3 i BRIEVEN b" MODEPRAATJE De prijs onzer patronen is verlaagd tot 0.58 voor japonnen, 0.48 voor kinderkleedine en 0.40 voor. enkele rok of blouse. Men kan het bedrag in postzegels of per postwissel overmaken aan de Mode-redactrice. Muzenstraat 5 B, Den Haag. U kunt ook gireeren op giro-reke ning 191919 ten name van den Knip patronendienst te Den Haag. Voor uit stekenden pasvorm wordt ingestaan, indien men duidelijk buste en heup- wijdte vermeldt. Het zoo juist versche nen Practische Modeblad wordt met de patronen gratis medegezondcn. DE NEDERLANDSCHE VROUW GAAT GOED GEKLEED. Het z.elfvervaardigen van kleeding. Een enkelen keer hoort men weieens de stelling verkondigen, dat de Neder- landsche vrouw niet chique gekleed gaat. Bn dan wordt er dadelijk een vergelijking gemaakt met de kleeding der buitenlandsche en in het bijzonder de Parijsche vrouwen. Door aldus te spreken wordt de Nederlandsche vrou wen groot onrecht aangedaan. Want zij mag in haar kleeding niet zoo ge durfd en vooral niet zoo wuft, opval lend zijn als haar buitenlandsche zus ters, in goeden smaak behoeft zij zeker niet onder te doen. De Nederlandsche vrouw paart in haar kleeding het smaakvolle aan het degelijke. Van op zichtigheid moet zij niets hebben, zon der nochtans blind te zijn voor de nieuwste snufjes, welke zy intusschen op haar wijze interpreteert. Ook mo gen we wel zeggen, dat zy een ware meesteres is in het hanteeren van naald en draad. Vooral tegenwoordig, nu meer dan ooit de zuinigheid moet worden betracht, neemt zij het zelfnia- ken van haar kleeding ter hand. En zelfs de minder gevorderden in de kunst van het naaien, worden geen moeiliikheden in den weg gelegd, mits zy van goede knippatronen gebruik maken. Ook deze week hebben w ij weer een viertal w intermodellen laten vervaar digen, waarvan zooals gebruikelijk goed-passende knippatronen beschik baar worden gesteld. Casaque japon. (2060) De groote mode. Het allernieuwste, wat de mode ons thans biedt, is een casaque japon, zoo ais onze afbeelding dit weergeeft. De lijn moet. recht blijven, zoodat de casaque evenals de rok dit tot uitdruk king brengen, hoewel gezorgd moet worden, dat de onderwijdte van beiden genoeg bewegingsvrijheid geeft. De schouderlijn wordt verbreed, door de kapjes, die tegelijk met de boven- mouw in het armsgat worden gezet. De halsuitsnijding is vierkant en sluit hoog aan, terwijl de blouse en het ver lengstuk aan elkander verbonden wor den en de naad nipt een smalle cein tuur bedekt. Om stof te sparen zou men de rok gedeeltelijk van voering of satinet kunnen maken, doch hierbij moet men zorgen, dat bij eventueel omhoog gaan der casaque de andere stof niet te zien komt, Sluiting midden voor met knoopjes, terwijl ais garneering een strik van Sohotsche taftzjjde of satin ciré gedra gen wordt. Patronen zijn in alle maten verkrijg baar. Bij de aanvrage Nr. 2060 verniel den. De prijs bedraagt slechts 0„>8. Blouse en rok voor grooterc meisjes. (2058) Heerlijke winterdracht. Een flanellen, vyella, stoffen of flu- weelen blouse niet hoog gesloten kraag en sluiting met knoopen onder de lange strikdas is zeer practisch voor grootere meisjes. Bij een donkere rok van stevige stof b.v. home spin kan men verscheidene blouses dragen, het geen uit den aard der zaak economi scher is dan meerdere jurken te moe ten aanschaffen. De rok, die met een flinke zoom wordt gemaakt, is doodeenvoudig te maken en bestaat uit een eenigszins klokvormig geknipte lap, uit één stuk. die aan een ronden band wordt gezet, w elke met 2 knoopsgaten en knoopen sluit. De rok wordt niet dichtgenaaid op zijde, maar heeft een grooten in slag, waarover heen de voorkant valt Men heeft dan niets ander te doen dan de zijkanten af te werken, onderkant, de zoomen en de uit één stuk bestaan de rok tusschen de dubbel geknipten band te zetten, die daarna langs onder en bovenkant wordt gestikt. Patronen worden toegezonden na opgave van juiste maat en vermelding van nr. 2058. De prys is 58 cent. Japon voor gezette figuren. (2064) De afkleedende lijn. die de groote revers en diepe uitsnijding geven en de puntig naaronder toeloopende vorm van het heupstuk maken dit model zéér geschikt voor meer gezette dames. De ruimte aan den schouder wordt verdeeld ovcp drie plooitjes die aan de binnenzijde worden iiigestikt, ter wijl de revers van dubbele stof worden genomen, indien deze althans niet te zwaar is. Het vest kan van kant ge maakt worden, hetgeen een fijn «Te- lieel wordt, terwijl eronder gedeeltelijk zacht gekleurde crêpe georgetle crème kant of zilvergrijs bij grijze kant ge- MODEGRILLEN. Winterkleedlng voor onze kinderen. Enkele practische modellen. Bijna alle kinderen dragen niet gaarne jassen of mantels, shawls, lange kousen, mutsen enz. Liefst hol len zy de deur uit met zoo weinig mo gelijk extra kleedingstukken. Moeders daarentegen stellen alles in het werk om hare kinderen tegen koude te besehermen. Jongens kan men warm kleedeu met een plus-four en flanellen overhemd. terwijl het buisje van wollen stof bH niet al t« koud weer gedragen worden. Wintermantels voor meisjes moetPn volgens eenvoudige modellen genmakt worden en hierop kan men naar ver kiezing een kraag en rnouwgarneerinc maken met imitatie bont. Heruiten wollen jurken zijn ZPPr nieuw en staan bijzonder aardig. a]s garneering een kraagje, manchetten cu metalen knoopen. Jurkjes van wasclifluweel, b.v. PffPn met een gewerkte garneering kleedPn de kleintjes steeds goed. II AMSTERDAMSCHE II dragen wordt. Wit herminette, een nieuwe garneering, die doet denken aan platgeschoren geplet pluche, kleedt ook héél goed en is tevens iets warmer. De rok bestaat uit 4 banen, waaraan het heupstuk wordt gezet, Om het mid del een smalle ceintuur met gesp aan de rugzijde. Patronen kunnen aangevraagd wor den en zijn in ale maten verkrijgbaar. De prijs is 0.58. Moderne mantel. (2063) Bijgaande mantel, die van fantasie, doch ook van effen stof gemaakt kan worden, behoort tot de nieuwste mo dellen. Men kan den mantel open dragen, zooals de afbeelding rechts te zien geeft, niet een los bontkraagje, waar van de uiteinden door elkander ge haald worden. Bij kouder weer bewijst de pellerine zeer goede diensten en wordt de man tel gesloten gedragen. De pellerine heeft een opstaande kraag met lange einden, die hoog aan den bals over elkander worden geslagen. Sluiting met 3 knoopen. Patronen in alle gewenschte maten kunnen aangevraagd worden onder nr. 2063, en kosten slechts f 0.58. Ons teveel aan winkels. Het is wel zeker, dat als er een stand is waarvan men i-p politiek terrein van alle zijden, zoowel vau linkscli als van reelttsch, naar de gunst hen gelt en waarvoor aan den anderen kant... het minst gedaan wordt, dit i de middenstand en nog meer speciaal de winkelstand is. Wél werden er, ook in de hoofdstad, enkele kleinere maat regelen, zooals b.v. het nieuwe vcn- ters-verbod, genomen, die mede be doeld waren de bestaanszorgen van dien winkelstand eenigermate te verlichten, maar van wat verderstrekkende maatregelen was tot nu te weinig of geen sprake. Of, liever gezegd, sprake eigenlijk wèli Reeds enkele jaren ge- j leden, in November 1929 om pre- cies te zijn,,was er in den boezem van het gemeentebestuur, naar aan leiding van een voorstel ingediend door het Raadslid Weiss, inderdaad „sprake" van zulk een verder-strek- kenden maatregel, die dan zou bestaan uit een regeling 0111 het aantal nieuw te stichten winkels te beperken, een maatregel die men in zekeren zin er een zou kunnen noemen om den winkelstand tegen zichzelf in bescher ming te nemen. Maar dat ter sprake brengen van B. en W. is nooit verder gekomen dan hun verzekering, dat zij de geheele materie van deze winkel- beperking op hun beurt wederom „ter sprake" zouden brengen in den Le- vensmiddelenraad. Een verzekering waarop genoemd Raadslid zijn aan vankelijk voorstel voorloopig maar in trok. Nu echter, alhoewel bij dit tweede ter sprake brengen gebleken was, dat de leden van genoemden Raad instemming betuigd hadden met het denkbeeld om tot beperking van de omgebreidelde toeneming van het aantal winkels te geraken, na dien de zaak nooit meer aan de orde werd gesteld, heeft de heer Weiss gemeend, dat, het .„voorloopig" stadium nu lang genoeg geduurd heeft en is hij op nieuw met zijn voorstel op de proppen gekomen. Hij wil in de bouwverorde ning de volgende bepaling doen opne men: Het is verboden een niet als winkel ingericht gebouw of gedeelte van een gebouw, staande' op grond welke niet door de Gemeente in erf pacht. is uitgegeven, zonder schrifte lijke vergunning van B. en W jn te Öfi!: gebruiken of te later, ge bruiken als winkel." En voor de ge bouwen die wel op erfpachtsgronden zullen verryzen, wil hij bepaald zien dat daarin gepn winkel gemaakt of in- EuliS5 Z"1""' "mS. zakelijkheid daarvan in ieder hiGr.n winkels" door middel van een bepaling in de Algem.-Politieverordening ge heel en al verboden zien. Het is wel zeker, dat een zekere be perking van liet aantal nieuwe winkflg voor den winkelstand in de hoofdstad een belangrijke verbetering zou kun nen beteekenen, maar even zeker is het. dat het een vrij lastige en in gewikkelde zaak zal worden nu pre cies te gaan uitmaken waar de „nood zakelijkheid voor een nieuwen winkel" inderdaad blijkt, en ook zeker i*. dat het gemeentebestuur op het oogen- blik als 't ware overladen is met pro blemen van nog meer algemeen be lang, dan dit winkelstands-probleem... En te vreezen valt dan ook. dat de heer Weiss wel wederom met een voorloo- pige toezegging van ..binnen afzien- baren tijd aan de orde komen" ren voorloopige termijn van wachten zal moeten ingaan I>e reëel sluitende begronting. Natuurlijk gelden die grootere zor gen in de allereerste plaats de begroo ting '34 die thans door middel van een nota van wijziging door het nieuwe ooilege vau B. en W. zoodanig aan de uitgave-zyde is besnoeid, dat zij, naar het college in zijn Memorie van beantwoording op het afdeelingsver- slag schrijft, „reéel sluitend" is ge maakt In de inleiding van deze Memorie maken B. en W. eerst kan men zeg* gen, een buiging in de richting van de, volgens zoovelen danig in de klem gekomen „gemeentelijke autonomie" en vervolgens een buiging in de rich ting van Den Haag.,. Voor hen. zeg gen zij is „het leidend beginsel, dat het voeren van de gemeentelijke uis- houding moet blijven berusten in han den van de gemeentelijke organen. ZÜ v er Hezen daarbij erhter niet uit het oog heet het verder, „dat de gemeen ten onderdeelen zijn van een grooter we"fs belangen van hoogere orde kunnen zijn dan die der gemeen jen, welke laatste dus in dit geval zul len moeten w ijken voor de eerste- In de tegenwoordige hoogst ernstige tyden, waarin ons gansche volk grootf gevaren bedreigen, dienen de gemeen tebesturen meer dan anders rekening 'p houden met die hoogere belangen Hoe bereikt 1111 het nieuwe college 11» nijpX "re^e'CM, meer „werkelijk sluitende" begrooting? In de eerste plaats wel door de loonsverlaging van het, gemeentebestuur meer., reëel, meer werkelijk, te maken. Het systeem \an tijdelijke kortingen wordt verlaten en daarvoor in de plaats kwam een op remanent lager peil brengen van de gemeenteloonen over de geheele linie, alsmede een nieuwe classificatie in

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 18