MARINE-BRIEVEN UIT INDIE. r^jjs. Verder werd dr. Vos belast met Gezondheid en de Ziekenhuizen, wet houder Kropman met Arbeidszaken, ?pVensmiddelen en Badinrichtingen, ethouder Boissevain met Publieke o erken, Volkshuisvesting en Kunst (een wat zonderlinge combina tie!) wethouder Rustige met de Be- j-iiven en Brandweer en wethouder «aaS tenslotte met Maatschappelijken Steun, Bevolkingsregister en Burger lijken Stand. Het ziet er op het oogenblik naar uit, dat de „handdie wethouder Baas cpeelt in de komende weken wel fiet eerst de publieke belangstelling zal trekken, dit natuurlijk in de eerste „laats met de, naar verluidt, verminde ring der Rijksbijdrage in onzen werk- loozen-steun (waarvoor wij tot nu toe gteeds maar zonder mankeeren een half millioen per week op tafel hebben gelegd, maar wat, gaat die vermin dering door, waarlyk niet meer zoo vlot zal lukken!) en dan ook in verband met de klachten die de allerlaatste dagen inzake de wijze w aarop de steun- uitkeering geschiedt, eindelijk open baar werden gemaakt Het was name lijk reeds lang voor de min of meer in gewijden een publiek geheim, dat vele heogere ambtenaren van M. S. zich maar al te gemakkelijk laten intiml- deeren door bedreigingen van de bru taalste elementen onder de steun-ge- gadigden. zoo, dat de „groote schreeu wers", uit angst voor hun bedreigingen, in vele gevallen ongerechtvaardigd anel en ongerechtvaardigd royaal wor den geholpen, waar dan indirect w eer de betere elementen, die het soms nog meer noodig hebben, onder komen te Hjden. Dat dit inderdaad zoo is. werd ook mij onlangs nog door een lagere ambtenaar van M.S.. een z.g. „be zoeker", zelf bevestigd. Fen van de eerste bestuurs-daden van wethouder Baas zal, nu deze zaak eenmaal aan de openbaarheid werd prijs gegeven, wel moeten zijn het nemen van in grijpende maatregelen om aan deze op den duur onhoudbare situatie paal en perk te stellen. De bioscopen draalen weer op winter-snelheld! Laat ons intusschen in dezen Sep- tember-brief nog niet al te veel politiek mengen. September is voor Amsterdam vanouds ce klassieke kermis-maand en al hebben we dan geen officieele kermis meer <we doen het de laatste jaren met besloten, officieuse kermissen, zooals er nu weer een in gang is op het Paleis voor VolksvHjt-terrein) een beetje ker- missfeer hangt er. zelfs in deze cri sistijden. in de herfstweken altijd nog wel aan Amstel en IJ. De winter- sche vermaken. tooneel, concertge bouw. enz. beginnen weer of komen weer harder op gang. de dans-clubs, liefhebberii-kunst-vereenigingen zetten bun repetitie weer in en. niet te verge- t n, de bioscopen leggen er weer een schepje op en komen met de eerste groote nieuwe Schlagers van het sei zoen.... Tuschinksy begint weer met zijn nacht-voorstellingen en gala-pre mières. die de laatste jaren plaats heb ben als er weer eens een „Super-super" f<'in gaat draaien. zoo een waarover 'eken te voren de buitenlandsche cor respondenten der dagbladen zich reeds de vingers blauw hebben geschreven.. Die nachtvoorstellingen waren nog maar enkele jaren geleden een nieu wigheid; ze zijn nu ai weer als heel ge woon ingeburgerd. Zoo is het eigenlijk, in eenzelfde razend snel tempo, gfgaan met de ontwikkeling van het bioscoopbedrijf in zün geheel, ook °Ier in Amsterdam! Hoe kort is het, s me" het even rustig overdenkt, rog maar geleden, dat men voor de amrna van vijftien heele centen naar o „levende beelden" ging kijken en na Ja°°P, het gevoel had het.... negende reldwonder, niet het achtste, want t(f s,°nd toen ook al op den Dam. hphben aanschouwd. In de wonder- ytste, meest aftandsche. kale en roo mse pakhuizen werden toen die eer- 'p bioscoopjes geëxploiteerd. Procuc- n als „Polydor eet Konijn!" of ..Zigo- 'o heetf pech!" deden er opgeld. Van al deze eerste, kleine bioscoopjes-in-de-; «'n.erjaren. de Haarlemmerdijk spe- riaol was er mee bezaaid. is er geen Ppn meer over. Op een uitzondering na: theater Nöggerath in de Regu'icrs- arppstraat, dat nog bestaat. Uitsluitend bioscoop, zooals het thans is. was het 'oen echter niet. H°t was een variété fn het liet, in die vroegere jaren, als eerste het celluloid-lint draaien Leon pedels, die zoovel-' jaren onder het Amsh'rdamsche publiek niet zijn onaf- ^heideljjke horge hoed c'è amusements- directeur hij uitnemendheid was, ead er als „explicateur" op en hit w-ss "■genliik de eerste die toen reeds de „sprekende film" exploiteerde, in dezen zin, dat hü bii zijn „bew-egende beel den" tevens dat andere wonder die da gen, de gramofoon, liet draaien. Dan was er ook nog, voor vele Amster dammers van thans nog een dierbare h 'rinnering!, het café Blauw op het Thorbeckeplein. Voor vijftien cent kreeg men er een kop chocola en het film-programma op den koop toe. Het gaat niet aan aldus de uiterst snelle groei van deze eerste stekjes in de bin nenstad te volgen tot aan het tijdstip waarop de boom, zooals wij hem heden ten dage kennen, was opgegroeid tot vollen wasdom, met tallooze wortels in de groote film-paleizen in het centrum en vele takken en takjes in de buiten buurten. Wie thans eens een indruk wil krijgen wat het filmbedrijf voor Amsterdam beteekent. kan niet beter doen dan 's Maandagsmiddags eens een kijkje te gaan nemen bii Kras in de armoesstraat, waar de bioscoop-beurs gehouden wordt. Verder dan de voorhal van dit „heilige der heiligen" zult ge niet komen, want de bioscoop-exploi tanten, streng georganiseerd in het machtig lichaam van den Ned. Bios coopbond. minnen wèl in hun theaters het publiek, maar niet op hun Beurs; daar verkiezen zü een streng bewaakte afzondering.. Directeuren uit de pro vincie komen er hun programma bijeen koopen, zien In de gauwigheid, hier en daar in een showTOom van een der filmagentschappen in de stad, een snel- gedraaide film, loven en bieden met vertegenwoordigers van Paramount, I fa. Metro Goldwyn en hoe zij meer mogen heeten.En in het voorzaaltje zitten de „artisten", die nog niet ge noeg contracten hebben; en zij wachten het psychologisch oogenblik af om een of anderen directeur aan te schieten met de vraag of hij nog niet een varieté-nummertje gebruiken kan.... Het is heel dit drukke leven en beweeg, een der vele „speciale" werk beurzen, die hier op Maandag gehou den worden en het is er zeker een waar lang niet het minst omgaat.... Andere beurzen, zooals b.v. de dia mantbeurs. mogen in een laatsten tijd tijd vrijwel stil liggen, hiér draait het zakenleven, dat tenslotte de film laat draaien, nog steeds lustig door.... nen boterhammen werden eveiuens op hen gevonden en hun reobtmatigen eigtnaar weer teruggegeven". Wat een geluk, dat er in Exthland haast geen automobielen worden gesto len! Want waarschijnlijk zou clan het leger gemobiliseerd worden en Esth- land omsingelen... Dit theater was n i e t in de Regu- liersbreestraat; het was het oude Flo ra, (later afgebrand) in de Amstelstraat, waar voor het eerst films werden ver toond en waar Leon Boedels zijn triom fen vierde. Dat was in het begin van 190 en de filmpjes die als slotnum mer van het variété-programma wer den gegeven, trokken steeds geweldig veel publiek. Red. Held. Crt Le Rire. Gesteld, dat je vader een gulden per uur verdient en hij krijgt loonsverla ging, zoodat hij niet meer dan 75 cent per uur ontvangt, hoeveel uur per dag moet hij dan langer werken om toch het zelfde loon te behouden? Ik denk niet. dat mijn vader dit zou doen. Hij zou in dat geval naar de steun- verleening gaan. OM EEN PAKJE BOTERHAMMEN! Maar ze werden gevonden! De Revaler politieberichten melden het volgende: „Op zekeren morgen be merkte een reiziger op het sta ion Nug- gen dat een pakje boterhammen, zijn ontbijt bevattende, ontstolen was De verdenking viel op drie jonge 'iede"- di»1 kort tevoren de wachtkamer hadden irrlaten en het bosch wareu ingegaan. Df de'iik werd de p.aatseliike po.itie ge alarmeerd die het woud omsingelde, waarbij enkele politieagenten waar- s- huw ingsschoten afgaven. Tens.otte slaagde men er toch in de drie urdach- teu te arresteeren, d e de Zigeuners Per Si huhmann, Esten Oskar Re uniann en K idolf Wast bleken te zyn De verawe- Der Götz. „Alstublieft niets modern, modern is op het oogen blik niet modern." Beste Jean. Het eskader ligt momenteel in Priok op de boeien en uit je vorige turn kun je je dus nog wel herinneren hoe of we hier liggen. Java, Kortenaer, Evert- sen op de Oostelijke boeienrij, aan de andere zijde vier onderzeebooten en de Pelikaan (deze laatste echter niet als moederschip, maar daar zitten alle officieren op, welke belast zijn met het onderzoek betreffende de Zeven Pro vinciën). We varen weer sloepen naar de „Betontrap", het Zuiderboord of de stationstrap, kortom er is niets veran derd sedert j evorige turn. Ja, eigen lijk toch wel, de verbinding met de bovenstad is veel beter dan vroeger. In de eerste plaats heb je de electri- sche treinverbindingen vanaf het mo numentale station, dat wij in aanbouw hebben gezien. Voor de somma van dertig spie ben je in het centrum van de stad, maar ben je met zijn drieën dan voorheen, de Dorniers zijn met het lijker. Betaalden we vroeger toen we als baar in de Oost kwamen vier of vijf gulden voor een tocht naar Weltevre den, nu ben je voor de som van ander halve roepia overal waar je in de bo venstad wezen moet. Ook het haven aspect kan soms heel anders zijn, de vertrekkende mailbooten zijn grooter als voorheen, de Dorniers zijn met het eskader meegekomen, welke het ma rine vliegkamp een geheel ander aan zien geven en ook verschijning in de lucht is anders dan de W.A.'s van tem po doeloe, neem daarbij dan nog dat we behalve de aankomende en vertrek kende mailbooten nu ook de Priok- vliegtuigen hebben, waarvan er ook verscheidene hun route over Tandjong Priok nemen, dan zul je wel begrijpen hoe ander? het er hier kan uitzien dan vroeger. De vlootvoogd heeft ook nog met het eskader meegevaren, maar dit maal is de Volksraad zooals het vorige jaar niet meegeweest. We hadden nu een stilligweek in Priok, waarin de pa rade viel en deszelfs voorbereiding. Nu ik kan je zeggen, dat de Marine wederom uitsiekend voor den dag is gekomen, van verscheidene kanten hoorden we woorden van lof. Maar hoe kon het ook anders, de Parade was uitstekend voorbereid en met een stel tamboers en pijpers, klaroenbla zers en de stafmuziek voorop komt er een „schwung" in van jewelste, terwijl onder het spelen van den defileer- marsch het enthousiasme op de toe schouwers overslaat. Hetzelfde geldt voor de Taptoe, welke eerst ten Pa- leize uitgevoerd werd, maar daarna werd hij nog eens overgegeven op het terrein van de Harmonie, waar de bloem van de Bataviasche society aan wezig was. Het was alleen diep treu rig. dat er op de terugreis naar Ban- I doeng een der vliegtuigen, welke aan de luchtparade hadden deelgenomen, verongelukte, waarbij twee slachtoffers vielen te betreuren. Een en ander ging als een loopend vuurtje door feestvie rend Weltevreden, wat een somber stempel drukte op het verdere verloop I van den dag. Ook de zeilwedstrijden 1 van de Koninklijke Bataviasche Jacht club zijn weer gehouden; iederen keer als de Marine in Tandjong Priok is, slooft deze vereeniging zich uit om iets voor onze menschen te doen. Zoo ook nu, en menige prijs werd door de ma rine weggehaald. Een eigenaardig feit deed zich voor bij de klasse koopvaar- dijsloepen, in welke afdeeling geen enkele beperkende bepaling geldt. Alles is er toegestaan, tot zelfs het toe leggen van riemen. Om te beginnen gingen die sloepjes dus van de start lijn voor dreg, op het 5 minutenschot is het van „dreg lichten" en daarna met riemen en zeilen trachten op tijd door de start te komen. Een der deel nemers echter raakte onklaar en kon zijn zeil niet meer opkrijgen, waarna hij, gezien de bepalingen, alle hens op de riemen zette en de baan af „da- jongde" met als resultaat, dat hij het eerste binnen kwam. De bemanning van de Kortenaer maakte een trip naar den plantentuin in Buitenzorg, trou wens over het geheel werd er nogal gepassagierd hier, waarvan de Pas- sar Gambir en de beide Taptoe's de schuld zijn. Op de sociëteit Concordia, de landmacht-soos, had een groot gala bal plaats, waar ook de Marine goed vertegenwoordigd was, kortom Batavia stond in deze dagen in het teeken der marine. De courant kondigt aan, dat onze eskadercommandant mettertijd den vlootvoogd zal aflossen; men zegt dat Z.H.E.G. voordien echter eerst nog even naar Holland zal komen. Hr. Ms. Krakatau komt weer in dienst. Deze bodem zal de gevechtschijf sleepen bij de komende gevechtsschietoefeningen, welke in het najaar (van moessons zal ik maar niet spreken, want dat zegt je zoo weinig) weer gehouden zullen worden. Ook wordt het steeds minder onzeker dat er twee Indische jagers dezen winter bij jullie op de reede van Niéuwediep zullen komen. Mocht het eenmaal zoover zijn, vergeet dan niet er eens even aan boord te gaan, want misschien tref je er nog een en kele verkleumde kakkerlak aan en jij, die in zoo'n tijd niet meer in de Oost geweest bent, zou misschien vergeten hoe die lieve beestjes er uit zien. We hebben hier 22 Augustus een zonsverduistering doorgemaakt, we hebben net als in Holland door beroete glaasjes gekeken, we hebben weer neuzen met roetvegen gehad en onze smettelooze witte pakjes zijn besmeurd met de zwarte pastei naar de „pena- toe" (waschbaas) gestuurd, maar we hebben de zon gedeeltelijk verduisterd gezien (alhoewel het restantje nog even venijnige stralen op onze verschroeide huid loodrecht neerwierp) en de mus- schen en rijstvogeltjes hebben even gezwegen, omdat ze dachten dat het „kooien af" was, maar warm bleef het, anders zou Indië zichzelf niet zij'n. Bovendien heeft het ons prestige weer een boel goed gedaan, tegenover den inlander, die niet verschrikt is door zulke hooge machten, die de „Matta Hari" doen verduisteren. Morgen vertrekken we naar Zuid- Sumatra, wellicht zien we nog een en ander van de laatste aardbeving, in welk geval ik je de vojgende week haarfijn alles zal „versiaan". Tot zoolang dus, een stevige 5. Je vriend, HENK. -

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 19