MERCURIUS HAVERMOUT 25 cenl per pondspak EDERLANDSCH FABRIKAAT saw* W&T.ÏÏ-ÏÏ 10 HFI PERSCHE COURANT VAN ZATERDAG II NOVEMBER 193X tweede kamer ia!i'ï-n 00?,d"T*r het al«emeftnbestaande welwillendheid jegens dit kabinet. Spr Schaden. Luchtvaart. biografisch Weerbericht., Ds staking bij de Sphinx. Ernstige mishandeling van zijn grootouders. Ernstig auto-ongeluk bij Metz. De brandstichting in den Duitschen Rijksdag. De mcord op Nadir Chan. Haven van Nieuweriisn. De Postjager. Tijdschriften en Weekbladen. Burgerlijke Stand van Pan Helder KUL EP ENR. Niggp.rïdijker, 8 mnd. Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut ar waarnemingen vemcht in den 'iioi gen van 11 November. v e r w a c b t i n g: ïaering In temperatuur. Naar aanleiding van de publicaties in de lagbladen hebben zich gisterenavond en wandaag velen tot de politie gewend om inlichtingen te geven en nog steeds houdt de stroom aan. Alle ingekomen inlichtin gen worden gesorteerd en onderzocht. Men heeft berichten ontvangen uit Rotter dam, Amsterdam en Tilburg. Het blijkt, dat hij in genoemde steden zich bij tal van personen heeft voorgedaan als grand- seigneur. Bij allen heeft hij de albums met handteekeningen, foto's en opdracht laten zien. In hoeverre er in deze gevallen sprake is van oplichting of poging tot op lichting is nog niet bekend. In elk geval hij overal met zeer fantastische ver- ts halen op de proppen gekomen Voorts is gebleken, dat de zgn. Put- ham aan enkele dagbladen heeft aangebo den artikelen te schrijven over de kinder gevangenissen in de Vereenigde Staten. Er is geen enkel blad op zijn aanbieding ingegaan. Vóór dat hij te dezer stede in een hotel zijn intrek heeft genomen, heeft de kwasi Putham nog gewoond in een gemeente onder den rook van Den Haag. Ook in die richting wordt het onderzoek voort gezet. De heele fabriek ligt thans stil. Ongeveer 1200 arbeiders hebben het werk neergelegd. Het conflict aan de Sphinxfabriek te Maastricht gaat een scherper wending nemen, schrijft „De Volkskrant". De arbeidersleiding had tot dusver toe gestaan. dat in de vitale deelen van het bedrijf nog werd gewerkt, daar anders on verantwoordelijk veel schade aan de fa briek zou worden berokkend. Toen echter bleek, dat de directie pogingen aanwendde om bü het steeds toenemen van het aantal stakers, hetwelk nu ongeveer 1200 be draagt, ongeschoolde arbeidskrachten uit de buitengemeenten naar de fabriek te trekken, hebben de organisaties besloten eventueel ook in bovenbedoelde deelen van het bedrijf het werken te verbiéden. Op de Bek, een nevenbedrüf van de Sphinx, waar tot dusver nog wordt ge werkt, zal men, indien de directie haar voornemen tot uitvoering brengt, even eens gaan staken. Gisteren lag de geheele fabriek stil. DE Z.G. BEHENDIGHEIDSSPELEN. Wettelifk verbod van strapcrlo en dergelijke spelen te ver wachten. Hoe ook het proefproces in zake het straperlo-spel zal eindigen, in elk geval is, zoo verneemt de N. Rt. Ct., eerlang de indiening te verwachten van een wetsont werp, waarbij het beoefenen van dergelijke spelen onverschillig of zij berusten op behendigheid of niet zal worden ver boden. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Man overreden. Donderdagavond is zekere ,T. R. uit Katwi,jk aan Zee op den onbewaakten overweg aan den Broekschenweg onder Leiden onder een trein geraak. De lin kervoet werd hem boven den enkel afge reden. De man is over een lengte van 75 m langs den weg gekropen, waar hij door J. B. is gevonden. Door den eerste hulp dienst is hij naar het academisch zieken huis te Leiden gebracht, DRIEMAAL IS SCHEEPSRECHT. Een brandkast geforceerd en 3(10 gestolen. Voor de derde maal is thans ingebro ken in de exportslagerij van de firma Dijkstra aan den Heerenveenschen weg te Wolvega. Wasa de buit de eerste twee keeren nihil, de derde maal werd de brankast geforceerd en 300 meegeno men. DOOR EEN TRAM OVERREDEN EN GEDOOD. Op weg naar school is de 8-jarige J. B. op den Oliemoiensingcl in Den Boscn, toen hij plotseling van bet trottoir stapte, gegrepen door een achteropkomende stoomtram. Het rechterbeen werd totaal verbrijzeld, terwijl de jongen zeer ernstige kwetsuren aan het linkerbeen en aan het lichaam opliep. In ernstigen toestand is hij naar het gasthuis vervoerd, waar hij 's middags is overleden. INBRAAK. In het grensplaatsje Maaseyk (België) is in den nacht van Woensdag op Don derdag de brandkast van den heer v. D. geforceerd. De dieven hebben 140.000 francs aan geld en papieren gestolen. Het spoor leidt naar de Limburgsche grens streek meldt men uit Venlo. Voor de rechtbank te 's Hertogenbosch heeft Donderdag terecht gestaan de 24- jarige zwerver II. C. G. te Zeelst, terzake, dat hij zijn grootouders, hij wie hij in woonde, ernstig heeft mishandeld. De oorzaak was onbeteekenend geweest. Er was iemand gekomen om te werken en toen verd. wilde meewerken, wat hij niet mocht, is er ruzie ontstaan. Verd verklaarde in drift gehandeld, het niet zoo bedoeld te hebben. De 70-jarige grootvader H. Goossens had een knuppel genomen om zich zoo noodig te verdedigen, maar verd. had hem dien afgenomen en er mee geslagen. De 75-jarige grootmoeder had er een her senschudding door bekomen. Het O. M. zei, dat verd., die onbezorgd den kost had bij deze oude menschen, wat hij had moeien .waardeeren, zich grof ondankbaar heeft getoond en zich beest achtig heeft gedragen. Al heeft hij het zoo niet bedoeld, hij had alleen reeds den hoogen ouderdom der oudjes moeten eer biedigen. De eiseh luidde 3 jaar gevan genisstraf. Mr. Schipperijn pleitte clementie. De uitspraak werd bepaald op 23 Nov. MISHANDELING VAN EEN BURGEMEESTER. In de zaak tegen de twee broers, de 26-jarige A. B. V. en de 23-jarige 1 1. 1. V., uit Assendelft, die op 16 September j.1. het stempellokaal te Assendelft waren binnengegaan, waar zy den burgemees ter den heer J. de Boer, die zitting hield voor het uitbetalen der steungelden aan werkloozen hadden mishandeld, waarna zij er met de steungelden vandoor gingen, tezamen een bedrag van J 600.—. Buiten gekomen had A. V. den anderen werk- looze geld aangeboden, doch deze hadden hen weer naar binnen gehaald. De Haarlemsche rechtbank veroordeel de beide verdachten tot een gevangenis straf van 8 maanden (de eisch was één jaar). NEDERLANDSCHE AUTO IN FRANKRIJK VERONGELUKT. li;;:!!!!!!! De bestuurder gedood. Reuter meldt uit Reims, dat Donder dagmiddag op den weg Reims—Vouziers een Nederlandsche auto tegen een boom is gebotst. Passeerende automobilisten hebben de drie inzittenden uit de wrak stukken bevrijd. De 32-jarige chauffeur J. P. Cremer, afkomstig uit Amsterdam, bleek op slag te zijn gedood. De beide anderen, de 36-jarige heer C. P. Ver- kroost uit Amsterdam, en de 24-jarige Duitscbe mej. L. Kohier uit Bonn, zijn ernstig gewond naar het ziekenhuis te Reims vervoerd. De Nederlandsche con sul heeft de familieleden van do beide Nederlanders van het gebeurde in kennis gesteld. Vermoedelijk was de auto op weg van Parijs naar Duitschland. DE MOORD TE HEESCH. Donderdagavond heeft het parket uit Den Bosch onder leiding van den officier mr. Vermeulen, zich naar Heesch bege ven teneinde een onderzoek in te stellen betreffende den moord op den 35-jarigen venter J. van Boxtel uit Uden. Nog denzelfden nacht heeft de konink lijke marechaussee uit Geffen twee woonwagenbewoners, zekere S. en M., verblijvend in het woonwagenkamp aan den rijksstraatweg Den BoschGrave, gearresteerd, tegen wie sterke verden king beslaat, dat zij zich aan het mis drijf hebben schuldig gemaakt. Beide personen zijn in de marechausseekaz ie te Geffen opgesloten. DE JUWEELENDIEFSTAL TE 'S-GRAVENHAGE. Nader meldt men in verband met de aanhouding te Hamburg van drie perso nen verdacht van de inbraak bij de firma J. van Willigen en Zonen in Den Haag, dat de waarde van de in beslag genomen juweelen op ongeveer 4000.is ge raamd, zoodat het overgroote gedeelte van den buit zoek is. HET AUTO-ONGELUK BIJ RKIMS. Een der gewonden overleden. Reuter meldt uit Reims, dat de heer C. P. Verkroost, die, zooals gemeid, zwaar gewond is bij een auto-ongeluk in de om- 'streken aldaar, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen in het ziekenhuis te Reims is overleden. De toestand van mej. Köhler is iets verbeterd. Het lijk van den verongelukten chauf feur Cremer is naar Reims vervoerd. Buitenland. VIOLETTE NOZIERES TOEREKENBAAR. In het rapport der artsen, die een on derzoek hebben ingesteld naar de geest vermogens van Violette Nozières, het meisje, dat haar ouders heeft vergiftigd, wordt gezegd, dat zij volkomen toereken baar is. BRAND IN EEN PARIJSCH RESTAURANT. Eén doode en vier zwaargewonden. Een ernstige brand heeft Donderdag avond laat gewoed in een bekend Parijseh restaurant in den omtrek van de Made- leine. Na sluiting van de zaak zouden de tapijten schoongemaakt worden, waartoe zij van tevoren met benzine werden uitge- borsteld. Bij het inschakelen van den stof zuiger ontstond kortsluiting en de vonk deed de benzine vlam vatten. In een oog wenk stond de geheele ruimte in vlam men. Hoewel de brandweer bijna onmid dellijk ter plaatse was, slaagde men er niet in vijf bedienden van het restaurant, die geheel door de vlammen waren ingeslo ten, tijdig te ontzetten. De maltre d'hotel is levend verbrand, terwijl de vier overige emplo.yé's met brandwonden en ernstige rookvergiftiging naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht, TWEE SPOORWEGONGELUKKEN BIJ KESTERT. Vier gewonden. Op het traject tusschen Kestert en Kamp zijn gisterennacht twee spoorweg ongelukken gebeurd. Tegen half twaalf passeerde een snelgoederentrein het sta tion Kestert in de richting Niederlahn- stein. Door het breken van een as ont spoorde de locomotief, waardoor het ver keer in de richting Frankfort a. d. M.— Keulen sedert vannacht twaalf uur over één spoor moest worden geleid. Tegen drie uur ontspoorde dicht bij de plaats van het vorige ongeluk een snelgoede rentrein. Iloewel de locomotief omviel, werden noch machinist noch stoker ge wond. Wel werden in een anderen wagen vier personen gewond. Het passagiers- verkeer in de richting Kestert wordt door autobussen van de Rijkspost onder- houden. Negen dooden, achttien gewonden. Bij Metz is een zware vrachtauto in hotsing gekomen met een transportwa gen, waarmee een groep arbeiders zich naar hun werk, de Fransche vestingwer ken nabij de grens begaven. De vracht auto reed in een bocht in volie vaart tegen den transportauto. Negen arbei ders werden gedood en achttien gewond, waarvan acht zoodanig, dat zij naar het ziekenhuis te Sarrebourg moesten wor den overgebracht. 1)E OPHEFFING VAN HET DRANKVERBOD IN DE VEREEN. STATEN. Het voorloopig ontwerp-drankwet, dat 5 December van kracht zal worden, bevat verschillende bepalingen over de uren van openstellingen van koffiehuizen en slijte rijen en over de boeten bij overtreding dier bepalingen. Op den verkoop van sterken drank wordt een recht geheven van 25 pereent, voor mousseerende wijnen is het recht 10 dollaracent per kwart gallon, voor andere dollar/cent per kwart gallon, voor andere De verkoop aan kinderen beneden acht tien jaar is verboden. EEN VIJFLING. In de gynaecologische afdeeling van het stedelijk ziekenhuis te Haja, heeft een boerin een vijfling ter wereld ge bracht. Zooals men verwachtte, zegt Reuter, stierven de 5 kinderen alle meisjes reeds eenige uren na de geboorte. De toestand van de kraamvrouw, die over den dood harer kinderen ontroostbaar is, is betrekkelijk bevredigend. Vijfendertigste dag. Men is nog niet veel verder dan in het begin, ja, eigenlijk weet men nog in 't geheel niets omtrent de schuldigen, behalve dan den zieligen van der Lubbe, die niet meer mee telt. De 35ste dag namelijk Don derdag 9 November van dit histori sche proces, kenmerkte zich door het ge tuigenverhoor van eenige vrouwen, waar door we Dimitrof weder in een ander licht, namelijk als Don Juan, leerden kennen. Eerst komt een zekere majoor Schröder, wiens mededeelingen voor ons van weinig belang zijn. Daarna komt een vroegere werkster van Dimitrofs secre taresse, die verschrikkelijk tegen hem te keer gaat. Zij kende Dimitrof daar als dr. Schaafsma, beweerde, dat hy veel boeken met naaktfiguren bezat en aan naaktcultuur deed, had boeken en papie ren in een vreemde taal, enfin, de juf frouw vond het erg verdacht. Zij is bij juffrouw Kaspeizer dat is de bewuste secretaresse weggegaan, omdat, naar zij zegt, Dimitrof haar wilde molesteeren. »Je weet zelf wel waarom ik weggegaan ben, brutale kerelroept ze uit, waarop de president haar vermaant beleefd te blijven en netjes. Dimitrof is verwonderd over een dergelijke brutaliteit; als de president hem vraagt of hij nog iets te vragen heeft aan de getuige, antwoordt hij, dat een vraag te stellen aan deze getuige beneden zijn waardigheid zou zijn, een opmerking, die de president vle- gelachtignoemt. Dimitrof verklaart voorts onderden naam van dr.Schaafsma,auteur, ten huize van juffrouw Kaspeizer te heb ben gewoond in de tweede helft van 1930 tot eind November 1931. Voorts zegt hij, dat er onware verklaringen worden af gelegd teneinde de aandacht te schragen, een opmerking, welke den president in hoogste woede doet ontsteken. Een andere getuige is een zekere juf frouw Rösler, die Dimitrof in den nacht trein van München naar Berlijn hééft leeren kennen. Zij hebben toen samen gereisd, tot een uur of half twee zitten praten, 's Avonds daarna hebben zij elkan der ontmoet in een café, daarna hebben zij elkander niet weer gezien. Des morgens passeerden zij een station, waar couran ten werden gevent, waarin de Rijksdag brand stond aangekondigd. Ook Dimitrof kwam een kop koffie drinken en zag het blad. Hij schudde slechts zijn hoofd 's Avonds in het café zei hij, dat hij niet geloofde, dat de communisten het hadden gedaan. Dimitrof: Ik heb gezegd, dat politieke agents-provocateurs de daad moesten heb ben gepleegd. Deze klassieke getuigen der klassieke acte van beschuldiging heb ben wij hier trouwens ook zien verschij nen. President (opgewonden): Dimitrof, wan neer u nog één seconde zoo voortgaat krijgt u uw gewone straf, maar in ver sterkten graad. Juffrouw Baumgart, werkzaam in het Ufa-paviljoen, zeide nog, dat zij Popof en Taneff op den avond van den brand niet in de bioscoop had gezien, waarna werd gepauzeerd. Na de paz/.e zeide de controleur van het Ufa-paviljoen, Einrich, dat hij meende Popof eens gezien te hebben, doch hij herinnerde zich niet waar en wanneer. Vervolgens werd Frau Annie Krüger gehoord. De president wees haar er op, dat tusschen de stukken een verlovings kaart was, met de namen Annie Krüger en dr. Jan Schaafsma Schmidt. Getuige zeide, dat zij deze kaarten had laten drukken om een einde te maken aan het geklets der menschen. Dimitrof had deze kaarten nooit gezien en wist niet, dat getuige ze had laten drukken. Pres.: Wat, werd er van u gezegd? Getuige: Over mijn betrekkingen tot Dimitrof. Daarom ben ik ook van mijn man gescheiden. Toen Dimitrof daarop weer een aan vallende houding aannam, sprong de pre sident Vip, ontnam hem het woord en sloot de zitting.. Hederi voortzetting. Inzake Volkenbond en wapeningsconferentie. In Duitsche kringen te Genève, gaat het gerucht, dat de Duitsche regeering begin volgende week concrete voorstellen zal doen voor reorganisatie van den Volken bond én voortzetting van de ontwape- nings-cönferentie onder Duitsche mede werking. Hieraan wordt toegevoegd, dat de puitsche voorstellen zullen worden ge kenmerkt door een diepen geest van ver zoening. Zij zullen inhouden het toestaan vaii zgn. symbolische herbewapening (pro. totypes van verboden wapenen). MACDONALD XOODIGT DUITSCHLAND UIT. Aan liet jaarlyksche diner in Guild Hall, bfi de installatie van den lord-mayor van Londen, heeft MaeDonald een rede uitge sproken, waarin hij Duitschland recht streeks uitnoodigt weer tot het interna tionaal overleg inzake het ontwapenings- vrai aan geil len, geh HINDENBURG HEDENAVOND VOOR DE RADIO. Hedenavond pl.m. half acht preekt Rijkspresident Hindenburg voor de micro foon over alle Duitsche zenders. 111TLER TOT DE ARBEIDERS. Verkie/Jngsrede. Rijkskanselier Hitier heeft gisteren in ae hal van Siemens' Werke te. Berlijn een rede tot de Duitsche arbeiders en arbeid sters-gehouden in verband met de verkie- zink? op Zondagr Hij wees op de eenheid van het Duitsche volk en op zijn verlangen naar ontwape ning en vrede. PLAN VAN ARBEIDSVERDEELING ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De kleine commissie van het Bureau der Ontwapeningsconferentie zal het bureau voorstellen twee commissies te benoemen iedèr van tien leden. De eerste commissie zou alle vragen betreffende het personeel der landmacht moeten behandelen, de tweede commissie zou het internationaal toezicht moeten bespreken. DUITSCHE VOORSTELLEN TE WACHTEN Ont- gstuk terug te keeren en zyn zaak de groote mogendheden voor te leg- Hii heeft verklaard, dat de voorstel- die von Neurath in zijn dezer dagen juden rede zeide te willen doen, bfi de mogendheid een gunstig oor zouden vin den en met de meeste onpartijdigheid zou den 'worden overwogen. INCIDENT IN BELGISCHE PARLEMENTAIRE COMMISSIE. Over Duitschlands ontwapening. In de Donderdag gehouden gemeen schappelijke vergadering van de commissie van buitenlandsche zaken van Kamer en Senaat van België, heeft zich een heftig incident voorgedaan. Minister Hijinans, gevraagd hoe het stond met de ontwape ning van Duitschland, zeide: „Ik heb het gevoel, dat Duitschland inderdaad op groote schaal heeft ontwapend, en ten overvloede beschik ik daar over goeds waarnemers". Het katholieke Senaatsli:: Dorlodot viel den minister heftig aan, be riep zich op de rapporten om het bewijs van het tegendeel te geven en beschuldigde den minister van misleiding. De rappor ten, waarop Dorlodot zich bereip, zouden echter uit 1927 stammen. Het incident verwekte groot opzien. Een opstand verwacht? Volgens een telegram van den corres pondent van de „Daily Teigraph" houdt de Indische regeering rekening met de mogelijkheid van een opstand in Kaboel en ziet men met bezorgdheid de naaste toekomst tegemoet, aangezzien men het niet voor uitgesloten houdt, dat ontevre den elementen den een of anderen „ster ken man" als tegencandidaat van den jon gen koning zullen stellen. Hier staat als gunstige factor tegenover, dat de eerste minister, die op het oogenblik niet in de hoofdstad aanwezig is, populair is en een trouw aanhanger geacht mag worden van den nieuwen koning. Amanoela wil terugkecren. De vroegere koning van Afganistan, die te Rome vertoeft, heeft tegenover een cor respondent van een Engelsch blad ver klaard, dat hij bereid is naar Afganistan terug te keeren. Een nader telegram behelst: Tegenover de persvertegenwoordigers, die de ex-koning van Afganistan Ama noela Donderdag bfi zich ontvangen heeft, en aan wie hij verklaarde, dat hij, wanneer het Afgaansche volk dat wenschte, bereid was naar zijn land terug te keeren, zeide hij o. a. ook nog het volgende: De moord op Nadir Chan was het logische gevolg van den staat van onrust, die in het land heerscht sedert zijn, Amanoela's, vertrek. De sluiting van den Khyberpas De Indische regeering heeft bij wijze van voorzorg de sluiting van den Khyber pas gelast. Vergadering van Donderdag i> November. Voortgezet worden de algomeene be schouwingen over de Rljksbcgrootlng 1134. De heer DoGeer (c.-li.) ziet weinig reden voor critiek op de houding der regeering. Spr. waarschuwt tegen den Nazibond van Mussert en bestrijdt het fascisme, speciaal voor Nederland, lly vertrouwt, dat het verband tusschen regeering en parlement niet verbroken zal worden. In het algemeen is hij het eens met het beleid van dezen minister van financiën. Spr. waarschuwt tegen optimisme wat de tegenwoordige crisis betreft. Met het uitvoeren van openbare werken worde rekening gehouden, ook met de l^eningscapaciteit van den staat. De heer De Visser (c.-p.) betoogt, dat de bourgeoisie grijpt naar de gruwe lijkste middelen om de ontbinding der Kapitalistische maatschappij tegen te gaan. De regcering koerst in de richting fan het Marxisme. Het uitplunderings- systcein van de crisisslachtoffers wordt voortgezet. Spr. noemt liet kabinet Col ij n Oud reactionnair-kapitalistisch van karakter, het koerst achter het masker vanschyn- democratie in de richting van het geweld- fhscisme. De sociaal-democratie schakelt zich gelijk met de regeering tegen het fbscisme om het doorgesneden tafellaken weer aan elkaar te rijgen. De S.D.A.P. i$ gedegradeerd tot H.M.'s loyale oppo sitie. Ook de heer Sneevliet behoort daartoe. (Gelach). De heer Sneevliet (Rev.-Soc.): Daarvoor heb ik zeker in de bajes ge zeten De heer De Vissör: Dat bewijst niets, want de heer Sneevliet heeft staan soebatten om er niet in te komen. De heer Duys (Soc. Dein.): Jij staat te soebatten om er in te komen De heer De Visser: Ik kom op voor mijn beginselen en zonder in de bajes te komen. Spr. houdt vol, dat de Sovjet-Unie de meest democratische staat is. (Groote vroolykheió). Spr. critiseert de beperking vaii vrij heid, welke het resultaat is van de maat regelen der Regeering. De ambtenaren, die toch al niet mogen staken, worden nog meer aan banden gelegd en krijgen daarenboven nog een salarisverlaging. Spr. zou den heer Oud daarover aan dezen kant van de tafel wel eens hebben willen hooren, doch hij ziet, ter wille van de waarachtigheid, dezen liever in het galacostuum van den minister dan in zijn plunje van schiin-democraat aan dezen kant. Spr. fulmineert verder tegen de loonpolitiek van deze Regeering en tegen de vakbeweging, die verzuimde een front tegen deze Regeering te vormen. Als spr. hulde brengt aan Dimitroff, wordt hij door den voorzitter tot de orde geroepen. Spr. zegt, dat een burgeroorlog wordt geprovoceerd, terwijl de wereld oorlog van dag tot dag meer nadert. Een 2-tal moties betreffende de rechten der ambtenaren en het ingrijpen der regee- ring ten opzichte van loondruk door par ticulieren, worden niet voldoende gesteund en komen niet in behandeling. De heer Fleskens (r.-k.) houdt be schouwingen op financieel gebied. Voor critiek is thans minder dan ooit plaats, nu wij de feiten moeten aanvaarden. De tekorten moeten zoo spoedig mogelijk worden weggewerkt, al doen de te nemen maatregelen ook pijn. De geheele katholieke fractie staat in deze achter de Regeering. Dit beteekent niet, dat deze fractie alle maatregelen goedkeurt, welke de regeering tot dekking voorstelt. De heer Sneevliet (rev. soc.) be toogt, dat er een einde moet komen aan het euvel der cummulatie en komt op tegen de pogingen om de kleine partijen onmogelijk te maken. De heer Kersten (s.-g) betoogt, dat deze regeering de zonde niet tegen gaat. Daarentegen schrijdt de algemeene ver arming steeds verder voort. Hoezeer een sluitende begrooting op prijs stellend, acht spr. alle middelen, welke de regee ring toepast, niet goed. Hij bestrijdt bijv. den verzekeringsdwang. Voorts zullen de hooge staatsinkomsten besnoeid moeten worden. De heer v. d. Tempel (s.-d.) betoogt, dat de regeering geen poliliek van doel- bewusten opbouw volgt. Ze schiet te kort ten opzichte van handel en scheepvaart. Spi. wenscht toezicht op het bankwezen en een industriebank, in het belang der werkverruiming. De beer R oest am Effendie (coinm verklaart namens het Indonesische volk te spreken. Alsspr.de regeering beschul digt wegens den „bomaanslag" op de „Zeven Provinciën", ontneemt de voor zitter hem het woord. De heer Arts (r.-k. volksp.) wjjst op het nut dat kleine partijen kunnen heb ben in de Kamer, alsook op het. gevaar van het fascisme, dat hier te lande veel verder gevorderd is, dan velen denken. De minister-president, de heer Colijn hoopt morgen zijn rede voort te zetten' i Nov. '33. Vertrokken met beslemming I.onden Ned. mojorschoener „Truida". Aangekomen van toezicht op de visschcrij politievaartuig „Nautilus". »- Op het gebied van de cumulatie van inkomens wordt schromelijk overdreven- een wetsontwerp inzake cumulatie pensioenen is in voorbereiding.'Spr ÏÏ1 op het bankwezen, concentratie ook bii het bijzonder onderwijs, devaluatie van den gulden. Inflatie voert tot bitteren ken. Spaargelden "en iXTten^ïn bondtnUeid herinnen!. v„™ "hét nnV*' dien niet ongunstiger voorstellen dan liy is. Het Rijk kan voor werkloosheid niet meer doen dan het doet en de minister van binnenlandsche zaken heeft den ge meenten aangewezen wat gebeuren moet 0111 de zaak in het reine te brengen. Men regeert tegenwoordig niet voor zijn plei- zier, zegt de minister. Salarisverlaging is, in verband met de algemeene daling der inkomsten, niet onredelijk. Tusschen deze alg. beschouvviggen door werden nog kleinere wetsontwerpen be handeld, die ons niet kunnen interes seeren. MARKTO VERZICHT. Donderdag j.1. weide» minder ve"„ koeien aangevoerd. Veel beste koei.-i. waren niet aanwezig; de beste werd ver kocht voor f 220.—. De handel was vrü goed. Kalf koeien hooger prijs. De handel in geldekoeien was goed. De vaarse, werden wel verkocht, maar niet uiild. 1) handel in gra3koeien was matig. Weini nuchtere kalveren. De handel in veti schapen was aan den stuggen kant jhooj ste noteering 23 gld., overliouders 1< 13.50 gld., zeer stug. De oude slach' schapen werden goed verkocht, 14 tn 22.60 gld. In bokken en geiten was weini: te doen. Alleen slachtpaarden waren aan gevoerd, vandaar die lage noteering, - paarden golden 15 tot 20 ct. De aanvoe- van vette varkens was niet te groot, van daar een vlugge handel; 2 ct. meer dai de vorige week. Hoogste prijs 21 ct. In biggen en schrammen w as weinig of geen handel. De menschen durven nog niet besi te koopen, maar er werd bew eerd, dat de gevaarlijke ziekte geweken is; wij zullen het hopen. Dus volgende week verwachtèn we een flinken aanvoer. Op de kippenmarkt was de handel onveranderd. Zoo lang zamerhand wordt er wekelijks meer aan gevoerd. Vertrek vastgesteld op 25 Nov. Het comité Snelpost heeft op zijn jong ste vergadering, naar wij vernemen, beslo ten als voorloopige datum van vertrek van den Postjager vast te stellen: Zaterdag 25 November. De overneming van het toe stel kan dan 18 November plaatshebben. Dit besluit is natuurlijk gebaseerd op de hoop. dat zich geen strubbelingen zullen voordoen. DE FRANSCHE ESKADER VLUCHT. Te Rabat. Naar Reuter Donderdagavond uit Rabut meldde, zyn daar Donderdagmid dag drie uur 17 vliegtuigen van het Fransche eskader dat een rondvlucht om Afrika maakt, aangekomen. De aankomst te Rabat. Reuter meldt uit Rabat: Bij de landing van het eskader van ge neraal Vuillemin op het vliegveld alhier, was vrijwel de geheele blanke bevolking van Rabat aanwezig, die de vliegers en thousiast begroette. Om vier uur stonden alle 29 machines opgesteld voor de hangars. De bemanning van het vliegtuig, dat over den kop ge slagen is heeft slechts lichte kneuzingen opgeloopen. „Reizen en Trekken", 27ste jaargang, No. as d.d. 10 Nov. lo.tj. De Alg. Voorzitter drr N.R.V., de heer J. Panman, wijst in het hoofd artikel op de vele voorbereidingen, die than« reeds voor het volgend reisseizorn worden gemaakt, en waarvoor het gehtcle apparaat van het Centraal Bureau met zijn 60 geëm ployeerden. alsmede diverse Commissie» than* zijn gemobiliseerd. De Propagvidt-Conimissie kondigt een nieuwe leden-campagne aan en doet daarbij een beroep op ,11e Irdrn det .K.V. Jnc. Lnzenbeik beschrijft op zijn eigen, ïa n .,m,anl" onder den *'te1 ..Een Veluwsche Idylle de Ginkelsche heide en het Sprengda! van den deskundige voor Parijs G. is ren interessante bijdrage opgenomen over „Een oude 1 anjsche begraafplaats". In de plaat- van Prof Mr. G. A. van Poelje, die in vef Dnrvd met zijn benoeming tot Directeur van Inderwijs ontslag heeft genomen als Voorzit- plrVr® jeugdcommissie, is aangezocht aanvaard i-' de" benoemin8 hetft aanvaard. V oor de Kerstvacantie zijn 26 rei met U',i<teschreven n«r «He windrichtingen met retssommen, varicerend van f zo._ tot Mnrn'tm'd i?rondelr z'in skicursussen in het zeer aantr t,iP?"L Jeugdcommissie is een reis voor PK 1 e M-daa,;sehe wintersport- ui ttfpsrhr»^«Pns fn. .!neisies naar Oostenrijk worden deel"' waarb'i aan een skicursus zal brieken aU? Wv V>rdrr ',e rn- nieuws, rciz€n( 'enJA -m'"°foon. Afdeelings- van 9 en 10 Nov. Brockhüft^ G' Marcus en M- A. Bouwéna tv* v' Benn®kom en H. C. S BFV at AJeer en J- O. Claus. H pl u s- d'Hulst Troch, d. de Groot ^gter, fi. F. v. Waveren Boendprm l' ^onMn~ Noppes, d. A. iJoenderniaker—Middenp 7 la'urslo TUa 'e K<a Coruna. aagste stand 739.1 te Vcstmanör. ,iS;to; ma|)ge wind. uit Zuidelijke aanvankelijk weiniu ZWaar hev°md nig verandering s geon regen' w

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 10