Steenen Bedkruiken Visscherij Marineberichter» Reclame-dag Alle soorten vindt U bij ons in zeer HOOGE temperatuur ge bakken COR KRIGÊE, Tel. 399 Van Galenstraat 71 't Is vandaag weer elf November, 't feest van den heiligen Martien Aldoor kun je vele kindren in de donkre straten zien. Met hun lichtjes heel voorzichtig loopen zij de huizen af, zingen weltemoe en vroolijk, onbevreesd voor hondgeblaf. 't Moet wel voor die lichtjes-dragers een geduldig Werkje zijn: want die uitgeprikte molens schittren artistiek en fijn. Zie, die huizen, schepen, treinen in de dóozen uitgehouwd. Al die kleuren flikkeren vroolijk, weelderig als vlammend goud. BLOEM 1STEN VEREEN IG ING DEN HELDER EN OMSTREKEN. En als altijd klinkt het liedje: „daar komt Sinte Maarten aan, en de zieke hoort het zwijgend, in zijn oogen blinkt een traan. OPENBARE VERGADERING VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL. In »Casino« werd gisteravond door het ♦Verbond voor Nationaal Herstel* een openbare vergadering gehouden, waarvan gezegd kan worden, dat zij met een druk bezoek vereerd werd. Opening. Te 8.20 uur sprak de heer A.Uithol, voorzitter van de afd. hier ter plaatse, het welkomstwoord uit, waaraan bjj toevoegde, dat geen wanordelijkheden of onregel matigheden geduld zouden worden. Spr. vertelde, dat de afdeeling van eenige tien tallen uitgebreid was tot één van honderd tallen, terwijl de nationale gedachte ook bij de andere partijen, dus tegenstanders, veld won. Het doel van de vergadering is: meer bekendheid geven aan de werkzaam heden van het Verbond. Deze inleiding werd besloten met een oproep 0111 zich aan te sluiten bij het Ver bond om te geraken tot een partijloozen, nationaien staat. „Moeder", klinkt zijn blijde jubel, „moeder, 'k denk er nu weer aan hoe ik vroeger op Sint Maarten met zoo'n lichtje was gegaan1" Hijgend valt hij in het kussen, weer ontroofd van al zijn kracht Om hem henen valt de stilte, nadert weer de donkre nacht.... Moe geeft aan de kindren centen, lachend zijn ze en tevreen; vroolijk gaan ze dan weer verder jeugd en kindren zijn toch één. Ginder houdt een flinke jongen 't kleine lampje voor zich uit; regelmatig glanst en glimt het door de dikke voordeurruit. Op de bel drukt hij zijn vingtr, krachtig, welbewust en fier, en een juffrouw komt naar voren, opent 't raampje op een kier. Rede van mr. dr. H. H. A. van Gvbland Oosterhoff. „Jochie, je moet beter zingen, maar enfin hier is een cent." Tot besluit hoort hij haar zeggen „nu, tot weerziens, lieve vent!" Deze spreker begon met te wijzen op het egoisme, waarmede in dezen tijd, per sonen, partijen en economisch leven be hept zijn. Jongeren komen in opstand tegen hun ouders, omdat de ouders zelf het verkeerde voorbeeld geven. De banden van plicht worden bijna niet meer ge voeld (echtscheidingen). Het egoisme in de groote partijen, demonstreert spr. met te noemen een kapitaal van 7 milüoen gulden, waarvan er 5milüoen aan de vakbonzen vallen. Het egoisme in het economisch levenieder zorgt voor zich zelf en God voor ons allen, ook dat wil het Verbond bestrijden. Er ontstaat een nieuwe geest,een nieuwe geest, die ons allen bindt. Samen moeten we door de moeilijkheden komen. Stuk voor stuk moeten allen offers brengen, wil de tijd beter worden. Weg met de partijen en klassenstrijd. De partijen trachten zich te handhaven, zij nemen wel de woorden en de mechaniek van de nationale gedachte, maar niet den geest over, omdat hunne machthebbers aan de Staatsruif willen blijven zitten. Partijen, die vroeger elkaar bestreden, strijden nu gezamenlijk tegen Nationaal Herstel. De liberalen vloeien over van nationalisme, omdat die wind momenteel waait en zij hun vlag mee laten waaien. Het verbond heeft een request bij de regeering inge diend waarin verzocht werd de S.D.A.P. te verbieden, omdat deze de nationale waarde van het Nederlandsche volk stuk maakt. Ook met de Communisten zal het Verbond nooit vrede kunnen hebben. Toch zijn er verschijnselen bij de S.D.A.P. die er op wijzen, dat men leert inzien. Hare pers erkent, dat het Oranje huis het middelpunt van den staat is. De S.D A.P. ondermijnt evenwel het gezag en het gezinsleven. Spr. wil de rijkseen- heids-gedachte. Wat zal er van Indië worden alsde Nederlandersdaar weggaan? Een strijd van allen tegen allen, een groote chaos. Japan zal zich er meester van maken en er haar heerschappij uitoefenen. De loonen wil men hier te lande hoog houden en aan den anderen kant toch inkomsten van 400 a 500 miljoen gulden vergooien. Men redeneert weg met de weermacht, terwijl Albarda toch zegt: we moeten ons gewapend houden tegen Hitier. De weermacht in Indië moet versterkt worden, daarbij denkt spr. aan het Japan- sche gevaar. Ook den klassenstrijd begint de S.D.A.P. langzamerhand te verwerpen. Spr. hoort dus verheugende klanken, maar hij houdt die voor een In den nood is men één, zoo zegt hij, maar zijn de betere tijden er, dan komt ook de splitsing. Daarom heeft deze crisis, die een paar jaar duurt, nog een gunstigen invloed, omdat de individuen geestelijk bekeerd worden. De eenheid zal overwinnen. Een volk, dat één geheel is, kan pas nuttig effect bereiken. Egoïsme en solidariteit. Met dit onderwerp kwam vervolgens de heer R. J. Gelder. Spr. voert ons terug naar het begin van de vorige eeuw, toen de liberalen machtig waren met hun tal- looze fouten. Als reactie daarop kwam het Marxisme, dat echter alle fouten over nam in plaats van ze weg te laten. Het Marxisme had de fout, dat het alleen materialistisch was, terwijl het onzicht bare, maar^ daarom evengoed onmisbare eigenschappen als: eerbied, trouw, waar deering. enz. over het hoofd zag. Kapitalisme, uitbuiting en machtsmis bruik zijn de krachttermen, waarmede de sociaal-democraten hun tegenstanders bestrijden. Spr. vertelt hoe de roode vak organisaties zelf groote kapitalen hebben WAARSCHUWINGEN HR. MS. „HERTOG HENDRIK". Hr. Ms. Hertog Hendrik, onder bevel van kap. C. ter Poorten, bevond zich Woensdagmiddag 12 uur ter hoogte van Kaap St. Vincent. De marine-officier-vlieger der marine E. Bakker is overgegaan in dienst van de K.N.I.L.M. teneinde te worden opgeleid tot verkeersvlieger. Kap. der mariniers W. A. J. Roelofsen van de afdeeling van het korps mariniers te Rot terdam, is gedetacheerd bij de hoogere krijgs school te 's-Gravenhage tot het volgen van een theoretischen cursus. In verschillende in het land verschij nende dagbladen komen advertenties voor van den volgenden inhoud: „Te koop: nieuwe bonte katoenen lappen, 80 et. per kg of 5 ct. per el. Zending rembours, Ncordhoek-Hegtstraat 78, Lonneker". Deze advertentie wordt geplaatst door een zekeren Gritter. wonende te Lonne ker. Wanneer een bestelling wordt gedaan, ontvangen de bestellers na eenige dagen een pak, inhoudende pl.m. 1 kg oude, waardelooze lappen. De burgemeester van Lonneker waar schuwt tegen de praktijken van bedoel den Gritter. De ^Hoofdcommissaris van Politie te Amsterdam geeft belanghebbenden in overweging inlichtingen in te winnen bij zijn administratie alvorens in relatie te treden met Petrus Hermanus Velsen, ge boren te Dongen 5 Febr. 1875, wonende te Amsterdam, Karei du Jardinstraat 64, bel-étage, die onder den naam „Centraal Bemiddelingsbureau voor Hypotheken, Assurantiën", hypotheekgelden aanbiedt. HOLL. NOORDERKWARTIER. DE VERKIEZINGEN VOOR HET HOOGHEEMRAADSCHAP. Van het comité uit de 5 politieke par tijen ontvingen wij een uitvoerig com muniqué, dat geen nieuwe gezichtspun ten opent, voor het grootste gedeelte een herhaling is van een reeds gepubli ceerd communiqué en een poging inhoudt om op de algemeene kiesvereeniging het odium te leggen van de verantwoorde lijkheid voor de dure verkiezing. Voorts wordt betoogd, dat niet de poli tieke partijen maar de algemeene kies vereeniging, aangeduid met de heeren die van «politieke smetten* op dit ge bied vrij zeggen te staan er de politiek bijhalen. De politieke partijen, zoo heet het ver der, gaan van het principe uit recht te geven aan iedere groep op evenredige vertegenwoordiging en komen daarom uit met een lijst van 24 candidaten, die niet naar het Hoogheemraadschap wor den gezonden om de politiek van hun partij daar tot gelding te brengen. Ten aanzien van de kritiek van de algemeene kiesvereeniging op de dure wegenpolitiek van het Hoogheemraad schap wordt opgemerkt, dat ook de zit ting hebbende vertegenwoordigers van de algemeene kiesvereeniging hun stem daaraan gaven. Na te hebben betoogd, dat de candi daten van de gezamenlijke lijst der R.K. V.D., A.R., V.B., C.H. en S.D.A.P., par tijen die in de Provinciale Staten ver laging van lasten kunnen geven, de beste waarborgen bieden, eindigt het artikel met een opwekking op deze candidaten te stemmen. (Wegens plaatsgebrek bekort.) NIEUWE PETROLEUMWAGEN. Dezer dagen kwam de firma Bethle- hem, Langestraat, ons met trots haar nieuwen wagen toonen, waarmede thans petroleum gevent wordt. De wagen is speciaal voor het doel vervaardigd, en zeer practisch ingericht. In het midden zijn een paar groote tanks, terwijl daar omheen ruimte is voor de bussen. De wagen is ontworpen door den heer H. van Stein, carosseriebouwer, Achter-Bin nenhaven en had terecht veel bekijks. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het postkantoor Den Helder en zijn bijkantoor over de maand October 1933. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbank boekjes ingelegd f 75.513.19 en terug betaald f 101.940.62 derhalve minder inge legd dan terugbetaald f 26.247.43. Het aan tal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 47. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op Staatsschuldboekjes ingeschreven een nominaal bedrag van f en afgeschreven f 2900. Der halve minder in-dan afgeschreven f 2900. Het aantal nieuw uitgegeven Staats schuldboekjes bedroeg 0. Profiteert li ook van onze

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 18