fc"eek- he" r binnenhof MAISON GERRITS 2 HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 28 OCTOBER 1933. t, OP EN OM 1 Van 'n mislukte interpellatie-aanvrage. Wijziging Winkelsluitingswet op komst - De Kroon en de ambtenaarssalarissen. Onze handelspolitiek wordtactief! - Nieuwe gerechtelijke organisatie. - De Om zetbelasting veilig gesteld. Radio-Programma. Van links en rechts SALGft CE CC2FFURE G SALON DE BEAUTÉ S Tel. 457 Spoorstraat 104-108 f KRONIEK Den Haag. 28 October 1933. De Tweede Kamer is op j.1. Dinsdag namiddag uiteengegaan met de bedoeting om precies veertien dagen later de aige- meene beschouwingen over de Rijksbe- grooting voor 1934 „aan te snijden". Het Novembersche groot-politiek debat zal dus aanvangen op Dinsdag den 7en a.s., ter wijl op dezen datum meteen 'n begin zal worden gemaakt met de Dinsdagsche en Donderdag9che avondzittingen. In de vergaderingen van verleden Vrij dag en Dinsdag hebben de Lagerhuizers verschillende belangrijke ontwerpen voor de Senatoriale behandeling rijp gemaakt. Ook werd geboren een interpellatie-aan vrage, namelijk van ir. Albarda (s.-d.), die de Regeering vragen wilde stellen over het verbod van ambtenaren om deel te ne men aan politieke actie tegen de Overheid. Deze aanvrage is deerlijk in de verdruk king gekomen door 'n onvoorzienen loop van omstandigheden, 't Zat zoo: Bij den aanvang der zitting van j.1. Dins dag kwam de socialistische leider met zijn verzoek op de proppen en zooals gebrui kelijk is verwees de voorzitter de beslis sing daarover naar de vergadering van den anderen dag. Doch mr. Ruifs had be paald geen „kijk" op het tempo, waarin de Kamer voornemen^ was zich door de agenda heen te werken, want hij werd in den loop van den middag volkomen ver rast door de vaardigheid, waarmee de La gerhuizers de zaken afhandelden, hetgeen mogelijk maakte, dat even voor zes uur de Kamer uiteen kon gaan om niet dan in November terug te keeren. Ir. Albarda zal op dezen loop van zaken evenmin hebben gerekend, want zijn bedoeling zal natuur lijk we! geweest zijn de interpellatie spoe dig te houden. Zooals de zaken nu geloo- pen zijn kan hij zijn vragen wel opbergen en een en ander ter sprake brengen by de behandeling der begrooting. Hoogst waarschijnlijk had de Regeering zich toch niet door de interpellatie van haar pad laten afleiden! Dit zij echter terloops op gemerkt. Minister Verschuur heeft zich coor mr. Boon (v.b.) de verklaring laten ontlokken, dat Z.Exc. „binnenkort" zal komen met een niet-principieele wijziging van de Winkelsluitingswet, om tegemoet te ko men aan technische bezwaren en de Zon- dagssiuiting wat te herzien. Mr. Boon vroeg daarop schorsing van de behande ling van het "an de orde gekomen zijnde initiatief-ontwerp-dr. Vos tot wijziging der Winkelsluitingswet, wijl hü de. voor keur gaf aan regeeringsinitiatief. Van 'li- trekken was geen sprake, want de libera len willen eerst eens afwachten hoe het regeeringsontwerp er uit zal zien. Als het noodig is, indien de bewindsman volgens de liberalen niet ver genoeg gaat met cor- rigeerende bepalingen vooral ten aan zien 'er Joodsche winkeliers dan wordt het thans opgeborgen voorstel weer uit zijn dommel gewekt. Afwachten! h'iUf ï'us voorloopig de boodschap. Van de belangrijke ontwerpen, welke werden afgedaan, noem ik allereerst het ontwerp tot wijziging en aanvulling van de artt. 12-5 en 126 der Ambtenarenwet 1929. Over deze materie is vooral in de kringen der gemeentebesturen zoo 't een en ander te doen geweest. De zaak is, dat de Kroon de bevoegdheid wil hebben als het noodig is regelend op te treden inzake salarieering en rechtspositie der ambte naren van provincies, gemeenten, water schappen en veenschappen. Als het noodig is... Vooral hierop wees bfj de verdediging van het wetsvoor stel de minister, mr. De Wilde. Want de oppositie tegen de wetsvoordracht van socialistische zijde gevoerd door den heer Drees, die zei, dat de gemeentelijke auto nomie kras wordt aangetast bleek vol gens Z.Exc. te veel uit het oog te hebben verloren, dat de Kroon eerst dan wil in grijpen, als van verkwisting of van nala tigheid of van schromelijke afwijking der algemeene normen sprake kan zijn. Van de overige afgevaardigden was het vooral de heer Kooiman (v.-d.) geweest, die bevreesd was. dat hier gevaar dreigde voor een „doodende centralisatie", een ge brek aan verantwoordelijkheidsbesef bij de lagere organen Deze afgevaardigde (Gedeputeerae van Noord-Holland) drong op ce bepaling aan, dat de Kroon verplicht zou worden bij het nemen van lieslissingen Gedeputeerde Staten te booren. De minister verdedigde het ontwerp met het vuur der overtuiging. Het wetsontwerp aldus Z.Exc. be- teekent geen strenge unificatie, doch be doelt slechts het brengen van meerdere eenheid. Want ook voor het personeel is het zeer onaangenaam wanneer de ver schillen in de salarieeringen te groot zijn. Vanzelf zütk de salarissen en regelingen omtrent de rechtspositie der ambtenaren van de lagere overheidsorganen niet bij die van het Rijkspersoneel aangepast zoo ging de minister voort en nu moet het proces worden verhaast. Tal van lagere besturen beseffen den ernst van den eco- nomischen toestand nog steeds niet. Speciaal wendde Z.Exc. zich tot den heer Drees, toen hij verzekerde, dat er zich steeds meer symptomen voordoen, welke voor de autonomie funest kunnen worden. De bewindsman wees in dit verband op het gebeurde te Amsterdam, Groningen, Zaandam, waar sociaal-democratische stadsbestuurders in de woestijn ziin en worden gezonden, omdat zij in een niet- principieele zaak van het standpunt der partij waagden te verschillen. Op deze wijze riep mr. De Wilde toornig uit wordt de autonomie verlegd naar de partij- vergadering, die niet bevoegd en niet ter zak kundig is. De socialisten kunnen zeer zeker niet spreken van een „aanslag op de autonomie", zoolang zij van hun vertegen woordigers marionetten maken. (De heer Duys, die achter den minister stond, knikte bij deze ontboezemingen ostenta tief met het hoofd). Y De lagere organen - vervolgde Z£xc. nieeKaandheid Kamer betreft, mis- met de Staten-Generaal te willen blijven samenwerken, absoluut niet in twijfel, doch men wilde objectieve waarborgen. De Kamer voelde er niets voor om van haar recht afstand te doen. De heeren Schouten (A.R.), Van der Waerden (S.D.), Schilthuis (V.D.), Bierema (V.B.) en Lovink (C.H.), bleven op hun standpunt staan en zoo ging men de stemming over het betreffende artikel tegemoet. De uit slag was niet twijfelachtig. Het duikelde met 50 tegen 29 stemmen. Voor waren de R.K., uitgezonderd de heeren Van Poll, de C.H. leden De Geer, Snoeck Henke- mans, Rutgers van Rozenburg en Bakker, de A.R. afgevaardigden v. d. Heuvel, Amelink en Van Dijk; voorts de heeren Westerman (N.H.) en Vervoorn (P.B.). De Christ.-Historischen en Anti-revolu- tionnairen waren verdeeld, terwijl de ge- heele linkerzijde unaniem tegen stemde, waarbij zich ook de heer Lingbeek (H.G.S.) voegde. Minister Verschuur heeft zich dus, wat blijven het recht behouden, autonoom de salarissen vast te stellen. De verant woordelijkheid blijft op hen rusten. Alles blijft zooals het is. Maar ter bevordering van meerdere een heid zal in 't vervolg niet het college van Ged. Staten ingrijpen, maar de Kroon, in geval van excessen. De zaak heeft dus geen principieelen kant, er zijn tenslotte alleen voordeelen aan verbonden, verze kerde de bewinsman. De Kroon overziet het geheel, de centrale Regeering is het best in staat om uit te maken wat op zeker moment financieel mogelijk is. De Regee ring zal in de meest-ruime mate gebruik maken van de voorlichting der Ged. Staten (door deze pertinente verklaring werd de heer Kooiman, zooals later bleek, gerust gesteld). De minister bracht hulde aan de colle ges, die zich reeds bij de tijdsomstandig heden hebben aangepast. Z.Exc. ont kende, dat zooals de heer Drees had gezegd hü te veel het georg. overleg had genegeerd. Ook wanneer de Regeering ingrijpt blijft dat overleg ingeschakeld. Overigens hebben de organen het zelf in de hand of van hooger hand een regeling moet worden opgelegd, 't Zal wel een uit zonderingsgeval blijven!, hoopte Z.Exc., maar is men ten slotte onwillig, dan beslist Den Haag. Mr. De Wilde noemde 't een moeilijke vraag, wannéérde Regeering moet ingrijpen. Er zal met groote voor zichtigheid, beleid, doch doortastendheid opgetreden moeten worden en dan: zonder aanzien des persoons. De oommissie- Schouten zal adviseeren inzake schalen en normen. De minister noemde het niet mo gelijk, thans de te volgen richtlijnen aan te geven; eerst dient het werk der com missie te worden afgewacht. Dat echter ingrijpen altijd salaris verlaging tengevolge moet hebben, betwistte de minister, 't Te genovergestelde is namelijk ook mogelijk. Bü de replieken verklaarde de heer Drees nog, inderdaad het gebeurde o. a. te Zaandam te betrsuren, doch het ging toch wel om een principieele zaak, want de Re geering legde een uniforme korting op, en daartegen nemen de sociaal-democraten stelling. De stemming over het wetje deed 45 rekendl Het wetje zelf kreeg hij zonder stemming mee. De repressieve contröle blijft alzoo intact, al had mr. Verschuur verzekerd, dat zil slechts een „sohijnver- tooning" zal worden. We zullen het moe ten afwachten! De Kamer heeft verder nog afgedaan het Nederlandsch-Duitsche Douanever drag en het verdrag tot wijziging van het Nederl.-Duitsche Douane- en Credietver- drag van 26 Nov. 1925. Ten slotte is voor de Senatoriale behan deling rijp gemaakt het ontwerp-Nieuwe vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kantongerech- io.oo Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie R. Numan. 10.30 De Notenkrakers o.l.v. D. Wlns. 11.00 Vervolg declamatie. 11.15 Vervolg concert. 12.00 VARA-Kleinorkest o.l.v. H. de Groot. 2.00 Zenderverzorging. 2.30 E. v. Sloghem (viool) en D. Belinfante (piano). 3.00 Declamatie Hetty Beek. 3.30 Gramofoonplaten. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Louis de Vries en z'n Swan Tockers. 6.30 Muzikale causerie door P. Tiggers m.m.v. G. Gertheim (clavecimbel). 7.10 Boekbespreking door Dr. H. Peters. 7.30 Orgelspel door J. Jong. 8.00 Herh. SOS-ber. Vaz Dias, leoen vóór en 18 afgevaardigden tegen zaaj, pjejtte w|st z.Exc. zijn rede boeiend ntAVMmAn w /\ni o 1 oron nommiiniotnii rvn fijl ten behoorende tot de gerechtshoven te 8',s uit „De Harmonie", Groningen: Arb. Den Bosch, Arnhem, Den Haag, Amster- dam en Leeuwarden en het ontwerp- wettelijke bepalingen in verband met de nieuwe vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kanton gerechten. Dit was een nieuwe editie van de ont- werpen-Donner, die in het voorjaar ver worpen zjjn en waardoor de Kameront binding werd bewerkstelligd. Minister Van Schaik had het ontwerp omtrent smelting en splitsing van kantongerech ten overgenomen, doch wilde niet komen tot opheffing van vier rechtbanken. Slechts een tweetal moest sneuvelen, na melijk die te Tiel en te Winschoten. Er werd weer een aantal bezwaren ge opperd, o.a. door de leden Boon (V.B.), Bakker Nort (VJ).), Katz (C.H.), v. d. Heide (S.D.), doch men zou zich tenslotte bij het onvermijdelüke neerleggen. Onver zoenlijk waren de heeren Vervoorn (P.B.) en Van Dis (S.G.P.). Zü achtten de platte- landsbeLangen te veel verwaarloosd. De Eerste Kamer heeft in een dagver gadering het ontwerp-Omzetbelasting voor de Koninklijke sanctie rijp gemaakt, ter wijl in een korte avondbijeenkomst de uit de Tweede Kamer ..overgehevelde" mr. Knottenbelt als opvolger van ir. Kos ter voor de liberalen zitting nam. Bii de behandeling van het Omzetbelas- tingontwerp kwam niet veel nieuws meer naar voren, hetgeen echter niet zeggen wil, dat de gevoerde debatten geheel on belangrijk waren Ondanks het feit, dat minister Oud voor eengewonnen zaak stemmen. Socialisten, communisten en de heer Sneevliet waren tegen, terwijl de Staatk. Gereformeerden niet aan de stem ming deelnamen. Vóór waren, behalve de overige groote partijen, de heeren Ling beek (H.G.S.), Westerman (N.H.) en Artz (R.K.V.P.). Voorts heeft de Kamer haar medewer- naar inhoud en toon te maken. Het loont de moeite deze rede in de Handelingen na te slaan, omdat vooral zü, die in het 85- milüoenenplan een onrechtvaardigen druk op de minvermogenden meenen te zien, tot de ervaring zullen geraken, dat de Zangver. „De Volksstem" en ArK Muziek- ver. „Door het Volk voor het Volk" o.lv. J. M. Knijpinga. 9.15 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot 10.00 Declamatie door W v. Cappellen. 10.15 Vervolg orkestconcert. 11.0012.00 Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Giamofoonplaten. 10.30 Morgenwijding o.l.v. Ds. A. C. Diederiks 11.00 Chr. lectuur. 11.30 Gramofoonpl. 12.30 Orgelconcert door J. Zwart. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Causerie A. J. Herwig. 3.153-45 Knipcursus. 4.00 Bijbellezing door Ds. H. C. Zwahler, m.m.v. zang en orgel. 5.00 Gramofoonpl. 5.15 Orgelsepl door L. Blaauw en gramof.pl. 6.30 Vragenuurtje. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Vragenuurtje. 8.00 B ich-koor der Bethlehem-kerk te Den Haag, het Nederlandsch Kamerorkest en so listen o.l.v. Alex Schellevis. In de pauze van 9.009.30 Causerie door Dr. J. A. Neder- bragt. 10.30 Vaz Dias. 10.40—11.30 Gramofooonpl. DINSDAG 31 OCTOBER. Hilversum, 2yt M. AVRO-uitzending. 5.306.00 VPRO. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. ro.30 Orgelconcert P. v. Egmond Jr„ m.m.v. mej. C. Alard (zang). 11.00 Kook- en bakpraatje door mevr. R. Lot gering-Hillebrand. 11.3012.00 Vervolg concert. 12.002.15 De Octophonikers. In de pauze: Draaiorgelmuziek. 2.30 Gramofoonpl. 3.00 Knipcursus. minister heusch geen ..medelijden" heeft met degenen, die nog hooge inkomsten 4.00 Zang door Bruno Ucko. Aan den vleugel: kmg verleend aan een niet minder belang- iete maar dat de wetten der €cono_ E. Veen. ryk ontwerp, namelyk dat tot wpigmg der mie hem noodzaken te waken tegen het 4.30 Radio-Kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. Cnsis-invoerwet. Het beteekent een pnn-,achten de ki t de den 5.30 Jeugdhalfuur v. d. VPRO. cipieele verandering van de Nederlandsche n- handelspolitiek. Zóó erg als dr. Korten- horst (r.-k.) het omschreef toen hü uit riep: „Hier hebben we nu een stuk actieve handelspolitiek!", is het echter nog wel niet, maar een feit is, dat otize contingen- teeringen dienstbaar zullen worden ge- mhakt aan onzen export, {mewel de meest- begunstigingsclausule niet geheel zal wor den losgelaten Het ontwerp wil de moge lijkheid scheppen om bijzondere contin genten vast te stellen voor landen, die eieren A.s. Dinsdag komt <ie Senaat weer bij een. Parlementariër. ZONDAG 29 OCTOBER. Hilversum, 296 M. 8.3010.00 VARA, 10.30 VPRO, 12.00 ïao* ..r.""1 "J" AVRO, 5.00 VARA. 8.00 AVRO. tegenover onze bereidwilligheid voldoende PóstduiVen- en voetbalnieuws, contraprestaties weten te stellen en alleen 8 32 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. in verband hiermee wordt bedoelde clau- 9.oo Orgelspel J. Jong. sule uitgeschakeld, niet dus t. a. v. een 9.20 Gramofoonpl. evenredig contingent, geldend voor alle 9.40 Hélène Ludolph (zang) en j. Jong(orgel) landen,, Men begrüpt dat onze regeering10.30 Kerkd. uit de Ver. v. Vrijz. Herv. te met dit nieuwe wapen verschil'ende landen Haarlem. Voong. Ds. J. v. Dorp. zal pogen te bewegen mee te doen aan het spel, dat tot inzet heeft: voor wat, hoort wat. Evenwel zal de gansche contingentee- ringspolitiek gericht moeten blijven op het weren van overmatigen invoer. Minis ter Verschuur wilde nog niet bepaald aan den term „actieve handelspolitiek" al noemde hii die uitdrukking in dit verband „taalkundig niet onjuist" en omschreef het wetje aldus, 12.00 Filmpraatjte L. J. Jordaan. 12.30 De Octophonikera. 1.40 Causerie door Mr. Th. M. E. Baron Testa: Turkije. 2.00 Boekenhalfuur Dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Omroeporkest o.l.v. Th. Mathieu, m.m.v. G. Jouatte (tenor) en Jacques v. d. Woude (viool). Leenders. 4.00 Gem. Zangvereen: „D.O.V.V." o.l.v. G. Leenders. 4 20 Gramofoonpl. 4.45 Vaz Dias en Gramofoonpl. dat het bedoelt „een nieuw systeem met meerdere souplesse 5.00 Kinderuurtje, om rekening te houden met de vraag, wie 6.00 VARA-orkest. onze vrienden zün en wie niet". In de Ka- 8.00—8.15 Vaz Dias. mer was er tegen dit denkbeeld nagenoeg 0,'"v' Treep, m.m.v. geen bezwaar, maar wel heeft men zich 6.00 £ornelius CoJlolban en zijn orkest. (Uit het Carlton-Hotel te A'dam). 6.30 Gramofoonpl. 7.00 Kamermuziek. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte, m.m.v. E. Favart (zang). 8.50 „The singing Babies". 9.30 „Maarten Luther", hoorspel van P. H. v. Meerkerken. Regie? K. Kleyn. 10.00 Gramofoonpl. 10.15 „The singing babies". 10.30 Omioeporkest o.l.v. A. v. Raalte. 11.00 Vaz Dias. 11.10T2.00 Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Modecursus. 3-304.00 Viool- en piano-recital. 4.15 Viool- en piano-recital. 4-30 Gramofoonpl. en Sohlagermuziek. 6.40 Lezingen. 7.30 Gramofoonpl. 7.45 Causerie. 8.00 Orkestconcert. (8.30—8.35 Vaz Dias.) 9.00 Gramofoonpl. 9.10 Orkestconcert en voordracht (1020 Vaz Dias). 11.0012.00 Gramofoonpl. voor het Hoogheemraadschap" voortaan aan die verkiezingen zou deelnemen. Deze vereeniging begon dat jaar echter zöo laat hare werkzaamhe den zelfs, nadat de politieke partijen hun can- didaten reeds hadden gepubliceerd en was zoo afkeerig van alles, wat naar politiek zweemde, dat naar overleg met de politieke partijen, die toch de oudste brieven hadden, niet werd gezocht en dus een verkiezing bij enkele candidaatstelling een onmogelijkheid werd. De voor het Hoogheemraad schap zeer dure verkiezing had toen tot gevolg, dat van de 24 candidaten, door de Algemeene Kiesvereeniging gesteld, één bij eerste stemming en 3 bij herstemming gekozen werden. Weer 6 jaar later, dus in 1933, trachtten de po litieke partijen weer ter besparing van kosten de verkiezing van Hoofdingelanden en Hoofdinge landen-Plaatsvervangers bij enkele candidaatstel ling te doen geschieden door nu ook de Algemeene Kiesvereeniging in het compromis te betrekken. Afgevaardigden van het Bestuur der Alg. Kies vereeniging kwamen dan ook met die der politieke partijen bijeen tot nadere bespreking van dat conr - promls; doch op deze vergadering kwam men nog tot geen positief besluit; daarom werd besloten, de bespreking in een volgende vergadering voort te zetten. In plaats van die, volgens afspraak, bij te wo nen, stelde het Bestuur der Alg. Kiesvereeniging schriftelijk de volgende eischen: a. voor de Alg. Kiesvereeniging moeten 9 van de 24 zetels beschikbaar worden gesteld: b. uit 9, door de Alg. Kiesvereeniging op te maken, tweetallen en uit de 15 tweetallen door de politieke partijen gesteld, zal we derzijds een keuze worden gedaan. De eerste eisch werd gesteld op grond van een beweerd verkregen 11/24 deel van het aantal stemmen bij de vorige verkiezing op de candidaten der Alg. Kiesvereeniging uitgebracht Een beweerd stemmenaantal, dat niet in overeenstemming is met het aantal (4) zetels toen door hen verkregen. De tweede eisch was daarom minder gewenscht, omdat ieder der groepen van het compromis ver antwoordelijk moet blijven voor de bekwaamheid en geschiktheid der door hen gestelde candidaten; hetgeen na een wederzijdsche keuze uit de door de samenwerkende groepen gestelde candidaten niet meer het gevolg zou zijn. Of de 9 candidaten der Alg. Kiesvereeniging Hoofdingelanden of Plaatsvervangers zouden moe ten zijn en voor welke districten ze zouden moeten worden gesteld, werd niet aangegeven. Een nadere bespreking van de gestelde eischen en van hetgeen verzuimd was te vermelden, was niet mogelijk, omdat de daartoe (met medewer king van de Alg. Kiesvereeniging) belegde verga dering niet door vertegenwoordigers van die ver eeniging werd bijgewoond. Aan de politieke partijen bleef dus niets anders over dan zelfstandig candidaten te stellen, waar door wederom het voor het Hoogheemraadschap zoo dure verkiezingsapparaat in werking zou moeten gesteld. Het odium hiervan komt dus ge heel op rekening der Algemeene Kiesvereeniging. Het zal het ernstig streven der door de politieke partijen gestelde candidaten zijn om eenmaal gekozen krachtig mede te werken aan: behartiging van de belangen der ingelanden; bevordering van een juiste werking van het Hoogheemraadschap; verkrijgen van een zuinig beheer; vermindering van lasten; en een meer billijke verdeeling der schuldenlast. 28 October. De ingezonden-stuk- ken-schryver, die de redacties in den grooten oorlog aan honderden kolommen gratis kopy hielp, in een tiid waarin de redacties helaas juist honderden kolom men te kort kwamen, is slechts schündood geweest. Hii heeft zich schuil gehouden, zoolang er honderden kolommen beschik baar waren en nu er weer honderden kolommen te weinig ziin om het daveren de nieuws in te bergen, vullen ziin epistels weer iederen dag de redactioneele brie venbus: Mijnheer de Redacteur, ik ben Zondag naar Aken geweest en heb niets van gruwelen gemerkt. De trein vertrok precies op tiid en het personeel was zeer voorkomend. Wilt u zoo vriendeliik zijn, alles wat over Duitsche bewapening be weerd wordt, tegen te spreken? Hoog achtend, NEDERLANDER. M. de R. Ik heb een nicht in Parijs, die gehuwd is met een Franschen politie agent. Deze is absoluut van meening, dat Frankriik niet verder kan ontwapenen zonder zijn veiligheid in gevaar te bren gen, Hoogachtend, STAAATSBURGER. M. de R. De beste oplossing van het Fransch-Duitsche geschil lijkt mij, Duitschland toe te staan, bordpapieren modellen van de verboden wapensoorten te bezitten als monsters. Hoogachtend, POLITICUS. M. de R. Ik heb herinnernigen aan tal van heerlijke picnics in het Zwarte Woud. De Duitschers zijn gastvrije en vreedzame menschen. Zij, die een hetze voeren tegen onze Oosterburen, laden een zware verant woordelijkheid op zich. Hoogachtend, GERMANICUS. M. de R. Mün tante heeft in 1927 een dag in Parijs doorgebracht. Zü zegt, dat de Franschen erg veranderd zijn en heele>- maal niet meer militaristisch. Hoogach tend, GALLICUS. M. de R. Mijn dochter heeft gewerkt in een warenhuis, waar ook een verkoopster was, die Berlijn uitstekend kent. Volgens haar zün de Duitschers veel erger dan de Franschen. Hoogachtend, NEUTRAAL. M. de R. Waarom volgen de naties toch niet het voorbeeld van Nederland, dat het geen enkele natie lastig maakt en rustig zijn eigen weg gaat? Hoogachtend, NATIONALIST. M. de R. Ik verzoek u, mij uw courant niet meer te zenden. Uw eenzijdige arti kels tegen Duitschland ziin eenvoudig niet te harden. Hoogachtend, A.B.C. M. de R. Ik verzoek u, mij uw courant niet meer te zenden. Uw eenzijdige arti kels tegen Frankrijk zijn eenvoudig niet te harden. Hoogachtend, D.E.F. M. de R. Ik verzoek u, mij uw courant niet meer te zenden. Het is mii onbegrij pelijk, hoe een redactie in bewogen dagen ais deze in zulk een gevoellooze neutrali teit kan volharden! Hoogachtend, X.IJ.Z. Enzoovoort Enzoo voort. Enzoovoort... a. b. c. cL 10 JAREN LANG HOOFDPIJN. Het middel dat na enkele maanden reeds hielp. Wat Mej. J. A. v. L. te Den Haag schrijft. „Hierbij deel ik U medz, dat ik ruim 10 jaar lijdende was aan hoofdpyn met galbrakingen en men zeide my, dat voor die sedert de oprichting van het Hoogheem- mjjn kwaal geen genezing Was. Nu hoordö raadschap op die instelling rust. jk veel van Kruschen Salts en ik dacht: Laat my dit middel eens probeeren. Ik Ter bereiking van het beoogde doel zijn door neem nu sinds enkele maanden in het Edith Lorand.(viool) 1 ,9.15 V'ioolrecital E. Lorand. Aan den vleugel: halsstarrig verzet tegen de bepaling in art. Veen 8 der wet vervat, waarbij voortaan niet 9-30"Voordracht door J. Musch. meer de goedkeuring der Staten-Generaal1 9.50 Gramofoonpl. noocig zou zijn na het afkondigen van een 110.30 Paul Godwin's orkest. contingenteeringsbesluit. De repressievemoo Jancsi Baloch's Hongaars .h Zigeuner- contróle zou dus goeddeels komen te ver vallen. Minister Verschuur verzekerde met klem, cat de Regeering de handen volko men vrij moet hebben als zij met het bui tenland onderhandelt. Daarbij: in de Kamer kan niet altijd worden gesproken over allerlei zaken; volledige opening van zaken i9 slechts mogelijk in den boezem der commissie voor handelspolitieke aangelegenheden. Daarom had de minister de methode ge kozen van de verplichting voor den be windsman van Eoon. Zaken om aan de Kamer een toelichtende mededeelinj? te zenden omtrent genomen contingentee- ringsbesluiten. Dr. Kortenhorst had zich van dit systeem vriend betoond, er op wijzend, dat de commissie voor handelspolitiek rapport met een conclusie kan uitbren gen, waarover in de Kamer kan worden gediscussieerd en desnoods een uitspraak uitgelokt. Ir. v. d. Waerden (S.D.) noemde dit betoog naderhand „fascistische propa ganda". Hoe minister Verschuur ook met groote ernst trachtte, de „blanco vol macht" van de Kamer te verkrijgen, het baatte niet. Men trok de eerlijkheid des ministers, die verzekerde zooveel mogelijk orkest. 11.302.00 Tom van der Stap en zijn 10 Witte Raven. Huizen, 1875 M. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 5.00 NCRV, 7.45— 11 00 KRO. 8.30 Morgenwijding o.l.v. Dr. J. G. Geelkciken met muzikale medewerking. 9.30 Gr mofoonpl. 10.15 Liturg. Hoogdienst. 11.30 Gramofoonpl. 12.15 Orkestconcert. In de pauze: Lezingen. 3.00 Kamermuziek. 3-30 Gramofoonpl. 4.00 Kamermuziek. 4-30 Ziekenhalfuur. 500 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Maassluis o.l.v. Ds. B. J. v. Garderen. 6.30 Orgelspel W. Oranje. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Lezing. 8.20 Gramofoonpl. 8.45 Zang en piano. 9.00 Vaz Dias. 9.05 Orkestconcert. 9.45 Zang en piano. 1000 Orkestconcert. 10.15 Vaz Dias. 1020 Orkestconcert. 10.4011.00 Epiloog. MAANDAG 30 OCTOBER. Hilversum, 296 M. Algemeen programma, verzorgd door de VARA. 8.00 Gramofoonpl. de politieke partijen de volgende candidaten ge steld: 1. In het Kiesdistrict Alkmaar: voor Hoofdingeland H. Klaver te Alkmaar; C. Kramer Glijnis te Stompetoren en P. Slot A.Pzn. te Broek op Langenlijk; voor Hoofdingeland-Plaatsvervanger J. J. de Boer te Assendelft; J. van Meerveld te Zun- derdorp en J. H. Langendijk te Beemster. 2. In het Kiesdistrict Den Helder: VERKIEZING VOOR HET HOOGHEEMRAADSCHAP „NOORDHOLLANDS NOORDER KWARTIER". Door de gecombineerde vergadering van het Uitvoerend Comité en de Commissie uit de Poli tieke Partijen, samenwerkend bij de a.s. verkiezing van Hoofdingelanden en Hoofdingelanden-Plaats vervangers, is besloten tot publicatie door middel van de Pers van het volgende COMMUNIQUÉ. Voor de derde maal hebben in 1933 de politieke partijen het initiatief genomen om door gezamen lijk optreden bij de verkiezing van Hoofdingelan den en Hoofdingelanden-Plaatsvervangers voor het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorder kwartier een verkiezing bij enkele candidaatstel ling mogelijk te maken en daardoor een voor het Hoogheemraadschap uiterst kostbare verkiezing te vermijden. Den eersten keer, dus 12 jaar geleden, slaagden zij daarin volkomen. Hun candidaten, bekwame mannen in alle opzichten voor hun taak geschikt, werden bij enkele candidaatstelling verkozen ver klaard. Zes jaar later, bij de tweede verkiezing, bleek een nieuwe vereeniging te zijn opgericht: „De Al gemeene Kiesvereeniging voor het Hoogheemraad- Schap Noordhollands Noorderkwartier", die on der de leuze: „Geen politiek bij de verkiezingen eerste kopje thee Kruschen Salts in en kan U raededeelen, dat ik nu maanden ,Iang geen hoofdpyn meer heb. Anders lag ik om de drie a vier weken twee dagen in bed en kon niets gebruiken. Ik ben nu met dit Kruschen Salts veel beter." Mej. J. A. v. L., Den Haag. Hoofdpynen en dergelyke klachten, zooals slechte eetlust, neerslachtigheid, rj zenuwachtigheid enz., vinden meest hun voor Hoofdingeland G. van der Sluijs te oorzaak in te trage, onvoldoende werking Schagerbrug; P. Tromp te Heerhugowaard der inwendige organen. De voedselresten en P. Zeeman te Alkmaar; worden niet volledig uit het lichaam ver voor Hoofdingeland-Plaatsverv. P Blaau- wijderd en schadelijke stoffen zullen zich boer te Kolhorn; J. de Veer te Schagen en ophoopen, welke het bloed onzuiver maken en de geheele gezondheidstoestand onder- mynen. Tri verschillende zouten in Kruschen hout; J. Lakenman te Lutjebroek en Jb. Pijper Salts sporen de inwendige organen aan, jszn. te rwisk; zoodat alle afvalstoffen geregeld en vol- voor Hoo.dingeland-Plaatsverv. A. Com- komen ujt het ljchaam verwijderd worden, mandeur te Spanbroek; J. B. van Kampen te De „kleine, dagelyksche dosis" houdt IT Spierdijk en Abr. Sluis te Enkhuizen. inwendig zuiver en schoon Uw bloed In het Kiesdistrict Purmerend: [wordt weer helder en frisch: hoofdpün en voor Hoofdingeland C. P. Hartog te Mid- andere klachten zullen spoedig en VOOr- den-Beemster: Jb. Kroonenburg te St. Pan- g0ed verdwenen zyn. En al gauw zult U crasen G Ph. Roeleveld te Ependam; tiet „Kruschen gevoel" gaan herkennen voor Hoofdingeland-Plaatsverv. C. Ham te aan uw stralenden levenslust, onvermoei- Wijdenes; C. Kakes te Zaandam en P. Pluis- bare energie en onverstoorbare opge- ter Szn. te Nieuwe Niedorp. wektheid. De Comité s uit de Samenwerkende Kruschen Salts is uitsluitend verkrüg- pol.tieke partijen voor de verkiezing baar by alle apothekers en drogisten 4 P. J. Waiboer te Anna Paulowna. In het Kiesdistrict Hoorn: voor Hoofdingeland J. Best Nzn. te Berk voor het Hoogheemraadschap Noord hollands Noorderkwartier: voor de R.K.P.: 0.90 en 1.60 per flacon. Stralende ge zondheid voor één cent per dag. T Gp het oogenblik kunt U Kruschen .„J te Zd-Scharwoude' Voorzitter Salts probeeren zonder dat het U iets kost. Er zyn namelijk onlangs onder de apothekers en drogisten ten aantal fla tons Kruschen verdeeld, die alle verpakt zijn niet een gratis proefflacon. U kunt dezen gratis proefflacon gebruiken zon der den gewonen flacon Kruschen te openen. E11 indien U na deze proef niet volkomen tevreden bent, kunt U den grooten flacon ongeschonden terugbren gen naar den apotheker of drogist by wien U dezen gekocht hebt. Hy zal II uwe geheele uitgave, 1.60 - onmiddellyk en zonder omwegen terugbetalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proef flacon alleen verpakt is bij de groote maat en_ slechts voor een beperkten tyd ver krijgbaar is. Gaat dus nu naar uw apo theker of drogist, voordat hy deze „Groote Proefpakken" heeft uitverkocht. Let op dat cp het etikzt op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Hancel Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) voor de Vr. B.: D. de Boer Dzn. te Stompetoren. voor de A.R.P.: W. J. Dirkmaat te Broek op Langendijk. voor de V.D.B.: P. Kostelijk te Heerhugowaard. voor de C.H.U.: J. Ringers te Alkmaar, voor de S.D.A.P.: K. Singer te Wijdenes, F. H. Holzmuller te Alkmaar. Penningmeester, F. J. Aukes te Bak- kum (N.-H.), Secretaris.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 2