Rdvertetren o ZOTOS(60 ct. per wikkel) FAVORIET (40 SALON MANSHANDEN Tel. 514 MAISON GERRITS Tel. 457 HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 17 OCTOBER 1'> >A jpro$£r&.mm& PERMANENT WAVE Omzetbelasting. 1TWT N.V.V. dringt aan op betere steunregeling. Het lijden van Joodsclie schoolkinderen. Van links en rechts Voor de boterham? KOMIJN! DE BEFAAMDE TWEE-EN-EEN-H A LVE C E\T PER DAG. Zelfs voor uiig minder kan Kromo tegenwoordig leven. De lezer zal zich ongelwyi'eld herin neren <le uitspraak van den vorige» directeur B. B. in d n Volksraad, dat 111 do tegenwoordige inheemsehe maatschap pij één persoon zich één dag kon voeden voor het luttele bedrag van één gobang, 2) cent. Dat was geen op vermoedens, doch op ambtelijke rapporten gebaseerde uitspraak. Tocli werd ze aangevochten, ginds zoo vel als hier te lande, terwijl tenslotte de lieer Koesoemo Oetoyo erop aandrong, in verschillende stroken op Java een nader onderzoek te doen instellen, opdat zou kunnen worden nagegaan of in do inheemsehe maatschappij, voor een deel genoodzaakt 0111 van 2) cents per dag te levpn wat de voeding betreft geen ondervoeding plaats had, dan wel onjuiste voeding. Naar aanleiding daarvan had een we tenschappelijk onderzoek plaats, dat nu, naar wij in een per luchtpost ontvangen •Bat. Nwsbl.t lezen, thans zoo is gevor derd, dat bet zeer waarschijnlijk geachtll moet worden, dat in het onderzochte ge bied van Keboemen voldoende voeding| voor de inheemsehe bevolking voor 2jj cents per persoon per dag ie krijgen is, met andere woorden, dat een inlieemsclui met 2J cents per dag aan eten voldoende voedingswaarde tot zich neemt, n.1. vol doende eiwit, calorieën, koolhydraten enz. Het vitamine-onderzoek is nog niet be ëindigd en wordt verricht in het chemisch laboratorium der geneeskundige hoogoj- school Aan de grondigheid van het onderzoek heeft dus blijkbaar niets ontbroken. Bo vendien: van een vijftal gezinnen, een maandloon genietend, zyn nu gedurende een jaar de uitgaven en het gewicht van het voedsel nauwkeurig nagegaan. Hoe wel uiteraard niet luxueus, bleek dit voed sel voldoende te zyn. De kosten van zoo'n gezin varieeren in vyf achtereenvolgende maanden van 2.4 cents per persoon per dag, tot 2.2 cents per zelfde quantum te weten, 2.4, 2.2, 2.4 en 2.2 ets., dus nog beneden de di*2J cents. En het besciiikt over een groot aantal verschillende voe dingsmiddelen. Aangenomen wordt dat het onderzoek ook in andere streken zal worden gehou den, wy hopen juist daar, waar de be- volkin - er niet zoo goed aan toe is. in eik geval staat titans vast dat de verklaring omtrent de vermaarde gobang niet op een sprookje berust. Wat wy dan ook van den heer Muhlenfeld niet had den verwacht. Maar de mededeelingen van het Ba- taviasclie blad moeten ook opnieuw tot de conclusie leiden dat achterwege moet worden gelaten elke crisismaatregel die Kromo's leven in eenig opzicht duurder ZONDER ELECTRICITEIT zal kunnen maken. (Hbl.) uJuUli liet bestuur van het Nederlandseh Ver hond van Vakverenigingen heeft een biref gericht tot den minister van Sociale Zaken, waaraan het volgende is ontleend: Door de langdurige crisis geraakt een steeds grooter aantal gezinnen van werk- looze arbeiders in moeilijkheden. De oor zaak van dezen o.i. onhoudbaren toestand ligt mede in het feit. dat de Regeering haar goedkeuring aan dezp iage steunbe dragen heeft verleend. Daarnaast heeft de regeering voor een aantal gemeenten de steunnorm voor een gezin, bestaande uit man en vrouw, be paald op 7 per week, ondanks het feit, dat de raden dezer gemeenten op een hoogeren steunnorm aandrongen. Daar door is de toestand ontstaan, dat in zeer vele gemeenten genoemd bedrag als steunuitkeering is vastgesteld en in een aantal gemeenten zelfs een nog lagere norm, terwyl deze uitkeeringen, als er kinderen zijn, slechts met 0.60 of 0.75 per kind en per week worden verhoogd. Deze uitkeeringen beteekenen dus, dat in ons land duizenden gezinnen rond moeten komen van een inkomen van C tot 7 per week en, wanneer er een paar kinderen zijn, van 7 a 8.60 per week. terwijl de dubbel-uitgetrokkenen en de niet-verzekerde arbeiders nog geringere bedragen ontvangen. Deze toestand is voor een groot aantal gezinnen vooral in de drie Noordelijke provincies, nog verergerd door de om-1 standigheid. dat de z.g. rouleer-regeling is opgeheven. Bovendien wijst de brief erop. dat vele levensmiddelen sterk in prijs zyn geste gen. Daarom dringt het bestuur er bij den minister op aan, tegen de lage steun norm bezwaar te maken en er bij de ge meentebesturen op aan te dringen, de uitkeeringen te verlioogen. Het is naar zjjn meening noodig, dat de minister be- paie dat slechts die gemeenten subsidie in de kosten der steunregeling krijgen, indien in de steunregeling is bepaald, dat de ininimumsteunnorm vooreen gezin, bestaande uit man en vrouw, in geen geval minder dan 8 per week zal bedra gen eri dat het bedrag voor elk gezinslid méér dan twee ten minste 1 per week dient te zijn. enkel opzicht verbetering van het bedrijf inhoudt, noch dat de werkloozen niet dezen maatregel gebaat zyn; dat aanneming van deze voorstellen slechts benadeeling van de typografen l>e- teekent, terwijl de levensstandaard door belastingen enz. hooger wordt; wijst met verontwaardiging het resul taat dezer onderhandelingen af, en besluit deze motie ter kennis te brengen van het hoofdbestuur. DE PRIJSVRAAG VAN HEf NATIONAAL CRISIS-COMITE. 173.D(30 briefkaarten ingekomen. De própaganda-afdeeling van het Na tionaal Crisis-Comité deelt mede: Volgens de officieele telling der inge komen briefkaarten naar aanleiding van de prijsvraag, zijn er 173.960 briefkaarten ontvangen. Hierby wordt opgemerkt, dat dit alleen de telling betreft en dat iet grootste aan tal briefkaarten nog geschift moeten wor den in goede en verkeerde oplossingen. Dat zal nog geruimen tijd in beslag nemen. Het Nationaal Crisis-Comité verzoekt dan ook dringend, niet lastig gevallen te worden met het verzoek om nadere in lichtingen. BIGGEN, DIE NOG GEBOREN MOETEN WORDEN. Fraude met oormerken. Op de Limburgsclie veemarkten doet zicli liet ongewoon verschijnsel voor, dat varkens, die wettelijk nog geboren moe ten worden, al op de markt verschijnen en wel volgens de eischen des tijds van een sierlijk oormerk voorzien! Dat zit als volgt in elkaar: Elk varken, dat meer dan tien kilo weegt, moet vol gens het nieuwe regeeringsbesluit voor zien zijn van een crisismerk, een distriets- nierk en een nummer dit alles teza men wordt, naar de plaats waar het aan gebracht wordt, kortweg oormerk ge noemd. Natuurlijk kost zoo'n merk aan den fokker of handelaar een bedrag aan geld. Nu zyn er handelaars, die een „truc" heb ben uitgevonden, om deze belasting te ontduiken. Zij brengen valsehe oormer ken aan. Dit is niet zoo eenvoudig als het lijkt. Want, zooals gezegd, ieder varken krijgt ook een nummer in het oor en deze wor den door de controleurs zorgvuldig ge noteerd. Iedere fokker krijgt maar een ■bepaald aantal nummers toegewezen, otu deze, zoodra het big tien kilo weegt, in deszelfs oor te merken. De handelaar ftieeft die nummers in voorraad, soms nog vóór de jonge bigjes ter wereld komen. En nu kwain het meer dan eens op de Limburgsehe veemarkten voor, dat tien- tilo-zware varkens werden aangevoerd, die van een valsch merk voorzien waren »n een nummer droegen van een collega- big, die nog in dit tranendal zyn intrede moet doen. Vele bekeuringen werden voor deze fraude reeds opgemaakt. (Hbl.). Buitenland. EEN STRENGE WINTER OP KOMST Naar Reuter uit Sofia meldt, vreest de Bulgaarscbe bevolking voor een zeer strengen winter, daar nu reeds groote troepen wolven in liet Petritsj-district des nachts in de dorpen komen. De wolven, die blijkbaar uitgehonderd waren, stalen kippen, schapen en andere kleine huis dieren en vielen zelfs ook de boeren aan. SOLDATEN TER DOOD VEROORDEELD. Wegens communistische actie. Drie Bulgaarscbe soldaten, die zich hadden schuldig gemaakt aan het vormen van communistische cellen in het leger, zijn door den krijgsraad te Sevlievo ter dood veroordeeld, meldt Reuter. Ieder hunner of hun nabestaanden moeten bovendien een boete betalen van ruini 80Ü0 gulden in Ned. Geld. In deze affaire waren in totaal 22 per sonen gearresteerd. Acht werden vrijge sproken en elf veroordeeld tot gevange nisstraffen. De Joodsclie persconiniissie schrijft: geven de kinderen elkaar de hand, doch velen hunner hebben geweigerd aan Joodsche jongens of meisjes, de hand te geven. Het zevenjarig zoontje van een Duitsch ambtenaar zeide, dat hy niet aan een Jood de hand wilde reiken. En hij deed het ook niet. De onderwijzer deed geen moeite hem van zyn besluit af te brengen. By de spelletjes, die in de bewaarscho len worden gespeeld en waarbij ieder kind voor dier speelt, moeten de Jood sche kinderen steeds de rol van varken spelen. Een Joodscli meisje van (i jaar weigerde naar sciiool te gaan, omdat zij vele dagen achtereen voor vurken iiad moeten spelen. Zelfs deze kleine kinde ren moeten de Joodsche tragedie onder vinden. En zoo zyn er nog honderd andere ma nieren om deze kleinen iederen dag te doen lijden. Wanneer een ruit gebroken is, heeft „Judas" liet gedaan; wanneer iemand iets heeft verloren, heeft liet Joodsche kind het weggenomen; indien er iets verkeerd gaat, wordt het Joodsche kind daarvoor berispt. Zij, die gisteren nog vrienden waren, zijn thans vijanden geworden. Jongens en meisjes, die altijd met hun Joodsche schoolkameraadjes speelden, draaien hun nu den rug toe. En de onderwijzers zijn niet meer vriendelijk tegen de Joodsche kinderen; zy zouden hun betrekking verliezen, indien zij liet wel waren. Vele Joodsche kinderen ko men thuis niet swastikafiguren geknipt in hun kleeding. Hun boeken worden niet t Kleine Jood- In vele scholen van Duitsch Opper- het zelfde toeken besmeerd. Kleine Jood- uezie moeten de Joodsche kinderen |ie- sche meisjes op een school by Hinden burg vonden haar schorten in swastika- vorm geknipt. Vervolgens verhaalt de correspmicrent van de M. G. van een jongetje van 13 jaar -» - J Silezië deren meezingen, die hun gevoelens in liooge mate kwetsen. Zij kennen heel goed den naam van den man. onder wiens macht zy en hun ouders moeten lijden. Zy weten, wat Hitier den Joden heeft ge daan. Onder de kinderen zyn er, wier vaders zijn gevangen genomen, geslagen en naar een concentratie-kamp gezonden. En toch, worden in vele scholen in Opper- Silezië Joodsche kinderen gedwongen, liederen ter verheerlijking van Hitier te zingen. In opdracht van de Duitsche schoolinspectie werd op de lagere scho len een gebed ingevoerd, waarin wordt gevraagd om gezondheid en bescherming voor Adolf iiitler. Behalve dit gebed worden op de scholen liederen gezongen,*j welke openlijk tegen de Joden zijn ge richt. Zoo is er b.v. een lied, getiteld „Deutsehland den Deutschen, und nicht den Juden", waarin wordt vastgesteld, dat Duitscbland groot zal worden on danks de pogingen der Joden om liet klein en zwak te maken. De Joden zoo zegt het verder trachten den trotschen eik te breken en verontreinigen liet Duit sche land; de Joden zullen nooit hun wensch verwezenlijkt zien. de Duitschers broodeloos en de vreemdelingen ryk te doen worden. In het lied „Deutsehland erwache!" wordt de vijand aangespoord „ons Duitsche huis" te verlaten. („Feinde entweichet aus uusreni deutschen Haus"). Inplaats van liet woord „Feinde" zingen de nazi's „Juden". Voor de ouders der kinderen is het mogelijk liet gezelschap van Duitschers te vermijden, voor de kinderen zelf ech ter niet. Zelfs de bewaarscholen zijn niet vry van antisemitisme. Zoo wordt thans in deze scholen een liedje gezongen: „Kinder mit deutschen Herzen", dat ein digt met de woorden ..Kornuit und reicht die Hande euch, ob arm oh reich. Wenn das Herz uur deutscli ist, sind wir alle gleicb". Bij het zingeu van deze regels die een poging tot zelfmoord had gedaim, tengevolge van de vuurproef, welke hy op een van de openbare scholen in een groote stad in Silezië had moeten onder gaan. Een arts, die hem later buiten Duitschland onderzocht, stelde vast, dat de jongen was gaan lijden aan vervol gingswaanzin, welke hy op school had gekregen. Hoe lang zoo besluit de M. G. haar trieste opsomming zullen de Joodsche kinderen dit alles nog kunnen verdra gen? De meeste hunner dragen hun lij den met stolscynsche kalmte. Doch me dici, met wie de situatie werd besproken, waren van meening, dat de gezondheid der Joodsche kinderen aanmerkelijk zal geschaad worden. Zoo groot is het mo- reele leed dezer Joodsche kinderen, dat zelfs het zenuwgestel van een volwassene erdoor zou worden geschokt... Een overzicht van de voornaamste bepalingen van het thans bfj de Eerste Kamer Ingediend wetsontwerp. III. Omtrent de wijze, waarop de verschul digde belasting moet worden voldaan, bevat bet wetsontwerp tweeërlei regeling. Allereerst een betalingswijze door liet plakken van belasting- zegels. In beginsel wordt de omzetbelasting door den fabrikant voldaan door middel van plakzegels, ter waarde van de belas ting welke volgens den verkoopprijs van het goed verschuldigd is. Deze zegels worden uun de factuur gehecht en daar na voor verder gebruik ongeschikt ge maakt. Omtrent vorm, kleur, waarde- soort, wijze van verkrygbaarstelling en van betaling, en de wyze waarop de zegcl9 moeten worden gebruikt en voor herhaald gebruik ongeschikt gemaakt, zal de Kroon t.zj., als de wet in werking treedt, by Koninklijk Besluit bepulingeii vaststel len. De Minister kan onder door hem te stellen voorwaarden voorts toestaan, dat liet op de factuur te plakken zegel wordt vervangen door een stempelafdruk op de factuur, aangebracht niet gebruikmaking van daarvoor goedgekeurde stempel- een aldus gestempelde Mod. onafli. jonge vrouw, 27 j, v. g. h., ontwikk., inlelL, niuzlh^ sport., m. liefde v. dieren, na tuur, kunst en alles w. goéd en mooi is, zoekt Conversatie, Vriendschap m. iemand uit gel. milieu, om v. gedachten te wiss. en liet leve» w ederzjjdacli de moeite waant te maken. Brieven ouder no. 3507, aan liet bureau van „Het Vaderland". f 1(5 October. Verwante geest! Ik baast mij u te schrijven. Want ik voel dut wy voor elkanders conversatie, vriendschap geboren zijn. Ik ben ook zoo dol op ethiek en ik vind kunst gewoonweg eenig. Wilt u wel gelooven, dat er voor niy niets boven goede en mooie dingen gaat? Hoe is liet mogelijk, dat sommige inen- schen onverschillig zijn voor wat goed en mooi is. Gewoon vreeselijk! Houdt ii ook zoo van gedichten? Ik vind prozu afschuwelijk. Hè bah, heele- maal geen rhythiue of cadans. Echt ordi. Leuk dat u modern en unafhaukeljjk bent. Hou 'k net zoo van. Ik vind ouder- uetsche en afhankelijke vrouwen niets interessant. U ook niet? Maar daar hebt als vrouw, niissdiien geen oordeel u. over. Ontwikkeld en intelligent ben ik zeer factuur wordt dan met een gezegelde fa<^ zeker, dat ziet u trouwens aan mijn brief tuur gelijkgesteld. Wordt de belasting door het opplakken van zegels voldaan, dan is de fabrikant verplicht aan den kooper een gezegelde factuur uit te reiken, waarin zijn vermeld: datum van levering, naam en woonplaats van fabrikant en kooper, aard en hoeveel heid van de geleverde goederen pn de ver koopprijs. De fabrikant zelf moet dan een dubbel van de uitgereikte factuur bewa ren. Hierover zullen bij Koninklijk Be sluit evenwel nog nadere bepalingen wor den vastgesteld. Eveneens komen er nog bepalingen omtrent vervanging van de wel. Het ia niet oiu mijzelf te verheffen, maar ik weet dat ik een goeden brief schryf. Vaak genoeg heb ik verwante zielen bijgestaan, om den nektar huunei gedachten in de passende vaten van het woord te gieten. (Niet kwaad, dit beeld, wat?) Muzikaal beu ik natuurlijk ook. Kr ia bijna geen plaat of ik weet uit mijn hoofd wat er op den achterkant staat. Nou dat is toch wel wat. Liefde voor diereu... Ja vriendin als ik u voorlooplg zoo noemen mag nu moet ik eerlijk zijn. Klacht u van mij, verplichting tot bewaring van liet iluDbel ;<jMt /0tider onderscheid \au alle liees- j-•u-* Im Binnenland. DOObELIJK MIJNONGELUK. Vrijdag is in de ondergrondsche wer ken van de staatsmijn Emma de houwer J. B. Siuyts tijdens dit werk getroffen door een plotseling neervallend stuk steen. Hij is enkele uren later in het zie kenhuis te Heerlen overleden. S. was on gehuwd, 25 jaar oud en heeft te Bruns- sum gewoond. BEROOVING TE ROTTERDAM. Vrijdagnacht is in een pand aa;i de Aert van Nesstraat te Rotterdam een bui tenman beroofd van 600. In verband hiermee zijn 2 vrouwen aangehouden en opgesloten. DOOR EEN AUTOBUS OVERREDEN EN éEDOOD. Zaterdagavond is te Dongen de 18- jarige mej. Swans, die plotseling den weg overstak door een autobus van de Zuider stoomtramweg Maatschappij over reden en gedood. DE ZAAK-BOEIJINK. WOENSDAG i OCTOBER. I)E LOONEN IN DE TYPOGRAFIE. Ecu motie van de afdeeling Rotterdam van den A.N.T.B. In een Donderdag in Ons Huis gehou den vergadering van de afdeeling Rotter dam van den Algem. Nederl. Typografen bond is met bijna algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: De vergadering, gehoord de bespreking over den uitslag der besprekingen van de onderhandelingscornmissie in de typo grafie; van oordeel dat loonsverlaging in geen Men schrijft aan de Nw. Rott. Crt.: De onlangs overleden advocaat en pro- cureus mr. Gewin te Almelo en de gpp. gen. maj. Tonnet te Vorden beproeven reeds vier jaren om het onrecht hersteld te zien, waaronder de landarbeider W. J. Boeijink te Barchem en diens gezin wel dra zeven jaren lang gebuxt zullen gaan. De omstandigheid dat eerlang ver moedelijk Maandag (gisteren) Boeij- jink met zijn gezin uit zijn woning zou worden gezet, heeft generaal Tonnet doen besluiten zijn aanvankelijk vragende en verdedigende houding te veranderen en tot den aanval over te gaan tegen den burgemeester van Laren (Gld.), baron Rengers. Deze heeft een strafvervolging van den generaal aangevraagd, die de uitdaging lieeft beantwoord door in een brief aan de Koningin onpartijdig onderzoek en verhindering van de uitzetting te verzoe ken. Tevens verzoekt hij vier burgemeesters en een notaris, die in deze zaak betrok ken zyn, in hun ambt te schorsen, om de onpartijdigheid van het onderzoek te ver zekeren, Hilversum, 296 M. VAR A-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: De Flie refluiters o.I.v. J. v. d. Horst. Dr. J. Vack- hoff (causerie) en Janny van Oogen (decla matie). 12.00 VARA-Kleinorkest o.I.v. H. de Groot. 2.00 Zenderverzorging. 2.15 De Notenkrakers o.I.v. D. Wins. 3.00 Voor de kinderen. 5.50 VARA-orkest o.I.v. H. de Groot. 7.00 Mr. S. Mok: De werkloosheid en haar ge volgen. 7.20 Vervolg orkestconcert. 7-55 Herhaling SOS-berichtcn en VARA-varia. 8.00 Vaz Dias. 8.10 De Weintraub's Syncopatcrs. 8.40 Dubbel mannenkwartet „Bel Canto" o.I.v. Lehman de Lehnsveld. 9.00 „Robert, Bertram en Comp.", spel van Hyennans-van Duin, m.m.v. het VARA-too- neef o.I.v. W. v. Cappellen. 11.00 Vervolg kwartetconcert. 11.20 Orgelspel J. Jong. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.I.v. Ds. G. Laarman. 11.00 Concert. M. F. Jurjaanz (harmonium) en mevr. L. J. A. v. Neerden-Ongers (sorpaan) 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Ensemble van der Horst. 2.00 Kinderuitvoering o.I.v. L. Lauenroth. 2.45 Chr. lectuur. 3.15 Concert door het Delftsche Jria 5.00 Kindcruurtje. 6.00 Landbouwhalfuur door G. J. Wittcveen. 6.30 Afgestaan. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Causerie door Dr. F. J. Krop. 8.00 Uitz. van de Samenwerkende Zcndings- corporatics te Oegstgcest m.m.v. koor en solisten. Sprekers: Ds. D. Crommelin en Ds. L. J. v. Leeuwen. 9.30 Vaz Dias. 9.40—11.10 Orat. „De Mcss-is' van Handel (gr.pl.). DONDERDAG 19 OCTOBER. Hilversum, 29C M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.is Gramofoonpl. 10..10 Pianorecital door Toos Wolf. 11.00 Voordracht door Marianne van Dam. 11.30 Vioolrecital Boris Lensky, m.m.v. E. Veen (piano). 12.002.15 Omroeporkest o.I.v. N. Gerharz en gramofoonpl. 2.30 Vervolg concert. 3.00 Knipcursus mevr. I. de Leeuw-van Rees. 3.4S Gramofoonpl. 4.00 Voor rieken en ouden-van-dagen. 4.30 Bela Kiss en zijn orkest (uit het Carlton- hotel, A'dam). 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Hans Stbindler's orkest. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Hans Schindler's orkest. 7.30 Engefsche les door Fred Frey. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Concertgebouworkest o.I.v. E. v. Beinum m.m.v. Jo Vincert (sopraan) en L. Zimmer- inan en F. Helmann (vioolsolisten). J. S. Bach-programma. 9.15 Gramofoonpl. 9.30 Derde bedrijf van „Waarom zwijgt Mar- «aret Hamilton" van M. Barringer o.I.v. Kommer Kleyn. 10.05 Dansmuziek door H. Schindler's orkest. 11.00 Vaz Dias. it.1012.00 Gramofoonplaten. der factoren door het houden van aante kening daarvan. Dit zegelpiakken komt echter alleen te pan als een fabrikant belasting verschul digd is wegens levering van een anderen fabrikant of een groot- of kleinhandelaren. Bij levering rechtstreeks aan particulieren worden geen zegels geplakt. AU een fabrikant n.L rechtstreks aan particulieren levert, krijgt hij voor de deswege verschuldigde belasting een aanslag over een bepaald tijdvak. Even eens wordt een aanslag opgelegd voor de belasting verschuldigd voor het eigen verbruik uit de bedrijfsvoorraad. Boven dien kan deze wijze van betaling der be lasting tot den geiieelen omzet w orden uit gebreid als men dit aan den Minister ver zoekt; wordt zoo'n verzoek ingewilligd. ten houd? Dat Is een beetje veel! Dieren houden immers ook niet van alle men- schen... Ik houd van kleine hondjes, groote kunnen zoo onuienschelijk bassen, en ik houd van schaapjes in de wel, van de teère lammetjes, en als het op eten aankomt érg van kip en paling. Maar muizen vind ik griezels, zoo schuw en glibberig, en ratten vind ik bepaald énge beesten. Aan spinnen en zoo heb Ik een broertje dood. Vindt u het héél erg?? Maar hebben wij niet de natuur om tezamen in op te gaan? Denk aan d< herfsttintenBent u ook zoo heele- maal wèg van Mauve? O, wjj zullen, getweeën, liet leven we- dcrzydsc.li de moeite waard weten te maken, taten de slechte mensclien den ken wat zij willen, wij weten dat wij I Slechts Het Goede zullen nastreven. Pi». Vindt u het erg, de eerste maal in dan betaalt de fabrikant dus ook dcleen tramhuisje af te spreken? Mijn moe- wegens levering aan andere fabrikanten der heeft nogal otiderwetsche ideeën en en groot- en klienhandelaren verschul- mijn vader beweert altijd, dat mijn buis- digde belasting niet door middel van werk nog niet af is zegels, maar wordt hem ook hiervoor een aanslag opgelegd. De fabrikant is dan echter wel verplicht om aan zyn collpga aangeslagene heeft de onjuistheid te be- of aan den groot- of kleinhandelaar een wijzen. factuur uit te reiken, maar deze behoeft Ook inzake omzetbelasting geldt voorla dan niet gezegeld te zyn. Zoo'n ongeze- liet beginsel, dat door dwaling of onwitle- gelde factuur zal dan wel voorzien zijn keurig verzuim te veel of ten onrechte van een stempel, waaruit hl ijkt. dat de be Insting werd voldaan volgens een verkre gen vergunning tot belastingbetaling over den geheelen omzet 11a annslagrege- ling. De aanslagregellng. De bedragen welke over een bepaald tydvak (ingeval er dus geen zegels ge plakt worden) verschuldigd zijn, worden betaalde belasting door den Minister kan worden terugbetaald. Omzetbelasting hij Invoer uit buitenland. Door van de buitenlandsclie goederen een gelijk percentage te heffen als van de binnenlandsche over de waarde bij de »«i»w»uiui|5u zyn, woruen |)ron wor(jt geheven, trachtte de wetge* vastgesteld door inspecteur der ver gelijkmatigheid te verkrijgen. Bij in- accynzen. De fabrikanten zyn verplicht - de voor de vaststelling van den aan- 1 a 11.002.00 Huizen, 1875 M. 8.009.15 KRO, 10.00 NCRV, KRO, 2.0011.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst. 10.15 Morgendienst o.I.v. Ds. P. J. dc Bruin. 10.45 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.00 Handwerkcursus. 3.003.30 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing door Ds. D. Ringnaida Jr., m.m.v. zang en orgel. 5.00 Cursus Handenarbeid voor dc jeugd. 5.30 Concert. E. Langeveld (iste viool), M. Stoker )2de viool) en H. van Erven Dorens (piano). 6.30 Causerie A. Stapelkamp. 6.45 Gramofoonpl. ""I 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7..10 Journ. Weekoverzicht A. CrayA 8.00 Chr. Zangver. „Koudekerk's Gem. Koor" o.I.v. P. de Rook. 9.00 A. D. Seemann: Indo-Chma. 9.3010.30 Orgelconcert door M. Stretoniini. 10.00 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonmuziek. slag benoodigde gegevens aan den inspecteur te verstrekken. De memorie van antwoord bevat in dezen de volgende passage, welke wellicht het inzicht van den lezer in deze materie nog kan ver helderen: „Overeenkomstig de geuite wensch is de mogelijkheid geopend om aan belas tingplichtigen, die daartoe het verzoek doen. de gelegenheid te geven de belas ting te voldoen in den vorm van een, aan de hand van de boekhouding, over een bepaald tijdvak opgelegden aanslag. Voorzoover de levering aan particulieren betreft, zal de heffing in ieder geval ge schieden by wijze van een dergelyken aanslag. Aan particulieren zal voorts geen factuur behoeven te worden uitge reikt. Daarentegen zal terwille van de controle onmisbaar zijn, dat bij levering aan een handelaar, in de gevallen, dat de belasting bij wijze van een aanslag wordt voldaan, een ongezegelde factuur wordt uitgereikt." Als regel zal 11a afloop van ieder ka lenderkwartaal een aanslag worden op gelegd. Op verzoek kan zulks echter ook over een ander tijdvak geschieden. Voorts kan de verplichting worden opgelegd om de voor den aanslag benoodigde gege vens In den vorm van een aangifte aan den inspecteur te verstrekken. Een en andcf zal straks bij Koninklijk besluit worden geregeld. voer wordt straks een bijzonder invoer recht gelieven van resp. 6 en 10 X over de waarde der goederen vermeerderd met liet invoerrecht Het byzonder invoer recht wordt op denzelfden voet en gelijktij dig met het gewone invoerrecht gehevea Na de heffing van dit byzonder Invoer recht wordt over de ingevoerde goede ren geen omzetbelasting meer geheven. Van dit byzonder invoerrecht zijn evenwel diverse goederen vrijgesteld, n.1. de goederen, welke zijn opgesomd in de hieronder op te nemen tabel B en welke, zooais wjj hierboven vermeldden, ook vrij van omzetbelasting zyn. Deze tabel is verdeeld in twee afdeelingen. waarvan df eprste in hoofdzaak de goederen bevat welke als eerste levensbehoeften zijn vrij gesteld. terwijl <n onderdeel II grondstof fen en halffabrikaten zijn opgenomen. Deze verdeeling is van belang in zoo verre. dat onderdeel II by de algemeene maatregel van bestuur kan worden aan gevuld, terwijl voor wijziging van onder deel I de machtiging van de Kamer noo dig is. De vrijstellingen, welke voor de omzet belasting gelden (wij komen hierop nader terug) gelden eveneens voor de heffing van het bijzonder invoerrecht, terwijl in alle gevallen, waarin iemand de omzetbelasting zal kunnen terug ontvan gen. omdat bet product, waardoor zij werd voldaan voor lieni geen eindproduct (zie hierover hieronder), eveneens is - restitutie van dit invoerrecht zal kunnen Aanslagbiljet; be/waarschrift- en verkregen. beroep. De aanslagen worden door gedagtee- kende kennisgeving (aanslagbiljet) ter kennis van de fabrikanten gebracht. Be taling moet daarop binnen een maand ge schieden. Betaalt men niet of niet iian ,,„i~i een vervolging op gebruikelijke wijze. Heeft men bezwaar tegen den aanslag, dan kan men binnen een maand na de dagteekening van het aanslagbiljet^ zijn bezwaren kenbaar maken a~ - j (Wordt vervolgd). ...c» ui mei op tijd, dan volgt een vervolging op de inzake be lastingen gebruikeliike wüze. in den aanslag maand na dt islagbiljet zyt ...„„en aan den Direc-I teur der invoerrechten en accijnzen. I)eze| doet gemotiveerd uitspraak, waarna desgewenscht hiervan nn» nuui nu men hiervan nog wi hooger be roep kan gaan bij de Tariefcommissie. Als bij de inkomstenbelasting geldt ook hier, dat wanneer men niet of niet volle dig heeft voldaan aan da verplichting tot liet doen van aangifte de aanslag wordt gehandhaafd, 7.00 niet aan de Tariefcom- missie is gebleken dat en in hoever deze onjuist is. De opgelegde aanslag wordt alzoo voorshands als juist beschouwd; do lij lijn al tevreden U ze niel van boven lol onder mei modder bespal I

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 2