Wolkbreuk progSra>.mm& SIEGERS geeft op Binnenland. Gemend Nieuws. in Californië. Twee Nederlanders omgekomen. De regeering grijpt in. goed Uurwerk SIEGERS. 2 een smokkelauto. Luitenant-generaal Seyffardt neemt ontslag. Voorloopig weeroverzicht van achteren aan te rijden en het trot- De regeering acht een spoedig ingaande verlaging gewenscht. Wering van besmettelijke veeziekten. Door een auto overreden en gedood. Twee kinderen ernstig gewond. Vrachtauto door trein gegrepen- II; Het Oera Linda-bok en een Duitsche professor. alle reperatie garantio- HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 4 JANUARI 1934. schikt geacht werd voor een nachtlai.'ing, terwijl de moesson een bezwaar vormde voor een nachtlanding op het vliegveld Andir bü Bandoeng. De bemanning kon hierdoor geen gevolg geven aan haar voor nemen om Zaterdagmiddag te Batavia aan te komen, wat anders gemakkelijk moge lijk geweest was. Zij heeft van Zaterdag morgen 30 dezer 10 uur 30 G.M.T. tot des avonds 23 uur 30, dus 13 uur, te Singapore moeten wachten De tocht van Athene naar Batavia werd volbracht in 72 uur 20 min. In totaal ziin slechts ruim 45 vlieguren noodig geweest om den afstand van 13.600 km af te leggen.. Aneta meldt nog: Er was bii de aankomst van den Post- jager te Batavia meer publiek dan bij de aankomst van de Pelikaan, hetgeen ten dcele kan worden toegeschreven aan het feit. dat het Zondag was. Het publiek verbrak de afsluitingen en omstuwde wuivende met de hoeden er. on der luid hoera-geroep Asjes en Geysen- dorffer. die met moeite naar de loods wer den gebracht. De marconist werd ondanks het geroep van het publiek eerst later ont dekt, zoodat de redevoeringen in ziin afwe zigheid werden gehouden. Luitenant Asjes verklaarde tijdens een interview na de huldiging, dat een renda bele dienst met vliegtuigen van het Post- jager-type stellig mogelijk is, waarbij 250 kilogram post voldoende is. band met de voorbereiding van die her- Arlnor ziening geboden zou zijn, dat deze echter AgCPltCn acing6r€u6n QOOi Bij de vliegramp te Ruisselede. De correspondent van de N.R.Ct. te Brussel meldt: Naar ik in den nacht van Zaterdag op Zondag nog telefoneerde deed toen in Bel gische luchtvaartkringen het gerucht de ronde, —dat onder de slachtoffers van de vliegramp met de G.A.B.L.U., van de lijn KeulenBrusselLonden, ook een Nederlander moest zijn, met name Gee- rard Mes, van de firma Philips te Eind hoven. Het was echter niet mogelijk, dien nacht nog, eenige bepaalde zekerheid om trent dit gerucht te bekomen. Zondagochtend, bij de voorzetting van het onderzoek en de opruiming van het griezelige wrak, werd het niéuws, dat een Nederlander was omgekomen, niet alleen bevestigd, maar deelde de Sabena nog mede dat een tweede Ne derlander bij de ramp te Ruisselede omgekomen. Dit tweede slachtoffer is de heer L. Grein, weliswaar te Londen geboren en aldaar verblij vend, maar, naqr naderhand bleek, van Nederlandsche nationaliteit. De andere verongelukte Nederlander, de heer G. Mes, was eerste onder den naam van Berge, vermoedelijk wegens een fout, bij het overseinen gemaakt, op de lijst der slachtoffers verschenen. Hij was 31 De cember 1S00 te Amsterdam geboren en blijkt reeds te Keulen aan boord van het tragische vliegtuig te zijn gestapt In den loop van den dag werd de defi nitieve lijst der slachtoffers bekend ge maakt. Zij luidt als volgt: John. M. Git- tins, piloot; H. Loc-k, marconist; miss M. Dismond (Eng.), Ch. Young (Eng.) G, Mes (Ned.), L. Grein (Ned.), Th. Perry (Eng.), Halperin (Pool), A. D. D. Brown (Eng.) en V. Schroeder (Duitscher). De piloot, kapitein John M. Gittins, was sedert 1929 in dienst van de Impe- rial Airways. Hij werd beschouwd ais een der beste en koelbloedigste vliegers van de maatschappij. Zondag heeft men de lijken, waar van men er slechts een paar met ab solute zekerheid kon identificeeren, van onder het wrak gehaald en ge kist. VLIEGONGELUK IN BELGIE. Twee dooden. Gistermiddag tegen half vier is nabij Orly een Franseh sportvliegtuig ongeveer een kilometer ten Zuiden van het vlieg veld van Orly neergestort. De bestuurder en eerr inzittende dame werden op slag gedood. Hier zijn de drie waarborgen Voor de echte Aspirin het Bayer-kruis op elk tablet, de oranje band om de verpak king, het oranje zakje van de 2-stuks verpakking. Het zijn de drie waarborgen om zeker van pijn bevrijd te wor den; zonder schade aan hart, maag en nieren. De chef van den generalen staf gaat heen met 1 Mei. niet vó6r het verschijnen van liet rap port-Schouten ter hand genomen kon wor den en dat het dus onmogelijk was, haar in de najaarszitting aan de orde te stellen. Buitengewone zitting. In afwachting van een en an der deelen Gedeputeerde Staten mede, dat zij den commissaris van de Koningin ernstige hersenschudding, JjJ D«PtóS»nd v«n de beide kilde- gen op. ren is zorgwekkend. De smokkelaars ontkomen. De agenten van de motorbrigade te Maastricht, v. H. en L., waren Zaterdag hebben verzocht, de machtiging van de avond op hun ronde, toen zij een smok- Koningin aan te vragen tot het houden kelanto, bestuurd door den smokkelaar B„ ontmoetten. Een sein tot stoppen volgde, doch de auto reed door. Met hun motorfiets reden de agenten den auto achterna. De motorfiets reed den auto iets voorbij, Daarby zag de bestuurder van den smokkelauto kans, de agenten toir op te duwen. De agenten kwamen te van een buitengewone zitting van de Sta ten, uiterlijk in Maart, ter behandeling van een voorstel, tot herzening van de provinciale salarisregeling. Luitenant-generaal H. A. Seyffardt, chef van den generalen staf, heeft met ingang van 1 Mei ontslag verzocht uit den militairen dienst. Generaal Seyffardt werd 1 November 1872 te Breda geboren en werd aan de Mi litaire Academie aldaar voor officier opge leid. In 1892 werd hij benoemd tot 2e lui tenant der artillerie. Hij doorliep achter eenvolgens de verschillende rangen in den militairen dienst, was eenige jaren leeraar aan de Koninklijke Militaire Academie in de Artillerievakken en vervolgens ook aan de Hoogere Krijgsschool. Van 1908 tot 1928 diende hij afwisselend bü de veld artillerie en bii den generalen staf. In laatstgenoemd jaar werd hij bevorderd tot generaal-majoor, commandant van de Eer ste divisie, in 1929 volgde ziin benoeming tot chef van den generalen staf. In 1930 werd generaal Seyffardt bevorderd tot lui tenant-generaal. ij Over het afgeloopen jaar. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut in De Bilt.) Gemiddeld over het geheele jaar was de temperatuur juist gelijk aan de nor male; de grootste afwijkingen kwamen voor in Maart met 2.3 graden boven en December met 5 graden beneden normaal. De jaarsom van den neerslag was 21 procent beneden de normaal van 700 mm. De grootste afwijkingen vertoonden December en Juni met resp. 88 pet. bene den en 34 pet. boven normaal. Het aantal uren zonneschijn, gemiddeld over de 5 hoofdstations, dat normaal 1561 bedraagt, was in het afgeloopen jaar 150 daarboven. De grootste afwijkingen kwamen voor in Maart en Mei resp. 65 uren boven en 34 beneden normaaL Ten aanzien van de provinciale salarissen in Zuid-Holland. Geen voorschot van den burgemeester De minister van oeconomische zaken heeft de burgemeesters geschreven, dat het somtijds voorkomt, dat de uitgaven, in verband met de wering van besmette lijke veeziekten door den burgemeester uit eigen middelen worden voorgescho ten. Deze handelwijze is niet juist. De we ring van besmettelijke veeziekten is een Rijkszaak, waarvan deuitvoering door de gemeente plaats heeft. De gemeente be taalt dus de betreffende kosten en krijgt deze door middel van de indiening van een voorschotdeclaratie, van het Rijk ge restitueerd. Wordt mitsdien in den ver volge weer eene voorschot-declaratie aan getroffen, waaruit blijkt, dat de burge meester de kosten uit eigen middelen heeft voorgeschoten, dan zal deze ter wij ziging worden teruggezonden. De burge meester zal dan de kosten met de gemeen te moeten verrekenen, en de voorschot declaratie zal dan gewijzigd, gesteld ten name van de gemeente, opnieuw aan het departement moeten worden ingediend. De Voorwaarts meldt: In de winterzitting van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland is een ernstig meeningsverschil tusschen minister De Wilde en Ged. Staten van deze provincie tot uiting geko men, waarin Prov. Staten de zijde van Gedeputeerden hebben gekozen en dat zeer belangrijke gevolgen heeft gehad. Ged. Staten hadden dit zij hier ter herinnering nog even medegedeeld een salarisherziening voor het provinciale personeel in uitzicht gesteld tegen uiter lijk 1 Juli 1934 en in verband met dit voor nemen, afgezien van het voorstellen eener tijdelijke korting met ingang van 1 Januari j.1. De minister van binnenlandsche zaken had daarmee geen genoegen genomen en er bij Ged. Staten op aangedrongen, dat een tijdelijke korting, in afwachting r an de herziening zou worden in gevoerd. Namens Ged. Staten werd echter aan de Staten meegedeeld, dat deze brief hun geen aanleiding gaf tot het doen van nadere voorstellen. Een motie-Schouten strekkende tot invoering van een tijdelijke korting op 1 Januari werd verworpen, evenals een liberale mo tie strekkende tot vervroegde invoering der voorgenomen herziening. Deze uitslag van de besprekingen ga ven den minister aanleiding tot het schrijven van een brief aan Ged. Staten op 22 December j.1., waarin hij uiting gaf aan zijn teleurstelling over den gang van zaken en mededeelde, dat de regeering niet kan bewilligen in een bestendiging van den bestaande toestand tot Juli 1934. „Ik behoef slechts te wijzen op de Januari 1934 intredende korting op de salarissen van het rijkspersoneel, aldus de minister, om, naar ik vertrouw, uw college duidelijk te maken, dat, blijft een sneller ingrijpen uwei'zyds uit, de reeds thans bestaande onverdedigbare tegen stellingen tusschen groepen van over heidspersoneel nog aanzienlijk worden vergroot. Blijft dan ook het provinciale be stuur in gebreke, de regeering te ver zekeren, dat binnen aanzienlijk kor- teren tyd dan Juli 1934 een herzie ning der salarissen zal worden be vorderd, w aarbij Je conclusies van het rapport van de commissie-Schouten als uitgangspunt zijn genomen, dan zou ik mjj genoodzaakt zien, tot mijn leedwezen toepassing van de uitzon derlijke bevoegdheden, welke de Ambtenarenwet aan de Kroon geeft te bevorderen. Ik meen aan uw college voor het ge ven van bovenbedoelde verzekering een termijn van 14 dagen te moeten geven, bij verstrijken waarvan zonder bevredi gende toezegging, ik aan het bovenstaan de uitvoering moet geven. Op dezen brief hebben Gedeputeerde Staten geantwoord, dat het niet de bedoe ling was, de herziening der Provinciale salarissen langer uit te stellen dan in ver- Binnenland DE DOODSLAG TE WOERDEN. De dader tot 6 jaar gevange nisstraf veroordeeld. De Utrechtsche rechtbank heeft den 45-jarigen bedrijfsleider H. J. W. B. uit Woerden, die in den nacht van 5 Septem ber 1.1. zijn directeur jhr. C. F. E. van Ingen na een woordenwisseling dood schoot, wegens doodslag veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf. De eisch was tien jaar. De rechtbank overwoog, dat ver dachte tengevolge van de oorlogsjaren psychisch is geschokt en nam in aanmer king, dat hij het noodlottige schot loste, nadat hij van den verslagene een kaak slag had ontvangen. Van noodweer was volgens de rechtbank geen sprake. SPELEN MET VUURWERK. Ongeluk te Zwolle. Maandagmiddag waren te Zwolle jon gens met vuurwerk aan het spelen. Zij gooiden elkaar voetzoekers toe, met 'hét gevolg, dat een er van precies in het oog van den jongen Van K. terecht kwam. Van K. werd naar het ziekenhuis gebracht waar hij langen tijd bewusteloos bleef liggen. Men hoopt, dat hij er met het ver lies van een oog zal afkomen. DOOR EEN TRAM OVERREDEN EN GEDOOD. Dinsdagavond is in 't Meer bij Heeren veen een ongeveer vijftigjarige onbekende man door de stoomtram overreden en on middellijk gedood. vallen en liepen lichte verwondeingen op. Hun motorfiets werd flink beschadigd. 'Het gevolg was, dat de vuurwapenen niet februikt konden worden en de auto met mokkel waar kon ontsnappen. Zondagavond omstreeks half twaalf is een auto op de Hoogstraat te Oisterwijk in volle vaart op drie jongelui ingereden. Een van hen, de 17-jarige W. werd met inwendige kneuzingen en een hoofdwon de naar zijn woning vervoerd. Daar is hij in den loop van den nacht aan de gevol gen overleden. Twee andere jongens, ze kere K. en B. uit Oisterwijk, liepen ver wondingen op aan armen en beenen. De autobestuurder reed zonder zich om het slachtoffer te bekommeren door. De po litie slaagde er in hem op te sporen. Hy is een inwoner uit Tilburg. Hij is in ar rest gesteld. DOOD GEVALLEN. In de Van Wageningenstraat te Arn hem is een 12-jarig jongetje in de ouder lijke woning van de keldertrap gevallen. Het kind is na eenige oogenblikken over leden. VROUW VERBRAND. De 91-jarige weduwe v. B., geb. v. L. te Arnhem is Maandag, doordat zij met haar kleeren te dicht bij den kachel kwam, in brand geraakt. Zij is Dinsdag aan haar verwondingen overleden. Op onbewaakte overweg ;c mi den onbewaakten Dinsdagmorgen is 1 vrachtauto ge- overweg te Hell'Se't ehoorende aan den laden met s}100» u inorhoten door den heer van Uffen utt Wmwfcjgn. h0. trein, komende uit de richu g faet ten, gegrepen. Van <L ield Drie -«•»«- 8 De h.d twintig minuten vertra- Door slippen van een auto. Dinsdagmiddag -reed de heer de Klerk uit Goes met zijn vrachtauto geladen met hout op den dijk die loopt van Hoedekens- kerke naar 's Gravenpolder. Ter hoogte ongeveer van 's Gravenpolder slipte de auto tengevolge van de gladheid van den weg en reed van den dijk. Twee jongetjes, van 5 en 7 jaar, waren ter plaatse aan het spelen. De kinderen die bezig waren met een slede van den dijk te rijden, kwamen onder den auto terecht. Het 5-jarige jongetje kreeg een ging. Voor een naar Buitenland De Spoorwegramp te Lagnuy. De machinist zenuwziek. Daubinnv de machinist van den zoo noodlottig verongelukten snelti^in Parys —Straatsburg, die onmiddelly v ramp, evenals de stoker werd geaues tcerd, maar spoedig daarna weer fl beid werd gesteld, is Vrijdag ingestort De controleerende geneeshee vaf de Oosterspoorwegmaatschappij con stateerde een ernstige zenuwaandoening en verklaarde, dat de toestand van zp patiënt zeer 'ernstig is. Begrijpelijker wijze was het zenugestel van den machi nist door het gebeurde reeds zeer zwaai geschokt, maar deze toestand is nog ver ergerd, door vele anonyme dreigbrieven, die Daubigny in de laatste dagen heeft ontvangen. Het huweluksrecht in Rusland. Zooals bekend, is liet Russische huwe lijksrecht voornamelijk gericht op de be scherming van de belangen van moeder en kind, als economisch zwakste partij, tegenover den vader. Totdusver liep dat in de practijk echter nog weieens op het tegendeel uit, als de administratie de toe wijzing van alimentatie-aanvragen afhan kelijk stelde van de overlegging van pa pieren, waaruit de erkenning van den vader bleek. Waren deze paiperen niet over te leggen, dan moest de moeder be ginnen met het voeren van een vader schapsactie. Thans is deze procedure om gekeerd. De man, die op aangifte van de moeder als vader ingeschreven wordt, kan binnen een maand bezwaar daartegen in brengen. Hij krijgt dan echter te hooren, dat hij als vader ingeschreven blijft, maar een jaar den tijd heeft, om langs gerech telijken weg zyn vaderschap te betwisten. Gedurende al dien tijd draagt hij echter de materieele verantwoordelijkheid, die vroeger geheel op de moeder rustte. OUDEJAARSNACHT TE WEENEN.! Po,,«<*e onrust, Tal van oudejaarsavond vieringen i de café's zijn onmogelijk gemaakt door aanvallen met traangas. In a le districX zijn papieren bommen ontploft. Er z« op 24 plaatsen groote ontploffingen i vreest, waarbij eenige telefooncellen zijn beschadigd. Er werden ballonnetjes 0pcT laten met hakenkruisemblemen. in de buurt van Weenen, te 's Andrae- woerdern, werd om twaalf uur 's nachts een dvnamietaanslag gepleegd op de eleo- trische centrale van Opponizt, waarbij de daders zonder herkend te zijn, konden ontsnappen. DOOR VROUWEN VERMOORD? Douglas Sheridan, een welgesteld New Yorksch koopman, is door de politie dood in zyn woning aangetroffen. Zijn schedel was door hamerslagen verpletterd, terwijl ziin lichaam met brandwonden was over dekt. Men beweert, dat Sheridan door vrouwen, die bü hem op bezoek waren, is vermoord. Een mystificatie als oer-bron van het Germanendom. Tal van dooden en honderden gewonden. VRIJDAG 5 JANARI. Hilversum, 1875 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO, n.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Orgelspel J. Jong. 11.00 Gramofoonpl. 12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest en gramo foonpl. 2.15 Gramooonpl. 2.30 J. Kuipers: Wintersport in Noorwegen; 3.00 Gramofoonmuziek. 4.15 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 4.45 Gramofoonpl. S.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 5-45 Gramofoonpl. 6.00 Vervolg orkestconcert. 6.40 Dr. F. M. Wibaut: Kapitalisme, Socialis me, Socialisatie. 7.00 Orgelspel C. Steyn. 7.20 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 8.00 Causerie Dr. A. Trouw. 8.30 Concert door I. Cohen (piano). 9.00 Causerie door Roel Houwink. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Causerie Dr. J. H. Groenewegen. 10.45 Gramofoonpl. 11.00 Gramofoonpl. Huizen, 296 M. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159-30 Gramfooonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. B. Hagenaar. 11.00 Ensemble v. d. Horst. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Orgelconcert F. Kloek. 1.15 Ensemble v. d. Horst. 2.00 Gramofoonpl. 2.30 Chr. lectuur. 3.00 Concert H. Ludolph-Geysen (sopraan), A. Alphenaar-Boxs (viooj), N. de Bock-Ver- del (piano) en Ed. Biele (cello). 5.00 Gramofoonpl. 5 30 Concert door Chr. Dekker en Th. Verwey (accordeon) en J. Smit (drnm-xyclophoon). 6.30 Causerie A. J. Herwig. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Literaire causerie door D. Wouters. 8.00 Orgelconcert A. v. d. Horst. 9.00 Causerie Dr. L. v. d. Pijl. 9-30 NCRV-Klein-orkest o.l.v. P. v. d. Hurk. In de pauze: om 10.00 Vaz Dias. 11.0011.30 Gramofoonpl. ZATERDAG 6 JANUARI. Hilversum, 1875 M. VAR A-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Uitz. voor Arb. in de Continubedr.: De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst en gra mofoonpl. 12.00 VARA-Kleinorkest o.l.v. H. de Groot. 1.15 Gramofoonpl. I.30 Orgelspel C. Steyn. 2.00 Gramofoonpl. 3.00 J. Bommer: Punt 5 van het urgentie-pro gram van S.D.A.P. en N.V.V. 3.15 Muzikale causerie P. Tiggers, met gr.pl, 4.15 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 5-00 Gramofoonpl. 5.40 Literaire causerie A. M. de Jong. 6.00 „De Wielewaal", o.l.v. P. Tiggers. 6.30 Orgelspel J. Jong. 7.00 VRO. 8.00 Herh. SOS-ber., Vaz Dias en VARA-Varia 8.15 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 8.45 Zang en piano door Ada Dassey. 9.00 Vervolg orkestconcert. 9-45 Vervolg zang en piano. 10.00 Toespraak J. A. Witvoet. 10.15 Vervolg orkestconcert. II.00 Gramofoonpl. Huizen, 296 M. KRO-uitending. 4.00—5.00 HIRO. 5.00 Orkestconcert en gramofoonpl. 7.15 Lezing. 7.45 Causerie. 8.00 Orkestconcert. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Koorconcert. 8.55 Hoorspel. 9-4° Orkestconcert. 10.10 Gramofoonpl. 10.15 ervolg koorconcert. 10.35 Vaz Dias. 10.4012.00 Schlagermuziek. Een geweldige wolkbreuk heeft Dinsdag Californië geteisterd, voor namelijk in de dicht bq Hollywood gelegen districten Montrose en Glen- dale. In .18 uren viel meer dan 30 cm water en groote overstroom ingen en aardverschuivingen zyn het gevolg geweest. Het stadje Montrose is nagenoeg verwoest en hier zyn 38 menschen- levens te betreuren, behalve eenige honderden gewonden en 2000 dak- loozen. Door de verwoesting van de electrici- teitsgebouwen moesten Montrose en Glen- dale verlicht worden door lampen van Hollywood. Te Los Angeles hebben vooral de Ecco en Griffith parken van de wolkbreuk te lijden gehad. In Griffith park, waar de diergaarde gevestigd is, volgde een ge weldige aardverschuiving op den regen val, die kooien en gebouwen meesleurde zoodat vele dieren verdronken en andere ontsnapt zyn. Ecco Park staat 25 cm onder water en vele boomen zijn hier ont worteld In de stad zelf heeft de brand! weer volop werk gehad om op omvallen staande panden te stutten, maar hier zy'n volgens de eerste berichten althans, geen' meuschenlevens verloren. Tal van fraaie verbleven van filmster ren aan het strand in de streek vin S nPJh Z|J1? .cl001' ,iet water beschadigd Nader meldt men nog uit Los Angeles- an v ,er, ?v'8e .^gens, welke midden- en Noord-Californië de afgeloopen 24 uur KCn geteisterd, is een schade aa„ge! richt, welke op één millioen dollar wordt geschat. Sedert 1877 heeft men hier een dergelijke regen niet meer gekend Tot nu toe zijn 31 jyken geborgen duizaJl zijn dakloos, terwyl honderden personen kwetsuren opliepen. Een twintigtal?!!L gen is weggaslagen. 8 0lug* ver- Ie Montroae, waartiH twee liet leven k.ainen r0"we" om Höt U^biöd V3ii (I0 Beverlv ïijiio u Hollywood is met bouwvallen bedekt y lSTtf in^eze^streèk^fln dC heYigste sedert 0 a. nabyTas1S,?ra\0rt,8^l:f verwachts door een -«*- on" aantal motorrijders"ên^o^8^001" een den straatwegy naar Pasar» H1Sten °P golf werden gegrepen en ma een Tengevolge van de' lva™i! meegesleurd. een aardverschuiving den sn^ lieeft Angeles n.ar'ffi Wat het Oera Linda-bok is, weten wel licht niet velen onzer lezers. De kwestie is ook al 70 jaar oud en we leven snel. Maar oude Helderschen zullen het nog wel weten. Omstreeks 1860 was op 's Rijks werf alhier werkzaam de heer Cornelis Over de Linden. In die jaren werd te zy- nen huize een merkwaardig, zeer oud, in de Friesche taal geschreven, handschrift ontdekt, dat een familiekroniek zou bevat- vatten over verschillende Friesche fami- lies. De in Den Helder werkzame predi kant, ds. Frantjois Haverschmidt, de wel bekende Piet Paaltjens van wien de gro tesk-onzinnige, maar in den grond zoo zwaarmoedige „Snikken en Grimlach- jens" zyn verschenen, en zijn academie vriend. de eveneens zeer bekende dr. Eelco Verwijs, interesseerden zich voor deze vondst en zoo ontstond rondom dit Oera Lindabok een uitgebreide litera tuur en een dikwyis felle pennestryd. Want reeds spoedig na de ontdekking re zen bedenkingen tegen de echtheid vau het handschrift. In de laatste halve eeuw heeft men wel haast algemeen het boek voor een mysti ficatie gehouden. De pennestryd in die jaren nog gevoerd over het zoogenaamd oud-Friesche handschrift, dat een stam- en familiekroniek zou zijn. waarvan de cudste gedeelten zouden dagteekenen uit de zesde eeuw voor Christu's geboorte, Heeft vrywel alleen geloopen over de vraag, wie in die mystificatie de hand heeft (of hebben) gehad. Heeft .Cornelia Over de Linden, uit Den Helder, volgens wiens bewering het Oera Linda-boek een erfstuk in zyn familie was geweest, het stuk zelf gefabriceerd, zyn dr. Eelco VeEs. wys en zyn academievriend FrangoisTHa- verSchmidt medewerkers van Cornefe^ Over de Linden geweest? Deze vragen zyn nimmer afdoehd beantwoord. Thans is'er weer eens iemand opge staan, die in de echtheid ervan onomstoo- telyk gelooft. Het is een in Duitschland werkzame pan-Germanistische professor, die er een dik boek over heeft geschre-" ven, dat ook de Duitsche vertaling van liet handschrift op eenige brokstukken 11a. bevat. Prof. Wirth biedt ze. als een „Julgabe" den Duitsehers-a#fr""ffs een „Ahnenvermachtniss", dat ben schragen kan bij de volbrenging van hun plicht met hun geloof en hun trouw Hitier ter zijde te staan. Zoo heeft het Oera Linuda-boek nóg eens een kans gekregen. En dit boek van prof. Wirth is nog maar een inleidende volksuitgaaf; er zal een meer weten schappelijke uitgaaf met den volledigen tekst van het handschrift en een gezui- verden oud-Frieschen tekst volgen. Al dus deelt de N. Rott. Crt. mede. Destijds is alles omtrent dit Oera Lindabok grondig oderzoclit. Het oud- rriesch, waarin het geschreven is, is niet zuiver en doorspekt met Hollandismen; liet schrift is geen oud-Germaansch ru nenschrift (zooals was beweerd), het pa pier is niet oud. Reeds in 1876 hebben deskundigen verklaard, dat bet modern vergé papier wras, en zelfs hebben ze de vermoedelyke fabriek genoemd waar het vervaardigd was! Dit alles is den Duit- scnen prof. óók wel bekend, maar 't heeft hem niet overtuigd! Het sterkste bewijs van de echtheid, van de kern althans, is hierin gelegen, zoo zegt hy, dat het ziel kundig onmogelijk is, dat 'een Hollander mt de eerste helft van de 19e eeuw het era Lindabok bedacht zou hebben. Dat is dezelfde redeneering, die voor de hui dige Duitsche mentaliteit kenschetsend 's, en die men ook by het Rijksdagbrand proces heeft toegepast: er zijn wel geen 'ewyzen, zelfs zijn er bewijzen van het tegendeel, maar toch is het zooals wy het zeggen. D.N. Rott. Crt., die fijnt.jes-ironiscli niet het geestesproduct van dezen pan- Germanisehen prof. Wirth den draak steekt, merkt aan het slot op: Soms lijkt net haast, dat prof. Wirth zou willen zeggen, dat Adolf Hitier eigenlijk zyn Boek d heeft geput uit het LiDda Het schynt dus wel voorgoed de „gou den Ore" van het Oera Linda Boek te had' Z00 n ^ans lieeft liet nog nooit ge- Wy willen hier nog aan toevoegen, dat E. F. Over de Linden, een familielid van i«s en wethouder te dezer stede, in 1912 by onze drukkerij een brochure „Be weerd, niet bewezen" in het licht gat waarin hy aan de hand van enkele do- umenten, nog weer eens een pogiiu? deed de echtheid van het O.L.B. aan te toonen.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2