DIAMANT £CHl Liefde in de Wildernis HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. Wij breien!!! ÏÏ.T.?™ NOOIT WAS ER Bak- en Braadvet No. 7353 EERSTE BLAD 61ste JAARGANG liet Duitsche volk in zijn geheel achter Hitier. - Nu zal het moeten komen tot daden. Kngelsche pers stemmen over de ontwapeningskwestie. - De toena dering van Rusland tot dc Ver. Stalen. Voor fijne smakelijke Vlecschwaren! J J. v.d. Plaat, Spoorstraat 53. FEUILLETON Wat in 1930-31 voor bewapening werd uitgegeven. Na den moord op Nadir Chan. De opheffing van recht banken en kantongerechten. zuiverder en heerlijker bak- en braadvet dan Depot DEN HELDER M. A. GRUNWALD CATZaZn.VAN PEKELA-GRONINGEN COURANT Abonnement per 3 maanden by vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.66; binnen land f 2.-, Neder). Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4ct.; fr.p.p.Cct. Zondagsblad resp 0.50 f 0.70, f O.TO.f 1.Modeblad resp. 1.20, f 1.60, f 1.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Ju. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: -0 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, min. 40 ct.bij niet-contante be taling 15 ct. per regel, min. 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder no.10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. Het Duitsche volk In zijn geheel achter liitler. l)e stemming van Zondag is geen sensatie gewórden. Men wist voor uit, dat het gansche Duitsche rijk achter zijn leider zou staan, al was er natuurlijk wel eenige benieuwdheid laat ons zeggen „nieuwsgierigheid" naar het feit hoeveel kiezers den moed zouden hebben om „neen" te zeggen. In verhou ding tot het geheel is dat niet veel. We zullen hier eenige cijfers noemen, die voor zichzelf spreken. Het aantal stem gerechtigden bedroeg 45.141.954; uitge bracht werden 43.452.613 stemmen, een bewijs, dat er zeer druk gestemd is. Het aantal „ja"-stenunen, dat zyn dus de kie zers die zich achter de regeering scharen en die de politiek van de regeering in alle opzichten goedkeuren, bedroeg 40.601.677 of 95.1 procent der geldige «temmen. Het aantal „neen"-stennnen be droeg 2.100.765, of 4.9 procent der geldige «temmen. Een juist beeld geeft deze stem ming natuurlijk niet van wat er eigenlijk in het Duitsche volk leeft. Het is niet waar dat de 20 millioen stemmen, die bij de vorige verkiezing op socialisten en communisten zijn uitgebracht, nu natio- naal-socialistisch zyn. Tienduizenden heb ben op de huidige regeering gestemd uit vrees, anderen uit wanhoop, weer ande ren uit andere motieven. Doch dit alles neemt niet weg, dat de stemming voor Hitier en de zijnen een succes is, ook tegenover het buitenland. „De Courant" van gisterenmorgen schreef o.m.: Met welke middelen en onder welke omstandigheden deze overwinning ook moge zyn behaald, zij levert het onom- «tootelyk bewijs, dat het Derde Rijk al thans voorloopig, zijn autoriteit heeft heeft gevestigd, op grond waarvan het met nog meer innerlijke overtuiging en met nog meer uiterlijk ólan, dan tot nu lot*, zyn program ten uitvoer zal bren gen. Hitter heeft tot nu toe geluk gehad. I e gelijk met deze uitspraak van het Duit sche volk schijnt zich in de buitenland- «che politiek een zwenking te ontwikke len, welke voor het streven van Duitsch- laud naar rechtsgelijkheid op militair gebied niet ongunstig is en Duitschland zal van die zwenking na dezen verkie- zings-Zondag met meer kans op succes voordeel pogen op wekken Van het grootste belang is het gelukte verkiezingsexperiment echter voor de binnenlandsche politiek der nationaal- socialisten. De partij, welke een legale revolutie maakte, zal thans in overeen- «temining met haar alleenheerschappij op legale wijze een nieuwen Rijksdag kun nen samenstellen, een parlement, hetwelk in ieder opzicht beantwoordt aan het ka rakter van den totalen staat, een volks vertegenwoordiging, welke al haar maat regelen bet stempel der wettelijkheid zal verleenen. Een dergelijke Rijksdag zal geen enkel risico meer opleveren. Zijn functie zal voortaan daarin bpstaan, de nationaal-socialistische politiek te be krachtigen met de theoretische goedkeu ring van het gansche volk. Engelsche persstemmen over de ont wapeningskwestie. De verklaringen te Parijs en Brussel over de vermeende her bewapening van Duitschland, waarover wij vorige week een en ander schreven, worden door Engelsche bladen niet al te ernstig opgenomen. Zoo meldde Reuter uit Londen, dat de bladen er op wijzen, dat de geallieerden eenige jaren na het einde van de militaire contróle in Duitsch land, door de ontruiming van het Rijn land stilzwijgend de bevredigende ver vulling door Duitschland van de ontwa peningsbepalingen van het verdrag van Versailles hebben erkend. De diplomatieke correspondent van de Daily Herald richt zich met kracht tegen de poging om door het ophalen van een oud document een paniek te veroor zaken en daardoor de onderhandelingen, die thans aanstaande zijn, reeds bij voor baat te saboteeren. De rede van MacDonald in de Guid- hall heeft den weg geopend voor nieuwe onderhandelingen en de verklaring van den Duitschen rijkskanselier heeft het zelfde gedaan. Daar de Fransche minister van buiten- landsche zaken, Paul Boncour in zijn Dinsdag gehouden rede eenzelfde hou- wollen Kleeding, Kousen en Sokken, (ook de aller fijnste). Voor nieuw werk zijn wij No. I, ook Voetbalkousen. JAAP SNOR, (hij breit alles best). Zuidstraat 19. (Let op den gelen winkel). vorderingen aan arbitrage van een ge mengde commissie te onderwerpen en om de behandeling van het vraagstuk van de schulden, gemaakt door het bewind van Kerenski uit te stellen, totdat de wereld haar stabiliteit op economisch en monetair gebied heeft teruggekregen. Beide staatslieden zouden tot overeen stemming gekomen zijn over de twee voornaamste punten der onderhandelin gen n.1.: Ie. Dat beide landen zich wederkeerig A'. E. VOROSJILOV. Russisch minister van ooriop. zullen onthouden van propaganda op eikanders gebied; 2e. Dat de diplomatieke betrekkingen zullen worden hervat. De andere belangrijke punten, zooals de oeconomische samenwerking en de eischen met betrekking tot de schulden, zullen later worden onderzocht. Litwinof zou zijn regeering in Moskou hebben geraadpleegd. De kansen voor een onmiddellijke overeenkomst schij nen niet zoo groot te zijn als aanvankelnk werd aangenomen. DupaoWvoordeLrwielegh Naar het Engelsch van OTTWELL BINNS. 6) Miskodp^d 9" Dien naam zeggende, vroeg hij zich af of zijn gesprek met haar misschien door haar bloedverwanten verkeerd was begre- Pen- Toen herinnerde hij zich weer hoe de Indiaan gezegd had: „Het gebeurt op be vel." „Op bevel van wien?" Terwijl hij zich dit afvroeg, dacht hy onwillekeurig aan Gerard Amley en een groote woede steeg in hem op. Zou net mogelijk zijn, dat dieHij dacht die vraag niet ten einde, maar hief zyn ge balde vuist en schudde die in de stilte der wildernis. Er was iets zeer dreigends In zijn geheel e houding, en er viel niet aan te twijfelen, wie volgens hem de oor zaak was van wat er met hem gebeurd was. HOOFDSTUK III. Een meisje zoek. De heer Gerard Amley stond in- de wei buiten de nederzetting en keek glim lachen:! naar den oever der rivier. aar ALBERT SARRAUT, minister-president van Frankrijk. ding heeft aangenomen, moet het toch voor de diplomaten niet moeilijk zijn, de ontwapeningsbesprekingen weder op gang te brengen. De toezegging van Rusland tot de Ver. Staten. De correspondent der New-Yorksche bladen te Washington be richten, dat de groote moeilijkheid van den toestand is, by de onderhandelingen tusschen Roosevelt en Litwinof, een for mule te vinden om den Russischen eisch, dat de Ver. Staten de geldigheid erken nen van hun vordering, voortspruitende uit de Amerikaansche deelneming aan de interventie der geallieerden in Rusland, in overeenstemming te brengen met het Amerikaansche voorstel om dergelijke Hubert Stane's tent geweest was, zag men nu de onafgebroken lyn der wilgen en dat feit scheen hem een groote voldoening te geven. Toen kreeg hy iemand tusschen de wilgen in het oog en dit ziende haastte hy zich er heen. Een oogenblik later trad die persoon tusschen de hoornen te voorschijn en bleef op den rand van het weiland staan en nu zag men, dat ze het Engelsche meisje was, met wie hy den vorigen dag gewan- had. Zonder hem op te merken, keerde het meisje zich om en begaf zich naar het kamp van xle Roodhuiden. Amle/ veran derde ook van richting en liep snel om haar in te halen. Dit gelukte hem vlak hij de tenten en nu nam hy glimlachend zyn hoed af. „Goeden morgen, juffrouw Yardelyl U bent vroeg op!" Helen Yardely lachte even: ,,'t Is onmo gelijk om dat niet te zyn, hier, waar het altijd licht blijft en de vogels den heelen nacht door zingen. Bovendien gaan wy dadelijk na het ontbijt weg van hier." „Ja, dat weet ik. ik go met u mee." „Gaat u met ons mee, mijnheer Amley?" klonk het verwonderd. „Mijn oom heeft er my niets van verteld." „Neen, het werd pas gisterenavond be sloten. Ofschoon er al lang plan toe be stond. Sir James maakt aanteekeningen over zijn rei9 en ik moet die aanvullen. Ik geloof, dat hy van plan is in boekvorm zyn reisindrukken weer te geven!" „Die gii dan schrijven moet, vermoed ik?" lachte het meisje. „Wel", antwoordde de man ook lachend. Tk moet als een soort amanuensis optre den. En ten slotte, ben ik toch in dienst van de maatschappij, waarvan Sir James de leiding heeft." jlet mag waar zijn, dat hy de .ei'ung RUSLAND EN JAPAN. De Russische nota te Tokio overhandigd. De Russische ambassadeur te Tokio, Joerenef, heeft thans den Japanschen mi nister van buitenlandsche zaken de reeds aangekondigde nieuwe nota in zake het vliegen boven Russisch grondgebied over handigd. De Sowjet-regeering dringt aan op een direct onderzoek en eischt een strenge bestraffing der schuldigen. DRIEHONDERDDUIZEND JODEN NAAR TURKIJE? De te Londen domicilie houdende Jood- sche kolonisatie-organisatie, voert op het cp het ocgen' iik onderhandelingen met de Turksche autoriteiten met bet doel machtiging te verkrijgen tot vestiging van 300.000 Joden in Turkije. Ingeval de Turksche overheid dit aantal te groot mocht vinden is men van Joodsche zijde bereid het getal te verlagen tot 100.000, waaronder zich tal van geleerden van naam en kapitaalkrachtige personen be vinden zouden, die bereid zijn hun finan- cieele of wetenschappelijke medewerking aan Turkije te verleenen. Het antwoord der Turksche overheid wordt tegen het einde van November verwacht. Een leerzaam overzicht. Volgens een berekening van het Insti tuut voor Conjunctuuronderzoek te Ber lijn hebben de staten der wereld in lï)30/'31 18 tot 20 milliard mark uitge geven voor hunne bewapeningen. De waarde der goederenproductie der wereld van 1929 tot 1932 is met de helft ver minderd. De bewapeningsuitgaven zyn in dien tijd met 7 pet. gestegen. Op het oogenblik wordt bijna 5 pet. van de waarde van de internationale goederen productie voor bewapening uitgegeven. Volgens schatting waren de uitgaven voor wapening in het afgeloopen jaar ongeveer J/s hooger dan in het laatste jaar voor den oorlog. Aan industrieele en landbouwgoederen werd echter juist weer evenveel geproduceerd als in 1913. De vijf landen Ver. Staten, Sowjet-Rus- land, Groot-Brittanië, Frankrijk en Italië geven alleen ongeveer 55 pet. der totale wapeningsuitgaven ter wereld voorland- strijdkrachten uit, 70 pet. voor zeestrijd krachten en 80 pet. voor luchtstrijd krachten. Het instituut geeft dan nog het vol gende staatje over de wapeningsuitgaven in 1930-'31 van de sterkst gewapende 8 landen mill. Mark Vereenigde Staten2940 Rusland2780 Engeland2300 Frankrijk 2280 Italië1400 Japan1020 Polen 500 Tsjechoslowakije 225 Dc nieuwe Koning voelt zich niet veilig.-- Reuter meldt uit Pesjawar, dat volgens reizigers, die daar uit Afganistan zijn aangekomen, de nieuwe Koning zich niet veilig op den troon voelt en vreest voor een tweeden moordaanslag. Langs de grens zijn door reizigers uit Afganistan verschillende lezingen over de toedracht van den moord verspreid. In het alge meen hecht men geloof aan de lezing, welke inhoudt, dat de Koning door een be diende vermoord is. De moordenaar voor een krijgs raad. Naar uit Kaboel wordt medegedeeld, zal de moordenaar van koning Nadir Chan berecht worden door een buitengewonen krijgsraad, die begin volgende week bij een zal komen. De bijzetting van het stoffe lijk overschot. Uit Kaboel wordt gemeld, dat daar Vrij dag het stoffelijk overschot van den ver moorden Afgaansohen koning Nadir Chan plechtig is bijgezet. Aan de plechtigheid namen deel de geheele Koninklijke familie, onder leiding van den jongen koning, alle leden der regeering, liet parlement en het geheele diplomatieke korps. Opvallend was het groote aantal leiders van verschillende Afgaansche stammen, die hij de plechtig heid aanwezig waren en waarschijnlijk naar Kaboel zyn ontboden voor een be spreking over den politieken toestand. VREES VOOR DEN JAPANSCHEN INVOER IN ZUID-AMERIKA. Zoowel in Chili als in Argentinië geeft de publieke meening haar ongerustheid te kennen over het vooruitzicht, dat het land overstroomd wordt met goedkoope Japan- sohe artikelen, tot groote schade van de nationale industrie. De bladen geven uiting aan hun misnoegen, dat de regeering in dit opzicht werkeloos toeziet en betoogen, dat tenzij snel wordt ingegrepen, de Japan- sche producten op de inlandsche markt zullen verschijnen tegen prijzen die alle concurrentie tarten. Men vraagt of de welvaart der nationale industrieën verkwanseld moet worden voor den prijs van eenige honderdduizenden tonnen nitraat, het eenige handelsartikel, dat Japan waarschijnlijk van Chili in ruil wil nemen. In Argentinië bespreekt men het aangekondigde bezoek van een Japan- sche katoen-oommissie om te onderhande len over de uitwisseling van Argentiinsche wol tegen in Japan vervaardigde katoenen goederen. OUDE KAPITEINS GAAN RUSTEN. Met 1 Januari gaan niet minder dan zeven van de oudste kapiteins van L. Smit Co.'s Internationale sleepdienst, die al len meer dan 60 jaar oud zijn, den dienst met pensioen verlaten. Daaronder zijn de kapitein van de „Humber", J. H. v. d. Hoeven, die 36 dienstjaren heeft en de kapitein van de „Oostzee" H. C. de Meijer met 38 dienst jaren. De andere kapiteins zijn drie gezagvoer ders van booten van den stadsdienst en twee van kleine zeebooten. Tot de eerste groep behoort kapitein W. Rietdijk, die niet minder dan 52 dienstjaren heeft. Al deze in den dienst vergrijsde zee robben hebben op hun tijd deelgenomen aan de groote en moeilijke opdrachten, die L. Smit Co.'s Internationale Sleepdienst in de laatste halve eeuw heeft uitgevoerd. In 1934 ruim 220.000 bespa ring geraamd. Verschenen is de memorie van ant woord op het voorloopig verslag der Eer ste Kamer betreffende de wetsontwerpen tot opheffing van rechtbanken en kanton gerechten. De regeering deelt daarover o.m. mee: Waren de rechtbanken te Tiel en te Winschoten gespaard gebleven, dan zou op onvoldoende gronden zyn afgezien van een zeer wel mogelijke bezuiniging, welke vooral in deze moeilijke tijden niet kan worden gemist. De minister ontkent, dat de ressorten der rechtbanken te Gronin gen en te Arnhem nu te groot zullen worden. Door de opheffing van 39 kantonge rechten wordt een redelijke rechterlijke 45 cis p. pond - 22 j cis p. half pand indeeling verkregen. Bovendien zullen hierdoor vooral minder griffiers noodig zijn. Dit laatste is een voordeel, waarop speciaal de aandacht wordt gevestigd. De te verkrijgen besparing. Zonder met wachtgelden rekening te houden, zal de opheffing van 2 rechtban ken en 39 kantongerechten, indien drie ambtenaren van het openbaar ministerie bij kantongerechten worden gespaard en ook het huis ven bewaring te Winschoten kan vervallen, opleveren 337.352. Op wachtgelden is voor 1934 te rekenen op 117.255. Voor 1934 zou derhalve een reëele bezuiniging overblijven van 220.097. AUTOBUSDIENSTEN SCHAGENEWIJCKSLUIS. Afwijzend beschikt. Ged. Staten van Noord-Holland hebben afwijzend beschikt op het verzeek van de A.T.O. te Utrecht, om vergunning voor een autobusdienst Schagen via Veerburg naar Van Ewycksluis. De weigering is ge grond op de overweging, dat nu de Kroon zoo kort geleden afwijzend heeft beslist op eenzelfde aanvraag door M. Geel te Wieringen, een tramdienst èn autodienst tusschen Schagen en Wieringen niet be staanbaar zijn. DE GEVAARLIJKE WEG AMSTERDAM—PURMEREXü. De weg van Amsterdam naar Pui- merend langs het Noord-Hollandsch Ka naal, is des avonds en bij mist of slechte weersgesteldheid gevaarlijk voor het verkeer, omdat in verband met den aard der verharding over dezen weg met groote snelheid wordt gereden, waardoor op plaatsen, waar deze niet door boomen of op andere wijze is gemarkeerd, gevaar bestaat van den weg te geraken. De A.N.W.B. en de K.X.A.C. hebben zich daarom gewend tot Ged. Staten van Noord-Holland, met verzoek waar noodig het aanbrengen van een witte verkeers- streep op de verharding in de wegas te willen bevorderen. heeft", antwoordde het meisje luchtigjes, „maar het zijn toch de mannen in de wil dernis, die de pelzen verzamelen, de ruil handelaren, die van het eene jaareinde tot het andere in de eenzaamheid wonen, die het echte werk doen. U moet mijn oom niet zoo ernstig nemen, als hy het zich zelf doet, mijnheer Amley." Gerard Amley glimlachte. „U vergeet, juffrouw Yardely, dat hy iemand, die in dienst van de maatschappij is. kan maken of breken.'! „Het is mogelijk", lachte het meis.ie. „Maar ais ik een man was, zou ik mij niet zoo gemakkelijk door iemand anders laten maken of breken. Ik zou mezelf maken en goed toezien dat niemand mij brak." Zy hield op en wachtte op een antwoord en toen dit uitbleef, veranderde ze vlug van onderwerp. „Dat is waar ook, ik merk dat uw vroe gere vriend verdwenen is." „Ja", antwoordde Amley. „Dat heb ik ook gezien." „Hij is zeker vannacht weggegaan." „Ja," was het antwoord. „Hy heeft ze ker, net als de Arabieren, zijn tent opge broken en is even stilletjes weggetrok ken." „Misschien vond hij het pijnlijk hier een ouden kennis aan te treffen." ,,'t Is best mogelijk", antwoordde Amley. „Als iemand zich vrijwillig in de wildernis is gaan begraven, zal hij waarschijnlijk niet verlangen om weer gevonden te worden." „En toch scheen hij gisteren niet erg zijn best te doen om u te ontwijken", zei het meisje nadenkend. „Een oogenbiikkeliike opwelling, ver moed ik", antwoordde haar metgezel zon der aarzelen. „Misschien dacht hij wel, dat ik het verleden zou vergeten en hem als ouden vriend welkom heeten." „En dat kon u niet doen?" „Wel, dat zou slecht gaan. Men kan toch niet met ontslagen gevangenen omgaan, zelfs niet terwille van een oude vriend schap." Zij waren nu voor de tenten gekomen en toen ze stilstonden, ging een van de zijkanten op en kwam Miskodeed te voor schijn. Eerst zag ze hen niet, omdat haar oogen, zoodra ze buiten verscheen, de plaats zochten, waar Stane's tent gestaan had. Een waas van treurigheid omfloerste de schoonheid van haar gezicht en er was een bittere uitdrukking in haar oogen. „O", fluisterde Helen Yardely. „Ze scliynt ai te weten dat hij vertrokken is. „Misschien is het voor haar wel zoo goed, dat hy is weggegaan", antwoordde Amley onverschillig. „Dat soort verhou dingen is zelden gelukkig, vooral niet voor de vrouw." Miskodeed hoorde ziin stem en zich om draaiend kreeg ze hen in het oog. Dadelijk veranderde de uitdrukking op haar ge zicht. De treurigheid verdween en haar oogen vol toorn op Amley richtend, kwam er een uitdrukking van diepe minachting op haar gezicht en deed1 de eigenaardige schoonheid ervan nog meer uitkomen. Zy deed een stap naar voren, alsof ze hem wilde aanspreken, veranderde toen van plan, keerde zich om en verdween in haar tent. Heien Yardely keek vlug naar haar metgezel en werd getroffen door een uit drukking, byna van schrik, die er in zün o: gen was gekomen. „Dat was vreemd", merkte ze op. „Wat was vreemd?" vroeg Amley. „Wat ze deed Zag u, hoe ze u aankeek? Zij ging eerst iets tegen u zeggen en ver anderde toen van plan". Amley lachte, maar scheen niet erg op zijn gemak. „Misschien denkt ze, dat ik schuld heb aan het verdwijnen van haar minnaar". „Maar waarom zou ze dat denken? Ze kan toch onmogelijk weten, dat gii hem vroeger gekend hebt." „U vergeet, dat zij gisteren gezien heeft, hoe hij met mij sprak." „Dat is waar", zei het meisje. „Dat was ik vergeten". Het geluid van den jachthoorn kionk op dat oogenblik helder en luid door de stille lucht over het weiland tot hen door en Gerard Amley lachte. „De ontbiitbel! We moeten ons haasten, juffrouw Yardely. Wij kunnen uw oom niet op ons laten wachten". Zij keerden haastig terug naar de neder zetting en over Miskodeed en Stane werd niet meer gesproken. De herrie en bedrij vigheid van hun vertrek een uur later dreef by Helen de gedachte aan Stane op den achtergrond, ofschoon ze in den loop van den dag toch telkens even moest den ken aan wat er was voorgevallen, a.s aan iets onaangenaams dat was gebeurd en of schoon zij niet kon nalaten te overwegen hoe merkwaardig het was, dat zoo'n voor naam lijkend mensch als Stane, zich, als zoo velen hier in dit noordelijke land, tot zoo'n alledaagsche verhouding kon laten verlokken. Tegen den avond gaf haar oom bevel tot kampeeren op een klein grasland voor een donker bosch van pijnboomen. Na het avondmaal wandelde ze met Gerard Amley naar het bosch, waar een uil een luguber gekras liet hooren. De lucht was stil, de hemel kristal-helder en in het noorden NU OOK IN COCKTAIL. LIKEUR, VERMOUTH. SHERRY OF COGNAC. vol gouden gloed. In de schaduw der dennen zetten zij zich op den omgevallen stam van een boom neer, hoorden het ge blaf van een vos in de bosschen en In de verte het droefgeestige gehuil van een wolf. Helen Yardely liet haar oogen over de rivier dwalen. Ze hieven rusten op een rotsblok waarop witte dennen groeiden, midden in de rivier op anderhalve mül ft fstfinds „Ik houd van de wildernis", zei ze plotseling, de stilte tusschen hen verbre kend. „Die is ook lang niet te versmaden lachte Amley, „als men er op deze wijze van alle gemakken voorzien door heen kar. trekken." „Het moet toch ook vol bekoring zyn, als men het zonder die gemakken leert kennen", peinsde het meisje, „want die menschen leven dan toch, zooals de natuur ons bestemde te leven". „Van niets dan gedroogd elandsvleesch dikwijls", lachte Amley. „Met spek en boo- nen en meel, die ze uit de beschaving met zich mee brachten als lekkernijen." „Ik bedoelde het voedsel niet", ant woordde het meisje snel. „Ik dacht aan de inspanning, de ontberingen, de Homeri sche werkzaamheden van hen, die de ge varen van het noorden trotseeren." „Ja", stemde de man toe, „het werk dat ze doen is zeker Homerisch, en er zijn mannen, wien dit leven zóó goed beviel, dat, toen ze hun fortuin gemaakt hadden, en terugkeerden naar hun stadgenooten in Montreai, New-York of Londen, zy on dervonden, dat de beschaafde wereld haar bekoring voor hen had verloren. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1