«J. V. d. W3TTSE Keëzerstr.76 geclaaie dag - Cor Krips VIER DP Ri *n Stadsnieuws. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 11 NOVEMBER 1933. 13 Keizerstraat 103 1 h'.fdadki heids voorstelling israëlitische tooneelvereeniging Dames- en Heeren-Armbandhorloges chroom, doublé, goud in prijzen reeds vanaf f 3.50 abonnementsvoorstelling. christelijke besturenbond. Nog een klein partijtie zuiver WOLLEN DEKENS Plr.ch.tl» Gordlfnen mooie patronen, per paar 2.8S PREDIKBEURTEN Zie advertentie in dit nummer! Voor fijne smakelijke Vleeschwaren! J, J. v d. Plaat, Spoorstraat 53. Op- cn oud „«n Zon- en en lijd yin hoogwater (Texel) Wintertijd. Maan Maan Zon Hoogwater Nov. op: ond.: op: T^dJ sin. nam. Z 12 -.23 13.65 7.12 16.12 3.29 4.06 M 13 1.40 14.06 7.18 16.11 4.42 5.15 D 14 2.59 14.18 7.15 16.09 6.45 6.13 \V 15 4.22 14.33 7.17 16.08 6.38 7.01 D 16 5.51 14.50 7.19 16.07 7.23 7.43 V 17 7.24 15.16 7.21 16.06 8.03 8.22 Z 18 8.56 15 7.23 16.05 8 43 9.02 Zaterdag Zondag Maandag ..icht op 1 »or alle voertuigen: 11 Nov. 12 la 16.44 16.42 16.41 Te 's-Gravenhage slaagde l»ij het laatstgehouden examen voor rndlotelegra- list 2e klasse de heer P. Greiner, leerling van den radiocursus van de Zeevaart school alhier. Den lOden November slaagde voor coupeuse mej. Joh. van der Steen, leer linge van mevr. Beukema. STELL1NG-COMM A XI) A X T. Uns aerd medegedeeld, dat hei Bureau Couunahdant Stelling van Den Helder verplaatst Is van Den Haag. Lange Voor hout 7, naar Marinegebouw te Den Hel der. EEN OUD-GEDIENDE. Met ingang van 15 November is de heer S. A Schutte, arbeider-rangeerder bij de Nederiandsche Spoorwegen, eervol ontslagen. De heer Schutte mocht in April 1928 onder groote belangstelling *Ün vijf-cn-twintig-jarig jubileum als be ambte bjj de voorin. H. IJ. S. M. herden ken en het ft alzoo een 30-jarigen staat van dienst. Veertien jaren diende hij on der oen heer Hackenitz en veertien jaren ouder den heer Van Emmerik en is nim mer In zijn r-t—>*r. Ai ui m.Kr.N. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen Is alleen geopend de apotheek der firma SmeetsSnel, Weststraat. Van Maandag 13 October tot 20 Octo- l>er worct avcn - en Zondagdienst waar genomen door A. P. Hoolmans, Spoor straat. EVAXGEL1SATIE-AVOXD. Blijkens een in dit nummer voorkomen de advertentie, spreekt ds. v. Petegem, van Hilversum, Woensdagavond 8 uur in het Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat, over het onderwerp: „Teekenen der tijden" De toegang is vrij. EERSTE WIXTER-COXC'ERT HAKMOXIEKAPFI. „WïXXlBST". Woensdag 15 No.cia.s. geeft de Harmoniekapel .Winnuhst". onder lei-1 „rootp PonpoIirs ding van den heer H. B. Schenkels, dirrc- vol-eu leur, haar 1ste winterconcert voor dona-lm' „ONDER ONS". £omAté» «Ht zich gevormd heeft, e zijn sympathie te betuigen met m voen. g, die Donderdag 23 Novem- ,xi, ,^'a Jpodsche Tooueelvereeni- gnder ons' zal worden gegeven in "Pt Lasinocehmiw tpn Kotn va», a asniogebouw ten bate van de Jood uitsche vluchtelingen, doet een Z mm °p '«edewerking van onze stad- h.i 0,« 111 zoo groot mogelijke ge- ale aanwezig te willen zijn, opdat de a\ond zooveel mogelijk aan zijn doel mag beantwoorden. De Jóodsche Tooneelvereeniging heeft uien avond geëngageerd den Joor'sch Duit- «dien tenor, Bruno Ucko. die 31 Oct. j.L J Noor de Hollaiulsche radio heeft ge zongen. Kaarten voor de uitvóering zijn bij de aanies-.eden van onderstaand comité ver krijgbaar. Het comité bestaat uit de navolgende dames en heeren: W. F. G. 1.. Driessen, burgemeester, eere-voorzitter; H. J. M. M. Alink, vlootaalmoezenier; mevr. M. de Boer; ds. P. H. Borgers, pred. Her steld Evangelisch Luth. Gem.; D. van Buuren, leeraar Isr. Gem.; mevr. S. Col- tof; ds. H. A. Enklaar, pred. Ned. Herv. Urm.; mevr. an Gessel; D. I. Grunwald, voorz. comité Joodsche vluchtelingen, afd. Den Helder; A. Koopman, past. der l aroehie H. H. Petrus en Paulus; Th. Moleman, pastoor Oud-Katliolieke Gem.; mevr. H. Xypels; ds. F. W. v. d. Poel, pred. Ned. Herv. Gem.; J. W. J. Schreu- der. notaris; ds. P. J. Smidts. pred. Doopsgezinde Gem.; mevr. Teune; K. A. H. van Veen, pastoor der Parochie O.L. r. Onbevl. Ontvangen; G. W. Wolthuis, leeraar R. H. B. S. LEGER DES HEILS. Naar wij vernemen worden de samen komsten a.s. Zondag geleid door briga dier en mevr. Riinitz, van Amsterdam. Mevr._ Rönitz hoopt a.s. Maandagmid dag 2.15 uur een samenkomst te houden \oor vrouwen. INTERNATIONAAL MUZIEK CONCOURS TE ROTTERDAM. Tijdens de Kerstdagen en den daaraan oorafgaanden Zondag, vindt er in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Rotterdam een groot Muziek-concours voor Harmonie-en Fanfarecorpsen plaats, wat door deelneming van diverse buiten- laudsche le rangs corpsen een gebeur tenis belooft te worden van meer dan gewone beteekenis. Internationale wed strijden toch w orden maar sporadisch ge houden en de eischen die gesteld worden kunnen zonder overdrijving zeer zwaar genoemd worden. Dit blijkt o.m. wel hier uit dat voor de Sup. Afd. Fanfare als verplicht werk gesteld is de Ouverture „Euryanthe" van Carl Maria von Weber, Onder liet groot aantal deelnemers in deze hoogste Afdeeling behoort óók „Hel ders Fanfare Corps", wiens Directeur, de' heer Lugtenburg, het dus aangedurfd heeft zich te meten met zoovele andere grootheden en voor den dag te komen met zoo'n subtiel en doorzichtig opus als genoemde beroemde Ouverture. Voor Fanfare-orkest ongetwijfeld een moeilijke opgave. Als vrij nummer zal liet corps uitvoeren de Ouverture „Hamlet', van E. Bacli. Verdere bijzonderheden aangaande dit zullen binnenkort nog Wij hebben een schitterende collectie leurs en genoodigden. Het programma vermeldt o.a. „Kin Morgen, ein Mittag und Abend in Wien" van Fr. von Suppc, „Doleren", walzer van E. aldteufel, „Chère Brunette. Polka pour piston", H. Collint, solo uit te voeren door „V in- nubst's jongste lid J. Toes Jr„ „Danse Espagnole No. 2 en No. 4 van M. Mosz- kowskv, welke nummers voor het eerst door „Winnubst" ten gehoore worden ge bracht. De heer P. Vonk. oud-lid van „Winnubst" zal op verschillende instru menten zijn veelzijdige instrumentale keunis laten hooren. terwijl de lieer Joop Vana, van Amsterdam, het humoristische gedeelte zal verzorgen. Introducties zijn verkrijgbaar b« den secretaris, den heer A. Heyblok. Graven straat 65. TWEEDE Denken de bezoekers van de verstel ling van Maandagavond er aam dat zu o inhalf negen begint? Maar dan ook niet later, en niet liet beroemde Helderache kwartiertje er bü nemen! De heer heeft ons verder gevraagd het verz° om half negen begint? Maar dan ook met gedrang en daardoor vertraging aanvangsuur te voorkomen, langs weg te willen overbrengen. De Chr. Besturenbond 14 dezer een groote Pr°Pafra"d"^e hee- ring, waar als sprekers op re„ A. S. Boone. secretaris van den Ned. Chr. Grafischen Bond en J. A. Schaaf^ nia, secretaris van den Chr. 0Kjj dersbond. Muzikale nmdewerking woi verleend door eenige dames j heere terwijl het slotwoord zal worden gespro ken door dr. Meynen geref. pred .Am vang 8 uur. De verg,adering Militair in de hovenzani van het Chr. Militair Tehuis, Kanaalweg. UITBREIDING TAXI BEDRIJF GARAGE MOLL. Door den garagehouder, den heer Moll, Kapperstraat, worden heden een drietal van de nieuwste Engelsche auto's in dienst gesteld voor het taxi-bedrijf in de stad, maar tevens voor alle voorkomende gelegenheden, tegen den prijs van: stadsritten 10 ct., en 5 ct. per km voor tochten naar buiten. Wjj, die een tochtje met den heer Moll meemaakten, hebben niets ar/irs dan lof over den keurig ingerichte» wagen, die zeer vast op den weg ligt. De wagen is gebouwd door de General Motor Conipa- ny en genoemd „Vaux Hall". Bfj de geheele inrichting er van is rekening gehouden om het de passagiers zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Speciale tochtruiten zorgen er voor, dat de inzittenden geen last van tocht zullen hebben. De heer Moll heeft z'n wagen „Molltax" gedoopt. We gelooven zeker dat de sierlijke wagens in onze zich steeds uitbreidende stad, veel gebruikt zullen worden. Het agentschap voor deze wagen is den heer Moll reeds toegezegd. CHR. RECITEERVEREEXIGIXG „EXCELSIOR". Zooals een advertentie in dit nummer aangeeft, hoopt de Chr. Reciteervereeni- ging „Excelsior" in Januari a.s. een reci- teerwedstrijd te houden, waaraan behalve door de leden, ook door niet-leden kan worden deelgenomen. Deelname kan geschieden in twee af- deelingen n.1.: ernst en/of luim. Gezien het succes dat een vorige reci- teerwedstrijd ter plaatse oogstte, zal het ook hier niet aan deelnemers en belang stellenden ontbreken. Voor bijzonderheden verwijzen wij naai de advertentie in dit nummer. 190X230, van 9.75 voor 6.90 Dekens 2-persoons, van 9.75 voor 6.95 Pracht.,. groole sorteering vanaf 2.86 ni|IUUP"vy- o M «tC interesseerde. Al deze vragen werden uit voerig beantwoord. Zoo was er een, die vroeg of Insuiite absoluut vochtvrij was. Het antwoord was: vochtvrij wel, maar het is niet bestand tegen dwangwater. En daarna werd uitvoerig aangegeven op w elke wijze het dan moest worden aange wend tegen vochtige muren en in kelders, enz. Een ander vroeg weer of het brand vrij was. Antwoord: neen, maar met asbest- bekleeding wordt het brandvrij gemaakt. Zooals men ziet. werd alles eerlijk en onomwonden beantwoord. Bovendien kre gen al te bezoekers een monste-'zending mee naar huis; deze bevatte drie monsters irisulite van verschillende dikte, benevens het nooc'ige reclame-materiaal. En, wat van de firma Stoel goede diplomataie was; ieder kreeg gratis consumptie. De Am bachtsschool-jongens hadden dientenge volge een rëuzenbofavond; bovendien had den ze een leerzame cursüsles gehad, \vant uit wat ce spreker mededeelde, konden ze veel wetenswaardigs opsteken. IM WEISSEN ROSSI,. (Eln Grums aus Oesterrelch). F rit/. Hirsch' operette. Het gezelschap van Fritz Hirsch, zal op Vrijdag 17 November a.s. in het Casino een voorstelling komen geven van zijn nieuwste operette, getiteld „lm weissen Rössl", een zangspel in elf tafereelen, ontleend aan het bekende stuk van Blu menthal en Kadelburg, in een geheel nieuwe bewerking en ensceneering van Fritz Hirsch en Paul Harden. De muziek is van Ralph Benatzky. De muzikale lei ding is in handen van Joseph Ziegler. Gerard 'Vroom heeft ook dit keer de decors ontworpen. Ongeveer het geheele Fritz Hirsch- ensemble werkt aan deze uitvoering mee. Talrijke bekende liedjes worden hierin gezongen. O.m. zingen Fritz Hirsch en Friedel Dotza „Wenn am Sonntagabend die Dorfnmsik spielt". Richard Tauber heeft een liefdeslied gecomponeerd, dat eveneens ten gehoore zal worden ge bracht. De costumes zijn volgens speciale ontwerpen op eigen ateliers vervaardigd. De decors en de requisieten komen met eigen vrachtauto's naar hier, zoodat de voorstelling geheel gelijk zal zijn aan die der Haagsehe première. Het wordt een uitvoering in grooten sti.il, volkomen gelijk san die van de groote steden. Men waohtc niet tot het laatst! Dinsdagmiddag 2 uur begint de plaats bespreking. Men raadplege overigens de advertentie /Jdu bet nummer van heden. CONFLICT IX DE R. K. MARINE VEREEXIGIXG „ST. CHRISTOPHORUS". Om een interne aangelegenheid zijn vorige week de militaire hoofdbestuuis- leden van „St. Christopliorus" afgetreden. Het orgaan van de R.-K. Marinever. „St. Uhristophorus" is opgeheven en deze week een nieuw R.-K. Marineweekblad, tot uit eenzetting van de Katholieke beginselen, verschenen, onder redactie van den vloot aalmoezenier H. J. M. M. Alink. Naar aanleidii g van het in verschillende bladen voorkomende bericht omtrent een conflict tusschen den Commandant der Marine en de R.-K. Vereeniging van Ma rinepersoneel „St. Christopborus", wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld, dat de vorige week de militaire leden van het Hoofdbt stuur van genoemde Vereeniging door den Commandant der Marine naar aanleiding van het feit, dat door de Ver eeniging bij haar arbeid nog niet werd gehandeld volgens de voorschriften neer gelegd in het Reglement op de Militaire Belangenvereenigingen is medegedeeld, dat werd verwacht, cat zulks in den ver volge we! zou geschieden. Sindsdien werd van de zijde van de Ver eeniging „St. ('hristophorus" niets verno men, terwijl evenmin door de autoriteiten bericht omtrent aftreden van het hoofd bestuur werd ontvangen. Wel werd opgemerkt, dat sedert de re dactie van liet R.-K. weekblad „St. Chris topliorus" is veranderd en dit weekblad niet meer als officieel orgaan van de R.-K. Vereeniging van Marinepersoneel wordt beschouwd. KERKCONCERT LUTHERSCHE KERK. Op Woensdag 29 November zal er wederom een concert gegeven worden in de Luthersche Kerk. Solisten voor dezen avond zijn: mevr. E. BoerdijkSok, sopraan; mevr. T Slort -Sok, alt; de heer J. J. Hertsworm, fluit; mej. Aafj'e Kamp, orgel. Nadere bijzonderheden zullen per ad vertentie bekend worden gemaakt. „INSULITE'-FILMAVOND. Op een holletje kwam uw verslaggever thuis. „Geef me gauw wat te eten!" riep hij. „want ik rammel!" „Wat is er aan de harte?" vroeg zijn vrouw; „waar moet je heen?" „Insuiite!" was het antwoord. „Wat is dat?" was de wedervraag. „Weet ik niet! Zeker een soort pudding of zooiets. Heb je kans, dat ik nog een proefje meebreng!" „Doe niet zoo idioot! 't Is van de firma Stoel in Alkmaar en cat is ecu hout handel!" (Ze had gauw in mijn '.asch ge keken). Op zulke oogenbükken ais je niet eens weet waar je heengaat kruip je in je schulp van schaamte. Maar er is een ex cuus voor den verslaggever: 't gaat hem zooais het den dokter gaat. Zóó ben je op je spreekuur bezig met een zwet enden vinger schoon te maken en te verhinden, of vijf minuten later moet je je weer con- centreeren op een juffrouw, die voortdu rend maar scheuten in d'r rechteroor heeft, 't Leven is veelzijdig en afwisse lend; soms moet je je wel eens inspannen om ce „poëzie, die overal is", ook te vin- cen, zooals die oude dichter gezegd heeft, maar enfin, dan komen ze weer met een kop thee en een sigaartje aandragen en dan lacht ze tt weer toe. Zoocat ik maar zeggen wil, dat het. on danks het „droge" onderwerp, toch een aardige avond werd. Al was het dan ook meer speciaal een avond voor vakmen- schen. Er waren in hoofdzaak aannemers en architecten voor uitgenocdigd, en daar van waren er. ook uit onze omgeving, ver scheidene gekomen. Verder waren er de jongens van ce hoogste klassen eer Am bachtsschool, die een leerzamen avonc had den (zij kregen een so rt cursus over iso latie en zoo), en er was bij het auditorium klaarblijkelijk groote belangstelling voor het onderwerp. Maar nu zal ik ge egeld verte en. Zót) toen ik de bovenzaal van het „Kegeli.uis1® opkwam, stond daar een schoolbord, waard op een soort therniometerschaal was ge- teekend. In plaats van graden Celsius of' Fahjenheit stonden er aangegeven Deci^ bels. De verslaggever wreef zich de ocgen uit: las hij wel goed? Daisy Bell, dat was een liefde uit z'n jeugdjaren. Dat wil zeg gen, begrijpt u goed, het was een liedje met een aardig wijsje, Daisy Beil heeft nooit bestaan. Het was het nteisje, waar van die Engelschman zong dat hij „half crazy" was, „all for the love of yon"! Eiv nu stond hier, c'at 20 Daisy Bells gefluis ter beteekencen. terwü! 108 Daisy Bells.. niet te gelooven, 108 stuks terwijl die man uit het liedje van één enkele Da'sy Bell al crazy w as. De zaak werd opgehelderd, toen de spre- krt-, een ingenieur van de Insulite-maat- schappii. ons uitlegde, dat deze Decjbels niets met Daisy Bell te maken hadden, maar eenvoudig de eenheden waren, waar mede ce intensiteit van het geluid' werd gemeten. En zoo vormen dan 20 decibels de sterkte van gefluister, terwijl 108 je trommelvliezen in gevaar breng#, ontdat je dan liet geluid niet nteer hoort, maar voelt. Alles is maar een weet, hè? Ont kort te gaan, geachte lezer, deze avond was belegd door de A'kmaatsche firma Stoel, die daarmede aan de vaknien- schen eens wilde uiteenzetten Ge betee kenis en isoleerende waarde van het door haar in den handel gebrachte isolatie-ma teriaal „insuiite". En liet was. we zeiden dit al, voor hen een interessante en leer zame avond, dank zij de populaire uiteen zettingen, die de ingenieur Hammeiburg gaf. Insuiite is een houtproduct, dat ver vaardigd wordt uit vezels van sparren- en pijnboonienhout. Het is een Amerikaansch product: in Europa bestaat één fabriek, namelijk te Karhula in Finland. Het wordt speciaal geprepareerd door toevoeging van 17 chemicaliën; gekookt of geloogd wordt liet product evenwel niet, waardoor het de natuurlijke isoleerende kracht be houdt. Behalve voor dc tuberkelbacil, is het voor geen enkele bacterie toeganke- Hjk; ook is het arsenieumvrii en voldoet het aan de eischen van het behangsel- besluit. Interessant was de wijze waarop de <pr. de werking van isoleering uiteenzette. Isolatiemateriaal moet veel ingesloten luchtcellen bevatten, en de materie, waar in deze luchtcellen aanwezig zijn, moet slecht geleidend zijn. Aan beide eischen voldoet het product; het is nagenoeg niet geperst, want ieder begrijpt, dat door per sing de luchtcellen ontsnappen, en de iso latie dus ophoudt, of althans vermindert. De spr. vertelde voorts van geluid en ge luidsdemping en de wjjze waarop men het isoleert. Daar tussehendoor kregen we een film, die verschillende stadia van bewer king en ook toepassing van dit materiaaleen misverstand berusten. Zoolang 'it misverstand niet is opgehelderd en het katholieke verenigingsleven minder juist beoordeeld kan worden, aldus het blad, zouden de militaire hoofdbestuurders moeiliiklteden kunnen ondervinden. Vijf hoofdbestuursleden hebben thans „op verzoek" bedankt; drie ervan gaven geen reden hiervoor op, een deelde mede. dat hü niet kon medewerken aan een organi satievorm, die noch in het belang der ma rine, noch in dat der katholieken bil de marine is, het andere motiveerde zijn be danken door te zeggen, dat dit geschiedde Naar uit het jongste nummer, van 9 Nov., blijkt, is de naam ,',St, Christoplio rus" vervallen en de ondertitel „R.-K. Marineweekblad" thans als hoofd vermeld. In dit nummer deelt de vlootaalmoeze nier mec'e uitsluitend \oor den inhoud ver antwoordelijk te zijn. Naar wii verder ver nemen is dit nieuwe blad niet meer het officieel orgaan. De „Heldersche Post" van gisteren geeft een uitvoerige uiteenzetting van het ge beurde. Er blijkt uit, dat drie van de zeven in Den Helder aanwezige leden van het Hoofdbestuur van „St. Christophorus" de vorige week bü den Vice-Admiraal werden ontboden, waarbij deze zijn zienswijze met betrekking tot de katholieke marinebewe ging mededeelde. Deze zienswijze werd schriftelijk overhandigd en bespreking werd hierover niet toegestaan. Naar de meening van het Hoofdbestuur moeten de mededeelingen van den vice-admiraal op deed zien; niet alleen in het buitenland, maar ook in ons land wordt het veelvul dig toegepast, o.a. in de Vara-studio te Hilversum, de drukkerij van het „Han delsblad", en nog veel meer. Hee'e wonin gen zijn ervan gebouwd. Een nieuw prc- duct van de fabriek is het Insulite-hard- board, van welks buigzaamheid en sterkte we op de film een aardig staaltje kregen te zien. Er werden in de pauze een aantal vra gen gesteld, die wel een bewijs waren, dat het onderwerp de toehoorders ten zeerste omdat er bij anderen zooveel misverstan den bestaan omtrent aard en werkzaam heid van de kath. vereeniging, waardoor minder juiste maatregelen tegen hem in persoon konden worden getroffen en hij meende zijn functie te moeten neerleggen zoolang deze misverstanden niet opgelost zijn. Het blad oefent voorts kritiek uit op «0t hierboven meegedeelde „van marine- zijde -cat ook in do groot© pors word go- pubiiceerd; het laat zich als volgt hierover uit: Wil handen mogen verwachten, dat de „Marii.ezüde" zich in het openbaar zou onthouden van het doen van mededeelin gen, die op 't meeningsverschil betrekking hebben. Immers daardoor wordt de leiding van de Katholieke Marinebeweging ge noodzaakt ook in het openbaar zich te ver dedigen. De kwestie is. dat de R.-K. Ver. van Marinepersoneel geen militaire belangen- vereeniging is en het ook nimmer worden zal in den geest van den Vice-Admiraal, die de voornaamste taak van de Katho lieke Organisaties, n.1. de behartiging der go' sdienstig-zedelüke en cultureele belan gen in strijd acht met de Krijgstucht. DE VERLICHTING(?) VAN ONZE STAD. Vooruitstrevende bewoners. Eenige bewoners van de 2e Vroonstraat hebben niet willen wachten tot B. en W. de nachtduisternis van hun straat zou hebben geconstateerd om er daarna misschien toe over te gaan een gaslan taarn te ontsteken. In deze geheele straat brand slechts één lantaarn, zooals in vele straten, waar het 's avonds aarde-donker is. Zij hebben nu zelf het initiatief geno men voor een betere verlichting en wie 's avonds door deze straat gaat, ziet voor een vijftal perceelen een stormlantaarn hangen, die hun sober schijnsel op de straat werpen. Het is een middel-eeuwr- sche idylle, hoewel het een aanklacht is tegen ons gemeentebestuur, dat dei-ge lijke toestanden kunnen bestaan. FILMAVOND CHR. GEZONDHEIDS- EN VACANTIE-KOLONIES. Blijkens een in dit nummer voorkomen de advertentie zal de Vereen, van Chr. Gezondheid- en Vacantiekolonies in Ne derland, Donderdag 16 November a.s. een groote kolonie-film vertoonen, in het Evangelisatiegebouw. Palmstraat, Ds. Hogerzeil zal deze film toelichten. Menigeen zal niet liet mooie werk van deze kolonies door aanschouwing kennis willen maken en den filmavond bezoeken. Voor bizonderheden zie men de adver tentie. KERKCONCERT. Een mooie avond. Gisterenavond gaven een viertal stad- genooten een concert in de Nieuwe Kerk, en hoewel het bezoek niet slecht was te noemen, hadden wij toch meer bezoekers verwacht. Voor een plaats van onze grootte was dit aantal te klein. De prijs kon ditmaal geen beletsel zijn, want voor 30 cent (inclusief de belasting) had men n.1. toegang. De vier stadgenooten waren: mevr. A. v. d. Poelde Haas. sopraan, en de heeren H. Donkers (fluit). Joh. F. Pala (viool) en Feike Asma (orgel). Men mocht dus zijn verwachtingen hoog stel len en. laat ons het maar dadelijk zeg gen. zij zijn in geenen deele beschaamd geworden. Laat ons beginnen met het minder goede, dan is dat ineens afgedaan, het is het onaangenaamste werk en moet toch gezegd worden, wil men eerlijk en ob jectief blijven. Het programma was na melijk te lang en te overladen. Schuld daarvan was voor een deel niemand min der dan Beethoven. De sonate in bes-dur voor viool en orgel was namelijk te lang om te kunnen blijven boeien. Op het programma stond „eerste uitvoering in absoluten zin op te juist is. wat ons ter oore kwam. is dat „eerste uitvoering in absoluten zin op te vatten, d.w.z dat de heeren Asma en Donkers de eersten zijn. die het werk in t publiek ten gehoore brachten. Het zou namelijk een pas gevonden, onbekende compositie van den meester zijn. Is dit inderdaad juist, dan zou Den Helder dus een belangrijk muzikaal novum hebben, en dit verklaart dan ook wel de groote lengte van het muziekstuk. Want voor concert-uitvoeringen zal er dan nog wel aan geschaafd en gevijld moeten worden om het programmfahig te maken. Het thema is een bekoorlijke melodie, typisch Beethoveniaansch uitgewerkt, maar men krijgt sterk den indruk, dat er veel cliché- werk bij is en lang niet alles inspiratie. Dat maakt dan ook dat het werk niet altijd boeide. Er komen zeer bekoorlijke en zeer interessante gedeelten in voor en in ieder geval kunnen wij den heer Asma (of is het de heer Donkers?) dankbaar zijn voor deze primeur. Mevrouw v. d. Poel trad op met eenige zeer bekende zangnummers, namelijk de cavatine uit de Freischütz, „Und ob die Wolke sie verhülle die Sonne steht am Himmelszelt, enz., twee Schubert-liederen en een moderne compositie van v. d. Sig- tenhorst Meyer. Het best werden naar onze meening de drie laatste nummers, gezongen, nl. „Litani en „Ave Maria van Schubert. alsmede het ons niet bekende „Geestelijk Lied", dat men eigenlijk nog eens zou moeten hooren om het te kunnen beoordeelen. Noch van de „Litani", doch van het „Ave Maria" konden ons de orgelbegeleidingen bekoren. Men weet. beide liederen zijn voor de piano geschre ven en met name het „Ave Maria komt op het orgel niet tot zijn recht. ZONDAG 12 NOVEMBER 1933 DEN HELDER Ved. Herv. Gem. (Niv. Kerk. Weststraat) 's Morgens 30.30 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel. Onderwerp:„Dreigende ondergang?" Ned. Herv. Gem. (Westerkerk. Westplein) \s Avonds 6.30 ii., Ds. H. A. Enk laar hiderwerp: „Levens-verdieping" Geref. Kerk (JulianaparlO. js Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Meynen Kerkdienst (Chr Mil Tehuis. Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Oud Geref Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. de heer N. van der Kraats Chr. Gerei. Kerk (Stcengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur Leesdienst. Herst. Evung Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10.30, Ds. J. H.Vaandrager Woensdag 15 November, 's av. 8.15 u. Ds. P. II. Borgers - Bijbellezing Onderwerp: „Horeb''. Doopsgez. Gem. ,j Geen dienst. De Alledagkerk wordt van Maan dag 13 Nov. tot en niet Zaterdag 18 November gehouden in de Doopsgez. Kerk, op Maandag en Zaterdag, 's middags van 45 uur; overige dagen 's avonds van 7—8 uur. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 en 's avonds 5.30 uur, R. Frank, van Wieringen. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein. Verschillende sprekers. Leger des Heil». 10 uur v.rn. Heiligings-Samenkomst 3.30 uur n.m. Openlucht-Samenkomst Plantsoen. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 'sMorgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman Hersteld Apostolische Zending Gemeente (Oorspronkelijke Stichting door Wijlen Apostel Schwarts) Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst De groote Beethoven-sonate voor viool en orgel noemden wij reeds; de heer Don kers speelde nog een zeer bekoorlijk an dante van B. Molique. Men weet wat de heer Donkers is: een keurig solo-fluitist, naar wiens spel het een genot is te luis teren. En speciaal bij een kerkorgel is zoo'n fluit een prachtig instrument. De heer Pala speelde een A-dur-sonate van Handel, gansch anders van structuur en karakter dan de groote Beethoven- sonate. met een prachtig slot-allegro. Bi- zonderlijk viel te roemen de Ciaconna van Tomaso Vitali (er zijn in de Italiaansche muzikale wereld verschillende Vitalis, maar van Tomaso kunnen wij niets ver tellen. in ieder geval was dit een zeer in teressant werk). Vlot en muzikaal, zooals we dat gewend zijn, was de vertolking. Tenslotte de heer Asma. Hij had wel het leeuwenaandeel in den avond, was. be halve solist, ook de begeleider en was dus schier onafgebroken voor zijn klavier, dezen avond. Geen geringe prestatie! Hij speelde een ouverture van Jan Zwart over twee melodieën, een Koraalinleiding, even eens van Jan Zwart, een prachtige fan tasie en fuga van J. S. Bach. een groote symphonie van A. Guilmant, een inter mezzo van Widor en een slotnummer. Geen kleinigheid dus! Natuurlijk kon niet alles ons evenzeer bekoren. Het meest hebben wij genoten van het grootsche werk van Guilmant: de groot-opgezette in troductie, de bekoorlijke pastorale, het alle gro assai van de finale, het was alles in grooten stijl. De Bach-fantasie met fuga noemden wij reeds. Alles werd met een meesterschap van techniek gespeeld, be kend van andere concerten. De heer Asma is geen stadgenoot meer; hij is orgelist van de Hooglandsche Kerk te Lelden, zoodat hij misschien niet regelmatig con certen hier kan komen geven. Maar in ieder geval: dit hebben wij gehad en wij zijn er dankbaar voor! REIZEN IN DUITSCHLAND. Het in het verslag van den propaganda- avond der H. A. B. O. over reizen in Duitschland afgedrukte plaatje, stelde voor een gezicht op den Broeken in dei* winter. DUITSCH STOOMSCHIP GESTRAND. Gisterenavond is ten Noorden van Eg- mond aan Zee een Duitsch Hulpschip ge strand. Het schip dat uit Eimlen afkom stig is en den naam draagt .„Heinrich Brons" is vastgeloopen op de z.g. eerste bank en zal bij laag water droog komen te zitten. De oorzaak van deze stranding is aan mist te wijten. Daar de zee kaliq, was bestoud er voor de bemanning geen gevaar.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 17