Stadsnieuws SIEGERS Jündfc qwlt piano gaan wc Opruiming Dameshoeden VERHAAL TWEEDE BLAD. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG II JANUARI 1 934. 5 Abonnementsgelden. zeevaartschool. handelsavondschool. Voor het Crisis-comité. Een reliefportret van Dr. H- Colijn. Visscherij. Gemeenteraad 6 Zeekrijgsraad Willemsoord Wij danken onze post-abonné's, die ons het abonnementsgeld voor het eerste kwartaal '34 reeds overmaakten voor hun medewerking. Willen onze ubonné's, die dit nog niet deden, twee gulden storten of overschrijven op onze postrekening 16066 oï ons dit per postwissel toezenden? Tot 15 Januari is daartoe gelegenheid; daarna komt een kwitantie. Over het abonnementsgeld in de stad wordt begin Januari per kwitantie be- schikt en wij verzoeken vriendelijk de kwitantie bi| eerste aanbieding te voldoen. Rij het laatst gehouden examen slaag de te Den Haag voor het machinisten diploma A, de heer O. de Vries. Aan de Handelsavondschool, alhier, slaagden voor het diploma Machineschrij- ven de dames: N. Kreijger en R. Wezel man en de heeren A. Denekamp, C. J. F. Everaert, A. Jense, C. Koorn, J. C. F. Kruijff, P. v. Loon en P. v. Strijen. Tevens verwijzen we naar de adverten tie voor aanmelding van nieuwe leerlin gen, welke voorkomt in het nummer van heden. EEN ZILVEREN JUBILARIS. De heer J. W. Greidanus, thans vader van het Verpleeghuis voor ouden van dagen aan de Kerkgracht, alhier, zal 15 Januari a.s., den dag herdenken dat hij vjjf-en-twintig jaar geleden zijn loopbaan ais leerling Broeder-Diacóon begon op de inrichting voor de verpleging van lij ders aan vallende ziekte, „Meer en Bosch" te Heemstede. De heer Greidanus kan met voldoening een blik terugslaan op een kwart eeuw arbeid. De studietijd werd met succes be kroond door het verwerven van het zwar te en witte kruis. De heer G. werd daar door in staat gesteld tot de verpleging van interne en geesteszieken. De opleiding werd voltooid door de in zegening tot „Diacoon", waardoor hij ge reed was voor den maatschappelijken en philantropischen arbeid in Nederland. Hier ter stede was de heer Greidanus geruimen tijd werkzaam als broeder in het Militair Hospitaal. Ongetwijfeld zullen vele patiënten, die iets af weten van dezen jubileum-dag, zijn werkzaamheid aldaar, dankbaar herden ken. Maar niet alleen het oog, en het hart gingen uit tot de algemeene Ziekenver pleging; des heeren Greidanus hart klopte warm voor ouden van dagen, en hulpbehoevenden. Hoe moeilijk de taak ook was, de heer Greidanus heeft altijd getracht iets te zijn voor de practijk des levens. Hij heeft zeer goed begrepen, wat het zeggen wil oud en hulpbehoevend te zijn, liij heeft aangevoeld wat het beteelcent niet meer in eigen onderhoud te kunnen voorzien. Mede door het bestuur der inrichting en door den heer Greidanus en zijn vrouw wordt iederen dag met toewijding ge tracht wat zon te brengen op den moei lijken levensweg van de ouden van dagen en hulpbehoevenden. Zeer zeker zal het den verpleegden aan dankbaarheid jegens hun bestuur en den heer Greidanus en zijn vrouw niet ontbreken, en zuilen veel familieleden en Heldersche ingezetenen blijk geven van hun belangstelling. Moge het den jubilaris gegeven zijn nog vele jaren, met zijn vrouw aan het hoofd te staan van Den Helders Ver pleeghuis voor ouden van dagen en hulp behoevenden! P. J. BOOT. Heemstede. Inzonderheid in dit jaargetijde kan het Crisis-comité den steun van Helder's in gezetenen niet missen, zal het de sehoone taak kunnen volbrengen, die het zich voor oogen heeft gesteld: Lenigen van den nood van de crisisslachtoffers ter plaatse! Burgers van Den Helder, stelt het crisis-comité niet te leur, want dan treft ge stadsgenooten, die geholpen moeten worden. Zaterdag 13 Januari a.s. wordt U een sehoone gelegenheid geboden, uwe mede werking te toonen. Koopt een programma van den tooneel- avond, te geven in Musis Sacrum door den bond van Oud-onderofficieren. Directie van Musis Sacrum, Bond van Oud-onder officieren, Band, zij allen willen U een genotvollen avond bereiden. Zij doen dit werk gratis en belangeloos ten bate van het Crisis-comité Laat die avond een succes worden. Voor zoover ge vrij zijt, naar Musis Sacrum. Gij verzacht daarmee het leed van lijdende stadsgenooten. De toegangsprijzen voor dezen avond zijn 75 en 50 cent. FILMVERTOONING N.C.R.V. Maandagavond a.s., des avonds om 8 u„ hoopt de Nederl. Chr. Radio-Ver. een z.g. „woord- en beeldavond" te geven, in de Gereformeerde Kerk, in het Julianapark, alhier. Vertoond zullen worden eenige spre kende films, n.1. die van den N.C.R.V.- landdag te Apeldoorn, die van de huldi ging van H. M. de Koningin, in het Am- sterdamsche stadion, van de opening der Staten-generaal en een niet de N.C.R.V. microfoon op reis. Door het lid van het algemeen bestuur! der N.C.R.V., den heer F. de Boer van j Andijk, zal dien avond het woord wor- den gevoerd,, terwijl Ds. Meynen een openingswoord zal spreken, en, door uit- stedigheid van Ds. Vaandrager, Ds. Tolle naar een slotwoord. Het gereformeerd evangelisatie-zang koor, verleent zijn medewerking. Men zie verder de advertentie in het nummer van Zaterdag. Wij hebben indertijd melding gemaakt van een portret van H.K.H. Prinses Ju- liana. door den heer Sneltjes, koperslager op "s Rijkswerf, vervaardigd. Het trok destijds nogal de aandacht, onulat het in zijn soort een waar kunstwerk was. Het was namelijk geheel met de hand en met behulp van een paar primitieve beitels in tin geslagen. De heer Sneltjes zond het ten geschenke aan Haai Koninklijke Hoogheid en mocht daarvoor een zeer waardeerend woord van dank ontvangen. Hij heeft sedertdien niet stilgezeten en dezer dagen kwam hij ons uitnoodigen en nieuw door hem op dezelfde wijze ver vaardigd kunstwerk te bezichtigen, na melijk het portret van Dr. H. Colijn. Wij hebben er een photo van laten maken, welke wij hierbij den lezer aanbieden, doch die slechts een zeer onvolledig beeld van het origineel geeft. Alle nuanceerin gen, ook de fijnste arceeringen, zijn dooi den heer Sneltjes op de bovengenoemde, primitieve wijze, met behulp van een paar eenvoudige steekbeitels, vervaar digd. Het komt ons voor, dat dit tweede werkstuk, wat afwerking en gelijkenis betreft, beter is geslaagd dan het eerste en wie het origineel ziet, zal het met ons eens zijn, dat we hier te doen hebben met een waar kunstwerk. Het is de bedoeling van den heer Sneltjes van het origineel, dat door hem bestemd is voor de familie van dr. H. Co lijn, afdrukken in den handel te brengen, Wij hebben zoo'n afdruk gezien, hij is in geen enkel opzicht minderwaardig aan het origineel. De firma van Willigen zorgde voor een passende lijst, die in den stijl is van het portret zelf. Hierdoor wordt het geheel een waar sieraad voor een wand. COLLECTE BLINDEN. Gaarne vestigen wij de aandacht op de advertentie elders in dit blad, inzake de jaarlijksche inzameling voor de blinden, werkzaam in de bekende Inr. Plantage Middenlaan 64 te Amsterdam. Tenge volge van de tijdsomstandigheden ver keert de Vereeniging in groote zorgen, zoodat wij de collecte, waarvoor B. en W toestemming hebben verleend, gaarne hartelijk aanbevelen. OMZETBEL ASTIN G. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Hollands Noorderkwartier, maakt fabrikanten die tevens importeurs zijn, er op opmerkzaam, dat aanvragen tot het verkrijgen van een vergunning als be doeld bij art, 39bis der Omzetbelastingwet voor 15 Januari 1934 tot den Minister van Financiën moeten worden gericht. Het betreft hier vergunningen waarbij wordt toegestaan de op 1 Januari 19j4 aanwezige geïmporteerde handelsvoor raden, zonder berekening van omzetbelas ting te mogen afleveren. Bijzonderheden omtrent de wijze van indiening dezer verzoekschriften worden verstrekt door de Kamer voornoemd, ABONNEMENTSVOORSTELLIN G LOUIS DAVIDS. De plaatsbespreking voor de abonne mentsvoorstelling van de Louis Davids avond vindt plaats op Zaterdag a.s. zoo wel voor abonné's als voor niet-abonné's. Voor deze laatsten is er van 3—5 uur ge legenheid plaatsen te bespreken. De aan dacht wordt er op gevestigd, dat de volg orde van bespreken voor de abonné's is vastgesteld door het met blauw potlood op de achterzijde der abonnementskaar ten geschreven nummer, (dus niet het ge drukte volgnummer op de kaarten). Men zie verder de advertentie. De voorstelling vangt aan om half negen, precies, en men wordt verzocht op tijd aanwezig te zijn. Voor de niet-abonné's wijzen wij nog eens op de buitengewone prestaties van het carabetgezelschap van Louis Davids, een dergelijke gelegenheid om zulk een vroolijken avond te genieten komt niet gauw terug in Den Helder. Bespreekt daarom nog tijdig uw plaatsen op a.s. Zaterdagmiddag. 40-JARIG BESTAAN R.K. VOLKS BOND. Morgenmiddag 4 uur worden in het ge bouw van den R.-K. Volksbond, Molen gracht, de driedaagsche feesten ter gele genheid van het 40-jarig bestaan van den Volksbond, door Burgemeester Driessen geopend. Des avonds half 8 zal „Win- nubst" een rondgang door de gemeente houden, waarbij de volgende route zal worden gevolgd: Molengracht (gebouw Volksbond), Kanaalwég, Dijkstraat, Lan- gestraat, Singel, Krugerstraat, Polder weg, Koningsplein, Koningstraat, Spoor straat, Bierstraat, Molengracht. STEUNBONS N.A.S.B. Op de onderstaande nummers van de steunbons van den Ned. Arbeiders Sport bond zijn Zaterdag 6 Januari prijzen ge vallen. De prijzen zijn af te halen bij Jac Vrij, Middenweg 173. De nummers zijn 4, 42, 146, 228, 273, 368, 697, 775, 602, 843, 868 911, 917, 943, 956, 962, 1039, 1253, 1408, WINKELNIEUWS. De heer J. Bont, electro-rnonteur, van Galenstraat 28, alhier, heeft gisteren een winkelzaak geopend in electrische- en radio-artikelen, tevens gereedschappen en ijzerwaren. Men zie de advertentie. MUSIS SACRUM-NIEUWS. Men schrijft ons: Den 2en Kerstdag trad in „Musis Sacrum", voor een uitverkocht huis, de fam. Hofman op. Uiterst voldaan verlie ten de bezoekers(sters) „Musis" en op veler aandrang besloot de Directie weder een avondvullend programma te verzor gen, hetwelk het vorige zou overtreffen. Met behulp van de geestige en be schaafd conferencier en cabaretier Paul Ostra, die in alle bekende theaters van ons land 'n gevierde gast is, is een uitne mend programma samengesteld, waaraan medewerken: Paul Ostra; de charmante cabaretière en filmartiste Susie Klein; de grootmeester der tooverkunst, Larette en „last but not least", Wouter Denijs, de befaamde Jazz-pianist. Eigen smaakvol decor wordt medegebracht. Zie voor nadere bizonderheden de bil jetten en advertenties. OPENBARE VERKOOPING TE DEN HELDER. Notaris Schreuder heeft gisterenavond V/i uur, in het lokaal „Musis Sacrum", publiek verkocht de volgende perceelen te den Helder: Het huis en erf aan de Achterstraat No. 31, groot 52 centiaren. Kooper de heer S. Dijkshoorn vóór 1860. Het huis en erf aan de Achterstraat No. 32, naast het vorige perceel, groot 52 centiaren. Kooper de heer P. A. van Vliet, voor 1840. Het huis en erf aan de Bassingracht No. 111, groot 2 aren 32 centiaren. Koo per de heer C. Taylor q.q. voor 2451. Het huis en erf aan de Zuidstraat No. 61, groot 94 centiaren. Kooper de heer J. A. Steeman q q. voor 3500. Het woon- en winkelhuis en erf aan de Zuidstraat No. 53, groot 66 centiaren. Kooper de heer P. J. M. Zoetelief q.q. voor 3060. Het huis en erf aan de Zuidstraat No. 81, groot 79 centiaren. Kooper de heer R. Klyn q.q. voor 1473. Het recht van voortdurende erfpacht op den grond met het daarop staande huis aan den Singel No. 112, groot 1 are 20 cen tiaren. Kooper de heer J. J. Schoeffelen- berger q.q. voor 3201. Het perceel bouwterrein aan de Mid denstraat tusschen de Nos. 38 en 42, groot 2 aren 60 centiaren. Kooper de heer J. Boerdijk q.q. voor 1277. Het huis en erf aan de Walvischstraat No. 1, hoek Breestraat, groot 54 centiaren. Koooper de heer P. Bfegman q.q. voor 2180. Het huis en erf aan de Diaconiestraat No. 42, groot 81 centiaren. Kooper de heer J. Boon, voor 2100. Het huis en erf aan het Julianapark No. 8, groot 49 centiaren. Kooper de heer W. Molenaar q.q. voor 3031. Uitsluitend modellen van dit eeWeor, FT W* W»»» ww Het pas begonnen jaar zet voor onze visschers nu juist niet bijster gunstig in, het vele mistige weer, de korte dagen en lange nachten zijn niet zeer bevorderlijk voor de visscherij. Mist is nu eenmaal een ernstige belem mering om te varen. Daarom dankbaar voor de mooie dag weer van gisteren, was heel de vloot uitgevaren in de hoop, dat de garnalen inmiddels zouden zijn terug gekeerd, maar dat werd een groote teleur- Uitsluitend modellen van dit seizoen Slechts 3 dagen, Vrijdag, Zaterdag en Maandag, ruimen wy al onze nog voor radige DAMESHOEDEN op voor slechts 68 - 98 - 1.48 Buitenlandsch Overzicht pag 1 Feuilleton 1 Radio-programma 2 In 1934 zullen geen nieuwe kadetten bij de K. M. A. worden toegelaten voor het leger in Ned. Indië„2 Huldiging van de bemanning van de ..Pelikaan". 7 De teraardebestelling van 13 slachtoffers van de mijnramp in Bohemen. Een ontroerende plech- I tigheid. die door duizenden men- schen werd bijgewoond „2 stelling want er waren zoo goed als geen garnalen te vangen, wat natuurlijk jam mer is voor de betrokkenen, want de prijs voor gekookte garnalen is om dezen tijd van het jaar veelal gunstig en het wei- nigje garnalen wat nu werd aangevoerd, ging dan ook tegen flinken prijs van de hand. Wel werden wat scharren en bot gevangen maar die vangst was te gering, om den dag goed te kunnen maken, hoe wel de prijzen heel bevredigend mochten worden genoemd, terwijl de inmiddels weer opgekomen mist vandaag het uit varen weer ondoenlijk maakte, Meer ge luk haden een paar grootere vaartuigen welke ter korvisscherij waren uitgevaren. De vangst was wel niet overweldigend, daarvoor moesten ook deze schepen ten gevolge van den dikken mist te vroeg van de vischplaats weg, de vangst was echter bevredigend. Mooie groote, middel en kleine schol, tong, tarbot en kabeljauw het werd alles tegen flinken prijs omgezet, zoodat hun moeite toch beloond was, maar om aan een weekgeldje te komen, is het noodig, dat er alle dagen gevischt wordt en dat laat momenteel de mistperiode helaas niet toe. Wijziging Begrooting 1933. Verschenen zijn een tweetal wijzigings- begrootingen 1933 met memories van toe lichting (bijlagen 167 en 168, 1933). Onderhandsche verpachting der tolgelden van de pontonbrug. Bij raadsbesluit van 22 November 1932 werd de heffing van tolgelden voor de pontonbrug nabij »De Kooij» voor het jaar 1933 ondershands verpacht aan P.Smit en P. Smit Jr. voor een som van f 330.— per maand. Smit Sr. is in den loop van 1933 overleden en sedert geschiedde de heffing door Smit Jr. Door de openstelling van den afsluit dijk naar Friesland is het verkeer over de pontonbrug belangrijk toegenomen. Hier mede dient dus rekening te worden ge houden aldus B. en W. nu wederom moet worden beslist omtrent de wijze van exploitatie van deze brug. De Commissie van bijstand voor de Financiën bracht hieromtrent een drie ledig advies uit. Zij adviseert de heffing der tolgelden wederom aan den tegen- woordigen pachter te verpachten, thans tegen een pachtsom van f 650.— per maand, en, zoo Smit daartoe niet bereid is, over te gaan tot het houden van een openbare verpachting. Voorts, om wanneer deze verpachting geen gunstig resultaat mocht opleveren, de exploitatie van de brug in eigen beheer te nemen. Na herhaalde bespreking hebben B. en W. Smit bereid gevonden om de heffing der tolgelden voor het jaar 1934 te pachten voor f 650.— per maand en overigens op de bestaande voorwaarden, en stellen voor in dezen geest de heffing ondershands te verpachten. HORLOGERIE KONINGSTRAAT 112 door ROHRDIKOPF, (IMPMiiiniHniiiMiiHiimotoiivimin fÜUHIIIIUmUUIUIIIIlIHHMOIt Even aarzelde Karl Schón op den drem pel van de kamer, doch toen er na zijn herhaald geklop nog niemand verscheen, staote hy schoorvoetend binnen. Slinks legde hij zijn pet op een stoel en keek in het rond alsof hy hier voor den eersten keer vex-toefde. Het was heel vreemd, maar iederen keer op nieuw, als hfi de studeer kamer van zijn pianolee- raar binnentrad, overviel hem een ontroering, die hij niet gemakkelijk kon verklaren. Mis schien deed het de aanwezigheid der oude meubelen, het zachte gedempte licht, dat door de voor de zon gesloten overgordij nen naar binnen viel en een sfeer schiep, die iets onreëels had. iets heel teers, dat je door geen enkel hard geluid zou mo gen verbrekenOp zijn teenen liep hy rond en trad op de glanzende piano toe, het lievelingsinstrument van zijn meester. Hy bleef staan en liet zijn oogen glijden langs de dingen, die in het glanzende hout spiegelden. De roode kaarsen, een stapel muziek, een muziekboek, het portret.... Op zijn teenen liep hy naderbij en nam het portret in zijn handen. Hoe dikwijls had hy al niet naar dit kleine, ronde meis jeskopje met de blonde krullen gestaard. Ofschoon hij het meisje nog nimmer had gezien, hield lijj van haar als van een zusje. Ja, zoo'n klein meisje je zusje te kunnen noemen, een meisje, dat je zou kunnen koesteren met de liefde van een grooten broer. Heel voorzichtig zette hij het portret neer en liep naar het muziek boek. Zij speelde piano, heel schuchter zouden de klanken klinken in deze stille kamer. Het muziekboek vertelde, dat zij „Die Rosenlaube" speelde.... Nu heel vlug op zijn plaats leggen, dadelijk zou de pianoleeraar komen. Toen de pianoleeraar binnentrad, glim lachend als altijd, zat Karl Schön met zijn pet tusschen de vingers op een stoel en keek als een schooljongen, die op een ver keerde daad wordt betrapt. Zoo ging het nu herhaaldelijk, hy brandde van verlangen om het meisje eenmaal te kunnen zien, om haar eenmaal zyn zusje te mogen noemen, om naar haar pianospel te mogen luisteren, doch hij durfde zyn verzoek niet te uiten. Hy was bang, dat de oude ern- mciu liom ver- mNM<>,,,nu,>,M*|mii|,mi>,"n,|nf|,,H|,M,,,% baasd, ja misschien be- I straffend aan zou zien, U j dat hy dan wellieht ffliiMiHMiiiiiiiiiiiHiiiiHiitiMMiMHiitiMiiiiiiiïï het portret een andere plaats zou geven en hij niet langer de vorderingen zou kunnen zien, die het kleine meisje maakte. Toen hy den eersten keer in het open geslagen muziekboek keek, zag hy dat zij Triomf concert instudeerde. Hy kende die eenvoudige speelsehe melodie en thuis speelde hij het vaak, terwijl zijn gedach ten hy het portretje vertoefden. Na een halve maand speelde zij „Du kleine DSuznling", een heel teer liedje, daarna Romance, die hij een keer had mogen be luisteren. Dien middag was hij vroeger gekomen dan gewoonlijk en toen hij de kamer op zijn teenen naderde, traden hem de klan ken van een bekende melodie tegemoet. Het spel klonk aarzelend, de aanslag on zeker, maar het scheen als een droome- liedje uit deu tijd dat zijn moeder hem 's avonds nog met een heel treurig wijsje in slaap zong. Ademloos had hij toege hoord en.er geen moment aan gedacht om aan de deur te tikken. Toen het lied plotseling afknapte, hoorde hij de stem van zyn ouden leeraar. „Nu is het genoeg voor vandaag, mijn kleine. Ieder oogenblik kan mijn jonge vriend Schön binnenkomen." „He ja," had het kleine meisje ge vraagd, „mag ik dien jongen eens een keer zien?" „Ach kom", zei de oude man. „Karl is in het geheel niet nieuwsgierig naar zulke kleine meisjes". Op dat oogenblik had h'j binnen moeten treden, danMaar ach, zijn voeten ble ven als aan den grond vastgenageld en eerst toen alle geluid in de kamer was ge storven, durfde hij pas heel bedeesd aan te tikken Anderhalve maand lang had zij nu reeds „Die Rosenlaube" gespeeld en deze tijd was in moeilijken strijd voorbijgegaan, lederen keer had hem een vraag op de lippen gebrand, zijn blikken hadden her haaldelijk van de muziek naar. het por- Itretje gedwaald, maar zijn schroomvallig heid had hem belet om de vraag te stellen. Tot hij op zekeren middag voelde, dat hij thans zou spreken. Hy zou vragen waarom liet muziekboek nu reeds zes we lken lang „Die Rosenlaube" aanwees. Dat stuk was toch niet zoo moeilijk. Ja, ja, dat (zou hy vragen. Een golf van blijdschap welde in hem op en hij kon zich met moeite bedwingen om niet op straat een liedje te zingen. Wat zou hy nog meer vragen? Of zy eens even mocht spelen., kindje speelt piano. Hij was in zoo vreug devolle gedachten verdiept, dat hij plot seling bemerkte, dat hy voor de woning van zijn pianoleeraar stond. De huisdeur stond toevallig open en daar hem liet ver lof was toegestaan om onmiddellijk naar de studeerkamer door te loopen, sloop hij zachtjes de trap op. Hij tikte tweemaal op de deur. Geen gehoor. Toen draaide hy den knop voorzichtig om en keek naar binnen. Niemand aanwezig. Evenals vroe ger, sloop hij weer zacht de kanier in. Het licht was er nu nog stiller en ge wijder dan anders, daar thans de gordijnen geheel gesloten waren. Hy liep naar de piano, naar het portretje.. „Die Rosenlaube".. naast het portretje stond een vaasje met witte rozenHij nam liet portretje in" zijn handen en nauwelijks had hy zijn lippen op het koele glas gedrukt of hij voelde een hand op zijn schouder. Hy schrok hevig en beefde zoo, dat hy het portret bijna uit zijn handen liet vallen. „Schrik niet, mijn jongen", zei de stem van den igfflfUBWUtliaiHHilHMlHWWIHWHIItllMHUHMWntnillimiOiiMg QJ niB II bij wien de tranen in de oogen stonden. Karl keek hem verbaasd aan, doch voordat hij een veront schuldiging kon stamelen, had de man zyn arm 0111 zijn schouders gelegd en met verstikte stem gefluisterd: „Nooit zal ze meer „Die Rosenlaube" voor ons spelen Toen begreep Karl. E11 lip schaamde zich niet voor een traan, die als een zil veren droppel op het meisjeskopje viel Tegen twintig beklaagden, be schuldigd van een communisti sche actie bij de Bulgaarsc'ne marine, is de doodstraf geëischt Algemeene salarisherziening voor het provincie-personeel in Nd.- Holland -7 Zal een verdere korting worden toegepast op de salarissen in Indië Maandagavond is te Alkmaar een man vermoord Cultureele arbeid voor werkloozen Dinsdagavond is een aanslag op den Japanschen minister-pre sident verijdeld De geruchten omtrent de misluk king van de Zilvermeeuwzijn uit de lucht gegrepen Gisterenmorgen is op de binnen plaats van het gerechtsgebouw, te Leipzig, Marinus van der Lubbe terechtgesteld, door middel van de valbijl Een regeling in voorbereiding voor verplicht verhaal van pen sioenpremie op alle ambtenaren van het Rijk en lagere openbare lichamen Omtrek-nieuws Marktberichten Marineberichten Sportnieuws 2 T 7 3 8 8 Vrijdag 12 Januari. Operette-uitvoering „Goudsterretje", Operette-vereen. „Ons Genoegen Casino, 8 uur. Zaterdag 13 Januari. Musis Sacrum, 8 uur, tooneelvoorstel- ling Bond van Onderofficieren. Soirée „Helder's Mannenkoor", Casino, 8 uur. 12 t.m. 15 Januari. Winterfeesten ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan R. K. Volksbond. Ge bouw R. K. Volksbond. Maandag 15 Januari. N.C.R.V. filmvoorstelling, gebouw Geref. Kerk. Julianapark 8, 8 uur. Dinsdag 23 Januari. Concert „Kunst aan het Volk", Casino, 8 uur. Juiitiiiiaiiuuiiiiuiiuiaiiiiii umtiHiitHHiiiiMiiiiaiiiiiiitt 't Was guur weer en frisch aan den Buitenkant. Maar de nootjeskolen van de Buitenhaven, waarvan de majoor-schrij ver een extra dosis had gedeponeerd in de kachel, gloeiden lekker en ontdooiden de verkleumde lichamen van de journalis- len, die er waren gekomen 0111 de zonda ren, die terecht moesten staan, te ver- s laan. Erg lang was ditmaal de rol niet slechts 3 gevallen, waarvan een met ge sloten deuren. President was dezen middag mr. Sickenga, de kantonrechter, terwijl als fiscaal fungeerde mr. Zegers. Diefstal. De eerste jonge man, die terechtstond, was de korp.-bottelier W. de J. Deze had tot tweemaal toe diefstal gepleegd, sub sidiair werd hem diefstal en heling ten laste gelegd. Hii had namelijk een stuk varkensvleesch van zes ons, toebehoorend aan den Staat der Nederlanden, uit de bottelarij van het Wachtschip meegeno men. Dit vleesch was over van de verdee ling aan den hak en bekl. had het, wat men noemt, achterover gedrukt. Een tweede stuk pekelvleesch had hy van den sergeant gekregen op zijn verzoek, maar natuurlijk met de bedoeling het aan boord op te eten. In plaats daarvan had hy het ook in zijn zak gestoken om het mee naar huis te nemen. Voor dit laatste feit, diefstal en heling, werd hy evenwel vrijgesproken, daar het naar de meening van den fiscaal, geen strafbaar feit vormde. Voor liet eerste werd gevangenisstraf van 1 maand ge vraagd met aftrek van het voorarrest. Van 10—23 November heeft bekl. in voor arrest gezeten. Het vonnis was nog wat milder en luidde 1 maand voorwaardelijk met aftrek en proeftijd van 2 jaar. Opzettelijke ongehoorzaamheid. Vaische aangifte. De zeemilicien-matroos 3e kl. A. de R. staat vervolgens terecht voor opzettelijke ongehoorzaamheid, en als tweede feit voor een vaische aangifte tot een straf-

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5