleid om een onderzoek naar afkomst van het kind in te stellen. Inmiddels verbreidde zich onder oe zoekers van de jaarmarkt het gerucht, zigeuners een kind geroofd en blind K maakt hadden. Een menigte van ene zend personen verzamelde zich ,v0Pr,„.,;'e politiebureau en nam weldra een dreiR - houding aan. Een zigeuner, die ZIC" (ie schen de menigte bevond en zich vo steeds gevaarlijker wordende stern' in veiligheid wilde brengen, werd a(' volgd en met steenen letterlijk, |j„ gooid. Ten slolte slaagden de boeren de moeder en het meisje te ontrulcue de handen der gendarmes, waan vrouw werd doodgeslagen. evena> tweede zigeunerin, een vriendin va moeder, die naar het politiebureai gekomen om als getuige op te trede' De menigte trok vervolgens na» zigeunerkamp aan den oever van j g rava. De doodelijk verschrikte z!lg( jo sprongen in het water, dat ter P'aa _gr, meter diep is. De boeren wierpen ce ,'(jcll den der zigeuners in het water. 0 de apen, die in het kamp rondl ieper pen ook de wagens in de rivier en 3eB alles kort en klein, wat hun m kwam. ,.1(]ar- Het kiene meisje, cal door de "échte' merie weer bemachtigd was. nep .aat|, huilend om haar moeder, die CP(jer zooals het onderzoek uitwees, de van het kind was. Bescherm onze duinflora. distels mee voor versiering van

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 2