HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1933. TWEEDE KAMER. Criminaliteit in Oss. DE REVOLUTIE OP CUBA. Gemeld wordt, dat onder invloed van ..Russische agenten" en van de radicale ABC-organisaties der studenten de be weging voor een algemeene staking op Cuba scherper vormen aanneemt. Werk lieden in de wasscherijbedrijven. ldeer- makers, melkbezorgers en bierbrouwers zijn reeds in staking gegaan. De bakkers en dè bouwvakarbeiders hebben eveneens besloten onverwijld te staken. Onder de industrie-arbeiders heerscht groote op winding. De nieuwe president zou reeds het plan hebben gehad af te treden en zou slechts op het dringende verzoek van Batista zijn aangebleven. De 500 opgesloten officieren. De Amerikaansche ambassadeur Wel les, die mede in het hotel Nacional, waar de 500 weerspannige Cubaansche officie ren verblijfhouden, intrek had genomen, heeft dit gisteren verlaten en zijn intrek in een ander hotel genomen, evenals andere Amerikanen. Het aantal officieren, die nu nog in het hotel verblijven, wordt op 500 geschat. Zij hebben geen antwoord gegeven op San Martin's ultimatum en aangezien het hotel-personeel vertrokken is, hebben ze hun eigen maaltijden bereid. De directie wil hen gaarne kwijt, maar is tegenover 500 gewapende officieren natuurlijk mach teloos. Intusschen heeft de nieuwe regeering een vrijkorps van studenten en arbeiders opgericht, dat reeds zijn eerste oefeningen heeft gehouden. Het cordon om hotel Nacional ingetrokken. Aguada, de nieuwe minister van oorlog, heeft bevolen, dat de troepen, die het Hotel Nacional ingesloten hielden, terug getrokken moeten worden. De nieuwe re geering wil geen conflict uitlokken met de officieren, die trouw zijn gebleven aan Cespedes. De officieren zijn nu vrij om naar hun woningen terug te keeren. Steun van <le studenten in Pa nama. Reuter meldt uit Panama: De studentenvereeniging heeft den pre sident van Panama verzocht het voor beeld te volgen van Mexico en terstond de nieuwe Cubaansche regeering te er kennen. Tevens werd gevraagd dat Panama, evenals Argentinië, aan de Ver. Staten haar verzet tegen interventie op Cuba zou te kennen geven. FANATIEKE JAPANNERS. Deputatie met negen afgesneden pinken. De Japansche minister van oorlog ge neraal Araki. ontving een petitie van 9 jongelieden, die verzachtende omstandig heden bepleitten voor de 11 cadetten, be schuldigd van medeplichtigheid aan den moord op den 77-jarigen eersten minister Inoekai, welke in Mei van het vorige jaar is gepleegd. De jongelieden, die de petitie indien den, hadden elk hun pink afgesneden en deze 9 lichaamsdeelen met de petitie aan den minister gezonden, als bewijs van de fanatieke belangstelling, welke het proces tegen de cadetten in de nationalistische kringen des lands had verwekt. DUITSCHLAND HELPT DE WERKLOOZEN. Eenmaal in de maand een mid dagmaal voor 30 cent. Een Wolffbericht uit Berlijn meldt, dat rijksminister Göbbels in een bijeenkomst in het rijksministerie voor Propaganda een rede heeft gehouden, welke tot onder werp had: De strijd tegen honger en ellende. „Met geweldige krachtsinspanning is het de rijksregeering gelukt om het leger werkloozen met 2 millioen te verminde ren," zeide hij. Toch moet er rekening mee gehouden worden, dat er dezen win ter nog een millioen werkloozen zullen zijn. Het steunen van deze werkloozen is een zaak van het geheele volk. Niemand mag zich daaraan onttrekken. Om den noodlijdenden te toonen, dat het geheele volk met hen meeleeft, zal de eerste Zondag van elke maand hun wor den gewijd. De regeering doet op het ge heele volk een beroep om op dien Zondag 's middags niet meer dan één gerecht te eten. van 50 pf. per persoon. Dit zal ook in de restaurants en hotels worden inge steld. De aldus gespaarde gelden zullen aan de hulpkassen worden afgedragen. De rijksleiding van de winterondersteu- ning zal in Berlijn gevestigd zijn; deze zal de hulpverleening organiseeren. Op be paalde Zondagen zullen in het geheele rijk collectes worden gehouden. Voorts zal een openbare loterij van 50 pf. worden georganiseerd. Een ieder, die maandelijks een geregeld bedrag geeft, kan een plaatje krijgen met het opschrift: ,.Wir helfen", om dat aan zijn huisdeur te be vestigen. Hierdoor wordt hij van verdere inzamelingen vrijgesteld. Het ingezamelde geld zal voornamelijk voor het inkoopen van levensmiddelen, huisraad, enz., gebruikt worden. Met schouwburg-, film- en concert directies waren overeenkomsten gesloten, dat de noodlijdende bevolking zooveel mogelijk vrijkaarten zou krijgen. Göbbels besloot met de woorden, dat het volk een „Not- und Brotgemein- schaft" zou zijn, en het woord ..algemeen belang gaat vóór eigenbelang zou thans waarheid worden. DUITSCHLAND WIL WEDER KOLONIËN. Voor den oorlog ijverde Duitschland hard om onder de koloniale mogendheden een plaatsje te krijgen. Men zal zich her inneren. dat het in Oost-Afrika reeds een kolonie had verkregen. Na den oorlog is het dit alles ontnomen en hebben de Ge allieerden het verdeeld. Dat het land thans weer reikhalzend naar het bezit van koloniën uitziet, is begrijpelijk, omdat deze nu eenmaal van vitaal belang voor de wel vaart van zoo n land zijn. Wij lezen thans in de „Java Bode" een beschouwing van Z(entgraaff), die des tijds o.a. te Hamburg een bijzondere stu die maakte van de Duitsche zijde van het koloniale probleem, van Duitschlands verlangen naar koloniën: Problemen als dat der koloniën, moet men van ruim standpunt bezien, ver buiten den nationalen horizon. Dan heeft men te realiseeren. dat de koloniale jx>sitie van alle Westersche mogendheden, gesteld tegenover die der overheerschte volken, zich buitengewoon ten nadeele van eerst genoemde partij moet wijzigen. Immer blijft het machtsbeginsel, ook voor den modernen kolonisator, een element van groote beteekenis. De resultaten der plaats gehad hebben de machtsverschuiving teekenen zich reeds thans af op velerlei gebied. Men kent de verschijnselen, doch het gansche proces, in zijn wereldhistorische beteekenis, speelt zich af over eene periode van vele tien tallen jaren en men kan naar de resultaten slechts gissen. Het is, voor alle Westersche kolonisee- rende staten, van het uiterste belang, dat het Duitsche volk zoo spoedig mogelijk weer in hun rijen wordt opgenomen. Het koloniale vraagstuk heeft nog slechts ten deele een Éngelsch, Fransch of Hollandsch karakter, en het raakt een algemeen belang. TOENEMENDE WERKLOOSHEID. Van 12 lot 26 Augustus met 5767 gestegen. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede: Bij 10ö4 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 26 Augustus 306.507 werkzoekenden ingeschreven, waaronder 291.920 mannen. In totaal waren werkloos 279.909 personen, waaronder 270.528 mannen. Op 12 Augustus bedroeg het aantal ingeschrevenen bij een gelijk aantal orga nen der openbare arbeidsbemiddeling 300.387. Hiervan waren werkloos 274.142 personen, waaronder 265.085 manen. Het aantal werkzoekenden is derhalve in de periode van 12 tot 27 Augustus gestegen met 6.120, het aantal, werkloozen met 5.767 NED. BOND VAN KLEINHANDEL- DRIJVENDEN MIDDENSTAND. De Nederlandsche bond van den Klein- handeldrijvenden Middenstand, heeft den voorzitter van den raad van ministers ver zocht er op te willen aandringen, dat ar tikel 2, lid a, van de wet op de Winkel sluiting zai worden ingetrokken, opdat de nog bestaande bedrijven voor een volko men ondergang worden behoed. Tevens heeft de bond aan den minister van oeconomische zaken en arbeid ver zocht een regeling te willen treffen, op dat er voor de kleinhandeldriivenden meer margarine beschikbaar wordt gesteld, daar dezen door de wet op de Winkelsluiting reeds gedupeerd zijn en de winst van den handel in margarine niet kunnen missen. (Dit artikel bevat het verbod om des Zondags winkels geopend te mogen heb ben. Red. Held. Crt.). WETHOUDERSCRISIS TE AMSTERDAM. De heeren Abrahams, Douwes en Kropman dienen hun ontslag lil. Ingevolge een door den gemeenteraad aangenomen motie-Weiss c.s., waarin den wethouders Abrahams, Douwes en Krop man verzocht werd hun portefeuille ter beschikking te stellen, hebben deze wet houders ontslag uit hun ambt genomen en den gemeenteraad daarvan kennis gegeven. Zij zullen vanzelfsprekend hun functie blijven waarnemen, totdat er opvolgers zullen zijn benoemd. Daartoe zal Maandag a.s. de gemeenteraad bijeenkomen. JAN A. VAN ZUTPHEN. Dinsdag 12 September j.1. kwam een groepje oud-diamantbewerkers bijeen ter bespreking van bet plan, hun ouden vriend Jan van Zutphen ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag (7 October a.s.) op de allereenvoudigste en intieme wijze, zonder eenig officieel vertoon, gezamen lijk geluk te wenschen. NEUTRALE SCHOOL TE ALKMAAR. Beroep van het gemeentebe stuur inzake de vernietiging van een raadsbesluit. De afdeeling voor de geschillen van be stuur van den Raad van State heeft een beroep van den gemeenteraad van Alk maar tegen een besluit van Gedep. Staten van Noord-Holland behandeld, waarbij ver nietigd is een besluit van dien raad om geen medewerkin» te verleenen aan de oprichting van een school der Neutrale Sohoolvereeniging aldaar, waartoe deze vereeniging medewerking bad gevraagd. Ged. Staten vernietigden dit besluit op grond dat aan alle formaliteiten door het schoolbestuur was voldaan. I Mr. Wendelaar, burgemeester van Alk maar, zeide, dat het gemeentebestuur van Alkmaar van meening is. dat het besluit van Ged. Staten niet meer bestaat na de inwerkingtreding van de wet-Marchant. Op deze vraag kon spr. echter thans geen antwoord krijgen. Hü stond dus voor de moeilijkheid een beroepschrift toe te lich ten. dat niet meer ter zake dienende was. Pleiter zette uiteen, dat de nieuwe school geen krachtige geloofs- of geestesrichting vertegenwoordigt, maar hetzelfde wil als de openbare school. Om op deze wijze de uitgaven te verhoogen. achtte pl. niet te tolereeren. Hij beriep zich o. m. op een beslissing van den minister van onderwijs in zake de Montessorischool te Bioemen- daal, in welke beslissing tevens gelet werd op de zeer bijzondere tijdsomstandigheden. In de totstandkoming van de wet-Mar- chant (art. 8) vond het gemeentebestuur rechtvaardiging in het genomen besluit van den raad. Mr. Th. G. Dornier, directeur van het Centraal Adviesbureau voor publiek recht en administratie, te 's-Gravenliage. heeft namens de sohoolvereeniging het beroep bestreden. Hü ontkende, dat hier sprake zou kunnen zün van vervallenverklaring van het beroep tegen het raadsbesluit. De wet zwfigt daarover en daarom moet hier geoordeeld worden naar den stand der wet geving op het oogenblik van de indiening van het beroep. Voorts meende pleiter, dat het besluit van Ged. Staten niet valt on der art. 8 der nieuwe wet, omdat hier sprake zou kunnen zün van beschikbaar stelling van lokalen. Pl. meende, dat het gemeentebestuur buiten zün bevoegdheid is getreden door het karakter van het on derwijs te gaan beoordeelen, dat krach tens de l.o.-wet niet ter sprake mag komen. In deze zaak zal de Kroon later be slissen. HET EINDE VAN HET MOOIE WEER. De weerkundige medewerker van het „Vaderland" schrijft: Toen de korte reeks van regendagen van 20 tot 24 Augustus geëindigd was, begon de groote periode van droog, zonnig weer, die met een korte onderbreking bij den overgang van Augustus op September tot eergisteren heeft aangehouden. Wij hebben dus achttien dagen bijna zonder onderbeking buitengewoon mooi weer ge had. Op de meeste dagen van deze periode was het weer wolkenloos en dus den ge- heelen dag zonnig. De wind was over het algemeen zwak en de temperatuur bewoog zich op een zoodanige hoogte, dat het wreer steeds aangenaam warm was. Regen viel zoo goed als in het geheel niet, kortom, het weer voldeed in alle opzichten aan de hoogste verwachtingen, die men er in de zen tijd van het jaar van zou kunnen koesteren. Deze voor ons klimaat buitengewoon lange periode van mooi zomerweer trekt niet alleen onze aandacht door haar zeer langen duur, maar ook doordat zii voor goed de meening logenstraft, dat de tegen woordige zomers niet meer zoo mooi zijn als zij in vroeger jaren waren en zii heeft in dit opzicht ongeveer dezelfde betee kenis ta!s de strenge winter van 1928'29 tegenóver de voor dien tijd heerschende meening, dat in ons land „tegenwoordig geen koude winters meer voorkomen", t- Het is thans nog iets te vroeg om de eindrekening van den zomer 1933 op be maken, maar het is nu al mogeliik te zeg gen, dat deze als het ware een batig saldb zal aanwijzen, tot welk resultaat de laatste periode van mooi weer belangrijk heeft bijgedragen. Wat nu het einde van deze mooiweer- periode betreft, valt over de oorzaak daar van het volgende te berichten. Reeds Zon dag wees een lichte doorgaande barome terdaling erop. dat bet groote gebied van hoogen druk. waaraan wü dit mooie weer te danken hadden, in kracht begon af te nemen De ontwikkeling van een depres- siegebied in het Zuidwesten, dat zich lang zaam Noordoostwaarts uitbreidde, was eveneens een vage aanduiding, dat het wel eens spoedig uit zou kunnen zijn met het mooie weer. Sedert zich deze eerste waarschuwende teekenen voordeden, is het genoemde ge bied van hoogen druk als het ware in tweeën gebroken. De breukplaats bevindt zich ongeveer over de Noordzee en het in dringen van de depressie, die in het Z.W. lag, aan den Zuidkant in het gebied van hoogen druk, heeft de breuk helpen vol tooien Hiermede is de eigenlijke basis van het mooiweer-gebied dermate aange tast, dat nu de hechte grondslag voor hel der droog en windstil weer is gaan ont breken. Dit zegt op zichzelf genoeg om trent de verdere vooruitzichten en is reeds het voornaamste deel van het antwoord op de vraag: Is het mooie weer voorgoed ge daan? Toch is m. i. de verstoring nog niet ver genoeg gevorderd om een definitief ant woord op deze vraag te mogen geven. Zoo- we! de reeds genoemde depressie over Z.W. Europa als een kleine ondiepe, die zich over de Noordzee heeft gevormd, zijn nog te zwak en weinig ontwikkeld. Een sterk luchtdTuk verval is nog evenm in tot ontwikkeling gekomen. Daarom is er nog weinig van te zeggen hoe het verder zal gaan. DE EERSTE REGEN. Het zal ons eenige moeite kosten schrijft het Handelblad, het verschünsel »regeu«, dat zich gisteren weer heeft voorgedaan, als iets gewoons te gaan beschouwen. In de weken, die achter ons liggen, zyn wij het anders totaal ontwend. Van de 19 da gen, dus byna drie weken, van 25 Augustus tot en met 12 September, is alleen de le September te Amsterdam een regendag geweest. Op de overige 18 dagen heeft J het in het geheel niet geregend, zelfs geen motregen is er voorgekomen. Nog opvallender is misschien, dat'gis teren 13 September te Amsterdam voor het eerst sinds meer dan twee maanden de zon den heelen dag niet te voorschijn is gekomen. Om zoo'n dag te vinden moe ten we teruggaan tot 5 Juli! Eu voor dien datum tot 10 Juni. Dit mag wet beschouwd worden als een bewijs te meer voor de voortreffelijke eigenschappen van den afgeloopen zomer. Zitting van Dinsdag 12 September. De heer Rutgers wordt beëedigd en neemt zitting. U n iform verbod. Aan de orde is het wetsontwerp inzake het unilormverbod. De heer Li ng beek (herv. geref.) be toogt. dat. als communistische partijen niet verboden worden, het dragen van bepaalde kleeding bezwaarlijk wel ver boden kan worden. Spr. wil ook het open baar vertoonen van de pauselijke vlag strafbaar te stellen. De heer West er man (n. h.) noemt dit wetsvoorstel een crisisontwerp. Spr. is verbaasd over de houding van dezen minister jegens de fascisten in het alge meen. De fascistische groepen zijn niet de gevaarlijkste vormen van machtsontwik keling. De heer Boon lib.betoogt, dat de Graal slechts een godsdienstige, de A.J.C. en de Roode Valken echter een politieke strekking hebben. De heer Roestam Effendi (com munist) oefent kritiek op het karakter van dit wetsontwerp. De heer Albarda (s.d.) betreurt, dat de regeering zich niet heeft bepaald tot een uniformverbod. Het fascisme is een gevaar voor de onafhankelijkheid van ons land. Spr. wil een verbod van poli tieke onderscheidingsteekenen voor de jeugd in de scholen. De A.J.C.-kleeding is slechts kampeerkleeding. De heer Schaepman (r.k.) moti veert zijn stem voor het ontwerp. Ook de staatk. ger. heer Zandt is er vóór. De a.r. heer van D ij k aanvaardt het wets ontwerp slechts als een aanwijzing in de richting waarin moet worden gegaan zoo ver de omstandigheden toelaten. De v.d. heer J o e k e s ziet in het dra gen van kleeding en onderscheidings teekenen een machtsaanmatiging en juicht op dien grond het ontwerp toe. De h< V i s s c h e r ar.wenscht een krachtige gezagshandhaving, de heer Sneevliet (rev. soc.) is er natuurlijk tegen: hij ver gelijkt het ontwerp met elastiek: blijkt de rekbaarheid niet groot genoeg, dan komt er een nieuwe wet. Verder zijn er nog de heeren Snoeck Henkemans chr. hist.) die vóór, Schalker (communist), die er tegen zijn, waarna minister van S c h a i k aan het woord komt. Hij zegt, dat het wetsontwerp weinig bestrijding heeft ondervonden. De regee ring heeft zich niet laten leiden door anti fascistische tendenzen en ook niet de com munistische partij op het oog gehad. Z.i. heeft het dragen van al die uniformen wel degelijk een uittartend karakter. Vroolijkheid verwekte de geestige uit lating, dat, wie op normale wijze tot poli tieke ontwikkeling wil komen, geen kleer maker noodig heeft. Dan is er nog een reden voor de regeering om met dit ont werp te komen, n.1., dat door de geünifor meerde g.oepen een militaire machtsfor matie ontstaat, welke geen regeering dulden kan. Hij geeft voorts de toezeg ging, dat hij aandacht wijdt aan excessen, die tegenwoordig veel voorkomen in ver gaderingen en geschriften en dat hier tegen maatregelen worden overwogen. Tenslotte wordt, nadat een amende ment van den heer Albarda om niet te verbieden vlaggen en vaandels, uitdruk king van een bepaald staatkundig streven, verworpen is, het wetsontwerp aangeno men. Sociaal-democraten, communisten en de revolutionaire socialist Sneevliet «temmen tegen. Daarna komt aan de orde het wetsont werp tot aanvulling der Hooger Onder wijswet (wering van buitenlandsche stu denten). Het wordt aangenomen met de i stemmen der soc. dein., communisten, vev. i soc. en den liberalen heer Boon tegen. De maatregel worde alleen bij uiterste nood- jzaak toegepast en dient om aan Neder landers de voorkeur te geven. Eveneens wordt aangenomen een wets ontwerp tot wijziging van den naam van het ministerie van oeconomische zaken en arbeid in dien van „sociale zaken". Woensdag wordt de behandeling van het ontwerp omzetbelasting voortgezet. Aan de orde is lijst A goederen waar van weeldebelasting wordt geheven). Minister Oud neemt over een amen dement-IJzerman om beeldhouwwerken niet hooger te belasten dan schilderijen en voortbrengselen van grafische kunst. De heer Kortenhorst (r.k.) ver dedigt een amendement om brandkasten van tabel A af te voeren. De Minister ontraadt dit, waarna de heer Kortenhorst het amendement intrekt. De heer J. ter Laan (s.d.) wil electri- sche kooktoestellen en braadroosters van lijst A schrappen om het gebruik van electrische energie ten plattelande niet te remmen. De Minister zegt al zeer tegemoet komend te zijn geweest en in dezen niet verder te kunnen gaan. De heer Van der Waerden (s.d.) wil met gas-kooktoestellen niet anders Handelen dan met electrische. Men is hier te lande met electrisch koken achter bij andere landen, b.v. bij Denemarken en Zwitserland. Hier hebben wij niet met weelde te maken. De heer Vervoorn (platt.) is tegen het amendement. De heer Bierema (lib.) is er voor. juist met het oog op de belangen van het platteland. Het amendement-ter Laan wordt ver worpen met 52 tegen 30 stemmen. De heer J. ter Laan (s.d.) verdedigt een amendement om electrische klokken en pendules beneden 25 gulden verkoop prijs of waarde van lijst A te schrappen. De Minister ontraadt dit. waarna het amendement wordt verworpen met 60 tegen 21 stemmen. De heer J. ter Laan verdedigt een amendement om goedkoope foto-toestellen en eenvoudige lenzen vrij te stellen van de weeldebelasting. 1 De Minister acht fotografeeren niet voor beroep altijd een zekere luxe. Het amendement wordt ingetrokken. De heer J. ter Laan wil post 12 van lijst A zoo wijzigen, dat er alleen haarden boven 60 gulden onder vallen en onder deden voor centrale verwarming er ook buiten blijven. De Minister heeft bezwaar, waarna het amendement wordt ingetrokken. De heer Kortenhorst (r.k.) ver dedigt een amendement om gouden en platina horloges van lijst A te schrappen. Omzetbelasting aangenomen. De Tweede Kamer heeft gisteren de beraadslaging over het wetsontwerp tot heffing van een omzetbelasting, die eenige dagen in beslag genomen hpc' ten einde gebracht. Bij de eindstemming bleken er slechts zes leden tegen te zijn. zoodat het ontwerp met een overgroote meerderheid, te weten met 86 stemmen van de 92 aan wezigen, werd aangenomen. Minister mr. P. J. Oud moest verscheidene gelukwen- schen in ontvangst nemen. Een „onbetwistbaar succes", zegt de N. R. Crt.. voor den Minister. Een aantal artikelen zijn van de be lasting vrijgesteld: wij noemen er van bloembollen, boeken, geneesmiddelen en electr. energie voor algemeen nut, die er later nog aan toegevoegd zijn. Ook zijn er nog diverse amendementen in het oor spronkelijk ontwerp van Minister Oud aangebracht. De vraag wat „weelde -artikelen wa ren, hield de Kamer nogal geruimen tijd bezig, Minister Oud was niet zeer toe schietelijk ten aanzien van vrijstellingen hiervoor, die bepleit werden. De N. R. Crt. schrijft nog over den uitslag der stemming: Minister Oud kan trotsch zijn op den uitslag. Blijkbaar leefde in de overgroote meerderheid der Kamer (ook b.v. in de sociaal-democraten, wien ditmaal zeker geen negativisme verweten kan worden) de overtuiging, dat in dezen crisistijd harde fiscale maatregelen onvermijdelijk zijn. Minister Oud, zoo gaat het blad ver der, heeft trouwens het zijne gedaan om de critici niet van zich te vervreemden; ook als hij tegenover amendementen een afwijzende houding aannam (wat onder den drang der financieele moeilijkheden nogal eens moest geschieden), wist hij door inkleeding en woordenkeuze den voorstellers het pijnlijke gevoel van een geleden nederlaag of een wrange teleur stelling te besparen. De forschheid zoo niet felheid waarvan zijn ambtgenoot en vriend Marchant in de jongste avond vergadering blijk gegeven heeft, was den Minister van financiën in het vierdaagsch debat over de omzetbelasting vreemd. Binnenland. Dr. J. Casparie, Neuroloog-psychiater te 's-Hertogenboseh, houdt zich in „De Telegraaf" bezig'met de misdadigheid in Oss, die zich de laatste weken heeft ge openbaard in een reeks zware misdaden. Uit zfjn artikel halen wü het volgende aan: Het trekt meer en meer de aandacht van heel het Nederlandsche volk, dat in en in de omgeving van het kleine Brabantsehe stadje Oss zoo ve'e en zoo zware misdaden j worden begaan. De wüze waarop daar i menschen worden vermoord en afschil we- üjk verminkt, vervult ieder weldenkend mensch met walging en afschuw. En wat ons in deze streken en vermoedelijk ook ieder die eischt dat de misdaad wordt ge straft nog het meest prikkelt, is wel, dat het zoo dikwijls voorkomt, dat politie en Justitie er niet in slagen het noodige be wijsmateriaal bijeen te brengen om tot een veroordeeling te komen. Men kent precies de schuldigen; men weet bij elk geval de daders; maar het juridisch be wijs is steeds niet te leveren. Zoo goed als nooit wordt voor een van die heeren een onderzoek naar de geest vermogens gelast. En bijna nooit vind ik termen, aldus deze schrijver, den Rechter te adviseeren een van die Ossche bende psychiatrisch te doen onderzoeken. Als psyclio-patholoog behoef ik hier dus niet te schrijven. Dat dergelijke menschen psy chisch gedegenereerden zijn, dat moreele en ethische onvolkomenheden bij hen zijn aan te toonen, spreekt wel vanzelf. Maar hier wordt een vrij groote dosis intelligentie misbruikt tot list en sluwheid in het plegen van misdaden tegen het leven en den eigendom tot het plegen van inbraken, diefstallen, etc., etc. De solidariteit, het goed georganiseerde complot, de onherroepelijkheid van hun bedreigingen en de uitvoering daarvan maakt die groote familie van misdadige elementen tot een hoogst gevaarlijke, bru tale en meer en meer op een Amerikaan sche bandietengemeenschap gelijkende bende. Hij geeft dan van die solidariteit typi sche staaltjes. HET GOUD VAN DE „LUTINE". Nog altijd ligt het goud van de „Lutine rustig op den bodem der Noordzee. De toren, door den heer Beckers na veel moeite en arbeid, geplaatst boven het wrak. is. zooals men weet, beschadigd en voorloopig is van voortzetting- van het werk geen sprake. Inwoners van Den Helder, die dezen zomer op Terschelling waren, hadden ons reeds verteld, dat op het eiland niemand meer aan het wel slagen van de onderneming gelooft. Wij vinden deze meening thans bevestigd in het „Volksblad van gisteren, dat een brief bevat van een vroegeren medewer- j ker van den heer Beckers. den heer Jansen 'uit Goch (Duitschland). Deze schrijft daarin o.a.: „Ik vind het eerlijk gezegd, schandalig om over zulken rommel zoo een kabaal in kranten, radio en vergaderingen te maken. De krantenlezers en daarmee het Hol- landsche volk zijn bewust op een dwaal spoor gebracht. Jij en Doeksen en Drost mogen niet vergeten, dat daardoor het Lutinewerk geen persoonlijke aangelegen heid van jullie is. maar een nationale zaak van het Nederlandsche volk en daarover heen van de geheele wereld. De wijze waarop deze berging geschiedt, mag geen aanleiding zijn om zoo hoog van den toren te blazen." Ook oefent hij kritiek uit op 'Beckers' systeem. Hij zegt. dat het leegpompen er van onzin is: „Werd de toren op leem gebouwd en leeggepompt. zoo zou door water en zand op de buitenzijde van den ketel een van buiten komende kracht van ca. 400 ton optreden. Van binnen staat daar niets tegenover. Het onderste deel van den toren zal als een papieren zak in elkaar klappen." Het blad deelt verder mede, dat de justitie zich thans met den heer Jansen in verbinding heeft gesteld en hem om in lichtingen gevraagd. Een deskundige stelde Zaterdag op Terschelling een on derzoek in naar den aard van de schade, aan den toren toegebracht. De andere deelgenooten in de Lutine-berging, de firma Doeksen en Dros. schijnen thans alle hoop en vertrouwen in het systeem Beckers verloren te hebben. Zij zeggen: de zee heeft den toren vernield en daar mee is aangetoond, dat het systeem niet deugt. Daarom houdt Beckers vol dat er een aanslag gepleegd is. De heer Beckers meent: zij willen van mij af en daarom zeggen zij dat mijn systeem onvoldoende was en de zee den toren heeft vernield. Maar het was wel degelijk een explosie. TEGEN EEN AUTO GEBOTST. Twee jongens te IJ muiden ge wond. Op de Wilhelminakade te IJ mui den is gistermiddag een verlce^rrongeluk ge schied. Twee jongens van uiigeeer 12 jaar, een zoontje van den heer Verhey en een zoontje van den heer Beek, wonende te IJmuiden, reden samen op een fiets achter een vrachtauto. Zy wilden passeeren,toen van tegengestelde richting een vischauto kwam aanrijden, die ze niet hadden ge zien. De bestuurder van den auto trachtte door zün stuur naar rechts te gooien een ongeluk te voorkomen. De jongens botsten echter tegen den zykant van den auto en werden tegen den grond geslingerd. Zy werden zoo zwaar gewond, dat voor beider leven wordt ge vreesd. Het zoontje van den boer V. was er het ergst aan toe. Met een schedelbreuk en beenwonden werden beiden naar het Antonius7Ï"kpnbo'c cr"b>— HET NOODWEER IN DE BUURT VAN MONIPELLIER EN MARBONNE. Omtrent het noodweer, uat in ue buurt van Montpeliier en Marbonne heeft ge woed, wordt nader gemeld, dat het meer dan vier dagen onafgebroken heeft ge regend, waardoor onafzienbave schade is aangericht. De landwegen zijn grooten- deels overstroomd en voor liet verkeer onbruikbaar. In eenige plaatsen staat het water l'/2 M. hoog in de huizen. Te Lu- zignan zijn de hoofdstraten veranderd in stortbeken. Ieder verkeer is onmogelijk. In Engeland is thans ook <!e lang ver wachte regen gevallen. VRACHTAUTO OP ONBEWAAKTEN OVERWEG GEGREPEN. Zestienjarige jongen zwaar ge wond. Gistermiddag werd een vrachtauto, be laden met drie ton bloembollen, op een onbewaakten overweg van den Ryksweg Alkmaar Helder tusschen Schooi! en Koedyk door de tractortram, die om 5.30 uit Schoorl was vertrokken, van achteren gegrepen met het gevolg, dat het 16-jarig zoontje van den eigenaar-bestuurder, den heer J. Koster, uit Beverwyk, op de rails werd geslingerd en met een hersenschud ding iu het ziekenhuis te Alkmaar moest worden oggenomen. De vrachtauto reed van Den Helder in de richting Alkmaar. Hoewel het uitzicht ter plaatse niet belemmerd wordt, is het tocii moeilykde tram te ontdekken, aangezien de tram ongeveer in gelyke richting den weg kruist. De wagen werd van achteren op ongeveer 25 cm. van het einde der tram gegrepen en bekwam slechts geringe schade. Een naast den jongen zittende knecht kwam er, evenals de bestuurder, zonder letsel af. Buitenland. DE BRAND IN DEN RIJKSDAG. De beide Fransche advocaten, rare. de Moro Giafferi en Torrès, die, zooals in- dertyd werd gemeld, door de Duitsche regeering niet werden toegelaten als ver dedigers van de beschuldigden in het proces inzake de brandstichting van het Rijksdaggebouw, hebben thans in een openbare vergadering te Parijs die plei dooien uitgesproken. Hoe het daarbij toe gegaan is, vermeldt een correspondentie in de „N. Rott. Crt.", waaraan wy het volgende ontleenen: De politie had de methode van Lyautey in Marokko gevolgd om met man en macht te komen opzetten ten einde het ingrypen tot een minimum te kunnen be perken. Agenten, gendarmes (mobiele garde) en bereden gardesoldaten, een ge weldige macht was ontplooid. Groote auto's stonden gereed om elk oogenblik ordebewaarders naar bedreigde punten te vervoeren. Zy hadden hun aandacht over deze buurt en die van de Duitsche ambas sade t*verdeelen. Herhaaldelijk ging uit den drom de kreet op, in de Rue de Lille. waar het Duitsche gezantschap geves tigd is. te gaan betoogen. Sterke afdee- lingen bewaakten er de toegangen en het verkeer door die straat werd zelfs geheel stilgezet.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 7