REORGANISATIE UITVERKOOP Nog slechts 14 dagen uUU lezen 1 iL van de firma J. F. BEEMSTERB0ER, de verleidelijke koopjes! TWFKDE BI AH 5 De inzet van de Koninginnefeesten. 15 KEIZERSTRAAT WERKELIJK ongekend peil OVERTUIGT U: 10 tot 50 °/o korting Ons bekend ZSLVERPLEET «I 1 Gemeenteraad. Stadsnieuws. gymnastiek- en exercitiever. „pro patria". i)e wegwijzers in den helder. de dwergen en de kinderen van den speeltuin. evangelisatie bibliotheek geref. kerk. van den Wordt lid van omdat het Vreemdelingen verkeer is Landsbelang-, Streekbelang, Stadsbelang" en 'J W BELANG Licht op voor alio voertuigen: Donderdag 31 Aug20.20 uur Vrijdag 1 Sopt20.18 Feeèriek schouwspel op hst Westplein. Enorme belangstelling bij de opening der Oranje-Feesten 1933. In een advertentie in dit nummer wordt meegedeeld dat de lessen voor alle klas sen Maandag 4 September a.s. worden hervat. Naar aanleiding van het ingezonden stukje over de wegwijzers in Den Helder ontvingen wij van den A. N. W. B. be richt, dat de uitvoering der herziening van de bewegingswijzers ingevolge het advies van den consul alhier en in over leg met den Burgemeester der Gemeente reeds met kracht ter hand was genomen en in een vergevorderd stadium verkeert. Het is aan het bestuur van de speel tuinver. ..Den Helder" gelukt het dwer gengezelschap, dat Zondag en Maandag in Casino optreedt, voor een kindermid- dag te huren en wel op Dinsdagmiddag 5 September. Dan zal een speciaal kin derprogramma worden gegeven, waarbij de kinderen van de speeltuinver. toegang hebben, voor den prijs van 20 cent. Toegangskaartjes zijn verkrijgbaar bij de af.-besturen. Men zie ook de adverten tie in het Advertentie-blad van gisteren. Men verzoekt ons de aandacht te ves tigen op de Evang. Bibliotheek van de Geref. Kerk, alhier. Deze bibliotheek tracht te voorzien in de in vele gezinnen gevoelde behoefte aan Christelijke lectuur, zoowel voor ouderen als voor de jeugd. Was het in vorige jaren de gewoonte de uitleening te beginnen in October en alleen gedurende de wintermaanden voort i te zetten, nu begint de uitleening reeds in September en ligt het in de bedoeling de bibliotheek het geheele jaar open te hou- j den. Zooals uit de advertentie blijkt, be- hoeven de kosten niemand af te schrik- j ken, daar het leesgeld slechts 3 cent per deel bedraagt. De boeken mogen 14 dagen gehouden worden. Voor overige inlichtingen zie men de advertentie. EEN NIEUWE ZAAK. De melkslijter Jaap Makelaar opent vanmiddag een zaak in boter, kaas, co- m stibles, eieren en vleeschwaren. Make laar, die reeds zeven jaar een zaak in een „gesloten" huis gedreven heeft, zag zich genoodzaakt door uitbreiding van zijn clientèle een winkel te openen. Hij kocht daarvoor een pand, twee perceelen van zijn woning vandaan namelijk het huis Molenstraat 70, waarvoor de architect Sok een ontwerp maakte voor een winkel, welk ontwerp werd uitgevoerd door den aannemer Duinker De heer Schoneveld verzorgde hat schilderwerk en de heer Sohellinger légde tenslotte de laatste hand aan de voltooiing van het geheel, door den aanleg van het electrisch licht. De winkel ziet er helder, frisch en hy giënisch uit en zal zeker vanmiddag, bij de opening, wel de aandacht trekken in de versierde Molenstraat. NOODLANDING VAN ENGELSCHE VLIEGROOT OP DE NOORDZEE. Door een Letlandsch stoom schip opgepikt en door Neder- landsche torpedoboot in de vlieg- haven van „De Mok" gebracht. Gisterenmorgen waren vier vliegbooten, in twee groepen van twee, van Felixtone vertrokken, met bestemming naar de Oostzee. De eerste groep heeft gisteren middag Kopenhagen bereikt. Van de tweede groep moest echter een van de vliegbooten, door tot nog toe niet opge helderde oorzaak een noodlanding maken, ongeveer 16 mijl uit de kust. Door de tamelijk ruwe zee was het niet meer mogelijk te starten, zoodat de vliegboot hulpeloos ronddreef. Het tweede vlieg tuigvan deze groep is, nadat het eenige malen hoven het op zee gedaalde vlieg tuig had gecirkeld, zonder echter hulp te kunnen verleenen, naar het vliegkamp ..De Mok" op Texel gevlogen. Intusschen was bij de directie der Marine alhier bericht gekomen van de noodlanding en heeft de commandant der Marine, vice-admiraal C. Brutel de la Rivière, opdracht gegeven aan den com mandant van de torpedoboot Z 5, die op zee aan het oefenen was, om naar de vliegboot op zoek te gaan. Kort daarop kwam bij de directie bericht binnen, dat de vliegboot opgepikt was door^het Let- landsche stoomschip „Everhope", dat het toestel op zee gevonden en op sleeptouw genomen had. Via het lichtschip Haaks was dit bericht binnengekomen. De vliegboot, een z.g. Shortboot, heeft in de Mokhaven ligging genomen. De boot heeft een zeer geringe beschadiging opgeloopen aan het zijstuur. Met de andere Engelsche vliegboot, die reeds in De Mokhaven lag, zal waarschijnlijk morgen de reis worden voortgezet. Aan boord van de boot waren twee officieren en drie manschappen, die door liet onaangename avontuur zeer vermoeid waren. Den Helder heeft zijn feesten ter eere van den verjaardag van H.M.de Koningin en van haar 35-jarig Itegeeriiigsjubileum luisterrijk ingezet. Een geweldige men- schen-massa was gisteravond rondom het plantsoen op het Westplein verzameld, teneinde getuige te zijn van de g.vmastische oefeningen der plaatselijke gymnastiek vereniging O. K. K. in samenwerking met haar dames-afdeeling Hygiea. Het gazon was hel verlicht door een viertal schijnwerpers, waarvan er één op het Raadhuis, één op de Kerk en de twee andere op de tegenovergestelde hoeken geplaatst waren. Reeds ver voor negen, het tijdstip van aanvang der oefeningen, posteerden zich vele belangstellenden rondom het gras perk, in afwachting van de komst van den stoet. Tien minuten voor negen arriveerde deze op het terrein, waar thans langs de omrastering geen plaalsje meer te krijgen was. Atoorop ging het Muziek korps »Winnubst'. onder leiding van zijn Directeur, den heer J. B. Schenkels. Dan volgden de dames en heeren gym nasten der beide gymnastiek-afdeelingen. Het spreekt vanzelf, dat de stoet in de stad veel belangstelling had, zoodat zich steeds meer menschen aansloten en zich naar het Westplein begaven en er bij de opening van de demonstratie zeker eenige duizenden menschen aanwezig waren. Te 9 uur vond de opmarsch op het grasperk plaats, in het helle licht der schijnwerpers maakten de fleurige co- stuumpjes der dames en de witte sport- kleeding der heeren een schitterenden indruk. De kleurige groep maakte front naar het gereserveerde gedeelte van het feestterrein, waar vrijwel alle notabelen van de stad hadden plaats genomen. Dan zette de muziek het Wilhelmus in. Men verrees van de zetels, een doodsche stilte heerschte, terwijl de vaandels eerbiedig negen. Grootsch was dit moment, grootsch deze stille sympathiebetuiging van dui zenden menschen. Vervolgens werd aan de afwerking van het programma begonnen. Zooals bij O.K.K. gewoonte is, was de afwerking tot in alle onderdeelen in orde. De meis jes, gekleurd in kwieke, rose jurkjes, lieten fraaie vrije-oefeningen zien. Hun oudere zusters, de dames, zeer sportief gekleed in licht blauwe pakjes, gaven prachtige stokoefeningen, terwijl even later de heeren, met de in het schelle licht flikkerende staven, pittige oefeningen uitvoerden. Weer was het woord aan de dames, met vrije-oefeningen, om even later met de altijd mooie knotsoefeningen te ver volgen. Ter afwisseling van het gracieuze en bevallige, kwamen de heeren met vlotte oefeningen aan de brug, waarna de dames, (alweer de dames!) deze openlucht uit voering besloten met liet mooiste num mer van het programma: de rhythmische oefeningen. Tijdens de uitvoering werd enkele malen Bengaalsch vuur ontstoken, hetwelk het fraaie schouwspel haast tot een sprookje maakte. Tijdens deze ver lichting kon men ook eerst recht zien, hoe groot de belangstelling wel was. Zelfs de helling van den dijk, was tjok en tjok vol. Te kwart over tien behoorde dit festijn van sport en gratie weer tot het ver leden. En de duizenden gingen uitéén in op gewekte stemming, zoodat men zich reeds een voorstelling kon vormen van de belangstelling, waarmee beden de ver jaardag van H. M. gevierd zal worden. Oranje-ochtend-stemming. We schrijven 31 Augustus. Vroeger dan anders zün we uit de vee- ren, want er zit in dezen dag veel co pit-. Voor ons doen. absoluut ongebruikelijk. zitten we reeds voor zevenen op de fiet3 en peddelen naar het Havenhoofd. Het schijnt wel. of het weer besloten heeft zijne zeer gewaardeerde medewer king te verleenen. althans er is een veel belovend ochtend zonnetje, dat haar nog niet warme stralen naar Moeder Aarde zendt. In den vroegen morgen hebben velen reeds het rood-wit en blauwe dundoek uit gehangen en zoo is het een stralende mor gen, zonneschijn, vlaggen en een toene mende drukte. Vroeger dan aangekondigd in het offi- cieele programma waren tamboers en pij pers van de Kon Marine van de Hoofd gracht vertrokken om hun „Wek-marscn" te houden. We wisten wel, dat de muzi kale prestaties van de mariniers door de Heidersclie bevolking geapprecieerd wer den, maar dat er in de vroegte van een dag. waarop zeer veel te gebeuren staat zooveel belangstelling zou bestaan, hadden wre niet verwacht. En liet was als met den bekenden sneeuwbal; in elke straat, die men doortrommelde of doortrompetterde. werden nieuwe „aanhangers" gevonden. Zoo omstuwde weidra een groote me nigte het 12-tal mariniers, waarvan de tamboer-maïtre manhaftig ziin stok zwaai de. Langs Hoofdgracht, Weststraat. Spoor straat. Koningstraat, Polderweg. Kruger- straat. Singel en Kerkgracht ging het te rug naar de Hoofdgracht via den Kanaai- weg. Hier werd de stoet ontbonden. Een uur tje rust, even ontbijten en dan naar ie Cano- en Motorbootsport in de Binnei- haven. Ito watersporifeesten. Hedenmorgen. 9 uur. zün de cano- en motorboot wedstrijden, georganiseerd doot de Watersportvereeniging „H.W.N.". on der groote belangstelling aangevangen Op en om de Binnenhaven lieerscht een ge zellige drukte, terwijl van schepen en hui zen druk gevlagd wordt. De „Oranje-zon" doet haar best om de feeststemming op te voeren, waarin zij ongetwijfeld wel zal slagen. De deelname van cano's en motorbooten is groot, zoodat daarvan op het nauwe'iiks door wind bewogen watervlak spannende sportieve wedstrijden het gevolg zijn.. De wedstrijden duren voort, de uitslagen ziU- len wij in ons nummer van Zaterdag ver melden. Teiegram aan H. M. de Koningin. De Chr. Oranje vereen i ging zond heden morgen het volgende telegram aan H.M. de Koningin: „Het bestuur der Chr. Oranjeveree- „niging te Den Helder, vertolkende I „hiermede de gevoelens van al hare „leden, biedt Uwe Majesteit eerbiedig j „hare gelukwensclien aan en betuigt U, „onder toebidding van 's Heeren zegen, „hare onwankelbare trouw aan het „Huis van Oranje". J. de Jong, Voorzitter. NAAR HET EINDE profiteert dus nog van Nu niet langer dralen, een laatste kans, laat U deze niet ontglippen, een gelegenheid als geen andere Wij verlaagden nogmaals onze prijzen tot een pag. 1 - 1 2 - 2 Gouden heerenzakhorloge van f 59— voor f 16.— Gouden dameshorloge met gouden trekband van f 54— voor f 14.50 Gouden damesremontoir van f 35— voor f 4.20 Zilver heerenremontoir van f 20— voor f 4.50 Zilver heerenpolshorloge van f 22— voor f 4.70 Zilver damespolshorloge met zilveren band van f 23— voor f 3.80 Bim-Bam moderne schoorsteenklok van f 26— voor f 5.80 Moderne hangklok Bim-Bam van 27.50 voor f 6.90 Bronzen pendule met 2 vazen. zware gong, 14 dagen uurwerk van f 39— voor f 9.50 Keukenklokken van f 6.50 voor 82 cent Wekkers met radium 79 cent Barometer van f 12.50 voor f 2.70 Kamer thermometers 19 cent Zilveren wandelstokknoppen van f 15— voor f 6.40 Zilveren heerenpotlood met zilv. kop 74 cent Zilveren damespotlood met zilv. kop 59 cent Buitenlandsch Overzicht Feuilleton Radio-programma Van links en rechts Dinsdagochtend is op 65-jarigen leeftijd te 's-Gravenhage over deden de oud-minister van Water staat Mr. H. v. d. Vegte 2 Het antivoord van de regeering aan den Algemeenen Nederland- schen Zwvelbond„2 Verdere salariskorting in Indië2 De bergingswerkzaamheden van de Lutine worden voortgezet „2 De slaapziekte in de Ver. Staten heeft thans reeds 40 slachtoffers geëischt7. Onderscheidingen, verleend ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin 7 Een Nederlandsch raadsman voor v. d. Lubbe?„7 Expresstrein Los AngelesChi- cago ontspoord. Twaalf dooden en vele gewonden7 Japan wapent zich om zich voor verrassingen te behoeden Gisterenmiddag heeft een Engel- sche vliegboot een noodlading ge maakt op de Noordzee en is door de Z 5 in de haven van De Mok gebracht M 5 Gisterennacht is de nat .-socialis tische gouwleider van Tirol met geweld uit de gevangenis bevrijd. 7 Gisterenmiddag heeft te Leeuwar den een zware brand gewoed 7 Bij de overstroomingen in China zijn meer dan 10.000 menschen omgekomen 7 De Indische mail komt heden in ons land-5 Wie stak het Duitsche Rijksdag gebouw in brandScherpe vra gen van Branting Omtrek-nieuws Marktberichten 8 MarineberkhUn8 Sportnieuws8 1 Op alle andere artikelen van Menschen-leeftijd gegarandeerd Tafel lepel en vork f 1.95 Dess. lepel en vork f 1.85 OPENING ZATERDAGMORGEN 10 UUR Ontwikkelen en afdrukken roTOènnocEvesi Folohandel Jac. de Boer, Keizerstraat 75. EEN ONFORTUINLIJK FEESTVIERDER. Gisterenmiddag was een jongen uit Caliantsoog naar Den Helder getogen, voor den aankoop van vuurwerk. Up den Kanaaiweg zou hij zijn aangekocht en schat een probeeren en stak een voet zoeker aan. De ontploffing daarvan liet nogal lang op zich wachten, waarom het jongmensch eens ging zien wat er aan haperde. Hij boog zich over den voetzoe ker, die op hetzelfde moment tot ontbran ding kwam. waardoor de jongen achteruit sprong en.... voor een vrachtauto te recht kwam, die hem op zijn bumper nam en op straat smakte. Gelukkig kwam de jongen op zij van den auto terecht en bezeerde zich bijna niet. Maar. een politieagent had liet geva> gezien en gaf den jongen een bekeuring voor het af- steken van vuurwerk op de openbare strB&t Het was ongetwijfeld voor den jongen geen prettig begin van het feest. AANKOMST INDISCHE MAIL. Het motorschip „Indrapoera" is giste renmorgen 7 uur te Marseille aangeko men. De aansluitende Rotterdam Lloyd Rapide zou hedenmorgen 8 u. 26 in Den Haag arriveeren. Vergadering op 29 Augustus 1933. Te ruim 8 uur opent de V oorzitter, Burgemeester Driessen, deze vergadering. Bericht is ingekomen van de heeren Dr. Feenstra Kuiper en C. Bot. dat zij verhinderd zijn de vergadering bü te wonen. Notulen. De notulen van de vergadering van 9 Juni j.I. worden vastgesteld, die van de vergadering van 16 Mei worden nog eens aangehouden, daar wegens afwezigheid van den heer Bot. een vraag van den heer Biersteker niet beantwoord kon worden. De heer Boogaard geeft den wensch te kennen, dat de Raad op de hoogte ge steld moet worden hoe het staat met de subsidieregeling voor de vissohers. De Raad weet hiervan niets af. Voorzitter: T.z.t. zult u hier nader I over hooren. Ingekomen stukken. De volgende stukken worden voor ken- I nisgeving aangenomen: I a. Schrijven van C. Ran. houdende be richt van aanneming zijner benoeming tot lid van de Commissie van Bijstand voor d Financiën; b. Schrijven van G. J. Sonnenherg, hou dende bericht van aanneming zijner be noeming tot leeraar in tiidelijken dienst aan den radiocursus aan de zeevaartschool voor het cursusjaar 1933 1934. Ingekomen is een schrijven van den heer J. Fray, houdende liet verzoek hem met ingang van 1 Januari 1934 eervol ont slag te verleenen als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand Dit ontslag wordt verleend met öankbe tuiging voor den bewezen dienst. ModedeeÜng van den voorzitter. Er is een schrijven binnengekomen, dat op 6 September a.s. voor den Raad van State een pleidooi gehouden kan worden, inzake het Grondbedrijf. Voorgesteld wordt den Gemeentesecretaris, den heer j Kamman, af te vaardigen, teneinde voor dien Raad te pleiten. Grondbedrijf. Het voorstel tot wijziging van een erf- pachtsovereenkomst met den heer F. M. F. Fels, wordt zender discussies door den Raad aangenomen. Onderwijs. Voorstel tot het niet-vormen van een eerste leerjaar aan school 6. De heer Biersteker vraagt of deze aangelegenheid tegelijk kan worden be sproken met liet volgende voorstel, n.1. dat tot overplaatsing van onderwijzend personeel en tot het benoemen van een onderwijzeres bij het B.L.O. De Voorzitter antwoordt, dat het twee afzonderlijke aangelegenheden zijn en dat zij ook afzonderlijk besproken dienen te worden. De heer D e N ij sIs school 6 wel de juiste school oni daarvan de laagste klasse weg te nemen, school 7 heeft nog minder leerlingen. Zijn ei misschien andere mo tieven, om van school 6 leerlingen af te nemen? Spr. is bevreesd voor de belangen van het onderwijs bii zoovele overplaat singen van personeel, als voorgesteld wordt. Dat kan niet in het voordeel van liet onderwijs ziin. Spr drukt er ziin spijt over uit, dat het voorstel niet eerst in de commissie gebracht is. De aangelegenheid is ook niet met alle onderwijskrachten be sproken kunnen worden, daar twee van hen in het buitenland vertoeven. Deze heb ben telegrafisch hun cand'idatuur gehand haafd. Een beslissing te nemen voor het be noemen van een tijdelijk Hiofd voor Schooi 3 is voor den Raad moeilük.'daar geen andere stukken ter inzage liggen, dan de sollicitaties en we niets anders weten dan de beoordecling van den wet houder over de capaciteiten der drie can- dicaten. Van den heer Gravemaker lieeft hü ge zegd, dat de inlichtingen over hem goed waren, hoe goed moeten die van den heer Mol dan wel zün? Spr. huivert altijd een beetje, als in deze gemeente een benoeming tot hoofd moet plaats hebben. Hij heelt dan het gevoel, dat een bepaald aantal menschen wordt uitgesloten. Bü een vorige voordracht kwam Mevr. Buurs als no. 2 voor, en de heer De Vries werd benoemd. Thans staat Mevr. Buurs weer No. 2. liad het nu niet beter geweest als zij nu No. 1 geweest was? De inspec teur gaat er accoord mee, maar je voeit dat je niet alles weet. De heer Biersteker: De tijdsom standigheden zeggen, dat men zich moet schikken naar voorschriften van hooger hand. Er schijnt-ten verandering in den gedaclitengang noodzakelijk te zijn. Het is penibel om in een openbaren Raad over personen te spreken. Spr. staat principieel op het standpunt, dat No 1 van de voor dracht genomen n oet worden. De heer Kraak: U heeft No. 2 toch ook wel eens gekozen? De lieer Biersteker: Dat is niet waar. Het is moeilijk om de antecedenten hier te bespreken, het zou dan zeker beter zün deze eerst in comité, daarna in een open- lxaren Raad te bespreken Spr. is verbaasd, dat er een adres van Volksonderwijs gericht is aan Gedepu teerde Staten, inzake de opheffing van de school in Huisduinen. Het is niet eens be kend, dat de school opgeheven zal worden en toch is er al de vraag om dit besluit niet goed te keuren. Spr. wijst op het groote belang van het onderwijs, dat met die school in Huisduinen gediend wordt. We ziin thans in den tüd van bezuiniging en versobering, is het misschien niet beter bij de hervorming van liet schoolwezen school 3 op te heffen: Was het daarom niet beter op die school geen tijdelijk hoof i aan te wijzen? De Voorzitter, alvorens het woor 1 aan den Wethouder van Onderwijs gevend, zegt in welke moeilü'ke omstandigheden het onderwijs momenteel verkeert. Spr huldigt het beleid van den wethouder, die èn de bezuiniging doorvoeren èn de be langen van het onderwijs dienen moet. De zaak in het algemeen te beküken is moei lijk. daar volgende week wei weer nieuwe bezuinigingsmaatregelen genomen kun nen worden. Het is niet prettig dat door RÜksbezuiniging .de Raad thans voor de derde maai in korten tijd bijeen is. Voor een behandeling in comité voelt de Voorzitter niet veel. daar dat dikwijls een verkeerden schijn geeft De lieer Biersteker merkt nog op. dat hjj niets dan bewondering voor het werk van den wethouder heeft. Hij heeft echter den indruk, dat de bülage ree s in elkaar gezet was, en dat daarna de inspec teur die ter goedkeuring door kreeg. De heer Schoeffelenberger merkt op, dat de lieer Mol niet in aanmer king behoeft te komen Vroeger hebben we het meegemaakt met den lieer Hoek. die meermalen als Hoofd voorgedragen werd, en twee actes meer had dan de heer Moi nu en die het toch nooit geworden is Spr. veronderstelt, dat de heer Van der Meü wel in staat is het hoofdschap tijdelijk waar te nemen. Goed beschouwd hebben we hier te doen met protectie, er zit een politiek tintje achter. Volgens spr. is de bijlage niet in het reine. Wat moet er met de kinderen van Huis duinen, als de school daar opgeheven wordt? Moeten zü naar een Christelijke schooi, of een bijzondere school? Spr. kan er zün stem niet aan geven. De heer E ii 1 d e r s Toen de heer De Boer 15 Augustus met verlof ging, doelde hü daarvoor nog op de bülage betreffende opheffing van de eerste klasse van school 6. De heer Daalder heeft toen eerst alle raadsleden opgebeld, of zü vergadering in comité nooöig achtten. Dat was toen nmt nood'ig. Spr. legt er nog eens den nadruk op hoevele werkzaamheden de wethouder met het onderwüs wei heeft. (Instemming van den Raad). Spr. steunt den wethouder bü zün voornemen en spreekt de beste wen- schen uit over het behoud van de school te Huisduinen. De Commissie acht de opheffing van de eerste klasse aan school 6 liet best. Ecliter zün er moeilijkheden, daar de opheffing niet met den a.s. nieuwen cursus kan in gaan. Bü opheffing van schooi 3 krijgt men een overplaatsing naar school 4. Spr. acht het wenschelijk, dat eerst in de Paasclivacantie daartoe overgegaan wordt. Er is gesproken over een tijdelijk hoofd, eerst was de bedoeling, dat een vast hoofd benoemd zou worden. Maar na de ontstane mogelijkheid, dat bet Huisduiner schooltje opgeheven wordt, is alleen nog maar over een tiidelijken functionaris gesproken. De wethouder is fout. daar hü spreekt in de bülage van een tiidelijken functio naris. De Wet kent ecliter niet een benoe- mingvoorwaarde. De wethouder is fout. daar hü in de bülage spreekt van een tiidelijken functio naris. De Wet kent echter een dergelijke benoeming niet. De menschen, die zich nu beschikbaar hebben gesteld voor liet Centraal zevende leerjaar worden bij een eventueele af vloeiing het eerst bedieigd, daar deze in stelling waarschijnlijk het eerst aangepakt wordt. De heer Eülders zag gaarne, dat zü. die zich voor dezen tak van onderwijs, waarvoor .zoo weinig belangstelling be staat bij het onderwijzend personeel, be schikbaar stelden, nier bet slachtoffer kunnen worden ïan hur. keuze. De lieer Van Loo Er is geen gele genheid geweest \oor de Commissie van Bijstand om inlichtingen te geven. Het is nooit de gewoonte geweest, oiu candidaten in den Raad te bespreken, bovendien zijn voorstellen van B en W. toeli te allen tijde aanvechtbaar. Gezien de bezuinigingsmaatregelen be staat de mogelijkheid, dat de schooi op Huisduinen of school 3 opgeheven wordt. Dan komen deze menschen dus bee' moei lijk te staan, tiaai op wachtgeldstelling dan tot de directe mogelijkheden behoort Gedachten van protectie, ziet spr. dan ook niet in. althans r-iet in dien zin, zooals hier gezegd werd Wethouder De Boer: Op 14 Juni be reikte de eerste nota de commissie voor onderwijs, welke dr vorming van een cen traal 7e leerjaar en de opheffing van de eerste klasse dtr scholen 1 en 3 behan delde. Hierover verd een bespreking niet den inspecteur gehouden. De tweede nota had een onderhoud in Den Haag ten geiolge, waarbii de mach tiging van de Regeering verkregen werd, onder voorwaarde, dat de reorganisatie niet meer geld zou kosten aan het Rijk. dan wanneer die niet wrrd ingevoerd. Er werd weer een nota opgesteld, waarop 10 Augustus liet antwoord van de Regeering kwam, dat er voor gezorgd moest worden dat er noch meerdere kosten voor he* RÜ'k. noch meerdere kosten voor de Ge meente uit voort mochten vloeien. De in stemming van den inspeetuer was noodig. doch die was ni-et te bereiken. De inspec teur kwam den 18en pas thuis en toen was het voorstel pas zoover als het nu den Raad bereikt he-ft. De verschillen van inzicht, die er met B. en W. inzake deze voorstellen bestaan, lüken heel wat. doch zün in wezen niets biizonders. De wet houder acht het niet bewezen, dat school 3 weggaat, we stam op het standpunt van versobering. We moeten niet den weg op gaan, scholen te gaan opheffen, waarvan we zeker weten, dat ze toch weer over en kele jaren noodig zuüen ziin. De wethouder heeft zeer sterk den in druk gekregen, dat de irspecteur het "tuk geadviseerd heeft tot opheffing van de scholen Huisduinen en no. 3 en tot ont ruiming van no. 4 over te gaan. Bjj dc roode brug zou dan een nieuwe school komen ter vervanging van deze drie. In alle opzichten is te allen tijde samen werking met den inspecteur gezocht, doch de wethouder acht het in dit geval beter, liet niet te doen inzake de opheffing van de school te Huisduinen hebben Ged. Sta ten de meening gevraagd van het Colleg-i van B. en W. Het College heeft zich daar bij verzet tegen die opheffing. Wat zou er immers moeten met de jongens van do Weesinrichting? De wethouder hoopt dat de school zal blijven bestaan ter wille van de bevolking van Huisduinen en ter wille van de Weesinrichting. Vroeger was het aantal leerlingen ongeveer 90. dit aantal was wel gedaald tot 40. maar 1 Sept. a.s begint de school weer met 50 leerlingen Ten aanzien van school 3 in den Ouden Helder, zegt de wethouder, is altijd a! ge sukkeld met het aantal leerlingen. Per 1 September a.s. zün er nog maar 3 klassen. Maar de inspecteur weet zelf wel. hoe tiai

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5