TWEEDE BLAD Stadsnieuws. NELDERSCHE COURANT V ANDONDERDAO 0 NOVEMBER 1033. Visschei ij. IN HET OUDE RAADHUIS. ai mlt"U lumf m we Vwr fijn® smakelijke Vleesch waren! J. v. d. Plaat, Spoorstraat 53. Dc economische zorgen van regeering en volk. 2 8 8 8 De berechting van de muiterij op De Zeven Provinciën. Licht op voor mie voertuigen Donderdag t» Nov. l6 48 UUf VrUd«K 10 16.4« Voor het te I.utuviu gehouden exa men voor liet machinisten-diploma C (praktisch gedeeitei slaagde de heer .1 p. Gode. OPENBARE VERKOOP1NG HR. MS. „TROMP" EX „Z IV". Door don ontvangt r tier Registratie en Donteinea, alhier, zal op Dinsdag 28 No vember a.sdes voorin. 10 u.,. openbaar worden verkocht liet pantserschip Hr. Ms. „ITomp" eu de torpedoboot „Z IV7", lig gende iu het Marine-dok op de Rijkswerf, alhier, te houden op Dinsdag 28 Novem ber 1988, des voorin. 10 uur. De inschrijving zal geschieden ten kantore van genoemden ontvanger, Kerk- graoht 12. DE RISHIUS VAX OXS BUREAU. De mededelingen, onlangs door ons ge publiceerd lietreffende den inhoud van de bus, dit aan ons bureau geplaatst is, heb- beu tengevolge geitad, dat bii een inspec tie van den inhoud, wederom een briefje van tien gulden ontdekt werd, door een onbekend gevet daarin geworpen. Namens !t.>t 'risis-coinité danken p| dezen onbe- keiuie hartelijk voor zijn royale gift. Wij hebben liet geid l>ehalve dit papiertje was er nog een gulden, een kwartje en vier centen in de bus, dus totaal 11.20 e <n "t penningmeester afgedragen. KEKKCONCERT. u herinneren nog even aan het Rei k<oucert dat morgen- (Vrijdagavond) 8.1ó u. wordt gegeven in de Nieuwe Kerk aan de V> estatraat, door uievr. A. v. d. Poel De Huas en de neeren Th. Donkers. Joh. K. Pala en Eeike Asma. Men zie de „Hebierache Courant" van 1.1. Diomlsg (stadsnieuws en advertentie). VREDESACTIE. ■i i scuryft ons: Op 11 Nov. a„H. zal het 15 jaar geleden zijn dat einde kwam aan den wereld oorlog. Een strijd, die het leven kostte aan mlllioeneu jonge inenschen, die onder allerlei leuzen naar het slagteid werden geleid. Thans, 15 jaar later, terw ijl de ver strikkingen van den wereldoorlog nog versch iu het geheugen liggen, is de oor logsdreiging grooter dan ooit te voren. Hiertegen organiseeren de plaatselijke auti-militairiatisrhe vereenigingen een openbare vergadering op Zaterdag 11 No vember, om lat op dien dag, meer nog dan unders, teruggedacht wordt aan de jaren 1914- 1918. Spreker op dezen avond is Dirk Boer, \.Mivzitt«:r der Jongeren Vredes-Actie. n zie de advertentie in dit hlad. TWEEDE HONNKMEN TS VOORSTELLING. Omtrent de opvoering van ..Eind examen dat wij als tweede der reeks abonnementsvoorstellingen a.s. Maan dag 13 dezer hier krijgen van het ge zelschap ..Amsterdamsche Tooneelver- eemging" kunnen wij nog mededeelen. dat tal van prima krachten aan de opvoering ervan medewerken. Wij noemen Albert van Dalsum. M. van Warmelo. Gcorgette Hagedoorn. Willy Haak, Sternheira. Nell Knoop. Ben Groenier, enz., allen web bekend van vroegere voorstellingen hier ter plaatse. Dank zij het kalmer v eer der laatste dagen kon er weer geregeld gevischt worden. De aanvoer van komisch was echter niet overweldigend. De prijzen besteed voor schol, tong, tarbot, etc. waren middelmatig, we wezen or aI eens eerder op, dat dit geen locaal verschijnsel is, het is in IJmuiden al niet beter. Alles zit vast °p gebrek aan uit voer. De visschery op levende garnalen, mo menteel de hoofdschotel, werd w eer voort gezet de aanvoer was goed, de prijs is echter nog al aan schommeling onder hevig en is bij f 1.'25 tot f 1.40 per lit niet bepaald hoog te noemen. Ook was er wat aanvoer van najaars haring. vry goed van stuk, een artikel waarvoor hier ter plaatse altijd nogal belangstelling bestaat; de haring ging voor f 3.50 a f 3.60 per tal, is 220 stuks, van de hand. Met de palingvisscherij is het gedu rende de lichte maan weer zoo goed als afgeloopen, op een enkele uitzondering na. zyn de vangsten zeer gering, de weinige aanvoer is echter oorzaak, dat de markt iets kon stijgen, hoewel tamelijk voorraad is, welke levend be waard wordt. De botvisscherjj blijft van weinig be- teekenis. LOOP DER BEVOLKING te Den Helder over Oc'ober 1086. Aantal inwoners op 1 October 33405 Vermeerdering door: Geboorte 65 Vestiging 300 366 Vermindering door: Overlgden. II Vertrek 3«6 3#ti 29 20 Aantal inwoners op 1 Nov. 1033 38434 Een toename dus van nagenoeg eén 9«r dag. KINDERVOORSTELLING IX „CASINO". d .nnü.iT' 600 kinderen hebben Woeus- d«^dd«g genoten van de Heraas'Pop- rtS „ïert00,,11I,g in Casi"('> aangekon digd als „paedagogische" poppenkast. Zit n2e!Leri0'a' leeren tiat je luet J°kke11 VZ k0"u dal de straf de zonde Vd achterhaalt. De exploitant had er wol den slag van de kinderen bezig te u!t'l' 1(1 den juisIen kindertoon »».,m was in hezit van een groot 1ï,l .?e(:r verschillende poppen, waar- i verhnal °<>k groote ver scheidenheid wist te brengen, en, wat het ,a 'K'.Alkstc is, hjj wist met al die poppen zoodanig to manoeuvreeren, dat we een levendig spel kregen waarin verschillende personen optraden, die ook werkelijk door stem en uitdrukking van elkander ver schilden. Dit was waarlijk geen geringe arbeid voor den vertooner. Het was prijzenswaardig, beschaafden opvoedend werk en zeker was het geen verloren middag voor de kinderen. FRITS HIRSCH' OPERETTE-GEZELSCHAP. i'ii-ag 17 November, te kwart over acht in „Casino". Eigenlijk was t'eze me el eeüng op zichzelve reeds voldoende: ce groote successen, die de Itaiiaansclie Opera hier steeds ten ceel vielen, zeggen genoegzaam, dat een dergelijke kunstvorm door zeer velen onzer stadgenooten wordt gewaardeerd en op prils gesteld. Ditmaal komt dan, ter afwisseling van de meer ernstige opera, de in wat luchtiger stijl gehouden operette haar vervangen. Wat het gezelschap Fritz Hirsch geeft, is be kend genoeg: het is eerste rangswerk en het gezelschap komt hier met volkomen dezelfde bezetting en dezelfde altisten ais te Den Haag en Amsterdam het geval was; eigen, zeer verscheiden décors, eigen uitgebreide collectie costumes. eigen or kest van twintig musici. Verder a Ie artis- ten. iiet volledige koor, de balletten, in totaal meer dan 60 medewerkenden. Dit groote gezelschap komt dus in zijn geheel naar Den Helder, en w ij behoeven niet te zeggen, dat het een kostbare onderneming is. Niettemin zijn de entreeprijzen onge veer de helft van die in de hoofdsteden. De plaatsbespreking kan geschieden vanaf Dinsdag 14 November, dage'üks van 2 tot 5 uur. Bezoekers uit den omtrek kunnen schriftelijk of telefonisch (Den Helder telefoon no. 66) bespreken. Voor het over'ge verwijzen wij paar ce adver tentie. NIEUWE ZAAK IX HET TUINDORP. Het Tuindorp oftewel Plan Zuid? Eigenlijk zou het dan moeten worden Plan Zuidwest, maar we vermoeden, dat dat nog wel eenige jaren zal duren (die naamsverandering bedoel ik). Voorl.oopig kennen we het als Tuindorp, hoewel het natuurlijk geen Tuindorp is. Wij hebben den laatsten tijd nog al eens melding ge maakt van nieuwe zaken: in het Tuindorp zelf. maar ook in de er omheen liggende straten, die het thans met de ..binnenstad' (Centrum, niefv.-aar heet dat?) verbindén. En dezer dagen waren wij wederom op weg naar zoo n nieuwe zaak. ditmaal mid den in bedoeld Tuindorp, namelijk den Brakkeveldweg, gelegen. Aldaar heeft namelijk de heer Konijn, welbekend van de zaak in de Koningstraat, zijn tweede filiaal geopend Het pand is geheel nieuw opgetrokken en vormt een smaakvol geheel: ook hier is alles wit gelakt. In dezen winkel heeft de heer Konijn een electrische koelmachine, een d:to kasregister, een snijmachine en een croquettenstoof. Deze laatste, waarde lezeressen, doet u watertanden en hier kunt u niet voorbijkomen zonder de hand over uw portemonnaie te strijken en zoo n fijn warm croquetje mee naar huis te ne men. En wat nu die electrische snij machine betreft: deze is van een geheel nieuw type. waarvan deze in ons land de eerste is. Wat men overigens in dezen winkel vindt? Gebraden vleesch, gelardeerde lever, zuivelproducten van Lutjewinkel, comestibles, fijne vleeschwaren van Noack. ja. wat niet al? De heer Konijn was van meening, dat de voortdurende toename der bevolking in dit stadsdeel de oprich ting van zoo n filiaal ten volle billijkte, waarmede hij de cliëntèle aldus tegemoet komt. en de huismoeders zullen het hier mede wel eens zijn. Niet minder dan zeven en twintig bloemstukken waren een bewijs van veler sympathie. REIZEN IX DUITSCHLAXI). Propaganda-avond in „Musis Sacrum". Gisterenavond bield de heer Max K. W. Gerisch, lid van de Reichsbahnzen tralo für den Deutschèn Reiseverkehr, en wonende te Rotterdam, een lezing, aan de band van een aantal lichtbeelden, over reizen in den Harz en Thüringen, twee landstreken, ryk aan natuurschoon en waarvan speciaal de Harz bjj vele Hol landers bekend en geliefd is. In vogel vlucht werd een groot aantal lichtbeelden vertoond, die een goed beeld gaven van land en stad. Deze avond was georganiseerd door de bekende H.A.B.O., liet reisbureau, dat reeds vele reizen naar deze streken heeft georganiseerd, en dat de gelegenheid be nutte om na de pauze een aantal lantaarn plaatjes van reizen naar den Rijn en de Belgische Ardennen te vertoonen en aan dehand daarvan reclame te maken.Daarna en daar tusschendoor werd een film ver toond van een Rijnreis, die vooral een goed idéé gaf van het landschap tusschen Coblenz en Bonn niet de bekende serie historische ruïnes. Voor zoover het de II V.B.O. betrof, gaf de heer ten Brug- gencate toelichting bij de verschillende lantaarnplaatjes en hij deed dat op ge- moedelijk-humoristische wijze, en aange zien verschillenden bier allerlei bekende streken zagpn opdoemen, die zy in hun vacanties hadden bezocht, viel een en ander zeer in den smaak van de aanwe zigen die vrij talrijk waren opgekomen Nochtans is de tijd om reclame voor Duitschland te maken, niet bijster gun stig Des middags was voor een paar hon derd jongens en meisjes door denzelfden heer ten Bruggencate een serie lichtbeel den vertoond van een reis naar Indië. De netto-opbrengst van middag- en avondvoorstelling beliep ongeveer f 10.—, welk bedrag gestort wordt in de kas van het Crisis-Comité. De gemeente offreert den leerlingen lederen middag fijne chocola Jaap ls kellner. Stilte voor 't gehed. De morgeniesuren zijn afgeloopen.... 't klokje van tw aalf uur heeft gestegen 't ls een reuzegezellige pan beneden in het raadhuis. Vroeger stonden hier groote, ernstige schrijfburéaux, gevuld met breeae kaarten, waarop elke straat, ja elk huis in Den Helcer vermeld stond. Iedere man, die met liet onzalige plan rondliep, zicli in het ongeluk te storten, te trouwen, zijn heele leven een slaaf van Eva te worden, idéé kreeg te werken voor een ander mans dochter, kwam schuchter in deze zaal inlichtingen vragen hoe je zooiets voor elkaar moest brengen. Het geschiedde ook vaak, dat een jaar later dezelfde man weer voor die ernstige sckrijfbureaux stond, om aan den niet uit ce plooien komenden ambtenaar te mel den dat in den afgeloopen nacht, een vijf- een April, om twaalf uur. drie ooievaars, drie stevige jongens in zün huis hadden gedeponeerd. Als hü dat dan verteld ha werd er zwaar over gediscussieerd of de ooievaars ,of althans twee hunner, even vóór, of even na twaalf uur 's nacht» wa ren geweest. Die eer.e minuut vóór, of r.a twaalf uur was van zeer veel belang. Piet alleen voor de nieuwe aangekomene we reldburgers, maar ook voor een Staat. Die eukéle mfhutit bepdalde ook of ze'op'vijf" of op zes April jarig zouden zijn. weik feit in later leven, van heel groot gewicht kon zün. In dien goeden ouden tijd kon "liet slachtoffer nog niet volstaan door tegen den ambtenaar te zeggen: ,,'t Was kes- sueol percies 12 uur, mo<t u weten, de A.V.R.O.. K.R.O. en V.A.R.A. hadden net gezeid: „Goeden nacht en wel te rusten", toen de ooievaars met de drie schreeuwers arriveerden." In dien gelukkigen tiid vlo gen muziek en politiek nog niet door de lucht, maar op liet stadhuis was het ook niet zoo'n goeie boei als tegenwoordig, want zelfs zoo'n gelukkige drieling-vader werd heel ambtelijk te woord gestaan, kreeg geen cadeautjes, gi en neutje, neen, zélfs geen spoeg water offreerde men hem ter eere van een drieling, van gemeente wege en nu?Moet je eens om half één 's middags op de B.L.O.-sehool komen in liet oude Raadhuis, 't Lijkt wel Heck's lunchroom! Lieve deugd, 0111 van te wa tertanden, wat zeg ik? Om van te chocola- tanden, zooals thans de gemeente ce leer- tingen van de B.L.O.-sehool behandelt, 't ls fijn voor elkaar in 't Raadhuis-res taurant. Zie ze daar zitten aan iage tafels. Op helcer-witte bordjes liggen hun bo terhammen. door zorgzame moederhand gesmeerd en gemeubileerd. Mijnheer Bak ker heeft hier de leiding. Aan elke tafel zit bovendien een juffrouw, een onderwij zeres van B.L.O.-sehool. Ze zitten hier echt vreedzaam met een „d" (alsjeblieft zetter, stcof me geen kool. anders zeggen ze weer, dat de feuilletonman zich niet netjes uit drukt). Zoo keurig netjes eten die jongens en meisjes, In dat groote gezin hun boter ham. dat geen kruimeltje verloren gaat Menige leerling van de gewone lagere, Mulo- en Hoogere school eet lang zoo netjes niet. Alvorens ze beginnen, verzoekt mijn heer Bakker stilte om aan de kinderen, wier ouders dit wenschen, gelegenheid te geven, te bidden. Een oogenbiik is er ern stig stilzwijgen, maar dan komen de ton gen los. zijn ze uitgelaten en vo'l jeugdige vroolljkheid. Jft, dat had je moeten zien. ik was met me vader met een tietje op zee en vlak boven onzen kop was een vlieg machine, ja, een vliegmachine, en die zweefde zoo fiinhè, en in eene glee-ie op het water toe! Rang zeg, ketste ie in de 1 golleve, maar hij verzoop niet. Niks hoor, hfi bleef drijven op zün schuitje." „Ik zie ze welles bii avond vliegen in het licht van „Lange Jaap", das reuze", zegt een B.L.O. jongen. „En dan zün ze verlicht". Verbeeld ik het mij, of legt hü op de woorden „onder het licht van Lange Jaap" een eigenaardigeti klemtoon en is er een lach in zün oogen?" Waarom kijk je mij zoo aan?" vraag ik. De jongen gichelt. „Zal ik niet weten? Ik lees toch zeker ook de Heldersehe Courant", al woon ik heel in Huisduinen, vlak onder het licht van ce lange Jaap. O man, het is zoo mooi, als die lichtstralen over het zand van het strar.d s aan. Dat is zoo fijn." „Vindt je het fijn op Huisduinen?" vraag ik den jongen. „Nou, of ik het fijn vind, 's zomers hei je er de zee en 's winters ais er jjsschoteen zijn, dan legt het «vol, jö. Dat is tóch zeker mooi!" Vreemd dat enthousiasme van die B.L.O.-kinderen voor de natuur. Dinsdagavond van 8 uur tot kwart voor 9 heeft de minister van Economische Zaken, de heer f. J. Verschuur, voor beide radio-zenders een rede gehouden over de economische zorgen van regee ring en volk in den tegenwoordigen cri- sistyd. Het volgende is er aan ontleend: „Twee dingen stempelen deze crisis tot een ernstiger verschijnsel dan een ge wone economische crisis. Vooreerst is de bedrijvigheid der geheele wereld na den oorlog opgetrokken op een bodem, welke vol zat van verborgen gebreken. In de tweede plaats heeft liet oosten de produc tie van goederen ter hand genomen, wel ke het vroeger uit het wésten betrok. Europa heeft meegeholpen, Japan en andere landen te industrialiseeren en deze landen gaan nu in hun eigen behoeften voorzien, hebben onze goederen niet meer noodig en zy komen ons«zelfs beconcur- reeren. Als wij dit goed vatten, dan begrijpen wy, dat vroegere crises een storm hebben ontketend, maar dat deze crisis een or kaan moet heeten. Allerwege verwoes ting. overal ellende en nood. Ziedaar het beeld waarvoor de regeering zich ziet ge plaatst. De regeering moet het geheel overzien. De regeering mag zich niet aan één groep alleen wijden, maar zij moet het groote geheel overzien. Zy mag wel ge volgen lenigen, maar zy moet toch haar aandacht het meest aan de oorzaken schenken. Ook mag zij in deze ure van beproeving niet notrouw worden aan de economische toekomst van ons volk. Het recept voor ons zieke bedrijfsleven kan niet eenvoudig in financieele hulp van staatswege bestaan. Afgezien van de vraag, of het de toekomst van ons be drijfsleven zou redden, als wy de tekor ten uit de staatskas bijpasten, is het geld in de staatskas voor toepassing van dit recept op groote schaal niet aanwezig. De Staat moet al het geld, dat hjj uit geeft. eerst halen uit de zakken der be lastingbetalers. Misschien kan ik als leek er niet over oordeelen. sla ik c'e plank mis. maar het schijnt mij toe, cat deze laagvliegers lioo- ger dan sommige geleerde hoogvliegers shun ziel kur.nen verheffen, tot de Eeuwige Oneindige dingen der Schepping en als dat zoo is, dan mocht zoo'n hoogvlieger soms wenschen, dat hü een laagvlieger werd. Menig hoogvlieger naar eer en roem. die de sporten der maatschappelijke lad der tot de hoogste wil beklimmen, die alles wat hem op den weg hindert, vertrapt, verdringt, ziet nooit de verheven dingen der natuur, ziet nooit bloemen, vogels en ook niet de zwaaiende lichten van „Lange Jaap". Hii klimt liooger en hooger om bij het licht te komen, maar in zün ziel wordt het al donkerder en donkerder en ate hü: meent het licht bereikt te hebben, ver brandt hij c'e vleugels en stort neer. Armzalige geleerde, achterlyke hoogi vlieger, op de hoogste soort van de maat-i schappelijke ladder! Gelukkige, voorly'kej laagvlieger, door de B.L.O.-sehool afgeie-l verd aan de maatschappij! Mijnheer Bakker wenkt Jaap bii hem té komen. Jaap is vandaag kellner, hii neemt gracieus een breed rond blad in zün hand. verdwijnt ermee naar achter en komt dan even later met het blad. nu vol met bekers, gevuld met dampende, geurige chocolade, de klas weer binnen. Dat is een cadeau van de gemeente, dat iederen middag aan de leerlingen van de B.L.O.-sehool ver strekt wordt. Jaap de kellner neemt zelfs geen fooi aai1. Jaap is artist kellner. Hij craagt het blad met chocolade zoo gra cieus, dat een deftige Carlton-keliner het hem niet zou verbeteren. De gemeente zorgt goed voor deze kin deren. behandelt ze als koningskinderen, ze behoeven zelfs niet te loopen, want iederen morgen rijdt de bus voor hun huis en worden ze deftig naar school gereden. Niet dat ze zelf niet kunnen loopen, niks hoor. ze hebben stevige beenen. Sommige dezer leerlingen, zyn gauw afgeleid, en die zouden door hetgeen op straat gebeurt, zoo in beslag genomen worden, dat ze ver geten zouden, dat ze naar school moesten. Mijnheer Bakker is reusachtig mèt de jongens, hü hoeft niet veel te verbieden en tijdens den lunch hoeft het ook niet stil te zijn mogen ze praten. Den kinderen wordt geen geweld gedaan Hier lijkt het Montessori-systeem wel eenigszins gevolgd te worden, maar als het al te luidruchtig gaat, dan grijpt mijnheer Bakker, juf frouw Van Vliet of juffrouw De Snayer in. Buitenlandsch Overzicht Feuilleton Radio-programma Van links en rechts Het bergingswerk ran de Lutine wordt voortgezet Het Franscke eskader is gisteren voor de eerste etappe vertrokken. Een circulaire van den minister v. binnenlandsche zaken over maat regelen tegen onwelvoeglijke klee ding De salarisvermindering voor het rijkspersoneel. De voornemens van de regeering Het doel van het bezoek van Goe- aan Mussoloni Hr. Ms. ..Banckert en ,.v. Nes'' zullen 14 December van hier naar Indië vertrekken. Het reisplan Twee arbeiders te Bunnik onder een stapel hout gedood Gisteren is de Koning van Afgha nistan vermoord Tweehonderd Mantsjoe boeren door Russische militairen ver moord? De aanvaring van de H.D. 7 zal 14 November voor den Marine- raad worden behandeld De economische zorgen van re geering en volk. Redevoering van minister Verschuur Scheuring in de padvindersbewe- ging. Ver. de Amsterdamsche Padvinders Graf van Görings echtgenoote door Zweedsche communisten ge schonden Ford en de N.R.A. 9000 arbei ders bij toerbeurt werkloos R.-K. Belangeneer, van Marine personeel. Conflict met den com mandant van de marine? Omtrek-nieuws Marktberichten Marineberichten Sportnieuws pag I 1 1 8 6 6 J<tap kwotii (tfs een kellner vttn hel Carlton-Mtd émnw. MR. T. VERSCHUUR, Minister van Economische Zaken. En hoe is onze samenleving verarmd! Ons nationale inkomen neemt ongehoord af. Géén inflatie! Slechts één advies weten sommigen nog: de sprong in het duister, de inflatie, d.w.z. het verlagen van de waarde van den gulden, liet is echter voldoende be kend, dat de Regeering dezen sprong niet wil, niet mag en niet zal maken. Wat er nog voor vertrouwen in het bedrijfsleven over is, vertrouwen, dat noodig is, wil men zaken kunnen doen, zou door in flatie of plannen tot inflatie worden stuk geslagen. liov^rëtering van handelsver keer. Wat van den internationalen ruilhan- el overeind kan blijven, verdient aller- erst onze zorgen. Want daar vooral lig gen onze toekomsibelangen. Nieuwe afzet gebieden worden gezocht, oude afzetge bieden moeten met hand eu tand worden vast gehouden. Margarine moet gehaodhaofd worden. Er is onder de boeren een hevige cam pagne gevoerd om de margarine te ver bannen of althans nog verder te beknot ten dan reeds geschiedt. Wij kunnen met de cijfers aantoonen, dat het voor de boter niet voordeelig zou zijn, de margarine te verbannen. Want die laatste brengt reeds nu vele millioenen voor de boter op. Doch al ware het eens anders, dan nog heb ik zooveel vertrouwen in de belangstelling van den boer voor de welvaart van liet geheele volk (welke trouwens zyn eigen belang is) dat hij niet in egoïstische groepseenzjjdigheid de vernietiging zal verlangen eener geheele industrie. Bij de margarine-industrie hebben niet alleen duizenden arbeiders een bestaan, doch onze scheepvaart, ons Indië en onze export zyn er met zoo groote bedragen bij be trokken, dat opheffing van die industrie een economische ramp ware. Export zal ondanks aHes ver minderen. Hoezeer wij voor onzen export alle krachten zullen inzetten, er is niemand, die betwijfelt, dat er na de crisis een blij- vende vermindering zal moeten worden geconstrueerd. Uit de gemaakte schattingen is op te maken, dat wy over 1984 geen plaatsing zullen hebben voor alle melkproducten, als de hoeveelheid gelijk blijft. Men schat, dat noodig is een vermin dering van één koe op zeven. In het ge heel zullen dus van de 1.400.000 stuks melkvee er 200.000 extra moeten worden opgeruimd. De resultaten dezer opruiming moeten gehandhaafd worden, als zij een maal is uitgevoerd. Daarom zal een teelt- regeling onvermijdelijk zijn. Doordat reeds 20.000 drachtige runde ren zijn geslacht, is de toekomstige vee stapel nu met ongeveer 40.000 stuks ver minderd. Donderdag 9 November. Conferentie niet-katholieken. Spreker Pater VU. Sluys. Onderwerp „God heeft tot de menschen gesproken". R.K. Kerl'i Kerkgracht. 8.30 uur. Alledagkerk. Doopsgezinde Kerk78 u. Vrijdag 10 November. Openbare vergadering Nationaal Her stel. 8.15 uur. Alledagkerk. Doopsgezinde Kerk. 78 u. Belangen van den consument, Als voornaamste bezwaar wil ik be spreken den aanslag, dien de Regeering zeer tot haar ieeiwezen moet plegen, op de beurs van den consument. Geen con sument zal er bezwaar tegen maken, dat de prijzen van een al te onzinnig laag ni veau worden afgehaald en iets worden hersteld. Het gaat er slechts om: hoe ver. By al onze maatregelen houden wij on geveer een niveau, als gold in 1913, voor oogen. a Ik ware wel zeer onvolledig als ik ook niet wees op de groote bezwaren, die elke crisismaatregel met zich voert als beknot ting der vrijheid. Men wil deze schade op den koop toenemen. Immers, werd niet ingegrepen, dan zou de industrie hier te lande door de overstrooming met al te goedkoope buitenlandsche artikelen wor den weggevaagd. Telkens weer heeft de Regeering getoond, dat zy de bezwaren tot hun kleinste afmetingen wil terug brengen en dat daarvoor offers niet wor den geschroomd. Algemeen belang gaat vóór. Een contingenteering kan niet de eene industrie helpen zonder eenigszins een andere te schaden. W;j moeten als één volk, met één gemeenschappelijk belang deze crisis door". De berichtgeving In «te* pers, Aneta meldt uit Soerabaja: De Indische Courant bevat een hoofd artikel. waarin dit blad zich afvraagt of in de Ned.-Indische en inoederlandsche pers de berichtgeving over het proces in zake de muiterij aan boord van ,.De Zeven Provinciën dient te worden voortgezet. Het blad constateert dat wij nog ten minste 365 dagen met dit muiterproces zullen opstaan en naar bed gaan. Het blad meent, dat het nationaal belang er mede gediend zou zijn indien de pers zou af zien van het voortzetten van de verslagen van het proces en zich bepaalt tot loutere vermelding van de vonnissen. Hiertegen, aldus het blad. kan geen bezwaar worden ontwikkeld, dat sterker is dan het groolp bezwaar van het telkens weer openrijten van oude marinewonden, waardoor dt herordening van onze maritieme defensie verstoord zou worden, zoo niet vernietigd. De Indische Courant deelt mede, dat d*

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5