Ons dagelijksch brood. Pas op voor 't koude weer. Het menu van deze week Eet ook roggebrood. IMt bevordert de spijsvertering. Alleen wit brood slechts voor rieken! door TINK BREERAART. Januner genoeg zijn velen geneigd rogge- en bruinbrood, dat door de sa menstelling een andere kleur heeft dan wittebrood, op den achtergrond te stellen. Men verbeeldt zich veelal, dat maag en darmen niet anders dan wittebrood verdragen, maar vergeet, dat men zich zelf hierdoor tekort doet. WK doelen hierbij natuurlijk op nor male gevallen en niet op die menschen, die volgens medisch voorschrift dieet moeien honden en wit brood is voorge schreven. Brood heeft weinig eiwit en zelfs een base tekort, vooral is dit het geval met wittebrood. Het volkorenbrood, dat in- Z3hcerl»eid door de moderne voedings- specialisten boven alle andere soorten wordt aanbevolen, bereidt men uit on- gebuiW meel en heeft een hooger eiwit gehalte en geringer basen tekort dan de verfijnde bloem, waarvan men wit en luxe brood bakt. Dr. Ragnar Berg. de bekende voedsel- specialist. geeft de samenstelling van grof tarwemeel en tarwebloem aan als volgt: Water I2 16. 6—8; eiwit 8.8, 0.6; vet 0.9. 0.0; koolhydraten 68.7, 87.4; calorieën 32». 863. Het verbouwen van graanproducten is in Europa reeds terug te brengen tot het begin van het bronzen tijdperk. Ree :s toen werden tarwe, gerst, rogge en haver tot brooden verwerkt, zij het op andere wijze dan thans geschiedt. Horst en haver bleken op den duur niet geschikt te zijn om tot broodberei ding te dienen, daar men dit niet luch tig kon krijgen. Wetenschappelijk is dit te verklaren uit het feit. dat deze graansoorten niet die eigenschappen bezitten, welke noo- dig zijn om het koolzuur in zich op te bomen. Roggebrood werd vroeger veel méér gogetpn dan thans, nu de „verfijnde" smaak van veien dit meer geschikt acht flls voedsel voor hen. die zwaren arbeid hebben te verrichten. Uit oen medisch oogpunt gezien, zal het wittebrood lichter verteerbaar zijn, vandaar dat het in het dieet voor maag patiënten wordt opgenomen. In géén geval is dit brood echter voedzamer, in tegendeel. De vraag geldt thans niet alleen meer: - Hoe groot is het aantal calorieën, doch van veel meer belang zijn de minerale zouten, vitaminen e. a. factoren. Roggebrood en tarwebrood bevatten v'eel vitaminen, daar het rogge- en tar wemeel grover zijn van samenstelling *n niet zóó fijn gemalen is als de tarwe bloem. Bii het nuttigen van grof brood zal men tevens een betere spijsvertering hfügen, door den prikkelenden invloed, "te de cellulose op de ingewanden uit oefent, terwijl het wit brood een ver- Hagende werking der darmen veroor zaakt. <fie verstopping tengevolge kan hebben. Bovendien heeft het eten van rogge- en bruinbrood nog een andere goede werking, n.L doordat men genoodzaakt j* meer t« kauwen, zullen de speeksel klieren een verhoogde werking verki y- *®n en meer speeksel afscheiden net- *teen r„et het voedsel in de maag komt e" het verwerken van het voedse. ver gemakkelijkt. Wy raden dan ook ieder aan, in ang van zijn gezondheid, nietfliteen '•de lekkere land" te bevredigen door het eten van witbrood en dan nog J «versch en warm", doch het geheete gebit aan het werk te zetten om rogg( ®d bruinbrood te vermalen. Tenslotte willen wii nog cven J1®1 ho<* van Dr. Bircher-Beimcr noemen over „Moderne Voeding", waarin deze wit en luxe brood en alles wat met noem gebakken wordt, kenmerkt als „gedenatureerde voedingsmiddelen, die met meer de belangrijke vitaminen en mineralen van den graankorrel bevat- Jeiï' omdat de zaadhuis en kiem door het fyne vermalen er aan ontnomen zijn. Hardt n voorzichtig. Goede voeding een voorname „beschutting". door Dr. J. W. FR EDERIKS. Het staat zonder twijfel vast dat men op den duur minder gevoelig voor kou vatten wordt, wanneer men vaak en geruimen tijd achtereen in de buiten lucht komt. Evenals door andere hardingsmaat regelen bereikt men hierdoor dat de bloedvaten a.h.w. worden getraind om na de inwerking van koude spoedig weer tot hun normale vullingstoestand terug te keeren. Dit harden dient echter te geschie den in overeenstemming met de eischen van het gestel, anders bestaat het gevaar, dat men kwaad doet, in- plaats van goed. Vooral niet meer jonge menschen dienen voorzichtig te zijn by het invoeren van veranderin gen in hun levenswijze, dit geldt trou wens niet alleen van harding, doch ook van veranderingen van diëet b.v. En zelfs als men jong is, blijft het de vraag, of men er tegen kan om van vandaag op morgen te gaan slapen met open raam, koude afwasschingen toe te passen en geen warm ondergoed te dragen. Harding is. zooals wii reeds zeiden, hetzelfde als training, men dient dus geleidelijk te werk te gaan en rekening te houden met het indivi- dueele gestel. Het vermogen van het lichaam, om op prikkels te reageeren. wisselt meer malen op een dag, dikwijls zelfs van uur tot uur. De bloedverzorging van de huid. vermoeienissen, het spijsver teringsproces, opwinding e.d. hebben grooten invloed op het weerstands vermogen tegen koude. Hiermee hangt ook samen, dat kouvatten niet altyd de bekende verkoudheid veroorzaakt, doch de meest verschillende aandoe ningen, o.a. blaasratarrh en rheuma- tiek. Het is dan ook niet mogelijk, een behandeling aan te geven, die alle ge vallen helpt. Een zweetkuur heeft soms hetzelfde resultaat als beweging in de frissche lucht. Wel moet er onder alle omstan digheden worden gestreefd naar een goede bloedsomloop en stofwisseling. Het toepassen van droge of vochtige warmte zou men een algemeen wer kend middel kunnen noemen, doch ook hierbij zijn de resultaten niet bij ieder mensch dezelfde. Zelfs voor een me dicus is het niet gemakkelijk om da delijk het juiste middel te kiezen, als hij den patiënt niet kent van jaren lange waarnemingen als huisdokter. Juist thans, nu wy ons nog in den overgangstijd bevinden, is het dubbel zaak om het lichaam tegen kouvatten te beschermen. De aandoeningen, wel ke daarvan het gevolg zyn. treden nu bijzonder vaak en in ernstiger vorm op. Het zijn meer de weersveranderin gen dan de koude op zichzelf, waar voor wij moeten oppassen: onder be paalde omstandigheden zyn geringe afkoelingen reeds voldoende om sto ringen in den bloedsomloop te ver oorzaken en zoo tot kouvatten te lei den Een van de voornaamste bescher mingsmiddelen is natuurlijk warme kleeding. Gebreide wollen goederen zijn het meest aan te bevelen, want daar kan de wind niet doorheen blazen, terwij! zij toch los genoeg van samen stelling zijn om de lucht toegang tot de huid te verschaffen. Behalve een goeden bloedsomloop is echter ook een goede samenstelling van het bloed noodzakelyk en om dit te bereiken, moet de voeding de juiste samenstelling hebben. Wy belmoren niet te vee! zout te gebruiken en niet meer dan 70 a 80 gram eiwitten per Ze Deze hoeveelheid kan men het beste voor één derde gebruiken in den vorm van vleesch. visch en eieren (nor maal een ons vleesch en een e. per dag) en voor tweederden in den vorm van groenten, brood, boter, kaas en melk. Men ziet dus, dat men volstrekt geen dure spijzen noodig heeft om zich goed te voeden. Aan den anderen kant behoeft iemand, die zooveel ge geten heeft, als hij maar wilde, niet goed gevoed te zijn. Alle eenzijdigheid in de voeding is verkeerd. Niet alleen dienen bij eiken maaltijd voor alle voor de gezondheid noodzakelijke bestanddeelen aanwezig te zijn. doch het eten mag ook niet eiken dag eender zijn. Afwisseling in het menu is voor een gezonden eetlust van evenveel belang als de smakelijke toebereiding der spijzen. Aardappelen kunnen bijv. gepoft of gebakken worden, terwijl in de schil gekookte aardappelen veel meer voe- dingszouten bevatten dan de op de bruikelijke wijze gestoomde. Veel voedingstoffen bevat ook de suiker, die licht verteerbaar en ver sterkend is, zoodat aan zoete spijzen meer waarde moest worden toegekend dan als regel geschiedt. Zij zorgen voor grootere afwisseling in het menu en zijn in den regel zeer goedkoop. Hoe de bokser wordt gewekt. Het dienstmeisje: Een...twee. drie.vier.vijf. zes. („Berlinske Tidende"). Zondag: Celeri-soep, Biefstuk. Snijboonen, Citroen-pudding. Maandag: Kalfspoulet met kerrysaus, Worteltjes, Aardappelpuree of rijst. Dinsdag: Garnalenbroodjes, Varkensrollade, Savoye kool, Aardappelen. Woensdag: Koud vleesch, Bloemkool, Aardappelen, Vruohtenvla. Donderdag: Bloemkoolsoep met groenten, Gestoofde kalfscarbonade, Princessehoonen. Vrijdag: Aardappelsoep, Gebakken schol. Salade. Gebakken aardappelen. Vrijdag II: Kaassoufflé. Roereieren, Spinazie, Aardappelen. Gewelde boter. Zaterdag: Gebakken spek. Gestoofde bietjes, Aardappelen, Havermout-crême. Citroen-pudding. Sap van 3 flinke citroenen, 6 eieren, 200 gram lichte basterd suiker, 1 dX witte wiin, 15 gram gelatine. De eierdooiers worden met de ge zeefde citroensap en de suiker gedu rende 5 min. zeer goed geklopt, zoodat ze mooi schuimig worden en daarna de wyn er bij gevoegd. Het gemakkelijkst is om een email steelpannetje, dat niet te klein mag zyn, voor dit doel te gebruiken. De eiermassa moet nu op het vuur gezet worden, waarbij liefst een asbest plaatje onder de pan komt, en onder flink kloppen tot een dikke schuimige massa tot op het kookpunt gebracht wordt, daarna wordt de pan van het vuur genomen en de gelatine, die voor af 15 min. in koud water heeft geweekt, uitgeknepen en roerende opgelost. Het laatste komt het stijf geklopte eiwit bii de puddingmassa, die men laat bekoelen en daarna in een met eiwit be smeerde puddingvorm doet of in een kristallen schaal, waarin de pudding dan tevens wordt opgediend. Om het zakken van het eiwit te voor komen. moet men van tyd tot tyd roe ren, totdat de massa drillerig wordt. Kalfspoulet met kerrysaus. 400 gram kalfspoulet, 40 gram bloem, 50 gram boter, 1 fl. theelepel kerry, 1 eierdooier, en sap van Yi citroen, L. kokend water en zout. De poulet wordt gewasschen en op gezet met L. kokend water en zout, daarna zachtjes gaar gekookt. Voor de saus wordt de boter gesmol ten en met de bloem en de kerry ver mengd, waarna de bouillon langzaam, steeds roerende bijgevoegd wordt, ter wijl men moet zorgen, dat zich géén klontjes vormen, daarna de saus 10 min. zachtjes koken. Mochten er wel licht toch klontjes in gekomen zyn, dan wordt alles even gezeefd en daarna weer aan de kook gebracht, terwijl het vleesch er in verwarmd moet worden. Naar verkiezing kan men de saus af maken met een eierdooier en citroen sap. Men geeft hierbij droge rijst of aard appelpuree. In het laatste geval moet men zorg dragen, dat de puree mooi luchtig is, hetgeen men verkrijgt door deze met de garde flink op te kloppen. Garnalen-broodjes. 6 harde broodjes, 200 gram garnalen, 30 gram bloem, 35 gram boter, 2Yz dX melk, eierdooier, peper, zout, sap van een halve citroen, 1 eetlepel fijn ge hakte peterselie, 50 gram boter. Men sniidt het bovenste kapje van de broodjes af en haalt het brood er voorzichtig uit, zoodat de buitenste korst overblyft, en besmeert dit met een deel der 500 gram boter. De 35 gram boter wordt gesmolten en hierdoor roert men eerst de bloem, daarna de melk, bii kleine scheutjes tegelijk, voegt peper en zout bii en alles 10 min. laten doorkoken. De eierdooier wordt geklopt, hierbij voegt men voorzichtig eenige lepels van de saus en doet daarna alles terug in de pan, waarna de goed in warm water gewasschen en uitgelekte garnalen, citroensap en peterselie door de saus worden geroerd, die nu echter niet meer mag koken, daar de garnalen dan minder smakelijk worden. Met deze ragout vult men de uitge holde broodjes, legt het kapje er weer op, besmeert ze met de boter die van de 50 gram is overgebleven en plaatst ze op een bakblik in den oven oro bruin en knappend te worden. Vruchten-sla. L. melk, 2 eieren, 45 gram custard poeder, 75 gr. suiker, 3 eetlepels fram bozen jam. Men brengt de melk met de stoker aan de kook, doch houdt een half kopje achter om de custard poeder aan te maken, waarbij men tevens de goed ge klopte dooiers voegt en daarna lang zaam in de kokende melk giet, even laten doorkoken en in een vlaschotel doen. nadat het geheel ©enigszins is afgekoekl.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 15