ZI1N STIJVE NEK KLOOSTERBALSEM TWEEDE BI.AD *Woot gaan we/teen? S^3Eï BE „O 13" BIJ DE MARINE-OEFENINGEN ^J:kSO.li§£!l^-_Pol-|RANT VAN ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1933 De moord in den Grooten IJpolder. IN 8 UUR GENEZEN DOOR KLOOSTERBALSEM Een stijve nek behoeft Ge aus niet langer te hebben AtlKER'S ORIGINEEL TER INZAQE Onbewaakte overwegen. 'Wat wiU li 2 2 Twee doodelijke verkeers ongelukken te Purmerend, gunstig weer, vraagt van de opva- van justitie van verdachte diens schuld zoowel juri disch als moreel als vaststaand aan. Spr 7<»ino tl. r renden veel inschikkelijkheid. Wanneer |van verdari-t» alleen maar het luik in den toren open j;-_. ^dacllte diens schuld zoowel nam ondanks de ontkenning 1* jaarlijkseh« oefeningen der Marine die dezer dagen gehouden werden, droe gen,-evenals 't vorige jaar het geval was, niet het karakter van manoeuvres. l)e op zet was minder grootsch dan doorgaans met manoeuvres het geval is. Ook thans was voor iederen dag een afzonderlijke oefening vastgesteld, welke erop berekend was, «te offensieve wapens waarover de Marine voor de verdediging van Neder land beschikt, in actie te brengen. De verdediging van Nederland ter zee jH in hoofdzaak kustverdediging door mid del van mijn versperringen, ondersteund door land- en drijvende batterijen („Fri- eo", „Brinio" e. d.). Groote schepen heb ben liierbü feitelijk geen taak. De eenige offensieve organen van de zeemacht in Nederland zijn de onderzeebooten en de vliegtuigen. Speciaal met het oog op deze beide onderdeelen waren de oefeningen opgezet, n.1. het ten aanval brengen van «Ie onderzeebooten in samenwerking met de watervliegtuigen. Zoodoende waren zij niet alleen van belang uit een oogpunt van de Nederlandsehe kustverdediging, dooh vormden zij tevens een uitstekende oefening voor het personeel, bestemd voor den O.Z.- en vliegdienst in Ned.-Indië. Aan de oefeningen namen de volgende schepen deel: H. Ms. „Jacob van Heenis- kerek", commandant kolonel Ter Poorten; 11. Ms. „Gelderland", de als artillerie-in- struetieschip in gebruik zijnde kruiser, commandant kolonel Olivier, de torpedo jager „Banekert", commandant de kapt.- luit. ter zee Blom; de verbouwde torpedo boot „Z. 6", commandant luit ter zee 2e kl. 8. Visser, een divisie O.-booten, bestaande uit de O. 13, 14 en 16, resp. onder bevel van luit ter zee le kl. Rouwenhorst (divi- sie-commaivdan), luit. ter zee le kl. P. J. G. Hu ver en luit ter zee 2e kl. O. de Booy, terwijl de nieuwe, voor Oost-Indië be stemde onderzeeboot K. XIV, onder bevel van luit. ter zee le kl. Hellingman, met afzonderlijke opdrachten wend belast. Voorts namen twee groepen watervlieg tuigen aan de oefeningen deel. het eskader.1 en Wr« van Helaas troffen de groepen het slecht. Het aanvankelijk buiige weer belette hen ,1e schepen te verkennen, zoodat de divisie- commandant der onderzeebooten zonder bencht bleef. Later klaarde het weer aan merkelijk op; het zicht werd stukken beter en zoo geviel het, dat men tegen het mid daguur aan boord van de O. 13 een van de vijandelijke jagers in den kijker kreeg. Zondagavond O uur kwamen de diverse persmenschen te Den Helder samen, waarbij zij werden ontvangen door den luit. ter zee le kl. De Gelder, die een uit eenzetting af van den aard der oefeningen en voorts de niet gemakkelijke taak had «Ie diverse heeren over de verschillende schepen te verdeden. Het meerendeel voelde het meest voor de groote schepen; de Z. 6 b.v. had slechts aantrekkelijkheid voor een enkeling, blijkbaar was een vorige kennismaking den anderen pers- menschen minder goed bekomen. Anderen hadden weer speciale verlangens. Daarbij moest nog rekening gehouden worden met het aantal beschikbare plaatsen per schip, doch tenslotte kon de indeeling t-ooh ge maakt worden. De eerste oefening. Zondagavond 8 uur vertrokken de bo venwaterschepen uit Den Helder om hun positie westelijk van het vuurschip Haaks in te nemen. De onderstelling was de vol gende: Gemeld is het uitloopen van roode zee- strüdkraehtcn, komemïe uit het Westen met O.liiken koers. De eerste divisie on- derzedxKitcn moet de kust dekken tus- achen Cellantsoog en Zandvoort. Bii nade ring der roode strijdkrachten moeten deze worden aangevallen en vernietigd in ten minste 20 m water. De divisie moet zich Maandagmorgen te 9 uur in de lichtenlijn van het Schulpcngat bevinden, ter hoogte van de ton van den Pettemer polder. Rood had als opdracht vanuit een vastgesteld punt bewesten de Haaks, waar men zich eveneens te 9 uur 's morgens moest be vinden. zoo spoedig mogelijk op te stoo- men naar IJmuiden en de sluizen door ge schutvuur te vernielen. Maandagmorgen te 7 u\g vertrok de divisie ©nderzeebooten uit Den Helder, om de aangewezen positie in te nemen. Buiten de haven werd de divisie verzameld cn in kiellinie gaat het het Schulpengat wit. Buitengaats wordt eerst gedoken om het schip „af te trimmen", dat is als het ware uitbalanceeren om later, als de onder zeeboot snel weg moet duiken, niet met een sterke helling vóór of achterover, doch als het ware in het water zwevend, onder water te gaan. Het dek wordt opgeruimd, de mast, een periscoopmast, zakt naar be neden. Een oogenblik later is het „alle hens naar beneden" en neemt ieder zijn post in. En vóór we het goed en wel weten zitten wij 12 meter of meer onder water. Ongemerkt. want als we het niet wisten door den dieptemeter, zou ons even goed gezegd kunnen worden, dat wij alleen met gesloten luiken voeren. Rustig volgen de commando's elkaar op. „Hoofdtank vul len!" Eenige oogenblikken gesis en ge- ruisch: „hoofdtank gevuld!" klinkt het dan. Zoo volgen achter elkaar de verschil lende tanks. Iedere man heeft zijn plaats, weet wat hij doen moet en waar hii ver antwoordelijk voor is. Alles gaat in vol maakte rust. Dat is het wat je treft op de onderzeeboot. De boot helt een weinig. „Van voor naar achter!" klinkt het dan en de menschen, die de orgnaen bedienen laten de pompen werken om de waterballast te verplaatsen. Even te veel gaat er over: „Van achter waar voor!" is het commando. En na kei® keeren is men zoo ver dat de boot uitgebalanceerd is. Na korten tijd komen wü weer boven. De dtrie O.-booten gaan nu steeds verder wit elkaar. De divisie-commandant heeft w.1. besloten een positie in te nemen, waar bij de drie booten op een onderlinge» af- Mand van VA mül in een ongeveer Z.O./ N.W. loopende lijn liggen, waarbij de zich wc» dichtst bij de kust bevindende boot ^•'•h op ongeveer 15 mijl dwars van IJmui den bevond. Zoodoende dekte hij inderdaad de kust van Callantsoog tot Zandvoort. Tn deze positie aangekomen, worden berich ten afgewacht van de beide vliegtuigproe- Het eskader In zicht. Aanvankelijk nog niet met zekerheid te onderkennen, leerde de uitgedraaide peris coop, dat de veronderstelling juist was. Dra verschenen ook de masten van de overige schepen van het eskader. Het oogenblik was gekomen om onderwater te gaan. De O. 14 was reeds eerder verdwe nen, blijkbaar voor een ander vaartuig, de O. 16 was eveneens uit het gezicht. Snel werd gedoken tot op 12Hmeter. Steeds nader kwam de jager; op korten af stand ging deze langs ons heen. Dan zijn ook de overige eskader-schepen goed in zicht gekomen en het duurde niet lang of zij waren binnen lanceer-afstand. Bij de batterij van vier boegbuzien is men vol spanning; alle commando's zijn doorgeko men. ook het laatste: „Pen uit". Het wach ten is op het afvuursein. Steeds rijst en daalt de boot een weinig, telkenmale komt de periscoop even boven de oppervlakte. Koers en snelheid worden door den commandant bepaald en het schip gericht. Alles wacht in spanning.. Het afvuursignaal blijft evenwel uit. Heb ben wij «le goede kans gemist? Neen, toch niet; de O. 13 was in juiste positie en op den goeden afstand, doch van de „Heems kerk' waait het sein, dat niet in werke lijkheid gelanceerd moet worden. Vermoe delijk houdt dit verband met het feit. dat de eskadercommandant de beide torpedo jagers voor bescherming op afstand ge bruikt. en deze de afgeschoten torpedo's d.^. na bet schot naar boven komen moeilijk konden opvisschen. Direct na het denkbeeldige schot kwam de 0.13 aan de oppervlakte. De aan val was schitterend gelukt, daar zoowel de „Heemskerk" als de „Gelderland" in een voor de O. 13 gunstige positie binnen lan- ceerafstand kwamen. Op de O. 13 was toen nog niet be kend, dat de „Heemskerk" ook reeds het loodje had moeten leggen tegen de O. 15. Later bleek ook de O. 14 in den aanval gekomen te zijn. waarbij door het plotseling afdraaien van het eskader deze genoodzaakt was een schijn-lanceering te doen met de hekbuis. Gezien den afstand tot het eskader eveneens met sudees. De divisie onderzeebooten was er dus volkomen in geslaagd haar opdracht te vervullen. Nog in het eerste gedeelte van den opniarsch naar IJmuiden slaagden de onderzeebooten er in het eskader met tor pedo-treffers onschadelijk te maken. Voor een groot «leel was dit te danken aan de juist gekozen positie, «lie veroorloofde, bij eventueel binnenkomende berichten of vliegtuigen direct een zuidelijker positie te zoeken. Hetgeen noodzakelijk was, gezien het ons wel doch natuurlijk den com mandant niet bekende plan van rood om eerst Zuidelijker op te stoomen met koers naar Hoek van Holland en kter, ongeveer dwars van Zandvoort. op te ste ken en aan te sturen op IJmuiden. Dat zij onmiddellijk in contact met het eskader kwamen, zonder eenig bericht omtrent positie of koers, was wellicht een gelukkige omstandigheid. Niettemin was van de zijde der onderzeeërs het succes volledig. Oefeningen aan boord. Na afloop der oefeningen zetten de O.- booten koers naar Hoek van Holland. Onderweg daarheen klinkt plotseling de claxon; luchtalarm. Alles snelt naar de aangewezen posten. Op het dek van den toren gaan voor en achter twee afsluit- deksels open, waaruit een tweetal zware mitrailleurs naar boven komen, gereed om den strijd met de vliegtuigen aan te bin den. Even later gaat plotseling de redding boei over boord. Het holmeslicht flikkert op het water. Eenige stooten op de claxon waarschuwen de volgbooten. Het is hun taak de drenkeling op te pikken. De twee de boot is iets te vlug, de volgende weet evenwel de drenkeling aan boord te krijgen, Intnsschen naderden wij Hoek van Hof land. Onderweg werd bericht ontvangen, dat de uit West-Indië terugkeerende „Van Nes" ongeveer gelijktijdig met ons den Nieuwen Waterweg zou kunnen bereiken. Dit bleek inderdaad het geval. Terwijl de O.-booten aan den steiger meerden, kwam de „Van Nes" binnenloopen en ging op stroom ten anker. De laatste had nog een zware dag voor den boeg: inspectie «loor den Commandant der Marine tijdens de reis naar Den Helder. De onderzcebooten. De leek kijkt in onze 0.-l>ooten de oogen uit. Het is één stuk wondeliike techniek, één groote verzameling van afsluiters, handles, meters, leidingen en wat al niet. Om nog niet te spreken van de batterij van vier boegbuizen met al hun bijzondere inrichtingen, cn de wonderlijke, ingewik kelde maar daardoor ook nauw luisterende torpedo's. Het is alles instrument en me chaniek aan boord.. Doch dit brengt mede, en door de steeds zichzelf weer over treffende techniek wordt dit steeds ster ke dat voor het allergrootste deel slechts geoefend en gespecialiseerd per soneel op deze schepen gebruikt kan wor den. Dat is een kardinaal punt van de on derzeeboot, omdat op deze wijze alleen de rustige verzekerdheid en verantwoorde lijkheid te verkrijgen is, die voor een onderzeebootbcmanning absoluut noodza kelijk is. Dit valt ook onmiddellijk op bij alarm. Iedereen weet precies ziin werk, controleert de zaken waar hii verantwoor delijk voor is. 't Gaat alles even rustig en kalm en toch vlug in zijn werk en wanneer het luik gesloten wordt weet men. dat «le zaak in orde is, Er is ook ruimte voor logies aan boord. Maar daar is ook vrijwel alle* mee gezegd. kan en de menschen beneden moeten blij ven in liet gedreun en gedaver van Diesel motoren en in de warmte, dan kan men begrijpen, dat het lang niet altijd plezier- varen is. Dan begrijpt men, dat alles wat vi ji is bij bovenkomen na onder- watervaart, naar den toren stroomt en on het «lekje voor en echter de brug even koint uitwaaien en een sigaret rooken. In de boot mag n.1. niet gerookt worden in verband met mogelijke ontwikkeling van knalgas in de accumulatorenbatterij. ^Bewondering moet men hebben voor den kok, dae in een ongelooflijk klein be- f°P el<?,risch fornuisje alles klaar moet maken, doch er niettemin in slaagt een behoorlijk menu voor elkaar te bren gen. Op een onderzeeboot leert men wat behelpen is. Maar ook, wat met goeden wi] bereikt kan worden. CURSUS G ASBESCH ERM ING SDI EN ST A (K)R DE TRANSPORTCOLONNE VAN HET NEI). ROODE KRUIS. Aanwege liet Roode Kruis is een cur sus georganiseerd tot opleiding van de leden van de transportcolonne inzake het vervoeren en behandelen van personen, die in oorlogstijd door strijdgassen zijn besmet. I)eze cursus wordt geleid door den len luitenant D. AV. van den Bosch van het Regiment Kustartillerie alhier en zal be staan uit ongeveer 5 lezingen gecombi neerd met de daarbij behoorende practjjk in het dragen van het gasmasker, enz. De eerste van deze lezingen vond Dins dagavond in de Marine-cantine aan de Buitenhaven plaats. Onder de aanwezigen merkten wy op: de Burgemeester, eere-voorzitter van het Roode Kruis, dr. Rienks, leider de trans portcolonne, de heer Bandsma, bestuurs lid en de heer Jaring, kolonel Hulk en vele doktoren, alsmede een groot aantal verpleegsters, alle leden der transport colonne en vele belangstellenden. Spr. werd na een korte rede van den burgemeester, ingeleid door dr. Rienks, die op het groote nut en belangrijkheid van deze bijeenkomsten wees en spr. dank zegde voor zijn bereidwilligheid om zijn vrijen tjjd voor deze lezingen belangeloos beschikbaar te stellen. Spr. begon hulde te brengen aan de leiding van het Roode Kruis voor het genomen initiatief. Hij hoopte dat zijn hoorders aan het eind van de cursus niet alleen op de hoogte van de gasbescher- mingsdienst doch ook volkomen overtuigd zouden zjjn van de noodzakelijkheid van deze cursus, te meer daar Den Helder niet zjjn oorlogshaven en Rijkswerf een geliefkoosd object van vijandelijke bom menwerpers zou kunnen zjjn. Spr. ving aan met de indeeling der strijdgassen. Deze worden ingedeeld vol gens de pharmacologische volgorde, n.1. naar de ziektewekkende verschijnselen welke op het onbeschermde menschelijke lichaam teweeg gebracht worden. Aldus deelde spr. de strijdgassen in en gaf van iederen groep een of meer van de voor naamste vertegenwoordigers. I. Vergiftigde strijdgassen (koolmon- oxyde en blauwzuurgas); II. Verstikkende strijdgassen (chloor, phosgeen en chloorpikrine); III. Prikkelende strijdgassen (a. traan- verwekkende chlooracetophenon, b. nie- zenverwekkende arsinen); IV. Blaartrekkende strijdgassen (mos terdgas en lewisiet). Bij inademing komen de vergiftige strijd gassen in de longen, tasten deze niet aan en worden opgenomen in het bloed, waar door het lichaam gebrek krijgt aan zuur stof. By inademing van verstikkende strijd gassen tasten deze de longen wel aan, waardoor de uiterste vertakkingen van de longen, de z.g. longblaasjes met vocht worden gevuld. Hierdoor krijgt het lichaam wederom zuurstofgebrek. De prikkelende strijdgassen, en wel de traanverwekkende werken in op de traan klieren, zoodat een heftige tranenvloed ontstaat; de niezenverwekkende strijd gassen werken in op de slijmvliezen van het neus en luchtwegen en veroorzaken hevig niezen. De blaartrekkende strijdgassen komen voor in vloeistof en in gasvorm. Zij tasten de huid en bjj inademing bijna alle orga nen aan. Hierna gaf spreker een uiteenzetting van de verschijnselen welke elk dezer gassen bij den mensch teweeg brengen. In het kort behandelde spr. de alge- meene verrichtingen welke de transport colonne had te doen bij het ontdekken van een met gas besmet persoon, onaf hankelijk dus van het gebezigde strijdgas. Hierna volgde een uiteenzetting over elk der gassen afzonderlijk, waarna spr. zijn hoorders dank zegde voor het aan dachtig gehoor. Een krachtig applaus beloonde den spreker voor zijn leerrijke, duidelijke en populaire uiteenzetting. Voortzetting Dinsdagavond 8 uur. Binnenland. TOT EEN BEROOVING AANGSEPOORI). Vijf Jaar gevangenisstraf ge el scht Voor de rechtbank te 's-Gravenhage stond heden terecht een 57-jarige koop man, aan wien is ten laste gelegd, dat hij aan een der veroordeelden wegens den op 22 Mei j.1. gepleegden overal op den 82- jarigen L. Chrispijn te Wateringen inlich tingen zou hebben verstrekt omtrent de aanwezigheid van geld in het huis van Chrispijn. In deze zaak werd zeven getuigen ge hoord, waaronder de beide veroordeelden en het oude slachtoffer. Maar daar is ook vrijwel alles mee ge g mf aVn Asch van Wyck. officier Een reis van eenige dagen, vooral men j i won. OU1. zeide. dat verdachte achter de schermen wilde blijven, doch wel 2000 gld„ zijnde tien pCt. van de geraamde 'opbrenqst, wilde binnenhalen. Spr. achtte verdachte minder schuldig dan de anderen, die het plan volvoerden. Hij eischte daarom tegen hem vijf jaar gevangenisstraf. Mr. Fr. Stade pleitte vrijspraak. Op 12 October uitspraak. VERDUISTERING DOOR EEN VROUW. Zy Is voortvluchtig. Bij de politie te Maastricht is aangifte fen™ Vai,ï veJrduistering van ongeveer J 6000, welke de 38-jarige A. B„ als be heerster van het meubelmagazijn van «ten heer Godfroied, Brusselschestraat zon hebben gepleegd. Zij had kwitanties tot «lat bedrag geïnd en niet afgedragen. Mej. B. is voortvluchtig. TREINONTSPORING TE ALKMAAR. Een persoon gedood, een ge wonde. Gistermiddag omstreeks één uur is, op liet emplacement te Alkmaar een grind- trein door tot nu toe onbekende oorzaak uit de rails geloopen. Op dat moment wa ren twee personen met dezen trein bezig te rangeeren. Een van hen, zekere K. uit Uitgeest, schijnt tusschen twee wagens te zijn gekomen met liet noodlottig gevolg, dat de man werd gedood. De ander werd gewond, doch zijn toestand is naar omstan digheden redelijk wel. De ontspoorde trein versperde de spoor baan van Alkmaar naar Amsterdam totaal. Na anderhalf uur had men het linker spoor vrij, waardoor het treinverkeer, zij het ook met vertragingen, weer voortgang kon vinden. Eerst laat op den dag had men ook het tweede spoor weer vrij. Nadere blzonderheden. Omtrent den moord in den Grooten IJpolder aan den Hornweg, onder de ge meente Amsterdam, waarbij de 25-jarige G. v. d. Hoeven, door een tot nu toe on bekend gebleven man met een revolver werd doodgeschoten, kan nader worden gemeld De vermoorde was verloofd met een meisje dat woont in een arbeiderswoning op het erf van bovenbedoelde hoeve. Met dit meisje, haar zuster en dier verloofde, was hij naar een bruiloft geweest. De twee jongemannen brachten hun meisjes thuis. Voor het afscheidnemen had v. d. H. met zjjn meisje zich in een schuur achter het huisje begeven. Het andere paartje had zich achter deze schuur teruggetrokken, Volgens de verklaring van het meisje van den verslagene, heeft kort nadat zij met haar jongen in de schuur was, iemand aan de deur geklopt. Gerrit, zoo heette haar verloofde, had toen de deur ge opend en gevraagd, wie er was. Op dit oogeDblik werd van zeer nabij een zak lantaarn op hem gericht; door het ver blindende schijnsel was daarachter niets te zien, dus ook niet degeen, die de zak lantaarn hanteerde. Het meisje heeft Ger rit niettemin hooren zeggen: Arie, wat moet je hier doen Iemand met een haar onbekende stem antwoordde, dat hjj al leen maar een behoefte moest doen. Bet schijnt, dat Gerrit dit niet vertrouwd heeft, want hy heeft tot zy'n vriend, die met zijn meisje achter de schuur stond, geroepen: Wies, kom eens hierl Op het zelfde oogenblik heeft de onbekende een schot op hem gelost, dat hem trof onder het sleutelbeen. De getroffene heeft zich nog, ondersteund door zjjn meisje en zijn vriend, naar de deur van het huisje be geven. Daar kon hij niet meer, terwijl het bloed uit zijn mond stroomde bleef hjj even tegen den deurpost leunen, toen dreigde hy in elkaar te zakken. De an deren hebben hem in de woonkamer ge holpen en hem eerst op een stoel gezet, daarna op den grond neergelegd. Toen bleek hij reeds dood te zijn; een slag ader was hem doorschoten. De verslagene is niet meer in staat geweest ook maar een enkel woord te zeggen dat eenige aanwijzing zou kun nen geven, wie de sluipmoordenaar is, die onmiddellijk na de daad gevlucht en tot nu toe spoorloos verdwenen is. Men heeft eerst de politie te Halfweg-Haar- lein gewaarschuwd, maar toen bleek, dat de misdaad op Amsterdamsch grondge bied gepleegd was, heeft deze de zaak aan de politie van het bureau Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam doorgege ven. Deze heeft onmiddellijk de toegan gen tot den grooten IJpolder afgezet en tot 's morgens vroeg afgezet gehouden, wat echter niet tot het vinden van den dader heeft geleid. Twee mannen gearresteerd. In den vroegen morgen zijn twee man nen, die in den polder wonen, gearresteerd aldus "meldt V. D. Zjj zijn geconfronteerd met de personen, die in den nacht bij den moord in de nabijheid waren. Geen van allen heeft een dezer mannen herkend. Zjj zijn daarna op vrije voetem gesteld. De politie heeft niet de overtuiging dat minnenijd in het spel zou zijn. Zij acht het niet uitgesloten, dat diefstal de aanleiding is geweest. Er zijn in «len polder in den laatsten tijd tal van rijwiel diefstallen gepleegd. Verondersteld wordt, dat de rijwieldief weer op het pad is ge weest. Iiij heeft toen 's nachts de deur van het pikdonkere schuurtje geopend. Toen hij zijn electrische lantaarn ontstak stond hij voor twee personen, die hij daar niet had verwacht. In zijn schrik heeft hij toen geschoten. Het meisje heeft den man niet herkend en daarom staat het] ook niet vast, dat hjj Arie heet. Alleen heeft het slachtoffer gevraagd bij het ontsteken van delantaarn: »Ben jij het Arie?« De politie zet baar onderzoek ook voort in de richting Zaandam, waar het slacht offer dikwijls met vrienden verschillende café's bezocht. Toch is het vermoeden groot, dat men n.*>i rjmj ,lk had den geheelen dag doorrenen- achtig weer geloopen met een sner penden wind. Toen ik s'avonds thuis kwam, kon ik mijn hoofd niet meer bewegen, zoo stijf waren de spieren maa 71 nekIk 9inff vr<>eg naar bed maar liet mij tevoren eens stevig wrii- ven met Kloosterbalsem, 's Morgens was ik verrast te bemerken, dat er van mijn stijve nek niets meer te be speuren was. De Kloosterbalsem had mij in een enkelen nacht, of in 8 uur van m'n hevige stjjve nek af geholpen. S. Sch. te den H. „Geen goud zoo goed" b'j b„rand en «"«wonden Uok ongeëvenaard als wr(jfniiddel bil Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. 10.60 en 50 gr. fl._ «vu m, surveilleerende agenten hebben Donder dagmorgen vroeg op een polderweg een man ontmoet, die wel beantwoordde aan het vage signalement, dat van den ver dachte bekend is. Het is toch een als werkman gekleed persoon, nogal gezet, met grijze jas en gryze jockeypet. De agenten, die van den moord niets afwisten, hebben den man laten loopen, die in de richting van de stad is ver dwenen. GEEN GELUKKIG BEGIN. Autobotsing te Rijswijk (Z. H.). T,.Pe ,keeir v* die AVoensdag te Rijswijk (Z.-H.) in het huwelijk was ge treden, wilde Woensdagnacht om half vier na afloop van de bruiloft eenige gasten per taxi naar hun woning laten brengen Daartoe riep hij op den Haagweg tus- schen den Geestbrugweg en den Laanhof weg een taxi aan. Terwijl men nog met den chauffeur stond te praten, kwam van de zijd© van Rotterdam een auto, bestuurd door den autohandelaar H. B. te Scheve- ningen. Deze reed in volle vaart op do taxi in, die ongeveer 120 meter werd mee gesleurd en ernstig werd beschadigd. De aanrijdende auto reed daarna over den Haagweg naar de andere zijde, waarbij een lantarenpaal werd omvergereden en een boom bij don grond afbrak. De auto werd eveneens ernstig beschadigd. De bestuurder van den auto kreeg ver wondingen in het gelaat en een lichte her senschudding. Nadat geneeskundige hulp was verleend werd hij naar zijn woning vervoerd. De heer v. d. B. kreeg een hersenschud ding. Hii is per ziekenauto naar het r.-k. ziekenhuis in Den Haag vervoerd. Buitenlandsch Overzicht Feuilleton Radio-programma Van links en rechts Een voorstel tot royement van Lhtys ingetrokken De opbrengst van de landsmidde- ten in lndië in de eerste zeven ™a™den I9.y miUloen m,Wer dan ol:r,belast'n9en (anikei van onzen belastingmedewerker) ïeTr <jo°delijhe verkeersongeval- len te Purmerend Ao/estoerpaderfep ,t On Haag *e'"d' ^bbe heeft bekend den Rijksdagbrand te hebben gesticht. Ei) de overstroomingen in het duiden van Frankrijk, zijn ten minste 2y menschen verdronken De rede van minister Oud over de ftaatsbegrooting en de staats financiën idet ledental van de vakbeweging in ons land vertoont een dalende liin Gistermiddag is te Alkmaar een trein ontspoord, waarbij een ran geerder is gedood Omtrek-nieuws Marktberichten Marineberk hten Sportnieuws pag. 1 1 6 2 5 2 6 6 5 6 6 6 6 en een zwaar ge- Een doodo wonde. Gisterenmorgen omstreeks 10 uur ie bij den onbewaakten overweg onder Tricht een melkauto van den heer D. van de Water uit Tricht door een losse locomo tief uit de richting Utrecht gegrepen. De heer v. d. Water is op slag gedood. Zijn zuster werd zwaar gewond. De auto is totaal vernield. Motorrijder verongelukt. Donderdagnacht om ongeveer één uur, na afloop van de Purmerender landbouw- feesten, wilde de landbouwerszoon D. Mus, uit de Purmer, per motorrijwiel huis waarts keeren. Met groote vaart reed hij op de Westerstraat toe, welke vanwege de feestelijkheden nog met touwen was af gezet. Eén der afsluittouwen greep zijn hals, waardoor Mus met groote kracht tegen den grond werd geslingerd en op slag werd gedood. Het lijk is per brancard naar het gasthuis vervoerd. Meisje dóór een vrachtauto overreden en gedood. Donderdagavond, na afloop van de Purmerender landbouwfeesten, keerde de 16-jarige mej. Witkamp, uit Jisp, per rij wiel huiswaarts. Op de Nekkestraat werd zij, tengevolge van een verkeerde ma noeuvre, door een vrachtauto gegrepen en onmiddellijk gedood. Haar lijk is met den zelfden auto naar het gasthuis te Purme rend vervoerd. De politie heeft de zaak in onderzoek. HET ONGELUK BIJ I>E ONTGROENING TE UTRECHT. De toestand van de beide gewonden een student en een noviet bij het on geluk bij de de ontgroening te Utrecht, was Donderdag iets gunstiger. Van een verhoor door de politie is evenwel nog geen sprake. POGING TOT MOORD OP ZIJN VROUW. Het gerechtshof te Arnhem heeft Don derdag uitspraak gedaan in de zaak tegen B K„ meubelmaker te Almelo, die door dé rechtbank te Almelo was vrijgesproken van een hem ten laste gelegde p«)ging tot moord, gepleegd op zijn vrouw. Tegen deze vrijspraak had de officier van justitie appel aangeteekend. Verdachte had een gat geboord in den vloer van de te Amsteidam moet zoeken, w'ant twee1 slaapkamer, waar zijn vrouw sliep, daar- Zaterdag 3# September. Esperanto-tentoonstelling. Milit. Tehuis Spoorstraat van 310 uur. Concert Orkestafdeeling Harmonie", Casino 8 uur. Zondag 1 October. Tentoonstelling Missiewerk, R.K. Volks bond, van 312 uur. Maandag 2 October. Tentoonstelling Missiewerk, R.K. Volks bond, van 312 uur. Dinsdag 3 October. Filmvoorstelling film „Christus" etc. R.K, Volksbond 4.30 u. en 8.15 u. door een gummislang gebracht, deze met het andere einde aan een gaskraan be vestigd en vervolgens de kraan openge zet. Bij de behandeling van de zaak voor het hof eischte de procureur-generaal tegen verdachte 5 jaar gevangenisstraf. Het Hof heeft hem thans veroordeeld tot 2 jaar, waarbij de vroegere door hem ondergane voorloopige hechtenis in min dering komt. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Donderdagmorgen omstreeks acht uur kwam de 14-jarige T. Maas de Leeuwe rikstraat te Breda uitfietsen. Toen hy het kruispunt bij de Vinkstraat wilde passee- ren, kwam van beide zijden een auto. De jongen reed tegen het voorwiel van den verhuisauto van de E.K.O.H.A., uit Den Haag, op en kwam te vallen en krepg het voorwiel over het hoofd, tengevolge waarvan de dood onmiddellijk intrad. KIND DOOR ZIJN VADER OVERREDEN. Te Maastricht is Woensdag het ll/2- jarig kind van den heer K„ in Hoog- frankrijk, dat ongemerkt de straat op was geloopen, door den vader met zijn vracht auto overreden. In het ziekenhuis is het kind gistermiddag overleden. DOOR EEN TREIN OAERREDEN EN GEDOOD. Woensdagavond is de 50-jarige A. Klaassen te Cuyk met zijn motorrijwiel onder de gesloten boomen door den over weg bij wachtpost 24 te Cuyk overgegaan. Terzelfder tijd kwam uit- de richting kruispunt Beugen een locomotief, die den ongelukkige greep en enkele meters mee sleurde. De aangeredene was op slag dood. Het motorrijwiel werd geheel ver nield. K. laat een vrouw en drie kinderen achter. DE KINDERVERLAMMING TE VLAARDINGEN. Te Vlaardingen is vandaag het elfde geval van kinderverlamming geconsta teerd. Een der patiënten is inmiddels ge heel hersteld uit de barakken ontslagen. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN WIELRIJDER. Een 16-jarige jongen gedood. Op den Rijndijk tusschen Driel en He- teren is de 16-jarige Paul Arend uit He- teren met zijn rijwiel in botsing gekomen met een steenauto, doordat de knaap plot seling achter een anderen auto uitkwam. De jongen is naar een ziekenhuis te Arn hem gebracht, waar hij zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, is overleden.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5