KIEUWSBLAD VOOR DEK HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA ButtBTilandsch Overzicht. Wij Breien!!! No. 7377 EERSTE BLAD DINSDAG 9 JANUARI 1934 62ste JAARGANG Voor ECHTE Geldersche Vleeschwaren J. J. v. d. Piaat, Spoorstraat 53, De verbreeding van het kanaal door Z.-Beveland De wisseling van Burge meesters te Alkmaar Herinneringen aan de Pelikaanvlucht. De N.S-B. verboden voor de Rijksambtenaren Liefde in de Wildernis f COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65;binnen- 'and f 2.-, Nederl. Oost- en West lndiö per zeepost i 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20 l osse ros. 4ct. :fr.p.p 0ct. Zondagsblad resp f 0.50 f 0.70, f O.TO.f l._ Modeblad resP- f 1.20, f 1.50, f 1.60, 11.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/b C. DE BOER Ja. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTEXTIËN:' 20 ct. per regel (galjard). Ingez. tneded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te buur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, min. 40 ct.; bij niet-contante be taling 15 ct. per regel, min. 60ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder no.10 ct. per advertentie extra». Bewijsnummers 4 ct. De besprekingen tusschen Simon en Mussolini. - Hoe Duitsclv land reageert op Fransche ontwapeningsvoorstellen 1 Een Balkanpact op komst? Duitschiand en de besprekingen te Rome Het volk dat met de meeste belangstelling heeft uitgezien naar het resultaat van d besprekingen te Rome was zeker bet Duit- sche en dat het nu teleurgesteld is, is wel eenigszins te begrijpen. De Berlijnsche «>rr. van de „Nw. Rott. Crt." schrijft die teleurstelling ten deele toe aan eenzijdige voorlichting van de openbare meening in Duitschiand, omtrent het effect van de besprekingen van Sir John Simon te Parijs Het i.s, heel in bet kl.in, een herhaling van hetgeen heel in het groot tijdens den oorlog geschied is. Een gemuilbande pers een gelijkschakelde pers heet het thans is een gevaar voor ieder land. De dingen in de buitenwereld gaan hun gang zonder zich om misleidende offi- cieele berichtgeving te bekommeren. De kloof tusschen werkelijkheid en kunstma tig gekweekte illusie wordt zoo wijder en wijder. En onvermijdelijk komt het oogenblik, waarop die kloof voor allen zichtbaar wordt. Herlyn hoefde zich van het resultaat van Rome niets aan te trekken, als het, zooals een kleine anderhalf jaar geleden, de ontwapeningsconferentie verlaten had met het vaste besluit zoo noodig zijn eigen gang te gaan. Wel is liet weggegaan met de uitdruk kelijke verzekering van nooit meer terug te komen; maar de draden van de bepalin gen van Versailles, die het aan deze con ferentie verbonden houden, heeft het toch niet durven afsnijden. Wij hebben daar met waardeering, om het nut voor den vrede reeds herhaaldelijk op ge wezen. Berlijn zet daarom in werkelijk heid de ontwapeningsconferentie voort met andere diplomatieke middelen. Uit eigen initiatief blijft het in betrekking, en wel juist met de mogendheden, die de aan leiding hebben gegeven tot, en die ge troffen moesten worden door het plotse linge besluit van 14 Oetober. Daarom was het voor Berlijn van zoo groot gewicht, wat het resultaat van de ontmoeting tusschen Mussolini en Sir John Simon zou zijn, en is het teleurgesteld, omdat dit niet zoo gun stig voor Duitschiand is uitgevallen als Berlijn verwachtte. Dit geldt zoo wel de ontwapening, waarin het zijn vrijheid nog niet heeft kunnen hernemen, als de herziening van het Volkenbondsstatuut, waarmede iuitschland toch niets meer uitstaan de wil hebben. Men ondergaat den druk van de werkelijkheid, waarvoor men tenslotte het gevoel volstrekt niet blijkt verloren te hebben. Italië en Engeland schijnen op het oogenblik veel van de beslissing in de alle soorten W"!len Kleeding, Kousen en Sokken, (ook de allerfijnste), voor nieuwwerk zijn wij No. I. JAAP SNOR, Zuidstraat 19, (Let op den gelen winkel), ontwapeningskwestie over te laten aan de onderhandelingen tusschen Parijs en Berlijn, die van Parijs uit beleefd maar strak worden gevoerd, schrijft het blad. Natuurlijk zal men onderhands Parijs zoo toeschietelijk mogelijk trachten te stemmen; maar van een isolatie van Parijs is geen sprake. Dat beseft men ook te Berlijn. Men hoefde daarover nog niet te treuren. Im mers, wat men verlangt, vrijheid in „defensieve" wapening, vindt te Parijs geen slechte ontvangst. En Parijs biedt, met de vernietiging van zijn halve lucht vloot. uit eigen beweging meer aan dan Berlijn zelf op het oogenblik nog verlangd zou hebben. Over het principe van het militieleger voor Duitschiand is men het reeds eens; men looft en biedt alleen, of het 200.000 dan wel 300.000 man zullen zijn. Maar het groote verschilpunt, dat Hitier geprikkeld heeft 0111 uit Ge- nève weg te loopen, bestaat voort. Daar zit de knoop! Frankrijk blijft een controle en een proeftijd van vier jaar eischen. Dit is de nieuwe, verzwarende voor-! waarde, die na de Duitsche revolutie, voor! het tegenwoordig bewind is opgesteld. 1 Hitier weigert die, maar onderhandelt er toch over, alsof hij vergeten was dat hijj de ontwapeningsconferentie verlaten eni Duitschiand vrijgemaakt heeft van Ver sailles. Is een vergelijk op dit punt mo gelijk? Uit het communiqué van Rome klinkt bedekt de vermaning, dat men het daar nu maar eens over moet zien eens te worden. Het verluidt dat de op deze wijze uit den actieven dienst genomen vliegtuigen niet vernietigd, doch in de reserve ge plaatst zullen worden. Als reserve-machines blijven zij dus ter beschikking. Dit Fransche aanbod is echter blijk baar afhankelijk van het aanvaarden door de andere mogendheden van het Fransche ontwapeningsplan. Dit plan voorziet in het oprichten van een internationale luchtmacht, een ge dachte die door MacDonald en Simon reeds als onuitvoerbaar is aangeduid. Verder zou Frankrijk een „overeen komst tegen het bombardement vanuit de lucht" op de basis van wederkeerig- heid willen sluiten. De Fransche regeering handhaaft haar eisch slechts met betrekking tot een proeftjjd van 2 of 3 jaar, terwijl aan Duitschiand geen toestemming zal wor den verleend tot het aanschaffen .van 15 centimeter kanonnen, tanks van 16 ton en luehtjagers. De opmerking van Sir John Simon in Rome, dat Duitschiand een moreel recht heeft op gelijkgerechtigd- Frankrijk en Duitschiand Het is geen wonder dat Duitschiand met belangstelling naar het resultaat van ver schillende internatio nale conferenties uitziet, zooals we aan het begin van dit overzicht reeds schre ven, want het gaat bijna altijd om Duitsch iand. Men zoekt telkens weer naar wegen om het Duitschiand naar den zin te maken en het toch niet te veel voet te geven en Duitschiand wil toch eigenlijk weer niet te doortastend optreden, om zijn toch al niet gunstige internationale positie, niet nog meer te verknoeien. En nu is Frankrijk gekomen met zijn ontwapeningsplan, het voorstel om de Fransche luchtvaart met 50 procent te verminderen, doch er is een „maar" aan verbonden, Frank rijk wil n.1. wel zijn luchtvaart in krimpen, maar dan moeten alle lan den met een groote luchtvaart tot een gelijke vermindering besluiten. Havas meldt: In verband met de berichten, dat het Fransche memorandum het voorstel zou bevatten om de Fransche luchtstrijdkrach ten met 50 pet. te verminderen, schrijft de diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph: Ex-kelzer Wilhelm 75 jaar. Wilhelm II, ex-keizer van Duitschiand, wordt 27 Januari 75 jaar. heid en bewapeningsgelijkheid zou aan leiding kunnen geven tot de veronderstel ling dat Engeland en Italië den Fran- schen eisch niet zullen inwilligen. Een Balkanpact op komst? Van betrouwbare zijde wordt aan de N. N. Crt, gemeld, dat de afsluiting van een Bajlcanpact tusschen Turkije, Griekenland, Zuid-Slavië en Roe menië, met zekerheid verwacht kan wor- worden. Het toetreden tot dit pact is voor de Bulgaarsche regeering open gehouden, aangenomen, dat zij den status quo erkent. Het pact zou dus gericht zijn tegen de Het groote partijcongres der Sovjet-unie, 22 Januari a.s. M. I. Kalinin, Voorzitter van het Congres. revisie-eischen van Bulgarije. Het onder houd van den Griekschen minister van buitenlandsche zaken Maximos zou, naar verluidt, geen verandering hebben ge bracht in den feitelijken toestand. Waar schijnlijk heeft Maximos de verzekering gegeven, dat Griekenland oprecht vast houdt aan zijn vriendschapsverdrag met Italië. Men neemt aan, dat in het Balkan pact ook de erkenning der grenzen der betrokken staten met de niet-betrokken landen zal zijn opgenomen, bijv. de Ita- liaansch-Zuid-Slavische grens of de grenzen van Hongarije. verzetten, zou kunen worden geinfluen- ceerd door mededeelingen omtrent het geen zij uit vrijen wil zal gaan doen. Een stellige verklaring, dat zij vreemde me dezeggenschap over Nederlandsche Tus- schenwateren energiek en categoriséh van de hand heeft gewezen en zal blijven wijzen, kan de regeering zonder bezwaar afleggen. Naar haar oordeel heeft niemand een anderen weg te eischen, daar Nederland voldaan heeft en blijft voldoen aan de verplichtingen, welke het in 1839 op zich heeft genomen. Te veel wordt de indruk gewekt, alsof de vaart door het kanaal door Zuid-Beve land een uitsluitend Belgisch belang is. Rotterdam en Antwerpen. Rotterdam en Antwerpen beiden staan 'egenover conc-urreerende invloeden van Duitsclie en Fransche, zelfs Italiaan- sche havens, tengevolge van de wijze, waarop in de laatste jaren spoorwegta rieven worden gebezigd om het verkeer kunstmatig naar bepaalde havens de lei den. Het is daarom volstrekt niet zeker, dat, als men de ontwikkeling der scheep vaart op het kanaal door Zuid-Beveland tegenwerkt, bereikt zou worden, dat de daardoor aan de Belgische havens ont trokken goederen naar de Nederlandsche havens zouden gaan. Of België zal overgaan tot verzachting der voor onze Rijnvaart minder gunstige maatregelen, als Nederland zijn tot dus ver gevolgde politiek blijft volgen, valt niet te voorspellen. Nederland kan zeker ook denken aan tegenmaatregelen. Comestibles - Delicatessen. Telefoon 42q door den gemeentesecretaris en de frac tievoorzitters van den trein gebaald wor den, een muziekcorps gaat voorop en iit open rjjtuigen zal men zich naar het stadhuis begeven, waar kinderen van di verse scholen, welkomstliederen zullen zingen. In het stadhuis zullen de raads leden worden voorgesteld, waarna de burgemeester geïnstalleerd wordt Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag van de^ Tweede Kamer op het wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der ont eigening voor verbreeding van het ka naal door Zuid-Beveland en verhooging van de spoorbrug over dat kanaal bij Vlake met bijkomende werken. De bedoeling is aan het kanaal door Zuid-Beveland zoodanige werken uit te voeren, dat tegemoet wordt gekomen aan de bezwaren, welke de scheepvaart op dat kanaal ondervindt. De plannen zijn reeds van ouden datum. Het in 1914 en 1915 opgemaakte voor ontwerp werd tengevolge van de oorlogs omstandigheden niet verder uitgewerkt, hoofdzakelijk omdat de scheepvaart toen afnam. Het is onjuist te veronderstellen, dat de vaste wil der regeering, zich tegen iedere uitbreiding van het Rijnregime te Het ontslag aan mr. Wendelaar en de benoeming van jhr. mr. van Kinschot is gevallen op denzelfden datum, namelijk 15 Januari, zoodat de Alkmaarders vrij wel gelijktijdig afscheid moeten nemen en moeten verwelkomen. Zaterdag 13 Januari zal een buitenge wone raadsvergadering worden gehou den, waarin burgemeester Wendelaar, na een ambtstijd van 14 jaar afscheid zal ne men. Deze vergadering zal door mr. Wendelaar gepresideerd worden, die daarin zijn afscheidsrede zal uitspreken, welke door den loco-burgemeester, wet houder Westerhof zal worden beant woord. Vóór deze vergadering zal mr. Wendelaar afscheid nemen van de hoof den van takken van dienst en na de ver gadering houden de burgemeester en me vrouw Wendelaar ten stadhuize receptie, zoodat ieder in de gelegenheid zal zijn afscheid te nemen. Maandag 15 Januari hoopt men reeds den nieuwen burgemeester te kunnen in stalleeren. Jhr. mr. van Kinschot, zal Ook de plateelbakkerij Schoonhoven heeft een Pelikaanherdenkingsbord ge maakt. Het heeft een middellijn van 34 cm en geeft een afbeelding van de Pelikaan boven de zee, waarop de scheepvaart is gesymboliseerd. Ook ziet men de Zilver meeuw op Schiphol achterblijven. Het bord vermeldt de namen van de vliegers en enkele bijzonderheden var: hun vinei t. De firma A. Sijthoff te 's Gravenhage zal het voornaamste van hetgeen de pers in Nederland en in Indië hoeft geschre- \en over de record-vlucht van de Pelikaan verlucht met vele foto's, slechts aange vuld met een algemeene ir-leiding, els historisch document, in boekvorm uit geven. Deze bundel journalistieke arbeid, waarin de historische vluent zoowel als de nationale geestdrift, die daarop is ge volgd zullen zijn vastgelegd, gaat zeer spoedig ter perse. De burgemeester van Amstenrade zal zijn ontslag aanbieden. De burgemeester van Amstenrade, graaf M. de Marchant et d'Ansembourg, heeft na een onderhoud met den minister president aan Het Volk medegedeeld, dat hij, in verband met zijn plaatsvervangend kringleiderschap der N.S.B. besloten had, aan de Koningin zijn ontslag als burgemeester aan te bieden. „Let wel, aan te bieden, dus niet nemen," zoo voeg de hij daaraan nog toe. VACANTIE BOlJWBEDR1.IVEN. Zooveel mogelijk van 30 Juli tot 3 Augustus. De patroonsbond voor de bouwbedrij ven in Nederland heeft zijn leden aunge- F e u i II eto n Naar het Engelsch van Ottwell Binns 27) „Misschien was het de eigenaar, wiens kasteel we ons toegeëigend hebben!" Weer schudde Stane het hoofd. „Neen. die zou zich wel bekend gemaakt heb ben en bovendien zou hij ongetwijfeld honden bjj zich gehad hebben. Hoe liet ook zij, de bezoeker is van den kant t an het meer gekomen en langs denzelfden weg weer verdwenen". „Het is wonderlijk," zei Helen, terwijl ze langs het bevroren oppervlak van liet meer keek. „Ja," antwoordde Stane, „maar vry ge ruststellend. We zijn niet geheel alleen in de wildernis. Er moet ergens een kamp in de buurt zijn, maar of het van blanken of van Indianen is, kan men alleen gissen". „En wat denkt u?" vroeg Helen snel. „Ik zou zeggen Indianen, want een blanke zou ons aangeroepen hebben." „En als het Indianen zijn, zijn ze ons goed gezind of niet?" „Ja." „Dan," zei ze met een lachje, „zullen we onze oogen open houden en de deur, '<s nachts grendelen". „Dat zal het beste zijn," gaf Stane toe, terwijl hij weer rond de hut liep. „India nen respecteeren de wet niet altijd, voor al niet hier in het Noorden. We moesten in ieder geval trachten uit te vinden, waar deze vandaan komt, want als hij ons goed gezind as, kunnen we misschien honden krijgen en met honden zal onze reis naar de bewoonde wereld makkelijk genoeg zijn". Hij sprak luchtig, maar zijn gezicht stond ernstig en Helen Yardely wist, toen ze hem de sporen tot den oever van het bevroren meer zag volgen, dat 't geheim zinnige bezoek van den onbekende hem zeer verontrustte. HOOFDSTUK XIV. Geheimzinnige bezoekers. Weer viel er sneeuw, die door den har den wind voortgejaagd werd over het meer en een mooien wal vormde om de hut. Het zou een groote dwaasheid ge weest zjjn, nu naar buiten te gaan en Stane hield zich bezig met het maken van sneeuwschoenen, die ze noodig zouden hebben om verder van huis te kunnen gaan. Het meisje was bezig den maaltijd te bereiden en de sfeer van huiselijkheid zou den vreemdeling, die er toevallig bin nen keek, zeker op een dwaalspoor ge bracht hebben. Terwijl Stane werkte, was hij zich heel goed bewust van de aanwezigheid van het meisje en ook dat ze hem van tijd tot tijd aankeek, terwijl hjj zich over den houten rand van den sneeuwschoen boog en er de riemen van ongelooid elandsvel doorheen vlocht. Deze blikken lieten zijn hart sueller kloppen, al deed hij zjjn uiterste best te doen, alsof hij niets be merkte. Hij wist dat in haar, evenals in hem, de weken van intiem samenzijn, die zoo dramatisch begonnen waren, het on vermijdelijk gevolg hadden gehad. De be lofte, die ze hem eenige dagen te voren afgeperst had, kwam hem weer in de ge dachte, terwijl hij zich dieper bukte over den halfvoltooiden sneeuwschoen. Zou hij ooit zijn woord terugkrijgen? Zou hij ooit in staat zijn haar te zeggen, wat er in zijn hart omging .eigenlijk al van het oogenblik af, dat ze elkaar voor het eerst ontmoetten in Fort Malsun? Tusschen hem en zijn innigste wen- schen stelden zich de bittere jaren van gevangenschap. Voordat zijn naam in eere hersteld en het vonnis herroepen zou zijn, voelde hij. dat hij haar niet kon zeg gen, wat hij wilde en wat zij ook, hij was er zeker van, wel zou willen zeggen. Aan Helen zelf twijfelde hij niet. Ze had haar geloof in zijn onschuld al getoond, en de edelmoedigheid van haar wezen was hem reeds in al haar volheid geopenbaard Voor haar bestonden zijn gevangenisjaren niet of ze waren hoogstens een onrecht, dat hem aangedaan was en zijn naam was in haar oogen niet bezoedeld. Hij twij felde er niet aan, dat ze, als hij zou spre ken, zijn liefde zou beantwoorden met al de volheid van haar vrouw-zijn. En toch zei hy tot zichzelf, mocht hij niet sprekeu, voor hij dat doen kon zonder blaam, want al bestond voor haar het verleden niet, de menschen, in wier midden ze leefde, zouden er aan denken en als ze haar leven aan het zijne verbond, zou ze, evenals hij, een paria in de maatschappij zijn. En dan was er nog een reden, die hem deed zwijgen. —Als hij toeliet, dat het meisje zich aan hem toevertrouwde, terwijl ze ia de wildernis woonden, dan zou men zeg gen, dat hij partij getrokken had van een vrij eigenaardige situatie, door die voor zijn egoïstische doeleinden te gebruiken en zijn mannelijke trots kwam daartegen in opstand. Hij klemde bij die gedachte de tanden opeen en fronste onwillekeurig de wenkbrauwen. Neen, men zou nooit kunnen zeggen dat.... „Waarom zet u zoo'n zuur gezicht", vroeg het meisje lachend. „Is mijn heer en meester misnoegd over de geuren van den maaltijd, dien zijn dienstmaagd be reidt?" Stane lachte met haar mee. „Ik was me er niet van bewust, dat ik zuur keek. De maaltijd riekt om er van te water tanden." „Als ik maar een kookboek had!" zuchtte Helen. „Hoewel ik niet denk, dat het een recept zal geven voor bevroren vleesch, rijst en boonen, zonder zelfs een uitje om het geurig te maken. De be schaafde kookboeken houden geen reke ning met zulke principieele dingen. Als ik in de bewoonde wereld terug ben. zal ik het eerst van alles een kookboek in zakformaat uitgeven voor gelukkige men schen, die gestrand zijn in de wildernis „Gelukkig!" herhaalde hij glimlachend. „Ik spreek voor me-zelf," antwoordde ze luchtig. „U denkt toch niet, dat ik deze weken, ver van de bewoonde wereld, be treur? Ik ben nog nooit in mijn leven zoo gelukkig geweest. U zult moeten toe geven, dat ik myn proeven van bekwaam heid afgelegd liebt. Ik kan een onbe kende situatie afwachten, zonder flauw te vallen. Ik kan een maaltijd bereiden zop- der levensgevaar voor dengeen, die hem verorbert. Ik heb met goed ge volg een been gezet en een vlot gebouwd, dat veilig dreef en twee woningen ge maakt in de wildernis. Ik heb geen zenu wen, terwijl bijna alle vrouwen, die ik ken, niets anders zijn dan een bibberend hoopje zenuwen. Toen ik gisteren naai den houtstapel ging kwam er een groote lynx om den hoek. Zijn oogen glinsterden me tegen. Een half jaar geleden zou ik naar binnen gerend zijn. Nu gooide ik hem een blok hout naar deu kop en sprong hij weg." „Dat hebt u me niet eens verteld," be gon Stane. „Waarom zou ik?" viel het meisje hem in de rede. „U vertelt het me ook niet iederen keer, als u een lynx ziet". „Maar u moet voorziohtig zijn" ant woordde Stane bezorgd. „In dezen tijd van het jaar, kan een lynx, als hij honge rig is, een heel gevaarlijk beest zijn. Denk er aan, dat zijn nagels als messen zijn en hij heeft er tien." „O, daar zal ik aan denken", zei Helen vroolijk. Ze boog zich over de pan en zei toen: „Ik geloof, dat dit gerecht van geu rig wild klaar is en ik geloof, dat onze keukenmeid thuis het niet half zoo goed had kunnen klaarmaken. Als myn heer en schoenlapper den sneeuwschoen ter zjjde wil zetten, zullen we gaan eten en als ik alles afgewasschen heb, ga ik slapen." Met zulk een luchthartigheid stond ze tegenover de moeilijkheden, die het leven hun toen bood en het was niet te verwon deren, dat Stane bij haar vrooljjkheid en haar verleidelijke aanwezigheid, moeite had bij zijn besluit te volharden. Minstens zes maal per dag werd zjjn vastberaden heid op de proef gesteld en één van de zwaarste beproevingen kwam in den mid dag van dienzelfden dag. Het sneeuwen had opgehouden en de duisternis was gevallen en omdat ze bei den behoefte hadden aan wat lichaams beweging, verlieten ze samen de hut om te gaan wandelen op een open plek in het Dosch, waar de krachtige wind bijna alle sneeuw had weggeveegd. Behalve zij bei den bewoog er niets. De onmetelijke stilte van het Noorden omringde hen aan alle zijden en wat gedrukt door die stilte liepen ze vlug heen en weer, terwijl Stane zijn gewond been met een gemak gebruikte, dat toonde dat het de normale kracht begon te herwinnen. Plotseling legde het meisje haar gehandsclioende hand op zijn arm. „Wat is er?" vroeg bij snel. „Luister," zei ze. Hy bleef staan, met haar hand nog steeds op zijn arm, en een paar tellen later bereikte hem het geluid, dat zij te voren gehoord had. Zacht kwam tot hen, een langgerekte angstwekkende kreet. „Wat.ze zweeg toen de kreet zich herhaalde en hij beantwoordde de onvol tooide vraag. „De jachtkreet van een wolf, die den troep bijeen roept. Er is niets te vreezen. Het is mijlen ver weg." „O," zei ze, „ik ben niet bang, ik wist alleen niet wat het was." (Woedt vervolg!). s W

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1