Noorwegen - iand van stille pracht en woeste eenzaamheid. Een kwestie van besparing Onder de uiterlijke stugheid der Noren klopt een warm hart. Van Oslo tot Noordkaap. (door onzen specialen crresponden) Oslos, September 1933. Wie van Zweden naar Noorwegen wil reizen, doet het best te Stockholm den dat men dan den geheelen dag kan ge- ochtendtrein naar Oslo te nemen, om nieten van een wondermooi uitzicht, eerst in Zweden, later in Noorwegen, langs de bekende Kongsvingerbanen, waaraan een aardige geschiedenis is verbonden. In de dagen, dat Zweden en Noorwegen nog één waren, winschte de Zweedsche koning tusschen de beide hoofdsteden van zijn dubbelriik een spoorweg aangelegd te zien. Naar de richting gevraagd, die de lijn moest hebben, wees de vorst met zijn vinger op de kaart der beide landen, trok daar mede een denkbeeldige rechte streep van Stockholm naar Christiania, zooals de Noorsche hoofdstad toen nog heette, waarmede de richting van de nieuwe spoorlijn was beslist. Kongsvingerba nen volgt ook metterdaad tusschen Stocholm en Oslo vrijwel de rechte lijn, zoodat de machtige Kongsvinger aan deze lijn den naam geschonken heeft, die tot clen huldigen dag van kracht is gebleven. Des morgens van Stockholm vertrek kende, komt men tegen den avond te Oslo aan, juist op tijd om zich te ver- kleeden en daarna in het elegante restaurant van het Grand Hotel het avondeten te gaan genieten, want de Skandinavische landen maken veel werk van de keuken, gelijk in de vorige brieven, die Zweden en Finland be handelden, reeds is betoond. Gelegen aan de Karl Johan's Gate, met in het verschiet op het hoogste punt van de omgeving het Koninklijk Paleis, domineert het Grand Hotel het daarvoor zich bevindende park vol komen. Oslo is hoewel een aantrekke lijke stad, toch allerminst een wereld stad, daarvoor is de bevolking te ge ring. want met de voorsteden telt Oslo niet meer dan ongeveer 350.000 inwo ners. in het jaar 1047 door Harald Hdrdrade gesticht, werd de stad, die uit houten huizen bestond, in 1624 door brand welhaast algeheel verwoest, waar door GUUS BETLEM Jr. (Slot.) O ja, meende ook Dixy weer, in het begin is alles goed. Hoe voorbarig echter deze woorden waren, zal mogen blijken uit het ver lig van dit verhaal. Want juist prikte papa met zijn vork lr> een nialscb karbonaadje, dat zijn vrouw hem zorgvuldig zoekend had voorgezet, toen een stem door den iuidspreker de kamer insehalde: "•••■en niet alleen, dat onthouding van iedere vleeschsoort voor het men- soheljjk lichaam een gunstige uitwer- lng heeft, n.aar daarbij bedenkt men °Peens.de arme dieren, die bij hen bij honderdtallen worden afge haakt, geslacht, om te moeten dienen "Js Voedsel voor den mensch...." na Koning Ohristiaan IV de stad liet herbouwen en den naam in Christiania veranderde. Drie eeuwen na dezen ge weldigen brand, los geworden van Zwe den en Zweedsche invloeden. i9 na veel strijd in stad, gewest en land eindelijk besloten den ouden naam Oslo weer aan de stad te geven, zoodat sedert het jaar 1924 het meer Noorsch klinkende Oslo in eere hersteld is, onder welken naam de stad trouwens ongeveer zes eeuwen lang bekend is geweest. Wie aan Oslo en aan Noorwegeu denkt, moet onwillekeurig ook aan de Vikings denken, die op hun betrekke lijk kleine vaartuigen eerst IJsland, Groenland ontdekten, later strooptoch ten ondernamen naar de kusten van Nederland, Engeland en Frankrijk. In de nabijheid van het Volksmuseum en van het zomerverblijf der Koninklijke familie. Bygdö Kongsgard geheeten, op het schiereiland Bygdö, is een afzonder lijk gebouw gestich', waar de resten der Vikingschepen met piëteit worden bewaard en zooveel mogelijk tegen ver der verval ziin geconserveerd. Hoe het ooit mogelijk is geweest met deze lichte en kleine scheepjes zoo groote reizen te ondernemen, daaraan strooptochten te verbinden, die nu nog in de geschie denis van Noorwegen, ge'ijk in die van de door de roofzuchtige Noren geteis terde landen voortleven, vervolgens rijk met buit beladen huiswaarts te zeilen, wekt nog immer de verbazing van de kijkers naar de resten van wat eens de Vikingschepen zijn geweest. Saamhoorig met Oslo als geen andere in Noorwegen is ontegenzeggelijk de sportplaats Holmenkollen, ongeveer 500 meter hooger gelegen dan de hoofd stad, waar gansch de hoofdstedelijke bevolking aan sport doet en des win ters naar den springheuvel trekt, van welks top de skiloopers naar beneden zweven. Democratisch als het Noorsche volk is, zjjn de Koning en de overige leden van de Vorstelijke famiiie ook op Holmenkollen trouwe gastenevenals men ze des zomers kan treffen in de ranke schuitjes, waarmede de bewoners van Oslo de Oslofjord bevaren, of be- Van Driel keek met een plotselingen schrik op zijn bord, dan voorzichtig, peilde hij, of z'n vrouw en z'n kinderen aandacht aan deze lezing hadden ge schonken. En haastig om af te leiden, begon hij een druk gesprek met Dixy over het partijtje van dien avond. Ja, we mogen wel voortmaken, hielp mevrouw van Driel haar man, je moet nog naar den kapper ook O, da's vlak bij, meende Dixy - 'k heb alle tijd. Nee, heusch kind, en de klok is nog tien minuten achter, want.... Want, vervolgde hier de stem door de radio plotseling, en als ge schrokken bleef Van Driel eensklaps steken in zijn betoog, onwillekeurig luisterend nu, naar dt woorden die moesten volgen. Want. ging de sten. verdar door wanneer we zien, hoe die arme stomme beesten moeten lijden dikwijls, vóór hun einde is genaderd... als we lezen de stille, groote smart in de dof omfloerste koeienoogen, die in het besef van een naderend pistool schot ons verwijtend aankijken, wan neer gij luisteraars zoudt meemaken den strijd om het behoud, welke het dier zoo goed als rnensch Hè, jakkes! vond Dixy eensklaps, terwijl ze haar vork neerlegde en het bord van zich afschoof. «wemmen. Op het water en in de sneeuw blijkt, dat onder der Noren stugheid een warm hart klopt. Diep snijdt reeds deze Zuidelijkste van de tallooze Noorsche fjorden het land in en al is er geen steile rotsen formatie als verder naar het Noorden, toch geeft ook de hoofdstedelijke fjord reeds een goed beeld van wat den rei ziger door het schoone Noorwegen te wachten 9taat, zoo hij verder naar de Noordkaap denkt te trekken. Iets verder dan Holmenkollen ligt Frongnerseteren, waar het nationale skimuseum verrijst, dat een verzame ling herbergt, die haars gelijke in de wereld niet heeft. Daar bewaart men ook de Pooluitrustingen van Nansen en Amundsen, twee van Noorwegens grootste zonen, die met hun Pooltoch ten den naam van het betrekkelijk kleine land over gansch den aardbol hebben bekend gemaakt. Wat Nurmi, de kranige Finsche looper en sports man, gedaan heeft cm den naam van Finland te verbreiden, zoodat voor hem alleen tallooze malen de Finsche vlag bij de Olympische Spelen in top is ge- heschen, hebben Nansen en Amund sen, zjj het dan op nog zoo verschillend terrein als Nurmi, gedaan om Noorwe gens grootheid in alle beschaafde lan den te laten weerklinken. Is de Westkust, evenals de Noord kust van het land steil en onherberg zaam, de Zuid- en de Zuid-Westelijke kust is van een geheel andere natuur schoonheid. De rustige, lachende Oslo fjord heeft een eigen bekoring, al ont breken er de hooge bergen en de over hangende rotsblokken, die men in het Westen en in het Noorden overal zal zien. Een rustig reisje per stoomboot is de tooht naar Stavanger, vanwaar men verder door kan varen naar Bergen, twee van de belangrijkste Noorsche ste den. met onderscheidenlijk 50.000 in woners, dus in bevolking verre achter blijvend bii de hoofdstad, gelijk ook het geval is met het nog Noordelijke gele gen Trondheim, dat ongeveer 60.000 in woners telt. Stavanger is een heel oude stad, want reeds in het jaar 1125 had de plaats een zekere bekendheid als zetel van den door Koning Sigurd Jorsalfar benoem den bisschop. Als middelpunt van de Noorsche visehconservennijverheid, waarvoor een tachtigtal fabrieken met een gezamenlijke productie van onge veer een millioen kisten vischconser- ven werken, is Stavanger een stad van belang en een der grootste uitvoerha- vens van Noorwegen. Van Driel keek nerveus naar den luidspreker, die hun treiterend in hun ooren klonk, en hun toeschreeuwde: En is het niet verschrikkelijk, dat wij, menschen uit de twintigste eeuw, die onszelf toch een zekree mate van be schaving toekennen, hierin plotseling worden teruggebracht tot liet kaniba- lisine. Want is er verschil in den ka- nibaal, den ruwen onbeschaafden ne ger die zijn niedemensch onder het uiten van barbaarsche kreten met huid en haar verslindt en.... den rnensch van heden die de dieren doet slach tenteneinde zich zelf te verzadi- Sen- Papa sprong overeind, terwijl zijn vrouw en Dixy naar het bord staarden met groote, hei-verschrikte oogen. Allemenschendie idioten! brul de Van Driel woest. Dan verliet hit haastig de kamer, om aan Halbertsrria te gaan vragen, zijn toestel te willen afzetten. Na enkele oogenblikken was hij evenwel terug. Zijn niet thuis riep hij, terwijl hij woedende blikken wierp naar den luidspreker wat moet dat nu? Rustig klonk de stem vanuit hei. driehoekig kastje: Gij luisteraars, die mijn rede hebt gevolgt, zult thans inzien, dat ge verkeerd doet, uw maag te streelen met het gebruiken van Er zijn drie wegen, die van Oslo naar de tweede Noorsche stad, Bergen, voe ren. De eerste is de reeds genoemde zeeweg over Stavanger. De tweede de spoorweg, die pas in het jaar 1909 ge heel gereed was, doch geldt als een meesterwerk van ingenieurswerk. Even voorbij Finse bereikt de spoorweg het hoogste punt, 1300 meter boven zee- peil, waarna de daling over Myrdal en Voss een aanvang neemt. Het aller hoogste punt is het plateau, waar het Taugevatn-meer zich in de bergen heeft ingevreten, 'n gebied van eeuwige sneeuw. De derde weg is de auto-route over Haugastöl en het Skiftsjö-meer, dat op 1250 meter hoogte is gelegen, waarna de autoweg scherp daalt naar het plaatsje Eidfjord, waar men de Har- dangerfjord bereikt, die kilometers ver het land indringt. Deze weg is de hoog ste bergweg in Noorwegen, doch kan alleen in de zomermaanden worden be reden, daar gedurende de rest van het jaar de metershooge sneeuw ieder ver keer volkomen onmogelijk maakt. Maar deze tocht voert door een gebied van zoo woeste schoonheid, dat het der moeite en der kosten loont op die wijze een bezoek aan Bergen te brengen, stad, die reeds in den jare 1070 door Koning Oiav Kyrre is gesticht. Noor- wegen's Nationale theater is te Bergen gevestigd, het oorspronkelijke moeder theater van dit land, waar de Noorsche tooneelsch rij vers hun nieuwe tooneel- spelen het liefst het eerst opgevoerd zien, met handhaving der al-oude Noor sche traditie, waarna tal van d e too- neeistukken hun zegetocht over de planken van de allergrootste Europee- sohe theaters ziin begonnen. In een tweede artikel stellen wij <ns voor van Bergen uit de verre reize naar de Noordkaap te beschrijven. ..Sjonge, sjonge, ik bad er geen Idee van, dat de vogels aan bet strand bun eieren op deze manier leggen." voedsel, waaraan het bloed kleeft van honderden arme onschuldige dieren, die. Dixy sprong van tafel en snelde de trap op naar boven. Van Driel keek zijn vrouw aan en deze staarde naar haar bord, dat onaangeroerd was, ver van zich afgeschoven. Ze zat met haar vingers in de ooren voor zich uit te staren en alleen Jan bediende tieh nog rustig voor de tweede maal van aard appels en groente. Wat moet dat nou? informeerde Van Driel andermaal, nu met een hoofdknik in de richting van het on aangeroerde middagmaal? Niets antwoordde zijn eega dof, en begon zwijgend af te ruimen. Den volgenden dag hoorden ze, dat men door 2 schroefjes los te draaien het contact had kunnen verbreken. Óch zei van Driel, hij hield niet van die „geheimzinnigheden" als je eea schok kreeg, was liet te laat och, laten we nu maar liever radio-centrale nemen, of ehnou ja, misschien >e» toestel op.enfin, je begrijpt me wel, Halbertsma. hoezeer we het ook op prijs stellen, maar dan eten we tenmin ste weer eens rustig.ook als je wat vroeg wilt zijn. (Nadruk verboden).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 17