KANNEWASSER Wol-aanbieding mm NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. Nsdsrlandsche Middenstandsbank AUTO NOOD1G? Een onaangenaam avontuur No. 7327 EERSTE BLAD DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1933 61ste JAARGANG De nieuwe Oostenrijksche politiek. - De revolutie op Cuba. - „Vriendschappelijke" betrekkingen tusschen Japanner en Chinaman. - De nieuwe Spaansche re- geering. Stakingen in Amerika. KONINGSTRAAT 7 Effecten Coupons buitengewone Casha-wol Ct. Koord-wol 49 Ct. Mantel-wol 54 ct. Zephir-wol Fransche IJswOl Pullover-wol Ct. Zeer fijne Pu!Eover-wol 44 ct. Extra 3 kleurige PuSSover-wol 59 Ct. Sokken-wol Moderne Pullover-wol 69 ct. FEUILLETQN COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—Nederl. Oost- en West Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20 Losse nos. 4 et.fr. p. p. C ct. Zondagsblad resp 0.50 f 0.T0, f 0.70, f 1.— Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v b C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADYERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te buur) van 1 t m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. Het nevenstaande tee- p< i n ken- lieve lezer, is het door rijkskanselier Doll- fuss ontworpen embleem B voor den nieuwen sociaal- cr.-<Bgw christelijken Oostenrijk- schen staat, dien hij in zijn rede heeft aangekondigd. De leden der organisaties, welke Dollfuss in zijn pogen een nieuw Oostenrijk te stichten, zullen steunen, droegen het Maandag reeds op hun vlaggen. Het is in verband met het feit, dat het de tegenstelling wil zijn van Hitier s hakenkruis, geenszins zonder symboliek. Die rede van den Oostenrijkschen .kleinen grooten man", zooals men Doll fuss gaarne noemt wegens zijn lengte of liever zijn gebrek aan lengte, heeft overi gens in de buitenlandsche pers dat is dan natuurlijk de niet-Oostenrijksche - zeer de aandacht getrokken. De Engel- sc'ie Daily Telegraph" verklaart haar een verre van duidelijk omlijnd program te bevatten (datzelfde zegt ons Handels blad dat spreekt van het „vrij vage poli tieke program"), de socialistische „Daily Herald" is teleurgesteld en vreest, dat de vakvereenigingen zullen worden onder drukt, de Fransche „Echo de Paris" meent, dat het grootste gevaar hierin be staat, dat het zwarte fascisme op den duur het bruine fascisme zal voorbereiden. De onafhankelijkheid van Oostenrijk hangt op het oogenblik in hoofdzaak af van Dollfuss. Maar overigens is men sympathiek ge zind jegens het kleine land. dat na den vrede van VersaiUes zijn levenskracht en levenssappen grootendeels verloren heeft en thans arm en onaanzienlijk er zich doorheen moet zien te slaan. Het „Handelsblad dat wij hierboven reeds aanhaalden, houdt zich in een arti kel uitvoerig met 's rijkskanseliers rede bezig; het blad zegt daarin: „Welke gevolgen zal nu de program rede van Dollfuss voor de politieke ont wikkeling van Oostenrijk hebben. De positie van den bondskanselier is onge twijfeld zwak en moeilijk. In het linksche kamp, waar men natuurlijk zeer wel in ziet, dat alle kansen op een terugkeer van de vroegere positie verkeken zijn en dat men in dat opzicht is uitgeschakeld, zal men waarschijnlijk van de twee euvelen, n.1. een fascistische dictatuur-Dollfuss, zooals die thans feitelijk bestaat, of een nationaal-socialistische dictatuur, aan het eerste nog de voorkeur geven, met het voorbeeld van het lot der broeders in Duitschland voor oogen. Gesteld voor het alternatief van opslorping door Duitsch land met alle gevolgen daarvan, zullen de arbeiders een regime-Dollfuss liever zién." Het blad meent voorts, dat Oostenrijk dit najaar bewogen tijden tegemoet gaat. De revolutie op Cuba. Wij schreven dézer dagen, dat de revolutie op Cuba geëindigd is en een revolutionaire regee ring is benoemd. Heelemaal rustig is het er evenwel nog niet; een driehonderdtal officieren weigeren dit nieuwe bewind te erkennen. Zooals men weet, zou een ge wezen onderofficier thans tot opperbevel hebber zijn benoemd, hetgeen de houding van deze officieren wel begrijpelijk maakt. Deze heeren bevinden zich overigens in een verre van benijdenswaardige positie; zij hebben zich verschanst in een hotel, en de geheele bediening daarvan, kelners en ander personeel, is nu weggeloopen, na dat het bedreigd werd met mishandeling, indien voortgegaan werd met het bedie nen dezer officieren. Deze officieren heb ben een proclamatie opgesteld en berei den zich volgens de bladen voor op een beleg. Maar inmiddels heeft de nieuwe president San Martin ingegrepen en hun een ultimatum gesteld van 36 uren om tot een accoord te komen met de nieuwe re geering. Naar het verder heet, is de poli tieke toestand verscherpt tengevolge van hulpeloosheid der regeering van San Martin. Men verwacht, dat de vroegere presi dent Menocal, tezamen met de afgezette legerofficieren, binnenkort een revolutio naire omwenteling zal bewerken. De toe stand in het binnenland heet chaotisch. Communistische arbeiders zouden tal van plantages en fabrieken hebben in beslag genomen, terwijl voorts de reeds eenmaal geplunderde huizen van twee Amerikaan- sche dames opnieuw zijn overvallen, waar bij de dames zouden zijn verjaagd. japan en China. Japan is toch een aar dig land. Het heeft de laatste maanden eenige malen met China gevochten, heel vriendschappelijk natuurlijk, als goede buren. Het heeft China verdreven uit een deel van zijn eigen land en zich daar zelf genesteld. Het heeft toen den „zelfstan digen" staat Mantsjoekwo gesticht. Daar na is het naar China toegegaan en heeft gezegd „ik bedoelde het niet zoo kwaad, laten we maar weer vrienden zijn". China, de grootere, maar veel zwakkere broeder, wist niet goed wat het doen moest: het kon met geen mogelijkheid Japan weer kwijt uit zijn verloren provincies, en ten slotte heeft het dan maar eieren voor zijn geld gekozen en gezegd: „Nou, vooruit dan maar, laten we dan weer goede vrien den worden!" Nu komt Japan evenwel met de boodschap, dat dat zóó maar niet gaat: vóór wat hoort wat en China zal natuurlijk van zijn kant ook iets moeten doen voor de vriendschap. En derhalve heeft- Japan aan China een drietal eischen gesteld, zonder welke het niet mogelijk is tot een vergelijk te komen. Deze drie eischen zijn de volgende: 1. De onmiddellijke staking van den boycot tegen Japan; 2. China moet zijn meening duidelijk uiteenzetten in zake de economische ver houding tot Japan en Mandsjoerije; 3. China moet afzien van zijn voor genomen uitbreiding van het Chineesche leger. Inmiddels heeft Japan, zooals wij reeds vermeldden, een wetsontwerp in de maak i voor uitbreiding van leger en vloot j Ja, 't is een grappig land, Japan. Vol humor en originaliteit. En straks krijgen we t Chineesch-Japansche eenheidsfront. De nieuwe Spaansche regeering. Het nieuwe Spaansche ministerie is er. Het staat onder leiding van den voorzitter der radicale partij en bestaat, behalve den minister van buitenlandsche zaken San- chez Albornoz Republikeinsche Actie), die tot nu toe rector der universiteit van Madrid is geweest, uit zes leden der radi cale partij, twee socialistisch radicalen. Het nieuwe Spaansche kabinet. President Zumora. De nieuwe minister-president Lerroux. een links socialistisch radicaal, een lid van de Republikeinsche Actie, een der Cata- laansche linkerzijde, een der Orga en een van de groep „In dienst der Republiek". Men is te Madrid van meening, dat het lot van de nieuwe regeering in hoofdzaak afhankelijk is van de houding der socia listen. Wanneer deze een positieven arbeid niet mogelijk maken, verwacht men ontbinding van het parlement in October en nieuwe verkiezingen in November. De burgerlijke pers van Madrid aan vaardt over het algemeen de regeering- Leroux, hoewel de rechterzijde deze op lossing „het minste van twee kwaden" noemt. Stakingen in Amerika. Uit verschillen de deelen van de Ver. Staten komen be richten van groote stakingen. In New York alleen zijn 25.000 arbei ders, voornamelijk vrouwen en meisjes, die lid zijn van de White Goods' Wor- kers Union, in staking gegaan, waardoor 500 bedrijven der stad worden getroffen. Voorts zijn 60.000 kleermakers. 10.000 man van de wasscherijen, schilders en strijkers en 10.000 arbeiders der boorden- industrie in staking. Ten zuiden van de Hudsonrivier in New Yersey, zijn 100 ververijen met in het geheel 15.000 arbeiders gesloten, op grond van een voor twee weken door de zijdewevers in dit district uitgeroepen sta king, waardoor in totaal 35 a 40.000 ar beiders werkloos zijn geworden. Al deze stakingen houden verband met moeilijkheden tusschen werkgevers en werknemers. JAPAN BREIDT ZIJN LEGER UIT. Het telegraafagentschap Rengo meldt dat het Japansche ministerie van oorlog in overweging heeft de benoeming van een commissie ter uitwerking van plannen voor een uitbreiding van het leger, in verband met de verantwoordelijkheid van Japan voor het Mandsjoekwo-protocol. Generaal Araki, de Japansche minister van oorlog heeft een langdurige bespre king gehad met Takahasji, den minister van Financiën, in hoofdzaak over de quaestie, hoe voorzien zou kunnen wor den op de volgende begrooting in de zware kosten voor leger en vloot. MARINE-STRAFZAKEN. Soerabaia, 12 Sept. De Zeekrijgsraa« veroordeelde wegens opruiing twee In- landsche stokers resp. tot een jaar en acht maanden en een jaar en zes maanden ge vangenisstraf, beiden met ontslag uit de», dienst en ontzetting uit de bevoegdheid om bij de militaire macht te dienen. In een nieuwe zaak tegen een Inland- schen schepeling, beschuldigd van dienst weigering, luidden eisch en vonnis acht maanden gevangenisstraf, onder aftrek van den tijd doorgebracht in preventieve hechtenis, met ontslag uit den dienst. DE OPENING VAN DE ZITTING DER STA TEN-GEN ER AAL. Het hoofdbestuur van de vereeniging „De Princevlag" heeft de leden van alle afdeelingen opgeroepen om op Dinsdag 19 September, ter gelegenheid van de plech tige opening der Stat-en-Generaal door de Koningin, te elf uur voormiddag aanwezig te zijn aan de Weteringkade nabij het Rijswijksche plein in Den Haag. ten einde KANTOOR DEN KELDER zich achter bet vaandel der vereeniging te scharen. Ds. A. G. van Hoogenhuyze en de heer F. K. Lotgering, respectievelijk voorzitter van de commissie van advies en voorzitter van het uitvoerend comité van het natio naal huldigingsdefilé op 9 September j.1. te Amsterdam, roepen Oranjegezind Ne derland en alle partijen, die voor orde en gezag zijn, op om op 19 September a.s. zich met oranje getooid naar Den Haag te begeven om van hun aanhankelijkheid aan het Koningshuis en regeering blijk te geven, maar tevens om te zoigen, dat in alle gemeenten van Nederland voo dien dag bijeenkomsten worden belegd en het uitsteken van de nationale driekleur wordt bevorderd, ten einde te maken, dat 19 September geen roode, maar een Oranje Dinsdag wordt. DE UITLATING VAN DS. VAN HOOGENHUYZE. De afd. Den Haag van den A. N. F. B. heeft het volgende telegram gezonden aan ds. A. G. H. van Hoogenhuyze te Am sterdam: „Alg. Ned. Fascisten Bond, afdeeling Den Haag, in vergadering bijeen, brengt u dank en hulde voor gesproken woorden aan feestdiner huldigingsdefilé." (w.g. J. M. v. d. Bijl, afdeelingsleider). UITZENDING VAN DE TROONREDE. De troonrede, die de Koningin Dinsdag bij de opening van de zitting der Staten- Generaal zal uitspreken, zal over de bei de Nederlandsche omroepzenders worden uitgezonden. Tevens zijn maatregelen getroffen om deze rede ook in Nederlandsch-Indië hoorbaar te maken. Behalve de Phohizen- der zullen ook drie rijkszenders te Koot wijk de rede uitzenden, n.i. T.D.V. op 24.8 j M., P.C.K. op 16.3 M. en de nieuwe labo ratoriumzender P.C.X. op 16.034 M. golf lengte. Deze laatste zender zal door den Indi- schen dienst worden gerelayeerd. De aandacht wordt er oppevestigd, dat deze zender, zonder bijzondere hulpmiddelen, niet door het publiek kan worden ont- ivangen. Er zal zorg worden gedragen, dat ook de luisteraars in Suriname en Curacao kunnen meéluisteren. De N. Rott. Crt. meldt naar aanleiding hiervan nog het volgende: In het avondblad van Maandag is ge- meld, dat de rede van de Koningin in het Stadion te Amsterdam, welke over den Phohi-zender naar Nederlandsch-Indië is uitgezonden, daar te lande woordelijk kon worden gevolgd. Dit blijkt geheel onjuist te zijn. Wij vernemen thans uit Indië, nat i de bladen op Java alles behalve te spre- ken zjjn over deze uitzending, waarvan practisch in het geheel niets is terecht gekomen. De bladen uiten hun groote teleurstelling en vragen, waarom de rijkszenders te Kootwijk niet voor de uit zending hebben zorggedragen. Tn verband met deze omstandigheid doet het ons genoegen, aldus het blad, dat blijkens bovenstaand communiaué de uit zending van a.s. Dinsdag door de be proefde rijkszenders zal plaatts hebben. DENK OM HET HERIJKEN UWER MATEN EN GEWICHTEN! Aan belanghebbenden wordt in herin nering gebracht, dat alle maten en ge wichten op 1 October voorzien moeten zijn van het goedkeuringsmerk g (keine druk letter). Maten en gewichten, die dit goed keuringsmerk nog niet dragen, behooren zoo spoedig mogelijk en in elk geval vóór 1 October aan een ijkkantoor te worden aangeboden. 150 gram, rose, zalm, groen, bleu, wit 100 gram, korenblauw, bleu, groen geel, rose, wil, zalm, terra, rood, beige, bruin, licht-blauw zeer mooi, in 12 fijne kleuren, 100 gram in 20 kleuren, 50 gram Ct. in 10 kleuren, 50 gram 24 ct. Extra koopje, fijne kleuren, 100 gram moderne kleuren, 100 gram zeer fijn, 100 gram gemelleerd, in 10 kleuren, 70 lood Ct. zeer sterk, 100 gram i BEL OP TEL. 533 bbb garage manshanden Bouds Garage A N. W. B. DE STEUN AAN MELKVEEHOUDERS Naar de „Nw. Rott. Crt." verneemt, is op het ministerie van oeconomische zaken een algemeene maatregel van bestuur in voorbereiding, waarbij aan den minister van oeconomische zaken machtiging zou verleend worden om uit het Crisis-zuivel- fonds aan de houders van melkkoeien en kalfdragende koeien een uitkeerlng van -5 per beest te geven. In de vergadering van den Noord-Brabantschen Christelij ken Boerenbond heeft de heer L. Biick- Vertelling van F. M. DOSTOJEWSKI. 2) Iwan Iljitsj Pralinski was daarna in een aristocratische kostschool opgevoed, en, hoewel hij daarvan niet al te veel weten schap rnee naar huis bracht, was zjjn amb telijke werkzaamheid toch succesvol voor hem geweest, daar hij den rang van gene raal bereikt had. Zijn ondergeschikten bielden hem voor een knappen kop en stelden nog grooter verwachtingen op zijn verdere carrière. Stepan Nikiforowitsj evenwel, onder "wien hij zijn ambtelijke loophaan begonnen was, en bijna tot den generaalsrang had voortgezet, had hem nimmer voor een bizon-der bekwaam ambtenaar gehouden en ook geen verwachtingen omtrent hem. Maar het beviel hem. dat Iwan Iljitsj van goede familie was, vermogend was (hij bezat namelijk een groote huurkazerne met een bestuurder), verwant was aan aanzienlijke families en zich fatsoenlijk wist te gedragen. In stilte keurde Stepan Nikiforowitsj het in hem af, dat hij er zulke phantastische, lichtzinnige gedach ten od na hield. Iwan Iljitsj zelf had nu en dan het gevoel, dat hii te veel eigen liefde en sentimentaliteit bezat. Het was merkwaardig: af en toe kreeg hij aanval len van een soort pijnlijke schaamte, die zelfs veel leek op licht berouw. Met hart zeer werd hii zich dan bewust, dat zijn geest toch niet in staat was zulke hooge vluchten te maken als hij gemeend had. Op zulke oogenblikken verviel hij in een soort droefgeestigheid, hetgeen vooral het geval was als zijn aambeien begonnen te steken. Hij sprak van zijn leven dan als een mislukking, verloor het geloof (altijd heel in de stilte van zijn innerlijk wezen) aan zijn rhetarische begaafdheden en schold zichzelf voor een zwetser en praat jesmaker. Deze overwegingen strekten hem nu weliswaar tot eer, maar verhinderden hem geenszins een half uur later het hoofd weer omhoog te dragen, dfiest en moedig te zijn en zich met des te grooter hard nekkigheid en eigendunk wederom aan de overtuiging over te geven, dat hii toch nog slagen zou in zijn eerzucht, niet alleen een hoogwaardigheidsbekleeder te zullen worden, maar een werkelijk groot staats man, welks nagedachtenis in Rusland nog lang zal blijven voortleven. Hii had visioe nen van standbeelden, die voor hem zou den worden opgericht. Uit het bovenstaande blijkt, dat Iwan Iljitsj hoog grijpen wilde, hoewel hii zijn ongebreidelde droomen en fantasieën diep in zijn binnenste verborg, zelfs met een soort angst ervoor. Om kort te gaan, hii was een goed menscb en had iets van een dichter in zich. II. In de laatste jaren waren deze pijnlijke oogenblikken eener ontnuchtering en ont goocheling vaker bij hem voorgekomen. Hij was in hooge mate argwanend en prikkelbaar geworden, en had een neiging elke tegenspraak als een beleediging op te vatten. Maar de economische opleving van Rusland wekte in znij ziel opnieuw groote verwachtingen. En de rang van generaal, die hem werd verleend, werkte in dezelfde richting. Zijn tred werd elas tisch; zelfs ging hij het hoofd rechtop dragen. Hij begon met kunstvolle rheto- riek te spreken en veel te spreken ook. hij praatte over de nieuwste ideeën, die hij tot verrassing van zijn bekenden, buiten gewoon snel tot de zijne gemaakt had en waarvoor hij fanatiek vocht. Hij zocht ge legenheid om te spreken, reed de stad rond bij alle bekenden en het duurde niet lang of hij werd algemeen als een buiten gewoon vooruitstrevend mensch erkend, hetgeen hem zeer verheugde. Dezen avond evenwel, nadat hij vier glazen champagne liad gedronken, werd hij buitengewoon levendig en welbe spraakt. Hij wenschte vurig Stepan Niki- forowitsje. dien hij vóór dezen avond in geruruen tijd niet had gespreken, tot al zijn nie iWe inzichten en beschouwingen te btkeeren, want nog altijd achtte hij dezen 1 oog en had hij eerbied voor diens levensbeschouwing. Maar, zonder er noch tans een oorzaak voor te kunnen aanwij zen hield hij hem voor een reactionair. Vandaar dat hij dezen avond met grt<te overtuiging en gloed het woord tegen hem voerde. Stepan Nikiforowitsj ant woordde bijna in het geheel niet. maar hoorde met een slim gezicht toe, hoewel het onderwerp hem overigens wel inte resseerde. Iwan Iljitsj wond zich meer en meer op en nam in den ijver van den strijd die overigens slechts van eene zijde werd gevoerd vaker dan wel goed was een slok uit ziin glas. Telkenmale greep dan Stepan Nikiforowitsj de flesch weer en vulde het glas weer, een handeling, waar door Iwan Iljitsj zich ineens, hij wist zelf niet hoe, beleedigd gevoelde. Zijn stemming werd nog slechter, doordat Semjon lwanowitsj Schipulenko, dien hii zeer geringschatte en bovendien nog vreesde wegens zijn niets ontziende, boos aardige grappen, zich bij dit twistgesprek afzijdig hield, zwijgend toehoorde, en va ker dan passend was glimlachte. „Ze hou den mij naar het schijnt voor een groen tje", was de gedachte die Iwan Iljitsj door het hoofd ging. „Neen, het is tijd, al voor lang had er verandering moeten komen in den toe stand," ging hij met groote heftigheid voort. „Wij Russen komen al te zeer ach teraan in alles en volgens mijn meening is het eerste en belangrijkste humaniteit. Humanteit jegens zijn ondergeschikten, men mag niet vergeten, dat ook zy men- schen zijn. De humaniteit zal ons uif alle nooden helpen en onze redding wor den". „Hi, hi, hi!" lachte Semjon lwanowitsj. „Maar waarom scheldt u eigenlijk zoo op ons?" vroeg nu eindelijk Stepan Niki forowitsj met een beminnelijken glimlach. „Tk moet eerlijk bekennen, Iwan Iljitsj, dat ik tot nu toe nog niet goed wijs kon worden uit uw uiteenzettingen. U heeft het over humaniteit. Daarmede bedoelt u wel de menschenliefde, nietwaar?" „Ja. voor mijn part kunt u het ook menschenliefde noemen. Ik...." ..Met uw verlof! voor zoover ik het beoordeelen kan. is dat echter niet het eenige punt. waarover het gaat. Men schenliefde heeft altijd voor iets goeds en noo'znkebiVs gegolden Maar hervormers bppalen zich toch nW tot menschen'ief'e alleen. A lerlei andere vragen worden op geworpen. zooals die betreffende den toe stand der boeren, de inrichting onzer ge rechtshoven, de sociale verhoudingen, het brandewijnmonopolie, zedeliikheidsopvat- tingen, enenontelbare andere problemen. Als dat allemaal ineen9 zou moeten komen, zouden groote catastrofen in ons gansche staatsbestel daarvan het gevolg zijn. Dat is het wat ons zorg geeft en niet de enkele humaniteit".... „Ja, ja, de zaak gaat veel dieper", merk te Semjon lwanowitsj op. „Dat weet ik heel goed, Semjon lwano witsj", zeide Iwan Iljitsj op scherpen en spottenden toon. „Veroorloof mij evenwel de opmerking, dat ik, wat een klaar en duidelijk inzicht in al deze zaken betreft, mij in geen enkel opzicht met u kan me ten; maar ik ben zoo vrij op te merken, dat u, Stepan Nikiforowitsj, mii niet be grepen hebt".... „Inderdaad, dat heb ik werkelijk niet". „Het denkbeeld, waaraan ik vasthoud, en waarvoor ik steeds weer op de bres sta, is dit, dat de humaniteit, en in het bizon der die jegens den ondergeschikte, de humaniteit van den hoogeren beambte jegens den klerk en van den klerk jegens den gewonen man uit het volk. dat die humaniteit, zeg ik, ons als hoeksteen kan dienen voor de hervormingen, welke ons te wachten staan. Waarom? Dat zal ik u zeggen. Laten we de volgende logische redeneering toepassen: als ik humaan ben. zal daarvan het gevolg zijn. dat men van mii houdt; ais men van mii houdt, zal daarvan het gevolg zijn, dat men mii ver trouwt; als men mii vertrouwt, zal daarvan het gevolg ziin. dat men mii gelooft; als men mij gelooft, zal daarvan het gevolg zijn. dat men van mii houdt.... dat wil zeggen, ik bedoel: als men mii gelooft, zal het gevolg daarvan zijn. dat men ook aan de hervormingen gelooft, dat allen om zoo te zeggen de kern der zaak begrijpen, elkander bü wijze van spreken geestelijk omarmen en in alle vriendschap de, kwes tie waarom het gaat afwikkelen. Waarom lacht u, Semjon lwanowitsj? Is dat zoo moeiyk te begrijpen?" Stepan Nikoforowitsj trok zwijgend de wenkbrauwen omhoog, blijkbaar hoogst verwonderd over dat wat hii zooeven had gehoord. „Ik geloof, dat ik een beetje te veel ge- ironken heb", merkte Semjon lwanowitsj op, „en dat beïnvloed mijn bevattings vermogen. ik ben zoo licht in het hoofd". Iwan Iljitsj maakte onwillekeurig een krampachtige beweging. „Wij zetten het niet door", zeide plotse ling en na kort nadenken Stepan Nikifo rowitsj. 7 „Wat bedoelt u daarmee, dat wij het niet doorzetten?" vroeg Iwan Iljitsj, die over de onverwachte korte opmerking van Stepan Nikiforowitsj zeer verbaasd was. „Heel eenvoudig: we zetten het niet door", herhaalde Stepan Nikiforowitsj, die er zich blijkbaar niet verder over wilde uitlaten. _..U bedoelt waarschijnlijk, dat men nieuwen wijn ook in nieuwe vaten moet gieten", antwoordde Iwan Iljitsj niet zon der ironie. „Ik vind dat niet noodig; wat mijn persoon betreft, ik sta in voor me zelf." Op dit oogenblik sloeg de klok half twaalf. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1