Ingezonden Van der Lubbe terechtgesteld. Wat felpecv goed LUCHTVAART Nat. Luchtvaartfonds. Het doek valt. De „Zilvermeeuw". De „Postjager" nadert Schiphol De vlce-presldent van de Kamer afgetreden. Hesse, vice-president van de Kanier, is afgetreden. Als reden daarvan heeft hij opgegeven, dat hij eertijds er in toege stemd had om voor Stawisky te pleiten. Nog een arrestatie. Er is een mandaat tot inhechtenis neming uitgevaardigd tegen Hayotte, di recteur van vermaaksgelegenheid Empire te Parijs. De lijkschouwing te Chamonix. Een te Chamonix gehouden lijkschou wing heeft bevestigd, dat Stawisky zelf moord heeft gepleegd. De brieven van Stawisky. In tegenwoordigheid van mevr. Sta wisky, heeft de rechter van instructie te Chamonix de drie door haar man ge schreven brieven geopend. Een was ge adresseerd aan zijn vrouw, de twee andere aan zijn zoon en dochtertje. In de brieven geeft Stawisky zijn voor nemen te kennen om zelfmoord te plegen wegens den toestand waarin hij zich be vond en waaruit hij geen uitweg meer wist. Door te verdwijnen, schrijft hij, kan ik u het beste blijk geven van mijn ge negenheid. Van zijn zaken maakt Sta wisky met geen enkel woord gewag. Kamerfracties eischen streng optreden. Alle Fransohe Kamerfracties, die gister hebben vergaderd, spraken zich uit voor een krachtig optreden der regeering in liet schandaal van Bayonne, en eischten dat de schuldigen zonder aanzien des persoons ter verantwoording worden ge roepen. De door het Rijksgerechtshof op 23 De cember 1933 veroordeelde Hollandsche metselaar M. van der Lubbe, stichter van den brand in het Rijksdaggebouw is, daar de rijkspresident geen gebruik heeft gemaakt van zijn recht om gratie te ver- ieenen, gistermorgen te half acht op de binnenplaats van het gebouw door middel van de valbijl terechtgesteld. Pijnlijke indruk in Nedcr- landsche kringen. Ket bericht over de onverwachte executie van Marinus v. d. Lubbe heeft in Nederlandsche kringen een pijnlijken indruk gemaakt. De plotse linge terechtstelling is te meer verras send omdat men, na de bemiddelende démarche van de Nederlandsche re geering, van gezaghebbende Duitsche zijde meermalen de verzekering had gegeven, dat het doodvonnis van v. d. Lubbe zeer vermoedelijk wel Zou worden gewijzigd in levenslange ge vangenisstraf. De beslissing der rijksregeering om den brandstichter ter dood te laten bren gen, is pas na lange beraadslagingen tus- schen bevoegde Duitsche instanties ge vallen. Ook in vooraanstaande nationaal- socialistische kringen en in kringen der Duitsche overheidsinstanties was men van meening, dat het verzoek der Nederland sche regeering om de straf te verzachten, zou worden ingewilligd. Omtrent de motieven tast men nog in het duister. Ongunstige indruk ln Frankrijk. In Fransche officieele kringen is men al heel weinig geneigd zich over de, ofschoon verwachte, toch plotselinge executie van v. d. Lubbe uit te laten. Gezien de deli cate internationale onderhandelingen, die thans gaande zijn, onthoudt men zich daar meer dan ooit van elke uitspraak, die cri- tiek op de Hitler-regeering behelst of die als een inmenging op het terrein van Duitschland's binnenlandsche aangelegen heden zou kunnen worden opgevat. Toch lijdt het geen twijfel, dat de in druk, door deze terechtstelling gemaakt, door die Fransche kringen, die de gebeur tenissen in Duitschland in het licht der wereld-evenementen beschouwen, bepaald slecht is te noemen. Van der Lubbe is in Frankrijk nooit an ders dan als een zieke beschouwd; men zou hem hier in een gesticht hebben opge sloten. Anderzijds moet men niet ver geten, dat v. d. Lubbe terechtgesteld is krachtens een wet, die eerst na zijn mis drijf is afgekondigd. Dat is een verkrach ting van het recht. Ook in Frankrijk wordt de daad der rijksregeering tegenover den Hollander, vooral na de interventie van onze regee ring te zijnen gunste, als e<?n uiting van moreele zwakte bij de regeerders van het Derde Rijk beschouwd. Eerst enkele uren voor het tijdstip, dat voor de terechtstelling van v. d. Lubbe was vastgesteld, heeft de Duitsche regee ring de Nederlandsche autoriteiten in ken nis gesteld van de genomen beslissing. Over de gronden welke tot deze beslis sing hebben geleid zijn geen nadere mede- deelingen gedaan. Na de uitvoering van het vonnis zijn gisterenmorgen de Nederlandsche autori teiten verwittigd van het feit, dat -de dood straf aan hem is voltrokken. Het is niet waarschijnlijk, dat de Neder landsche regeering zal besluiten nog cenigen stap in deze kwestie te doen. In regeerings- en departementale kringen heeft men van den aanvang af voor oogen HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 11 JANUARI 1 934. gehouden, dat het een dubbeltje op zijn kant zou zijn, indien het zou gelukken gratie voor v. d. Lubbe te verwerven. De snelheid, waarmede het vonnis is vol trokken, heeft in de residentie natuurlijk groote verrassing gewekt. Op sttaat, in trams en bussen is de executie het onder werp van aller gesprek. Ook in politieke kringen is de verrassing groot. „UITERLIJK KRACHTSVERTOON"!. Aldus karakteriseert ,,De Telegraaf de terechtstelling. Het blad schrijft: Slechts de sterke is grootmoedig, en een daad van grootmoedigheid was de te rechtstelling van de menschelijke hoop ellende, die den naam Marinus van der Lubbe droeg, niet. Op den buitenstaander maakt dit uiter lijke krachtsvertoon slechts een indruk van innerlijke zwakheid, zooals het geheele Rijksdagbrandproces er niet toe heeft bij gedragen het prestige van het nieuwe Duitsche bewind te verhoogen. Men heeft te Berlijn van den Rijksdag brand, die feitelijk niet veel meer was dan een groote binnenbrand, een tragedie ge maakt als gold het den ondergang van de eerste wereld. De brand van den Rijksdag moest méér zijn dan de daad van een dwaas, hij moest worden opgeschroefd tot een daad van hoogverraad,. En verder: Het Rijksdagbrandproces en de terechtstelling van Van der Lubbe moeten gerekend worden tot de eerste en wildste perioden van het Hitier- régime. Het buitenland moet er zich toe beper- j ken de hoop uit te spreken, dat de kal- meering der geesten in Duitschland snel j vorderingen moge maken. Indien dat ge- j beurt, zal er in het Duitsche Rijk weer plaats zijn voor grootmoedigheid en zal men daden van uiterlijk en leeg krachts- vertoon, zooals deze terechtstelling kun- nen missen. Laatste levensuren van den veroordeelde. De procureur-generaal dr. Werner is Dinsdagavond zelf aan v. d. Lubbe de j tijding gaan brengen, dat rijkspresident Von Hindenburg, na kennis te hebben j genomen van het rapport van den rijks- j minister van Justitie en van de verschil- j lende gratie-verzoeken, geen gebruik j wenschte te maken van zijn recht tot het verleenen van begenadiging. Dr. Werner zette nog eens uiteen, om welke redenen de senaat v. d. Lubbe ter dood heeft veroordeeld en stelde hem er daarna van in kennis, dat de straf j Woensdagmorgen bij het aanbreken van den dag zou worden voltrokken. Marinus van der Lubbe gaf op geen enkele wijze blijk, dat de mededeelingen van den procureur-generaal eenigen in- druk op hem maakten. Hij bleef volmaakt1 kalm en gaf met een enkel woord te ken- j nen, dat hij den zin van dr. Werner's ipededeelingen had begrepen. Daarop stelde dr. Werner aan den veroordeelde de vraag of hij, nu de laatste uren van zijn leven waren aangebroken, nog bepaalde wenschen had. Marinus antwoordde hierop ontken nend en gaf ook een afwijzend antwoord op de vraag of hij het bezoek begeerde van den gevangenis-geestelijke. Vervolgens werd v. d. Lubbe voor het laatst door een arts onderzocht, die ver klaarde, dat hij geestelijk normaal was. Woensdagmorgen in de vroegte, had op de binnenplaats van het gerechtshof de executie plaats. Om zes uur werd de veroordeelde ge wekt; hij werd geschoren en vervolgens door den directeur der gevangenis naar de binnenplaats gebracht. Traag en stompzinnig, als een ver suft dier, zoo seint de United Press- correspondent, schuifelde Marinus van der Lubbe de trapjes op van de guillotine, die door den beul Görde- ler, uit Maagdenburg, in den afge- loopen nacht was opgesteld. Met ge bogen hoofd, in dezelfde houding die hij ook gedurende het proces voort durend heeft aangenomen, bleef hij daar staan. Tot het laatst toe bleef hij zoo staan; geen spoor van aandoening was er te bespeuren, toen dr. Werner nog eens met luider stemme het von nis voorlas en de formule, die ge bruikelijk is bij de voltrekking van een doodvonnis. Toen hem gevraagd werd, of hij nu, in de laatste oogenblikken van zijn leven, nog iets te zeggen had, antwoordde Van der Lubbe op zijn gewone, moeilijk-ver staanbare wijze, met een simpel neen, ter wijl hij tevens het hoofd schudde. ,,Beul, doe uw plicht", sprak daarna dr. Werner. En in den killen, halfduisteren morgen werd het mes luid-krakend om- hooggeheschen in de houten stellage, waarin het is gevat. Enkele oogenblikken later kwam het neer met een doffen slag, die echode over de binnenplaats; aan het leven van Marinus van der Lubbe was een einde gemaakt. De terechtstelling had dertig seconden geduurd. Als bijzonderheid wordt in het telegram nog medegedeeld, dat de beul volgens het voorschrift, gekleede jas en hoogen hoed droeg! In Rotterdam en Amsterdam heeft de politie een extra bewaking van het Duit sche consulaat ingesteld. getrainde spieren, als longen en hart niet meewillen Hoofdvoorwaarde bij sportpres taties is een goede ademhaling. Keel en strottenhoofd moeten, dus worden ontzien, want de geringste verkoudheid bemoei lijkt de ademhaling. Wybert behoort daar om tot de uitrusting van den sportsman. Verlaagde prijzen dien hoogen hoed en die zwarte hand-1 schoenen. Die gaat zijn plicht doen! Over enkele oogenblikken is het nu ten einde, dit spel van opgezweepte harts tochten en vreemde politiek. Tot op het laatste oogenblik ziet hij nog verbaasd naar de toebereidselen van den beul. Dan als een bliksemstraal schiet het mes naar benedengierend en suizend. I Het zwart-gelokte hoofd van Marinus van der Lubbe valt terzijde. Goddank Marinus is dood en Justitia gered v. K. DE MEDEA, HET JACHT VAN DEN EZ-KEIZER. De Medea, het jacht van den Duitsehen, ex-keizer, waarmee hij in 1902 naar Tan- ger is gestoomd, welk feit toen bijna een i Europeeschen oorlog had veroorzaakt, is Dinsdag verkocht aan een groep Ween-j sche studenten, die het zullen restauree- ren en voor zomeruitstapjes gebruiken. WANHOOPSDAAD VAN TWEE KINDEREN. Waarschijnlijk uit vrees voor straf, hebben Maandag twee broertjes van 13 net ,en 14 jaar zich in de buurt van Dresden consul aldaar meegedeeld, dat indien de;door een trein laten overrijden. Beiden familie van Van der Lubbe prijs stelt op werden op slag gedood, het stoffelijk overschot van den terecht-1 gestelde, dit te harer beschikking zal wor- TERECHTSTELLINGEN IN VERBAND Door tusschenkomst van de burgemees- MET DEN MOORD OP NADIR CHAN. ters der gemeenten, waar de familie van! Van der Lubbe verblijf houdt, is deze Het stoffelijk overschot aan de familie overgelaten. Naar de Nw. Rott. Crt. verneemt, heeft het Reichsgericht te Leipzig aan onzen De 14 personen, welke 4 Januari te Ka boel ter dood zijn veroordeeld wegens medeplichtigheid aan den moord op Nadir I Chan, zijn Dinsdag in tegenwoordigheid 'van den minister van oorlog terecht ge steld. TWEE BOEREN BOOR WOLVEN VERSCHEURD. Op hun terugweg naar huis van de stad Cluj (Klausenburg) zijn vier boeren door wolven overvallen. Twee hunner werden door de dieren verscheurd; de beide ande ren slaagden er in te ontkomen. mededeeling aan haar overgebracht. Onze corr. te Breezand schrijft ons: In een onderhoud, dat we, met den hier wonenden halfbroer van Van der Lubbe, den heer P., hadden, zeide deze ons o.a., dat het onverwachte bericht van de te rechtstelling verschrikkelijk geweest moet zijn voor de zuster, bij wie v. d. Lubbe langen tijd heeft ingewoond en voor de andere familieleden, die al hun hoop ge vestigd hadden op het ingediende gratie verzoek. De heer P. werd zelf, zonder eenige voorbereiding, door iemand, die het door de radio gehoord had en zijn familieverhouding tot van der Lubbe niet kende, op de hoogte gesteld. En na de laatste krantenberichten, die hoop gaven op inwilliging van het gratieverzoek, was natuurlijk ook hij diep getroffen door de ontstellende tijding, die zoo plotseling tot hem kwam. Toch kwam die tijding voor hem niet geheel onverwacht. Hij toch had nooit geloofd, dat iets bereikt zou worden met een gratieverzoek. Bovendien heeft hü langen tijd in tweestrijd gestaan, of hij zijn handteekening wel onder dat ver- Huldiging van de bemanning van de zoek zou zetten, omdat het zoo moeilijk was uit te maken, of men daar den ver oordeelde inderdaad wel mee hieldp Zelf wilde v. d. Lubbe geen gratie ver zoeken en, zoo redeneerde hij, zou inder daad levenslange gevangenisstraf onder het bestaande regiem in Duitschland mil der zijn, dan het onmiddellijk afbreken van den lijdensweg, dien het wrak, dat was overgebleven van den eens zoo levenslustigen Marinus, zou moeten gaan? Tenslotte gaf de overweging, dat in Duitschland nog eens een andere regee- ringsvorm kon komen, waarbij de kans op vrijlating van Van der Lubbe mogelijk was, den doorslag. Ook P. teekende dus het gratieverzoek, maar verwachtingen had hij er niet van. Voor hem stond vast, dat nu het proces is verloopen, zooals we dat allen hebben kunnen lezen, het hui dige bewind Van der Lubbe niet zou laten leven, dat hij moest vallen. Veel vertelde de heer P. ons uit het leven van z'n halfbroer en hoe hij zich voorstelde, op welke wijze deze de stum per geworden is, die hij tijdens het proces was. Ook hoe de heer P. tot de conclusie kwam, dat er geen kans op inwilliging van het verzoek was. Het zou ons te ver voeren, dat alles weer te geven en veel is den lezer daar ook al van bekend, door wat daar vroeger over is geschreven. De heer P. deelde ons nog mede, dat hij pogingen zal aanwenden om het stoffelijk overschot ter beschikking van de familie gesteld te krijgen. Pelikaan. De vorming van een Pelikaan-comité De voorzitter van het Pelikaan-comité tot vorming van een Nationaal Lucht- vaaitfonds, gep. generaal C. J. Snijders, heeft in de gisteren gehouden installatie vergadering in het Koloniaal Instituut te Amsterdam een groote rede uitge sproken, waarin hij hulde en dank bracht aan die vier dappere en bekwame man nen! De Natie zal hen op waardige wijze eeren, al verklaarde ook de Pelikaan- commandant, dat zij »slechts hun plicht* hadden gedaan, zoo zeide de generaal. Door tal andere sprekers werd het viertal gehuldigd, terwijl ook het publiek niet achter bleef. In de groote wit-marmeren hal, n.1. van het gebouw, was het publiek toegelaten, dat gedurende langen tijd langs de vier Pelikaan-vliegers gedefileerd heeft. Hon derden en honderden waren er die, al kenden zij hen niet, de gelegenheid aan grepen om hun persoonlijk de hand te drukkendat in die lange rijen van ge- lukwenschers de jeugd, ook de nog tame lijk prille van de lagere en middelbare schoolbanken, niet ontbrak, laat zich denken; en dat gaf er nog een bijzonder, buitengewoon aardig karakter aan. Over de vorming van het Pelikaan comité heeft generaal Snijders o.m. gezegd: Het doel dezer organisatie zal zijn, door bijdragen van alle Nederlanders een Nationaal Luchtvaartfonds te vormen, t bestemd tot het bevorderen en steunen Ja, het spel is uit het doek gevallen, --vTJiJi.il.* *.- en met het doek het hoofd van Marinus !van Nederlandsche luchtvaart, hier van der Lubbe. t ;te lande en in de rijksgebieden buiten Het was een voorstelling, nu eens - Europa, in den meest algemeenen zin, ten emotievol en heftig als een laaiend vuur, dende beteekenis te hechten, noem ik: het steunen of financieren van bijzondere vluchten, welke voor den vooruitgang der luchtvaart vau bij zonder belang zouden kunnen zijn het doen verrichten van studiereizen op luchtvaartgebied; het steunen of financieren van belangrijke weten schappelijke of technische proefne mingen het uitschrijven van prijs vragen het toekennen van onder scheidingen voor bijzondere verdiens ten op luchtvaartgebied; e.m.a. De oprichting van het Pelikaan-Comité heeft reeds terstond in den lande groote belangstelling gewekt. Het behaagde Hare Majesteit de Koningin-Moeder onzen voorzitter hoogstderzelver volle instem ming met het doel van ons comité te doen betuigen, onder aankondiging vau een aanzienlijke bijdrage voor het fonds. Vele groote en kleine bijdragen kwa men reeds binnen. Voor de huldigiging van de Pelikaan bemanning is deze met twee auto's afge haald van de woning van den heer Smir- noff in de Beethovenstiaat. Tusschen een dichte haag van belangstellenden en voor afgegaan en gevolgd door motorpolitie, gingen de beide wagens naar het Kolo niaal Instituut. dan weer grauw en vervelend en passieloos. Wij hebben geapplaudisseerd, als de spelers gaven, wat wij van hen verwachtten, en gefloten in die momenten, als zij flaters begingen, en den souffleur van noode hadden Maar nu is het dan toch definitief af- geloopen, en Marinus is dood. Gedoofd is de eens bruisende en borrelende vul- caan van samengeperst leven en gistende plannen, gebluscht voorgoed. Ja Marinus, het kan raar loopen in de einde den Nederlandschen ondernemings geest op dit gebied aan te wakkeren en te steunen, en aldus nog lange jaren de nawerking van de huidige geestdrift en vaderlandslievende gezindheid aller lucht vaartvrienden te verzekeren. Er valt reeds in de allernaaste toekomst op luchtvaartgebied onnoemlijk veel te doen en er openen zich voor een onbe vangen en vooruitziend oog grenzelooze mogelijkheden voor de uitbreiding, den Geruchten omtrent mislukking uit de lucht gegrepen. Het »Utrechtsch Nieuwsblad* heeft dezer dagen een bericht gelanceerd (door ons opgenomen in het nr. van Dinsdag Red. H. C.) waaruit moet worden gecon cludeerd, dat het met de »Zilvermeekw« de Fokker F XX van de K.L.M. volko men uit zon zjjn. De zaak is echter zoo, schrijft het Hbl.: De »Zilvermeeuw«-motoren zijn, dade lijk na de pech voor het vastgestelde ver trek naar Indië afgenomen en naar de K.L.M. werkplaatsen te Rotterdam ver voerd. Daar draaien die motoren proef op de bank, daar worden ze door de des kundigen tot in de kleinste kleinigheden onderzochtzoodat, als ze teruggaan, ze menschelijker wijze gesproken o. k. kun nen worden genoemd. Tengevolge daarvan staat de «Zilver- meeuw* thans in de loods. Op blokken omdat men het landingsgestel eveneens voor een nauwkeurige revisie ook heeft afgenomen. Zoo staat het met de «Pelikaan*. Natuurlijk. Want de nauwkeurig tot in bij zonderheden werkende Technische Dienst der K.L.M. is het niet in hoofdzaak daaraan dat de maatschappij haar wereld- roep dankt gaat niet over één nacht ijs. Onderzoekt, bestudeert, neemt proe ven enz. Wat daar van zij: »de Zilvermeenw* komt in bedrijf. Natuurlijk nu niet. Dade lijk heeft geen zin, omdat er voor dit snelle vliegtuig een bepaald emplooi is uitgezocht: den dienst te onderhouden tusschen Londen en Berlijn! En dat zal dan gaan gebeuren met ingang van 1 Maart of van 1 Mei. Het welk ten slotte een quaestie van organi satie is. Het Persbureau Vaz Dias ontving van het Studiecomité »Snelpost Ne- derland-Indië* bericht, dat de Post jager hedenmorgen om 8 uur 23 Amsterd. Tijd van Marseille was vertrokken. De weersomstandigheden waren gunstig en tusschen half twaalf en 12 uur werd het vliegtuig op Schiphol verwacht. Om 10.20 uur werd Vitry, ongeveer 180 km ten oosten van Parijs, gepasseerd. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) wereld, jongen. Jij, die dacht deze maat-1 technische» vooruitgang en de oecono- schappij om te vormen en een lans voor mische beteekenis der wereldluchtvaart in hare verschillende vormen. Om dezen vooruitgang in zijne toekomstige ont plooiing krachtig te stimuleeren en te voorkomen, dat daarbij de nationale be langen in verdrukking zouden komen, zal veel geld worden vereischt. je kaste, je proletariaat, te breken. Hoe vreeselijk moet je nu je vergissing boeten Wat blijft nu over van al je groot- scheepsche ideeën betreffende Mensche- fijkheid en Recht en Geluk en Gemeen schapNiets, Marinus, niets! Arme ver dwaalde avonturier. Hoe zal het daar vanbinnen geweest zijn vlak voor het grootste moment in ieders menschenleven Toen de deuren geopend werden voor de laatste maal en de wachters je haalden, stil en bleek. Zeker moet je die revue en grand spectacle wel wonderlijk-dwaas en bizar gevonden hebben. Die geheele beweging, om jou, om jou alleen. Üm jou de drukte van getahberde rechters en geleerden, om jou de spanning tusschen staten onderling en om jou het maandenlange Mogelijke werkzaamheden Niet altijd zal de regeering in staat of bereid zijn de noodige fondsen hiertoe beschikbaar te stellen. In zulke gevallen, waarin het particulier initiatief baan brekend en voorbereidend werk zal kunnen doen, kan een hationaal fonds onbereken baar nut slichten, door deelneming van nationale krachten aan dien geestelijken of practischen arbeid geldelijk mogelijk te maken. Hierbij sta voorop, dat slechts geschrijf in de Wereld-pers. En nu d i tbevordering van algemeene nationale of nog. wetenschappelijke belangen beoogd wordt en iedere begunstiging of bevoordeeling De laatste dag wordt géborén:'grauw van particuliere personen of oom mer en troosteloos en zonder zon. Op dejclee ondernemingen uitges binnenplaats staat het toestel, de valbijl. „i,kq1.j i lang en groot als een huiveringwekkend Als voorbeelden van denkbare I - uitroepteeken. moeiing van het Nationaal hon is, I Daar staat de beul, Marinus, daar, met echter zonder hieraan eenige biu- De warme en van groote sympathie ge tuigende belangstelling door de heeren Boels en De Croos, in dit blad voor het Marine-Bondsgebouw betoond, geven mij aanleiding tot een enkele opmerking. Beperkte de heer Boels zijn wenschen tot een streven om den naam van het Marine-Bondsgebouw te diskwalificeeren, de „heer" De Croos eischt doeltreffender maatregelen. Na op ondubbelzinnige wijze de „ge zagsdragers" Michels en Verstegen voor de door hen althans naar het oordeel van een blijkbaar kindsch-wordende-oude- zure-torpedist bedreven schandaden aan de kaak gesteld te hebben, decreteert dit J heer aan de Overheid, dat er maatregelen I moeten worden getroffen om het Gebouw .aan de rechtmatige eigenaresse te doen teruggeven. 1 Ais men niet wist hier te doen te hebben roet een geestesproduct van den „heer" De Croos, dan zou men ongetwijfeld ver stomd staan van de groote virtuositeit, waarmede zooveel nonsens in enkele 'In ner. is saamgeflanst. Voor de Overheid moet het wel zeer vereerend zijn om van een dergelijk, oogenschijnlijk-trouw-gezag-dienend scri bent opdrachten tot het treffen van be paalde maatregelen te verkrijgen. Veel weten leidt ten deze echter ook tot veel vergeven. We herinneren ons namelijk, dat de „heer" De Croos al eens eerder, m. n. in de „Heldersche Post" van September '33, over de „geheimzinnigheid met het roode opvoedings-gesticht" (zoo noemde hij toen het Marine-Bondsgebouw, waarin hij thans koo gaarne het marinepersoneel wenscht bijeen te zien komen) zijn hart heeft gelucht. Ook toen werd geïnsinueerd, dat Mi chels en Verstegen de raddraaiers waren en was deze leugen noodig om te trachten langs dien weg achter de waarheid te komen. Evenmin als hij die gelegenheid hebben wij ook thans behoefte om des heeren De Croos' nieuwsgierigheid te bevredigen. Liever geven wij de voorkeur aan een goede toepassing van de Nederlandsche Wetgeving, waarbij ook de goede naam van de socialistische gezagsdragers tegen vuile lasteraars en volksbedriegers be scherming dient te vinden. Daarnaast achten wij het indachtig aan de meening, dat zelfs de leugen, in dien die maar lang genoeg wordt volge houden, wel eens gehoor kan vinden wei van belang op enkele punten van de zaak nader de aandacht te vestigen. In de „Heldersche Courant" van 22 Juli 1933 werd o. m. opgenomen de mededee ling van den Commandant der Marine van 21 Juli d.a.v., waarbij duidelijk tot uit drukking werd gebracht, dat het Marine- Bondsgebouw over was gegaan in handen van de Stichting „Het Marine-Bondsge bouw" en het bestuur van deze Stichting werd gevormd door de heeren P. S. van der Vaart, G. W. Groothof, W. Helfen- stein, W. H. Meijer en L. C. Geerling. Natuurlijk is deze mededeeling, waar van aan de juistheid, gelet op de autoriteit van den berichtgever, zeker niet zal wor den getwijfeld, ook aan den „heer" De Croos bekend. Trots dat wordt echter ge lasterd, dat de heeren Michels en Verste gen zouden hebben bevorderd, dat een schepeling het gebouw aan hen verkwan selde. En al moge nu worden aangenomen, dat een dergelijk leugenachtig bericht uit de pen van den „heer" De Croos niemand zal verbazen, we! wekt het verbazing en bittere teleurstelling, dat de Redactie van de „Heldersche Courant", zonder eenige restrictie een dergelijke eerroovcrij in haar blad toelaat. Voorts is in het blad „Het Anker", het welk in eenige duizenden exemplaren hier in de stad is verspreid, bü herhaling be toogd, dat het doel van de Stichting „Het Marine-Bondsgebouw" alleen en uitslui tend is het Marine-Bondsgebouw ten be hoeve van het Marinepersoneel te exploi- teeren. Het beheer en de exploitatie moet ingevolge het bepaalde in de Stichtings- acte geschieden met inachtneming van dt beteekenis en het karakter, dat door de grondleggers van het trotsche bouw werk is bepaald. Dat door de onverwacnle en ongemoti veerde verbödsorder van den Comman dant der Marine, waarbij het Marineper soneel is verboden het gebouw te bezoe ken, de doelstelling niet in den directen zin van het woord kan worden nage streefd, wekt natuurlijk teleurstelling, doch zal het Stichtingsbestuur en vooral de groote groep van trouwe en offervaar dige kameraden niet weerhouden hun doel, namelijk om de trotsche Burcht voor Janmaat in stand te houden, met toewij ding te blijven nastreven, j Alle gezwam van kwaadwillige critikas- iters over winstgevende bijbaantjes en emolumenten ten spijt, wordt naast den financieelen steun van een steeds groeiende groep van donateurs geheel belangeloos de noodige arbeid verricht om het gebouw nu het Janmaat als be zoeker moet missen zoo goed mogelijk te exploiteeren. Daarvoor is er een begin gemaakt voor het inrichten van een lunchroom- en res taurantbedrijf; terwijl het gebouw boven dien als hotel een goede logeergelegen- heid biedt. Zoo staan thans de feiten. En met een gerust geweten richten wij ons tot een ieder die het goed en oprecht meewt met het Marinepersoneel en óók tot een ieder, die van een goede gelegenheid voor ver kwikking en ontspanning wenscht ge bruik te maken, met het dringend verzoek om mede door een geregeld bezoek aan het Marine-Bondsgebouw te helpen be vorderen, dat dit schoone bouwwerk on geschonden voor het Marinepersoneel be houden blijft. Het giftig gedaas van den „heer" De Croos, welk heer thans ook durft gewagen van de offervaardigheid, die Janmaat in het verleden heeft betoond met het stich ten van het gebouw, doch zelf voorheen nimmer eenige interesse daarvoor beeft getoond, zal zonder ons te deren evenals ander vies water haar weg naar 't riool wel vinden. Zoolang de bevoegde autoriteiten niet hebben leeren inzien, dat de uitgevaar digde verbodsorder een zeer onbillijke en hoogst onrechtvaardige vrijheidsbeper king voor Janmaat bevat, zoolang zal ook de heer Boels zich moeten blijven ergeren aan het feit, dat de forsche burcht aan het Julianapark draagt den symbolischen naam: „Het Marine-Bondsgebouw". Aan de Redactie hartelijk dank voor de verleende plaatsruimte. P. S. VAN DER VAART. Onzerzijds een enkele opmerking inzake ,den scherpen aanval van den heer Van [der Vaart op ons blad. Wij hebben bij het vorige ingezonden stuk al uiteengezet, dat wij den inhoud geheel voor rekening 'van inzenders laten en dat ons blad een [publieke tribune moet zijn, toegankelijk ivoor ieders meening. Wij voegen er thans |bij „ook al blijkt die later foutief 1 te zijn". Wani in vele gevallen kun- j nen wij zelf niet voldoende beoor- deelen of een bepaalde, in zoo'n in- j gezonden stuk gelanceerde, meening, al dan niet juist is, en blijft die dus uit den aard der zaak voor rekening van den schrijver. Wii geven den heer Van der Vaart de verzekering, dat het stuk van den heer De Croos zonder diens onderteekening niet ware opgenomen. Thans krijgt hijzelf de volle maat en bovendien zijn er nog de stukken van den Korporaalsbond, den Onnderofficiersbond en een dat nog op toestemming vacht om daaronder even eens den naam te mogen publiceeren. Zoodat dus de zaak ruimschoots recht gezet wordt.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7