ad i o -program ma i Van links en rechts Man te Alkmaar vermoord. GEMENGD NIEUWS DE NIEUWE ZVVARLt IS STERKER EN Om een vrouw. Opleiding voor het leger in Ned.-Indië. Teeltbeperking van t*et rundvee. Opkoop van nuchtere kuisch-kalveren 4 CYL. FORDSON TRUCK GÜEDKOOPER DAN ANDERE MERKEN PRIJZEN VANAF f 1575.- BIJ MAARTEN SMIT Oost-Indiê. De salarisherziening in Indië. Zal De moord te Sommeren. Door een auto dood' gereden De brand van de „Georges Philippar". Df> miinramn in Rnhz>me>n stoet Ian9s de straten- waar met zwart Lze mijnramp in Donemen. omf|oerste lantaarns branden, naar het Een diefstal bij Bat'a. Verduistering. Het proces Maikowski. Ernstig auto-ongeluk. Poging haar broer te vergiftigen. Evangelisch predikant m Duitschland gearresteerd. in KONIJN's Vleeschwaren Om UÜ ordonnantie is bepaald, dat in afwachting van de vaststelling der aanslagen voorbwpig inhoudingen op de pensioenen wegens de over 1984 verschuldigde belasting kunnen plaats hebben. Grondslag voor die voorloopige inhou dingen is de aanslag in de Indische in komstenbelasting 1933, tenzij de ver tegenwoordiger van den Nederlandsch- Indischeu belastingdienst in Nederland in bijzondere gevallen een lager bedrag als grondslag aanwijst. Behalve in de door dien vertegenwoor diger aan te wijzen gevallen, zal over de maand Januari eu zoo noodig over de volgende maanden van 1934 op de pên- sioenen voorloopig wegens belasting wor den ingehouden hetzelfde bedrag als maandelijks over 1933 ingehouden is. Indien de ordonnantie tot heffing van 50 opcenten tot stand komt. zullen de aan slagen voor 1984 hooger zijn dan die over 1988, eriuoedelijk ook voor hen op wier pensioenen korting plaats heeft. Waarschijnlijk zal derhalve in de meeste gevallen voorloopig te weinig be lasting worden ingehouden. Bij de eerste betaling der pensioenen na de vaststelling der aanslagen over 1984 zal worden verrekend, hetgeen bij de inhoudingen teveel of te weinig zal blijken te zijn ingehouden. Van de vaststelling der aanslagen zal aan de belastingschuldigen keunis wor den nnjèiDH. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 11 JANUARI 1934. Binnenland Geen nieuwe kadetten bij de K.M.A Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat in 1984 geen plaatsen zul len worden opengesteld voor toelating als cadet tot de K. Al. A. voor de oplei ding voor het leger in Ned.-Indië. Zoo spoedig mogelijk zal nader worden bekend gemaakt, of in 1984 voor het leger in Nederland plaatsen voor toelating als cadet tot bedoelde inrichting zullen wor den opengesteld. OOSTENR. LEÉXTNG IX DE EERSTE KAMER. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. In een korte vergaderiug heeft de Eer ste Kamer Dinsdag haar goedkeuring ge hecht aan het z.g. Oostenrjjksche proto col, d.w.z. aan een deelneming van Ne derland in de garantie van ver-schillende mogendheden voor een Oostenrijksche leening. Het NederlandSHie deel in deze garantie is circa 1 niiliioen De Crisis-RiiiKiveeoentrale maakt be kend, dat het in haar voornemen ligt, bin nen korten tijd over te gaan tot het afne men van vrouwelijke nuchtere kalveren. Deze afneming houdt verband met de doorvoering van 't teeltregelingsplan, hetwelk ten doel heeft, het totaal aantal aan te houden kalveren te beperken. Na der zal worden bekend gemaakt, op welk tijdstip met de levering zal kunnen wor den begonnen en tegen welke prijzen de afneming zal geschieden. Het is wenschelyk, dat van de zijde van de veehouders een voldoend aantal dezer kalveren geleverd wordt, opdat ook ten aanzien van de levering van vrouwelijke nuchtere kalveren dwingende maatregelen achterwege kunnen bleven. In de Bloemstraat te Alkmaar woont de 33-jarige Egmondsche stoker D. G.. die in het begin van deze maand een huishoud ster in dienst had genomen, die vóór dien tijd verkeering had gehad met zeket J. O., een 36-jarigen man uit Egmond- Binnen. J. O. kon niet verdragen, dat de huishoudster nu ten huize van G. woonde en begaf zich Maandagavond omstreeks half twaalf naar diens woning, waar hij tweemaal een steen door de ruiten wierp. G. is daarop woedend geworden, heeft een stuk hout gegrepen en is naar buiten gevlogen en heeft daarmee O. een zoo zwareu slag op het hoofd toegebracht, dat diens hersenpan werd ingeslagen. Het slachtoffer is naar het Centraal Zieken huis overgebracht, waar hij kort na aan komst is overleden. Hij is weduwnaar en laat drie jonge kinderen onverzorgd achter. - De dader, die eveneens weduwnaar is, heeft zich bij de politie aangegeven. Alen meldt nog van andere zijde: In perceel Bloemstraat 13 B woont ge noemde G., die daar sinds 1 Januari j.1. samenleefde met de 29-jarige gescheiden vrouw A. de H., met wie de verslagene in Egmond aan Zee ongeveer 1 Vi jaar in con cubinaat geleefd had. Omstreeks half 12 kwam J. O. in üe Bloemstraat, waar bij door de ruiten van de bovenwoning, waar G. woont, van zijn aanwezigheid blijk gaf. G. vermoedde, dat er met een revolver ge schoten was. Hii zocht een zwaar stuk hout, waaraan twee ijzeren scharnieren bevestigd waren, en begaf zich hiermee naar buiten. In een hoekje vond hij O. staan, dien hii. uit vrees, direct met het stuk hout een slag op het hoofd toediende. O. zeeg terstond ineen, waarna G. zich naar hel politiebureau begaf en de politie zeer ontdaan van het gebeurde in kennis stolde. Or medisch advies advies werd het slachtoffer per ziekenauto naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd, waar hij spoedig overleed. Bjj onderzoek bleek, dat een ijzeren scharnier en een stuk van den schedel in de hersenen waren gedrongen. De dader, die een volledige bekentenis heeft afge legd, is vastgehouden eu is ter beschik king van de juistitie gesteld. Deze heeft een sectie op het lijk gelast. TE WATER GERAAKT EX VERDROXKEN. De 26-jarige bakkersknuecht J. Krol uit Nieuweburg (gem. Aengwirden) is Afaandagochtend te Heerenveen met zijn fiets te water geraakt en, daar het on geluk niet werd opgemerkt, verdronken XIET VOLDOEN AAX POLITÏEBEVEL. EEN De 2e luitenant bjj het 2e regiment hu zaren in Den Haag, de 24-jarige P. J. B. R. uit Bloeniendaal, heeft Maandag voor den krijgsraad terecht gestaan wegens het niet voldoen aan een politiebevel. De agent van politie F. Reitsma beval hem met zijn auto te stoppen, doch bekl. gaf vol gas en reed snel weg. De agent sprong achter op de treeplank, hield zijn politiepenning in de hand en dwong ten slotte bekl. te stoppen. Bekl. beweerde niet geweten te hebben dat hij met een politiebeambte te doen had. Vroeger is zijn rijbewijs reeds voor 6 maanden inge trokken geweest Overeenkomstig den eiseh veroordeelde de Krijgsraad bekl. tot 50 en 150 boete. Buitenland een verdere korting worden toegepast Aneta meklt uit Batavia: \vy vernemen, dat het eindadvies van de commissie voor georganiseerd overleg over de herziening van het Bezoldigings besluit Landsdienaren, dat Vrijdag defi nitief zal worden geformuleerd, zal in houden het stelsel-Van Buureu terug te nemen, een nieuw stelsel te ontwerpen en intusscheu een verdere korting toe te passen. HET RESTGEVAL TE BATAVIA. Het gevaar voor besmetting geweken. De in verband niet den Zondag gepleeg- den moord op den 37-jarigen H. B. te Someren aangehouden L. Z. is Maandag naar Roermond overgebracht. Na door den officier van justitie te zijn gehoord is de aangehoudene in arrest gesteld. Een verder onderzoek wordt ingesteld. Ook naar het wapen waarmede de moord is gepleegd, wordt nog gezoeht. Woensdagmiddag stonden voor den Woenselschen overweg te Eindhoven de 21-jarige J. Wilbrink en de 20-jarige mej. P. van 't Hof aan den linkerkant van den weg te wachten. Toen de boom openging trachtten zij, elk met een fiets aan de hand, naar den rechterkant te komen. Het meisje viel en kwam voor de achterwielen van een vrachtauto terecht, die haar het hoofd vermorzelden. Zij was onmiddellijk dood. W. werd met een ge compliceerde rechterbeehbreuk in het ziekenhuis opgenomen. De chauffeur van den vrachtauto had van het ongeval niets bemerkt, hij moest al zijn aandacht con- centreeren op het drukke verkeer. Vervolging tegen zeven menschen. is te Sterngaden gearresteerd toen hy zich liet scheren. Graf verklaarde dat zijn plan oor spronkelijk was geweest om gezamenlijk uit het leven te scheiden, maar toen lïy de vrouw gedood had, was hem de moed ontzonken om nu nog de hand aan zich zelf te slaan. Hij is opgesloten. dan volgen de redevoeringen van arbei ders, mijnwerkersorganisaties. Tsjechische en Duitsche en namens den bedrijfsraad Van de ,,EeIson"-mijn.' Op het oogenblik dat ook een communist het woord neemt, worden de kisten weggedragen. Een onafzienbare menigte van wel 50.000 tot 60.000 menschen volgt den kleine kerkhof, dat boven de mijn is ge legen, waar de 140 menschen hun leven lieten. Op het oogenblik, dat te Ossegg de rouwdienst begon, werden te Praag alle lantaarns ontstoken. Twee minuten stond het verkeer stil en eerbiedig ontblootten de menschen het hoofd. 9 Jan. Heerlyk, er is weer een record gebroken. Tree Ajuerikaansche vliegsters 2y„ negen dagen achter elkaar boven Miami in de lucht gebleven en bevinden zich dientengevolge „in een vergevorderd telyke uit] ondragelijke outuur en het I Twee mannen die negen 1van jjUn uitstap^ dientengevolge „m geestelijke uitputting, veroorzaakt door de ondragelijke eentonigheid van haar avontuur en het lawaai der motoren". Twee mannen die negen dagen onder water blijven, kunnen van hun uitt niet met zoo'n kater terugkomen als deze dames van hun excursie in de lucht. Toen ze nog boven waren telefoneer den zij omlaag, dat ze niet zouden opge ven vóór de motor Jn stukken vloog. Om of andere onverklaarbare reden zijn 1 - »-■» 1-::i /Ia mAfnp 1 de motor nog liep. waarschjjn- het nog een Het aantal nagelaten betrekkingen en de leeftijden der slachtoffers. Het aantal nagelaten betrekkingen der 142 verongelukte mijnwerkers van Osek bedraagt 126 weduwen en 194 kinderen Het jongste slachtoffer was 21, het oud ste 5o jaren oud. Ongehuwd waren er 13, weduwnaars 3, getrouwd 126. Een der slachtoffers heeft zes, een ander zeven kinderen achtergelaten. Tot nu toe is een bedrag van twee millioen kronen binnen gekomen voor de familieleden der slacht offers. Inzake den brand op de passagiersboot „Georges Philippar" heeft de rechter van instructie een vervolging ingesteld we gens het veroorzaken van door on voorzichtigheid, nalatigheid en niet in acht nemen der voorschriften tegen zeven menschen, nJ. Falcoz, Drancey en Pro- teau, ingenieurs van de Messageries Ma- ritimes, de reederij van het schip, Geor- geljn, werktuigkundig inspecteur, Muti- not en Paquet, directeuren van de Ate liers Chantiers La Loire, waar het schip gebouwd is, en Guesne, deskundige van het bureau Veritas te Cherbourg. Andere vervolgingen staan nog te wachten. DE MOORD RIJ STERNGADEN. De chauffeur Graf die zijn geliefde, een 40-jarige vrouw uit Mflnchen, in een auto doodgeschoten en achtergelaten had, Begrafenis slachtoffers van de mijnramp. In het geheele kolendistrict van Kladno en Düx stond Maandagmorgen het werk stil. Enkele schachten, waar des morgens nog werd gewerkt, sloten tegen twaalf uur, opdat de manschappen aan de be grafenis van de dertien geborgen dooden van de „Nelson" konden deelnemen. Tot elf uur liet men de kisten open in het doodenhuisje op het kerkhof, om fa milieleden en vrienden gelegenheid te geven zich nog voor het laatst te overtui gen wie er begraven worden en om ver gissingen te voorkomen. Te twaalf uur werden de kisten op rouwauto's geplaatst, naar het stift der Cisterciënsers gebracht en voor een der ingangen op een katafalk geplaatst. Tientallen kransen liggen op en om de katafalk en een aantal mijnwerkers in oude historische kleedij vormt een eere- wacht. i Dijizenden en duizenden verdringen zich óp het plein voor het klooster, Öiii drie uur loeien van alle schachten in dé omgeving de sirenen. Tv» geestelijkheid celebreert een doo- dencéremonie. Een onbeschrijfelijke ont roering doorsiddert de menigte, wanneer de dijnwerkerskapel het lied „Beschijn mijn -laatsten weg met gouden stralen" speelt. Een koor zingt enkele liederen en Een plan voor een automatische leest ter waarde van 2 millioen ontvreemd. Tijdens het verblijf van wijlen Thomas Bat'a in Indië is, zooals pas thans bekend wordt, in de technische afdeeling van zijn verblijf te Zlin, blijkbaar in opdracht, van een concurrent, een diefstal gepleegd Op onverklaarbare wijze is uit een brandkast een plan ontvreemd voor een automatische leest, waarvan de waarde op 2 millioen kronen wordt geschat. Voor het ontdekken van den dader werd destijds 100.000 kronen uitgeloofd. Eindelijk is het gisteren gelukt, een van de dieven te Olmütz in hechtenis te nemen. Het bleek een wijnhandelaar te zijn, die tot 1932 bij Bat'a gewerkt heeft. Hij heeft bekend den diefstal te hebben gepleegd en zegt de plannen verbrand te hebben; vaar om dit gedaan werd, wenscht hy niet toe te lichten. Hii heeft zich be reid verklaard een reconstructie van den J! -n- 1- 6611 UJ ze gedaald terwijl E11 wat nu? Wel, binnenkort gaat er lijk iemand omhoog die i__. uurtje langer uithoudt, en dan is de we reld wéér een record rijker. Men moet tegenwoordig een onverbe terlijk spotter zijn om zulke prestaties nutteloos en onzinnig te vinden. Want een record is een record en daar hoort hoera by te worden geroepen. Men zal .1 lirvnvo tvtPrtAn |)jj LUCiO »V O dan ook goed doen, hoera te roepen bet lezen vai J 1 niet lang op ziuu /ittllCH 1UIVU MCMVV*!, ,Onze landgenoot Johnnie Bus is erin lo«nfA« o-fc.f n»-»/! UUCI1, UVOIH W *v»*Kv/*. "«J bet lezen "van de volgende berichten, die II UC7 Vl'lfjUUUV zich zullen laten wachten „unze landgenoot Johnnie Bus is geslaagd het record voor langen afstand rijksdaalder rollen op zijn naam te ves tigen. Hij gebruikt een rijksdaalder als hoepel, dien hij voortreed met een luci fer, en rolde het muntstuk van Roode- school, in de provincie Groningen, tot" Eijsden, in Limburg. Om deze prestatie te verrichten, moest hy' den heelen weg op zijn knieën kruipen. Het autoverkeer bezorgde hem hier en daar ontzettend veel moeilijkheden, vooral 's avonds. Hij wordt a.s. Zaterdag gehuldigd in de So ciëteit Momtis te Maastricht De Commis saris der Koningin zal zich laten verte genwoordigen door den commies ter Pro vinciale Griffie Hoelinckx, die zich ech ter zal laten vertegenwoordigen door den tweeden bode van het Provinciehuis Hustinckx, die zich op zijn beurt zal laten vervangen door zijn oudsten zoon, den kweekeling-hulnon. rwyzer Jean- Jacques Etnile Hustinckx. Later bericht: „Het record van Johnnie Bus is kort 11a elkaar gebroken door Guus Vos, die over denzelfden afstand iRoodesohool— Eijsden) een gulden hoepelde, en door Bas Vis, die er zelfs in slaagde, een hal ven cent door het geheele land te rollen, waarbij hij als hoepelstok eenspeld gebruikte Bas Vis beeft by aankomst voor de microfoon verklaard; Ik ben er trotsch op, dat ik dit voor miin land heb mogen doen." Van records gesproken, er is eens een beroemd Amsterdammer geweest, die Aan het politiebureau Overtoom te Am sterdam is aangifte gedaan, dat een ge wezen penningmeester van een comité, gevormd door arbeiders in het transport bedrijf, 1500 zou hebben verduisterd. In verband met het feit. dat het onder zoek nog in vollen gang is, kon men ons geen andere inlichtingen verschaffen. In ieder geval schijnt dit comité wel, naar ons by informatie is gebleken, buiten elk politiek verband te staan. Nader wordt gemeld: Dit comité organiseerde door de wet niet toegestane loterijen ten bate van verkloozen; herhaaldelijk was de politie er reeds tegen opgetreden en bad proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Loterywet. Thans heeft het bij de politie een aanklacht ingediend tegen den penningmeester wegens verduistering van 1500 kasgelden. De man is na zijn verhoor door de politie op vrije voeten gelaten. van week BEROOVING VAN 825 GULDEN. Maandagnacht is in een pand aan de üe observatie van de contactpersonen j Jaeobusstraat te Rotterdam n het gevat van builenpest, dat vorige man beroofd 3 te Batavia een buiten- wriwm van 825. In verband hier- ivia is voorgekomen, is ge- j niee rijn 2 vrouwen en één staakt. Het gevaar voor besmetting is ge-houden en opgesloten. weken. nian aange- Aneta). teekent hierbij De „Nw. Rott. Crt. aan: Het vorige telegram, waarop het bo venstaande betrekking heeft, sprak van longpest. een voor de verbreiding vee! ge vaarlijker vorm dan de builenpest. Wat daar echter van zij. het gevaar voor een epidemie in de hoofdstad is thans ge weken. LICHT IN EEN OUDE MOORDZAAK? By het schoonmaken van de gracht om het kasteel Iïouvigne te G'mneken is een gesloten ijzeren geldkistje gevonden, dat bij opening verschillende papieren en eenige doosjes bleek te bevatten, welke voorwerpen by een in het jaar J929 te Breda gepleegde» en tot dusver onopgehelderde» moord waren ont vreemd. Politie en justitie stellen een on derzoek ln. VRIJDAG ia JANUARI. Hilversum, 1875 M. 8.00 VARA, 13.00 AVRO, s.oo VARA, VPRO, Ti.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl. iO.oo Morgenwijding VPRÖ. n. 15 Gramofoonpl. 10.4s Orgelspet C. Steyn. n.is Gramofoonpl. 12;00 Kovacs Lajos en zijn orkest en gramo foonpl. 2.30 Voordracht door Th. de Witte. 3.00 Fransche chansons en voordrachten door Mme Jane Sempre en Jean Bergeaud. Aan den vleugel Mlle S. Preynon. 4.00 Zenderwisseling. 4.15 Gramofoonpl. 5.00 VARA-orkest o.t.v. H. de Groot. 5.40 Gramofoonpl. 6.00 Orgelspel J. Jong. 6.20 Gramofoonpl. 6.30 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 7.00 Dr. F. M. Wibaut: „De vooruitzichten voor het socialisme". 7.20 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 8.00 Causerie Ds. A. Trouw. 8.30 Pianorecital I. Cohen. 9.00 Causerie. 9.30 Vervolg pianorecital. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.0S Vaz Dias. io.is Causerie Ds. J. H. Groenewegen. ;o.4S Gramofoonpl. n.00 Gramofoonpl. Huizen, 296 M. verzorgd door den Algemeen programma KRO. .8.009.15 en 10.00 Gramofoonpt. t.30 Voor zieken en ouden-van-dagen. 12.is1.45 Sextetconcert en gramofoonpl. 2.00 Lezing. .30 Gramofoonpl. 1.00 Orgelconcert, m.m.v. tenor. In de pauzes: Gramofoonpl. i.00 Orkestconcert en lezing ms Lezing. 7.35 Gramofoontit. 8.10 Vaz Dias. 8.1S Orkestconcert m.m. 9.05 Voordracht. 9.30 Vervolg concert. io.oo Gramofoonpl. to.30 Vaz Dias 0.35 Schlagermuziek. 11.IS12.00 Gramofoonmuziek, pianosolist. ZATERDAG 13 JANARI. -r i j Hilversum, 1875 M. VAR A-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. io.ife Voor Arb. in de Continubedr.: De No teukrakers o.l.v. D. Wins en gramofoonpl. 12.00 VARA-Kleinorkest o.lcv. H. de Groot. 2.Ó0 Zenderverz. z.13 Gramofoonpl, J.00 Orgelspel C. Steyn. 3.30 R'damsch Phiih. Orkest o.l.v. Flipse nf.m.v. solisten. 4.30 Zenderwisseling en gramofoonpl. 4.50 Vervolg orkestconcert. 5.30 Filmpraatje M. Sluyser. S SO De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 6.30 Literaire causerie A M. de Jnog. 6.50 Gramofoonpl. 7.00 Orgelspel J. Jong. 7.13 J. W. Matthijsen: Punt 6 van het urgen tie-prögram van S.D.A.P. eu N.V.V. 7.30 Vervolg orgelspel. 8.00 Herh. SOS-ber., Vaz Dias en VARA' Varia. 8..3 Zang door H. Marchand. 8.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 9.00 Toespraak G. J. Zwertbroek. 910 Vervolg orkestconcert. 9.30 Vervolg zar.g. 9.4S Vervolg orkestconcert. 10. (s Vaz Dias en gramofoonpl. 10.30 Vervolg orkestconcert. 11.IS12.00 Gramofoonpl. Huizen, 296 M. KRO-uitzending. 8.009'iS en to.oo Gramofoonpt. 11.3012.00 Godsd. halfuur. .2.151-45 Sextetconcert en gramofoonpl. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Kinderuur. а.00 Schlagermuziek en lezinger.. б.45 Gramofoonmuziek en lezingen, R.00 Reportage. In de pauze om 9.30 Vaz Dias. 9.30 Gramofoonpl. 9.45 Voordracht. 10.00 Orkestconcert, ca. 10.45 Vaz D'as. io.so Gramofoonpl. 11.1512.00 Vervolg concert. vzvax H/W1I.JVIUUIIV W€ÏH ut u j Efll UCIUCIIXU TIIIISICI vldl diefstal te geven. Van het onderzoek ver- in zijn werkkamer een fiot« aan den grond had laten bevestigen. Hy trapte er heele dagen op en rekende, met de land kaart in zijn hand, precies uit hoever hij al had kunnen zijn. Zoo placht hii tegen zijn vrouw, die in de keuken was. te roepen: „Wij gaan nu de Apennijnen over!", „Over een uur zijn we in Ma drid", of „Wat ruikt die hei verrukke lijk als liet geregend heeft!" Hij hield precies de afstanden hij, die hij afgelegd had en brak ieder uur zijn eigen record vv/ jjvivn. Wil UW VUUOl tiUGK wacht men sensationeeie resultaten. De eisch. In het proces tegen de 53 communisten die op 30 Januari 1933 een overval heb ben gepleegd op een nat.-soc. optocht in de Walstraat te Berlijn, waarbij de nazi- ieider Maikowski en een brigadier van politie gedood zijn, beeft de officier was bovendien niet droog, maar zoo Dinsdag geëischt: vochtig dat men nergens van zijn ver- Tegen de drie voornaamste beklaagden moeidheid kon „bekomen". Het was alsof :hukar. Mfihler »n een nijsj over (je stay iagi maar het was damp, die een drukkende sfeer verwekte. Een verschil met de Kerstdagen hier in Nederland! (Hbl.) vv" «.acunaic ucitiaaguen Schukar, Mühler en Chorazy vijftien jaar tuchthuis, tegen de 15 volgende beklaag den straffen van elf, acht en drie jaar tuchthuis, tegen de 7 volgende beklaag den 10 jaar gevangenisstraf en tegen de 28 overigen gevangenisstraffen van 6 maanden tot negen jaar. Voor geen enkele beklaagde kan de of ficier vrijspraak vragen. Na de formuleering van de eischen, is het proces verdaagd tot heden (Donder dag), wanneer de verdedigers aan het woord komen. Vonnis waarschijnlijk Vrij- dag. Zes dooden. veertien gewonden. Nabij de stad Segni i3 een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waardoor zes w erklieden het leven verloren en veer tien verwond werden. De auto was over den kop geslagen en in een diepen afgrond gestort. De oor zaak is, naar men zegt, gelegen in hei weigeren der remmen. DE NOODLOTTIGE PANIEK TE KÏOTO. Het aantal dooden Is thnns al 77. Ten gevolge van de paniek, welke ont stond tijdens het afscheid der marlna- recruten op het station van Kioto, zijn volgens de laatste berichten 77 menschen gedood en 64 ernsig gewond. Het V. D.-bureau meldt uit Dortmund: Op bevel van de geheime staatspolitie de Evangelische predikant Bülte- meier in Dortmund-Marten in „Sehutz- haft" genomen. is van Ds. Bültenieier was reeds in den zomer n het vorig jaar door uitlatingen jegens den minister van eeredienst Rust opge vallen. Toentertijd heeft de minister geen strateisch ingediend. De overheid heeft echter inizeffp®""" ue overheid heeft echter ingegrepen, toen de predikant de hem toevertrouwde jeugd verbood den Duitschen groet te brengen bij het bin nentreden van de onderwijslokalen en toen hij door circulaires het tusschen den rijksbisschop en den leider der Hitler-jeugd overeengekomen fusiewerk saboteerde. KERTSMIS IX DE HITTE. Drukkende atmosfeer. De bewoners van Kaapstad hebben hun Kerstgeschenken gekocht en Kerst- mi» f""": 1 mi zijn toch fllner in het bezit van zijn spaarduitjes te komen. „„.mi gesocht en Ker mis gevierd in een ondragelijke hitte van meer dan 90 gr. in de schaduw, zoo lezen tuis ri' I JTtTTi ÉÊM W,J in „Die uu.inuuiv, zoo lezen Burger". In de stampvolle winkels en café's, de overvolle trams en bussen, de drukke straten, zwoegden de menschen onder den last van de cadeau tjes waarmede zij bepakt waren. De blu» De Amerikaansclie couranten houden zich bezig met een typische moordpoging, waarbij langs den weg van het weten schappelijk onderzoek, de daderes kon worden opgespoord. Het was weer de vin gerafdruk die de speurders op het spoor bracht. De tamelijk rijke H. Fitzgerald een oorlogsinvalide, die verpleegd wordt in een militair hospitaal te Contesville in den staat Pennsvlvnnië, ontving in No vember een pakje met snoepgoed. Hii at den inhoud op en liet twee medeverpleeg- den en drie leden van het verplegend per soneel meegenieten van de zoetigheid. Alle zes werden ernstig ziek. maar zij brachten er niet alleen het leven af docli herstelden geheel van de vergiftiging. Het onderzoek leerde dal het pakje en ook een ingeslotenkaart. waarop ge schreven stond „Rertha" gekvht wa ren te Philadelphia. Dit maakte het mo gelijk de koopster on te sporen TTet v as de tengevolge van de beurskrach tot be trekkelijke armoede gekomen zuster van Filzgerald, een in de uitgaande wereld van Troy vooraanstaande figuur: een ge trouwde dame met vier kinderen Het adres op bet pakje bleek getypt niet een machine, die in de woning van den zuster van Fitzgerald aanwezig bleek. Maar het belangrijkste was dat op de binnenkant van de enveloppe waarin de kaart met den naam „Bertha" was geborgen, een vingerafdruk kon worden geconstateerd, die onmiddellijk werd vergroot en gefo tografeerd. Het was een afdruk vali eert van mevr. Hobarts (de zuster van Fitz gerald was getrouwd met een mijnheer Hobart) vingertoppen. De vrouw is opge sloten.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2