NIEUWE AVONTUREN van MUNHEER FIMPElEi&NS Het piantentafeltje. Levende geschiedenis RAADSELS. KOBUS OP DE VEILING. (Historisch). 't Was een drukte op de veiling in de vroege schemering, Groepjes handelaren stonden pratend, lachend in een kring. Op het plein stonden de paarden, druipend van den morgendauw, en daarboven was de hemel wonder-prachtig, helder blauw. Alles was in blijde stemming om dien schoonen zonnedag, grappig waren de gesprekken, iedereen schoot in den lach. Totdat eindelijk de heeren zitting namen in de zaal, en de afslag zou beginnen in de groente-boerentaal. Er bestond één wachtwoord: luist'ren, voor de groote mannenschaar, Rustig zitten hier de heeren, zeggen weinig,.... luist'ren maar. Luist'ren kunnen zij; ze hebben immers goede les gehad, lange jaren school geloopen bij hun lieve vrouw en schatl Kijk eens, achter op de banken zit vriend Kobus, hoog en droog Ernstig is hij aan het turen, het vergrootglas voor zijn oog. „Alle menschen, wat een groote kooien liggen daar gestald!" en vriend Kobus gaat aan 't bieden, dat de zolder er van schalt. Achter zich, daar hoort hij fluist'ren: „vijf cent voor die kooien daar;" Kobus drukt, wel beter wetend, driftig op de schakelaar. Onverstoorbaar klinkt zijn ratel: „Met mijn geld ben ik niet schaarsch: tien, welnee 'k geef vijftien centen, 'k lap het alles aan mijn laars!" „Geven jtdlie slechts twee "gulden voor die kooien", buldert hij, „vijftig, ja wel zestig stuivers geef ik graag voor die partij...." Eind'lijk, als de heele voorraad hij den kooper is beland, dan valt het vergrootglas plots'ling in zijn bleeke, klamme hand. Kobus ziet het, rilt en siddert: al die glorie is slechts schijn; jammerend komt de desillusie, dat ze klein als.... appels zijn! Jasper Kram. Dag vriendjes en vriendinnetjes Dag vriend, de couranten heer Dag lezers van de Jutter Hier zijn Pa en Annie weer; Wij zouden niet meer rijmen En zonden u een groet 1 och kunnen wij 't niet laten t Zit blijkbaar in ons bloed Wij vragen u een antwoord Gf 't goed is, ja of neen? Is 't goed, dan leest gij ons weer, Niet goed, dan gaan wij heen. B. Terwijl zit ginder langs de vaart Op zijn gemak Hein Bakkebaard; Gelijk de meeste hengelaars, Is hij op jacht naar voorn en baars; De zon verkwikt hem met haar gloed, De vxörie heerscht in zijn gemoed. ALS DESSERT. Hier is vast een voorproefje Later komt dan een dessert, Wij gaan u iets vertellen Van 't leven van een erwt; Die erwt, dat was een groene Gekocht bij Albert Heijn, 't Was feitelijk een erwtje Want o zij was zoo klein. Dat kleine groene erwtje Ging 't voorjaar in den grond, En heel gauw zagen Pa en ik Dat er een spruitje stond. Dat spruitje, werd een stengeltje Met blaadjes, sappig groen En later kwamen bloesempjes En nog wat later, toen.... Toen kwamen ijv'rige bijtjes Die hielpen er aan mee Dat er ook vruchtjes kwamen Toen gingen wij aan 't oogsten De oogst viel mee, want zie Wij oogsten, een onsje erwtjes Elk peultje, gaf er drie Dat onsje erwtjes, kregen wij Van één zoo'n kleine erwt En Zondag eten wij die nu Moe zegt „voor het dessert". Pa en Annie IV. Gramofoonplaten en garen klosjes. Dit tafeltje zou het sieraad van iedere kinderkamer kunnen zijn en de .jalouzie van alle vriendjes en vriendinnetjes kunnen opwekken. En toch is het zoo gemakkelijk te maken. Jongens en meisjes kunnen het gebruiken; men zal er om vechten, wie het krijgt. Maar dan voorzichtig, hoor! Want oude gra mofoonplaten hebben de onaangename gewoonte bij het vallen wel eens te breken! Men zoekt bii kennissen en familie leden naar gramofoonplaten, die niet meer bruikbaar zijn en vraagt deze ten geschenke. Eveneens bedelt men enkele oude garenklosjes bii elkaar, teneinde het tafeltje te kunnen maken! De smid draait op een oude traproede voor u een schroefdraad en zoekt er een pas sende moer bii. Die steekt men nu door de opening van een gramofoonplaat, door twee klosjes, een gramofoonplaat, door twee klosjes enzoovoorts. Het laatst weer door twee klosjes en dan Van hikkepaf van hikkepof! O, Pimpelmans, dat wordt een „sof"! Daar komt een groote stoomboot aan Waarvoor hij plots opzij moet gaan- Hij stevent met een sneltreinvaart Naar i plekje van Hein Bakkebaard. door een eenvoudig voetstuk, dat men zelf kan maken (Kerstboom-voet), waarna men aan beide zijden van de roede een moer draait. Dan het geheel een streekje schellak en. het tafeltje is klaar. Je zult eens zien, wat een prachtstuk het is De oudste en grootste boomen vindt men in Westelijk Noord-Amerika, in Californië. Jullie weet immers, dat men den ouderdom van een boom be oordeelt naar gelang het aantal jaar ringen? dat zijn de lijnen, die bij doorsnede in iederen boom zichtbaar zijn, daar de boom ieder jaar een nieuwe jaarring krijgt. Tegenwoordig spaart men zorgvuldig iederen boom, waarvan men vermoedt, dat hij een tiental eeuwen of meer achter den rug heeft. En er bestaan ook nog slechts enkele honderden van deze „Mam- moethboomen", zooals men ze noemt, in Californië. Vroeger ging men daar niet zoo voorzichtig mee om, integen deel, de houthakkers waren trotsch erop, de geweldige schijven van zoo'n omgehakten boom naar de stad te kun nen brengen, waar tal van millionnairs er tafels van lieten maken, door dit blad te laten polijsten. Op bijgaande teekening ziet men zoo'n schijf die een doorsnede van bijna vier Meter heeft maar er zijn nog veel grootere en die ongeveer in 555 begon te groeien. Je kunt nu wel nagaan, hoeveel geschiedenis er reeds aan dezen boom voorbijgetrok ken is. hoewel hij toen nog op een door ons onontdekt werelddeel stond. Maar ook zijn eigen geschiedenis heeft hij geschrevenWij zien uit de lijnen naar gelang zij breed of smal zijn welke tijden de boom heeft doorgemaakt, drooge, dorre of voch tige, goede jaren en of hij snel of langzaam groeide. feiten, die voor ons van belang zijn en een goed denkbeeld omtrent den ouder dom geven; 555 De boom begint te groeien.... 570 Invoering der Christel, tijdreke ning. 640 De Bibliotheek van Alexandrië brandt af. 732 De stroom van de Aziaten naar Europa wordt gestuit. 800 Kroning van Karei den Grooten. 896 Eerste wetgeving in Oost-Europa. 1000 Noorwegen komt de eer van de ontdekking van Amerika toe. 5. Krik-krak! Het ongeluk is groot! Hein Bakkebaard verkeert in nood! Hij maakt een schuiver door de lucht, Hij slaakt een kreet, een snik, een zucht, Waarop hij naar beneden schiet, Tot op den bodem van den vliet. 1066 Slag bij Hastings. 1147 Tweede kruistocht. 1215 Magna Charta Libertatas. 1302 Glanstijd der ridderschap. 1429 Jonkvrouw van Orleans. 1492 Columbus ontdekt Amerika. 1588 De aardappelen worden in Euro pa ingevoerd. 1620 De oorlogsvlam van Oost-Europa uitgebarsten. uitgebarsten (30-jar. oorl.) 1750 Glanstijd van Frederik den Groo ten. 1770 Goethe gaat naar Weimar. 1816 Napoleon's val. 1861 Opheffing der Russische sla vernij. 1891 De boom werd geveld... Oplossingen der vorige raadsels; I. Lampekap, Lamp, pek, kap. IL Meteoor, tor, room, meer IIL Kat, rol, katrol. IV. Kachel of Lamp. Goede oplossingen ontvangen van: Jan de Sch.; Adriana D.; Trientje Sch.; Teetje Br.; Ada B.; Truusje B.; Henk G.; Jan G.; M. L.; Toon Tr.; Janie Gr.; Nannie Gr.; Johanna K.; Hann L.; Piet en Mientje Verb.; Jeen v. d. W.; Dinie K.; Joop van B.; Lieny van L.; Marietje S.; Froukje Z.; Geer tje P.; Annie J.; Henny H.; Dina W.; J. N.; Hermien v. d. Br.; Maria de Gr.; Nellie J.; Grietje de Gr.; Sientje N.; Gerda V.; Sara Kr. C. L.; Agatha K.; Tinie W.; Ina B.; Germaine Fr.; Kees D.; S. W.; Tiny D.; Tony S.; André G.; Nellie B.; J. en P. K. (Den Hoorn, Texel). Jan S. en Trijntje van T. Nieuwe raadsels: I. Ik ben een woord van zes letters. Als ge op reis gaat, neemt ge mij mee. Verwissel mijn beide laatste letters van plaats en vervang dan de vijfde letter door een andere. Dan ben ik een geu rige drank. II. Schrijf op een maand van 5 letters. Neem er één letter van af en vorm van de overige letters een vervoer middel, dat ge iederen dag door de straten van de hoofdstad ziet rijden. III. Op een visitekaartje stond „Elie Reving". Welk beroep heeft die meneer, als de letters van zijn naam, in andere volgorde, dit aangeven IV. a a a a Plaats deze letters zooda- a g g e nig, dat zoowel horizontaal e e 1 1 als verticaal te lezen komt 1 1 s n lö. een stekelig dier. 2o. in is men heel mooi gekleed. 3o. meisjesnaam. 4o. een mooie lange weg. 6. Glukkig steekt hij even later Zijn waardig hoofd weer boven water; Hij briest en ploetert, plonst en plast, En klampt zich aan het bootje vast, Dat, door zoo'n groot gewicht bezwaard. Begint te steig'ren als een paard. door G. Tu. ROTMAN

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 19