wilt lozen? J. DUNSELMAN, J. J. H. KOOPMAN DERDE BLAD MELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG II NOVFMBER 1033 2-pers. Malton Dekens betalingen in duitsciiland met laag genoteerde marken. Een fantastisch oplichter. Het bloembollenbedrijf. De muiterij op „De Zeven Provinciën. glNENCD De juweelendiefstal te 's-Gravenhage. Het ongeval in den Wieringer meerpolder. 69 cent Keizerstraat 2£ BONTHUBS Het adres voor aparte Bontkragen Weststraat 14 Dit is de tweede keer, dat een dergelijk ongeval met het vervoer per pontje slacht offers eischt. Wij vestigen er de aandacht op, dat het vervoer der arbeiders over de pontjes aan voorschriften ten aanzien van het aantal personen is gebonden. Deze voorschriften worden echter niet steeds opgevolgd. Het vervoer met deze wrakke transportmiddelen is echter niet steeds noodzakelijk, doch geeft een aan merkelijke tijdsbesparing op de vaak zeer lange afstanden, welke in den polder moeten worden afgelegd. Eeu man met internationale be trekkingen. Te Rotterdam ont dekt, thans voortvluchtig. Gedurende geruimen tijd heeft te Rot terdam een avonturier vertoefd, die eenige personen aldaar heeft opgelicht, om daar na spoorloos te verdwijnen. De politie zoekt hem thans. Deze nog jonge man heeft reeds een zeer avontuurlijk leven achter den rug. Op 16-jarigen leeftijd, toen het bestaan van spoeljongen in een hotel te Rotterdam hem begon te vervelen, stak hij den groo- ten vijver over om in Amerika zijn geluk te beproeven. Gedurende verscheidene jaren hoorde men niets van den jongen man. Plotseling echter dook hij weer te Rotterdam op, nl. in Dec. 1932. Hij ging naar het hotel, waar hij vroeger de borden had gespoeld, en vervoegde zich bij den eigenaar. Deze herkende den vroegeren bediende, die nu was opgegroeid en als een heer gekleed ging, niet. Geen wonder, want de tegen woordige eigenaar is de zoon van den hotelhouder uit den tijd van den borden- spoeler. De bezoeker vertelde van zijn leven in Amerika en nam zijn intrek in het hotel, waar hij meer als familielid dan als gast werd behandeld. Uit de verhalen over zijn leven in de V. S. zou moeten blijken, dat hij tijdens de Olympische Spelen correspondent was geweest van de „Holland Daily News", te weten het niet meer bestaande „Nieuws van den Dag" te Amsterdam. Gedurende korten tijd heeft de man zijn verblijf te Rotterdam onderbroken. Hij moest naar Griekenland om te onder handelen met den Amerikaanschen bankier Insull, die sedert geruimen tijd daar te lande woont, omdat de justitie in Amerika hem zoekt. Hij kwam na eenige weken terug in het zelfde hotel te Rotterdam. Op een Zater dagavond noodigde hij de echtgenoote van den hotelhouder en twee van haar familie leden uit om met hem een bioscoop te be zoeken. Dit gebeurde. Men had een tijd lang in het theater gezeten, toen de gast heer voorgaf even te moeten telefoneeren. Hij verwijderde zich en bleef abnormaal lang weg. Na een kwartier ongeveer kreeg de vrouw van den hotelhouder argwaan. Zij ging informeeren en vernam toen, dat de man in het geheel niet getelefoneerd had. Hij had zijn jas en hoed gevraagd aan de garderobe en was weggegaan. De vrouw stelde zich onmiddellijk in verbinding met haar man. Die kwam toen tot de ontdekking, dat de bagage van den bezoeker was weggehaald. Tevens waren verdwenen een bedrag van ongeveer f 1000, toebehoorende aan den hotelhou der, benevens een draagbare schrijf machine van een Duitschen gast, en eenige kleeren en sieraden. De man was spoorloos verdwenen. De politie werd met den gang van za ken op de hoogte gebracht. Deze ontdekte, dat de bezoeker bevriend was geweest met een bewoner van de Asterstraat, dien hij in New York had leeren kennen. Men vond te zijnen huize drie koffers van den gezochte. Sommige voorwerpen die her kend werden, zijn in beslag genomen. Op de koffers zaten etiquetten van hotels te Rome, New York en Parijs. In de kof fers vond men o.m. boeken en foto's van filmacteurs en actrices, voorzien van authentieke handteekeningen. Daar wa ren er bij van Jeannette MacDonald, Charlie Chaplin, Harold Lloyd, Claudette Colbert e.a. Ook vond men boeken met opdrachten aan den bezitter, ondertee kent o.m. door gouverneurs van Ameri- kaansche staten en andere autoriteiten. De man is te Dokkum, geboren heeft zich uitgegeven voor Bernard Putman of Harold Putman te Chicago, en ook wel voor Jacob Jansma te Chicago. Het is gebleken, dat de man nooit cor respondent van eenig Nederlandsch Dag blad is geweest. Hij had zijn perspenning van de politie te Los Angelos voor de Olympische Spelen op volkomen regel matige wijze verkregen. Hoe groot het vertrouwen in hem te Los Angelos was, blijkt wel uit het feit, dat hij een tijd lang chef is geweest van een battaljon brandweerlieden. Putman is op een valsche pas naar Ne derland gekomen, toen Josef von Stern berg, de gewezen regisseur van Mariene Dietrich, te Amsterdam vertoefde was Putman daar ook. De politie, die toen reeds achterdocht begon te krijgen, lette nauwkeurig op den man toen eenigen tijd daarna Jeanette MacDonald in Nederlands hoofdstad kwam. Zij toonde haar een foto van den man. De filmactrice herkende in hem den Nederlandschen journalist, wien zij een foto met handteekening had geschonken. Putman echter had dit blijkbaar voorzien; hij vertoonde zich tijdens dat bezoek niet te Amsterdam. Men heeft thans ook gevonden het z.g. Gulden Boek van Putman. Daarna heeft de zaakgelastigde van Nederland te Washington een opdracht geschreven „aan hem, die door zijn aanwezigheid de Nederlandsche journalistiek heeft helpen hooghouden." Dan is er nog een boek, dat Putman heeft getiteld „Seels of Peace". Het be- lu veroaau mei ue veie vragen omtrent de wtizo waarop betalingen in Duitsciiland met laag genoteerde Marken kunnen ge achteden, heeft de Rotterdamsche Bank- vereenigiug N.V., Kanaalweg, alhier, een overzicht samengesteld. Daarin wordt be handeld; A. Betaling van schulden in het al gemeen, B. Ondersteuningen, C. Verblijfkosten van tijdelijk in Duitsciiland woonachtige personen D. Reis- en verblijfkosten, E. Aankoop van Effecten, E. Aankoop van huizen, landerijen, etc., G. Verleenen van gedekte en onge dekte credigten, hypotheken, etc., II. Transito-vervoer, J. Betaling van goederen, en verder: K. Gebruik van geblokkeerd tegoed voor eigen rekening, L. Verkoop van geblokkeerd tegoed, M. Stortingen bij de Konversions- Kasse. Speciaal vestigt de Eank er de aandacht op, dat van deze Marken gebruik kan wor den gemaakt door een ieder, die zijn vaste woonplaats buiten Duitsciiland heeft, dus ook door personen van Duitsche nationali teit. die in Vaderland woonachtig zijn. De betreffende circulaire is voor belang hebbenden aan het kantoor der Rotterd. Bankvereen., Kanaalweg. verkrijgbaar. INOtROAAO NEDERLANDSCH FABRIKAAT Geen verschaffing van persoon lijke credleten van overheidswege. Dezer dagen heeft de minister van oec. zaken een deputatie ontvangen, bestaan de uit de heeren Ernst H. Krelage (Alg. Ver. voor bloembollencultuur), T. M. H. van Waveren (Bond van bloembollenhan delaren), S. Schoneveld (Hollandsch bloembollenkweekers genootschap), W. A. Lefeber (R.K. Diocesane Land- en Tuinbouw), P. van der Nouland (Bond van Zuid-Hollandsche kleine kweekers), W. Vennik (Netrale Bond van boeren, land en tuinbouwers). Nadat den minister een adres was over handigd. werd het door den heer Krelage toegelicht, die daarbij deed uitkomen, dat het de vrucht is van de samenwerking van zes besturen, terwijl in het voorjaar de meeningen niet zoo eenstemmig waren. Ten aanzien van het verzoek om per soonlijke credieten te verleenen op den grondslag van het ingeleverde leverbaar, informeerde de minister naar de mogelijk heid van een garantie dezer credieten door de organisaties. Geantwoord werd, dat deze daartoe niet in staat zouden zijn. Wellicht zou, indien de garantie gezamenlijk gedragen werd door rijk, provincie en gemeenten, ook het bloembollenbedrijf in zijn geheel voor een bescheiden percentage daarin betrokken kunnen worden. De minister gaf echter geen hoop. dat aan het verzoek om cre- dietverschaffing zou kunnen worden vol daan. aan de reddingmiddelen te besteden. Ook thans stranden er schepen als zware stor men onze kust teisteren en trotseeren red dingbooten de woedende zee om nieu- schenlevens te redden. Gaarne willen wij langs dezen weg de aandacht vestigen op het noodzakelijke en menschlievende werk der N.Z.H.R.M. Misschien kan het bovenstaande en wat elders is geplaatst sommige onzer lezers inspireeren tot een bijdrage of tot ver hooging van wat reeds gegeven wordt. FRAUDE DOOR OFFICIER. Het A. I. D. kondigt aan, dat de Krijgs raad te Tjimahi een zaak zal behandelen tegen den Javaanschen tweeden luite nant der infanterie S., die fraude zou hebben gepleegd ten bedrage van f40üè f 500 ten nadeele van het Inlandsch Spaar en Begrafenisfonds te Moeara Tebo. Het bedrag is gesuppleerd door de Offlciers- vereeniging. DE BURGEMEESTER VAN ALKMAAR I EEMT ONTSLAG. Naar wü vernemen, heeft mr. W. C. Weudelaar met ingang van 15 Januari eervol o> ,iag gevraagd als burgemeester der gemeente Alkmaar. Nog eenige blzondcrheden over de berechting. In het »Soerabaiasch Handelsblad* van 31 October, dat w(j gisteren per luchtpost ontvingen, vinden we nog de volgende bizonderheden over den eersten dag van het muiterij-proces: Muiters in hinderlaag. Enkele gedeelten worden voorgelezen uit de verklaring van luitenant ter zee Van Boven, die o.m. mededeelt, dat het hem bekend was, dat vooruit twee rijen gewapende schepelingen in hinderlaag waren opgesteld en dus de beschikking hadden over de daar liggende hand granaten. Bevel om te schieten cp officieren. Thans wordt aan beklaagden gevraagd of zjj nog iets te veranderen of te vragen hebben na hetgeen zij zelf hebben ver klaard tijdens hun verhoor. Dit blijkt met bijna niemand het geval te zjjnslechts enkelen wenschen kleine wijzigingen aan te brengen. Ten aanzien van Ramelan wordt door den verdediger Van 't Hof medegedeeld, dat deze beklaagde zijn eerste verweer inzake de hem ten laste gelegde poging tot doodslag (hij lieeft n.1. op naar het tentdek snellende officieren geschoten) als gelogen heeft gekwalificeerd. In dit eerste verweer staat, dat het ge weer van beklaagde bij ongeluk zou zijn afgegaan, doch dit is verzinsel van be klaagde geweest; de ware toedracht is, dat Paradja hem heeft gelast op de offi cieren te schieten en uit angst voor Paradja, heeft hij toen zijn geweer afge schoten; hij heeft echter opzettelijk in de lucht geschoten, teneinde niemand te raken. De President: »Wat heeft Paradja ge zegd?» Ramelan: »AIs je niet schiet, zal ik je zelf neerschieten*. Lt. Bozuwa: »Had je het geweer in den aanslag, toen je schoot Ramelan. »Neen«. Het bovenstaande slaat op het Ramelan ten laste gelegde feit, dat hij, toen uit de richting van het achterschip een aantal officieren naderden, met de bedoeling zich naar voren of naar de brug te be geven, een scherp schot uit zijn geweer beeft gelost in de richting van bovenge noemde officieren, met het oogmerk een of meer van deze meerderen in rang van het leven te berooven, althans zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. Voor de commissie heeft Ramelan dit niet direct verklaard, omdat hij bang was, dat men direct zou aannemen, dat hij op zet had gehad een der officieren te dooden. Drie arrestaties. Met betrekking tot de inbraak, die in den nacht van 30 September op 1 October j.l. is gepleegd in het perceel Zoutman- straat 1 hoek Piet Heinstraat, bij de juwe- liersfirnia J. van Willigen en Zn. en waar bij voor pl. ra. f27.000 aan onderschei dene waarden is gestolen, verneemt de Nw. Rott. Ct., dat de politie te Hamburg de vorige maand drie personen heeft aangehouden, nl. J. O., H. K. en II. R. Genoemde J. O. had in het begin var. October te Hamburg 25 sieraden van de hand gedaan, welke door de politie in beslag werden genomen, daar men ver moedde, dat die sieraden van diefstal afkomstig waren. By onderzoek bleek, dat bedoelde sie raden door .T. O. waren gekocht van laatstgenoemde beide personen, waarop ook deze werden gearresteerd. Van toegezonden foto's der sieraden werden er verschillende door de heeren van Willigen herkend, waarna een van de heeren van W. met een inspecteur der Ilaagsche politie naar Hamburg ging en de sieraden alle als zijn eigendom herkende. Tijdens het onderzoek van de politie te 's-Gravenbage, onmiddellijk na de in braak, werd op de deur van den juwe lierswinkel één vingerafdruk gevonden, die thans is gebleken afkomstig te zijn van den aangehouden H. K. Nader meldt men Alle drie genoemde personen zijn vreemdelingen. K. en R. zijn Duitschers en zij worden, evenals O., die van heling wordt verdacht, te Hamburg in verzekerde bewaring gehouden, in afwachting van het justitieel onderzoek, dat aldaar zal worden behandeld. Zaterdag 11 November. Openbare vergadering, uitgaande van I.A.V.M.: J.V.A.; Kerk en Vrede en Vredeskring Gebouw Juliana-park 8 uur. Feestavo td Speeltuinvereeniging „Den Helder", Casino 8 uur. Uitvoering Amusementsclub „Animo" Musis Sacrum, 8.15 uur. Zondag 12 November. Uitvoering Helders Volkstooneel. opvoe ring „Getrapten"Casino 8 uur. Maandag 13 November. Abonnementsvoorstellingopvoering Eind examen", Casino 8.30 uur. Tooneeluitvoering Maria Congregatie R.K. Volksbond, 8.15 uur. Dinsdag 14 November. Concert Helders Mannenkoor, Casino 8 uur. Propaganda-vergadering Chr. Besturenr bond Mil. Tehuis. Kanaalweg 8 uur. Woensdag 15 November. Concert Muziekvereeniging „Winnubst", Casino 8.15 uur. Evangelisatie-avond Ds. Petegrem, van Hilversum, Evangelisatiegebouw, Vijzel straat. Donderdag 23 November. Liefdadigheidsvoorstelling ten bate van de foodsche Duitsche vluchtelingen door Isr. Tooneelver. „Onder Ons", Casino 8.15 u. DIENSTNEMING BIJ DE MARINE. Vlot was niet berekend voor vier man. Omtrent het doodeüjk ongeval meteen vlotje in den Wieringermeerpolder deelt »De Telegr.* nog het volgende mede: Een viertal arbeiders, allen in dienst van de directie van den Wieringermeer polder, begaf zich Donderdagochtend per flets naar 't werk op de boerenhoeve, waarin de bedrjjfsboer v. d. Veen is ge vestigd. Nabij de boerderij bevindt zich het vlot, waarvan men gebruik moet maken, ten einde de hoeve te bereiken. De overtocht per vlotje, dat slechts uit een paar bal ken met dwarsplanken bestaat, verkort den tocht per flets aanmerkelijk doch het vervoermiddel is slechts berekend op twee, hoogstens drie man, terwijl heden ochtend vier mannen zich daarop begaven. Tijdens de manoeuvre kantelde het houten vlot, waarbij een der arbeiders zich hieraan nog kon vastklampen, terwijl een ander den ketting kon grijpen, waar mede het vlot verhaald wordt. Do beide overigen verdwenen in het drie Meter diepe kanaal. De plaats van het ongeval ligt vrij geïsoleerd, zoodat de hedrijfs- boer, die direct kennis van het ongeval, kreeg, hulp moest halen in Medemblik. De burgemeester van Medemblik, alsmede de rijksveldwachter en een geneesheer uit deze plaats waren circa een uur later ter plaatse, terwijl de veldwachter uit Middenmeer, de heer H. A. Hartigh, die ons een en ander mededeelde, zich even eens daar bevond. Vrijwel onmiddellijk werd een der slachtoffers opgehaald, terwijl het tweede eerst' om tien uur werd gevonden. Men heeft nog getracht de levensgeesten der drenkelingen op te wekken, doch tever geefs. Het slachtoffer De Potter was eerst sinds zes weken in den polder werkzaam. Het lichaam der beide verongelukten werd ondergebracht in de boerderij van den heer Riepma, op den Medemblikker- weg, waar zij werden gekist. Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist DE DERDE TOEPASSING VAN DEN PERSBREIDEL OP EUROPEESCHE DAGBLADEN. Op 24 October j.l. heeft de Indische Cou rant te Soerabaja ©en artikel bevat, waar in o.m. de uitlatingen voorkwamen: „Hondsch brutale sabotage van impera tieve bepalingen" en „©en tartend© uitda ging van de samenleving". In verband met deze zinsnede heeft gis terenmorgen de hoofdredacteur van de Indische Courant, de heer W. Belonj;, niededeeling van den resident ontvangen, dat hierin aanleiding wordt gevonden, om op dat blad de eerste phase van den pers breidel toe te passen, zijnde een waarschu- winK- V Deze zelfde waarschuwing is met be trekking tot ditzelfde artikel gegeven aan het Algemeen Handelsblad te Semarang en het dagblad Midden-Java. (Aneta). Record-verwerking van de ..Dlnteloord". De Coöperatieve suikerfabriek „Dintel- oord" heeft in de afgeloopen week 29.269.000 kilo suikerbieten verwerkt, waarmede het hoogste week-quantura is gehaald, dat óóit bereikt wwerd. Het ligt f imimuLflEKsra

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 9