Stadsnieuws A TWEEDE BLAD. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 4 JANUARI 1934. Abonnementsgelden. v Den Helder in 1933. Een aanvulling van het faaroverzicht. Brand in „Liesje's Hoeve' Opheffing van de crisis door goederenschappen. Het vee gered. De schuur een prooi der vlammen. Lezing van Dr. Ir. Dijt. KONIJN's Vleeschwaren wing' 2 7 7 6 I WtJ danken onze post-abonné's, die ons het abonnementsgeld voor het eerste kwartaal '51 reeds overmaakten voor hun medewerking. Willen onze abonné's, die dit nog niet deden, twee gulden storten o! overschrijven op onze postrekening 1606# of ons dit per postwissel toezenden? Tot 15 Januari is daartoe gelegenheid; daarna komt een kwitantie. Over het abonnementsgeld ln de stad wordt begin Junuari per kwitantie be schikt en wij verzoeken vriendelijk de kwitantie bij eerste aanbieding te voldoen. CONTIN GENT E ER I N G Bij de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorderkwartier, Oudegracht 182 te Alkmaar, zijn formu lieren verkrijgbaar voor het aanvragen van toewijzingen voor de met ingang van 1 Januari j.1. verlengde contingentéering van geïsoleerde electïische geleidingen, kousen en sokken, tapijten en garens. HERVATTING LESSEN ZONDAGSSCHOOL. Wij verwijzen naar de advertentie in dit nummer, waarin de Ned. Herv. Zondags school bekend maakt dat zij haar lessen beeft hervat. TECHNISCHE CURSUSSEN. Tot heden ontbrak het in Den Helder aan een inrichting voor Voortgezet Vak onderwijs ter opleiding voor diploma's, der Vereeniging ter veredeling van het ambacht (V.V.A.), Voorbereidend M.T.S. onderwijs en de Nijverheidsonderwijs- akten, en moest men zijn toevlucht nemen tot dure privaat- of schriftelijke lessen. Ten einde hierin te voorzien is door den lieer J. W. Lookman, leeraar N.O., werktuigkundige en electrotechnicus, Krugerstraat 104, alhier, een technische cursus opgericht, waaromtrent wij verwij zen naar de advertentie in het nummer van heden. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER TE ALKMAAR. Van 28 Dec. tot 2 Jan. 1984. Wijzigingen: Garage J. Jansen, Nieuwe Laagzijde 8889, Schagen. Overgegaan aan J. Jansen. Opheffingen; Burg. Maatschap tot het drijven van de kaasfabriek „De Hoop", Stroeërweg 20, Wieringen. Nederlandsche Nationale Werklieden Vereeniging „Door Orde en Spaarzaam heid tot Welvaart", Koningstraat 12—14, Den. Helder. geloopen jaar kunnen zeggen, dat het misschien finantieel niet bovenmatig is geweest, maar dat het zeer zeker wel gunstig was voor de ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer, dat aanzien lijk is verbeterd. Vereeniging llngenverkeer. voor Vreemde- Nfiï laten hieronder nog eenige aan vullende bizonderheden volgen betreffen de den toestand onzer badplaats Huis duinen, het vreemdelingenverkeer, enz. in het afgeloopen jaar. Hoewel ten deele reeds in onze verschillende jaaroverzich ten vermeld, kwam het ons wenschélijk voor deze alsnog, vollediger en uitgebrei der, den lezer voor te zetten, omdat zij ee» inzicht geven in voor onze gemeente heel belangrijke kwesties. Zeebad Huisduinen. Een belangrijke uitbreiding had plaats van het bestaande hotel-pension-restau- rant, doordat het aantal kamers met 20 werd uitgebreid tot 85. Tevens werd een behoorlijke ontvangzaal ontworpen, en de keukeninrichting belangrijk uitgebreid, zoodat het hotel thans is ingericht voor de ontvangst en het logies van 90 5 100 gas ten, welke ten allen tijde kunnen worden bediend. Met groote feestelijkheden is de openstelling van dezen verbouw in Mei van het afgeloopen jaar gevierd; een groot aantal uitnoodigingen waren hiervoor verzonden aan burgemeesters en secretarissen van verschillende pro vincies, alsmede ook van provinciale be sturen. Zeer velen hebben van die uit- noodiging gebruik gemaakt; een leven dige uitwisseling van gedachten is er het gevolg van geweest, en ongetwijfeld heeft deze feestelijke ontvangst een groot aandeel gehad in het aanzienlijk toegenomen vreemdelingenverkeer van den afgeloopen zomer. Het bezoek aan het vernieuwde hotel-pension-restaurant profiteerde er in de eerste plaats van; met niet minder dan 50 is het toege nomen. Niettegenstaande de uitbreiding kwam men in het drukst van het seizoen, nog ruimte te kort. De villa-verhuur is ook goed geweest, ondanks malaise en crisis. Het oude hou ten paviljoen is, zooals men weet, bouw vallig geworden, zoozeer, dat commissa rissen zich genoodaakt zagen tot vernieu wing hiervan over te gaan. Hoewel het gemeentebestuur voor deze vernieuwing gelden beschikbaar stelde, is, zooals men weel, tot nu toe hoogere goedkeuring hiervoor nog niet afgekomen, zoodat deze aangelegenheid nog geen voortgang kon hebben. Tn den loop van het thans aan gevangen jaar zal, hopen wij, de zaak haar beslag krijgen. Het paviljoen is voor de gasten van het hotel een onont beerlijk pied-a-terre, maar ook zeel veel stadgenooten maken er gebruik van en wjj zuilen dan ook hopen, dat dezen zo mer een nieuw gebouw het oude heeft vervangen. Resumeerende, zouden wij over het af- Het vreemdelingenverkeer heeft zich gekenmerkt door een intensief bezoek van elders. Tal van autobussen, waarbij er waren uit Den Haag, Rotterdam, en vooral uit de provincie Groningen, brachten hier bezoekers aan, die opgeto gen waren over de interessante beziens waardigheden en vooral over de zeetocht jes, die hier gemaakt kunnen worden. Niet het minst heeft aan dit intensieve vreemdelingenverkeer bijgedragen de 12,000 verspreide folders. Dagelijks wer den ook aan het secretariaat der Ver. tal van inlichtingen gevraagd betreffende het maken van tochtjes in de omgeving, en vooral ook voor uitstapjes ter zee. De intensieve propaganda, die door de sub sidie van gemeentewege mogelijk wordt werkt steeds meer door. Het is de bedoeling in den loop van het nieuwe jaar een fusie tot stand te bren gen tusschen de verschillende lichamen, welke op dit gebied werkzaam zijn: Zee bad Huisduinen, Vreemdelingenverkeer, Économische Commissie, enz., opdat alles wat betrekking heeft op vreemde lingenverkeer in één hand komt. Voor het geven van inlichtingen is zoo'n cen tralisatie van groot belang. Men hoopt daartoe een centraal bureau te kunnen inrichten. Economische Commissie. De besnoeiingen der Kern-commissie en de daaruitgevormde sub-commissies wa ren veel en velerlei. Inzake den bootdienst Terschelling VlielandTexel—Den Helder werd op voorstel onzer commissie door B. en W. contact gezocht met de Gemeentebestu ren van de eilanden met gevolg dat deze dienst voor den winter 1932/38 door haar werd gesubsidieerd. Ook de autobusverbindingen hadden de volle aandacht der commissie. Tegen de vergunningen aan de W.A.C.O. Medeni- bliktVderingermeerDen Helder en die der H.A.B.O. SchagenDen Helder wer den bezwaarschriften bij de Kroon inge diend, speciaal in verband met den te vol gen weg, welke niet juist werd geacht. De pogingen om de verbinding der A.T.O. met Friesland in Den Helder te doen beginnen, in plaats van in Alkmaar hadden geen succes. De door haar ge steunde aanvraag voor een autobusdienst Sneek—Den Helder werd niet toegestaan. De aandacht der P.T.T. werd op onze postverbinding gevestigd, waarin verbe tering werd gebracht. Op 4 Mei 1933 werd het nieuwe gebouw der door de oommissie in het leven ge roepen Eierveiling geopend. Inzake de door den heer P. v. d. Veer bij de commissie aanhangig gemaakte vraag stukken voor steun aan landarbeiders en verzoeting water N.-H. Kanaal werd commissoriaal vergaderd. Geconfereerd werd over het laatste punt met den heer van Niftrik, secretaris van Uitwaterende Sluizen, met den secretaris van het Hoog heemraadschap te Alkmaar en betreffen-^ de verversching van het Heldersche Ka naal met Ir. de Blok van Kuffelen van de Zuiderzeewerken. Het Visscherij-vraagstuk had de onver deelde aandacht der Commissie. De door haar geëntameerde garnalenlevering aan de gemeente Amsterdam, werd dank zij de buitengewoon krachtige medewerking van 'den heer W. de Boer, Wethouder voor de Visscherij-afsiag en die van den voorzitter der visschersvereen. „Samen werking", een succes, waardoor een be langrijk bedrag aan steungelden kon wor den bespaard. Ook aan proeven voor leve ring van platvisch aan de markt te Am sterdam, werd door de Commissie steun verleend. Door haar werd deelgenomen aan de bespreking en het samenstellen van een nieuwe steunregeling voor de visschers, welke gedeeltelijk in olie en geld werd verleend. Besprekingen werden gevoerd met be trekking tot een visscherij-tentoonstelling. In verband met den toestand der vis- scherij werdén de plannen niet verder uitgewerkt. Voorts werden verschillende adviezen aan het College van B. en W. verstrekt, statistische gegevens verzameld van vaar- en voertuigen, inlichtingen gegeven aan het Amerikaansche. Genera'al-Consulaat over onze haven, het loodswezen enz., over te plaatsen borden A.N.W.B. ge correspondeerd, beschrijvingen van onze stad in buitenlandsche gidsen verbeterd. Plannen tot centralisatie van den ar beid der Commissie en die van de V.V.V. „Helders Belang" en het Departement Den Helder van de Mii. voor Nijverheid en Handel, zijn in voorbereiding. De heer P. C. de Boer werd tot lid der Commissie benoemd, terwijl wethouder De Boer daadwerkelijk aan den arbeid der Commissie deelnam. hooi en er was geen blusschen aan, zoooat een uur na het begin van den brand, van de groote schuur en haren inhoud niet veel meer over was. Het woonhuis, dat door een heelsteens- muur van de schuur gescheiden was. kon behouden blijven, dank zij ook het feit. dat de wind in andere richting woei. V eihg- heidshalve had de heer Keijzer echter zijn inboedeltje naar buiten gebracht, dat later op den avond weer naar binnen gedragen kon worden. De brand, die op den dorsch was aan gekomen, is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting. De boerderij was laag verze kerd. Met twee slangen op de waterleiding werd het vuur bestreden. Op het terrein van den brand waren o. m. aanwezig de burgemeester, de com missaris van politie, de heer Van der Hoe ven, de directeur der Water- en Lichtbe- driiven, de heer Teune, de hoofdopzichter van Gem.werken, de heer Visser e. a. Er was uit de omgeving nog veel belangstel ling toegestroomd, die zeker vrij wat groo- ter was geweest als er geen mist was ge weest, want daardoor was tot vlak bij den brand van de felle vuurzee niets te zien. Wfj vernemen nog, dat in verband met dezen brand de bewoner, diens echtge- nqote en twee zoons naar het Bureau van politie zijn overgebracht en aldaar, om trent de oorzaak van den brand, aan een streng verhoor zijn ondierworpen. Dinsdagmiddag, om ongeveer half vijf, is brand ontstaan in de boerderij „Liesje's hoeve" aan den Middenvliet 17. bewoond door den heer S. Keiizer. De schuur en eenige landbouwwerk tuigen zijn een prooi der vlammen ge worden. Door den zoon van den bewoner en eige naar werd de brand in de schuur ontdekt. Hij waarschuwde oogenblikkeliik zijn va der en in allerijl begon men de achttien koeien in den stal los te maken en naar buiten brengen. Het vuur greep echter, door den brandbaren inhoHd, zeer snel om zich heen. zoodat het niet mogelijk was alle landbouwmachines te redden. Even eens ging de hooi- en stroovoorraad verlo ren. Fel joegen de vlammen in de massa's Aan totaal vermogen is er in Nederland circa 17 20 milliard. Aan Staat-, pro vincie- en gemeentelijke schuld is pl.m. 6 milliard, aan hypotheken 6 milliard en daarnaast is er nog 6 milliard vorderingen op het buitenland. Daaruit volgt dat een groot aantal ondernemingen iiiet eigen dom zijn van de exploitanten maar in vreemde handen. Het is duidelijk dat die bedrijven dan zeer moeilijk zoo'n crisis periode doorkomen. Onze huidige maat schappij is dus veel gevoeliger geworden dan de vroegere. Bovendien reageert de maatschappij heel anders dan vroeger op crises. De crisis is internationaalzij isdat geworden doordat het productie-apparaat internatio naal is geworden ook op het gebied van credieten zijn wij afhankelijk van elkaar. En nu verliest men uit het oog dat een internationale ziekte ook internationaal dient te worden bestreden en men tracht de crisis nationaal te bestrijden. De nationale maatregelen makeu veel internationale en nationale slachtoffers. En de economische oorlog zal tenslotte eindigen in een militairen, die aan de gansche cultuur een einde zal maken, indien wij geen oplossing vinden. Wij zien dit bijvoorbeeld aan Japan. Hier is een land met geheel andere men taliteit maar met Westersche industrie waar zeer lage loonen worden gegeven. Japan verdringt ons van de markt. Spr. kan hierop niet te diep ingaan wegens den tijd, het is een vraagstuk, dat internationaal moet worden bestreden. Tarwe is het belangrijkste product van de wereld; het volgt onmiddellijk op de steenkool en omvat de helft van de totale productie. Lagere prijzen ervan hebben geen invloed op de productie in tegen stelling met de andere goederen. Gisteravond hield de heer Dijt, van Texel, die zich den laatsten tijd naam ge maakt heeft als propagandist voor het idéé: oprichting van goederenschappen ter bestrijding van de crisis, daarover een lezing in „Musis Sacrum". De heer Dijt heeft eenige jaren geleden hierover een brochure het licht doen zienen behaal de dezer dagen op een proefschrift over hetzelfde onderwerp den doctorsgraad. Deze vergadering, die uitging van een ter propageering van de ideeën des hee ren Dijt in het leven geroepen vereeni ging, was heel aardig bezocht, en vooral de belangstelling, die de spr. ontmoette, was karakteristiek. Het comité dat deze bijeenkomst had belegd en gepropageerd, bestond uit de volgende heeren. W. de Boer, Wethouder; J. B. F. Meijer, H. Nijpels, S. Koorn, J. Kamman, E. H. Bos, C. Bot, L. Bandsma, H. N. Muts, M. H. Klerk, H. van Willigen, P. H. L. Maas. De heer De Boer leidde den spr. in. Hii drukte zijn voldoening uit over de op komst: het is een belangrijk onderwerp, waarover het hier gaat, een crisis, zooals de wereld nog nooit gekend heefte en we hooren hier iemand, die er zijn levenswerk van heeft gemaakt om te onderzoeken hoe het mogelijk is in de toekomst dergelijke crises te vermijden. De heer Dijt heeft bij een vorige gelegenheid reeds hier ter stede over hetzelfde onderwerp gesproken. Doel der lezing is tot samenwerking te komen en dat kan door het lidmaatschap var. spr. vereeniging. De heer D ij t dankt de heeren van het comité, die deze vergadering hebben mogelijk gemaakt, in't bizonderden heer Maas, die speciaal er voor heeft geijverd Aan de hand van grafische voorstellingen toont spr. het verloop aan van de vroegere crisissen. Er is een vrij regelmatig ver loop tot aan den oorlog. Er is verband tusschen die op en neer gaande bewegin gen en de werkloosheid bij opgaande conjuctuur wordt zij gering bij dalende stijgt de werkloosheid. Ook deze cycles heeft spr. grafisch afgebeeld. Voor de huidige crisis is de werkloosheid al bij zonder groot. In de periode van dalende prijzen, be leven we bijna geen oorlog, terwijl daaren tegen bij hooge prijzen ook oorlogen zijn aan te wijzen. Tenslotte is er verband tusschen goud productie en de conjunctuur. Bij goed koope productie is het goud eigenlijk duur en de goudproductie breidt zich dan ook sterk uit. Daarentegen zal bij stijging der productie, de goudproductie weer stagneeren. Ook dit kan grafisch worden aangetoond. Nu zal men zeggen, kan men de zaak dan nu niet óók op haar beloop laten? Neen, er zijn verschillende structuurver anderingen aan te wijzen. Volgens de wet van vraag en aanbod daalt bij groote productie de prijs. De consumptie neemt dan evenredig toe en zoo houdt zich dit in evenwicht. Zoo eenvoudig is de zaak thans even wel niet. Bij dalenden prijs der tarwe neemt in onzen tegenwoordigen tijd de consumptie niet toe. Het beteekent, dat onze loonen op zoodanig peil zijn gekomen dat verlaging van prijzen daarop niet meer zooveel invloed heeft. De theorie is dus met de praktijk in strijd gekomen, Gaat de productie zich nu aan de lage prijzen aanpassen zal men vragen. Het is uit de beschikbare gegevens niet af te leiden. Ondanks lagere prijzen neemt de tarwe productie toe, en zij neemt steeds toe evenredig met de bevolking. Spr. zet de reden ervan uiteende boer Iaat ook bi; lage prijzen niet een deel van zijn land on bebouwd. De boer kan dat niet doen. en het is goed ook, want zoodra de boer zijn bedrijf stopzet, is dat het einde van de cultuur. Dit is dan ook de oorzaak van den catastrofalen omvang dien de tarwe-pro ductie in 1928/9 aannam. De wereld had zich hersteld van de gevolgen van den oorlog, maar op dat oogenblik viel de heele economische toestand in elkaar, juist toen we die tarwecrisis kregen. Ook op het gebied van koffie valt dit zelfde verloop aan te wijzen. Dat de industrie zoo'n buitengewone ontwikkeling heeft genomen is van grooten invloed op de welvaart van den landbouw, Toen er weinig industrie en weinig stad was, bleef een veel grooter percentage van de landbouwproducten bij den pro ducent zelf. Ook de kwestie van het crediet speelt veel grooter rol. zijn toch smakelijker. wilt Imn? „De Uitweg". Verkrijgbaar ter drukkerij C. de Boer Jr. Prijs 75 cent. De oplossing van een en ander zoekt spr. in de oprichting van goederenschap pen internationale instellingen, waar de overproductie wordt bewaard tot later als het noodig is. Internationaal moet er een prijs voor worden bepaald. De cultuurstaten bewaren toch ook goud voor hun geld ter handhaving van den gouden standaard, dat moet met goederen ook gebeuren. In 1928 werd op die wijze 28 milliard goud bewaard (thans 30 milliard). Wij vinden dat heel natuurlijk en heel gewoon. Welnu, naast dat goud beware men ook de andere productenwe zouden dan slechts 5 milliard goederen moeten op slaan. Het eigenaardige is dat de mensclie- lijke mentaliteit er zich tegen verzet en het is zeer begrijpelijk, omdat het den prijszou beïnvloeden. En liever vernietigen wij de producten dan ze te bewaren. Koffie, granen, in ons land ook al koeien, bloembollen en groenten, enz. worden vernietigd. Spr. zet uiteen, dat die 5 milliard goe fleren voor ons finantiewezen van weinig invloed zijn. Het bewaren van die 5 mil liard aan goederen zou slechts weinig aan bewaarloon kosten. Indien de geldcirculatie verbetert, krij gen we ook een verbeterde conjunctuur. Uitvoerig toont spr. dit aan. De onkosten voor zulke goederenschappen per inwoner zijn uiterst gering in vergelijking met de belastingen, die wij thans betalen, onge rekend nog de ontzettende kosten die de werkloosheid (en de weermacht 1) aan de menschheid kosten. De kwestie van de techniek dezer goederenschappen is niet van het eerste gelang. Van eenzijdige bevoordeeling van producent of consument is geen sprake; deze goederenschappen vormen een alge meen belang. Bovendien is het voor de maatschappij veel beter dat wij een tijdelijke reserve .maken van goederen. Neen, allereerst zal op veranderde men taliteit moeten worden aangestuurd. Bo vendien heeft niemand veel vertrouwen meer in internationale samenwerking. De conferentie te Londen bij voorbeeld is mislukthoe zal het dan gaan met zooveel verder gaande voorstellen als deze goe derenschappen Juist omdat ze minder ver gaande onderwerpen behandelen, zijn derge lijke conferenties als de Londensche mislukt. Dit zet spr. nader uiteen: de conjunc tuur der verschillende landen verdroeg niet een stabilisatie van de valuta, enz Eerst herstelie men door goederenschap pen de conjunctuur, daarna komt stabi lisatie, vrijhandel, enz. Wanneer wij doorgaan onze internati onale verhoudingen te verzwakken, zal de Westersche cultuur ten ondergaan Ook ten aanzien van Rusland en Japan bestaat behoefte aan meer internationale samenwerking. Op het oogenblik valt reeds een afname te constateeren van het gezinsleven, van de bevolking, enz. En we zullen te maken krijgen met een achteruitgaande bevol king, hetwelk een verval van de cultuur met zich brengt. De levenstaak van de Westersche cultuur is dus: zichzelf in stand te houden. Debat. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd gebruik gemaakt door een vijftal aanwezigen. De heer van Os zou gaarne aan de hand van de door spr. uitgegeven bro chure „De Uitweg" eenige vragen stellen De heer Dijt heeft inderdaad studie van de zaak gemaakt, maar het is te mooi om waar te zijn. In de brochure heeft spr. een groot zelfvertrouwen en een groote naïviteit gevonden. De heer Dijt geeft zijn oplossing als een axioma. Maar dat reserveeren van goederen is niet zoo eenvoudig als het conserveeren van een fiesch groente, zoo als de heer Dijt in zijn brochure aanhaalt: Hoe kan worden verondersteld, dat we zóó maar wat goederenschappen op zou den richten, waar de heele wereld zich wapent? En hoe moet het met China, met Rusland met zijn geweldige graanpro- ductie? Met Japan zijn we er toch ook niet? Graansilo's in Frankrijk: in den eer sten den besten oorlog vernietigt Duitsch- land ze. Den tijd van de graanschuren in Egypte uit Genesis kan men toch niet vergelijken met den onzen? Nog op andere punten gaat spr. op de brochure des heeren Dijt in. Hij vindt het plan te idealistisch. Het huidige Duitschland krijgt men ook niet voor dit plan. Amerika ligt op zijn knieën voor Rusland. Onze groenten leenen zich niet voor bewaren. Spr. vreest dat de uitweg van den heer Dijt niet is aan te wijzen. De heet D ij t merkt op, dat als de heer van Os meent dat het idee goed is, hij daaraan moet medewerken. Spr. heeft in zijn populaire brochure ook met popu laire voorbeelden gewerkt, een meer we tenschappelijke behandeling kan de heer van Os vinden in spr. academisch proef schrift. China is buiten spr. beschouwing gebleven omdat dit land een principieel verschil oplevert. De crisis-kwestie is louter een kwestie van westersche cul tuur: Rusland heeft ook heel andere ziekten dan wij. Voor Japan is de con junctuur heel anders geloopen dan voor ons. Trefbaarheid bij oorlog van graansilo's. Natuurlijk, maar dat zijn ze nu ook. Alleen zijn ze nu in handen van parti culieren. Er is evenwel verschil doordat straks de staten internationaal belang hebben bij de goederenschappen. Geen gepraat meer zonder concreet doel. Men weet, dat bij oorlog eikaars belangen dooi de goederenschappen in gevaar komen. Degoederenschappen zullen internationale vrede beteekenen. Misschien ben ik opti mist, zegt spr., maar is het niet onze plicht optimist te zijn? Dat wij komen tot internationale samenwerking is ook de plicht van de Westersche (christelijke) wereld; het is een eisch van het chris tendom ook. Zonder goederenschappen kunnen wij niets beginnenhet oprichten ervan is het allereerste en allerminste wat moet gebeuren. Ook de kwestie van de groenten be antwoordt spr. Goederenschappen gaat samen met vrijhandel en juist Nederland is door zijn ligging centraal gelegen voor internationaliseering van den handel. Ook voor de koloniën geldt dat. Het behoud daarvan is voor ons een levenskwestie. En juist wij kunnen met zoo'n voorste! komen beter dan eën ander land, dat men van meer impèrialistische neigingen verdenkt. De heer Sc hoef telen berger be handelt het interview in de „He ld. Crt.". Spr. dacht aan een Aprilgrap. Spr. dacht dat we een practische economische op lossing zouden hebben gekregen. In ver schillende brochures, boeken, enz. wor den oplossingen aan de hand gedaan, maar opheffen kan men de crisis niet. Dat de tarwe-productie tijdens den oorlog daalde, was het gevolg van ge voerde politiek. De producenten zaten in de loopgraven, er kon niet geproduceerd worden. Is zoo'n goederenschap internationaal te regelen De controle er op zal erg moeilijk zijn, afgezien van de vraag of het practisch door te voeren is. De voor raad vermindert door bederf. Het over boord gooien van koffie is een middel om de prijzen te redden. Men heeft geen voorraadschuren noodig, men geve die meerproductie aan de werk- loozen. Het maatschappelijk stelsel leidt tot hooge huren en verminderde inkomsten. En zou dan met één handomdraai de heer Dijt dit probleem oplossen Het is klink klare theorie, er is geen cent practijk bij. Spr. haalt nog verschillende voorbeelden aan. Hij apprecieert het werk van den heer Dijt, maar zijn rede is in fascistischen trant opgezet in plaats van socialistischeu. De heer Dijt merkt op, in de rede des heeren Sch. geen constructieve gedachten te hebben gevondenhet is een onsamen hangend betoog! Bij alle politieke partijen, óók bij de s.d.a.p., bestaat voor spr.'s ideeën groote belangstelling. Men noemt ze communistisch, idealistisch, fascistisch, maar men omzeilt de concrete feiten. Met bederf der goederen is rekening gehouden en de onkosten daarop be rekend. Dat salarissen en loonen moeten worden verlaagd is juist de ramp van dezen tijd en door goederenschappen wordt dat ont- zeild. De heer Bos vraagt wat de inzender onder cultuur verstaat? Wat onder Wes tersche cultuur En meent de heer Dijt dat die westersche cultuur voldoende eenheid oplevert om die goederenschappen te vormen? Nog andere vragen stelt spr. en tenslotte deze: welke rechtsfiguur inleider aange wezen acht voor zoo'n goederenschap? Hoe denkt de inleider praktisch over het oprichten ervan en hoe kan er vol doende sanctie op komen van de regee ringen? Goud reserveeren wordt thans door nationale wetten geregeld. Antwoord van den heer Dijt. Het begrip cultuur kan niet in één woord worden omschreven; men zou er een avond over moeten spreken. Wat de westersche cultuur van de andere onderscheidt is de invloed van den christe- lijken godsdiensten een daarmede gepaard gaande economische ontwikkeling. Wel degelijk is er verschil van rassen en volkeren, dat ook in de toekomst moet blijven bestaan. Maar toch zijn er gelijke economische parallellen te trekken. De crisis op Java is niet een crisis van de dessah's, maar is veroorzaakt door de Europeesche crisis. De rechtsfiguur is inderdaad het moei lijkst op te lossen. Het is een geheel nieuwe figuur die zal moeten groeien. Eerst moeten de geesten worden gewekt over de noodzakelijkheid. Met water schappen is het op dezelfde wijze gegaan. Thans wordt reeds in het internationale recht naar nieuwe rechtsfiguren gezocht. De goudbewaring is geregeld door na tionale wetten. Inderdaad, maar onbe wust is dit al internationaal gegroeid. Laatste debater is de heer Peters, die te half 12 het woord verkrijgt. Spr. heeft met genoegen het sympathieke en eminente betoog gehoord. Het werd ge dragen door grooten gemeenschapszin. Maar de heer Dijt staat eigenlijk op de grens van twee levensinzichten: met den eenen voet in de kapitalistische, met den andere in de socialistische levensbeschou- Hoe moet een zoo diep ingrijpende regeling tot stand komen? Allereerst dienen de regeeringen er voor te worden gewonnen. En het is toch zóó, dat de regeeringen, precies als de individuen, uitsluitend eigen voordeel beoogen. Dat ligt in de maatschappelijke toestanden. Men kan er niemand een verwijt van maken. De crisis is een gevolg van het Buitenlandsch Overzicht Feuilleton Radio-programma Het Oera Linda-bok Duitsch professor. Een pag I l atie als oerbron van nendom en een mystifi- het Germa- De regeering grijpt in ten aanzien van de provinciale salarissen in Zuid-Holland De chef van den Generalen Staf. generaal Seyffardt. gaat 1 Mei met ontslag De dader van den doodslag te Woerden is tot 6 jaar gevange nisstraf veroordeeld Hr. Ms. „Banckert" en ..Van Nes" zijn Zaterdag te Alexan- drië aangekomen Een wolkbreuk in Californië. Tal van dooden en honderden ge wonden 8 Tusschen Japan en Rusland is de spanning in hooge mate toegeno men De Postjageris Zondagmorgen te Batavia geland onder groote belangstelling Nieuwjaarsrede van den voorzit ter van de Kamer van Koophan del te Alkmaar. Somber beeld van den èconomischen toestand Na den moord op den Roemeen- schen minister-president. Nog meer samenzweringen ontdekt Ontzettende mijnramp bij Briix (Tsjecho-Slowakije). Bijna 200 mijnwerkers opgesloten. Vermoe delijk 116 slachtoffers Roosevelt's boodschap aan het congres. Een beroep op eendrach tige samenwerking Het vertrek van den „Postjager". hedenmiddag uit Indië. wordt per radio uitgezonden Omtrek-nieuws Marktberichten Marineberichten Sportnieuws 7 8 8 3 paan wc fiecnf Zaterdag Januari. 1931 Voorstelling Ned. Arb. Sportbond, afd Den Helder. Tafereelenspel „Hou Stand". Casino, 8 uur. Soirée Amusementsclub „Animo". Musii Sacrum. 8 uur. Wij verzoeken de medewerking van de betrokken vereenigingen en andere instan ties om ons zooveel mogelijk opgave voot deze rubriek te verstrekken. Het is in het belang zoowel van de vereenigingen als van de lezers, dat wij haar zoo volledig mogelijk kunnen opnemen. Gaarne tijdige opgave aan ons bureau; zoo beknopt mo gelijk datum, zaal. soort van uitvoering en uur van aanvang. Op de envelop of de copie s.v.p. te vermelden, dat het voor deze rubriek is. Het is natuurlijk de be doeling alleen opgave van „openbare" vergaderingen of uitvoeringen op te geven, dat r'i inhaerent is kapitalistisch stelsel, ermee. Alle pogingen, die worden aan gewend binnen het kapitalistische stelsel tot opheffing van de crisis zijn ten dood» opgeschreven. Hoe denkt de heer Dijt zijn denkbeeld te verwezenlijken? Er zijn maatschappe- lijk© krachten voor noodig en wij kunnen dat niet door samensprekingen bereiken, Er moet wel degelijk een macht voor aanwezig zijn in de maatschappij, en er zijn integendeel tal van krachten die een andere richting uitgaan. Het idee lijkt spr. voor verwezenlijking vatbaar. De kwestie van het kapitalisme en den gods dienst staat los van elkaar. De heer Dijt gelooft niet dat er tus schen spr. en zijn ideeën een onoverbrug bare kloof is. Het kapitalisme had toch immers ook een sterke sociale inslag. Een van de grootste zegeningen van de westersche cultuur was de ontwikkeling der individueele vrijheid. Nu die niet meer bestaat, moeten wij zoeken naar nieuwe bindingen. Door reserveeren van overschotten wilde spr. juist die vrijheid weer doen opleven. De staten streven naar een onbegrepen, verkeerd eigenbelang: hun maatregelen zijn niet in het belang van den staat zeiven. Vóór wij tot een politieke machtsvor ming komen moeten wij eerst tot meer en beter inzicht komen omtrent het vraag stuk zelf. Daardoor voeren wij de poli tieke machten in de gewensclite richting. Dus: in de eerste plaats moeten wij komen met concrete voorstellen, die moeten worden onderzocht. Men kan niet hervormen met lappen op de plekken te zatten, en men moet niet, als Roosevelt, economische proeven nemen. Op nog een tweetal schriftelijk gestelde vragen gaat spr. nog nader in. Te ruim 12 uur was deze geanimeerde vergadering geëindigd. Een der aanwezi gen zag wegens het late uur van het woord af en wilde de vragen schriftelijk aan den inleider stellen. Met dank aan spr. en publiek sloot de heer de Boer de vergadering. Een aantal brochures „De Uitweg" werd tijdens de pauze verkocht; ook gaven zich ver schillende aanwezigen op voor het lid- maatschap.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5