V w SPAREN IS GOED MAAR Julianadorp. Breezand. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 16 NOVEMBER 1933. Anna Pauluwna. Wieringen. V\ ieringerwaard Texel. Gemeenteraad van Wieringen JAARVERGADERING VAN DE HARMONIE „KUNSTZIN". Bovengenoemde Vereeniging hield Woensdagavond hare gewone jaarverga dering in de zaal van het café «Prins Hendrik» van den heer A. Hossen. De voorzitter, de lieer C. W. de Graaf, heet de aanwezigen hartelijk welkom! waarna de secretaris het woord krijgt voor het jaarverslag, waarin de bijge woonde muziekconcoursen te Heer-Hugo- waard en te Heilo aan de leden in herin nering gebracht worden. Verder wordt in het verslag melding gemaakt van de uitstekende leiding van den directeur en eveneens hulde gebracht aan den Eere voorzitter. De samensteller mag voor zijn uitvoerig verslag een woord van waardeering in ontvangst nemen. De rekening en verantwoording werd volkomen in orde bevonden. De ontvang sten bedroegen f 1672.18, de uitgaven f 1683.34, benevens nog een bestaande schuld van f 320.— in totaal, zoodat er een nadeelig slot is van f 33116. Er moeten thans driq bestuursleden gekozen worden. Gekozen werden de heeren C. Purmer, J. J. Constant en A. van Kempen, die allen hunne benoeming aanvaarden. Het voorstel van het bestuur, om de benoodigdheden voor feestelijkheden enz., gelijkelijk over de leveranciers van het dorp met bijzondere inachtneming van de belangen der leden, te verdeelen, wordt na eenige discussie, aangenomen. Verder wordt het bestuur gemachtigd om eenige uitgaven ten behoeve van het secretariaat te doen. Tevens wordt be sloten de instrumenten te verzekeren. De donateurs zullen in het vervolg ge heel vrijen toegang krijgen, daar ver wacht aiag wordeu, dat hierdoor het aantal donateurs zal toenemen. Ontheffing van contributiebetaling wordt aan het bestuur overgelaten, dat elk ge val op zichzelf zal behandelen, naar ge lang van de omstandigheden. Na de rondvraag, die weinig belang rijks opleverde, sluit de Voorzitter de vergadering. BOND VAN KLEINE KWEEKERS. De pas opgerichte afdeeling van bo- vengenoemden bond vergaderde Dinsdag avond in de zaal van den heer Jb. Borst. De vergadering was in hoofdzaak be legd ter behandeling van de statuten en de vaststelling van een huishoudelijk reglement. Als bestuursleden werden ge kozen de heeren B. Molenaar, voorz.; P. Langelaan, secr.; P. Teeuwen, penn.; A Kloosterman en D. Lubbert. Bij de rondvraag werd o.a. naar voren gebracht, dat de saneering zoo'n vlot ver loop heeft gehad, omdat gerekend werd op de 6 mill. steun. Dat er niets van dien steun kwam verweet men aan de grooten, die, zooals iedereen, teeltbeperking wel goed vinden, maar nu nog graag zagen dat, met de bollen, ook zooveel mogelijk kleine kweekers verdwenen. Het was daarom, dat aan het einde van de ver gadering een ieder opgewekt werd, de afdeeling door het winnen van leden ster ker te maken, opdat de kleinen een vol doende macht zullen vormen voor de ver dediging van hun belangen. DE GECOMBINEERDE VERGADERING DER BESTUREN DER KAASFABRIEKEN OP WIERINGEN. Dinsdagavond werd in hotel Kaan te Hippolytushoef een gecombineerde be stuursvergadering van alle fabrieken op Wieringen gehouden. Te ongeveer 8 uur opent de heer Jn. Doves de vergadering. Het doel van deze vergadering, zoo zegt de voorzitter, is de bespreking der melk-leverantie aan Zoetfabrieken op het vasteland. Er waren n.1. een tweetal boe ren bij hem geweest en deze hadden kenbaar gemaakt hun melk aan de fabriek „Lutjewinkel" of aan die op 't Zand te willen leveren, daar deze een hoogeren prijs boden. Daar deze boeren aangeslo ten waren bij onze kaasfabrieken hadden zij verzocht'om toestemming. De genoem de zoetfabrieken schijnen op Wieringen diverse boeren voor nielklevering bezocht te hebben. In dezen tijd kunnen die fa brieken dan ook veel melk gebruiken. De bedoeling zou dan geweest zijn, dat van elke fabriek een paar boeren uit zouden treden, gezamenlijk een 100-tal koeien vertegenwoordigende. En dan eerst voor een jaar proef. De voorzitter merkt hierbij op, dat zulks voor de fa brieken nadeelig moet worden, daar de exploitatiekosten dan in verhouding zul len gaan stijgen, terwijl de fabrieken de melk hard en hard noodig hebben. Ver volgens bespreekt hij de vraag van den heer J. Veerdig, gesteld aan Dr. Mol ter vergadering der Crisis-Melk-Commissio. Daar Wieringen voor een zeer groot deel T.B.C.-vrij vee heeft, zou het b.v. dus heel goed consumptiemelk kunnen leve ren. Maar de moeilijkheid is natuurlijk een afzetgebied te vinden. Enkele stemmen gaan nog op, betref fende de mogelijkheid hier zelf een zoet- fabriek te stichten, welk idee o.i. niet tot de onmogelijkheden kan behooren. Daar op deze vergadering geen statisti sche gegevens voorradig zijn der beta lingen van de zoet-fabrieken te Lutje- winkel en 't Zand over een jaar geno men, heeft het volgens de meesten der aanwezigen geen zin thans verder be sprekingen te houden. De Voorzitter stelt daarom voor, dat elke fabriek dit punt maar zelf voor zich moet onderzoeken, waarna alsnog verdere maatregelen ge troffen kunnen worden. Hierna werden nog enkele vragen gesteld en beantwoord, daarna de rondvraag en te kwart over negen staan we wederom buiten. BOERDERIJ VERBRAND. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter: Burgemeester Kolff. Secretaris: de heer C. F. van Duin. Voorzitter opent met een woord van wel kom. waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Voorzitter deelt mede. dat de winst op den zecgrasoogst 1932 heeft bedragen f 2280.32, d.i. ruim 0.35 per pak van 50 K.G., welk bedrag intusschen aan de maaiers is uitgekeerd. Ingekomen zijn: van Gcd. Staten verschillende goedkeurings besluiten: processen-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger op 27 September en 20 October 1933: maandstaten der Zeegras-exploitatie over Augustus en September: er is geen zeegras verkocht; het verslag van de Zeegras-exploitatie over het dienstjaar 19321933. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Van C. Duijnker Az., gemeente-deurwaarder, een verzoek om voor 1932 een gratificatie te mo gen ontvangen van f 100.B. en W. adviseeren gunstig. De deurwaarder ontvangt geen salaris uit de gemeentekas, doch zijn bclooning bestaat uit de opbrengst der vervolgingskosten. Deze zijn laag en die opbrengst staat in geen juiste verhouding Dinsdagmiddag brandde in den Mid- ,ot de vcle daarvoor te verrichten werkzaamheden, delweg de boerderij De Hefboom, be- Dr heer p- Koo'i had de opbrengst der ver woond door den heer P. Konijn, af. We volgingskostcn gaarne in het prae-advies opgeno- vernamen dat de oorzaak van den brand men g"ien. Dit is thans niet volledig. moet gezocht worden in het spelen van kinderen met lucifers. Het vee kon gered worden en de schuren in de nabijheid I bleven eveneens behouden. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: Mej. H. Raatgers van Zijpe, mej. D. Tuinstra van Smallinger- land, C. A. Deutekom van Schagerbrug, mej. M. E. Wiggers van Den Kelder en mej. E. J. Raatgers van Zijpe. Vertrokken: Th. Groen naar Bar- singerhorn, mej. G. Groen naar Deti Hel der. T. Groen en gezin naar Giethoorn, W. C. Latnerée en gezin naar Den Helder en H. Bitlger naar Oude Niedorp. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. Geboren: Maria Divera, d. v. A. Zwirs en A. Broedersz. Leendert, z. v. C. Kooy en R. Minnema. Harm, z. v. H. Schuiling en R.Stegen. Christina Huberla, d. v. J. G. Huijg en G. H. v. d. Vossen, Ondertrouwd: P. J. Kaandorp en M. A, Smiers en A. Raaijmakers en A. J. v. d. Berg. Overleden: L. de Boer, oud 29 j. en J. O, van IJzendooru, oud 81 j. POLITIE. Aan komen loopen een schaap, bij den heer F. Nijsen Kleiweg 84. De vinder van een zilveren dameshor loge, die daarvan 19 October aangifte kwam doen, wordt verzocht zijn adres even op de Secretarie op te geven. In de gisteravond te Hippolytushoef gehouden ledenvergadering werd tot pre dikant der Gereformeerde Kerk beroepen de lieer L. Oranje, theolg. cand. te Am sterdam, in de Geref. Kerk te Den Oever en Hippolytushoef. HOOG BEZOEK. Naar wij vernemen zal zijne Hoogheid, de Kroonprins van Duitschland in 't laatst dezer maand bij zijn komst in Holland een bezoek brengen aan ons Schiereiland. Zijn vroegere verblijfplaats, het zooge naamde verbanningsoord, waar bij zoovele vrienden en kennissen had, trekt zijne Hoogheid dus nog steeds. Dit zal in het vervolg geschieden. Het voorstel wordt hierna goedgekeurd. Van de Commissie voor de malariabestrijding door de bevolking in Noord-Holland het verzoek om, evenals vorige jaren, ook voor 1934 een post te willen uittrekken voor subsidie, berekend naar 1 cent per inwoner. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen en daarvoor f 63.uit te trekken. Wordt goedgevonden. Van de afd. Wieringen van de Holl. Mij. van Landbouw een verzoek om subsidie tot een bedrag van f 100.voor een van harentwege te geven landbouwcursus. Op voorstel van B. en W. wordt het verzoek ingewilligd Van den Brigadier der Rijksveldwacht, A. Bergsma, een verzoek om verlaging van de huur voor zijn woonhuis. Beltstraat no. 2, in verband met de vermindering van zijn salaris. B. en W. adviseeren afwijzend. De huur is des tijds bepalad beneden de werkelijke huurwaarde als compensatie voor ten behoeve der gemeente verleende politiediensten. Het verlagen van de jaarwedde door het Rijk kan h.1. geen reden zijn om den huurprijs te herzien. Zij voegen hieraan toe, dat de huurprijs van f 281.per jaar, in ver houding tot den huurprijs voor de woning Moigcr- dijk 12. bewoond door den Rijksveldwachter H. de Groot en bedragende f 208.per jaar, zeker niet te hoog is. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar een schrijven, waarin zij aandringt op verfaging van het tarief der personcele belasting voor de ten behoeve van het bedrijf gebezigde lokalen van houders van koffiehuizen, restaurants e.d. Daarop eenzelfde verzoek van de afd. Scha- gen en omstreken van den Ned. Bond van Koffie huishouders, Restauranthouders en Slijters reeds in een vorige vergadering afwijzend is beschikt, stel len B. en W voor hrf stuk voor kennisgeving aan te nemen Wordt goedgevonden Van de afd. Wieringen van den Jeugdbond voor Onthouding het verzoek ook over 1932 ten opzichte van het verschuldigde bedrag voor het gebruik van een lokaal der oude school te Hippo lytushoef dezelfde regeling te willen treffen als over 1931 is geschiedt, zoodat zij in totaal een huurbedrag van f 10.verschuldigd is. B. en W. adviseeren, hoewel het verzoek nogal laat is in gediend. gunstig. Van G. Omis en 15 andere groenten- en fruit handelaren alhier het verzoek om maatregelen te treffen tot weru.g van eiders gevestigde koop lieden in deze levensmiddelen. Naar aanleiding van dit verzoek declen B. en W. liet v eigende' mede Ook zij moeten erkennen, dat de plaatselijke handelaren zeer veel concurren tie ondervinden van bedoelde kooplieden. Het aantal van hen. die hier komen venten is den laat- sten tijd zooveel grooter geworden, omdat vcle I tuinders, door de omstandigheden daartoe genood zaakt, hunne producten zelf gaan uitventen. Het betreft hier een moeilijk onderwerp, waar aan vele kanten zijn, die een ingrijpen van de overheid niet raadzaam maken^Het staat toch toch vast, dat het publiek tegenwoordig in de gelegen heid gesteld is zich op de goedkoopsfê wijze van groenten en fruit te voorzien. Moet nu het be stuur der gemeente partij kiezen door de vreemde handelaren te weren, of, wat op hetzelfde neer komt, de heffing voor de ventvergunningen gaan verhoogen? B. en W. vinden dat niet gcwenscht en meenen, dat Wieringen ook in dit opzicht de consequen ties van de opheffing uit haar isolement dient te aanvaarden. Waar is bovendien het eind, als ook andere groepen van neringdoenen om dergelijke beschermende maatregelen vragen, zooals slagers, bakkers, enz. De belangen van het publiek zouden daarmede geenszins zijn gediend. Naar hun mcening is een inmenging van de ge meente in den concurrentiestrijd uit- den booze en op dien grond stellen zij voor op het verzoek af wijzend te beschikken. De heer Oden kan zich niet met het prae- advies vereenigen. De handelaren hebben er enorme schade van, ook van het venten met andere artikelen dan groenten. B. en W. beweren wel, dat het publiek goedkoop koopt, doch dit moet nog aangetoond worden. Volgens spr. zijn ook in Den Helder tegen het venten door buiten de gemeente wonenden, maatregelen genomen. De heer P. K o o ij is het niet met den heer Oden eens. Hij is met B. en W. van meening, dat aan de weigering consequenties zijn verbonden. Sommige leden willen de kosten der vergun ning verhoogen. Na nog eenige bespreking wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. B. en W.zullen echter eens informceren hoe dit in andere gemeenten geregeld is. Van de afd Wieringen van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling een verzoek om beschik baarstelling van een bedrag van f 670.voor den gedurende den komenden winter weder te houden ontwikkelingscursus voor de tHjpere jeugd. B. en W. willen niet verhelen, dat, gezien het feit, dat de ontwerp-gemeentebegrooting voor den dienst 1934 niet zonder moeite sluitend is gemaakt, er zich ernstige bezwaren voordeden, die beletten het verzoek te steunen. De groote sympathie, die zij voor dit onderwijs gevoelen, heeft hun echter over die bezwaren doen heenstappen en middelen doen vinden om wederom daadwerkelijk steun te vcrleenen. Het vorige jaar toch heeft het onderwijs aan den cursus heel veel belangstelling getrokken en kon de cursus zonder voorbehoud een succes ge noemd worden. Intusschen meenen B. en W. het maximum van het subsidie thans tot f 600.te moeten beperken: daartegenover zou het bestuur dan b.v. het uitrei ken van boekjes aan het einde van den leergang achterwege kunnen laten. Met dit voorbehoud stellen B. en W. voor het verzoek in te willigen, onder voorwaarde, dat ten minste tien leerlingen het onderwijs zullen volgen. Verder stellen zij voor als vertegenwoordiger van de gemeente in de commissie van toezicht aan te wijzen den burgemeester. Goedgekeurd. Van de Vereen, voor Vreemdelingenverkeer al hier het verzoek om over 1933 een subsidie te ver- leenen van f 300. B. en W. wijzen er op, dat het in den tegen- woordigen tijd de grootste moeite kost de bcgroo- tingen sluitend te maken, zoodat met uitbreiding van de gevallen van subsidieverleening niet kan worden voortgegaan. Zij stellen voor, als blijk van sympathie en ter aanmoediging van het werk der Ontslag en benoeming hoofd de O.L. school te Den Oever. Aan het hoofd der O. L. school te Den Oever, den heer J. Lammes wordt om gezondheidsrede nen eervol ontslag verleend. Met den Inspecteur van het L. O. is overleg gepleegd, om in de vacature zoo spoedig mogelijk te voorzien en als gevolg daarvan is een sollici tatie ingekomen van R. Joffriet, thans hoofd te Hecrhugowaard. Nadat de Raad in comité is geweest, wordt deze met algemeenc stemmen benoemd, terwijl het ge vraagde ontslag aan den heer Lammes wordt ver leend. Rondvraag. De heer Jn. Lont wil de verbetering van het Strocërpad opdragen aap Jb. Lont. Die heeft het het vorige jaar ook goed in orde gemaakt. De heer Lont vraagt verder of reeds begon nen is met den bouw van het Eigen Gebouw van de S.D.A.P. Spr. heeft vernomen van wel, ter wijl nog geen vergunning zou zijn verleend. IN: heer P. Kooij: Die slag is mis hoor Lont. De heer Oden informeert naar de kosten der werkverschaffing. V oorzitter: Die zullen zeer hoog zijn. Des tijds hebben wij gemeend, dat het 30 van 85 zou zijn, doch volgens de bereking van den mi nister blijkt het nu de volle 30 te zijn. Als dit zoo blijft, dan zal de gemeente zeker noodlijdend worden. De heer Oden vraagt verder, waarom de aan slagbiljetten voor de personeele belasting nog niet rond zijn. Voorzitter antwoordt, dat de heffing eerst is gestuit, toen is die stuiting opgeheven, doch later is zij blijkbaar weer gestuit. Spr. heeft bij gerucht vernomen, dat dit verband hield met de bijdrage in de kosten der werkverschaffing. Het blijkt ech ter. dat de biljetten thans toch verzonden zijn. Hierna sluiting. Den Oever. ONDERHOUD WERKEN IN WIERINGERMEER. Binnenkort zal tot een bedrag van naar raming 96.000 het onderhoud gedurende het jaar 1934 van de navolgende Rijkswer ken in en langs het noordelijk en westelijk gedeelte van de Wierir.germeer worden aanbesteed. De perceelen zijn: I. het gemaal „Leemans" met de Stoa telersluis nabij Den Oever; II. de vaarten en tochten; UI. de slootsluis; IV. de straatwegen; V. de gewalste wegen; VI. de vaste en bew egbare bruggen; VII. kanalen, waterkeeringen en kunst werken. tot den Amstelmeerboezem be hoorende. Bij al deze werken zal voor velen weder om een werkg 'egenheid worden geboden EEN „ZEEMANSAVOND" DIE NIET DOORGING. Dinsdagavond zou in het Christe lijk Tehuis een voorste.Iing worden gegeven met betrekking tot het red- ingwezen. Uit de circulaire kon men niet gewaar worden door welke vereeni- g'ng of stichting de avond zou worden gegeven en ook niet te wiens bate de en treegelden zouden komen. Het geheel gaf vereeniging. alleen over het jaar 1934 een bijdrage, (justeren indruk, die wei'd bevestigd van f 100.toe te staan. De heer Oden is er, in verband met de con sequenties, niet voor het verzoek toe te staan. De heer P. K o o ij vraagt hoeveel leden de ver eeniging telt en welke contributie deze betalen. De meeste leden zijn pension- en hotelhouders. Die moeten dan zelf maar betalen. Ook heeft spr. er indertijd reeds op gewezen, dat bij subsidieverlee ning overlegging van de verantwoording noo dig is. Voorzitter antwoord, dat er inderdaad wel gemeenten zijn. die veel hooger subsidie geven. De Vereeniging wil een gids uitgeven en zij zal veel onkosten hebben. Daarom wordt voorgesteld f 100.tc geven ais bewijs van sympathie. Dc voordracht wordt hierna aangehouden. Onderzoek rekening en balans der zeegras-exploitatie en der gemeenterekening. De commissie, bestaande uit de heeren D. Oden P. Kooij en M. Kooij Pz., rapporteert, dat zij de rekening en balans der zeegras-exploitatie dienst 1932133 en de gemeenterekening dienst 1932 beeft onderzocht en in orde bevonden, weshalve zij voorstelt de rekeningen voorloopig vast te stel len, zooals zij zijn aangeboden. Zij merkt daarbij op, dat door verschillende aannemers en leveranciers voor verrichte werk zaamheden en gedane leveranties, aan de gemeente bedragen worden in rekening gebracht, welke aan den hoogen kant zijn. Zij meent, dat het nood zakelijk is, hierop een betere controle te doen uit oefenen. Ook komt het haar gcwenscht voor, dat meer nog, dan tot hedtn gebruikelijk is, bij leveranties of uit te voeren werkzaamheden van eenigen om vang, wordt overgegaan tot openbare aanbesteding of het vooraf vragen van prijsopgave. De gemcenterekening sluit, wat den gewonen dienst betreft met een batig slot van f 29.757.24 en wal den kapitaaldienst betreft met een nadeelig slot van f 145.818.63. De heer Oden en P. Kooij lichten hun bezwaren nog toe. De opzichter dient de rekeningen beter na te gaan. Ook bleek den heer Oden, dat het gemeentewerk beter over de verschillende timmer lieden moet worden verdeeld. Wethouder Kaan zegt, dat hij dit zoo goed mogelijk doet. De heer Oden antwoordt, dat teveel aan N. J. Poel is gegeven. Overeenkomstig het rapport wordt dc rekening hierna voorloopig vastgesteld. Dc begrooting der zeegras-exploitatie 1933-34 en de gemeentebegrooting voor 1934 worden hier na aangeboden. Geldelijke tegemoetkoming voor schoolbezoek. Aan G. Komen, wonende op den afsluitdijk HollandFriesland, wordt op zijn verzoek een tegemoetkoming ingevolge art. 13 der Lager-onder- wijswet toegekend, tot een bedrag van f 24.per jaar, in dc kosten van het bezoeken door zijn kind van dc O. L. school te Den Oever. Goedgekeurd. Bezwaarschriften reinigings rechten. Aan J. Slikker, Dr. .L Hoedemaker, M. de Haan Wz„ Jn. Hegeman Jz., H. Hollander, W. Baijs, N. Tijsen Jbz., J. Boersen en Jb. de Wit, wordt ontheffing verleend van de opgelegde aan slagen wegens reinigingsrechten. Wordt na eenige bespreking goedgekeurd. tóen wij ons met anderen op het tijdstip van aanvang in het Chr. Tehuis bevonden, waar ons werd medegedeeld, dat de voor stelling niet doorging. Bij nadere infor matie werden wij gewaar dat de justitie zich in het geval had gemoeid en de attri buten van de(n) organisator(en) in beslag had genomen. Op grond waarvan dit is geschied is ons niet bekend. M. U. Z.-VERKOOPING. Woensdagmiddag 1 uur vond in de con certzaal van den heer Jurrien Lont de aan gekondigde groote materiaienveiling van wege de M.U.Z. plaats. De zaal was flink met koopers en belangstellenden gevuld, doch de gemaakte prijzen vielen over het algemeen, zooals trouwens in dezen tijd was te verwachten, niet mee. Velen gin gen dan ook met buitensporige koopjes naar huis. Er waren 364 nummers te vei len, zoodat het tegen den avond werd e»r de verkooping was afgeloopen. OPEN BA RE ZANG LES. Naar ons wordt gemeld, zal de kinder zangklasse onder leiding van den heer J. v. Ham hare openbare zangles op a.s. Zondag houden, in de zaal van den heer v. d. Wonde. Er zal nog worden opge voerd een zangstukje in vier bedrijven. Het zal, evenals andere jaren, wel niet aan belangstelling ontbreken. OP WACHTGELD. Met ingang van 1 Januari zal de post bode, de heer A. Blaauboer, op wachtgeld worden gesteld. Als men nagaat, dat er voorheen drie beambtes in dienst waren, is deze bezuiniging al weer een verslech tering. Er zal nu door een hulppost drie uur dienst per dag worden gedaan. DE RTNGFRSFTLM VOOR T NUT. Een talrijk publiek woonde Dinsdagavond den filmavond bij, die door de Ringers Chocolade fabrieken den Texelschen Nutsleden werd aange boden. De bijeenkomst werd geopend door den voor zitter van fiet Nut, Ds. Vis. Spreker was er van overtuigd, dat het de Ringcrsfabrieken zou geluk ken den aanwezigen een prcttigen avond te bezor gen. Chocolade zou niet worden geschonken zooals verondersteld werd doch wel had de fa briek voor de pauze een verrassing. Daar de gewone explicateur verhinderd was dezen avond bij te wonen, had Ds. Vis op zich genomen om een inleidend woord bij de film tc houden. Spr. deelde dan in t kort het een en ander mede over de historie van de cacao. De cacaoboonen en de bereiding van een soort van volksdrank daaruit was in Centraal-Amerika reeds lang bekend voor de ontdekking van het Nieuwe Werelddeel. De Mexicanen gebruikten de boon ook als een soort van betaalmiddel. De cacao- boom groeit daar op tot een hoogte van 7 a 8 M. De bladeren zijn 25 tot 40 cm lang en 8 tot 10 cm. breed, 't Hout is zeer poreus en heeft weinig waarde ais brandhout. De nooten groeien in een zwaren bolster, die in zacht-rose vleesch 25 keurig gerangschikte vruchten bevatten. Een boom levert pl.m. 2 K.G. boonen. De Spanjaarden waren bij hun verovering van Mexico (in 1519) zoo met de ontdekking dezer boonen ingenomen, dat ze er plantages aanlegden En aanvankelijk alleen als chocolade het product naar Spanje vervoerde. Het geheim der bereiding werd daar echter spoedig bekend en de edellieden helen nu in hun keukens zelf de chocolade berei den. Eigenaardig is het, dat thans nog in Spanje de zelfbereiding in zwang is en z.g. „chocoliers" rondtrekken om chocolade te bereiden. Uit Spanje verbreidde de chocolade zich over Europa. Nederland neemt als cacaoverbruikcnd land de derde in van de geheele wereld. De berei ding van de cacao-producten staat hier op het allerhoogste peil. Aanvankelijk kon men de cacao-boter niet van de cacao-scheiden, zoodat tle chocolade werd be reid uit z.g. koekjes, die een vette chocolade gaf, voor velen onverteerbaar; den apotheker Van Hou ten gelukte het de boter van de cacao te scheiden, zijn vinding is van grooten invloed geweest op de cacao-industrie. In Nederland bloeide deze in dustrie allereerst op in Zeeland; de bittere Zeeuw- sche chocolade was wereldberoemd; ze is daar echter geheel vervallen. Ook als wereldproduct heeft de Holl. chocolade in de laatste 20-jaren veel van haar naam verloren; dit moet voornamelijk toegeschreven worciei' aan een minder practischen kijk, die de Hollandsche fabrikanten op 't product hebben gehad. Toen n.1. in andere landen sterke concurrentie optrad, ging men de kwaliteit der Hollandsche chocolade verminderen om te kunnen concurreeren, de goede naam van het product ging daardoor verloren. De Ringersfabrieken daaren tegen hebben zich niet in den concurrentiestrijd be geven; liever zag de directie een order zich ont gaan dan aan de kwaliteit eenigen afbreuk te doen. Dit is een juist standpunt gebleken en nog steeds heeft de Ringers-chocolade haar goeden naam behouden. Na het inleidend woord van den voorzitter werd de bedrijfsfilm vertoond. De firma is eigenaar van twee fabrieken, een te Amsterdam en een te Alk maar; de opname is geschied in laatstgenoemde fabriek en geeft een keurig overzicht van het om vangrijk bedrijf, waarbij men de cacao-industrie in drie afdeeiingen moet verdeelen, n.1. de berei ding der cacao-poeders, bereiding van chocolade, en het vervaardigen van bonbons. In de pauze werden de aanwezigen overvloedig getracteerd op Kersen-bonbons, gewone en melk chocolade, alles van prima kwaliteit, zooals men dat van „Ringers" gewoon is. Tot slot werd nog een komische film van groo ten omvang vertoond, zoodat de aanwezigen tot bijna elf uur aangenaam werden bezig gehouden. He< was een goed geslaagde avond. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Meervoudige Strafkamer. Zitting van Dinsdag 14 November. Uitspraken vorige zitting. Cornelis Sn., arbeider, Bergen (gedeti neerd), oplichting. 1 jaar gevangenisstraf en ten uitvoerlegging voorw. straf 6 mnd. Corn. Hendr. V., Alkmaar, poging tot doodslag, vrijgesproken, Pieter N., chauffeux,J Alkmaar, hooger beroep, vonnis overtreding Moter-en Rii- wielwet, vonnis K. G. Schagen vernietigd, f 7 boete of 7 dagen. Jan H., machinist, Haarlem, als boven, K. G. Schagen vernietigd, f 50 boete of 50 dagen en ontzegging 1 jaar. Anne Jacob D., chauffeur, Amsterdam, als boven, vonnis K. G. bevestigd. Evert K., bootkapitein Terschelling (in voorarrest misdrijf, art. 249 strafr., 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Jan W., arbeider, Zaandam, misdr. art. 247 strafrecht. 5 maanden gev. voorwaar delijk met 3 proefjaren. Joh. Pieter D., schoenmaker, Alkmaar, (gedetineerd), misdr. art. 247 wetb. van strafr ebt, 1 dag gev. en ter beschikking der regeering gesteld wegens ontoere keningsvatbaarheid. Plattelandsflesschentrekkers. K o 1 h o r n. Het niet ter zitting aanwezige echt paartje Huib de J. en Pieter P., wonende te Kolhorn onder Winkel, bleek zich te ontpoppen als een stelletje flesschen- trekkers, bezield met groote brutaliteit. Voorheen was een dergelijke handeling, door de Duitschers „grober unfug" ge noemd, niet strafbaar, doch tegenwoordig wordt het publiek bij art 326 A Wetb. v. Strafr. tegen dergelijke parasieten be schermd. hort en zenuwen sparen is beter.' Wat is U een verkwikkende slaap, kalme zenuwen en het welzijn van de Uwen waard? Een moeilijk rekensommetje, nietwaar? Vergeet daarom niet, dat Hag de uitkomst is, wanneer U een wer kelijk goede koffie wenscht en bovendien gevrijwaard wilt blijven van de prikkelende werking der coffeïne. Hag is onschadelijk, want coffeïnevrij, en lekker, want rijk aan aroma-stoffen. Hag spaart hart en zenuwen een voordeel, dat met 74 ct. per pakje niet te duur betaald is. Wie door zuinigheid de gezondheid niet wil bedriegen, geeft dus de voorkeur aan Koffie Hag, blijft deze veredelde koffie waardeerert en geniet een gezonde nachtrust, WIE HART EN ZENUWEN SPAART, GEZONDHEID VERGAART! DAAROM: KOFFIE HAG fcS7i.'fi«g1 Hij profIteered er ook van De 23 jarige smidsknecht B. K. te Den Helder, thans te Alkmaar afgezonderd, stond terecht in kwaliteit van begunstigd met betrekking tot eenige rijwieldiefstal len, door zijn vrienden E. en K. gepleegd. Zoo had hij ten geschenke ontvangen een rijwielplaatje, behoorende bij een door K. bij het gebouw der R. C. Jongelings- vereeniging gegapt rijwiel, voorts een huiten- en binnenband van een, ander door E. gestolen karretje. In de bottelarij van K. had B. het rijwielplaatje ontvangen. De banden behoorden bij een rijwiel door E. gekarpineerd. Door den officier werd tegen verdachte, reeds in 't vorige jaar voorwaardelijk tot 30 maanden gevangenisstraf wegens dief stal onder verzwarende omstandigheden veroordeeld, gerequireerd 5 maanden ge vangenisstraf. Mr. Zeegers. toegevoegd verdediger, drong aan op een minder overvloedige strafmaat en verzocht op diverse gronden op een clement vonnis, b.v. niet meer dan 2 maanden zoo mogelijk door te brengen in Veenhuizen, daar zijn cliënt het in de cel niet uithoudt. A 1 k ni a a rH e 1 d e r. Een zwQntjesmerkjager. De diefstallen hij de St. Jozefs- kerk. De 25-jarige, thans gedetineerde si.iuv.ri' N. M. te Alkmaar, is blijkbaar niet zoo fel belust op rijwielen, maar heeft meer zijn attentie gevestigd op rijwielplaatjes, misschien uit de overweging, dat een klein winstje, 'n zoet winstje is. Maar ook kleine winstjes hebben hun gevaren, althans de heer M. bevond zich heden in de minder gunstige conditie te zijn logé in het huis van bewaring en stond thans, uitgedost in het meer soliede dan sierlijke pilow kamercostuum, dat het rijk voor zijn tijdelijke pensiongasten welwillend disponibel stelt, voor zijn rechters. Te halt' vier was deze zaak op het repertoire gebracht, doch de absentie zonder eenige kennisgeving van den toe- gevoegden verdediger van den verdachte, Mr. Arnold Veldman uit Den Helder, gaf eenige stagnatie, aangezien Mr. Zeegers, die zicli bereid verklaarde als remplagant dienst te doen, was genoopt eenigen tijd te besteden aan de bestudeering van het dossier. Nadat de verdediger zich met bekwamen spoed op de hoogte had ge- Aan deze brave echtelieden wasdanisteld van de Geschlchte, kon met de ten laste gelegd den heer G. Brouwer, definitieve behandeling worden nange- limmerman te Winkel, te hebben opge licht voor een ijzeren dakbedekking en n deur, den heer Roggeveen te Schagen werd met een mooi smoesje in den nek gezien voor 'n kast en het derde slacht offer van de firma Meijer te Alkmaar, die aan Pietertje P. leverde op crediet een elegante damesmantel, doch ook nim mer een cent van den koopprijs had ge zien. Natuurlijk was dit maar 'n klein staaltje van hun flesschentrekkerskunst, want Brigadier van Ens had een onder zoek ingesteld en kon een geheele wasch- lijst van dergelijke flesschentrekkerij aan de rechtbank overleggen. De heer off icier memoreerde met dank baarheid dit nieuwe strafwetartikel, waar aan heel veel behoefte werd gevoeld en dat gelegenheid gaf ook dit bedriegelijke echtpaar, tevens ter algemeene preventie, te r-equireeren een stevige straf. Gevor derd werd tegen den echtgenoot, ook wien een meer passieve rol was toege kend, 2 maanden en tegen de vrouw, als gangmaakster, 4 maanden gevangenis straf. Den Tleldcr. Scutcneursaangelegeniieden. De 26 jarige bij de Alkmaarsche recht bank welbekende Hagenaar Joh. Z., laatst wonende te Den Helder en thans «inge zetene» van de strafgevangenis te Sche- veningen als gevolg van een veroordee ling voor andere strafbare feiten, we vermeenen rijwieldiefstallen, was thans onder politie geleidel overgebracht naar Alkmaar, ten einde terecht te staan we gens het misdrijf strafbaar gesteld bij art. 426 (3) wetb. strafr. Het is duidelijk vangen. Volgens dagvaarding dan, zou de ver dachte heer M. op verschillende tijdstip pen in September op het terrein van de St. Jozefskerk hebben ontvreemd ^en aantal rijwielplaatjes, toebehoorend aan bezoekers van deze parochiekerk. De bezetting van een kleine kleuter school vulde de getuigenbank, omdat aan vankelijk verdachte alle schuld ontkende en het bewijs dus door getuigen moest worden geconstrueerd. Achtereenvolgens werden als getuigen gehoord eenige kinderen die de kerk hadden bezocht en bij die gelegenheid het rijwielplaatje van hun bij de kerk geplaatste fiets hadden gemist. Op 8 en 9 September had de plaatjesroover voor namelijk zijn slag geslagen en verschil lende kinderen hadden daar een man rond zien scharrelen. Rechercheur v. d. Burg had een uitvoerig onderzoek ingesteld, dat veel had meegewerkt om den ver dachte tot erkentenis te brengen. De verdachte erkende echter zorgvuldig niet meer dan hem was ten laste gelegd. Zekere heer N. D. A. de Jong, die verder niet gehoord behoefde te worden, dank zij de meer coulante houding van ver dachte, had de rijwielplaatjes in een plantsoenboschje gevonden. Andere plaat jes waren in het privaat gedeponeerd. De officier bracht verdachte een be perkten lof voor zijn blijk van toenadering, docli had het nog voordeeliger voor hem gevonden, als hij zijn erkentenis volledig had aangevuld. Tegen M., die vroeger reeds eenige malen was veroordeeld, requireerde de officier 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf. Mr. Zeegers stak hierop van^wal met de lichtpunten, door hem in dien korten dat deze materie met gesloten deuren werd behandeld. Gerequireerd werd h ch tenis voor den tijd van 3 dagen en 1 jaar tijd verzameld, naar voren en concludeerde opzending naar een rijkswerkinrichting, een minder ernstige straf. Overigens had

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 11