MAISON GERRITS Wol-aanbieding NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BuiienEandsch overzicht. Oost=!ndië. „Omdat jij mijn geluk bent". ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1933 Heeft Goering den brand in den Rijksdag gesticht.'' - De nat. soc. partijdag te Neurenberg. - Internationale conferentie van links-socialistische partijen. De ontvluchte Nazi-gouwleider. De viering van den verjaardag van H. M. de Koningin. SALON DE COIFFURE I SALON DE BEAUTÉ Casha-wol Ct. Koord-wol ct. Mantel-wol Ct. Zephin-wol 2© Ct. Fransche UswOl 2<& ct. Pullover-wol 2© Ct. Zeer fijne Pu!Sover-wol Ct. Extra 3 kleurige Pullover-wol 59' ct. Sokken-wol Ct. Moderne Pullover-wol Ct. feuilleton No. 7322 EERSTE BLAD 61ste JAARGANG COURA Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65binnen land f 2.—Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4ct.; Ir.p.p. 6ct. Zondagsblad resp. 0.50 f 0.70, f 0.70,fl.—Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f1.50, fl.70. Verschqnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIÊN: 20 ct. per regel (gaijard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekstl dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. 5 Heeft Goering den brand in den Rijks dag gestichtDe vraag in dit kopje is voor velen geen vraag meer, maar wordt door hen bevestigend beantwoord. Van het begin af is er trouwens aan getwijfeld of de communisten, die door de Nazi's hier van beschuldigd werden, wel werkelijk de schuldigen waren. Nu hebben we deze week reeds meegedeeld, dat er in verband met den brand, door dr. Branting een ern stige beschuldiging was geuit iegen mi nister Goering. Wij komen daar hieronder nu uitvoeriger op terug door een gedeelte van deii brief te vermelden, die door dr. Branting aan den procureur-generaal van het Rijksgerechthof te Leipzig is gezon den. Dat luidt als volgt: „Zeer geachte heer Oberreichsanwalt! Ik bevestig de ontvangst van uw brief van 22 Augustus. Ik stel met genoegdoe ning vast, dat u van opvatting bent. dat het materiaal in het bezit der enquête-com missie geschikt kan zijn tot ontlasting der beklaagden Torgler, Dimitroff, Popoff en Taneff. U schrijft, dat u in uw verzoek aan mij bent uitgegaan „van het streven, dat door alle Duitsche ambtenaren van het openbaar ministerie van oudsher als be langrijke plicht is beschouwd, en volgens hetwelk de ter zake dienende belangrijke feiten ter kennis van het gerecht moeten worden gebracht". Daartoe behoort onge twijfeld ook het volgen van andere sporen als het spoor, dat heeft geleid tot de door u aangeklaagde personen. U schijnt ook wegens materiaal, dat geschikt is. verden king van medeplichtigheid aan den Rijks dagbrand te wekken tegen personen, tegeiv wie tot nu toe geen proces aanhangig is gemaakt. Is het u niet bekend, dat in de geheele wereldpers reeds begin Maart met groote zekerheid werd verklaard, dat de brandstichting in den Duitschen Rijksdag geen werk van communisten was? Is het u*niet bekend, dat in de geheele wereldpers reeds begin Maart beweerd werd, dat de brandstichting den tegenwoordigen Prui- sischen minister-president Goering tot auctor had? Het leek ons in het buitenland vanzelfsprekend, dat minister-president Goering tenminste een der groote wereld bladen, die deze bewering uitten, bü het bevoegde gerecht zou aanklagen. Hij heeft het niet gedaan. Nog kort geleden heeft de bekende advocaat Moro-Giafferi zelfs woordelijk verklaard: „Ik beoordeel de zaak streng van beroepsstandpunt en spreek tot u als advocaat, die eenvoudig de stukken heeft bestudeerd. Bij mijn ziel en bii mijn geweten verklaar ik: „Goering heeft het gedaan, Goering heeft bevel ge geven het Rijksdaggebouw in brand te steken". Ook tegen Moro-Giafferi is geen aanklacht ingediend. U onderstreept in uw brief uw interesse voor beschuldigings materiaal ook tegen anderen dan de aan geklaagden. Waarom hebt u de door de wereldpers eenstemmig geuite beschuldi gingen tegen Goering niet onderzocht? Al zijn ook de persberichten formeel-juri disch geen voldoende bewijsmateriaal, toch konden en mochten de vervolgende auto riteiten deze eenstemmig in de pers ge uite beschuldigingen niet voorbijgaan. De Enquête-commissie heeft u het „Bruinboek over Rijksdagbrand en Hitler- terreur" doen toekomen, waarin over de onschuld der door u aangeklaagden als mede over de schuld van den Prjisischen minister-president Goering een deel van het materiaal word'l verzameld. Het Bruin- boek is in de geheele wereldpers ontvan gen met het respect en de opmerkzaam heid, die deze zorgvuldige arbeid verdient. Hier is veel verricht in uw plaats, mijn heer de proc.-generaal. Hier had u moeten optreden. Ik weet natuurlijk, dat de Duitsche wet, die thans formeel nog van kracht is, even als de wetten var, andere beschaafde lan den, in vele l>epalingen en paragrafen voorziet in rechten der beklaagden, enz. Beteekenen echter thans .voor het Derde Rijk deze paragrafen nog meer dan een stuk papier? Het eenvoudige verwijzen naar paragrafen beteeként niets." Van deze opvatting uit maakt schrijver dan verschillende scherpe opmerkingen over den brief van den procureur-generaal. De Vereenigde Staten in Havana. Reeds geëindigd, dit conflict Eenige dagen langer en men zou zich van onze Amerikaansche stokjes bevrijd hebben. De nationaal-roeialistiscl 1 e partijdag. Over het belangrijke congres van de natio- naal-socialisten te Neurenberg hebben wij Donderdag reeds een en ander gezegd. Lippert heeft op dit congres een inleiding gehouden over financ-ieele vraagstukken der gemeenten, en heeft daarbij 0. m. ge zegd: De gemeenten staan voor de taak de werkloozen te steunen en de ondragelijk geworden schuldenlast te verminderen, en zijn van oordeel, dat het Duitsche finan- cieele en belastingstelsel zoo moet worden gewijzgd, dat zorg kan worden gedragen voor het financieele bestaan en de finan- cieele autonomie der gemeenten. De ge meenten hebben zich verplicht gezien om tweederde van ce valiede werkloozen te steunen op den grondslag van het maat schappelijk hulpbetoon, dat haar steeds weer nieuwe lasten heeft bezorgd. Het na- tionaal-socialistisehe staatsbestuur wil aan dezen toestand een einde maken. Het be- besohouwt openbare werkverschaffing als den besten steun voor werkloozen. Het is echter niet mogelijk geweest tot dusver de werkverschaffing organisatorisch en fi nancieel zoo te herzien, dat de lasten voor de gemeenten dragelijk worden. Men moet er rekening mee houden, dat voor den duur van het loopende jaar van geen ver minderen van deze lasten sprake zal zijn. Men heeft berekend, dat de gemeenten het nieuwe jaar in zullen gaan met ongedekte tekorten tot een bedrag van 1100 millicen R.M. Vandaar dat Lippert er bü de regee ring op aandringt spoed te maken met de financieele hulp voor de werkloozenzorg, waartoe zij reeds besloten is. Als de groote financieele taak voor het staatsbestuur voor later noemde Lippert een hervorming van het crediet- en belas tingwezen, welke zoowel rekening houdt met de economische noodzaak van verla ging en betere verdeeling van den belas tingdruk als met de financieele behoeften van Rijk, landen en gemeenten. De internationale conferentie van links- socialistische partijen te Parijs. Op deze conferentie bleek een sterke strooming te bestaan voor do vorming van een nieuwe j Internationale. Vooral de aanwezige Trotskistische groepen waren voorstander hiervan. Hoewel geen der gedelegeerden princi- pieele bezwaren tegen de vorming eener nieuwe Internatione had, achtte men het uit tactische overweging beter nog niet j dadelijk tot een derg;-Ui ken stap over te gaan. I Een algemeene resolutie, waarin zoowel het falen van de Tweede als van de Derde Internationale werd geconstateerd, werd met 10 tegen 4 stemmen aangenomen, van I welke laatste slechts één partij principieele 1 bezwaren tegen de resolutie hai terwijl de overige drie tegenstemmers voornamelijk bezwaar hadden tegen de formuleering. Met algemeene stemmen werd besloten tot voorbereiding van een wereldcongres, waarvoor een beginselverklaring zal wor den uitgewerkt en een algemeen program van actie op reyolutionaire basis, dat tij dig van tevoren'zal worden gepubliceerd. Met algemeene stemmen werd tevens een Nederlandse!) voorstel inzake den in- dustrieelen boycot en transport-boycot van het nationaal-socialistische Duitsch- land aangenomen, evenals een resolutie, waarin de voorwaarden zijn neergelegd, waaronder men wenscht deel te nemen aan de door de communistische Internatio nale of haar onderdeelen georganiseerde wereldcongres tegen fascisme, oorlog, enz. Tenslotte werd een Nederlandsch voor stel aangenomen tot stichting van een in ternationaal solidariteitsfonds voor revolu tionaire politieke gevangenen, die niet door de' Tweede of Derde Internationale worden gesteund. Terwijl de meeste nationaal-socialisten, die na de ontvluchting van Hofer werden gearresteerd, weder op vrije voeten zijn gesteld, is gouwleider dr. Lenz, die even eens in den nacht van Dinsdag op Woens dag in hechtenis is genomen, veroordeeld tot 7 weken gevangenisstraf. CHINA EN JAPAN. Nieuwe gevechten in de pro vincie Jehol. Volgens te Londen uit Peking ontvan gen berichten is het in de provincie Je hol opnieuw tot gevechten gekomen. De Mantsjoekwo-troepen hebben, gesteund door Tangjoelin, den vroegeren gouver neur van de provincie Jehol, de stad Koezoean, ten Z.W. van Dolonor bezet en drijven de daar achtergebleven strijd krachten van generaal Feng uit het land. EEN MANIFEST VAN HET IERSCHE REPUBLIKEINSCHE LEGER. Oproep tot strijd tegen de regeering. In antwoord op de huiszoekingen heeft de I.R.A. Donderdag een manifest ver spreid, waarin alle ware republikeinen opgewekt worden tot strijd tegen de re geering, die niet langer het vertrouwen van het volk bezit en tot opzegging en in elk geval niet langer erkenning van "-et verdrag met Engeland van 1923. De ver spreiding van het manifest te Dublin is voorloopig door de politie toegelaten. Op Italiaansch gebied aangekomen. Vaz Dias meldt uit Bolzano (Bozen): Frans Hofer, de Tiroolsche gouwleider der N.S.D.A.P., die Dinsdagavond door partijgenooten uit het huis van bewaring te Innsbrueek is bevrijd, is Donderdag avond om 10 uur aan het Italiaansche grensstation op den Brenner aangeko men. Er werd een officieel proces-verbaal van zijn aankomst gemaakt, waarna hii onder politlegeleide naar Bressanone en vervolgens naar Bolzano werd gebracht. Tengevolge van een schot tijdens de ach tervolging in den auto heeft Hofer een vleeschwond aan de rechterknie opgeloo- pen, waardoor de tocht over den pas zeer moeilijk was, omdat Hofer gedurende het grootste gedeelte van den weg gesteund1 of gedragen moest worden. Hii was voor nemens met zyn partijgenooten Vrijdag nog naar Neurenberg te vliegen om op het congres van de nazi's aldaar te verschij nen. Omtrent den ontvluchten Tiroolschen gouwleider Hofer verneemt de Innsbruc- ker Nachrichten uit Balzano, dat Hofer j en zijn gezelschap bij hun aanmelding I aan de Italiaansche grens bevel hebben gekregen zich ter beschikking van de overheid te houden. Hofe* heeft_ zich naar Bressanone begeven, waar zijn ou ders met vacantie vertoeven. Zqn bevrij ders zijn doorgegaan naar Bolzano. Te Kufstein zqn in verband met Hofer's ont vluchting 16 nationaal-socialisten aange- houden, o.w. de boekhoudster van de ga- rage Schock, die voor het triptiek van den auto gezorgd had. De garage is op last van de overheid gesloten. Het Openbaar Gehoor te Batavia. Aneta meldt uit Batavia: Z. E. jhr. B. C. de Jonge, gouverneur-generaal van Ned.- Indië, heeft Donderdag met het gebruike lijk ceremonieel openbaar gehoor verleend in het Paleis Rijswijk te Weltevreden. Rede Voorzitter Volksraad. Als woordvoerder van de bevolking van Xed.-Indië trad ook ditmaal de Voorzit ter nir. H. J. Spit, op. Spr. merkte op, dat het beeld dat de wereld vertoont verward bleef, onzeker en verbijsterend en dat de voorspellers bedrogen blijven uitkomen. Als zeker schijnt slechts, dat oude waar den verloren zijn en dat nieuwe waarden moeten worden getoetst en herzien. Geslagen is onze gemeenschap aldus spreker doch niet verslagen of over wonnen. Zij blijft bereid tot opbouw ter overwinning. De cvergroote meerderheid van ons, ongeacht ras of kleur, voelt voor samenwerking. De heer Spit eindigde met een betuiging van hulde aan het Huis van Oranje en aan H. M. de Koningin. Rede Gouverneur-Generaal. Vervolgens antwoordde de Gouverneur- Generaal. Z. E. verklaarde, dat hij zich gaarne rekenschap geeft van den zegen, welke besloten ligt in een hecht staats verband en in het voorrecht, onze Konin gin aan het hoofd van den Staat te weten. Waar zooveel ons ontvalt, aldus jhr. De Jonge, is het een werkelijke behoefte te denken aan hetgeen wij nog behielden: Wij behielden onze Koningin. „Zoolang Zij volhoudt zullen wü volhou den. Zoolang Zy het voorbeeld geeft, zul len wij volgen." Spr. wijst er op dat, terwijl in zoovele landen onrust en strijd heerschen. wü ons verheugen in rust en orde. „Door zulke zware tüden heen gaat ook dit land en aan zulke ernstige beproevin gen worden ook de bewoners dezer gewes ten onderworpen, dat een totale ontwrich ting van het maatschappelijk leven te vree zen zou zijn, wanneer thans die grondslag van rust en orde mocht ontbreken. Aan de handhaving daarvan moet dan ook alles ondergeschikt zijn." Jhr. De Jonge verklaarde dat beperking i van actie, die te ver gaat. dan ook moet worden opgelegd; dat thans gemeenschap pelijk streven naar hetzelfde doel noodig is, n.1. oeconomisch verweer binnen en naar buiten en financieele stabiliteit. „Het is een vraag van zijn of niet-zijn". De Regeering, aldus de Gouverneur-Ge neraal, is zich deze primaire taak ten volle bewust. Zij zal het Gezag handhaven met geduld en beleid en. noodig, met kracht. Spr. memoreert hierbij, dat in toene mende mate steun en medewerking wordt verleend. In dit verband memoreert de Gouver neur-Generaal de ontroerende bewijzen van gehechtheid, die geleverd zijn na het gebeurde met Hr. Ms. „De Zeven Provin ciën" en voorts bij de herdenking ^in Willem den Zwijger. De Gouverneur-Generaal eindigt met de verzekering, dat de hulde gebracht bij monde van den Voorzitter van den Volks raad met de daaraan gepaarde wenschen volgaarne zullen worden overgebracht aan H. M. de Koningin. Tel. 457 Spoorstraat 104-106. DE SALARISVERLAGING VOOR HET RIJKSPERSONEEL. En de Centrale van Hoogere Rijksambtenaren. In een dezer dagen gehouden vergade ring van het bestuur van de Centrale van Hoogere Rijksambtenaren is besloten, Zaterdag 9 September een buitengewone vergadering van den Vereenigingsraad te houden, ter bespreking van het voornemen tot verdere verlaging van de rijkssala rissen. DE MOEILIJKHEDEN BIJ DE WERK VERSCHAFFING IN DEN WIERINGERMEERPOLDER. V. D. meldt uit Oostza^i: Donderdag zouden wederom een 25 ar beiders worden uitgezonden naar de Rijkswerkverschaffing in den Wieringer- meerpolder, doch slechts twee werkwilli gen hebben zich aangemeld en zijn per bus naar hun werk vervoerd. De overigen bleven, evenals de 25 arbeiders van de vorige week weigerachtig. Een afgevaardigde van het Ned. Ver bond van Vakvereenigingen had de arbei ders van tevoren aangeraden, wel naar de werkverschaffing te gaan, maar dit bleek niet van invloed te zijn. De weigerach tige arbeiders worden uitgesloten van werkverschaffing en steunverleening. Verscheidene werkloozen houden zoo KAKNEWABSER1 buitengewone 150 gram, rose, zalm, groen, bleu, wit 100 gram, korenblauw, bleu, groen geel, rose, wit, zalm, terra, rood, beige, bruin, licht-blauw zeer mooi, in 12 fijne kleuren, 100 gram in 20 kleuren, 50 gram in 10 kleuren, 50 gram Extra koopje, füne kleuren, 100 gram moderne kleuren, 100 gram zeer fyn, 100 gram gemelleerd, in 10 kleuren, 70 lood zeer sterk, 100 gram nu en dan samenscholingen en trachten door het verkoopen van bonnen langs de huizen de uitgeslotenen toch een gelde lijke uitkeering te kunnen verstrekken. HET NATIONALE HULDIGINGS DEFILE OP 9 SEPTEMBER. Groote belangstelling. Het uitvoerend comité van het nationaal huldigingsdefilé in het Stadion op 9 Sep tember a.s. en de technische leider, de heer F. J. Thoolen, verzoeken ons mede te dee- len, dat reeds 25 000 personen uit geheel Nederland zich voor het défilé hebben op gegeven. Ongeveer 350 burgemeesters hebben plaatsen besteld on de burgemeesterstri bune. Voorts zullen aanwezig zijn de mi nisters, de commissarissen der Koningin, Een Heldersche roman door WILLIARIS. 33) Hij sprak over de Banken, die daar ver spreid lagen, hoe gevaarlijk hoe reeds rtlenig schip riaar°P Lestra was, wat veelal een ernstig verlies aan menschenlevens kostte. Hij ook den beruchten Razenden Bo«aar van zij de kokende brand mg konden zien bü het licht van den vuurtoren. Zoo dicht mogelijk gingen ze H de zee staan, die hier over het strand liep tot ver over het langzaam afdalenc - Hij vertelde haar ook hoe de ge lijke'branding ontstaat en de manoeuvre die uitgevoerd werden als er een sloep doorheen moest. „Voor de bemanning van deschenenis het 1111 dubbel opletten hoor. Bij zulke ge legenheden komt er van rusten 111 dan wordt er heel wat gevergd ian cie jongens. Maar daardoor leeren wij ook waardeeren wat wij thuis vinden, aan c Vooral als daar een lief vrouwtje op ons wacht. Nu begrijp je misschien beter, wat een zeeman allemaal moet missen. Zij vingen den terugtocht aan. De storm, die ze nu bijna achter zu 1 hadden, dreef h<m voort. Hu en dan holden ze met den wind mee Onderwyl zü druk bezig was, toefden haar gedachten weer bü den avond te voren en bü alles wat ze toen gezien en rrzxl-» Viorl Vil Vl Q F'Vl f WPOP Hpn VlP.P.T- en dan lachten ze als kinderen bü hun PBü den Dükweg gingen ze naar bene-1 vuren en ujj au^o „au men b"»". e.. den om den regen, die nu begon te val- gehoord had. Zü herdacht weer den heer- len 'zooveel mogelijk te ontloopen. j lüken wals, dien zij samen gedanst hadden Spoedig waren ze weer thuis, geheel op- Hoe Hans haar had opgetild en haar naar uefrischt en uitgewaaid. jbovoen gedragen had. als was zü een, Hans genoot toen liü haar in het licht kind geweest, zoo licht. Een gelukkige zag Haar oogen schitterden nog van op- blik in haar oogen en zachtjes neuriede winding en een diepe blos lag over haar zü weer haar lievelingslied, wangen. „Kijk nu eens 111 den spiegel, meisje! Je ziet er echt gezond uit hoor! Je wan gen zien er uit 0111 zoo in te büten. Zie je 1 wel, dat het goed voor je is? Dat zullen we nog dikwüls overdoen. 1 Ze gaf hem een kus. I „Houd op jongen," zei ze. „Je maakt dat ik van dat alles zooveel ga houden, dat ik I bang ben het later niet te kunnen missen, als we in Rotterdam wonen." Zij keek hem guitig lachend aan. „Dat zal wel meevallen, denk ik vrouw tje! Bovendien nemen we, als het maar Flinke zeematroos, knappe zeematroos, Denk je nog eens aan die tijden, Jij was zoo trotsch en fier, Vroolijk en vol zwier, Dat elke voruw m' om jou benijdde. En je uniform, stond je zoo enorm, Teder liep naar jou te chansen. Want je liep zoo licht, Met je lachende gezicht En je kon zoo heerlijk dansen. ijui .1 Het beloofde een echt oud-Hollandsche eenigszins kan, elk jaar I g winter te worden. December zette in met vacantie en dan gaa atnds- sneeuw. Het was stil en de sneeuwvlok- j frissche lucht te happen n dwarrelden langzaam neer, de stad lucht er uit te laten w^1- t bedekkend met een wit kleed. Toen Nelly den volgenden morgen ont- verkeer ou straat waakte was de storm gaan liggen. 'et geluid van t rk p si Zü had heerlijk geslapen dien nacht en werd gedempt door de dikke sneeuwlaag met blijdschap dacht ze terug aan den vo- en de stilte in de natuur deed weldadig gen avond, maar ook dacht ze aan de aan na het rumoer van den stormach- vele wandelingen, die ze samen nog zou- tigen herfst. Een heel enkele maal mocht den maken eer de winter om was en zü in het het zonnetje gelukken door de dikke Rotterdam'hun woning zouden vestigen, grijze sneeuwlucht te dringen. Dan lag I donder gerucht te maken kleedde* zü de versche sneeuw hel wit te blinken in zieh aan Even keek ze met een liefde- de povere zonnestralen. Maar het duurde vollen'blik -naar haar slapende moeder. niet lang. Gernischloos deed ze de kamerdeur Al gauw sloot de lucht zich en de war- wepr d>eht en ging ze r>aar beneden om me vriendelijke zon verdween we-m. het ontbüt klaar te maken. Een buitengewone stilte heerschte. Het was alsof de natuur ging goedma ken, wat zü had misdaan met haar woes- j te, alles vernielende stormen. Zü dekte de aarde toe met een zacht wit kleed van sneeuw en zij scheen te wil len zeggen: „ga nu maar goed uitrusten j van je vermoeienissen, dan ben je als het voorjaar straks komt, uitgeslapen en ben je weer frisch en krachtig genoeg om het nieuwe leven te ontvangen, dat ik je geven zal." Maar zooals het nu was, was het een troosteloos gezicht, j Voortdurend bedekten grauwgrijze wol- ken den hemel en slopen ze als lükwade langs het zwerk, als waren ze elk oogen- blik gereed om de arme aarde met een doodssluier te bedekken. Ook in het huis op de Kerkgracht was het stil. Nelly zong niet meer. Met roodgeweende oogen liep ze te dwalen door het huis en nergens vond ze rust Haar moeder was sinds een paar weken ziek en nam snel af. De dokter was bij haar geweest en toen hii weer beneden kwam had Nelly hem, bijna radeloos van angst, gevraagd wat hij van de zieke dacht. Hij had de schouders opgehaald en ge- zegd „Juffrouw dit is ic*s waarvoor de we- uischap nog geen middelen hec den. Uw moeder is op, totaal vesleten is I ze." Zij snikte hartverscheurend. „Kom, kom, meisje," bemoedigde de dokter haar. „Wü moeten allen sterven, de een vroeg, de ander laat. maar allen i worden we geroepen! Met tranen kunt 11 haar niet in 't leven houden. Probeer eens een beetje vroolnk te kiiken. TTm °ens een beetje vroolijk te koken. Uw moeder zal dat op prüs stellen. Dat maakt haar het scheiden lichter. U moet haar laatste levensdagen zoo veel mogelük opvroolüken. Zü is 1 heel rustig en haar leven zal uitgaan als een nachtkaars, zonder strüd." De troostwoorden vermochten echter niet haar op te beuren. Wel deed zü haar best haar moedertje toe te lachen en haar wenschen te voor komen Zü verzorgde haar met veel toe- wüding en ging bü'na geen oogenblik uit haar kamer. De oude vrouw sprak niet veel meer. Zü lag maar stil te küken naar haar dochter, die bij haar zat te handwerken of iets voor las uit een van haar lieve- lingsboeken. Zü lag zoo vredig als een kind aan de borst van haar moeder. Soms haalde zij herinenringen op uit I Nelly's jeugd en dan lachte Nelly haar I toe, terwül haar hart bloedde en zij maar |nauwelüks haar stem wist te belieerschen. Zij kon zich het leven zonder haar 1110e- I der niet indenken. Den laatsten tüd had zij altijd haar hulp noodig gehad en nu zou zij dat weldra niet meer mogen doen, zou zij niet meer haar eigen lief moeder tje met haar teedere zorgen kunnen om ringen. Zü voelde het nu al als een diep gemis. De oude vrouw was nog helder van geest, maar met den dag werd zü zwak ker en voelde zij haar weinige krachten wegslinken. Voedsel nam zü niet meer tot zich. Slechts op Nelly's aandringen nam zij nog zoo nu en dan een ttugje van den versterkenden drank, dien de dokter haar had voorgeschreven. Nelly zag dat de dokter gel'ük had. Als een flakkerend lampje leefde zü een en kele maal op, maar dan zoiik ze weer snel in en haar dochter vreesde telkens, dat het de laatste maal zou zijn, dat zü dan zou wegzinken in den eeuwige slaap. Des Woensdagavonds zou Hans komen. De zieke lag met gespannen uitdruk king in haar nu heldere oogen. Toen zü het zachte geklingel hoorde van de bel, die met een doek omwonden was, herkende zü dadelijk zijn belletje en kwam er een tevreden lachje op haar ge laat. Zü scheen op hem gewacht te hebben. Hij ging naast haar bed staan en infor meerde op zachten toon hoe het met haar was. Hij boog zich voorover om het ant woord te kunnen verstaan, maar haar 1 stem klonk verwonderlijk helder. „Het loopt af met me, jongen," zei ze, zijn hand streelend. „O moedertjte, zeg dat toch niet," snikte Nelly. Zij viel op haar knieën naast het bed en verborg haar gezicht tegen haar moe ders arm. „Moeder, lief moedertje, blijf bü ons! Wij kunnen u nog niet missen. U moet getuige zijn van ons geluk: ga nu nog niet van ons heen!" De oude vrouw beduidde Hans, dat hjj naast Nelly moest knielen. Nu legde zü de hand van haar dochter in zijn hand. Zegenend hield zij die beide omsloter en in afgebroken zinnetjeis doch met dui delijk hoorbare stem snrak ze ontroerd. „Hans, neem haar. Maak haar. ge lukkig. Zü heeft het aan mij.. verdiend Ik ga nu naar boven. Kerstfeest vie ren.... bü God". (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1