Een merkwaardige proef. STUDENTEN BIJ DEN NEUS GENOMEN! Een ontwikkeld gehoor of een Ingewikkelde verbeelding. (Radlobrief uit Amerika) door onzen specialen correspondent te New-York. oen. werd er bekend gemaakt, dat de »roef een weldoordachte bedriegen) was. Er hadden in het geheel geen 4 verschillende ontvangers weerklonken, doch slechts één. die door elk der vier schakelaars kon worden aangezet. De kwaliteit van het geluid was zoo danig, als men verwachten kan van een gewoon-goeden ontvanger, die eenige gebreken vertoont bij de hoogste en de laagste tonen, doch verder geen reuen tot klachten geeft. Meenende. dat er verschil moest zün. had echter 93 "i der studenten gemeend, dit verschil te hooren. Verder bewees deze proef nog eens ten overvloede, dat de meeste menschen van vier hun voorgelegde dingen het tweede kiezen en bijna evenveel het eer ste. Dat er nog zoove'en het eerste ver kozen was, min of meer een verrassing; men had gedacht, dat het verschil in percentage duidelijker gemarkeerd zou zijn. Van beteekenis is in elk geval, dat de beide eerste ontvangers tezamen 53 der uitgebrachte stemmen op zich vereenigden. Waar telkens c.ezelfde melodie weerklonk, was er echter wel licht sprake van een verslapping van gehoor en opmerkzaamheid. Wat is nu echter de belangrijkste conclusie voor de radio-industrie? Deze: dat van de meer dan middelmatige be gaafden nog 93 ncent. een verschil in muzikale kwaliteit te hooren, waar dit niet aanwezig is Het is niet waar schijnlijk. dat diezelfde personen wer kelijk bestaande, doch onbeduidende verschillen kunnen waarnemen. Tot op zekere hoogte is een verbetering van de kwaliteit eer radiotoestellen dus in het belang van den fabrikant, dcch wan neer een bepaalde grens is overschre den, zün de tijd en het geld. welke de fabrikant besteedt aan een verdere ver volmaking van zün product, verspild. Het gaat er nu alleen nog maar om, waar die grens ligt. Zü bevindt zich nict zoo heel ver van de vclmaakthpid af, doch waar juist de laatste finesses van den fabrikant greote offers eisohen. doet hij verstandiger om er zich n'et mee in te 'aten, wanneer het kooreni publiek ze toch n et meer kan appre- cieeren. Brrrr, wat een mooi weer hè met die regen. Niks lollig vind ik dat want je heb d'r niks aan en de inenschen zijn ook al kwaad en m'n moeder ook want as ik effe in een plassie op straat sta te dansen, dan wordt m'n moeder al kwaad want dan zeg ze dat ik verkou- we word. Nou, dat ben ik al zeg de meester van de week, toen wjj geschiedenis had den en toen was de meester aan 't ver tellen van dat de watergeuzen tegen de germanen aan 't vechten waren en dat toen Willem de Zwijger (u weet wel die meneer waarvan ze feest hebben gevierd omdat ie 200 jaar dood is) dat toen die meneer der bil kwam en 2pi dat ze niet meer vechten moggen. 1\0' zoo precies weet ik 't niet meer maai' 't leek der toch veel op en toen zei tl meester In eenen tegen me: En nou eens Wimple wat deeën ze toeip En omdatte Ik niks wist zei ik niaar datte ze toen een ijssie Dij Uan gin' gen haaien en toen moest ik ineeiien erreg hoesten en de andere .jongens ook en daarom kreeg ik zoo maar 200 straf, regels op van: „Ik mag niet hoesten as ik niet verkouwen ben". Nou. en toen zü ik tegen de meester datte ik wel verkouwen was en toen 2eit ie: Schrüf dan maar eens mooi üo» keer „ik ben verkouwen en daarom moet ik hoesten." Kwats hè. De marine heb nou ook een niooi ding gekregen om op te schieten «n as ze dat nou doen dan gaan ik nok eens kijken of ze 'm wel raken, want dat 23| ik nou wel fjjn kenne zien want ik heb een ouwe verreküker In de rom«r|. kist op zolder gevonden en daar gaail ik dan door küken. Der is wel glaassie uit. maar dat geef niks want dan zal ik m'n eene oog maar digstoj». pon en dan ken ik toch lekker kjjken en die nieuwe meneer van de politie is der ook en die gaat nou de baas spo. len en die meneer z'n vrouw waar i« mee etrouwd is, heb een heelehoc» bloemen gehad omdat die mevrouw man nou de baas van de politie is gi- worden en met de ontwapeningsconf). rentie gaan ze nou ok weer beginnen en dan gaan al die meneeren weer pra- ten en as 't dan afgeloopen is dan we- ten ze nog niks en dan gaan alle lan den weer oorlogsschepen bouwen om- datte liet vrede is en dan zeggen ze maar datte ze datte gaan doen voor de werrekeloosen want dun hebben <i'e ook wat te doen en nou zeg m'n vader ineens datte ie gaat rentenieren, om- dat d'r alweer salarsaftrek komp. Dat doet de minister nou want die heb geen dikke portemenee meer >ii daarom zeg ie maar tegen de amp e- naaren datte ze weer minder krüg n en nou mo.jten we belasting gaan b ia- len op koffie en zeep en groene erten en een heele hoop andere dingen en nou hen ik maar lilü datte ie van dj aappenootjes afblijft, dus die ken >e dan nog lekker krügen voor 5 c.•nt.-n een heele zak vol en as je nou be lasting derop moest betplen zou dit misschien wel 10 centen kosten en dst ken Wimple niet betalen. Of zou de minister ook van anppe- nootjes houwen"? M'n zussie moppert nou omdatte op de radio ook al belas ting komp. maar dat kan mijn niks soheelen want je heb d'r toch niks aan behalve as 't voetballen is. Maar dan mag ik d'r toch niks van hooren ot- datte m'n zussie dan net'altijd muziek wil hebben. Datte ze dan v< or mün pert d'r maar belasting opzetten. Daaaaag. Geen mensch is zoo goed, dat hem (iets ontbreekt, en ook niemand zoo Jecht, dat hg tot niets zou deugea moesten zij zich echter onderwerpen aan een ontvangst door burgemeester en gemeenteraad, een rondgang door de zalen en salons van liet stadhuis en een redevoering van den burgemeester. Hier werden Lindbergh en zijn vrouw ook begroet door Mrs. Owen, die hen uitnoodigde, om den volgenden dag bij haar te dineeren. De uitwerking van het geval. De houding van Lindbergh heeft uit den aard der zaak in Kopenhagen en in geheel Denemarken veel commentaar en critiek uitgelokt. Het comité van ontvangst heeft overal gekleurde strooi biljetten laten verspreiden, waarin het de bevolking van Kopenhagen zün ver ontschuldigingen aanbiedt, omdat .iet aan Lindbergh's komst bekendheid heeft gegeven en er zoo toe bijgedragen heeft, dat de menschen er op uittrok- New-York. Sept. 1933 Aan de universiteit te New-York heeft men een interessante psychologi sche proef genomen met betrekking tot den persoonlijken smaak van tien groe pen studenten. De resultaten worden van groote beteekenis geacht voor de radio-industrie, die nu althans van een oeel en in menig opzicht een toon aangevend deel van de Amerikaan- sohe luisteraars weet, welke eisohen zij aan hun radiotoestellen zullen stellen. Maar wist zij dit dan niet reeds uit ce Verkoopcijfers? zal men vragen. Neen, want daarbij spréken nog te veel an dere factoren mee, zooals de prijs, het uiterlijk van het toestel, de goede of minder gelukkige reclame, die voor een bepaald ontvangertype is gemaakt, de naam van den fabrikant, enz. Ai die overwegingen heeft men nu eens willen uitschakelen: de keuze moest gedaan worden op grond van niets anders dan technische overwegingen, zooals de kwaliteit van het geluid, de selectiviteit, enz. Bü een onpartüdig onderzoek komt echter nog meer te pas. Zoo is het een bekend psychologisch verschijnsel, dat de mensch de neiging heeft om van vier hem voorgelegde, ongeveer gelijke voor werpen het tweede te kiezen. Van dit versrhg'nsel is zelfs meermalen mis bruik gemaakt door niet geheel bona fide zaken. Deze en andere factoren, welke den uitslag van de proef konden vcrt'oebelen, heeft men echter zooveel mogelijk geneutraliseerd. Voor de Droef werden voorts bijna uitsluitend manne lijke studenten uitgekozen, die afkom &tig waren van hekend* middehre s ho en en voor het meere-deel woon- oer. te New-York of in de omg-vu.g daarvan. Intelligentie-tests en andere psychologische proeven badder, aan h -t licht gebracht, dat deze st ideiiica in«-t ten! begroette hg, terwgl hü ieder een hand gaf en dan tot Dixy: dat je vader je nou niet allang op kostschool heeft gedaan dat snap ik niet. En hoofdschudden keek hg naar .Van.Driel. Dixy stak haar tong uit Lekker, vinnigde ze brutaal. U zult wel 's meer niet snappen, denk ik! Hoor me nou zoo'n kleuter eens aan! lachte van Driel wel, wel.... die kinderen van tegenwoordig.een babbels.... verschrikkelgk gewoon! Als je eens wist, waa.voor ik van avond hier kwam, zou je wat vriende- delüker tegen we wezen Nog vriendelijker? informeerde Dixy terwijl ze een scheef gezicht trok. Halbertsma glimlachte. Kom op met je spullen verzocht hg. zijn buurman aanziende en laat die kinderen maar kletsen. Die hadden trouwens allang naar bed moeten zijn. Als het mijn kinderen waren... Brrrr, rilde Dixy niet graag. Van Driel stond op, schaterde nog wat in een kast, dan zich oprichtend, sprak hij eensklaps: Oogen dicht, allemaal.... oogen dicht. Wat krijgen we nou, vroeg zijn vrouw vrwonderd 't is toch geen St. Nicolaas? Nou, het heeft er veel van, lachte Halbertsma. Nou alla dan maar, berustte me vrouw Van Driel en ook Dixy deed haar handen voor het gezicht. ken om hem een enthousiaste ontvang. t te bereiden en.... teleurgesteld wei den. Kopenhagen is nu alweer zoo ver. dat het over het geval kan lachen. Lind bergh en zün vrouw wen en verder met rust gelaten; in stilte konden zij ver trekken naar Stockholm.- waar zü de gasten waren van den kroonprins, in Zuid-Zweden heeft Lindbergh driemaal rondgecirkeld boven het dorpje Gard- loese, vanwaar zün familie afkomstig is en waarvandaan zün grootvader geëmi greerd is om fortuin tc maken in Ame rika. Vandaar ging het rechtstreeks naar Stockholm, waar liet echtpaar geen stormachtige ontvangst wachtte als in Kopenhagen. Er was niemand anders aanwezig dan een generaal als verte genwoordiger van den kroonprins, een paar afgevaardigden van de Koninklijke Automobielclub. een paar monteurs en eer.ige douane-ambtenaren. betrekking tot him intelligent!en a!- gemeene ontwikkeling behoorden tot het beste derde deel van nut Ameri- kaansche volk. Zü stonden in de'.1 heide opzichten nog iets boven het gemiddelde van den Amerikaanschen luisteraar n wei-den daarom beschouwd als goede vertegenwoordigers van die kringen, welke als koopers van kwaüteitsont- vangers in aanmerking kwamen. Het verloop van de proef. De studenten namen ais gewoonlük in een collegezaal plaats. Voor zich za gen zg' op het platform vier verschil lende radiotoestellen achter een door zichtig goröün met op den voorgrond vier duidelük zichtbare schakelaars, ge nummerd van 1 tot en met 4. De pro fessor kon hiermee eenzelfde muziek stuk ten gehoore brengen door de on zichtbare luidsprekers achter het gor- dün. Om verschillen in de muziek zelf uit te schakelen, zou viermaal eenzelfde gramofoonplaat van prima kwaliteit ten gehoore worden gebracht, telkens met precies eendere snelheid en hetzelfde automatisch geregelde klankvolume. Men verzocht den studenten, om slechts hun persoonlg'ken smaak te laten be slissen, een wetenschappelüke analyse van de kwaliteit der muziek werd niet gevraagd. Zouden zü door een slecht gehoor, gebrek aan muzikale ontwikke ling of andere redenen geen verschil op merken, dan worden zü verzocht, dit onomwonden mede te deelen. De proef vond plaats en de studenten deelden hun oordeel mece. 115 kozen den eer sten. 138 den tweeden, 80 den derden en 62 den vierden ontvanger, terwül er 28 verklaarden, geen veschil te kunnen hooren. Op een totaal van 423 studen ten, die aan de proef deelnamen, was dit respectievelgk 27. 32, 19, 15 en 7 Eerst toen de stemming was afgeioo- Je kgkt door je vingers, plaagde Halbertsma. Da's nietes! meende de achttien jarige. Even nu was het stil in het vertrek, klonk een onderdrukt gegichel van moeder en dochter, terwgl Jan, die in een boek zat te lezen, kribbig zei: Schieten jullie een beetje op? Ja, komt er nog wat van? infor meerde Dixy ik krgg er kramp van in myn vingers. Eerbiedige jeugd, grinnikte Hal bertsma. Nog even, stelde Van Driel zijfi spruiten gerust nog éven. En opeens, volkomen onverwachts, speelde een vroolgke marsch door de kamer. De uitwerking was overweldigend. allen sprongen op van de tafel. Dixy was de eerste die sprak, alhoewel van spreken feitelijk geen sprake was. Ze danste, jubelde, juichte, dan stormde ze op haar vader af, terwijl ze hem om den hals viel: Oh papa, eenige, liefste, beste, fijne, beste papa, wai èènig, wat fijn, en ze gaf hem een klinkenden zoen. Van Driel wees on Halbertsma. Zgn werk hoor, prees hg min zaam een aftakking van zijn toestel, snap je? Dixy begreep het. Wat kon het haar schelen, waar die muziek vandaan kwam? als het maar kwam. En opgeto gen vloog ze op Halbertsma af, terwijl ze hem eveneens een klinkenden zoen gaf. Jawel, jawel, bromde deze goedig jullie amuseert je maar verder! en haastig, om verderen lof af te wenden, verliet hg de kamer. Den volgenden morgen speelde de radio reeds «,m acht uur en zelden han de familie Van Driel een vroolgker ontbgt genuttigd. Knal, vond Dixy nou kom ik heelemaal niet meer naar kantoor. Als je dan maar weet, dat het on- middellgk verdwijnt, dreigde Van Driel lachend En ik doe den heelen dag niets meer, vond mevrouw ik pak strak jes, als jullie allemaal weg zgn, een stoel en dan ga ik fijn zitten luisteren. O, o! Van Driel hief met een thea traal gebaar zijn beide armen omhoog, wat ben ik begonnen, wat ben ik be gonnen? Alles loopt hier mis. Ik maak me sterk als ik hier met de koffie thuiskom, dat 'r niet ééns koffie is. Nee, daar zou ik me maar vast op voorbereiden, meende mevrouw Van Driel lachend, er is alleen nog maar radio. Nou, maar, dreigde Papa Van Dnel opnieuw, dan is-Ie der morgen niet meer. Vooruit kin'eren. opschie ten. jü naar kantoor, jg naar schooi jij naai de zaak, vulde mevrouw En inderdaad, den gehpelen dan schetterde de muziek v.-ooiyk door ue kamer.... deed mevrouw opgewek er haar werk, haar huishoudelijke bezig heden. was de lunch een feestmaal, waarbü ze elkander met verheerlü*'e gezichten vertelden, hoe fün het wel was en hoe leuk. En was voor mevrouw dien middag omgevlogen met allehan- de nuttige wenken, het huishouden be treffende. Tot dien avond, etenstgd eigenlgk was het nog geen etenstijd, nee dat is waar. Dixy moest dit avondje naar ten feestpartü en hoewel ze dit feestje graag had willen afzeggen z°o'n eersten avond met radio hadden mevrouw en ook münheer Van Driel erop gestaan, dat ze de eerste ge«v oepteerde uitnoodiging zou nakomen. Het was te onbeleefd, denzelfden dag zooiets zonder reden af te zeggen. En zoodoende werc er vroeg ge geten. Heel vroeg zelfs. Dit kon, daff zoowel meneer van Driel ais Dixy o"1 vijf uur uit kantoor kwamen. Jammer, meende de laatste niet een tikje spüt nou missen we onze dinermuziek natuurlijk. Die begint pas om zes uur. Och, vond papa. tevreden alles een lezing kan ook wel >n'e' ressant ziln.... (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 18