LOTISICO IVol mUtl tjocw ute fimf DERDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 4 NOVEMBER 1933. De berechting van de zaak tegen de muiters van Hr. S¥Ss. „Zeven Provinciën" Hst stakellicht van de „Dorus Rijkers" en het flaplichtje van de Barkas. Valsche munterij. Het gebeurde te Schoonhoven. Een Utrechtsch advocaat gearresteerd. 10 9 9 Gebeurtenissen in Carricatuur. De marine heeft Donderdagavond eenige uren in groote spanning gezeten. Dien middag om half 2 was de marine-motor sloep M 2 uit de haven van Nieuwediep naar Texel vertrokken. Aan boord van deze motorsloep was de commandant der marine, vice-admiraal C. J. E. Brutel de la Rivière. die met den officier van admi- stratie der 2e kl. v. Houten, naar Oude- schild moest. Het weer was slecht; er stond een stevige Zuid-Westen wind en de zee was zeer ruw. Om vier uur vertrok de admiraal weer van Texel en toetP= de motorsloep vlak voor de haven van Nieuwediep was, sloeg, door onverklaarbare oorzaak, de motor af. Alle pogingen om den motor weer op gang te krijgen, waren tever- geefsch. Door den sterken vloedstroom werd het lichte scheepje gegrepen en dreef in de richting van den Zuidwal. Er werd een anker uitgegooide doch dat bleek niet te houden en zoo verkeerde men al spoedig in een gevaarlijke positie, daar men met tamelijke snelheid naar de ondiepten dreef en men geen sterke lich ten had om naar den wal de hachelijke positie te seinen en hulp te vragen. Toen echter de duisternis ingevallen was en de motorsloep nog niet in de haven was teruggekeerd, begon men zich in Den Helder ongerust te maken. Door marine-autoriteiten werd Oudeschild en De Cocksdorp opgebeld en toen men daar vernam, dat de sloep om vier uur vertrok ken was. nam de ongerustheid niet weinig toe. Om 6.25 uur vertrok de reddingboot „Dorus Rijkers" met schipper C. Bot en zijn mannen uit de haven, op zoek naar de verdwenen sloep, met de hoogste marine-autoriteit aan boord. Om 6.35 uur volgde de sleepboot „Drente" van de Mij. Wijsmüller. gevolgd door Hr. Ms. „Vul- canus" en de torpedoboot Z 5. Op de directie zag men met spanning naar eenig bericht uit. Op het haven kantoor stond men in geregelde verbin ding met den vuurtoren, die weer in draadlooze verbinding stond met de „Dorus Rijkers". Eindelijk, om kwart voor acht, kwam het bericht op het Ha venkantoor en bij den loodscommissaris, dat de „Dorus Rijkers" de sloep had op gepikt en er mee naar de haven stoomde. Tien minuten daarna kwam de mede- deeling. dat aan boord alles wel was en om kwart over acht kwam de redding boot binnen met de M 2 op sleeptouw. De „Dorus Rijkers" had de sloep op den Zuidwal opgepikt en was juist bij tijds gekomen, omdat hier slechts, bij dit zeer hooge tij. twee meter water stond en bij vallend water de sloep groote kans had gehad om te slaan. Het was voor de reddingboot zelfs niet zonder gevaar om de plaats, waar de M 2 lag, te bereiken, doch Coen Bot en zijn mannen zijn niet spoedig bevreesd en wilden in geen geval, zoo vlak bij het voorwerp van hun red ding. de zaak in den steek laten. In goede conditie, alleen door en door nat, kwam de admiraal aan den wal en begaf zich onmiddellijk naar het directie gebouw. Behalve de admiraal en de hier boven genoemde officier van administra tie, waren nog aan boord van de sloep een bootsman, een kwartiermeester, een korporaal-machinist en twee matrozen. Allen waren blij met den goeden afloop van dit onaangename avontuur. De bemanning van de „Dorus Rijkers" bestond uit: C. Bot, Eelman. mach.-drijver, Oostendorp, W. de Boer, K. Bijl, Kl. Bijl, Piet Bot, leerling. In het restaurant van de „Emma". De admiraal hij de kettingbak. De laatste drcge lucifer. Uit liet log boek van Koen Bot. Onze bijzondere medewerker schrijft ons; Korporaal-machinist Rutte is bezig zijn leeg voorraad magazijn aan te vullen.... met rooie kool, aardappelen en varkens- vleesch.... Korporaal-machinist Rutte eet namelijk 't Is een reuze gezellige pan, de omge ving, waar korporaal Rutte zit.... Als alle restaurants 't zoo druk hadden, als het groote restaurant aan boord van 't Wacht schip, dan was er geen vuiltje aan de lucht, dan behoefde Horecaf niet te kla gen. Rikketikkend slaan de vorken tegen de geëmailleerde borden, waarop, hoog op getast. het eten ligt, eten, dat verdwijnt naar de hongerige, leege voorraadschuur van de bemanning. 't Is echt een wonder, dat Rutte nog hier zit te eten. Want het heeft gisteren avond een haartje gescheeld, of Magere Zeehein had hem opgesoupeerd..., toen ie op de barkas, waarmee de admiraal was uitgevaren, dienst deed. Juist wilde de Heldersche Courant- feuilletonist Rutte interviewen, toen de ma joor op 'n langgerekt fluitje blies en met een stentorstem tegen alle eters riep: „Al degene, die bij de landingsdivisie ingedeeld zijn. moeten zorrege, dat ze om één uur gewapend op baksgewijs staan. Het tenue is behoorlijk werkpak, behoorlijke jekker en behoorlijk hoofddeksel...." (Majoor af). Morrie! zeg ik tegen Rutte. Je bent er best afgekomme met die barkas en u eet als een dijker. 't Was goje op die barkas, d'r was niks loos! *t Is jovel dienen op een barkas, daar krèg je melk in je koffie en dat krèg je op een groot schip niet. Maar 't was een dubbeltje op z'n kant, vervolgt Rutte ernstig. Op zoon moment, dan denk je er niet aan. dat je ieder oogenblik naar den keloer kan draaien. As je daaraan gaat denken, als je dan gaat lamenteeren. dan ben je direct weg. dan kan je wel op dak gaan zitte. We zijn geen beebies bü de marine. Nee hoor. We zatte 'm niks te knijpen, man. De admiraal zeif bleef ook doodkalm. Op zoo'n oogenblik dan pak je an. De een voelde zich niks meer dan de ander. Je had moeten zien hce ce admiraal met ons meesjouwde, bij den kettingbak. Echt ka meraadschappelijk! Je vecht niet voor je eigen, maar voor allen. Eén voor allen, allen voor één, dat was 't mooie gister avond zie je, en 't was hardstikke donker, en die gekke halve gare motor die ver tikte het. Ga jij nou maar es werken op dié dob berende van honk geslagen schuit.... kruip jij maar es bij de machine! Man, het eene oogenblik stond ik op me kop, het andere lag ik op mijn buik en stootte ik me knar.... Plotseling wordt Rutte onderbroken in zijn verhaal door een langgerekt hoorn geschal. Een c'oodsche stilte valt onder de mannen. Het sein voor stilte om te bidden, zegt Rutte, sst! Ik zwijg. Zie, hoe matrozen deemoedig het hoofd buigendan weer hoornge schal Er breekt een heidensch lawaai los. Alles staat op, borden kletteren op elkaar en sigaretten worden gerold. Wie heb er een beetje sjek voor me, zegt Rutte.... Rotweer was 't.. ik snap 't nog niet van den motor, die hebbe kure net as jonge meide. Bootsman Hessels, die zit hiernaast te bikken, die ken je nog wel meer vertellen.... Bootsman Hessels was juist klaar niet eten. Hij brengt me m zijn hut en vertelt: Toen we van Texel afvoeren, zegt de admiraal: Bootsman, stuur zooveel moge lijk onder den Texelschen wal op, bij de Mok gaan we dan voor zee naar Den Helder. Er stond een vliegende vloed hé, zoo'n water, dat zelfs de „Vulcanus" niet tegen tij en wind kon inkomen. We waren juist bij de Witte ton van Texel en Malzwin en daar merk ik, dat de barkas, de „M. 2", niet meer zoo snel vooruit komt. In eene geeft de motor een paar ploffen en staat stil. Ik gaf eerst nog direct standgas, dat dce je om den motor niet op volle kracht te laten draaien. Maar 't gaf niks. We gooien direct de dreg overboord om de zaak vast te leggen, maar dat gaf ook niet veel, want die hield niet! Niks hield met dien storm. Wij dreven af naar den Zuidwal, maar gaven 't niet op. t' Was peezen., van je welste! De admiraal dee niets onder met aanpakken, die werkte hard met de be manning mee, maar 't was om den drommel geen lolletje. Er stonden reuze-rollers, harde wind en een stroomende regen. We probeerden met vlammende watten In benzine gedrenkt aandacht te trekken, maar 't was ontzettend moeilijk om alles droog te houden. Gelukkig dat de luite nant nog een paar droge lucifers had. Wij allemaal waren door en door nat, hadden geen drogen draad aan ons lijf. Toch kreeg na verloop van tijd, de „Dorus Rij kers" ons in de gaten, maar 't was een dubbeltje op zijn kant. Bootsman Hessels heeft niet overdre ven. 't Wès een dubbeltje op zijn kant. Want Koen Bot heeft Donderdag werke lijk den admiraal en de opvarenden uit een zeer hachelijke positie gered. Zie waren 't laatst bii 't Horntje ge signaleerd hè, zegt Koen. daarom ging ik eerst de Zuidergronden afzoeken, 't Was leelijk, heel leelijk buiten, bii het eerste baken van het Malzwin kwam een zware bui opzetten. Het heele gezicht was weg. We konden ons niet oriënteeren. Om de aandacht van de barkas te trek ken, ontstaken we een wit stakelvuur en dit deden we bii de 4e boei van het Mal zwin weer en toen zagen we een flap- lichtje bij het Balgzand. Hierop zetten we koers en peilden met de siagaart, dat is een peilstok. Acht voet en zeven voet water werd aangestoken! iVi mijl werd door dit ondiepe water gevaren! Toen ga ven we weer een stakellicht en zagen op 500 meter afstand het flaplichtje weer. De barkas lag heel gevaarlijk, want het water was 1 Yi meter boven gewonen stand en de plek waar de barkas lag, was een droogte en met dit weer bij zakkend water wasdie scherpe sloep zeer zeker omge slagen.... 't Was leelijk en gevaarlijk, maar enfin, we kroegen 't gelukkig voor eikaar. Nabetrachting: 't Was leelijk en gevaarlijk en toch een schitterend stakellicht, een heldere flam bouw werpt klarend schijnsel over red ders en geredden. Op de barkas wa9 de hoogste van de marine en de laagste. Eén verraderlijke golf en de admiraal was geen admiraal meer, de matroos geen matroos! Maarer was contact, kame raadschap, zelfvertrouwen en moed. Allen waren kalm, rustig, paraat.... Op die barkas was de marine, van hoog tot laag, op zijn best! Schoner aan schouder ston den vlootvoogd en minder marineper soneel Flinke, kranige zeelieden heeft de dap pere Blauwe Zeeridder Koen Bot behou den aan land gebracht. Hulde. Koen! SURINAAMSCHE BEGROOTING 1934. Blijkens de Surinaamsche begrooting 1934 wordt een bijdrage uit 's rijks schat kist van 2.530.554 gevorderd. A. WERUMEUS BUNING. t Te 's-Gravenhage is. 87 jaar oud, over leden, de bekende schrijver van marine schetsen en zeemansboeken A. Weru- méus Buning. CRISISBOTERMERK. De Crisis Zuivel Centrale maakt be kend, dat voor de week van 5 tot en met 11 dezer de prijs van het crisis-botermerk op 0.90 per kg en die van de vervoer- vergunning voor buitenlandsche boter op 1 per kg is vastgesteld. Verkrijgbaar voor 60 NORTH STATE boonen (240 punten) een LOTISICO TERMIJN POLIS. Speel op iedere 60 pakjes NORTH STATE sigaretten Lotisico. Practisch d«elfde prijzen als twintigje Staatsloterij van F 3.60. Prijzen van F 100.000, F 30. F 30.000, F 25.000. F 15.000, F 10.000, F 5.000, F 2.000. F 1.500. enz. enz. Bonnes nu: NORTH STATE. SCH1EKADE 12-14. ROTTERDAM. BEGROOTING VOOR KOLONIËN VOOR 1934. Vermindering der uitgaven. Verscheidene leden hadden niet den indruk gekregen, dat de uiterste pogin gen zijn aangewend om de uitgaven zoo veel mogelijk te verminderen Zij vroegen of het personeel van het commissariaat voor Indische Zaken niet kan worden in gekrompen. Sommige leden zouden gaarne vernemen, hoe de minister denkt over omzetting van het commissariaat in een Indisch agentschap. Verscheidene leden vestigden er de aandacht op, dat het den laatsten tijd herhaaldelijk voorkomt dat de gouverneurs van Suriname en Curagao met verlof naar Europa komen. Zij betwijfelden of dit wel in het belang van die gebiedsdeelen is. Vele leden vroegen, hoe het staat met de toegezegde herziening van de West- Indische regeeringsreglementen. Na de geruststellende verklaring, daar omtrent in de Troonrede gegeven, zouden verscheiden leden gaarne meer uitvoerig worden ingelicht omtrent den economi sche» toestand van Cura^ao. Mariniers voor Cura^ao. Sommige leden stelden de vraag of de inkrimping van het detachement mariniers waarvan de M. v. T. spreekt, moet worden opgevat als een eerste stap in de richting van het toevertrouwen der militaire taak te land aan de gewapende politie, zoodat in het vervolg alleen het aantal mariniers wordt aangehouden.dat voor de te Curagao aanwezige scheepsmacht noodig is. De derde dag van het proces. Het pleidooi van den officier van administratie Van 't Hof. Soerabaia, 2 Nov. 1933 (Aneta). Tijdens zijn pleidooi voor de 17 be klaagden heeft de raadsman, de officier van administratie H. C. van 't Hoff, nog uiteengezet, dat de aantasting van het gezag geen doel was bij de muiterij op «De Zeven Provinciën*, hetgeen werd gedemonstreerd door de afwezigheid van de roode en de aanwezigheid van de Nederlandsche vlag, terwijl bij de ver nieling van meubilair, die onmiddellijk na de muiterij plaats vond, het portret van H. M. de Koningin opzettelijk door de muiters is gespaard gebleven. Overigens vonden de muiters in het feit, dat de Amsterdamsche communisten van de muiterij profijt poogden te trek ken voor hun propaganda, aanleiding tot het voorstel om den commandant weder aan boord toe te laten, hetgeen slechts door den sedert overleden (inl. schepe ling) P. kon worden verhinderd. Omtrent P. merkte pleiter op, dat vol gens een getuigenis deze reeds in 1927, 1928, 1929 en 1931 bij de autoriteiten be kend was en geadviseerd werd hem te ontslaan wegens zijn extreem-nationa listische gezindheid en wegens zijn on gunstige uitlatingen over officieren, ter wijl hij niettemin boven een lOtal andere gegadigden werd verkozen om tot kwar tiermeester te worden opgeleid. Bovendien is nog gebleken, dat ook tegen den Europeeschen korporaal B. was gewaarschuwd. Pleiter achtte den invloed, welke bei beleid ten aanzien van de salariskorting bad op de inlaudsche schepelingen, on gunstig, aangezien men meende, dat de regeering alleen gevoelig was voor de- monstreeren. Pleiter wees er op, dat de geest vergiftigd was door achteraf toe gezonden berichten omtrent de korting, terwijl één der muiters heeft verklaard, dat het den muiters speet juist een ver trouwd en geacht commandant te moeten teleurstellen. De opruiers. hebben op de ijdelheid der mede-schepe lingen gewerkt door o.a. te wijzen op de dienstweigering te Soerabaja, waarbij men niet «normaal* kon blijven, zooals in de berichten werd gemeld. De officier van administratie tweede klasse B. G. A. Mahieu, die de (inl.) be klaagden S. en A. verdedigde, sloot zich bij den vorigen pleiter aan. Bovendien voerde hij aan dat genoemde schepelingen onder psychisdien dwang der leiders stonden, zoodat ten aanzien van S. vrij spraak en ten aanzien van A. de grootst mogelijke clementie werd bepleit De kweekschool kweekt geen goede militairen. Spreker achtte de door den fiscaal ge- ëischte straffen over het algemeen zeer zwaar. Hij wees er op dat de Kweekschool voor Inlandsche Schepelingen te Makassar werd gekenmerkt door haar ethische leiding, die nu eenmaal geen militairen kweekt. Repliek van den fiscaal. De fiscaal, de officier van Administratie L. P. van Boven, betoogde in zijn repliek, dat de «Zeven Provinciën* inderdaad van hulp verstoken was, terwijl de bedoeling van Kawilaran maar al te duidelijk blijkt uit diens verhoor, n.1. naar Madoera op te stoomen om de gearresteerde schepe lingen te bevrijden. Men mag niet aan nemen, dat dit doel alleen kan worden bereikt door den marinecommandant aan boord te roepen. De slechte invloed van dei Kweekschool. De verdediger van 2 beklaagden de eerste groep, de officier van administrati der 2e kl. B. G. A. Mahieu, zette de: slechten invloed van de Kweekschoo. voor Schepelingen te Makassar uiteeni waarbij hij o.a. zeide: Na de opleiding aan de kweekschool traden de jeugdige schepelingen toe tot een organisatie, waar in de maatregelen der overheid en de handelingen van meerderen werden be- critiseerd. In alles was de organisatie der Europeesche schepelingen nagebootst en bovendien wordt daarmede samenwer king gezocht. Hierdoor stijgt de ontevre denheid, die een uitweg zoekt in daden van geweld tegen het militair gezag. Pleiter wees nog op het te groote ver trouwen dat in de Inlandsche schepelin gen wordt gesteld en spreker vraagt zich af of die betrouwbaarheid wel terdege wordt onderzocht alvorens Inlandsche schepelingen met soms zelfstandige be trekkingen als die van telegrafist, mon teur en schrijver, worden belast. Pleiter meende dat de kennis van krijgs artikelen bij de schepelingen alles te wen- schen overlaat. Mede hierdoor is het begrip militaire tucht gering. Pleiter memoreerde uit eigen ervaring dat men aan boord geen vrije tijd be schikbaar wilde stellen om zeifs onder officieren uitleg te geven van verschil lende strafbepalingen. Met een Jachtgeweer geflaneerd. De heer Joh. Str., een 38-jarig koop man uit 't Zand, gein. Zijpe, wiens ver schijning voor ons geen nieuwtje was had zich op 9 Maart met een jachtgeweer in het jachtveld bevonden, zonder, zooals door brigadier Van Ens, die hem op den Z(jperdjjk aanhield, werd getuigd, voor zien te zijn van een jachtacte. De jager was deswege door den Kanton rechter te Schagen veroordeeld en nu van dit vonnis in appèl gekomen. Hij beweerde zich niet in het jachtveld, doch op den openbaren weg te hebben bevonden en noemde zelfs het nummer van den kadas- tralen legger der wegen. Het geweer had appellant na de aanhouding weggeworpen. Over den openbaren weg werd nog eenigen tijd onder deelname van alle belangheb benden, gezellig geboomd en een ambte naar van het Hoogheemraadschap tele fonisch opgeroepen met een kadastrale kaart, waaruit bleek, dat de weg inder daad openbaar was en appellant der halve behoorde te worden vrijgesproken. Zooals de officier, eerlijk zijn nederlaag erkennende, dan ook requireerde. Binnenland. V(|f jaar voor valsche rijksdaalders. De Haagsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een 26-jarigen motor-handelaar te Aartanderveen (gem. Alphen), tegen wien het O. M. vier jaar gevangenisstraf had geëischt terzake van het vervaardigen van valsche Nederland sche munten (Rijksdaalders). Deze zaak werd met gesloten deuren behandeld. De rechtbank veroordeelde den verdachte tot Dupliek verdediger Van 't Hof. vijf jaar gevangenisstraf met verbeurd verklaring van de inbeslag genomen voor werpen. Een der slachtoffers overleden. Gisterenochtend is mej. H. C. v. d. Berg, zonder bij kennis te zijn gekomen, aan de gevolgen van de verstikking over laden. De toestand van den heer A. Walter i$ wrederom verergerd en baart nu groote zorg. De verdere graafwerkzaamheden, die f'sterenochtend zijn voortgezet, hebben g niets naders opgeleverd. Het Don- rdag gevonden gewelf schijnt deel uit té maken van een onderaardsche gang. Het onderzoek te Utrecht zou volgens V. D. hebben uitgewezen, dat men hier te doen heeft met een geval van kool- monoxyde-vergiftiging. Verdacht van verduistering van 1500.—. Op last van de justitie heeft ce Utrecht- sche politie mr. W. A. V., advocaat te Utrecht, gearresteerd verdacht van mede plichtigheid aan oplichting van 1500. Bij den vei koop van een villa had hij zich bereid verklaard zijn medewerking te verieenen door aan den kooper de door hein noodige gelden te verschaffen. Om deze gelden vrij te maken, moest bij mr. V. 1500 worden gestort. De belangheb bend© deed dit, coch hoorde er verder niets meer van. Een aanklacht bij de jus titie werd ingediend en de aanhouding van V. volgde. De man is opgesloten. De arrestatie van Notaris Le J. Het Volk vermeldt nog nader: Nu notaris J. le J. gearresteerd is, komt langzamerhand de geheeie waar heid los. Steeds meer menschen komen aangifte doen. Er zijn er die een paar duizend gulden hebben verloren, er zijn er ook die tusschen de tien en twintig duizend hebben verspeeld. Vele kleine luyden, die hun spaarpenningen aan den notaris hadden toevertrouwd, moeten constateeren, dat zij alles kwijt zijn. Het passief is op het oogenblik al bo ven de tachtigduizend gulden. En dit be drag kan nog hooger worden. Er schijnen tal van hypotheken ver- valscht te zijn, terwijl de notaris ook hy potheken moet hebben doen verstrekken op huizen, wier eigenaars zich van niet3 bewust waren.... OVERTREDING VAN HET UNIFORMVERBOD. Het drie-pijlen vlaggetje Is uiting van een soc. dem. streven. Gisteren heeft de kantonrechter te Rot terdam, mr. C. C. Tieleman, uitspraak gedaan in de zaak van den typograaf B. K., die terecht gestaan had terzake van overtreding van het uniformverbod, door op zijn flets een rood drie-pijlen vlaggetje mee te voeren. De kantonrechter zeide in het vonnis overtuigd te zijn en als bewezen aan te nemen, dat verdachte het hem ten laste gelegde feit heeft begaan, met dien ver stande, dat het meegevoerde vlaggetje een uitdrukking is van een sociaal-demo cratisch streven, immers het is van alge- meene bekendheid, dat de drie parallel naast elkaar loopende en naar beneden gerichte pijlen hier te lande sinds gerui- men tijd het symbool zijn van de S.D.A.P. Het als bewijs aangenomen feit levert op overtreding van art 435a Swb., het voeren van een opzichtig onderscheidingsteeken, dat uitdrukking geeft aan een bepaald staatkundig streven. De tenlastelegging houdt niet nadrukkelijk in, dat het fiets- vlaggetje opzichtig was, doch een fiets- vlaggetje als zoodanig is reeds opzichtig. 'len aanzien van de strafmaat over weegt de kantonrechter, dat de bepaling waarbij het dragen van zulke onderschei dingsteekenen verboden is, eerst sedert kort in werking is, zoodat de mogelijk- De verdediger van zeventien beklaagden uit de eerste groep, de officier van ad ministratie der tweede klasse H. C. van 't Hof, merkte in zijn dupliek nog op, dat het criterium bij do strafoplegging niet moet zijn de vraag of hulp is ver leend, maar wrel of hulp verkrijgbaar was. Dit laatste was wel het geval. Pleiter merkte nog op, dat de plaats waar de officieren en onderofficieren hun dienstverrichtingen moesten uitoefenen niet de reede van Oleh-Leh was, doch de «Zeven Provinciën*, weshalve pleiter onjuist achtte te zeggen dat door het onder stoom gaan deze meerderen werden gedwongen de plaats hunner dienstver richtingen te verlaten. De zeer zware straffen welke werden geëischt plegen slechts weinig aan moor denaars en andere ernstige misdadigers te worden opgelegd, weshalve spreker den fiscaal verzocht ernstig met ver zachtende omstandigheden rekening te houden. Beklaagden aan liet woerd. Verschillende beklaagden voerden nog het woord J. K. Kawilarang betoogde den luit. ter zee H. L. van Boven niet met een pistool te hebben bedreigd. Tahumena en Mannuputty voerden aan alles onder bedreiging met geweld te hebben gedaan. Soedijana en Parinussa deelden mede, dat zij practisch niets wisten van hetgeen de leiders hadden bedisseld, terwijl Wahap opmerkte, dat alles zoo snel in zijn werk ging, dat hij de situatie niet goed begreep. Mohamed Sarif ontkende te hebben deelgenomen aan de bedreiging van officieren met geweld. Kosumah voerde aan, dat hij de navigatielichten ontstak, doch verder ge noeg had van de zaak. Hij kon zich echter niet bij de officieren melden. Ramelan sloot zich bij deu verdediger aan. Soe- warso betoogde het telegram «Ons niet hinderen* te hebben doorgeseind, omdat het zijn plicht was alles door te seinen. Ardani ontkende van de plannen van de overrompeling van »de Zeven Provinciën* van te voren te hebben geweten. Hij was ziek en moest aan boord blijven. Saleh, Mintje en J. Hendrik ontkenden een leidende functie te hebben gespeeld. Soe- haradjo achtte den eisch van 14 jaar onbegrijpelijk, waarop de president dezen beklaagde wees op zijn aandeel in het wegvoeren van de officieren Cool en Stegeman, hetgeen een leidende rol dient te worden geacht. Achmad betoogde, door zijn deelneming alleen te hebben willen detnonstreeren, dat hij ook zonder toezicht zijn vak kon uitoefenen. Tatipikalawang verontschuldigde zich door de mededee- Lnq, dat hij zenuwachtig was geweest en niet had geweten wat hij deed. Buitenlandsch O versieht Feuilleton- 'U Radio-programma 1 Van links en rechts Binnenkort is de benoeming te verwachten van den burgemees ter van Utrecht tot Commissaris der Koningin in Groningen I Verkrijgbaarstelling van brief kaarten en speciale luchtpost zegels voor de vlucht van den postjager De ,,Graf Zeppelin' is Donder dag weer veilig te Friedrichshafen geland 1 Vrachtauto door trein gegrepen. Twee dooden2 Donderdagmiddag 3 uur is het echtpaar Lindbergh te Amster dam aangekomen5 Japan en Indië. Rake opmerkin gen van een Indisch journalist -5 De berechting van de muiterij aan boord van „De Zeven Pro vinciën" De brand in den Duitschen Rijks dag. Dimitrof iveer verwijderd Japansche troepenverschuiving in Noord-China Een accoord tusschen Rusland en China? De politie te Utrecht heeft een bekende Utrechtsche advocaat gearresteerd10 Bezwaren tegen wijziging van de leerplichtwet5 Uet Burgerlijk Armbestuur en zijn laatste bijeenkomst 5 Het voorloopig verslag van de begrooting van Koloniën voor 1934 5 Op en om het Binnenhof 6 Omtrek-nieuws10 Marktberichten „11 Marineberichten „14 Sportnieuws„14 9 Zaterdag 4 November. Zanguitvoering door gemengd koor „Mor genrood", Casino 8 uur. Alledagkerk. Doopsgezinde Kerk. 45 u. Zondag 5 November. Tooneelvoorstelling „De Spooktrein". Casino. 8.15 uur. ALKMAARSCHE RECHTBANK. Ziting van Dinsdag 31 October. Een recalcitrant musicus. De 26 jarige toonkunstenaar Herman Leo K„ was door den majoor der Rijks- veldwaclit Holema, in den avond van 11 November, den welbekenden keuveltjes avond of St. Maartensavond gelast om zijn weg te vervolgen, aan welke lastge ving niet werd voldaan. De kantonrechter te Schagen had hem deswege veroordeeld, tegen welk vonnis de veroordeelde een thans behandeld hooger beroep aantee- kende. De appellant verklaarde niet te hebben geweten, wat er eigenlijk aan de hand was. De burgemeester van Schagen had assistentie verzocht aan den majoor in verband met mogelijke wanordelijk heden. Verdachte,hiertoe meermalen aan gemaand, had niet voldaan aan het bevel tot doorloopen. Hij had tegen den majoor, die in politiek was, gezegd: Ik heb met jou niets te maken 1 Appëllant beweerde, voor het Kantongerecht, den majoor niet te hebben gekend, doch een week te voren had de majoor hem persoonlijk een dag vaarding beteekend. De officier nam zijn verweer dan ook niet serieus en requi- reerde bevestiging van het gewezen von nis, f 5.boete of 5 dagen hechtenis. Volgens Wimpie laat het Gemeente bestuur de niet brandende lantaarnpalen staan uit het oogpunt van dierenbescher minguoor de hondjes. Voorstanders van de gemeentelijk politiek ten opzichte van het verlichtings- vraagstuk". 4 v/ Lange Jaap met blindheid geslagen. heid niet is uitgesloten, dat verdacht» daarvan niet op de hoogte was. In ver band hiermede heeft de kantonrechter een lichte straf opgelegd, nl. f 1.— boete subs. 1 dag nechtenis, met bevel, dat het in beslag genomen vlaggetje zal worden vernietigd.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 9