Roosevelts boodschap Wieringen. Binnenland. Texel. Buitenland. aan het Congres. Snelheid. Luchtvaart. Gemend Nieuws. Oplichting van 6000 gulden. 40.000 gulden verduisterd. Ernsti ge mijnramp bij Brüx. Brutale inbraak. Burgerlijke Stand Dalende werkloosheid Het vertrek van den Postjager uit Indië. De vlucht van de Pelikaan Weer inbraken te Oss. Jongeman door auto gedood. Open deuren en ramen. Bijna 200 mijnwerkers opgesloten. Men vreest ernstig voor hun leven. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 4 JANUARI 1934. in de zaal van den heer Borst en 's avonds 7 uur een Danklof met „Te Deum" en toespraak door Pastoor Verhoeff. De huldiging door de kinderen van de R- K. School heeft Maandagmorgen plaats en de viering wordt besloten met een feestelijke bijeenkomst in de zaal van den heer Borst op Maandag- en Dinsdag avond. II1 p p o y t u s h o e f. POLITIE. Gevonden: een armbandhorloge. Inlichtingen bij den gemeentebode te Hippolytushoef. Westerland. Tijdens afwezigheid van den bewoner, den heer G. Kuut, heeft men tot twee maal toe door openbreking van de deur zich toegang tot zijn woning verschaft. Na alles doorsnuffeld te hebben, is men vertrokken. Volgens familieleden wordt er vermoedelijk weinig of niets vermist. De politie, die met het gebeurde op de hoogte is gebracht, stelt een uitgebreid onderzoek in. De milicien Jb. Sz. Smit, welke gedu rende zijn dienst te Den Helder werd be vorderd tot sergeant, zal met ingang van 5 Jan. a.s. worden geplaatst als vrijwilli ger bij de opleiding voor de militaire politie. Den Oever. BINNENBRAND. Ten woonhuize van den heer J. H. Wz. ontstond op den zolder brand. Met emmers water gelukte het ten slotte den brand te blusschen en toen bleek, dat een partij netwerk verbrand was. De ontboden brandspuit behoefde ge lukkig geen dienst te doen. DE OUDSTE INGEZETENE VAN TEXEL OVERLEDEN. Woensdagmorgen is in het R.K. Ar- mengesticht de Wed. A. de BieSpigt overleden op ruim 90-jarigen leeftijd. Ze was de oudste ingezetene van Texel. Thans is mej. wed. Busselman de oudste, die ook reeds 90 jaar is. De oudste man nelijke ingezetene is de heer J. Kuyper Gz., te Oudeschild, die j.1. 90 jaar werd. DE ZEEVAARTSCHOOL ALS U.L.O. IN GEBRUIK GENOMEN. Gistermorgen is de Zeevaartschool als U.L.O.-school in gebruik genomen. In de oude U.L.O. zal nu het Texelsche Muse um worden overgebracht. IJCl, OOgA wege B grood w L hij nort stal niet E\ het,'i Te Alkmaar is dezer dagen na lang durige ongesteldheid overleden mej. H. BrouwerWuis. Mej. Br. was ruim 20 Jaar .Moeder in het Gesticht van Welda digheid en heeft zich in deze functie ieders achting verworven. Voor het meest moei lijke werk was zij in den tijd toen hier nog geen Wijkverpleging bestond, de aange wezen persoon. Terwijl de bewoners van het Gesticht haar, om haar prettig hu meur, allen een goed hart toedroegen. Haar stoffelijk overschot zal alhier wor den begraven. DE TEXELSCHE MARKT. Eenige opleving in den aanvoer was heden (Maandag) op de markt merkbaar, er werden n.1. veel schrammen en biggen aangevoerd. Vooral de schrammen deden een goeden prijs, 12 tot 16.per stuk; biggen 5 tot 8 per stuk. Verder bestond de aanvoer in nuchtere kalveren en pluimvee, de kalveren waren laag in prijs, ze gingen vanaf 3.— per stuk; hoogste prijs 6.—. De prijs der varkens op de boerderijen bedraaagt 17 tot IS cent per pond. De eierenprijs is in de 14 dagen dat geen veiling alhier is gehouden, sterk ge daald, ruim 1 cent per stuk; eieren van 60 K.G. gemengd, gingen nu voor 4 tot 4.10 per 100 stuks; er was vooral veel aanvoer van kleine eieren. Het pluimvee gaat, nu de feestdagen achter den rug zijn, eveneens in prijs terug. van Den Helder. van 2 en 3 Jan. 1934. ONDERTROUWD: T. J. Dijkstra en M. J. B. Duijnstee. B. Scholten en M. M. Wenzel. A. A. F. Snel en M. E. Jonker. J. A. v. d. Heuvel en E. de Wolf. L. v. d. Hoogen en A. Bakker. M. Jansen en G. Tepper. C. H. A. Rison en C. E. v. Dam. H. Vukkink en J. v. Dijk. BEVALLEN: J. v. Dixhoorn Ver steeg, z. T. v. Zoest—Hoelandt, d. A. Vermaning—Nieuwland, z. C. Th. van Waarden—Bruin, z. F. E. Peperkamp Slijkhuis, z. C. Heesbeen—Swertz, z. J. Verhart—v. Hamburg, d. C. B. L. v. d. Berg— de Meijer, d. H. Visser—Dijkstra, d. P. Blind—de Piiper, z. OVERLEDEN: J. v. Willigen, 2 jaar. G. Reijers, 75 jaar. G. Gerssen, 7 innd. Wed. N. Sprengers, 63 jaar. DE KONINGIN EN DE PRINSES NAAR ZWITSERLAND. De Koningin en Prinses Juliana heb ben gistermiddag 3 u. 47 met den snel trein naar Basel Den Haag verlaten, ten einde eenigen tijd in Zwitserland door te brengen. PENSIOENKORTING. Het ontwerp om voorloopig gedurende drie jaren een korting van vijf procent toe te passen op pensioenen en wacht gelden, is door den gouverneur ingediend bij de Koloniale Staten. De korting geldt niet voor weduwen en weezen, terwijl pensioenen tot het bedrag van 250 per jaar vrijgesteld zijn. VOOR HET BIO VACANTIE-OORD. De Kerstcollecte voor het Bio Vacantie- oord, gehouden in de Rotterdamsche bioscopen, heeft in totaal 8,092.65 opge bracht. Dit bedrag is grooter dan het vorige jaar. FAILLISSEMENTEN IN 1933. Ruim 71 milüoen er bij be trokken. Volgens het weekblad Handelsbelan gen zijn in 1933 in totaal 2548 crediteu- renlijsten bij de gezamenlijke griffiers in Nederland gedeponeerd. Het totaal pas sief daarvan bedroeg 71,488,376, waar van preferent 11,344,957. in Engeland. Een half millioen in 1 jaar tijds. De maandcijfers van het Britsche mi nisterie van arbeid toonen een belang rijke stijging van het aantal tewerkge stelde personen. Op 18 December waren 51.000 meer arbeiders tewerk gesteld dan de maand tevoren en 567.000 meer dan in December 1932. Behalve in de maand Juli, toen de werkloosheid eenigszins toenam, toonden de cijfers het geheele jaar door een geleidelijke geringe ver betering. In twaalf maanden tijds daalde de werkloosheid met 499.208. De financieele structuur moet versterkt worden en men zal eventueel moeten komen tot een ruilmiddel, dat min der varieerend is en waarmede de schulden aan het Ameri- kaansche volk betaald kunnen worden. Indien noodig, zuilen de methoden gewijzigd worden. Reuter meldde uit Washington: President Roosevelt heeft hedenmiddag om twaalf uur in het Kapitool het 73e Bonds-Congres geopend met het voorlezen van zijn jaarlijksche boodschap. Sinds vele jaren is dit de eerste maal geweest, dat een President der Vereenigde Staten zijn boodschap persoonlijk heeft voorgelezen. De beraadslagingen van het Congres zullen vooral op de toekomstige financi eele politiek betrekking hebben, met name wat het vraagstuk van het instellen van een z.g. goederen-dollar betreft, die de koopkracht van het land op de land op de basis van het jaar 1926 zal waarborgen. Verder zal het parlement een nieuwe regeling voor de belastingen moeten be spreken en zich verder o.a. bezighouden met het vaststellen der prijzen van de landbouwproducten. Voorts zullen op de agenda waarschijn lijk voorstellen geplaatst worden over het verbod der speculatie met granen. In zijn eerste rede tot het congres sprak Roosevelt niet over de speciale wetgeving. Hij behandelde in het algemeen de vraag stukken van het herstel-programma en de vooruitgang, welke op dit terrein in het afgeloopen half jaar is te bespeuren. Roosevelt vroeg de samenwerking van Huis en Senaat tot herstel van de nati onale welvaart. Sprekend over zijn goud-programma verklaarde Roosevelt dat zijn tweeledig doel is, de algemeene financieele struc tuur te versterken en eventueel te komen tot een ruilmiddel, dat minder varieerend is en waarmede de schulden aan het Amerikaansche volk betaald kunnen wor den. Het crediet van de regeeriug werd ver sterkt door een sterke vermindering van de uitgaven door permanente administra tieve instanties (permanent agencies). In de nabije toekomst zullen de loo- pende inkomsten geheel de uitgaven dek ken, zoo voorspelde Roosevelt. De buitenlandsche politieke constellatie is niet gunstig. Roosevelt verklaarde verder, dat de Vereenigde Staten zich niet kunnen men gen in de politiek van Europa, doch zij zijn ieder oogenblik bereid mede te wer ken als men op een wereld-basis rede lijke voorstellen doet tot beperking van de bewapening en verlaging van de han dels-barrières. Roosevelt keerde zich fel tegen de ban kiers en anderen, die zich verrijken ten koste van het publiek. Hij oordeelde verder, dat bet lynchen van bandieten en andere misdaden onmid dellijk ingrijpen behoeft. Ten aanzien van de werkloosheid zal verder getracht worden eerst door directe hulp, waarna zoo spoedig mogelijk zal worden overgegaan door het uitvoeren van publieke werken en anderszins de werkgelegenheid te verruimen. LORD ROTHERMERE EISCH 25000 MILITAIRE VLIEGTUIGEN VOOR ENGELAND. Lord Rothermere publiceert in zijn bladen een Nieuwjaarsboodschap, waarin hij den nadruk legt op de noodzakelijk heid om Groot-Brittanje te beschermen tegen luchtaanvallen. Achtte hij in het begin van zijn campagne 3 tot 4 duizend militaire vliegtuigen hiervoor voldoende, thans verklaart hij, dat Engeland voor zijn verdediging binnen drie jaar niet minder dan 25000 vliegtuigen noodig heeft. DE CRISIS IN ROEMENIE NA DEN MOORD OP DUCA. Angelescu als premier door den leider der jonge liberalen Tatarescu, vervangen. Reuter meldt uit Boekarest, dat de Vrij dag j.1. na den moord op Duca benoemde premier Angelescu is afgetreden. De Koning heeft Tatarescu, den minister van handel, tot min.-president benoemd DE NIEUWE PRESIDENT VAN CATALONIË. Luis Companys opvolger' van wijlen Macia. Het Catelaansche parlement is Zondag middag bijeengekomen om een nieuwen president van de generaliteit van Cata lonië te kiezen. Van de 80 uitgebrachte stemmen wer den 6 blanco en 56 op Luis Companys uitgebracht, die daardoor gekozen werd tot opvolger van Macia. (Ie snelle heen- en terugvlucht naar Neder land sch-Inc!ië) met gunstig gevolg te vol brengen, is diep onder den indruk van de grootsche hulde, haar gebracht, zoowel in Nederlandsch-Indië als na terugkeer in het va Ierland. Zij betuigt hiervoor haar op rechte erkentelijkheid. Huldiging van den heer Grosfeld. Naar gemeld wordt, zal de mecanicien van de Pelikaan, Sjef Grosfeld, in zijn geboortestad, Roosendaal, worden gehul digd. Deze huldiging zal plaats hebben na 11 Januari, den dag waarop het vier manschap door Amsterdam „in de bloe metjes" wordt gezet. 1596. Cornelis Houtman komt na een reis van 15 maanden van Texel op Ban tam in West-Java aan. 1610. Een Nederlandsch zeilschip legt den afstand Nederland—Ned.Oost-Indië in 11 maanden af. 1870. Onze snelle Oceaanstoomers berei ken Indië, dank zij het Suezkanaal, in gemiddeld 43 dagen. De moderne motorbooten doen ge middeld 29 dagen over den tocht. 1933. TWEEDE VIJFJARENPLAN VAN SOV JET-REGEERIN G. DE De Sowjetregeering heeft de beginse len van het Tweede Vijfjarenplan gepu bliceerd, die op het zeventiende congres der communistische partij zullen worden behandeld. Volgens deze beginselen zal het Russische volk in de komende vijf jaar volkomen worden gesocialiseerd. Het Hooggerechtshof te Dublin heeft verboden generaal O'Duffy, den gear resteerden leider der Iersche Blauwhem- den, voor de militaire rechtbank te dag n. jt PEKING MET BEZETTING BEDREIGD. De Chineesche generaal Link Wei Tang, een bondgenoot van Japan, is met een troepenafdeeling van 8000 man de gedemilitariseerde zone in Noord-China binnengerukt. Men gelooft hier te doen te hebben met een daad van provocatie om den Japanners de gelegenheid te geven, Peking te bezetten. Generaal Link Wel Tang is tot op minder dan 10 km van Peking genaderd. De Chineesche regeering heeft maatrege len genomen om den opmarsch van Tangs troepen te stuiten. De Japanners dreigen met interventie voor geval Japansche be langen bedreigd worden. Wordt per radio uitgezonden. Blijkens mededeeling van den Indischen P.T.T.-dienst zal het vertrek van den Pan der Postjager uit Ned.-Indië, dat plaats vindt hedenmiddag te 17.50 uur (Amsterd. tijd), per radio worden uitgezonden. De uitzendnig zal door den Riiksradio- dienst worden coorgegeven naar de beide omroepzenders en door de A.V.R.O. en N.C.R.V. worden gerelayeerd. Gisterenmiddag is het uitvoerend comité van het Pelikaan-comité, dat opgericht is tot het bijeenbrengen van een Nationaal Luchtvaartfonds in een voltallige verga dering te 's-Gravenhage bijeen geweest. Besloten is, dat op 10 Januari a.s., des namiddags om 2.15 in het Kolo niaal Instituut te Amsterdam de plech tige installatie van het Pelikaan comité zal plaats hebben. De huldiging van de beman ning op 10 Januari te Amsterdam. De directie der Koninklijke Luchtvaart maatschappij voor Nederland en Koloniën ceelt mede, dat op Woensdag 10 Januari a.s. te 3.30 uur in de groote zaai van het Koloniaal Instituut te Amsterdam gele genheid zal worden geboden de bemanning van de Pelikaan te huldigen. Dankbetuiging van de beman ning van de Pelikaan. De bemanning van het Fokkervliegtuig F XVIII van de K.L.M., de „Pelikaan", met groote dankbaarheid vervuld, dat zii erin geslaagd is, de haar opgedragen taak 1924. v.d. Hoop, v. WTeerden—Poelman en v. d. Broeke gaan met een Fokker door de lucht naar Batavia. In 20 vliegdagen wordt de tocht volbracht. Het toestel wordt gedemonteerd en de bemanning keert per stoomboot terug. 1927. Koppen vliegt met de Poslduif in 10 dagen naar Batavia en keert in 12 dagen op Schiphol terug. 1931. Beekman vliegt in 7 dagen van Bandoeng naar Schiphol. 1933. Smirnoff en Soer met Grosveld en van Beukering vliegen in ruim 4 dagen naar Indië en doen over de terugreis eveneens ruim 4 dagen. Binnenland De oplichter meldt zich bij de politie aan. In Maart 1933 is de 23-jarige koopman H. van H. bij, den handelscorrespondent B. v. d. D. te Rotterdam gekomen met het verzoek hem een paar duizend gulden te leenen. V. d. D. en Van H. waren vroeger op eenzelfde kantoor werkzaam geweest en eerstgenoemde had nog al eens buiten landsche correspondentie voor van H. gedaan. Van H. liet hem een ordebrief zien, welke afkomstig zou zijn van de Koninklijke Nederlandsche Petroleum- maatschappij aan den Sluisjesdijk. Vol gens dezen order zou van H. 10.000 olie vaten moeten leveren. Hij vertelde, dat hij die vaten heel goedkoop kon krijgen van een ook aan v. d. D. bekende firma in Engeland. Van der D. koesterde niet den minsten argwaan en hij gaf Van H. het gevaarlijke bedrag. Eenigen tijd later heeft hij Van H. op vertoon van een gelijksoortigen orderbrief nogmaals eenige duizenden geleend. In totaal heeft Van H. f 6000 van hem ont vangen. Tegen Kerstmis heeft van H. gepro beerd op gelijke wijze geld te leenen van den winkelier S. G. aan de Botersloot te Rotterdam, waarbij hij o.a. v. d. D. als referentie opgaf. De winkelier stelde een onderzoek in en toen bleek, dat de orde- brieven valschelijk waren opgemaakt en onderteekend. G waarschuwde v. d. D. en deze stelde de politie met een en ander in kennis. Van H. bleek inmiddels te zijn ver dwenen. Dinsdag is hij echter weer op komen dagen. Uit eigen beweging heeft hij zich bij de politie gemeld. Hij vertelde het geld in Spa te hebben verspeeld. Hij is opgesloten. Hij heeft een volledige be kentenis afgelegd. Het Nederlandsche Chicago. In den nacht van Zondag op Maandag hebben onbevoegden getracht zich door het afnemen van dakpannen toegang te verschaffen tot de schuur, grenzende aan de woning van den heer De Nijs, aan den Berghemschen weg te Oss. De beide in dringers werden echter tijdens hun werkzaamheden gestoord door een buur man, die op het geblaf van den waak hond kwam toeloopen. Bij zijn komst ko zen de inbrekers het hazenpad en wisten in het duister te ontkomen. Bij den heer De Nijs wordt niets vermist. Het schijnt, dat de inbrekers het op de kippen hadden voorzien. Van het geval werd aangifte gedaan bij de Kon. Marechaussee te Oss, welke een uitgebreid onderzoek instelde. Op Oudejaarsavond omstreeks half 12, heeft een inbreker getracht op brutale wijze zijn slag te slaan in het centrum van Os. Hij vernielde de groote spiegel ruit van het chocolade- en sigarenmaga zijn van de fa. de Groot aan den Stations weg. De man slaagde erin zich van een hoeveelheid chocolade in een vitrine meester maken en verdween ijlings in een zijstraat. Eenige surveilleerende politie agenten gingen den vluchteling achter na en wisten hem in een steegje te ach terhalen. Men bleek te doen te hebben met ze keren Van O. uit Oss. De man is in het arrestantenlokaal opgesloten. Mist de oorzaak van het ongeluk. Maandagavond wandelde op den Rot- |terdamschendijk, even voorbij den water toren te Gouda, in de richting Moor drecht, een verloofd paartje, dat moest uitwijken voor een uit tegenovergestelde richting komenden wielrijder en daarom geheel rechts van den weg ging loopen. Achter het tweetal reed, met matige snel heid, een door den 19-jarigen bakker A. Rook, uit Moordrecht, bestuurden auto, welke, voor het passeeren van den wiel rijder, eveneens naar rechts uitweek. Door den dikken mist merkte de chauf feur de wandelaars niet op. .Van het tweetal werd de jongen, de 16-jarige loop knecht C. v. d. Ham, wonende op het Nno- nenwater te Gouda, aangereden. Door den schok werd hij opgenomen en van den dijk geslingerd. Men vond den jongen in bewusteloozen toestand aan den berm. Met een schedelbreuk is hij naar het Van Iterson-ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. Hoewel het paartje gearmd had geloo- pen, is de 19-jarige verloofde van het slachtoffer er zonder letsel afgekomen. De politie heeft een onderzoek inge steld. De auto en het lijk zijn in beslag genomen. De mist schijnt de oorzaak van dit ongeluk te zijn. GEWEZEN ADVOCAAT GEARRESTEERD. De Haagsche politie heeft, naar men meldt, den gewezen Haagsche advocaat, mr. V. gearresteerd, verdacht van ver duistering van omstreeks 1400, welke hij gepleegd zou hebben als leider van een incassobureau. MOEDER REDT HAAR KIND. Gistermiddag is te Capelle a.d. IJssel de 6-jarige N. Twigt in het toevoerkanaal van het gemaal der gecombineerde polders door het fis gezakt. De moeder, die het ongeluk zag gebeuren, sprong het kind na en kon het boven water houden. Beiden zfin door omstanders gered. De moeder is door middel van kunstmatige ademhaling door dr. K. Zandbergen tot bewustzijn ge bracht. Haar toestand is redelijk. Directeur van een houthandel gearresteerd. Zondagmorgen is te zijnen huize gearresteerd, verdacht van verduiste ringvan een bedrag van 40.000 gulden, de heer J. Damen, directeur van de N.V. Houthandel Damen in Den Haag. Reeds eenigen tijd geleden waren onge regeldheden ontdekt, in verband waar mede eenige weken geleden de heer Damen geschorst was in afwachting van het onderzoek der boeken. Het resultaat hiervan heeft tot de arrestatie van den directeur geleid. Een tragische bijzonderheid is, dat juist heden de Houthandel Damen 25 jaar bestaat. 71 4 vergeten sleutelbossen. De Amst. Gecontr. Partic. Nachtveilig heidsdienst heeft in 1933 niet minder dan 9515 „meldingen" behandeld. In 3300 ge vallen ontdekten de nachtwakers open staande deuren en 145 maal open ramen, voorts constateerden zij 2618 keer, dat het licht in woningen was blijven bran den. Zij troffen 156 maal onbeheerde goederen aan en vonden 714 sleutels of sleutelbossen in deuren steken! Een ge tal, dat elk jaar ongeveer gelijk is, zoodat de nonchalance der menschheid op peil schijnt te blijven (Hbld.). TWEE KLEUTERS IN DEN NACHT OP STAP. Vader en moeder waren uit. Toen omstreeks het middernachtelijk uur, waarin 1933 van ons ging en 1934 zich aandiende, de booten floten, klokken luidden en voetzoekers knalden, werden in een woning aan de Josephstraat te Rotterdam twee kleine kinderen, een broertje van vijf en een zusje van twee, wakker. Zij hoorden al dat lawaai, maar zij begrepen het niet. Luider en luider begonnen zij om moeder te krijten ,maar er kwam geen antwoord. Moeder was met vader op visite gegaan en er was, behalve de beide kleuters, niemand thuis. Toen besloot het broertje op zoek te gaan naar vader en moeder. Zoo goed en zoo kwaad als het ging trok hij het zusje een man teltje aan over haar nachtjapon, zelf nam hij zijn jas en zoo trokken de twee kleu ters de straat op. Maar het zoeken in dien donkeren avond viel niets mee en even later vond een surveilleerende agent in de Joseph straat twee huilende, bibberende kleu ters, die hem snikkend vertelden, wat er aan de hand was. De agent heeft de kin- ders mee naar het bureau genomen, waai de ouders hen later zijn komen afhalen. („Nw Rott. Crt,") DOOR HET IJS GEZAKT. En verdronken. De 8-jarige R. Ney, gewoond hebben de aan den Goudscheweg, is Dinsdag avond door het ijs op de Rotte gezakt en verdronkenTD^joïïti^ieeF^annach^iet lijkje opgehaald. Het is naar de ouderlijke woning vervoerd. AUtO TE WATER. Chauffeur verdronken. Gisterenmorgen is te Culemborg de vrachtauto N 17509 bij de pont te water geraakt. Daarbij is de 25-jarige chauffeur A. v. Ent verdronken. Zijn lijk is opge haald. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Dinsdagavond keerde de 25-jarige bak ker B. per rijwiel huiswaarts van Renkum naar Oosterbeek. Hy reed op den rijweg. Langs den weer stond een chauffeur zijn auto te repareeren. Uit de richting Arn hem kwam een vrachtauto, hetzelfde oogenblik kwam de tram uit de richting Renkum. De bestuurder van den auto wil de nog juist voor de tram passeeren. De auto maakte een slingerende beweging, zoodat de auto te veel rechts van den weg kwam. B. werd door den auto gegrepen en ernstig gewond. Hij is naar het gemeente ziekenhuis te Arnhem gebracht, waar hij 's nachts aan zyn verwondingen is over leden. Buitenland ERNSTIG TRAMOXGLUK TE LIVERPOOL. 3 dooden en 33 gewonden. Te Liverpool heeft Woensdagmiddag een ernstig tramongeluk plaats gehad. In een hellende straat liep een tram uit de rails. De wagen sloeg tegen een winkel over den kop. Van de inzittenden werden 3 gedood en 33 gewond. Het centrum van het bruinkool- district in Noord-Bohemen (Tsjecho- Slowakije) is gisteren het tooneel van een ontzettende mijnramp geworden. Tusschen de badplaatsen Teplitz- Schönau bij Ossegg is het op mijn Nelson III, op één na het grootste mijnbedrijf van Bohemen, tot een onverwachte ontploffing van mijngas gekomen. De ontploffing was zoo ge weldig, dat alle bovengrondsche be drijf sinrichtingen,de transportschacht en de sorteerruimten geheel werden vernield. Onder de puinhoopen werden 170 tot 200 mijnwerkers afgesloten. De mijnschacht is 250 m diep. De ontploffing was zoo geweldig, dat in een omtrek van 200 m alle ruiten werden ingedrukt. Uit de dikke rook wolken sloegen onmiddellijk steekvlam men op, die zich weldra tot een vuur gloed ontwikkelden, welke de geheele streek op de been bracht. Uitbreiding van brand. Later wordt bericht: De ramp is niet tot de Nelson III beperkt gebleven. De brand is ook overgeslagen op de schach ten Nelson VII en VIII, zoodat er thans drie mijnen in brand staan. De twee uitgangen van het mijncom- plex zyn door het puin van de bedrijfs inrichtingen boven den grond geheel af gesloten. Tot op dit oogenblik zijn er slechts drie dooden geborgen, maar deze arbeiders waren bovengronds bezig ge weest. Kans op redding gering? Reuter meldt, dat er weinig hoop bestaat een groot aantal van de onder den grond opgesloten arbeiders (dit telegram noemt het cijfer 117; te redden. Alle afdeelingen hebben slechts twee uitgangen, die door de laatste ontploffingen geheel zijn ver nield. Door het voortdurend aandrijven van brandende en gifgassen wordt het red dingswerk zeer bemoeilijkt. Daarom kon den, behalve de eerste drie nog niet meer lijken worden geborgen. Vertegenwoordigers van het ministerie van binnenlandsche zaken zijn op het terrein van de ramp aangekomen. De mijn behoort aan de Brüxer Mijn- bouwmaatschappij. Op 300 ni diepte opgesloten. Het stadje Ossegg werd door de mijn- ontploffing als door een aardbeving door- eengeschud. Een reusachtige steekvlam sloeg uit de schacht op en in een oogen blik was het geheele mijnterrein in dichte rookwolken gehuld. De opgesloten arbeiders bevinden zich op een diepte van meer dan 300 meter onder den grond. Omtrent hun lot is nog steeds niets bekendde telefoongelei dingen in de mijn zijn verbroken. Vier geredden. Vier mijnwerkers gelukte het naar de naburige mijn Nelson VII te vluchten en van daar langs ladders naar buiten te komen. Zij zijn door het inademen van mijngas zwaar ziek en zoo uitgeput, dat kij nog geen relaas van hun ervaringen zonden geven.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7