Het leven van Maarten Luther dit vroeger zoo onveilige land niet over bodig was. Manchester moet den koning op zijn kroningsdag jen paar handschoenen zenden en een ambtenaar, die zijn rech terarm moet ondersteunen, wanneer deze moe wordt van het dragen van den scepter. In het koninklijk paleis bestaan de meest vreemdsoortige ambten, waarvan er eerst de laatste jaren uit bezuini- gingsoverwegingen een aantal zijn af geschrapt, omdat zü al te hooge eischen stelden aan het particuliere inkomen van den koning. Zoo had men tot voor korten tijd een bierproever, een mui zenvanger, enz. Vele dergelijke ambten bestaan ech ter nog steeds, omdat zij door leden van dj hofhouding worden waargenomen en dus geen extra-onkosten veroorza ken, dan wel omdat het eerebaantjes zijn, die aan bepaalde adellijke titels verbonden zijn. Een adellijke opper-schoor- steenveger! Shocking! Lord Portman moet er b.v. voor zor gen, dat de schoorsteenen in het ko ninklijk paleis worden schoongehouden. Lord Mowbray is er verantwoordelijk voor, dat het lijfgoed van den koning op de juiste wijze behandeld wordt en Lord Hotham moet zelfs eigenhandig voor de koninklijke tafel wafels bak ken. Ix>rd Shirefield moet toezicht hou den op den .wijnkelder en Lord Ruthyn op het schoonhouden van diè plaats, waar zelfs een koning alléén heengaat! Waardeering voor vroeger eeuwen. Er bestaat vermoedelijk geen tweede volk op aarde, dat zóó sterk vasthoudt aan oude en zelfs verouderde zeden en gebruiken als het Engelsche. Al zullen wij om ce vreemdste ervan moeten la chen, toch spreekt er uit déze eigen schap waardeering voor de geschiede nis en de romantiek van lang vervlogen eeuwen. Vierhonderdvijftig Jaar ge leden zag hij het levenslicht. door Dr. H. WESTERMANN. De strijd der Middeleeuwen tusschen wereldlijke en kerkelijke vorsten was in het voordeel der kerkvorsten be slist. De kerk trachtte toen haar pas verworven macht steeds hechter te doen worden. Noodzakelijk was het, dat een Concilie eenheid en orde schiep, waarop te Constanz een eerste poging in die richting werd gedaan. Johannes Huss moest zijn kettersche leerstellingen met den dood door ver branding bekoopen. Maar het marte- Portret van Maarten Luther. laarschap van Huss, nu weer bekeken uit Protestantsch oogpunt, wekte ver zet op. Een vaste hand en een schep pende geest was noodig om dit verzet te leiden en met succes te bekronen. Dat is, naar onze meening, de histori sche achtergrond, waartegen het beeld van dr. Luther dient gezien te worden. Den lOden November 1483 te Eis- leben geboren, was het ventje een harde jeugd beschoren. Zijn ouders en grootouders waren vrije heeren, zooals de naam toentertijd luidde, maar wil den den jongen een andere opleiding geven, zoodat de zoon eerst naar Maag denburg in 1497, later naar Eismach in 1499, op school werd teruggestuurd. Geld van thuis kwam slechts spora disch in zijn bezit. De knaap moest dus met zingen en met bedelen zoo'n v>v.->mrw^ScT*"""'T"™" "1 ui,-#- 'f&i g 'tz-v-v**ixfc-P t* i h *"h Het handschrift. beetje aan den kost zien te komen. Maar zijn leven neemt een wending, wan neer een zekere mevrouw Ursula Cotta hem in haar woning opneemt, waar hij een tweede tehuis vindt. Zij ontdekt ook de groole begaafd heid van den jongen man en in 1501 gaat hij op de hoogeschool te Erfurt College loopen in de reohtsweten- schappen, volgens de uitdrukkelijke wensch van zijn vader. Het volgend jaar doet hij reeds candidaats-examen in 1505, op één-en-twintigjarigen leef,- tijd promoveert hij tot dokter in de rechtsgeleerdheid. Dan komt er weer een wending in Luther's leven, want op den 2en Juli 1505, tijdens een hevig onweer, krijgt Luther, gelijk hij het zelf noemt, een teeken des hemels, zoodat hij veer tien dagen later zijn intrek neemt in het Augustinus-klooster te Erfurt, daar voor geestelijke wordt opgeleid, en den 2en Mei 1507, pas 23 jaar oud, de pries terwijding ontving. De prior van het klooster wist welk een kundig man dr. Maarten Luther was en toen in 1508 de nieuwe Universiteit te Wittenberg werd geopend, kreeg Luther daar een leerstoel als professor, nog voor het voltooien van zijn vijf-en-twintigst£ levensjaar. Na te Erfurt zelf verder in theologie te hebben gestudeerd, een reis naar Rome te hebben gemaakt, promoveert hij in 1512 tot doctor in de Godgeleerd heid. Het optreden van Tetzel, die overal aflaatbrieven, welke van alle zonden bevrijden, te koop aanbood, was oor zaak, dat dr. Maarten Luther den len November 1517 aan de hoofddeur van de slotkerk te Wittenberg zijn be roemde 95 stellingen aansloeg. Het opzien was algemeen en veer tien dagen later had geheel Europa van die stellingen kennis genomen, wat voor dien tijd vrij gauw mag hee- ten. De Roomsch-Katholieke Kerk aarzel de geen oogenblik den strijd tegen Luther op te nemen. Rome verklaarde hem tot ketter. Den 26sten April 1518 verdedigde hij zich te Heidelberg, in Augustus van dat jaar werd hij naar Rome ontboden. Maar inplaats van naar Rome te gaan, stelde Luther een onderhoud voor met den Pauselijken Legaat, hetgeen den 13den en löden October 1518 te Augsburg plaats vond. Natuurlijk bleef dit onderhoud zon der eenig feitelijk resultaat, beide par tijen zullen ook wel niets anders heb ben verwacht. In het jaar 1519 vond toen weder een bespreking plaats, dit maal te Alteburg tusschen den Pause lijken Kamerheer, Vo* Miltitz, en Luther. Later volgde een belangrijk geestelijke beraadslaging te Leipzig, waar Luther de stelling verdedigde, dat ook een Pauselijk Concilie zich kan vergissen. Dat deed de maat overloopen, de verwijdering was te groot geworden, dan dat nog een latere toenadering mo gelijk zou wezen. Den 15den Juni 1520 kreeg dr. Maarten Luther den Pause lijken Banbul uitgereikt. De breuk was volledig en onherstel baar! Roma Locuta, causa finita! Rome had gesproken en de zaak was daarmede eens en voor altijd afge daan. Het Pauselijke Recht had zijn loop gehad, dr. Maarten Luther was uit de Moederkerk uitgebannen, voor Luther restte niets meer dan de stichting van een nieuwe kerk! Dit jaar, 1520 bracht een nieuwe wen ding in Luther's veelbewogen leven. Een overstelpende massa geschriften stort de geleerde te Wittemberg over de toenmalige beschaafde wereld uit. Overal nam men kennis van zijn door Rome aangevochten en afgekeurde stellingen. In het jaar 1521 moest Luther te Worms voor den Keizer en tegenover het Rijk verantwoording af leggen. Tweemaal werd hij gedaagd voor den toenmaligen Rijksdag, steeds weigert hij standvastig iets -te herroe- pen. Den 26sten April 1521 verlaat hij Worms en is plotseling uit het oog van de wereld verdwenen. Wat was er ge beurd? In overleg met den Keurvorst van Saksen, Frederik den Wijzen, had dr. M. Luther zich door gemaskerde rui ters laten overvallen, na zijn vertrek uit Worms. Deze ruiters brachten hun gewillig slachtoffer naar de Wartburg, waar hij als „Jonkheer Jörg tot begin Maart van het jaar 1522 leefde. Het vonnis van den Rijksdag, den 25sten Mei 1521 over hem uitgesproken, be reikt hem niet hier, daar geen mensch weet, waar Luther zich eigenlijk be vindt. Het is op Wartburg, dat Luther den rustigen meest productieven tijd van zijn leven slijt. Weer overstelpt hij de wereld met geschriften. In December 1521 begint hij den bijbel te vertalen. Daardoor komt het Heilige Boek ook in het bereik en onder het oog van hen, die de oude talen niet kennen. De toenmalige wereld bereidde zich op een geestelijke omwenteling voor, die in Februari 1522 tot de beeldenstor men voerde. Gekant tegen iedere revolutionnaire daad, beseffende, dat de wereld hem voor de beeldenstorm aansprakelijk zal stellen, geen oogenblik voor de conse quenties terug deinzende en zich alge heel van zijn verantwoordelijkheid be wust, verlaat hij de veilige Wartburg. Staande op den kansel te Wittenburg bezweert hij de menschen zich niet te buiten te gaan aan beeldenstormen. Hij slaagt er metterdaad in, den op stand meester te worden, maar dit ver vreemdt hem weer van zijn vroegere, meer radicale vrienden, die alles op alles willen zetten. In het jaar 1522 is zijn vertaling in het Duitsch van het Nieuwe Testament gereed gekomen, in het jaar 1524 ver schijnt het eerste Gezangenboek, even eens in het Duitsch, eindelijk ln het jaar 1534 is ook de vertaling van het Oude TVstament verschenen. Reeds in 1525 had dr. M. Luther de monnikspij afgelegd. Het volgend jaar huwt hij met een vroegere non, Katharin» von Bora. Lut her kansel in de slotkerk te Wittenberg. Tijdens zijn huwelijk schrijft Luther de KW t-Hn de.K1«ilie Katechismus. ln 1530 tijdens de bijeenkomst van den iaarfil Au£?bur* bHikon de afge vaardigden reeds verdeeld in twee groepen een partij is de R^mS Katholieke Kerk trouw gebleven de andere partij is tot de Nieuwe Kerk - laten we zeggen de Lutl.ersche Kerk 1 bestond die naam toentertijd nog met overgegaan. K Wegens het tegen hem uitgesproken vonnis van den Rijksdag van den <>6ei Mei 1521 kon Luther niet persoonlij! op den Rijksdag verschijnen, dool volgt hij van de vesting Konurg Uj, de beraadslagingen te Augsburg. Teruggekeerd te Wittenberg weigert hij te verschijnen op een nieuw pauJ lijk Concilie, onvermoeid blijft hij Van Wittenberg uit de strijd tegen konie voeren - - u -• -''uui Icjj Luther op den I8den Februari 154^ wordt zijn stoffelijk overschot naar Wittenberg overgebracht en daar jn de Slotkerk bijgezet. Boven zijn graf staat wakend Luther's reusachtig standbeeld. Aan wie behoort dit meer. waarde heer? Aan de gemeente! Zool dus dan zou het een overtre ding zijn als ik daarin ging vischvan- gen! Een overtreding? Weineen! Hel zou een wonder zijn! („Vart Hem"). HIER OP DEZEN RONDEN BOL Met zoo weinig mog lijk handen Penen, spuiten, trekken, branden. Enkele menschen. automaten. Houden wacht bi] d'apparaten. Went len handles, drukken knoppen. Laten draaien, laten stoppen. En producten, droog en nat. Grof en fijn en ruw en glad. Zijn gereed voor hunne rol. Hier op dezen ronden bot Lossen, laden, laden, lossen. Kisten, manden. Besschen. bossen. Gaan door hijschen en door vieren Met door stoom gedreven lieren. Langs de banen, door de knijpers. In de zuigers, en de grijpers. En producten, droog en nat. Grof en fijn en ruw en glad. Zijn gestuwd, gaan straks op hol. Hier op dezen ronden bol. De machines draaien, kreunen Puffen, paffen, knarsen, steun. Spuwen witte en zwarte wolken. Maken schuim en waterkolken Over zeeën, land. kanalen Stoom, siréne, fluitsignalen. En producten, droog en nat. Grof en fijn en ruw en glad. Gaan met snelheid, bijna dol. Hier op dezen ronden bol. Uitvinders, die blijven denken. Peinzen, denken, geven wenken. Hoe de snelheid op te voeren, Meer machines, met meer toeren. Die meer kunnen presenteeren. Sneller, sneller produceeren. Waar de bijbel voor verklaarde, Dat zij hierheen zijn gezonden. ..Arbeid adelt" is al verleerd. Oud en jong en lui en rap Loopt nu doelloos zonder lol Zijn te veel, het wordt te vol En een leger, dom en knap. Grof en fijn en ruw en glad, Hier op dezen renden t>oi. Om te werken voor hun monden. Zien hun arbeid gemechaniseerd. Heel veel menschen hier op aarde. En producten, droog en nat. Hier op dezen ronden bol. Walboo». Er is ©en nieuw soort golfbal uité6 vonden, die nog 16 minuten na a SIqC AAH 7ADtvinn ri rtnliii/I (VOoft. ZO^^* de slag een zoemend geluid geeft, z°° hal gemakkelijk gevonden kan w den. Nu ontbreken nog de 70eiaae. de boordeknoopjes om volmaakt lukkig te zijn op dit ondermaanse!»*"

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 20