MARINE-BRIEVEN UIT INDIE. jjverse loonklassen, die ook wederom 0 permanente bezuiniging beteekent. ()p de ingediende begrooting was op den po*1 .-bat(in" tengevolge van wij- .i2ing der arbeidsvoorwaarden van hft genieentepersoneel uitgetrokken pen bedrag van rond anderhalf mil- lioen. Het college hoopt nu, door een p Jan. as., in te voeren algemeene fJ, permanente salarisverlaging voor alle groepen van personeel te komen tot een veel grooter bedrag aan be haring. namelijk van ruim.drie en een Half inillioen meer. Eerst moet de zaak eoliter nog in de Centrale Commissiën voor Georganiseerd Overleg komen, naar B. en W. deze nieuwe salarisre- „oling zullen voorstellen, gelijktijdig niet het voorstel om de thans geldende tijdelijke kortingen in te trekken. Zij jiijn er blijkbaar niet al te zeer gerust op, dat in die Commissiën inderdaad overeenstemming zal worden bereikt. Bfi voorbaat zeggen zij dan ook. dat, mocht die overeenstemming uitblijven, rij toeh zulk een spoed achter de zaak rullen zetten, dat de Raad nog tijdens do behandeling van de begrooting een beslissing zal kunnen nemen. Het spreekt vanzelf, dat dit voor name bezninigingspunt van het nieuwe college geen prettig vooruitzicht is voor de tallooze werklieden, beambten en ambtenaren in Gemeentedienst die de hoofdstad rijk is, zooals alle cate- goriën hoofdstedelijke belastingbeta lers trouwens niet dat andere minder aangename vooruitzicht van verhooging der opcenten op de Gemeentefonds- belasting met 20 procent (die thans 100 procent zal komen te bedragen), een ander dekkings-voorstel van B. en W. - zitten opgeschept. Extra in onge rustheid zaten wel de ongehuwden en de gehuwde vrouwen in gemeente dienst. aangezien er eerst. naar de geruchten gingen, bij B. en W. het voornemen bestond op d^ze categoriën nog een extra korting toe te passen. Van dit denkbepld zijn zij echter blijk baar teruggekomen; daarentegen wordt nog wel „overwogen om de ambte nares. die in het huwelijk treedt, ont slag te verleenen". Opheffing van het gemeentelijk bureau voor beroepskeu ze,— afschaffing van de gemeentelijke tandbeliandeling van schoolkinderen, vermindering van het aantal scho len. invoering van den 9-urigen werkdag voor het verplegend en niet- wrplegend personeel van de zieken huizen en nog tal van dergelijke meer cn minder ingrijpende bezuinigings voorstellen komen in bovengenoemde nota van wijziging voor. Het zijn geen aangename, maar misschien dan t'irh wel „noodzakelijke", geluiden die ons vanuit deze nota tegemoet komen... Een aangenaam geluid staat daar evenwel tegenover. En wel dit, dat ook het nieuwe college het „lec- ningsheleid van Amsterdam" nog al tijd „zeer solide" noemt. Hoeveel onze huidige bestuurderen dan ook in andere opzichten mogen hebben aan te merken op het bestuurs beleid van hun voorgangers. ten aanzien van het leenings-beleid steken 'ij. met deze uitspraak, «x-wethouder Polak en zijn medestanders dan toch nog maar een pluim op den hoed! Ter staving van hun opvatting dat cmerge- noemd leenings-beleid in orde is ge feest, voeren zij aan, dat „de gemid delde levensduur der activa, waarvoor pen le.ening wordt aangegaan, den duur der leening gewoonlijk verre te boven gaat. Men denke aan werken als aanleg Coenhaven, bouw academisch '•ckenhuis, bouw der brug over den A"18tel voor de Amstellaan, Vossius- Ryranasiura, enz. waarvan de stich- j'ngskosten in 40 jaren worden afge lost. „Oe groote beperking der ka pitaalsuitgaven, welker totaal-bedrag tegenwoordig blijft onder dat der jaar- 'Wtsche leeningsafiossing van pl.m. H millioen gulden, moet er toe leiden. "at de gemeentelijke leeningsschuld afneemt" Waarmede B. en W. dus eigenlijk maar zeggen willen, dat wie eens een Paar centen ter belegging over heeft, vooralsnog met een gerust geweten een Jibligatie Amsterdam kan koopen. Men Knoope het in zijn oorl Verkeerslichten Lefd- sehestraat. Ken van de bezuinigingsmaatregelen, yeneens in onze nieuwe begrooting werkt, heeft men dezen Donderdag, °u men kort, maar misschien niet verduideiy k kunnen zeggen, voor het am8' branden! Het waren de 'mmatische verkeersseinen in de Jlöschatraat die voor het eerst /■naden en die, naar het gemeente- s'u"r hoopt, op den duur een 10-tal fkeersagenten zullen uitsparen. Het moeten blijken hoe deze licht- «n>aien in de drukste verkeers-ader van het geheele land, op het publiek werken; of zij inderdaad met goed ge volg de menschelijke signalen van de mannen met de wit-zwarte manchet zullen kunnen vervangen... Dat het hier inderdaad gaat om waarschijnlijk de drukste verkeersader van Neder land, kan afgeleid worden uit de vol gende cijfers, die misschien wel in teressant genoeg zijn om even te ver melden. Volgens de telling van 1930 passeerden per dag door deze straat 30.000 voetgangers, 27.000 wielrijders, 23.000 personen, gezeten in tram wagens en 4000 personen gezeten in automobielen, en vermoedelijk is sindsdien het aantal nog toegenomen. Natuurlijk zoekt men op het Prinsen hof nog voortdurend naar nog meer dere bezuinigingsmaatregelen en mo gelijkheden van inkomst-verhooging. Zoo kwam ook al ter sprake een even- tueele samenvoeging van politie ep brandweer, wat een groote besparing zou kunnen bettekenen .en, ander- zyds, de mogelijkheid van het orga- niseeren van een wereldtentoonstel ling, waartoe, volgens degenen die dit laatste opperden, onze „schoonc stad aan den Amstel" zich bijzonder leent. Zoowel die samenvoeging van politie en brandweer als die wereldtentoon stelling zullen echter „voorloopig" ook wel niet verder komen dan dat men ze zoo nu en dan „ter sprake" brengt. MAAKT HET BESTE VAN UZELF. Veel meuschen presteeren veel minder dan waartoe ze in staat zijn. Hoe komt dit? Wie veel van het leven wil eischen. beginne met veel van zichzelf te eischen. Dat is een waarheid, die maar al te dikwijls uit het oog wordt verlo ren. Veelal weten de menschcn niet, boe ze hun energie en hun bekwaam heden voor 100 pet. kunnen aanwen den. Een eerste vereisehte om een ge zond en blijvend succes te hebben is: weesl volkomen eerlijk, volkomen fair. Eerlijk in zaken, eerlijk in vriendschap, eerlijk in levensopvatting Draaierij en intrigeeren mogen een tijdelijk voor deel opleveren, op den duur zal de welverdiende reputatie een betrouw baar mcnscli te zijn U heel wat verder brengen, u heel wat meer steun bieden op uw levensweg dan een paar niet strict eerlijk verkregen voordeeltjes. Eerlijkheid kweekt zelfvertrouwen, en rechtmatig zelfvertrouwen wekt het vertrouwen van anderen. Een tweede belangrijk punt is: laat geen tijd verloren gaan. Een dag die w|j bedorven of verluierd hebben komt nooit weerom. Gebruikt uw vrijen tijd om uzelf te ontwikkelen, opbouwende lectuur te lezen of aan gezonde sport te doen. Sommige menscnen besteden uren met het zoeken naar een kleinig heid, naar iets dat hun. nieuw aange schaft, misschien een kwartje kosten zou. Wat is grooter verlies: een kwartje of twee uur tijd? Ten derde: kweekt orde en netheid aan. Wie ordelijk is, heeft voor al zijn bezittingen een vaste plaats en behoeft geen tijd te verliezen met nu naar dit, dan naar iets anders te zoeken. Ten vierde: vertrouwt op de kracht van opwekkende gedachten. Houdt uzelf voortdurend voor: „Ik kan iets bereiken, ik zal iets bereiken. Als ik volhard, zal ik overwinnen." Zulke gedachten zijn een krachtige steun, terwijl neerslachtige, bopelooze gedachten aan uw energie knagen zoo als een ziekte aan uw weerstandsver mogen. Ten vijfde: ontleedt uw moeilijkhe den. Ze zijn vermoedelijk niet allemaal tegelijk te overwinnen. Zoekt uit, wai de grootste hinderpaal is en begin met dezen uit den weg te ruimen. Misschien zijn er sommige bezwaren in uw leven die op te heffen zijn en andere, waarbij dit niet mogelijk is. Wordt dan niet passief door het idee: „heelemaal naar mijn zin krijg ik net toch niet." Werkt er wel degelijk aan, om uw levensideaal althans zoo dicht mogelijk te henaderen. En geeft den moed niet op ten opzichte van hetgeen onmogelijk schijnt. Tallooze levens hebben een on verwachte wending genomen waardoor hetgeen eerst onmogelijk scheen, toch mogelijk werd. Ten zesde: zorgt voor uw gezond heid. Niet als een angstvallige zeur die van elk beetje tocht het resultaat: longontsteking- verwacht, maar op een verstandige, reëele manier. Neemt be weging in de buitenlucht, wandelen of een andere tak van sport. Eet niet te veel. Vermijdt een overmatig gebruis van alcohol en nicotine. Slaapt zeven a acht uur. Ten zevende: ontleedt uzelf. Ziet uw tekortkomingen onder de oogen. Wat is het dat u ontbreekt? Vrijmoe digheid? Bescheidenheid? Ontwikke ling? Volharding? Legt u er onverwijld op toe om de goede eigenschapen die u ontbreken, aan te kwekken. Niet min der om uw verkeerde eigenschappen ar te wennen. Bent u kwalijkneemsch, lichtgeraakt, onhandig, traag? Wan neer u liet zelf inziet en de ernstige wil heeft te veranderen, dan zult u ver anderen; En ten achtste: verwerft u de sym pathie van hen, met wie u omgaat. Niet door met een ieder mee te praten en alle onaangenaamheden te vermijden; door, tegen beter weten in, toe te geven. Verre van dien! Maar door oprecht te zijn, zoodat men weet dat men van u op alle vragen een eerlijk antwoord krijgt. Door iets voor anderen over te hebben, door niet altijd uw eigen ge mak en uw eigen genoegen als hoofd zaak te beschouwen. Door een mec.sch te zjjn die met anderen meeleeft, niet in woord maar in daad! Dr. JOS. DE OOCK. A IS! Tk Bits. „Kijk uit, daar beneden! Er wordt zoo meteen nog iemand gewond!" In Japan telt men den leeftijd an ders en zegt men van een pasgeborene, dat zij één jaar oud is! Beste Jan. Het is nu al weer eenige weken geleden sedert je het laatst van me hoorde, eu sedert dien tijd hebben we ons alweer verplaatst van het Wes telijk naar het Oostelijk deel van den Archipel. Zoo is het escorteeren van Zijne Excellentie den Gouverneur-Ge neraal of een week later houden we „Gee-es-oo" (gevechts-schietoefenin- gen) bewesten Lombok en benut ik ons verblijf op Bali om een brief naar jou weg te krygen. We waren op doorreis naar hier even te Soerabaja en troffen er alles in goede orde aan, zetten de Stafmuziek weer af, zoodat die nu weer dagelijks haar oefeningen houdt in de groote loods op de werf en is de vloot weer van muzikaal vertoon ver stoken, wat vooral op de „Java", waar we gedurende een geheele poos aan de dagelijksche parade (met, ik zou bijna zeggen.... Afspelende mijnheer Leis- tikow) gewend waren geraakt om niet te spreken van de opwekkende muzi kale oefeningen tijdens de werkzaam heden. waar menige solopartij stimu- leerend werkt op de te houden smeerroi of bet dekspoelen van de bak. Toeh zijn wij op het eskader niet geheel versto ken van muziek, want op de „Korte- naer" schijnt een heel aardig ensemble te zitten, dat elke eerste wacht den officier van de wacht den tijd weet te korten. Uit Soerabaje weet ik je wei nig nieuws te vertellen of het zou moe ten zyn, dat de Cercle Artistique van het tapijt verdwenen is en daarvoor in de plaats als eenPhoenix uit haar asch herrezen (zooals in de circulaire staat) is verschenen de Chanteclair club, welke 17 October zal openen met het Mezey revue gezelschap van wel 18 personen, welk feit voor jou, die de oude celcle nog uit den tijd van tempo doeloe kent, het bewijs zal zijn, dat het iets anders is dan vroeger. Maar in ieder geval ziet het er erg smaakvol uit en denk ik wel dat menig Soeraba- jaan, dankbaar dat de „tent" boven het oude cafétje nog een tempel des vermaaks is gebleven, er nog wel eens een dansje za! wagen. De „Krakatau" en de „Soemba" zijn voor dezen tijd aan liet eskader toegevoegd, de eene om de gevechtsschijf te slepen, de an dere om zelf aan de G.S.O. mee te doen onder leiding van den eskader commandant, Hi\ Ms. „Krakatau" heeft zich tot nu toe meesterlijk van deze taak gekweten en nu, nu de schiet oefeningen reeds veertien dagen be zig zijn, heeft zij alle nummers tot nu toe afgewerkt. Het schip ziet er weer keurig uit en de Marine mag er trots op zijn dat dit schip geheel met eigen middelen uit het Oosterwater opge- vischt, een klein jaar later weer het zeegat uitkon. Het is dus voor het ge heele eskader van Schietmans, maar zoo er eens een middag vrij is, zoo schuift een der schepen nog wel eens een baaitje in om te gaan jagen. Zoo hoorde ik dat op de „Kortenaer" de Commandant twee herten en de be manning een groot zwijn schoot, zoo dat het daar wel behoorlijk van smul len geweest zal zijn. Dat heb je daar in Nieuwediep toch maar niet, trou wens, stel je voor, dat de Donkere Dui nen door wilde zwijnen onveilig ge maakt zouden worden of dat het ach ter Koegras wemelde van herten. De eskader-commandant zal de volgende week, na binnenkomst van het eska der, een afscheidsreceptie houden in het Marinepaleis aan de Dijkerman- straat. Z.H.E.G. zal naar Holland ver trekken en bedriegen de gtruchtcn ons niet, dan komt deze dignitaris terug als vlootvoogd in het Paleis op Pa- rapatan in Batavia. Zooals je uit mijn vorige brieven weet waren we met Komnginne verjaardag niet te Soera baja, er is daar in die stad weinig aan deze, hier in Indië zoo bij uitstek ge- vierden nationaleu feestdag, gedaan, zoo zelfs, dat er in de courant over ge klaagd werd. We zullen het maar op den nood der tijden schuiven en inder daad is er, geloof ik, geen stad hier in den Oriënt, die zoo door de majaise getroffen werd als onze Krokodillen stad, maar aan den anderen kant ais r.u toch twee groote cercle's hier reden van bestaan hebben, dan moet er toch altijd nog wel geld genoeg zijn om een Koninginnedag te vieren. Ik hoopte je dezen brief per mijnenveger D te kun nen sturen, want dit vriendelijke scheepje legde de schijven voor de nachtelijke schietoefeningen en keerde na afloop daarvan naar Soerabaja terug, maar dat is tegengelooppn en ik kon alleen de „Kampongman" maar verzorgen. Nu dus morgen maar per sneldienst, in ieder geval nog tijdig genoeg om per vliegtuig tot Medan en de gewone mailboot nog te halen. Ja. man, sedert de vorige term zijn de mailtoestanden een bende veranderd; wjj rekenen al heelemaal op d'e lucht mail, ze wordt ook apart besteld en er zjjn verscheidene menschcn op de vloot, die niet anders dan per vliegtuig met Holland correspondeeren. Als wc, nu van de G.S.O. terug komen, dan zal de „Evertsen" zich wel klaar gaan ma ken voor de reis naar Holland. Zal je eens aan me denken brave, als je EV en PH in witte letters de ree op ziet komen en bedenk hoe gelukkig de menschen zijn, die er op zitten, maar hoe zielig het was voor hen, die een deel van hun term op deze jagers door brachten om ze ten slotte zonder hen aan boord thuis te zien varen. Op de „Kortenaer" is te Boeleleng nog een baas van een haai gevangen; voordat ze de knaap uit het water hadden. 15 man moesten er bij helpen trekken, was hij reeds gedeeltelijk opgeschaft door zijn maatjes. Behalve zeven kleine haaitjes vonden ze in zijn maag een stuk wervelkolom van een sappie. dir waarschijnlijk op een van de K.P.M sappi booten buiten boord was ge sprongen. Ik zou niet aan de marine traditie voldaan hebben als ik niet even aangeloopen was bij onze vriendin Fa- tima, die nog steeds baar handel in Balineesche kunst drijft en bij het tegenwoordig steeds toenemende toe- ristenverkeer een nonja kaja gewor den is. Zij heeft ik weet niei hoeveel „toedjoe zits" ter beschikking, waar mee zij toeristen bediend, maar altijd is er nog wel een voor de toeans van de marine te krijgen. En nu kerel eindig ik weer, want de sneldienst moet dadelijk de brief aan boord hebben. De volgende week hoop ik je uit «Soerabaja te schrijven. Adieu. RfSWK.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 19