DIAMANT Uefde in de Wildernis NIEUWSBLAD VOOR DEM HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EU ANNA PAULOWNA BuïtesiSandsch overzicht. J Bak- en Braadvet De voorzitter van de ontwapeningsconferentie raakt zijn optimisme kwijt. Hngeland bouwt grootere ingeland en het Duitsche referendum. Voor fijne smakelijke Vleeschwaren! J. J. v d. Plaat, Spoorstraat 53. FEUILLETON 6) w ^*arf5"£iL.5^ ^Q6HH^^ BreS ^SarMB88Wa ksffij Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.66;binnen land f 2.- Neder!. Oost- en West Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20 Losse nos. 4ct.fr.p.p.6ct. Zondagsblad resp 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.— Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, fl.70 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jk. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: h 5",e*el (SalJ'ard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te buur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, min. 40 ct.; bij niet-contante be taling 15 ct. per regel, min. 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder no.: 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. De voorzitter van de ontwapeningscon ferentie raakt zijn optimisme kwijt. Dat w il werkelijk wat zeggen, dat de optimis tische Henuersou, zijn hoop op een goed resultaat van de ontwapeningsconferentie kwijt raakt, het wil zooveel zeggen dat onze niet zeer optimistische beschouwin gen aan bet begin der conferentie, wer kelijkheid beginnen te worden; de ont- wupc.Uiigscoiiierentie blijft zonder eenig resultaat van beteekenis, zoolang het ou derling wantrouwen blijft. Ja, het is zelfs zoo, dat door de mislukkingen, tot nog toe, de kans op een wedloop in be wapening belangrijk is toegenomen. Dat blijkt b.v. heel uuideiijk uit het besluit van de Engelsche regeering, voor het bouwen van grootere kruisers, waarover we hieronder nog een en ander schrij ven. Henderson heeft aan een vertegenwoor diger van Reuter o.m. verklaart, dat de besprekingen der laatste dagen in het bureau der ontwapeningsconferentie hem ten zeerste hebben teleurgesteld en bij hem twijfel hebben gewekt of de groote mogendheden na het heengaan van Duitschland uit de conferentie wel ern stig bereid zijn tot een ontwapeningscon- ventie alsnog krachtig mee te werken. Tenzij dus een grootere bereidwilligheid om voortgang niet de ontwapeningscon ferentie te maken, spoedig aan den dag zal treden, zou voor Henderson dit waren zijn slotwoorden geen ander alternatief overblijven dan zijn mandaat in de handen van den Volkenbondsraad te stellen, die hem benoemd heeft. Het schijnt, dat vooral de houding van de Itaiiaansche delegatie Vrijdag en Za terdag hem heeft teleurgesteld, alsmede het feit, dat op het oogenblik feitelijk geen enkel land gedelegeerden naar Ge- nève heeft gezonden, die inderdaad het noodige gezag hebben voor politieke on derhandelingen. Intusschen meent men hier uit het slot van Henderson's verkla ring te mogen afleiden, dat hü zijn ont slagneming van de beslissing van den Volkenbondsraad wil laten afhangen, die eerst in Januari weer büeen zal komen, zoodat een onmiddellijk heengaan nog niet te verwachten schijnt te zijn. Algemeen gelooft men, dat Henderson's verklarin gen meer is bedoeld als een dreigement om druk tot grootere activiteit op de re- geeringen uit te oefenen dan als een uiting van zijn werkelijke voornemen om heen te gaan. Engeland bouwt grootere kruisers. We hebben hierboven met een enkel woord al melding gemaakt van het feit, dat En geland het plan heeft grootere kruisers te bouwen en dat wel in verband met den vlootbouw van Japan en de Ver. Staten. Het is de eerste stap op de gevaarlijke helling van bewapeningswedloop. c geven hieronder uitvoeriger de motieven weer die de minister van marine in net lagerhuis aangevoerd heeft voor de uit voering van het plan. Hij deelde daar dan „tot zijn spijt" mede, dat hij moest overgatfn tot een wijziging van bet vloot- bouwprogram voor 193H. Het program voor 1933 voorzag m den bouw van één kruiser van de Leander- klasse van 7250 ton met bewapening van 8 inch kanonnen en 3 kruisers van de Arethusa-klasse van 5400 ton niet 6 inch kanonnen. De politiek van het bouwen van krui sers van betrekkelijk geringe tonnage was aanvaard, in de hoop dat de andere landen daarin zouden navolgen. In Juli 1932 had de Britsche delegatie te Genève voorstellen gedaan tot vermin dering van de toekomstige kruisers tot 7000 ton met max. kalibers van 6.1 inches, in de hoop dat deze algemeen aanvaard zouden worden. Helaas waren deze ver- I wachtingen niet verwezenlijkt. Japan had in 1931 twee kruisers van 8500 ton op stapel gezet met, naar ver- I luidt, 15 kanonnen van 6 inch. Het zal nu, naar verluidt, weer twee kruisers van dezelfde afmetingen op stapel zetten en men heeft reeds plannen voor nog twee van die schepen, dus in totaal zes. De Ver. Staten bouwen 4 kruisers van 10.000 ton ook met 15 kanonnen van 6 inch. Als de Engelsche regeering nu bij haar oorspronkelijk bouwprograni zou blijven, zoo deelde de minister mede, dan zouden haar nieuwe kruisers reeds voor de vol tooiing inferieur zijn, zoowel in tonnage als bewapening bij die van andere vloot- mogendlieden. Zooals bekend, is de totale kruiser-ton nage voor Engeland gebonden door het Londensche vlootverdrag. Het resultaat is, dat de Engelsche regeering zich „op de horens van een zeer ernstig dilemma" bevindt. Indien zy voortgaat met de uit voering van haar oorspronkelijk program, zullen de nieuwe kruisers minderwaardig zijn aan die van andere mogendheden. Indien zij anderzijds kruisers zou wil len bouwen, die vergelijkbaar zijn met bovengenoemde schepen moet zij het aan tal van vier tot drie verminderen. Het eerste alternatief kan niet aan vaard worden en dientengevolge is de re geering na zeer nauwkeurige overweging en zeer tot haar leedwezen genoodzaakt wijziging van het program voor 1933 voor te stellen in dien zin, dat twee krui sers van een nieuw type van ongeveer 9000 ton met 15 kanonnen van 6 inch en één van 3200 ton met lichter bewapening gebouwd zullen worden. De kosten van deze wijziging zouden ongeveer dezelfde blijven als voor de oorspronkelijke voor stellen en waarschijnlijk zouden ze zelfs iets meevallen, maar de begrooting be hoefde in geen geva 1 overschreden te worden. TEGEN DEN BERG OP! Honderden volgden met spanning de K.N.M.V. terrein- ritten. Juist onder moeilijke omstandigheden bewijst een goede motor wat hij waard is. Zoo laat ook de altijd gelijk gedoseerde Aspirin (met het Bayer-kruis) zijn gebruiker nooit in den steek, in tegenstelling met tal van minderwaardige namaakmiddeltjes. t Het blijft de politiek der regeering om de tonnenmaat van kruisers te verminde ren, maar deze politiek kon natuurlijk niet zoo ver gaan, dat Engeland nieuwe schepen zou gaan bouwen die al van te voren minderwaardig zouden zijn verge leken bij die van andere volken. Engeland en het Duitsche referendum. We hebben reeds een en ander meege deeld van de wijze waarop in Engeland gereageerd werd op den uitslag van het referendum in Duitschland. De Londen sche corr. van de N. R. Crt deelt daar over nog een en ander mede, waarvan het kennisnemen zeker de moeite waard is. Hij zegt dat over den uitslag in de Engelsche bladen, uit den aard der zaak, groote overeenstemming bestaat, en geeft dan een uittreksel uit de commentaren van eenige bladen, dat wij hieronder laten volgen: De Morning Post, die het heele refe rendum de verst toegepaste grap ten koste der democratische instellingen noemt, zegt, dat Hitier alles verkregen heeft, wat hij noodig had, en dat men zich kan voorstellen dat sommige nazi leiders zich thans sterk genoeg zullen gaan voelen om onder elkaar ruzie te gaan maken. Op buitenlandsch gebied zou het blad het toejuichen wanneer Hitier ru eens practisch aantoonde, dat vrede zijn doel is. Duitschland moet dan uit scheiden met te handelen alsof het den oorlog wil. Andere persoordeelen komen min of meer op hetzelfde neer. Volgens de Times is er geen bewijs, dat aantoont dat Hitier voor het oogenblik van plan is om het buitenland opzienbarende eischen te stellen. Zijn plan is naar haar inzicht waarschijnlijk om het eerst met diplomatie te beproeven, en ondertus- sohen de strijdersinstincten op te wekken. Volgens haar moeten de andere landen nu tot een besluit komen over de vraag, in welk opzicht de tegenwoordige positie van Duitschland vijftien jaar na een oor log niet met de waardigheid van een groote natie overeenstemt en in hoeverre men Duitschlands streven naar het her winnen zijner positie belemmeren moet openbare zedelijkheid in gevaar wordt gebracht. Wat de straf-vol trekking betreft, is be paald, dat de doodstraf door fusilleering wordt voltrokken, indien een militair of aocler vergrijp te velde wordt gepleegd. In andere gevallen wordt de veroordeelde onthoofd. TROEPEN OPGEROEPEN TEGEN INVALLENDE STAMMEN IN AFGHANISTAN. Uit New Delhi wordt gemeld, dat de nieuwe Afgaansche Koning tienduizend man troepen heeft ontboden om te ope- reeren tegen eenige invallende stammen. DIT JAAR GEEN NOBELPRIJS VOOR DEN VREDE. De commissie uit het Noorsche Stor ting, belast met de verdeeling van de Nobelprijzen, heeft besloten, dat de Nobelprijs voor den vrede dit jaar niet uitgereikt zal worden. HERSTEL VAN DE MILITAIRE RECHTSPRAAK IN DUITSCHLAND. In Januari weer van kracht. De militaire rechtspraak zal met in gang van 1 Januari a.s. worden hersteld. De rechters worden uit de hoofd-offi- cieren door het ministerie van Rijksweer baarheid aangewezen; de andere leden van de militaire justitie worden door den president benoemd. Als bijzitters fungee- ren twee soldaten, van wie een den rang van den verdachte moet hebben. Een proces kan geheel of gedeeltelijk met ge sloten deuren worden behandeld, indien de openbare orde, de veiligheid of de I)E LOON EN EN SALARISSEN VAN HET GEMEENTEPERSONEEL TE AMSTERDAM. Het georganiseerd overleg ver werpt de verlaging. De Dinsdagmiddag gehouden vergade ringen van het georganiseerd overleg voor de ambtenaren en van het georganiseerd overleg voor de werklieden, hebben beide de door B. en W. voorgestelde loons- en salarisverlaging met algemeene stemmen verworpen. SOWJET-RUSLAND KOOPT WEER EEN NEDERLANDSCHE ZEESLEEPBOOT. Door bemiddeling van de makelaars Jacq. Pierot Jr. en Zonen te Rotterdam is de Nederlandsche zeesleepboot Java, ge bouwd in 1931 door Jonker en Stans te Hendrik-Ido-Ambacht, 450 I.P.K., toebe- hoorende aan den heer B. P. Koomans van der Driest te Rotterdam, aan Sowjet- Rusland verkocht. De zeesleepboot zal nog eind dezer week naar de Moermanzee vertrekken. BEZUINIGING BIJ DE SPOORWEGEN Wat geschiedt met de overcom plete remmers? Zooals bekend zal ingaande 1 Januari 1934 op alle goederentreinen de Kunze- Knorr-rem worden ingevoerd. Het gevolg hiervan is, dat op eiken goederentrein (uitgezonderd de stukgjuederentremen), behalve het locomotiefpersoneel, slechts één treinbeambte noodig zal zijn. Aan vankelijk werd het aantal der door deze bezuiniging overcompleet «komende be ambten geschat op 700 man, echter blijkt thans het juiste aantal 850 te bedragen. Het heeft een ernstig punt van overwe ging uitgemaakt, wat met deze menschen zou moeten gebeuren. Thans heeft de Directie bepaald, dat de volgende regeling zal worden getroffen» 50 man zullen geplaatst worden bij an dere diensten; een 30-tal, die examen ge daan hebben voor conducteur, zullen leer ling-conducteur worden; ongeveer 60 be ambten, die den leeftijd van 55 jaar heb ben bereikt, zullen ingevolge de regle mentaire bepalingen op pensioen gesteld worden, terwijl de resteerenden bij den dienst van het Vervoer en die van Weg 45 ets p. pond - 22} ets p. half pond Depot Den Helder M. A. GRUNWALD Naar het Engelsch van OTTWELL BINNS. „Dat kan ik mü begrijpen"antwoordde ze dadelijk. „Er is iets in de stilte eii on gereptheid van die groote uitgetrektheden, dat je in het bloed gaat zitten. <,,sten>" ®og dacht ik, hoe tam en mak de gra - Telden thuis me zouden toeschijnen na i alles." Zü wees met baar arm om zien h< en lachte toen even. -ik geloof heusch, dat ik het prettig Tinden hier te leven". Aniley lachte ook. •Na een jaar hier te zün geweest hii. „zoudt u hunkeren naar bals en tt'Medies en danspartijen en boeken en zoudt ge aan het zuiden terugdenken, a.s den tuin van het Paradijs. «Gelooft u dat heusch?" vroeg ze ern- ■tig. ..Ik ben er zeker van", sprak hij vel overtuiging. ..Maar ik ben er lang niet zoo zeker van," antwoordde ze langzaam. „Diep ®ie moet er iets van den oermensch zijn blijven voortleven, want ik voel mezelf in zoo'n volle sympathie met al wat hier wild is. Gisteravond sprak ik met mevrouw Ro'dweil. Haar man heeft vroegerruil handel gedreven in Kootlach en zii ver telde mij van een blanke, die daar als op perhoofd onder de Roodhuiden geleefd heeft Hij was iemand, die in Oxford werd opgeleid, en hij gaf de voorkeur aan dat leven hier boven het leven in de beschaaf de wereld. Hij is er eindelijk gestorven er, werd er toen als hun opperhoofd begra ven. in beestenvellen gehuld, de jacht- speer aan zijn zijde en de geheele stam zong een Indiaanschen doodenzang voor hem. Wilt u het gelooven: toen ze mij dit alles vertelde, zag 'k het voor me: het donkere bosoh. de barbaarsche begrafenis, het Indiaansche gezang en mijn sympa thie ging uit naar den man. die ondanks Oxford, verkozen had zijn leven op deze wijze door te brengen." Amley lachte. „U ziet dit alles door een romantisehen schijn verguld", zeide hij. „De werkelijk heid zal wel niet zoo mooi zijn geweest „En wat dan nog?" antwoordde het meisje, „wat zou het leven zijn zonder wat romantiek?" „iets heel oninteressants antwoordde Amley prompt met een plotselinge flikke ring in zijn oogen. „Dat ben ik met u eens juffrouw Yardely, maar de roman tiek behoeft men niet juist in het barbaar sche te zoeken, de meeste mannen vin-.en het in de vrouw." 't Is mogelijk! Ik geloof ook, dat het voortplantingsinstinct nog een van de eenige elementaire gevoelens is, die in de moderne wereld zijn blijven voortleven. Het is het alles overheerschende go- voel" antwoordde Amle.v met zoo'n over tuiging, dat het meisje hem verbaasd ann- k(( \jaar mijnheer Amley. men zou den- kern dat u.... cal ii...-.". hier begon ze te haperen en maakte haar zin nu t a Haar metgezel was opgestaan. De monocle was uit zijn oog gevallen en hii keek op haar neer met een vreemde glinstering in zijn oogen. „Ja", antwoordde hü, de onuitgesproken vraag beantwoordende, „ja, daar weet ik van mee te praten. Dat is het immers, wat u vragen wilde, is het niet? Dat heb ik geweten sedert den dag, dat Sir James mii zond naar het station te Ottawa om u af te halen. Dit wist ik van het oogenblik af, dat ik u uit den trein zag stappen. „Het eenige meisje voor mii, do eenige die ik lief kan hebben," fluisterde miin hart toen en heeft dat sedert dien luid herhaald. Helen, ik was nog niet van plan iets tot je te zeggen, maar.... wel, je ziet hoe het met mii gesteld is. Zeg me, dat het met hopeloos is! Je weet, wat miin positie J3. je weet, dat over twee jaar. Helen Yardely was snel opgesprongen. Haar schoon gelaat was wat bleek gewor den. Zü maakte een einde aan zijn woor denvloed door een beweging met haar hand. „Als het u blieft, mijnheer Amley. Het is niet noodig in bijzonderheden te treden." „Dus....?" ,U heeft mii verrast", zei het meisje langzaam. „Ik had er geen idee van, dat udat uIk heb nooit aan zoo iets gedacht." „Maar nu zal je er toch over denken. Helen," drong hii aan. „Ik meen ieder woord, dat ik zeg. Ik heb je lief. Je moet dat nu toch ook zien. Laat ons te zamen het leven beginnen en samen het roman tische zoeken, waar je zoo naar hunkert Het bloed was nu weer naar de wangen van het meisje teruggekeerd en er was een licht in haar oogen, dat Amley s hart met hoop vervulde, daar hii er een ver keerden uitleg aan gaf. Zijn lrartstocht was echt, zooals liet meisje dan ook voelde en ze was natuurkind genoeg om er den invloed van te ondergaan, maar ze was zoo verstandig om het gevoel, dat in haar opgewekt werd niet voor meer te houden dan het was. De grijze oogen keken hein eenige oogenblikken vol zelfbeheersching aan, toen kwam er een nadenkende uitdruk king in en Amley voelde, dat hü dezen keer den slag verloren had. „Neen", zei ze langzaam, „neen. ik ge loof niet, dat dat verstandig zou zijn. Mijn gevoel voor u is niet wat het zün moet om tot zoo'n stap te kunnen besluiten. En bovendien....?" „Wel", zei ze wat blozende en stotteren de. „U bent niet precies de man, dien ik in mijn droomen zag, als ik dacht aan.. aan.aan. Zij hield op, lachte toen even om zich zelf en zei toen openhartig, maar wat verlegen: „Weet u, ik heb van miin prille jeugd af, altijd met helden gedweept „En mij vindt u geen held", zei Amley, met een schamper lachje. „Neen, ik hen een doodgewnoe man, die alleen doodge wone dingen kan doen en het eenige, dat mij recht geeft om gehoord te worden, is, dat ik u lief heb! Maar als een gelegen heid zich eens voordeed? Veronderstelt u eens, dat ik Hier hield hiii op en stond haar een oogenblik aan te kijken. „Zou dat geen verschil kunnen maken? vroeg hii toen. „Misschien", zei het meisje, dat er tegen op" zag, hem een te zwaren slag toe te dienen. „Dan zal ik op die gelegenheid wach ten", riep Amley uit. „En wie weet. In en Werken zullen worden ondergebracht. Het overkomende personeel (arbeiders- remmers) is in hoofdzaak gestationneerd te Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Heer len, Eindhoven, Maastricht en Zwolle. De Ned. Spoorwegen bereiken met de invoering van de K.-K.-rem een vergaan de financieele bezuiniging, terwyl het goe derenvervoer bovendien versneld wordt. (Tijd). 30.000 VREEMDELINGEN TE AMSTERDAM. Te Amsterdam zijn thans meer dan 30.000 vreemdelingen gevestigd, waarvan ruim 19.000 Duitschers, te weten 14.000 vrouwen, meest dienstboden, en 5350 man nen, meest met hun gezinnen. In verband hiermede is de quaestie van de huisvesting en van de woningmarkt in het algemeen accuut geworden. BIJZONDERE POSTZEGELS. Ten bate van het Crisis-comité. In het Staatsblad is afgekondigd een Kon. besluit in zake uitgifte van bijzon dere postzegels. Daarin wordt bepaald, dat gedurende een door den minister van binnenland- sche zaken te bepalen tydvak van rüks- wege ten bate van het Nationaal Crisis comité bijzondere postzegels verkrijgbaar worden gesteld. Deze zegels worden uitgegeven in cU frankeerwaarden van 5 en 6 cent Zü wor den verkocht met een door den minister te bepalen byslag boven de frankeer- waarde. De zegels dragen onderscheidenlyk de beeltenis van de Koningin en van Prin ses Juliana. De opbrengst van deze zegels na aftrek van de frankeerwaarde, de kosten van aanmaak en andere bijzondere kosten uit de uitgifte voortvloeiende, wordt ter be schikking gesteld van het Nationaal Cri- sis-eorqité. De geldigheidsduur voor het gebruik der zegels eindigt met den 31sten Mei 1935. DE STAKING BIJ DE SPHINX. De r.k. en neutrale arbeiders organisaties aanvaarden het voor stel van den rüksbemiddelaar. In de Dinsdagavond gehouden ge combineerde vergadering van de r.-k. en neutrale arbeiders organisaties is met algemeene stemmen aangenomen het voorstel van den rüksbemiddelaar, dat luidt: 1. De toestand van 10 Augustus 1933 blijft bestaan. De nieuwe verdergaande loonsverlaging van 1 tot 15 pet., welke 1 November ingegaan was, wordt dus in getrokken. 2. Onder leiding van den rüksbemidde laar worden verdere besprekingen ge voerd over het afsluiten van een collec tief contract. 3. Er worden geen rancune-maatrege len toegepast. Alle stakers worden veer in dienst genomen. De aangezegde ontsla gen van twee werkmeesters worden inge trokken De hoofdbesturen en afdeelingen heb ben aan de leden, die nu nog vergader den, geadviseerd, het voorstel vna den rüksbemiddelaar aan te nemen, wat zü met algemeene stemmen hebben gedaan. Wat de werkgevers betreft, dezen heb ben toegezegd, dat zü op een heden (Don derdag) te houden vergadering van het bestuur van commissarissen dit voorstel zullen bespreken en Vrijdag een ant woord aan den rüksbemiddelaar zullen zenden. DE MARINE EN 1>E CONFESSIO NEELS VEREENIGINGEN. Ook de protestantsche vereeni- ging heeft bezwaren tegen de minsterieele voorschriften. Ons Baken, het orgaan van den Bond van Chr. Marinepersoneel beneden den rang van officier, bevat het verslag van een vergadering in Den Helder over het verbod *tot het hebben van donateurs. (Aansluiting bij het T.b.c-fonds D. E. L. is wèl toegelaten.) De minister van defen sie had namelük na het verbod van toe lating van adspirant-leden, ook de in- schryving van begunstigers verboden, wilde een vereeniging als belangenver- eeniging tot het overleg met de regee ring worden toegelaten. Over het begunstigers-verbod werd allereerst opgemerkt, dat de minister niet kan hebben voorzien dat het verbod tot het hebben van donateurs voor de orga nisatie zoo ernstige gevolgen zou hebben. Van hoofdbestuurszyde werd de vraag gesteld: „of in een christelijk land or thodoxe christenen een orthodoxe orga nisatie die met trots op haar verleden kan wijzen met donatiën mogen steu nen voor haar arbeid op geestelijk ter rein, i. c. de bevordering van de door werking van de christelijke beginselen op de vloot." Vier middelen worden aangegeven: a. ontbinding van de organisatie, het geld vastzetten en wachten tot later mis schien onder gunstiger omstandigheden weder-oprichting kan worden overwogen; b. alle voorgestelde wijzigingen intrek ken en als Koninklijk goedgekeurde ver eeniging op d<m ouH«r, ---r.pt hliivcn voort bestaan: c. aan de daarvoor in aanmerking ko mende rechtsche Tweede Kamer-fracties den toestand bloot leggen; d. een afzonderlüke militaire belangen- vereeniging oprichten. Besloten werd het advies van het hoofdbestuur op te volgen om alvorens nadere stappen te doen, den minster van defensie Wj uitvoerig gemotiveerd schrij ven den toestand uiteen te zetten en in trekking van het verbod te verzoeken. De (a.r.) Rotterdammer geeft aan de prot. organisatie, als er geen oplossing voor de moeilijkheden te vinden zal zyn, den raad, om den minister mede te deelen, dat het geestely'k werk, gesteund door de offervaardigheid van het christelük volksdeel, zal worden voortgezet, doch dat men zich niet zal inlaten met de be hartiging van materieele belangen en dus niet zal toetreden tot het georganiseer] overleg. Binnenland. EEN FELLE BRAND AAN DEN MAURITSWEG TE ROTTERDAM. Een winkel, magazijn en opkamer totaal uitgebrand. eer Dinsdagavond omstreeks half acht heefi een byzonder felle brand den winkel ii Japansche en Chineesche artikelen vai de firma S.Eliasar aan den Mauritsweg h Rotterdam totaal verwoest, benevens d» opslagplaats en de opkamer, welke dade- lijk aan dezen winkel grenzen. deze wildernis kan de gelegenheid zich ieder oogenblik voordoen." Wat dat betreft, zes dagen later deed, de gelegenheid zich voor op een Zon dag, toen Sir James op een rustdag had aangedrongen. Iedereen had op zün eigen manier den dag doorgebracht: Amley was er op uitgegaan om wild te schieten voor het middagmaal en Helen Yardely had een kano opgenomen om verder de rivier op een onderzoekingstocht te gaan doen langs een zijstroompje, waar, volgens de Roodhuiden, een troep bevers zich be vond. Toen Amley met eenige koppels patrij zen naar het kamp terugkeerde, was bet meisje er nog niet. Het werd avond en het meisje verscheen nog steeds niet en haar oom, zoowel ais de andere leden van het gezelschap begonnen ongerust te worden. „Er moet iemand gezonden worden om naar haar te zoeken, Amley," zeide Sir James. „Ik hoor, dat er 'n myl verder de rivier af, een stroomversnelling is en dat er eilanden zijn. waartusschen zelfs een geoefend pagaaier een ongeluk kan kiy- gcn. Ik zou het mezelf nooit vergeven, a.s haar iets overkwam." ik zal er zelf op uit gaan Sir James, en ik kom niet terug, vóór ik haar vind. O ik hen er van overtuigd, dat er niets Jt haar gebeurd is." antwoordde S.r James met een zenuwachtig lachje, „maar het is toch altijd beter om voorzichtig te A'"Natuurlijk, Sir James, ik zal dadelijk gaan en ik zal een van de Roodhuiden meenemen één, die de rivier goed kent. En het is misschien ook verstandig iemand stroomopwaarts de rivier op te zenden, want mischiem is juffrouw Yardely van plan veranderd en den an- dreen kant opgegaan." ,,'t Is mogelijk!" antwoordde Sir James en ging heen om hierover zijn bevelen te geven. Gerald Amley riep één van de Incianen, dien hij bevel gaf eten voor drie dagen, dekens en een kleine tent in de kano ie laden en was bezig te vertrekken, juist toen Sir James aan kwam zetten en met verbazing naar de volgeladen kano keek. „Gunst, Geraid," zei hii. Je hebt ge noeg meegenomen om dagen weg te bly- ven." ,,'t Is het verstandigste wat ik ooen kan, Sir James. Deze rivier valt pas zestig mijl verder in de hoofdrivier en het kan een heelen tijd duren voor we haar vinden. Als we haar spoediig vinden, zal ons do extra lading in de kano niet hinderen en mocht het langer duren „In Gods naam, jongen, haast je maar en zorg dat je Helen mee terug brengt.' .Ik zal doen wat ik kan, Sir James." De kano werd afgestooten en schoot vooruit, gedeeltelijk door een stoot der pagaai en gedeeltelijk meegesleept door den stroom en verdween weldra, om een groot rotsblok varende, uit het gezicht. De Roodhuid voor in de kano stuurde schuin naar den overkant en Amle.v vroeg hem scherp, waarom hii dat deel en de Indiaan antwoordde: (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1