Wij vertrekken nan lndië! Ik. Hap Somber beeld van den economischen toestand. Julianadorp Breezand HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 4 JANUARI 1934. Uit de Nieuwjaarsrede van den Voorzitter van de Kamer van Koophandel te A Ikmaar. N.V Behartgerijen S^offeerderij SPOORSTRAAT 49. TEL. INTERC. 46. 't Zand. Jubileum PastoorVerhoefF De gezondheidscommissie verdwijnt. ii Nog geen groote verbeteringen te constateeren. In de Woensdag in het Alkmaarsche stadhuis gehouden ledenvergadering der Kamer van Koophandel heeft de Voorzit ter, de heer S. W. Arntz, een Nieuwjaars rede gehouden, waaraan het volgende is ontleend; Er is in 1933 ook weer veel geconfereerd, gedelibereerd en nog meer geredeneerd over de crisis en hare gevolgen, maar met dat al zijn wij in feite nog niet veel verder gekomen op den weg, die kan leiden tot terugkeer van een eenigszins regelmatig handelsverkeer en van meer geregelde toe standen op monetair gebied. Ja zelfs zijn wij in menig opzicht nog verder in het moeras gezakt! Erkend dient echter te worden, dateer in het afgeloopen jaar toch wel eenige lichtpuntjes zijn geweest, zooals een toe nemende bedrijvigheid in enkele bedrijfs takken en een soms aanzienlijke daling van de werkloosheid in de leidende industrielanden. Het wereldgebeuren geeft ons helaas nog geen enkel steunpunt, waaruit zou mogen worden afgeleid welken vorm de economische verhoudingen der volken in de toekomst zullen kunnen aannemen. Verderfelijke sehe politiek. protectionisti- Voor een groot deel is de ineenschrom- peiing van het internationale goederenver keer toe te schrijven aan de protectionis tische handelspolitiek, die vrijwel door alle landen ter wereld wordt gevoerd. Dat ook België en ons land, die het vrijhandels principe het langst hebben toegepast, ten slotte ook op dien funesten weg zijn ge drongen, laat zich verklaren. Ook ons land werd gedwongen de importen te beperken, teneinde te trachten het evenwicht te her stellen. dat door de vermindering onzer exoorten is verstoord. Deze ailerwege getroffen protectionisti sche maatregelen, die hier en daar welis waar tot een kunstmatige opleving van be paalde bedrijfstakken hebben geleid, kon den nog betrekkelijk snel uit den grond worden gestampt, maar het ergste is, dat het oneindig veel langer zal duren om weer van het huidige „beschermende" stelsel tot den „vrijhandel" te geraken, wil men niet het gevaar loopen, dat het onder het protectionistische stelsel gevormde' be drijfsleven, weder geheel ontredderd zal worden. Moed houden! Hoe het ook zij', Mijne Heeren, wij kun nen niet anders doen dan den moed erin te houden en paraat te blijven. Er zijn wel van die goedge'oovigen, die denken, dat zij op een zekeren ochtend zullen ontwaken om dan te ontwaren, dat de crisis is ver dwenen, zooals de dooi de vorst verdrijft. Maar er zijn vele anderen, die m. i den toestand juister inzien en die wel begrij pen, dat het herstel, dat mede door een enorme krachtsinspanning van binnen-uit- het-be drijf si even zelve zal moeten komen, zéér, zéér geleidelijk en schier ongemerkt zal terugkeeren, zoodra het wereldgebeu ren den handel beter kansen zal bieden. Moge dit tijdstip niet lang uitblijven, op dat allen nog voldoende strijdvaardig zul len zijn wanneer zü „in het geweer" zullen worden geroepen. Voor de grove tuinbouwpro ducten een slecht jaar. Ook het jaar 1933 is voor de verbouwers /an grove tuinbouwproducten slecht geweest. De te maken prijzen waren in het geheel niet loonend; een zeer groot gedeelte van den aanvoer op de veilingen kon de zeer lage minimumprijzen niet op brengen en werd overgenomen door het door de Provincie Noord-Holland inge stelde „In- en Verkoopbureau voor tuin bouwproducten". Voor den landbouw een moei lijk jaar. Het jaar 1933 was voor den landbouw (veehoudersbedrijf) moeilijk. De groote droogte was oorzaak van een slechten gras- groei en te weinig hooi, hierbij kwam nog het mond- en klauwzeer, dat zijn nadeeli- gen invloed ook deed gelden. De uitvoermogelijkheden van zuivelpro ducten naar het buitenland werden aan alle zijden beperkter, zoodat de nadeelige gevolgen daarvan ernstig tot uiting kwa men in de prijzen. Door de maatregelen van de regeering is ten aanzien van de binnenlandsche markt, speciaal voor boter en oonsumptie- melk, voor de veehouders inderdaad verbe tering gekomen, waarvoor de regeering ongetwijfeld dank verdient. In het eigenlijke landbouwbedrijf,^ de graanbouw, is de toestand, dank zij de regeeringsmaatregelen, speciaal voor tarwe en suikerbieten gelukkig verbeterd. Bloembollenkweekerij en bloem- bollenhandel. Het gewas van hyacinthen en tulpen was buitengewoon goed. Van narcissen was het middelmatig, van crocussen zeer goed. Van bijgoed was de oogst middel matig. Tengevolge van de door onze regeering getroffen saneeringsmaatregelen week de handel geheel van den normalen af. Er werden zoowel voor het binnen- als bui tenland minimumprijzen vastgesteld. De saneering heeft ongetwijfeld goed ge werkt, daar datgene wat geëxporteerd werd, redelijke prijzen heeft opgebracht. Indien dit jaar de handel vrij was geweest, zou, gezien de overproductie en het bui tengewoon goede gewas, het buitenland overstroomd zijn geworden met bloembol len, hetgeen hier tot een geweldige inzin king der prijzen zou hebben geleid. Ook heeft de saneering ten gevolge ge had, dat er een veel kleinere oppervlakte beplant is en men hoopt, dat het volgende jaar de markt het leverbaar zal kunnen opnemen. Verbeterde export. De export vanuit Breezand en Anna Paulowna nam dit jaar eenigszins toe; het gewas was ook daar zeer bevredigend. De export uit Limmen en Heiloo was ruim zoo groot als het vorige jaar, dank zij het feit. dat er hier maar één firma gevestigd is, die op Amerika exporteert. Alhoewel er aanvankelijk veel tegen stand ten aanzien van het saneeringsplan bestond dat inderdaad ook veel belem meringen medebrengt was men over het algemeen tegen het einde van het sei zoen tevreden over zijn werking. Kaashandel. Sedert 1930 is het uitgevoerde kwantum verminderd met ruim 5 millioen kilo (zijn de de aanvoer van een geheel jaar ter Alk maarsche markt), terwijl de geëxporteerde waarde verminderde met ruim 9 millioen gulden Melkproducten. Het afgeloopen jaar stond geheel in het teeken van de crisismaatregelen. In Maart werd een consumptiemelk-regeling in wer king gesteld, welke indirect van invloed was op industriemelk. Het afgeloopen jaar is een zeer moeilijk jaar geweest, doch indien men zich aan de omstandigheden kan aanpassen, is er geen reden om aan te nemen, dat de moeilijk heden zich nog verder zullen vergrooten, daar onze regeering nu met het melkpro- bleem meer bekend begint te geraken en zij terzake diligent blijft. Visscherij en vischhandel te Den Helder. Ongunstige eeconomische toestand. De ongunstige economische toestand drukt ook zwaar op het nijvere deel der bevolking, dat het oud-vaderlandsche vis- scherij-bedrijf uitoefent. Van het opdrogen van deze bron van inkomsten ondervinden ook de nevenbe- drijven de nadeelige gevolgen. Den Helder had het vorige jaar nog hoop, dat door de afsluiting der Zuiderzee de vangsten van haring en ansjovis al thans aan de onmiddellijk nabijgelegen vangplaatsen nog zouden verbeteren. Het tegendeel is echter dit jaar waar gebleken. Haring en ansjovis zijn er in deze onmiddellijke nabijheid zeer weinig gevangen. Ook de garnalenvangst op Texelstroom was aanvankelijk zeer ge ring en het liet zich aanzien, dat ze geheel verdwenen waren. In den nazomer en herfst konden echter toch weer betere vangsten van garnalen geconstateerd wor den, maar de vraag bestond nagenoeg al leen naar Zenend-aangevoerde-garnalen voor de markt te Amsterdam. Daarvoor werden in de herfstmaanden circa 3000 tot C000 kilo per dag gevangen. Voor export was er bijna geen afzet, zoodat dan ook niet intensief op garnalen gevischt werd. Paling- en botvangst hadden in de omgeving van Den Helder en Texel na de afsluiting van de Zuiderzee eveneens zeer ongunstige resultaten te boeken. De vangsten van haring en ansjovis hebben zich verplaatst naar Den Oever (Wieringen) langs den afsluitdijk tot be noorden Harlingen. Sommige visschers, die gunstige plaatsen bezet hadden nut fuiken („kommen", ook wel „kamers" ge noemd), konden buitengewoon groote vangsten binnenhalen, doch over het alge meen was de haring- en ansjovisvangst van Den Oever (Wieringen) tot Harlingen ruim te noemen. Ook motorkuilders had den goede vangsten en indien de prijzen beter geweest waren, zouden die vaartui gen intensiever gevischt hebben. Binnen den afsluitdijk, vooral in de nabijheid van de spuisluizen, was de vangst van paling en bot ook zeer goed, soms overvloedig te noemen. Lage prijzen. De prijzen van haring maar vooral ansjovis waren laag; ook paling en bot waren meestal laag genoteerd. De sardijn (sprot-) vangst is dit jaar totaal mislukt. Slechts enkele partijen minderwaardige soorten zijn er gevangen. Garnalendroge- rijen en vischmeelfabrieken hebben wei nig kunnen produceeren. Regeerings maatregelen zijn getroffen om deze be drijven gaande te houden. De alikruiken vangst is sterk achteruit gegaan. Wulken konden genoeg gevangen worden, maar alles kon niet altijd afgezet worden; de prijzen waren ongeregeld, soms ook hoog. Mosselen werden bijna alle voor eenden- voer gevangen. De zeegrasoogst is mis lukt. Er is dit jaar in het geheel niet ge maaid. De Noordzeevisscherii werd alleen door de grootste vaartuigen, meestal kot ters met krachtige motoren, uitgeoefend. De vangsten waren over het algemeen niet ruim en de prijzen gemiddeld laag te noemen. Vele van deze vaartuigen bren gen hun vangsten naar IJmuiden. Zooals reeds gezegd, zijn de uitkomsten der vis scherij voor Den Helder en Texel dit jaar slecht te noemen. Een juist beeld daarvan geven de totaal bedragen aan de gemeentelijke vischafsla- gen te zien, die voor Den Helder nog niet de helft beloopen van het vorige jaar, in welk jaar reeds een belangrijke achteruit gang te constateeren viel. Van Texel zal wel geen vierde deel van het vorige jaar te boeken zijn. Een ver van bemoedigend vooruit zicht voor de toekomst geeft ons het biologisch onderzoek van het Rijks instituut te Amsterdam, dat er op wijst, dat de teelt van haring en ansjo vis in de Waddenzee geheel mislukt is. Vischvangst 1933. Oók al een somber beeld. Middenstand. Slecht minderde omzetten. jaar, Men vergelijke de overzichten in ons nummer van 31 December. Zoowel de visscherü die, behoudens eenige gunstige uitzonderingen, niet op gunstige resultaten kan bogen als de vischhandel, die evenmin reden tot juichen heeft, maken een moeilijken tijd door. De aanvoeren van Noordzeevisch waren zóó gering, dat er van eenigen hahdel in die soorten geen sprake was. De versche haring- en bokking- handel ondervond in het seizoen op de binnenlandsche markt zeer veel con currentie van de aanvoeren uit Har lingen. Per vrachtauto langs den af sluitdijk worden alle markten voor zien, dikwijls zelfs overvoerd, en er wordt door de felle concurrentie tegen onmogelijke prijzen aan den winke lier en kleinhandelaar afgezet. Het zelfde kan gemeld worden van den paling- en bothandel. De geslaagde proef met het verzenden van levende garnalen van Den Helder naar Amsterdam heeft dit jaar in de herfst maanden tot geregelde dageliiksche zen dingen aanleiding gegeven; ook hier liet de concurrentie echter geen loonend be drijf toe! De export wordt nog steeds méér be moeilijkt en slechts bij lage prijzen is er soms nog iets naar het buitenland te plaat sen. Garnalen worden daardoor ook zeer getroffen. De hooge invoerrechten en lage valuta in Engeland maken den export daarheen zoo goed als onmogelijk. Ansjo- visprijzen zijn nog steeds in dalende rich ting, de vraag is gering en de voorraden zijn nog groot. Bij de ongunstige vooruitzichten is de hoop nog gevestigd op de prijzens waardige moeite, die de Kamer zich ge geven heeft voor het doen maken van propaganda voor meerder vischver- bruik. Moge deze poging slagen en tot eenige verbetering leiden! 1933 is voor den middenstand in het al gemeen niet goed geweest. Bij verr^- de meeste bedrijven hepen de omzetten nog steeds terug; slechts een enkeling in staat zijn omzetcijfer op peil te houden. Het is een algemeene klacht, dat de onkos ten absoluut niet zijn te drukken; Integen deel loopen deze nog steeds op, hetgeei met het oog op de verminderde koopkracht funest is te noemen. Er heerscht in het algemeen dan ook ontevredenheid onder de geheele mi oo en- groep, hetgeen in dien kring min of meer als een natuurlijke reactie wordt be schouwd op het volgens hun oordeel te ge ringe aanpassingsvermogen van de over heidslichamen. Vele zaken, die speciaal op de voor ziening der behoeften van de arbeiders klasse zijn ingesteld, zagen hun omzet ten zeer belangrijk dalen door de nog steeds heerschende werkloosheid; over de geheele linie wordt geklaagd over slechte betaling. Al deze zeer ongunstige factoren heb ben de draagkracht van den Midden stand belangrijk verminderd, zoodat hier en daar bittere armoede wordt ge leden. Vooral een verruiming van winkelver koop op Zondag zou naar het bijna een stemmig oordeel veel kunnen bijdragen tot verbetering van veler toestand. Met belangstelling ziet de middensfar,d uit naar de aangekondigde wettelijke rege ling van het afbetalingsstelsel, van het vraagstuk der crediethulp voor door de crisis getroffen middenstandsbedrijven en van een snellere en eenvoudiger procedure voor het innen van kleine vorderingen. Of de verwachting van vele middenstanders, dat ook de omzetbelasting hun bedrijven opnieuw zal drukken, juist is, zal de toe komst spoedig leeren. Tct voldoening stemt het, dat vele ge meentebesturen in het district der Kamer een gunstig besluit hebben willen nemen op het verzoek der Kamer om de wet op de Personea'p Belasting voortaan tn dier voege op koffiehuizen en restaurants te willen doen toepassen, dat voortaan het bedrijfsgedeelte slechts voor 1/3 deel zal worden belast en dat ook voor biljarts een verlaagde aanslag zal worden toegepast. Werkzaamheden in dten Wie- ringcrmeerpn'der. 9000 ha. in cultuur. Regelmatig waren ongeveer 800 arbei ders bij de lan dbouwwerkzaamh en tewerkgesteld, terwijl een groot deel van het jaar rond 1000 werkloozen uit den kop van Noordholland aan grondverbete- ringswerken en bebossching werkzaam waren. Den afgeloopen zomer moesten circa 4500 ha akkerbouwgewassen worden ge oogst. Dank zij den buitengewoon mooien zomer hadden de werkzaamheden een vlot verloop. De producten gaven een totaal opbrengst van bijna 10.000.000 kg zaad en ruim 12.000.000 kg stroo, terwijl een hooi- opbrengst van ongeveer 2.000.000 kg werd verkregen. De groote oppervlakte en de korte periode, welke voor het oogsten beschikbaar waren, zijn oorzaak, dat uit- king kwam. Zooveel mogelijk werden de sluitend machinale bewerking in aanmer- landbouwwerktuigen van de Nederlandsche industrie betrokken, zoodat belangrijke orders aan de binnenlandsche industrie konden worden verstrekt. Kolonisatie en bebouwing. A. In de dorpen. Te Slootdorp waren op 31 December 1933 118 perceelen gereed of in aanbouw, waarvan 94 arbeiders- en 9 middenstands- woningen, terwijl er 15 particuliere panden van ambachtslieden en neringdoenden ver rezen. Bovendien treft men er 3 kerken en 1 lagere school met gymnastiekgebouw aan. Te Middenmeer kwamen in het afgeloo pen jaar 124 arbeiders- en 6 midden standswoningen gereed, terwijl er 24 par ticuliere gebouwen van ambachtslieden en neringdoenden, etc. gereed of in aanbouw waren. Eveneens zijn ter plaatse 3 kerken en 1 lagere school met gymnastiekgebouw verrezen. De arbeiderswoningen werzen betrok ken door de arbeidersgezinnen, die in me bestendig dienstverband bii de land- bnuvvwerkzaamheden in de Wieringerm-vr zijn betrokken en afkomstig zijn uit file deelen van ons land. De beide dorpen zijn reeds in het ver keer met het oude land opgenomen door een autobusdienst van de H.A.B.0 te Alk maar, welke de autobuslijnen Schagen- KolhornMiddenmeer—Slootdorp en Scha genWieringerwaardSlootdorpRob benoordDen Oever en van de W.A.C.O, te Hoorn, welke de lijn Medemblik—Mid denmeer—Slootdorp—Den Helder exploi teert. B. Buiten de dorpen. Naast den dorpsbouw had Mk de boer- regelmatig voortgang. Hetafgeloopen.iaai werden 45 boerderijen aanbesteed aanzet einde van het verslagjaar warer.98^bc*r dcriien en 102 arbeiderswoningen Ker® of in aanbouw, waaruit moge blijken, d< het nieuwe land ook in het afgeloopen jaar wederom een voor bouwmaterialen-indus trie belangrijk afzetgebied was. Westfriesche kanalen. De volgende werken kwamen gei eed. lo de schutsluis met vaste brug en om legging van den Westfrieschen dijk te Kolhorn; 2o. de ijzeren deuren voor deze sluis, 3o. de 4 grondduikers onder de kana 4o. de <i vaste bruggen, waarvan 4 over het kanaal Schagen-Kolhorn in beton, "Z5eore2n bruggen in gewapend beton over het kanaal Schagen-Kolhorn in de pio- vineiale wegen Stolpen—Schagen en Scha genOudesluis; 6o. eenige duikers enz. buiten het eigen lijke kanaal voor de afwatering der door sneden polders; 7o 2 bruggen in gewapend beton over de Groote Sloot ter weerszijden van het kanaal Stolpen-Schagen, tevens keer sluizen. Verder kwam de spoorbrug ovei net kanaal Schagen-Kolhorn in de Urn Am sterdam—Den Helder grootendeels gereed en de brug over het kanaal Stolpen-Scha gen, tevens keersluis, gedeeltelijk. Eveneens werd begonnen niet het gronci- werk van het knaaal en den Provincialen weg Schagen-Kolhorn tusschen den tramweg SchagenVan Ewiicksluis en het Kolhornerdiep, beoosten de brug naai den Waardpolder. Uitgevoerd werden ge deelten van het kanaalpi-ofiel tusschen ge noemden tramweg en den Mieldijk en in het Kolhornerdiep, een groot gedeelte der kadeslooten en der oververdedigingen. De aanbesteding van de laatste kanaal- brug, de brug beoosten de Stolpen, van het resteerende grondwerk en de overige kleinere kunstwerken, kan in de eerstvol gende maanden worden tegemoet gezien. Aangezien de exploitatie van de tram lijn Schagen—Van Ewiicksluis met ingang van 1 Januari 1935 zal worden beëindigd, zal in deze lijn geen brug behoeven te worden gebouwd. Verder vermelden wii uit de rede nog het volgende: Ook herdenkt spr. de werkzaamheid mr. Wendelaar, oud-burgenieestei Van Alkmaar, die in den loop dezer ,Van district zal gaan verlaten. Het wat a burgemeester, die de Kamer in ham wen vorm heeft willen installeeren meu" Alle colleges, besturen, vereend en particulieren, die de Kamer in hi?8ei1 geloopen jaar bewijzen van sympathjp medewerking wilden betuigen is a ven nier zeer erkentelijk, evenals dè pers Tenslotte brengt spr. dank aan de 1 Roor hun medewerking, den secreta,.; n 'W* - v.' het overige personeel der Kamer en -en digt met den wensch, dat het bedriift e'n" in 1934 rooskleuriger zal mogen -n 'x "orden. Zuiderzeewerken, van Nederlanders! Mooi werk Ook zou ik nog gaarne even in herinne ring willen brengen, dat op 25 September 1933 de weg op den afsluitdijk tusschen Noordholland en Friesland voor het open baar verkeer werd opengesteld. Wii, nuch tere Nederlanders, zijn nogal geneigd erg hoog te loopen met de verrichtingen in het buitenland en die van ons eigen volk min of meer op den achtergrond te plaatsen, maar ik raeen, dat het hier toch op zijn plaats is een woord van waardeering uit te spreken voor onze kundige landslieden, die dit enorme werk tot stand hébben ge bracht. Wanneer wii daarnaast zien hoe, zoo juist weer, onze wakkere Holland9cuc jongens met waren mannenmoed op zulk een voortreffelijke wijze de lucnt- verbinding tusschen Nederland en zijne Koloniën tot stand weten te brengen, welk gebeuren wij allen met enthousias me en spanning hebben gevolgd, dan kan dit ons tot de leering strekken, dat de tijd nooit te slecht is om flinke, krachtige daden te doen. Spr. herdenkt de nagedachtenis van den oud-secretaris der Kamer, mr. J. Verdam. Op zijn verzoek verheft de vergadering zich enkele oogenblikken van haar zetel. Maar over mijn inboedel ben ik GERUST, die staat wel verzorgd en veilig bij de Ruim 1000 Ma opslagruimte, vrij te bezichtigen. Ver. voor T.B.C.-bestrijding onder het Rundvee. Woensdagmorgen vergaderde boven- genoemde vereeniging in het café „Prins Hendrik" van den heer A. Kosseii. Bij ontstentenis van den voorzitter, heeft de heer P. Pluister de leiding. Medegedeeld wordt, dat op advies van het Hoofdbestuur er geen aparte veree niging of bestuur komt, maar dat het fa brieksbestuur als zoodanig zal optreden en dat N. Hoornsman voorloopig als secrearis benoemd is. Door de consumptiemelkers moet een verklaring in duplo geteekend worden, dat er enk,el reactievrij vee bij hen aan wezig is. of zal worden aangekocht. De secretaris legt er den nadruk op. dat voor alle leden dezelfde voorschriften gel den, bij aankoop moet men binnen een week het dier laten onderzoeken. De heer Kistemaker vraagt of een stier kalf ook gekeurd moet worden, men is van meening, dat een kalf niet t.b.c. is. De heer C. Glas Pz. vraagt hoe het gaat, als een gedeelte vee een tijd op een andere plaats in de kost is geweest en dan weer op eigen bedrijf terug komt. Worden dan ook als aangekocht be schouwd, dus laten onderzoeken. Aan de orde is verder de keuze van een veearts. Het H.B. is voor de vrije keuze van zijn veearts, dus geen verplichting aan één persoon. Gewezen wordt nog op de opzegging van lidmaatschap. Dit kan 3 maanden voor 1 Febr. van elk jaar. Na de rondvraag sluit de heer G. W. Jimmink Rz., die inmiddels de leiding der vergaedring op zich had genomen, met dank voor de samenwerking, deze verga dering. VERLOTING HARDDRAVERIJ VER. „DE VOLHARDING". De hoofdprijs van de verloting, gehou den door de Harddraverij-Vereen. ,,De Volharding", zijnde een le klas naai machine, is gewonnen door den heer C. Johannes, alhier. X VARIÉTÉVOORSTELLING Bij den heer Modder had op N jaarsdag een groote variété-voorst plaats met een Matiné voor de kinj gegeven door de fam. Mullens, e. zeischap van 7 personen w.o. de uit het bekende circus Rausch. Gegeven werden Chineesche gboche toeren, jongleurwerk,-koot33ansen, kunst rijden op fietsen enz. enz. We vernamen dat de geheele inhoud van het program ma de aanwezigen wel had voldaan. Des avonds volgde na afloop bal. Over de viering van het 25-jarig pries terschap van Pastoor Verhoeff. verna men we nog het volgende: Zaterdagmiddag, drie uur, wordt de ju bilaris aan de grens der gemeente opge wacht en te ongeveer half vier in zijn pa rochiekerk ingehaald, waarna een plechtig Lof volgt. Des Zondags wordt 's morgens half zeven en onder de H. Mis van 7 uur de H. Communie uitgereikt. Om half tien draagt de jubilaris zelf een plechtige Hoogmis op. Het Sint Janskoor, onder lei ding van den heer G. Timmer, zingt o.a. de vierstemmige Mis ..Loreto" van Goller en Pastoor P. v. d. Meer, van Schermer, houdt de feestpredikatie. Zondagmiddag van 23 is er receptie Toen de melkslijters bemerkten, dat de Gezondheidscommissie monsters liet ne men en dat zij aan het gemeentebestuur een ontwerp-mclkverordening had gezon den, begon het vetgehalte der melk op merkwaardige wijze te stijgen. In 1908 was 51 der monsters beneden 2 85 in 1909 33 in 1910, het jaar, waarin de melkverordening in werking trad, noq slechts 25 Welk een revolutie hierdoor in het melkslijtersbedrijf werd aangericht, valt af te leiden uit de openhartige verklaring van een melkslijter aan een politie-autori- teit hier ter plaatse in 1913 gedaan: „Vroeger had je 's morgens voor acht uur al 50 maatjes water verkocht, maar kom daar nu eens om!" Het eerste artikel werd opgenomen in het nummer van Dinsdag 2 Jan. jJ Het onderzoek had aanvankelijk plaats door een particulier deskundige, sedert 1912 door den gemeente-apotheker, tevens directeur van den gemeentelijken keu ringsdienst, wiens taak na de invoering der Warenwet werd overgenomen door den districts-keuringsdienst te Alkmaar. Door de invoering van deze keuring van overheidswege werd niet alleen het on derzoek van melk, maar ook dat van an dere levensmiddelen aan de bemoeienis der Commissie onttrokken. Zoo had zij b.v. in 1908 en in 1911 een onderzoek in gesteld naar het hier ter plaatse verkochte brood. Afzonderlijke vermelding verdient ech ter onder de levensmiddelen het vleesch. Zeer eigenaardig doet het aan, dat nog in de eerste jaren van het bestaan der Gezondheidscommissie de gemeente-be- grooting een post vermeldde van 45. als jaarwedde(l) voor den keurmeester van brood, vleesch en visch. Bij nader onderzoek blijkt, dat dit geld gebruikt werd ter bezoldiging van iemand, die wel eens een onderzoek instelde als er vee uit nood geslacht was en dat het hoofd bedrijf van dezen „deskundige" voerman en veehouder was. In 1906 stelden B. en W. voor, de ge noemde jaarwedde te verhoogen van 45 tot 100. De gemeenteraad, terecht in ziende, dat hierdoor de toestand niet zou verbeteren, voteerde een bedrag van 1200 als jaarwedde voor een bevoegd keurmeester. Maar ook deze vrijgevig heid leidde niet tot het gewenschte resul taat: geen enkele bevoegde sollicitant meldde zich aan. Dat behoeft ons niet te verwonderen als wij weten, dat aan den te benoemen functionaris bij zijne jaar wedde van 1200 het uitoefenen van particuliere praktijk verboden werd. B. en W. wisten dan ook niet beter te doen dan op de begrooting voor 1908 maar weer het oude bedrag van 45 te her stellen. De Gezondheidscommissie bleef intus- schen aandringen op de aanstelling van een bevoegd en behoorlijk bezoldigd keurmeester. Het was haar bekend, dat ziek vee hier per trein werd aangebracht, des nachts naar een slachtplaats vervoerd en over een aantal slagers verdeeld. Een poging, in 1908 gedaan, om 500 kg vleesch, afkomstig van tuberculeus vee en voor consumptie in de kazernes afge keurd, aan de burgerij te slijten, kon nog op het laatste oogenblik door den voor zitter der Commissie met medewerking van de politie worden verijdeld. Eindelijk werd er dan ook een keur meester benoemd, die op 1 Jan. 1910 in functie trad. Daarmede was, zooals de neer Haan aan het eind van zijn eerste dienstjaar opmerkte, een eind gekomen aan den toestand, dat de gemeente Den Helder als 't ware een vrijplaats vormde, waarheen alle uit nood geslachte dieren uit een groot deel van noordelijk Noord- Holland werden heengezonden, geschikt of ongeschikt voor consumptie. Niet alleen onze woning en ons voed sel, maar nog tal van andere zaken en omstandigheden kunnen een nadeeligen invloed op onze gezondheid hebben. Van daar dat de Gezondheidscommissie zich in den loop van haar bestaan met zeer uiteenloopende onderwerpen heeft bezig gehouden. Wij zullen er hier slechts en kele opnoemen. Het schoolgaan kan een nadeeligen in vloed uitoefenen op het kind en omge keerd kan de lichamelijke toestand van bet kind een beletsel zijn voor het goed opnemen van het onderwijs. Aan de eer ste zijde der zaak heeft de Commissie hare aandacht geschonken bij de bezoe ken, die zij in de eerste jaren van haar bestaan aan de scholen bracht. Een rap port omtrent hare bevindingen in de frö belscholen is opgenomen in haar verslag over 1909. a De andere zijde dezer zaak werd be licht door een onderzoek dat Dr. Minke- ma in 1907 op verzoek van de Commissie instelde naar het voorkomen van adenoï de vegetaties bij schoolkinderen. De Com missie verbond hieraan het plan voor een geneeskundig schooltoezicht, dat zij in vÜl2<l J j3u aan het gemeentebestuur oorlegde. Haar wensch werd in 1912 vervuld door de benoeming van Dr. Grunwald tot schoolarts. Niet alleen op school, ook bij den kap per kan men besmet worden. De Com missie gaf ook hieraan hare aandacht, toen zij in 1906 aan de kappers hier ter plaatse een aantal wenken op hygiënisch gebied toezond. In hoeverre deze wenken gunstig gewerkt hebben, valt moeilijk na te gaan. Dat waakzaamheid in dezen ge boden is, bleek de Commissie nog in 1931. toen verschillende klanten van eenzelfden kapper een besmettelijke huidziekte had den opgeloopen. Zij adviseerde toen aan den betrokkene welke maatregelen hij 'n eigen en anderer belang te nemen had. Ook door zwemmen kan men ziek wor den. Het water van de Binnenhaven, waar de gemeentelijke zweminrichting was, trok in dat verband de aandac De Commissie liet tweemaal een °n zoek van dit water verrichten: in een biologisch onderzoek door den <je M. de Koning, in 1925 een bacterio o gisch onderzoek door Dr. I er °or Laatstgenoemd rapport luidde min gunstig dan het eerste; toch gaf het g aanleiding het water als zwemwa er te keuren. c H K> (Slot volgt).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6