HET BINNENHOFS GARAGE MANSHANDEN OP E ft OM Radio-Programma. EN PASS Straatroof te Amsterdam. Professor Lessing te Mariënbad vermoord. Het jaarlijkse malsche „regenbuitje". - Mr. De Geer weer „Excellentie". - Een ver diende belooning. - Zijn voorzichtige finan- cieele politiek in het verleden. - De nieuwe krachten. - Oud-minister Van der Vegte overleden. - Het spel gaat beginnen. - Men zij een beetje te pessimistisch. ONTBIJT LUNCH DINER \an links en TELEFOON 533 Stadsritten 50 ct met 6-7 pers. auto's Buitenritten a 7 cent per K.M LAAN 44-46. 'j de buitenlandsche gezanten in Den Haag en en',, !e Nederlandsche gezanten uit het buiteniand; vertegenwoordigers van Eer ste en Tweede Kamer, van den Raad van State, verschillende kerkgenootschappen, land- en zeemacht, enz. De Koningin zal in het Stadion ontvan gen worden door ten eerewacht van hen, riiie 35 jaren geleden, als cadet en adel borst, de eerewacht van het Paleis naar de Nieuwe Kerk hebben gevormd, nu actieve en gepensioneerde generaals^admiraals en oversten. Tot de gemeente Amsterdam en de kerken is een verzoek gericht, van 2 tot 2 u. 30. als H. M. zich van het Paleis naar het Stadion begeeft, alle klokken te Am sterdam te luiden. De bestelde en betaalde plaatskaarten (alle genummerd) zullen na 1 September worden toegezonden. De oeretribune is geheel, enkele ancere tribunes zijn bijna uitverkocht. Binnenland. De roover gegrepen. Donderdagmorgen is een kassier van den Gemeentelijken Woningdienst te Am sterdam in een portiek van een perceel aan den Olympiaweg overvallen door een man, die hem neersloeg en hem zijn taseh met geld heeft ontrukt Voorbijgangers achtervolgden den dief en slaagden erin hem aan de politie over te levsren. De tasch, d'ie hij had weggeworpen, bevatte f 3000. Omtrent den gepleegden overval ver neemt de „Nw. Rott. Crt." nader, dat de man, die na een wilde jacht bij de brug jaar de Apollolaan is aangehouden, bij Üjn verhoor door de politie van het bureau Overtoom ontkend heeft, zich aan den overval te hebben schuldig gemaakt. Toen hii werd aangehouden was hii, naar thans werd medegedeeld, niet N het bezit van de tasch. Deze is nJ., toen de roover zag dat ontsnappen niet mogelijk was. door j hem weggeworpen en door voorbijgangers opgeraapt. De tasch met het geld is aan het bureau Overtoom gedeponeerd. On- j danks zijn ontkentenis is de politie er van j overtuigd, dat de aangehoudene de roover i is. Hij blijft dan ook in arrest. Onderzocht wordt nog, of hij medeplichtigen heeft gehad. INBRAAK TE NOORDWIJK AAN ZEE. De inbrekers aangehouden. Donderdagmorgen bemerkte de huisbe waarder van villa Landzicht, gelegen aan Jen Koepelweg te Noordwijk aan Zee. eigenaar de heer E. te Rotterdam, onraad. Hij zag bij het naderen van de villa twee mannen door een geopend raam ver dwijnen. Hij waarschuwde onmiddellijk de politie en trachtte de mannen te volgen. Met medewerking van een agent van po litie en eenige burgers werden de twee personen op eenigen afstand van de villa gearresteerd en overgebracht naar het po- f litiebureau. Tijdens de overbrenging trachtte een der gearresteeerden, tever- j geefs eenige inbrekerswerktuigen en een geladen revolver ongemerkt te doen ver dwijnen. De politie bleek hier een zeer goede vangst te hebben gedaan. De ge arresteerden, Rotterdammers, bleken be ruchte inbrekers te zijn. Bij een ingesteld onderzoek bleken de inbrekers in de villa een ware verwoesting te hebben aangericht. Alle kasten, laden en bureaux waren opengebroken. Een aan zienlijke buit, bestaande uit kostbare ju- weelen en eenig geld lag reeds gesorteerd en verdeeld op een aanrecht in de keuken. Blijkbaar werden de mannen verrast door den huisbewaarder en hebben geen tijd gehad om den buit mee te nemen. De politie heeft alles in beslag geno men. De gearresteerden zullen ter be schikking van de justitie worden gesteld. De eigenaar van de villa vertoeft in het buitenland. Buitenland. Waarschijnlijk erin politieke moord op een Dultsch-Joodschcn geleerde, die naar Tsjechoslowa- kije was uitgeweken. De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te rPaag meldde Donderdagochtend: Op prof. Lessing, die zich den Datsten tijd te Mariënbad ophield, is Woensdag avond laat een revoiveraanslag gepleegd. Een onbekende heeft een ladder tegen den muur gezet van de villa Edelweiss, onder het raam van de werkkamer van den professor en door het venster drie schnten op den geleerde gelost. Een kogel trof hem in den linkerwang en verliet het hoofd door den achterschedel. Bewuste loos werd Lessing naar het ziekenhuis gebracht, waai- hij, zonder weer bij ken nis te zijn gekomen, eenige uren later is bezweken. Nog in den nacht was '«.t geheeie poli tiecorps van Mariënbad op de been. Men rekende een chauffeur in, wiens naam ge heim wordt gehouden. Jn de vroegte bracht men een politie hond naar de villa, die aan den rand van Mariënbad en zeer dicht bii de grens is gelegen. Men gaf den hond lucht van den buitengewoon langen ladder, waarvan de dader gebruik heeft gemaakt. Het dier gaf een spoor aan naar Schantz, een plaatsje op twee kilometer van Mariënbad. Men heeft hierop kunnen vaststellen, dat de ladder aan het vrijwillige brandweer corps behoorde. Men verdenkt een jongen arbeider. Max Eckert, den moord te heb ben gepleegd. Hii woonde in Schantz, doch was Duitscher van geboorte. Men ver moedt. dat hii de Duitsche grens over is gegaan. Prof. T. Lessing was langen tijd ver bonden aan de technsiche hoogeschoo! te Hannover. Een artikel van zijn hand', waarin hii zich, volkomen objectief en op lang niet zoo felle wijze als andere natio nale organen, tegen de candidatuur van Hindenburg voor het presidentschap ver zette, wekte den haat van de nationalis ten. De studenten beletten Lessing zijn voordrachten te houden en toen de schan dalen aan de hoogeschool te Hannover niet ophielden, werd met Lessing een oompromis gesloten. Hii kreeg opdracht tot het verrichten van een onderzoek bui ten de universiteit en zou zijn salaris ook verder betrekken. Lessing trok zich hier bij naar de voorstad Anderten terug. Na de verkiezingen, die Ifitler aan het roer brachten, week Lessing naar Tsje- choslowakije uit, waar hii met zijn vrouw van het houden var. voordrachten en het schrijven van artikelen leefde. Kort ge leden besloten zij in de villa Edelweiss^ te Mariënbad een tehuis voor jonge meisjes te beginnen, dat tegen den herfst zou worden geopend. Na zijn vlucht uit Duitschland sprak Lessing herhaaldelijk de vrees uit, dat de arm van ziin vijanden over de grenzen van Duitschland zou rei ken. Deze vrees is thans bewaarheid. Als student was Lessng Christen ge worden. Eenige jaren geleden was hij echter, bii wijze van protest tegen de toe nemende anti-Joodsehe beweging, weer tot het Jodendom teruggekeerd. De laat ste dagen vertoefde hij ook te Praag, waar hij een paar zittingen van het Zionistische congres bijwoonde. Op straat voor het congresgebouw w verkocht men ook een brochure van zijn hand, waarin hü zijn standpunt ten opzichte van Duitschland a's Jood uiteenzette. Van belang schijnt de vraag of het toe val is, dat hü in het laatste nummer van de „Völkische Beobachter", dat over het Zionistische congres berichtte, zonder eigenlü'ke aanleiding scherp werd aange vallen, dan wel of dit artikel moet worden beschouwd ais voorlooper van het moord dadige schot. Prof. Lessing is 61 jaar oud geworden. I1 WEEK- K R O N iTK De bedreigingen, die Lessing geuit waren. tegen De Praagsehe correspondent van de Nw. Rott. Crt. meldt over den moord op prof. Lessing verder nog het volgende: Het touw, dat aan de ladder, die twee dagen geleden is ontvreemd, was beves tigd, behoorde aan Eckert toe. Eckert was op nazivergaderingen een trouw compa rant. Een getuige is aan de politie komen -ertellen, dat hij Eckert drie dagen ge leden in gezelschap van een rijksduitsclier heeft gezien, met wien zü over prof. Les sing over een bureau in Praag en over Duitschland sprak. Thans wordt bekend, dat Lessing al sinds maanden is bedreigd. Nog maar eenige dagen geleden had hü bü de politie een anoniemen brief gedeponeerd, waarin een onbekende schrijver hem ter dood veroordeelde. De politie drong er dan ook herhaaldelijk op aan, dat de geleerde een of ander huis meer in het centrum van de stad zou zoeken. Een vriend bood hem zelfs een woning in de buurt van het station aan. Lessing sloeg dit aanbod evenwel af. Tot voor enkele maanden woonde de professor in het hotel Mira- monte. De politie liet destijds de hotel- wijk scherp bewaken. Soms deden recher cheurs zesmaal 's nachts de ronde. Eerst veel later dan zü dit hadden ontdekt, deelde men Lessing mee, dat op een nacht onbekenden de telefoonleiding naar het hotel hadden doorgesneden. Ziin vrouw en zijn vrienden drongen er bii hem op aan, dat hii ten minste zijn baard zon af scheren, waaraan men hem zoo gemakke lijk herkende. Het laatst is liy drie dagen geleden ge waarschuwd door een zoon van een be kenden advocaat. Lessing zou dezer dagen door Maznryk worden ontvangen. In het laatste artikel voor ziin dood behande'de hü het Zionis tische congres, dat hii prees voor de wijze, waarop het de Duitsche kwestie had be handeld, zich daarbij spenend van elk fanatisme. Toen de bladen destijds schre ven, dat er een belooning op zün hoofd was uitgeschreven, protesteerde Lessing tegen dti bericht. Hü arhtte zich zelf van te weinig belang, dan dot men op hem een prijs van eenige tiendu.zenden mark zou stellen. De verdachte Eckert. De werk.ooze Rudolf Eckert. verdacht van den aanslag op Lessing, is volgens de politie reeds eenige malen veroordeeld wegens berooving. Het vorige jaar is hij te Eger veroordeeld tot 5 maanden zware kerkerstraf. Hii staat bekend als een ge vaarlijk strooper. Te Mariënbad zijn 20 personen aange houden. die lid zün van de nat. soc. partü Voor het grootste deel verden zü na een uitvoerig verhoor weder op vrije voeten gesteld. Slechts twee verc iphten blijven in arrest, hun namen worden door de politie geheim gehouden Ook te Praag zjjn verscheidene personen door de poli tie aangehouden. DE BELANGSTELLING VOOR BEAURAING. De belangstelling voor het nieuwe bede vaartsoord Beauraing blijft, naar de cor respondent van de „Nw. Rott. Crt." te Brussel meldt, steeds aanhouden. Den vo- rigen Zondag waren er, volgens schattin gen van katholieke zijde, opnieuw 50.000 bedevaarders in ,de Waalsche gemeente. Er kwamen 48 treinen aan het station, waaronder een tiental extra-treinen. Op de plaats der zoogenaamde hemelsche ver schijningen werden tot na 12 uur voort durend missen gelezen. De katholieke vereeniging van de Ne- derlandsche pers heeft met 250 leden een bezoek gebracht aan Beauraing. Op 29 November heeft de verjaring plaats van de eerste zoogenaamde ver schijningen aan de kinderen Voisin en Degeimbre. Naar aanleiding van deze ver jaring zal een beeld worden geplaatst in den Meidoorn, waarin de verschijningen steeds werden gesitueerd. Dit beeld wordt uitgevoerd door de benedictijnenabdü van Maredsous. Den Haag, 31 Aug. 1933. Der traditie getrouw is ook dit jaar op den vooravond van Koninginnedag de ver maarde en door zoovelen met nauw ver borgen spanning verwachte „lintjesregen" over het Nederlandsche volk neergedaald. Bij deze gelegenheid is tot Minister van Staat benoemd mr. D. J. de Geer, oud minister van Financiën en oud-premier in het Kabinet-De Geer van 1925 tot 1929. Dit is eigenlijk de meest-opmerkelyke on derscheiding, bü de groote gebeurtenis van deze week verleend en niemand zal willen ontkennen, dat mr. De Geer het niet ten volle verdiend heeft, in het ver volg altijd aanspraak te kunnen maken op den titel van Excellentie! In onze geschiedenis zal „Exoellentie De Geer" steeds een vooraanstaande plaats blyven innemen, omdat hy tal van jaren zijn beste krachten heeft gewüd aan de meest-vitale belangen van den Staat. In de jaren, toen ons volk nog grooten- deels onbewust was var. de gevaren, welke op economisch gebied dreigende waren en die tijd ligt heel niet zoo lang achter ons, naar ik in mijn Kroniek van verleden week reeds memoreerde heeft Exoellen tie De Geer met groote voorzichtigheid de Rijksfinanciën beheerd. Van ziin op treden in '25 als premier af tot het heen gaan van het ministerie-Ruys in het begin van dit jaar toe (in '29 werd mr. De Geer immers in het nieuwe Kabinet „overgeno men" en hield hii de portefeuille van Fi nanciën, welke hij ook in het door hem zelf gevormde Kabinet beheerde) was hü de man, waarom ten slotte onze geheeie Staatshuishouding draaide. De koorden der beurs in handen te hebben beteekent vooral in deze dagen een groote machts positie. Men zal zich nog wel herinneren hoe men, nu al jaren geieden. minister De Geer hard viel om zün „sohrielheid", zy'n zuinigheid, zün „ongevoeligheid" voor menigerlei belang. Vooral ook van ambte naarszijde werden harde woorden geuit; dat herinnert men zich ongetwy'feld nog wel. En ais er dan sprake was van „over schotten", van meevallers bü het opmaken van de eindbalans over een afgeloopen .jaar, dan haastte mer. zich om te betoogen, dat d'ie minister De Geer toch maar een echte „zwartkijker" was geweest, een pessimist, die door zün angstvalligheid de vitale belangen des volks uit het oog ver loor. Om nog maar te zwüuen over hate lijkheden, welke men niet naliet onzen bewaker der schatkist toe te voegen, waar door men vaak alle redelijkheid met voe ten trad. Hoe is naderhand gebleken, dat die „schrielheid" ons in menig opzicht ten zegen is geworden! Het zal mr. De Geer in de jaren van schünbare weivaart wel vele malen zeer moeilük zün gevallen om met maatregelen te komen of voorzienin gen af te wijzen, die overigens, opper vlakkig beschouwd, of onnoodig of zeer gewenscht mochten worden genoemd. Met een zekere bitterheid erkende de minister toch eens in de Kamer in verband met zijn gevoerde belastingpolitiek dat hü zichde opperbeul" voelde. Wel een bewijs dus, hoezeer hy doordrongen was van het onaangename zijner taak. „Gouverner c'est prévoir", zeggen de Franscben en minister De Geer heeft die kunst opperbest beoefend. Natuurlijk was ziin régime niet steeds boven alle critiek verheven, welk mensehelük werk wordt zonder fouten gewrocht? Er zy'n er nu zelfs, die van meening zijn, dat Excellentie De Geer in die vroe gere periode nog heel wat strenger had moeten optreden, dan zouden wü thans niet genoodzaakt z'in de scherpste bezui nigingen in te voeien. Wie zooiets zegt, moet wel geen denkbeeld hebben van de omstandigheden, waarmee de minister van Financiën destijds te rekenen had. Gelijk ik hierboven reeds zei, vergde mr. De Geer al dikwüls het uiterste van de meegaandheid der Staten-Generaal. Het voorzichtige beheer over onze fi nanciën in de achter ons liggende bijna achtjarige periode wordt thans al-meer met dankbaarheid herdacht. De gevormde reserves zjjn een waar toevluchtsoord ge worden! En ook heeft een snelle schuld delging zooveel ais dat maar mogelük was zeer gunstig op onze positie inge- werk. Colijn redde onzen gulden, maar zonder de voorzichtige tactiek van een De Geer zou hü weer heel erg in 't gedrang zjin gekomen en liet mag de vraag wor den genoemd of een tweede „redding", gezien de alom veranderde wereld-situatie, wel zoo vlot in haar werk zou gaan. We lev en snel en dagelijks verandert het aspect aan onzen eoonomischen hori zon. De genoemde reserves raken uuge- put gezien o.a. de vroeger ongecacht- hooge werklooshoidsuitkeeringen en wéér moet er hard en onverbiddellük werk geleverd worden om de staatshuishouding in haar voegen te houden. De nieuwe, lei dende figuren, die zich de zware taak op de schouders hebben gelegd, staan thans in het brandpunt der belangstelling en zoo heel gemakkelijk wordt het werk vergeten, dat in het verleden werd geleverd en dat den grond heeft gelegd voor het huidig saneeringswerk. Daarom is het verleenen der nieuwe hooge waardigheid aan mr. De Geer zoozeer toe te juichen! Van nu weer! Excellentie De Geer mag in de toekomst voor ons volk nog zeer veel worden verwacht. Als leider der c.-h. fractie in de Tweede Kamer en als hoofdredacteur van het c.-h. dagblad „De Nederlander" zal hii ziin groote kennis en onschatbare ervaring ruimschoots kunnen aanwenden. Na de laatste verkiezingen is het aantal belangrijke figuren in ons Lagerhuis er niet op vooruit gegaan. Nogal veel „nieu- I wélingen", waarvan wij de „zwaarte" nog zullen moeten bemerken, betraden het hooge college. Vocrname „kopstukken" j van diverse fracties werden in 't Kabinet- j Colijn opgenomen en voor deze kwamen I achter op het „lijstje" staanden in de plaats. Een man als mr. De Geer hebben I wy in onze Tweede Kamer dus meer dan brpodnoodig! Begin dezer week is oud-minister H. van der Vegte. de bewindsman over „Wa terstaat" in het Kabinet-De Geer, op 65- jarigen leeftijd alhier overleden. Hoewel reeds verscheidene jaren staande buiten het parlementaire leven mag zün overlijden in deze Kroniek wel even wor den gememoreerd, omdat minister Van der Vegte de rnan is geweest, die het eerst de overheidsbemoeiing met de radio wet- telük heeft geregeld Ook werd tydens zy'n bewind de Wegen wet aangenomen en het Wegenfonds ingesteld, allemaal zaken dus, die zeer belangrijk kunnen worden ge noemd. Minister Van der Vegte heeft ten slotte de Kamer wel wat teleurgesteld, waar hij vooral in het laatste gedeelte van zy'n mi nisterschap nogal eens aanleiding gaf tot ontevredenheid over zekere laksheid, waarmee de zaken werden aangepakt. Zoo liet hy de kwestie aangaande de zendtijd- verdeeling maar zwevende, zoodat zijn op- vloger, Excellentie Reymer, het varkentje kreeg te wasschen. Maar zeer stellig was mr. Van der V. een bekwaam en ook „handig" man, die vooral de gave gezat om met een oolyk ywoord dreigende stormpjes te bezweren, lh de Kamer heeft men zich dikwijls kos telijk vermaakt met de droog-komieke ma nier, waarop deze bewindsman lastigp hee- ren van antwoord wist te dienen. Doch óp Seu duur was deze „tactiek" niet meer opgewassen tegen de groeiende ontevre denheid over het dikwüls uiterst-langzaam behandelen van gewichtige zaken. De lü- densgesschiedenis met het Amsterdam Ryffkanaal, de algemeene ontstemming over de „tollen-politiek" waaraan het nu ex-Kamerlid Fioris Vos zijn zeteltje te danken had! ligt nog wel in het ge heugen. Als op Dinsdag a.s. de Tweede Kamer weer bijeenkomt om een aanvang te ma ken met de behandeling van een zeer ge wichtige materie o. a. de Omzetbelas ting! dan zal president-Ruys ongetwy- feld een woord van oprechte deelneming in het treurige gebeuren doen hooren. Een zeer drukke tiid voor het Binnen- hofsehe leven komt nu aanlichten. Voor dat de nieuwe zittingsperiode wordt inge luid, krügen wy reeds een fiksche „kluif" te verwerken, waaraan wy voorloopig ge noeg hebben. Nauwelijks zullen wy daar mee gereed zijn of een berg van werk ver schijnt ter tafel, namelijk de begrooting voor het jaar 1934. Minstens even hevig als verleden jaar j is thans de spanning rond de vraag, wat de Millioenennota het Nederlandsche volk te vertellen zal hebben. Dat het niet „malsch" zal wezen, déarvan is iedereen overtuigd. Het kan geen kwaad, zich voorbereid te houden op zeer onpleizierige noodzakelyk- lieden. Dan loept men de meeste kans, dat als eenmaal de zegelen ontsloten zullen zün het aangekondigde tenslotte nog. meevalt! Parlementariër. 'iamenstibles, delicatessen, Sijne smakelijke *ileesckwaten voor JL Slaat, Sfioetslï, 53 3el. hlO Hui aangewezen adtes ZONDAG 3 SEPTEMBER 1933. Hilversum, 1875 M. 8.30—10.30 VARA. 10.30 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 8.00 AVRO. 8.30 Postduivenberichten. Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9.00 Gramofoonplaten. 10.30 Kerkdienst uit de Ver. v. Vrijz. Herv. te Haarlem. Spreker: Dr. J. C. A. Fetter. 12.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en gramo foonplaten. 2.00 Boekenhalfuur. 2.30 Pianorecital door E. Veen. 3.00 Residentie-orkest o.l.v. I. Neumark m.m.v. J. Hcndricks-Zalsman (sopraan) en Sally van den Berg (cello). In de pauze: Gramofoonpl. 4.30 Gramofoonplaten. 5.00 Concert door Arb. Muziekvereen. „P. J. Troelstra", o.l.v. J. Boers. $.00 A'damsch Salonorkest o.l.v. H. v. Mechelen. 6.35 „De Stem des Volks", o.l.v. A. Krelage. 6.50 „Wakker en Tropenduit". 7.10 Vervolg orkestconcert. 7.45 Vervolg koorconcert. 8.00 Vaz Dias. 8.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. 9.15 Gramofoonplaten. 9.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep m.m.v. H. Cals (sopraan). 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Vervolg concert. 11.0012.000 Grammofoonplaten. Huizen, 296 M. 8.30 NCRV. 10.00 KRO. 5.00 NCRV. 7.45— 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding door Dr. P. Stegenina Azn., m.m.v. het koor „Frisch Leven". 10.00 Hoogmis. 11.30 Gramofoonplaten. 12.00 Causerie. I 12.15 Orkestconcert, lezingen en gramofoonplaten. 3.10 Bondsdemonstratie uit Bilthoven. I 4.45 Gramofoonplaten. 5.00 Gewijde muziek. 15.20 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Groningen o.l.v. Ds. L. Oranje. Hierna: Gewijde muziek. 7.45 Gramofoonplaten. 8.00 Koor- en orkestconcert. In de pauze Vas Dias en gramofoonplaten. 11.40—11.00 Epiloog MAANDAG 4 SEPTEMBER 1933. Hilversum, 1875 M. Algemeen Programma, verzorgd door de VARA. 8.00 Gramofoonplaten. I 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie C. Rijken. 1 10.30 A'damsch Trio o.l.v. B. Bleekrode. 1 11.45 Declamatie. I 12.00 VARA-Kleinorkest o.l.v. H. de Groot. 12.45 Zangrecital E. Hemrica. Aan den vleugel A. Krelage. 1.00 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. I.45 Vervolg zangrecital. 2.00 Orgelspel J. Jong. 2.30 Declamatie C. Rijken. I 3.003.45 Gramofoonplaten. 4.00 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 5.45 Vervolg Declamatie. 6.00 Vervolg orkestconcert. 6.30 Muzikale causerie P. Tiggers. 7.00 De Flierefluiters o.l.v. R. Forest m. m. v. E. Philipse (zang). 7.30 Causerie over de Ned. Jaarbeurs. 7.45. Vervolg concert. 8.00 SOS-berichten. 8.02 Vaz Dias. Gramofoonplaten. 8.20 Concert uit Londen. 8.20 Concert uit Londen. BBC-Symphonle-orokest o.l.v. Sir H. Wood. 9.50 Declamatie Fr. Nienhuys. 10.05 Vervolg concert. 10.4512.00 Gaspar Lajos en zijn Hongaarsche Zigcunerkapel. Huizen, 296 M. NCR V-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. W. J. v. Lokhorst. II.00 Chr. Lectuu» 11.30 Gramofoonplaten. 12.30 Orgelconcert J. Zwart. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Causerie A. J. Herwig. 3.1-53.45 Gramofoonplaten. 4.00 Bijbellezing door Ds. G. W. Akkerhuls, m. m. v. bariton en orgel. 5.00 Gramofoonplaten. 5.15 Chr. Liederenuurtje door Joh. de Heer, m. m. v. W. Verver (viool). 6.15 Gramofoonplaten. 6.30 Vragenuur. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Vragenuur. 8.00 NCRV-Harmonie-orkest en Verst. NCRV- Klein-orkest o.l.v. P. v. d. Hurk. 9.00 Voordracht. 9.30 Vervolg concert. 10.5011.30 Gramofoonplaten. ca. 10.00 Vaz Dias. DINSDAG 5 SEPTEMBER 1933. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzendiug. 6.30-7.00 RVU. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgen» i,ding. 10.15 Gramctcvnpiaten. 10.30 Orgelconcert, door van Schoonderbeek, m. m. v. Boris Lensky (viool). 11.00 Kook- en bakpraatje door mevr. Lotgering Hillcbrand. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Omroeporkest o. 1. v. J. J. de Boer en gra mofoonplaten. 2.15 Piano-recital door I. Cohen. 2.45 Gramofoonplaten. 3.003.45 Van Dijks origineele Volendammers en gramofoonplaten. 4.00 Gramofoonplaten. 4.30 Radio-kinderkoorzang o. 1. v. J. Hamel. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Gramofoonplaten. 6.30 RVU. Dr. W. H. C. Tenhaeff: Het Vraag stuk van het voortbestaan, (Reïncarnatie). 7.00 Omroeporkest o.!.v. N. Treep. 7.30 Agnes Röntgen: Cuba. 8.00 Vaz Dias. 80.5 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. Coba Rijneke (piano). 9.00 „De leelijke en de blinde", hoorspel door Frintz Lunger en Georg Wolf, Regie: Kommer Kleyn. 9.40 Kovacs lajos en zijn orkest. 10.15 Gramofoonplaten. 1C.30 Kovacs Lajos. 11.00 Vaz Dias. 11.10 —12.00 Gtamofoonplaten. Huizen, 296 tn. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3021.00 Godsdienstig halfuur. 12.151.45 Schlagermuziek. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gramofoonplaten. 3.30 Voordracht. 3.45 Zang-recital. 4.00 Gramofoonplaten. 4.15 Voordracht. 4.30 Zangrecital. 4.45 Grammofoonplaten. 5.00 Sextetconcert. 7.15 Gramofoonplaten. 7.25 Causerie. 8.00 Orkestconcert. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Zangrecital. 8.45 Hoorspel. 9.05 Orkestconcert. Zangrecital. 10.00 Radiotooneel. 10.20 Orkestconcert 1. d. pauze. Vaz Dias. 11.0012.00 Gramofoonplaten. rechts 2 September. Tusschen al l levens-wrakhout, dat op Koningin,, et aanspoelt aan de oevers der café sen. genietend van één daq overk^" lankmoedigheid, zich koesterend i, warmte van één dag algemeene min, d.e trok deze zonderling de aandacht schoon hij niet eens een oranje D droeg, geen hoogen hoed en geen vafiï neus. Hi) had geen bijzondere attrib t noodig om tot carricatuur te worden H was het par droit de naissance. Hij was een type, waanan men dat hij „betere dagen heeft gekend" JT j een boord om. een deukhoed op en k t.pvallend goed z in wooid doen. M bleek, klein van gestalte en een hn^^' extra dikke brilleglazen op, die echter"^ laag op zijn neus hing. Hij schoof temidden van de verkle muzikanten, potsenmakers en lanterfa^ ters langs de cafés en verkocht krante"' Meer in het bijzonder legde hij zich t"' op de vergrooting van de oplaag v „Het Leven". Onder een tiental ..Levens' dat slap over zijn arm hing. staken n wel wat andere krantenfragmenten ut maar het geïllustreerde weekblad kennelijk zijn specialiteit. Nu zult gij zeggen: „Wat is er voor bijzonders aan een krantenverkooper? Elke stad heeft er vele en zij verdienen hun boterham als iedere andere venter" Maar hij deed het anders. Een paar tafeltjes van ons af stak hij zij speechje af. slechts eenmaal onderbroken door een paar jongens, die. haasje-over springende hem bijna omver kegelden, hetwelk hii met een vriendelijk „De jeugd" verooe lijkte: a „Het is tegenwoordig moeilijk een paar centen te verdienen, dames en heeren. En ik heb het toch zoo noodig. Kom, laat de krantenverkooper ook 's Koninginnedaq hebben, dames en heeren. „Het Leven" kost maar één dubbeltje." Nu doet zulk een toespraak van de zijde van een krantenverkooper al eenigszins vreemd aan. Men koopt een paar veters of een doosje lucifers uit medelijden, maar een krant koopt men merkwaardig ge noeg alléén als men lezen wil. Kranten-' verkoopers weten dat en speculeeren dan ook nooit op ons goede hart. Instinctief voelden de toehoorders dan ook, dat dit geval iets bijzonders had. En een dame, die reeds een half uur zwijgend naast haar echtvriend had gezeten, en dus het eerst voor wat afleiding in aanmerking kwam, zei: Nou vooruit, geef me er dan maar eentje. En nu sprak de man-die-betere-dagen- gekend-had het volgende: Ik moet eerlijk zijn mevrouw, anders zoudt u later het recht hebben mij 'n ver wijt te maken, het is niet heelemaal nieuw meer. Van wanneer is het dan? Van 1926...... maar het is heusch nog zóó aardig om het te lezen O nee, dank je. zei de dame, die een gezonden Nederlandschen afschuw had van het slaan van 'n figuur. Maar op hetzelfde oogenblik tastten aan diverse tafeltjes zes ontroerde man nenhanden naar een vestzak en in den handaplm van den zonderling lagen in eens zes dubbeltjes We zijn niet zoo hard als we lijken. Als we maar in den kraag van onze ziel gepakt worden! DOCHTER HAD HUILBUIEN. Men dacht aan zenuwen. Nu een heel ander meisje. Een moeder schrijft: „Drie maanden ge leden was mijn 18-jarige dochter er slecht aan toe. Ze had herhaaldelijk huilbuien en was ten zeerste terneergeslagen. Daarom wilde ik liet eens met Kruschen Salts pro- beeren; ik gaf haar een halven theelepel in warm water 's morgens op de nuchtere maag en de kleine dageiyksche dosis in haar thee voor 't koffiedrinken- en mid dageten. Dat was zoo drie maanden ge leden. Nu is ze flink en opgewekt e slaapt en eet uitstekend. 2<e is een an niensch. Zij krygt nog steeds de Jag - lijksche dosis Kruschen Salts. Mijn m mijn andere dochter en ik-zelf nemen geregeld Kruschen Salts; het is oen der zooals men zich er minder verin door voelt. Ik had erge rheumatiek m u linkerarm en schouder en kon niet s l van pijn en ook dat is nu heelemaa dwenen: ik voel me uitstekend. Mevr. M. De meest voorkomende oorzaak va neerslachtigheid is hardlijvigheid; n velende is dat men zelf maai zelden dat men aan deze kwaal lijdt, 't De\ een ophooping van schadelijke stol de gezondheid ernstig benadeelen- sohen Salts voorkomt hardlijvighei dat het alle afvoerorganen aansp luin functies beter te verrichten: tuur. valstoffen worden op volkomen .'.,erj, lijke wyze uit het lichaam A'erst'ro0nit Verfrischt en vernieuwd bloed v0r. door Uw aderen ge voelt u jongd. krijff" Kruschen Salts is uitsluitend j haar bü alle apothekers endrofU,e ge, 0.90 en 1.60 per flacon. straie£gt op. zondheid voor één cent per dag- j a)s dat op het etiket op de flesch, z p0#n- op de buitenverpakking, de nlla s(erdanl tree Handelsmaatschappij A voorkomt. 38 Nu eeni een rebu». Heel gemakkelijk: OP: PASS: EN OPPASSEN. Denk» U daar aan achter het stuur van auto, motor of fiets?

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 2