n\ im Gaatlfnaarlodiê? NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN Buiterilandsch overzicht. EN ANNA PAULOWNA Vanzelfsprekend ZOTOSC60 ct. per wikkel) FAVORIET (40 C. KIESEWETTER, Kanaalweg 185-186. DE brug Laat dan Uw iftBOE&EL door ens opbergen. No. 7347 EERSTE BLAD DINSDAG 31 OCTOBER 1933 61sie JAARGANG tan de gemeenschappelijke betrekkingen tusschen Amerika en Rusland gevaren.-' - De stabiliseerintr Regi-erlngscrlsls In Frankrijk. De onlusten in Palestina. Belastingverhooging en loonsverlaging te Amsterdam. Overheid en ambtenaren. PERMANENT WAVE SALON MANSHANDEN Tel. 514 MA1SON GERRITS Tel. 457 Droge bergplaatsen. Verhuizingen onder g trantia. VRAAG PRIJSOPGAAF. Telef. 249. Diefstal van verfwaren op groote schaal. FEUILLETON m Abonnement per 3 na Tai Nederl. Oost' i a maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant 1.60; voor koegrua, Anna Paulowna, Breezand, Wie-" land f 2.— <■»--- mail resp .«i.ugcu en lexel f 1.65 ;bin iveaerl. Oost- en West lndiö per zeepost f 2.10, idem n overige landen t 3.20. Losse nos. 4ct.Ir.p.p.Oct. Zondag 0.60 f 0.70, r 0.70, f 1.—Modehlari- - 'leringen en Texel f 1.66binnen- 4ix - per r,F.wi. Zondagsblad Modeblad resp. f 1.20, f 1.60, f 1.60, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 - Telefoon: 60 en 412 Post-Girorekening No. 16066. De samenwerking van de Scandinavische landen, in verband met dreigende Samenwerking van Scandinavische lan de a. Stauning, de Deensche minister- piesideut. roept op tot Scandinavische samenwerking; en zijn stem, zegt de „N*. Rott. Crt.", is niet dei des roepen den in de woestijn. De toestand aan de Di ensch-Duitsche grens lieeft hem onge rust genaakt en met reden. ij citeeren een en ander uit het arti kel dut het blad hieraan schrijft dan o.m.: «ijdt. Het Men weet dat dit een nieuw getrokken grens is, tot stand gekomen nu den oor log. Van hetgeen Pruisen in 1864 aan Dultsch sprekend gebied, met 't Duitseh spiekende Slees* ijk mee, had opgeslokt, heeft Denemarken toen een stuk terug gekregen. Men moet er steeds weer op w ijzen, dat Duitschland zich niet over «te Denen te beklagen heeft gehad. Deze heb- bn zich niet beijverd van de nederlaag van Duitschland alle party te trekken, maar zich zelfs met kracht verzet tegen de vele pogingen van geallieerde zijde om hun meer op te dringen dan hun politiek uog toekwam. Overoud Deensch gebied dat echter tijdens de Duitsche overheer- aching overwegend Duitschsprekend was geworden, hebben zij niet terugverlangd. Wanneer Duitsche nationalisten nu nog van een „hvena-achtig" optreden van Denemarken in 1919 spreken, is dat vol komen ongegrond. Het kau voor dengeen die de geschiedenis niet kent, een schijn van gerechtvaardigheid hebben. Men is wel bezorgd geraakt voor de een of andere daad van de zeer agressief ge stemde nazi's in Noord-Sleeswijk. De voorbeelden van Fiunte en Wilna, waar de wettige regeeringen achter de vrijbui ters aankwamen, waren een waarschu wing. Het blad eindigt zijn beschouwing als ▼oigt: Het is voor Staunings plannen een bij zonder gunstige omstandigheid dat het socialisme nu in alle drie de noordelijke landen den boventoon voerL Dit heeft voor de Skandinavische aaneensluiting »<-hter ook zeer zeker nadeelen. V\ at nu niet van een fascistische geering gekomen was.. Duitsche re- wa* «I UO Zoo is er allerlei droesem nog in den zoeten drank van het onder socialistische leiding zich in herstel bevindende Skan- dinavisme. Maar desniettemin kansen schoon. zyn zijn den tot natuurlijke bondgenooten worden. Door deze belangengemeenschap ook naar buiten krachtig te demonstreeren, hopen Washington en Moskou ongetwij feld alsnog een remmenden invloed te kunnen oefenen op de expansionistische tendenzen van de Japansche nationalisten en dezen af te schrikken van het doen en al te gevaarlijke stappen. Stahlllseerlng van de vriendschap pelijke betrekkingen tusschen Amerika en Rusland? Wij hebben de vorige week een en ander geschreven over de toenadering tusschen de Vereen. Staten Reorganisatie van het Zwitsersche Iyeger. gebeurt lijkt al te sterk een socialisti sche aangelegenheid. Veie lieden van rechts, wier sympathie voor het fascisme ■Itijd nog grooter is dan voor het marxis me, opperen de vraag of de nationale bezorgdheid en de behoefte aan nationaal verweer van de socialisten evengroot zou den geweest zijn als het gevaar nu eens 't, dat JAAP SNOK alles best breit, le klas reparatie-inrichting, voor alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken, (ook de allerfijnste), Zuidstraat 19. (Let op den gelen winkel). Voor nieuw werk rijn wij No. I. Br. EDMUND SCHULTHESS, Bondspresident van Zwitserland. en Rusland en in verband daarmee op den toestand in het Verre Oosten. Het „Handelsblad" van Zaterdagavond wijdt hieraan ook een hoofdartikel, waaraan wy' het volgende ontleenen: Washington en Moskou hebben blijk baar haast om de definitieve besprekin gen te beginnen, welke leiden moeten, zooals het Russische staatshoofd Kali- nin in zijn schrijven aan president Roose- velt verklaart te hopen, tot „stabilisee ring van de vriendschappelijke betrek kingen tusschen beide volken". Het is van het Amerikaansche en Rus sische standpunt alleszins te begrijpen, dat men zich beijvert om zoo spoedig mo gelijk te trachten tot een officieele over eenkomst te komen, welke in economisch en politiek oogpunt van zoo belangrijke draagwijdte kan worden voor de interna tionale ontwikkeling in het algemeen en oor de wederzydsche nationale belangen in het bijzonder. De diplomatieke erkenning van Sowjet- Rusland door de Vereenigde Staten, wel ke het onmiddellijke uitvloeisel moet zijn van de a.s. conferenties te Washington, belooft inzonderheid voor Moskou naar binnen en naar buiten een belangrijke versterking van positie. Een regeling van de Amerikaansch-Russische betrekkingen moet voor het regime van Stalin een aan merkelijke winst beteekenen, nadat reeds onlangs by gelegenheid van de afsluiting van liet Russisch-Italiaansche nonagres siepact door Mussolini de opvatting tot uiting is gebracht, dat hiermede in be langrijke mate de beëindiging wordt be naderd van de langdurige vijandschap tusschen Europa en Rusland. De toenadering, waartoe Roosevelt thans het sein heeft gegeven, is vooral ook van groote beteekenis voor den toe stand in het Verre Oosten, die zich voort durend donkerder begint af te teekenen. De imperialistische politiek van Japan bedreigt de Amerikaansche belangen niet minder dan de Russische, zoodat als on vermijdelijk gevolg daarvan de twee lan- DE BOYOOTT VAN DUITSCHE GOEDEREN LN ENGELAND. Volgens een mededeeling van den Joodsch Raad wordt de boycott-beweging van Duitsche goederen krachtig voort gezet. Op 5 November a.s. zal in de Victoria Hall aan had Bloomsbury Square een groote bijeenkomst worden gehouden, welke zal worden bijgewoond door 400 gedelegeerden uit alle deelen van Enge land en Ierland. Sir Robert Mond zal op deze bijeen komst het woord voeren en er zal een resolutie worden opgesteld inzake hei handhaven van de boycott. Bovendien is een „Bond van winke lende vrouwen" opgericht, welke een actie zal beginnen tegen den detailver koop van Duitsche goederen in alle win kels, zoolang de tegenwoordige onder drukking der Joden in Duitschland blijft voortbestaan. NOBELPRIJS VOOR PICCARD? Naar het Stockholmsche blad Allehan- da mededeelt, zou het plan bestaan, den Nobelprijs voor Natuurkunde dit jaar toe te kennen aan den stratosfeeronder- zoeker prof. August Piccard. Tal van dooden en gewonden. De antl-Joodsche betoogingen der Ara bieren in Palestina hebben Vrijdag, zoo als wij in ons vorig nr. reeds in het kort meldden, een dreigenden omvang aange nomen. De onlusten sloegen van Jaffa naar Jeruzalem en Haifa over. Een En- gelsch vliegtuigeskader is uit Egypte naar Jaffa gedirigeerd. Troepenafdeeiingen worden gereed gehouden. Bij de gevechten te Jaffa zijn volgens de laatste berichten twintig Arabieren en een politieman gedood en meer dan hon derd personen gewond. Te Jeruzalem trachtte Vrijdagavond een opgewonden menigte het politiebureau te bestormen. De politie trad met den gum miknuppel op en toen dit geen succes had, werd het vuur op de aanvallers geopend, waarbij een Arabier werd gedood en ver- scheidenen gewond. Een politieagent kreeg een steekwond. Verscheidene Ara bische leiders, leden van het Arabische Executief Comité, w.o. de jeugdleider Jacob Hussein en een neef van den Groot- Mufti van Jeruzalem, werden te Jeruza lem gearresteerd Wilde tooneelen speelden zich ook te Haifa af. Een reusachtige menschenme- nigte had zich voor de Moskee verzameld en eischte wraak voor de te Jaffa geval len slachtoffers. De politie maakte ook hier van de vuurwapens gebruik. Te Nabloes sloeg de politie met geweer salvo's een menigte van honderden Ara bieren terug, die een aanval op het sta tion probeerden. Hierbij werd een man gedood. Te Jaffa is "de toestand uiterst gespan nen. In de buitenwijken van Jaffa en Tel- Aviv mag na zes uur 's avonds niemand meer zijn huis verlaten. Verscheidene Joodsche gezinnen zijn uit de buitenwij ken naar de binnenstad gevlucht. De protestdemonstraties van Vrijdag waren in het algemeen niet rechtstreeks tegen de Joden gericht, die ditmaal dan ook geen groot gevaar liepen, doch in hoofdzaak tegen de Engelsche regeering, die verantwoordelijk wordt geacht voor de toenemende Joodsche immigratie en den verkoop van land aan Joden. In Engelsche kringen in Palestina wordt algemeen erkend, dat zich in de laatste jaren onder de Arabieren een tjandelijke stemming tegen het Engel sche bewind heeft ontwikkeld, waarmee men rekening moet houden. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst") dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regil meei 10 ct. bij vooruitbetalina cnHroo RllVOOll v» J UI— -5 Bureau v. d. blad en met br. onder Vooraanstaande Arabieren ge arresteerd en gewond. Een aantal vooraanstaande leiders van de Arabische uitvoerendo commissie, al dus wordt nog nader gemeld, bevinden zich onder de arrestanten. Ook onder de gewonden bevinden zich bekende Arabi sche politici. Joodsche families uit geïsoleerde ge bieden hebben een toevlucht gezocht in de Joodsche gebieden. no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct ingekrompen, zullen belangrijke bezuigi- gingen op het onderwijs worden doorge voerd en zal een tarief op de veeren w or den ingesteld voor zoover betreft het vervoer van voertuigen, Voetgangers en fietsen blijven vrijgesteld. Een parlement op komst? Naar V. D. uit Jeruzalem officieel ver neemt is daar Zaterdag officieel meege deeld, dat de hooge commissaris de Ara bische executieve commissie heeft ont vangen en haar heeft verzekerd, dat in Palestina een parlement zal worden inge steld, waarin de Arabieren niet de min derheid zullen hebben. De regeering zal echter in handen van den hoogen com missaris blijven. Volgens een officieele mededeeling heerschte Zaterdag in ge heel Palestina rust. De dooden en gewonden. Het aantal dooden gewonden, dat de laatste dagen bij de onlusten in verschil lende plaatsen in Palestina is gevallen, is nog niet openbaar gemaakt, maar men schat het als volgt: 18 man Engelsche po litie zijn gew ond, waarvan 2 ernstig, twee man inlandsche politie zijn gedood en 15 gewond, 26 betoogers zijn gedood en on geveer 180 gewond, waaronder een 30 zwaar. DE ELFDE HERDENKINGSDAG VAN DEN MARSCH DER FASCISTEN. De marsch van 16000 oorlogsinvaliden en oud-strijders van de baden van Cara- calia naar den triomfboog van Constantyn is Zaterdag voor de eerste maal bijgewoond door den koning, wien een grootsche ovatie van de zijde der oud-strijders is ten deel gevallen. Reuter meldt uit Milaan: Groote voorbereidingen worden hier ter stede getroffen voor de feestelijkheden ter eere van het begin van het 12-jarig be staan van het fascisme. Het Piazza Duome, waar Mussolini zal spreken, zal schitterend worden geïllumi neerd. 200.000 fascisten zullen naar de re devoering van den Duce luisteren. Er zal ook een groot schilderij in wit en zwart van Mussolini worden vervaardigd, dat 36 meter hoog en 25 meter breed is en dat 10 ton weegt. Dit zal het grootste schild er Ij ter wereld worden. In een Zaterdamiddag ten stadhuize gehouden persconferentie heeft de wet houder van financiën, de heer Abrahams, meegedeeld, dat er, teneinde de begroo ting sluitend te maken, belastingverhoo ging en loonsverlaging zullen worden voorgesteld. Er moet dan een bedrag van 7V» millioen worden gevonden. De op brengst van de loonsverlaging was oor spronkelijk berekend op 1,4 millioen en zal nu worden 3.8 millioen. De belasting (opcenten op de gemeente fondsbelasting) zal met Mei moeten wor den opgevoerd tot 100. De gemeente zal dus moeten worden geplaatst in de 2de klasse voor zoover de hoofdgemeente en in de 3de klasse voor zoover betreft het landelijk gedeelte. De opbrengst van de belastingverhooging over 8 maanden van 1934 wordt geraamd op 1.7 millioen. Het resteerende bedrag van 2 millioen onge veer is gevonden door zeer ingrijpende maatregelen van allerlei aard, o.a. zullen worden opgeheven het bureau voor be roepskeuze en de quarantaine-inrichting. Voorts zal de tandheelkundige behande ling van de schoolkinderen vervallen, zal het personeel van de secretarie worden Het N.V.V. over het van den ministerraad. besluit Het bestuur van het Neüerlandsch Ver bond van Vakvereenigingen heeft naar aanleiding van het besluit van den minis terraad, dat de ambtenaar zich zal hebben te onthouden van elke openbare actie te gen de overheid en haar beleid, in een brief aan den voorzitter van den minister raad geschreven, dat door dit besluit de rechten en vrijheden der Nederlandsche rijksambtenaren als staatsburgers in sterke mate aan banden worden gelegd. Het meent, dat tot het nemen van zulk een verstrekkenden maatregel geen aanleiding kan zijn ontleend aan de praetijk. Hoewel het bestuur erkent, dat bii het optreden naar buiten bepaalde grenzen in acht dienen te worden genomen, moet het er aan den anderen kant op wijzen, dat de toepassing van dit besluit, hetwelk immers aan geen enkele limiet gebonden is, ertoe kan leiden, dat aan de Nederlandsche rjjks- (ambtenaren elke gelegenheid zou worden (ontnomen om in het openbaar op te komen Izelfs tegen hoogst ernstige verslechtingen van hun levenspositie. Verder wordt het ?evaar geopend, dat deze toepassing op :eer incidenteele wijze zal plaats vinden, vaardoor het voor hen onmogelijk zou :unnen worden, zelfs de allerbeschei den- nte rol in het openbare leven te spelen. Het bestuur dringt ten slotte aan op intrekking van het besluit. HET VERLEENEN VAN GELDE- LIJKEN STEUN VOOR STUDIE. ZONDER ELECTRICITEIT Behoort niet tot Gemeenten. de teak der De raad der gemeente St. Maartensdijk besloot financieelen steun uit de gemeen tekas te verleenen aan het dochtertje van een inwoner dier gemeente ten einde haar in de gelegenheid te stellen de Kweek school te Zierikzee te bezoeken. Het betrof hier een voorschot van 20 gulden per maand, terug te betalen met 5 pet. rente per jaar. Gedeput. Staten van Zeeland hebben dit niet goedgekeurd en zijn van oordeel, dat het verleenen van financieelen steun niet behoort tot de taak der gemeente. De gemeenteraad is van dit besluit in beroep gekomen. Het Kon. besluit, dat thans in deze zaak verschenen is, verklaart het beroep onge grond en overweegt dat, nog daargelaten, dat niet is gebleken, dat aflossing en ren tebetaling van de uit te keeren gelden vol doende zouden zijn gewaarborgd, bij het verleenen van bovenbedoeld voorschot geenerlei gemeentebelang betrokken, ter wijl het verstrekken van geldelijke voor schotten ten behoeve van zuiver private belangen, zelfs ónder voorbehoud van ren tebetaling, niet tot de taak van het ge meentebestuur behoort. PERSONEEL ARTILLERIE- INRICHTINGEN BETROUWBAAR? Zorgvuldig onderzoek wensche- lijk geacht. In het verslag der Tweede Kamer over de begrooting der Artillerie-Inrichtingen voor 1934 wordt gevraagd, of een zorg vuldig onderzoek is ingesteld naar de betrouwbaarheid van het personeel, bij dit Staatsbedrijf werkzaam. DE VOORGESTELDE KORTING OP DE SALARISSEN EN LOONEN VAN HET RIJKSPEPSONEEL. In een uitvoerig adres aaa de Tweede Kamer tracht de Nederlandsche federa tieve bond van persor&el in openbaren dienst aan te toonen, dat de salarieering van het rijkspersoneel herhaaldelijk heeft moeten dienen als middel tot dek king van vermeende of ontstane tekorten. Adr. veroorlooft zich thans, aan de Ka mer de vraag voor te leggen, of het van de regeering wel verantwoord is, verder op dezen weg voort te gaan. gezien zoo wel het landsbelang als dat van bet in dienst van het rijk werkzaam zijnde per soneel, en of het te re htvaardigen is het levenspeil van dit personeel nog verder aan te tasten. Hij dringt er dan ook met klem op aan te bevorderen, d<;t de "mns voorgestelde verlaging van 1 toonen en wedden van het rijkspersoneel ni<zal worden doorgevoerd, doch de regeering integendeel er op zal worden gewezen, „dat het aan deze categorie staatsburgers in den loop der jaren aangedane onrecht ten spoedigste dient te worden hersteld". Binnenland. Te Zaandam. Te Zaandam heeft ce politie de hand ge legd op een complot van dieven en beiers van goederen, gestolen ten nadee.e van de firma Pieter Schoen en Zn., verffabrikan- ten aldaar. Deze diefstallen loopen over een tijdvak van vermoedelijk langer dan een jaar. De voornaamste verdachte in dezen op groote schaal gepleegden diefstal is ce expeditieknecht H. F., die ree'20 iaar bii de firma in dienst is. In het laatst van het vorige jaar werd de firma op de diefstallen attent gemaakt door een anoniemen brief. Eerst thans is het aan de politie gelukt alle personen, die hierbij betrokken ziin aan te houden. Het onderzoek liepft aan den dog ge bracht. dat de goederen coor den expedi tieknecht op den steiger aan de Zaan wer den geplaatst, waarna 's avonds, ais het personeel naar huis was gegaaschip persknechts met een schuit kwamen om deze weg te halen en naar Amsterdam te brengen, waar c'e buit seo o-knopprs werd verkocht. Gebleken is, cat on die wijze zyn ver dwenen 7600 kg menie. 50C0 kg zinkwit. 3000 kg terpentijn. 5000 kg standolie, een partij loodwit en verschillende goederen. Een gedeelte van de goederen is bii een hunner in beslag genomen. Het onderzoek he°ft uitgewezen, dat Naar het Engelsch van E. CHARLES VIVIAN. (Nadruk verboden.) 6) Ze wendde haar gezivht naar hem toe en riep iets terug, maar net was onver staanbaar in het loeien en bulderen van "en orkaan. By het Hch* ven de maan hy de uitdrukking van haar oogen 2'mi en hy las ei minachting in voor zy'n fees, minachting voor zy'n heele persoon, e °p dit oogenblik niets voor baar be rekende, nog minder dan hy ooit had ge- uaan. Hy wist, dat zy', hiei, met den ste- 'gen ondergrond van den dijk onder haar - «-on y j rJI IU *OU Uv. eten, geen flauw besef kon hebben van hni?eVaren tfln °Pen- onbeschermde p ''opd ga uw gang dan!" riep hy, met ttifl Sfl^'"8s',8chen klank in zijn stem. Een nlf.'«r en den grijnzenden afgrond, met 8 dan luttele centimeters staal tus schen zichzelf en de donderende rivier tien meter onder haar, zou haar waar schijnlijk wel tot rede brengen. Altyd nog zijwaarts stappend, zich vastklampend aan den steunenden balk, waar de wind haar tegenaan drukte, zette ze haar tocht voort en Collier volgde. Over een afstand van twaalf' meter strekte de smalle richel waarover zy zich voort bewoog, zich tusschen hemel en water uit en liet overschrijden daarvan zou reeds bij kalm weer en op klaarlichten dag een hachelijke onderneming ziin. Maar op een avond als deze was het niets anders dan een uitdagend spel met den dood! Ze kwam boven de ledige, grondelooze ruimte met Collier vlak naast zich en on bekommerd ging ze verder Ver weg on der haar bruiste de modderige stroom Noordwaarts de bleeke maan scheen op waaiers van schuim, op kleine, kwaad aardige golven, die ziedend en sissend uiteenspatten. Langs de gladde, naakte reep staal baande het meisje stap voor stap haar moe'zamen, levensgevaarlijken weg, af en toe stilstaand, wanneer de wil de wind haar te hevig tegen den balk, die haar tot leuning diende, drukte om te kunnen voortgaan. Op die oogenblikkeu I oog ze over den rand van den schoorbalk in de zwarte 'eegte met Collier's hand op de haar schouder om haar te steunen. Als hy gedurfd had, zou hy haar met geweld mee teruggenomen hebben naar de veilig heid van het bruggenhoofd, maar hij wist dat ze zich zou verzetten enTle geringste worsteling op dit beklemmend-onweze- lyke stukje wereld was voldoende om hen samen in de kokende kolk oeneden te stor ten. Steeds verder ging het, voetje voor voetje weliswaar, maar toch gestadig ver der. Collier telde in het voorbijgaan zes verticale spanten van den boog.... ze hadden anderhalve meter van de twaalf afgelegd! Maar terwijl de wind gierde en zoemde door het rillend netwerk van bin ten en balken, de brug haar uitdagend lied van zelfbewuste kracht den razenden or kaan in het aangezicht zong, voelde Col lier, ondanks de dreiging van den afgrond, ies van vreugde over zijn schepping. Eindelijk, met horten en stooten, telkens wachtend tot een woeste vlaag over hun hoofden zou zijn uitgeraasd, waren ze op de helft. En halverwege de brug kwam een bundel dwarsspanten straalsgewijs samen niet de spanning van den hoofdboog, vast geklonken aan een groote, halfronde plaat, waarop de roode verf nog niet geheel ge droogd was. De plaat reikte een eind bo ven Collier's hoofd en vormde een soort afdak en ook onder hun voeten verbreedde de smalle balk zich een weinig om steun te geven aan de omhoogry'zentie spanten. Dit was een schuilplaats, waar Nesta en hij een oogenblik betrekkelijk veilig op adem konden komen van den zweependen, striemen den wind. Maar als ze omlaag keken, blikten ze In een duistere leegte, die hen deed huiveren en den adem stok ken in de keel. Halverwege de brug rustten ze even Halfweg, en nog geen teeken, dat de hevigheid van den orkaan verminderde! De laatste wolken dreven snel weg en sterren schitterden aan den noordelijken hemel. Behalve de trilling van do brug, voelde hy het slanke meisjeslichaam tril len, terwijl bil de hand op haar schouder hield, om haar een steuntje te geven. „Halfweg!" riep hij haar toe, boven het rumoer van den storm uit. „Hij wacht op mü", riep ze terug. Aan die gedachte moest zii zich vast klemmen om den moed niet op te geven 1 7 en nu ze wat bekomen was, deed iedere seconde van verdere rust, haar duidelijker het gevaar beseffen waarin zii zich bijge ven had en hem had meegesleept. Het was nu hoog tijd om den luguberen tocht te vervolgen, oordeelde Collier, wilde zy haar kracht en haar weerstandsvermogen niet verliezen en met een lichten druk van zy'n hand gaf hii haar te verstaan, dat zij verder moesten. Ze beantwoordde zijn aandrang met een angstigen blik en hy boog zich naar haar toe om te zeggen: „Als u iets overkomt, zult u niet alleen gaan." Ze deed een stap uit de betrekkelijke veiligheid der schuilplaats en weer hingen zy boven het woest-en-ledig op de smalle reep staal, tusschen de oneindigheid van den nachthemel en het schuimende water diep-beneden met het bulderen van den wind en het zingende gonzen van het sta len gevaarte in de ooren. Voor zy echter een meter verder waren, waarschuwde een soort zesde zintuig Collier, dat haar kracht het meisje begon te hegeven. Hij legde zy'n hand vaster om haar bovenarm en drukte die een oogenblik zoo heftig, dat Nesta het uitschreeuwde. „Vooruit! Verdergaan!" schreeuwde hy haar toe. Zijn bevelende toon en de plotselinge py'n werkten als een spoor. Maar met toe nemende beklemming begon de ingenieur zich af te vragen, of zy'n eigen krachten tot het einde zouden toereiken, want door dat hii één hand gebruikte om Nesta te steunen, had hy sW \ts de andere tot zijn beschikking om zich aan den schoorbalk vast te houden. Gelukkig begon bet ge weld van den wind hier, dichter bii de heuvels op den westelijken oever, een wei nig af te nemen, ofschoon hij nog steeds gilde en gierde door het metalen netwerk om hen heen en boven hen en het zingend gezoem niet verminderde. Zo kwamen op een punt. geen drie nie ter van het Westelijk bruggenhoofd, en opeens liet Nesta zich gaan. Er kwam geen geluid over haar lippen, maar ze bleef zich vasthouden aan een verticaal spant en Collier voelde, dat er een ri'ling door haar heen ging. Toen werd haar lichaam heelemaal slap en niet een schok van ontzetting realiseerde hii zich, dat ze liet bewustzijn ging verliezen en het vol gende moment van den smallen rand ging glil'den in den gruweliiken afgrond. Hij schoof tot vlak by haar en greep het spant, waartegen zij hing. zoodat ze >n zijn beschermende armen kwam te liggen. Haar hoofd viel achterover; haar wang rustte tegen de zijnekoud al- steen, nat van de regendroppels uit haar haar., maar de korte, toevallige aanraki: g gaf hem een huivering van geluk. (Slot volgt.)

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1