Stadsnieuws DE STROOM NIEUWE H.A.V. BANK VoorMaatkleeding ss het meest overtuigend argument, Verbouwingsuitverkoop lage prijzen HERMAN NYPELS DERDE BLAD. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 13 JANUARI 1 934. van aangiften, welke wij gedurende de laatste weken ontvingen betr. aan onze verzekerden overkomen Ongevallen of Ziekten dat ook voor U het sluiten eener dergelijke verzekering nuttig en noodzakelijk is. Stelt daarom niet langer uit en vraagt omgaand vrijbl. inlichtingen aan het Alg. Assurantiekantoor J. J. DITO, Koningstraat 16, Den Helder (Tel. 527) Goudsterretje' Een goed geslaagde avond. Een jubilaresse van 40 jaar Reeks van feestelijkheden. Zeer moderne keuze Prima afwerking Aangename pasvorm Kledingmagazijnen Afgeluisterd gesprek tusschen Smirnoff en Asjes Predikbeurten Zondag 14 Januari 1934. Cor Krigée, v. Galenstr. 71, tel. 399 GEi^BERBROOO 25 CT, KONSJN's Vleeschwaren Bij het op 11 Jan. j.L in Den Haag gehouden examen voor het niachinisten- diploma A, slaagde de heer A. Adviaanse Thzn., leerling aan de De Ruyterschool te Viissingen. In den ouderdom van 54 jaar is Woensdag overleden de heer P. J. Jonker, directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Stadskanaal. De heer Jonker was familie van den vo'rigen directeur- van ons Postkantoor, tevens zijn naamgenoot De ter-aarde-bestelling heeft Maandag 15 dezer, alhier plaats. De heer P. B. Plasmeyer, 'amanuen sis-instrumentmaker bij het Kon. Instituut voor de Marine alhier, is benoemd tot technicus voor natuurkunde en electro- techniek aan hetzelfde Instituut. Deze be noeming is met terugwerkende kracht in gegaan op 1 Mei 1933. Bij het op 18. 19 en 20 December 1933 gehouden examen in het Boekhouden van de Ver. van Leeraren in de Handelsweten schappen slaagden onze stadgenooten de heeren Th. v. d. Klaauw en J. Valkenier. Genoemde heeren waren leerlingen van den heer J. Boon, leeraar M.O., boekhou den, alhier. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek der Firma Smeets—Snel, Wetststraat. Van Maandag 15 Januari tot 22 Januari wordt avond- en Zóndagdienst waargeno men door A. P. Hoolmans, Spoorstraat. VER. „MOED, VOLHARDING, ZELFOPOFFERING. Brengt hulde aan de Pelikaan- bemanning. De Heldersche Blauwe Zeeridders, heb ben 10 Januari naar het Koloniaal insti tuut te Amsterdam een deputatie afge vaardigd om namens de Zeehelden uit Jut- terlandvan hun groote bewondering te getuigen voor de moed, volharding en zelfopoffering waarmede zij liet luchtruim doorvlogen. ARB. ZANGVEREENIGING „KUNST AAN HE TVOLK". (Dir.: C. W. Rusting). De Zangvereeniging „Kunst a. 't Volk" geeft op Dinsdag 23 Januari a.s. een con cert in „Casino", waarop als hoofdnummer wordt uitgevoerd „Roze's Pelgrimstocht" van Rob- Schumann, tekst naar Moritz Horn, voor soli, koor en piano. Hierin werken als solisten mede Mevr. E. Boer- dijkSok (sopraan), Mevr. C. M. Gün- thert—Breet (als), Mej. Annie Roggeveen (sopraan), de heeren Evert Miedema (te nor), te Den Haag, en Alb. J. v. Weelde (bas-bariton). De begeleiding -wordt ver zorgd door Mei. Agathe M. Koch. Verder komen op het programma o.a. voor een koorwerk van Beethoven „Wind stilte en Voorspoedige Vaart" en de cantate „IJ, ziel der Wereld" van Mozart, voor mannenkoor, sopraan-solo en piano. Nadere aankondiging volgt. ZANG-, RECITEER- EN ORKEST-VER. „HARMONIE". Directeur: Jac. Bos. De welbekende operette ,,Rip-Rip". muziek van Planquette, bekende uit de operette de „Klokken van Corneville", zal Donder.dag 18 Januari a.s worden opge voerd. Zij bevat een schat van mooie melo dieën, ook ballet ontbreekt niet. De inhoud is fijn, geestig, zooals dat meestal bij Fransche operettes het geval is. De costumes zijn wederom van de Firma Bakker: het kapwerk van Joh. Ger ritsen en de regie wordt verzorgd door Jc Bruijn. Het eigen orkest zal begelei den; het geheel staat onder leiding van Jac. Bos. Voor verdere bijzonderheden omtrent deze uitvoering zie men de advertentie in dit blad. Voor de volgende uitvoering in April wordt in studie genomen de operette Madame Favart, muziek van Offenbach. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het postkantoor Den Helder en zijn bijkantoor over de maand December 1933. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbank boekjes ingelegd f 76.767.43 en terug betaald f 81.163.24, derhalve minder inge legd dan terugbetaald f4.395.81. Het aan tal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 49. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op Staatsschuldboekjes ingeschreven een nominaal bedrag van fen afgeschreven fDer halve meer in- dan afgeschreven f Het aantal nieuw uitgegeven Staats schuldboekjes bedroeg 0. NIEUWE ZAAK. Hebben wij bij voorkomende gelegen heden gewezen op de enorme uitbreiding van onze stad tusschen Singel en Tuin dorp, waar een geheel nieuw stadsgedeel te is ontstaan, het feit, dat binnenkort dooi de vereeniging „Volkshuisvesting niet minder dan 148 woningen op een terrein aan den Ruyghweg zullen worden aanbe steed, wijst op groei der stad in andere richting Wij hebben later wel gelegen heid op deze uitbreiding terug te komen, voor heden willen wij melding maken van een nieuwe zaak, die in deze huurt reeds ontstaan is. De heer A. P. de Wit name- lijk, die reeds eenigea tijd 111 de Beuken- kampstraat een zaak dreef in electrische en andere artikelen, heeft tijdig de bakens verzet en zich wat grooter geïnstalleerd in de Stakman Bossestraat no. 6<, bij den Ruyghweg en straks dus vlak lm de nieuwe uitbreiding. Zijn winkel, goed voorzien van waschmachines, wilngeis. Moofdvertegenw. Schiedam radio- en alles wat verder op het gebied ligt van de eiectriciteit, stofzuigers, strijk ijzers, enz., voldoet in deze buurt zeker in een bestaande behoefte. Speciaal voor het laden van accu's kan men bij den heer de Wit terecht, ook lampekappen heeft hij in groote sorteering. Enuiterst goed koop, wat tegenwoordig de eisch des tijds is. De lezers gaan natuurlijk eens een voor verschillende particulieren prijzen hadden afgestaan. Overigens, aldus de heer Krijgsman verder, hebben wij niet te klagen over den groei, getuige het eigen orkest, waarover de vereeniging sinds September de beschikking heeft. Het was een waag, zoo zeide hij, want ook het bezit van zoo'n orkest kost geld. Toen ging al spoedig het scherm op en kijkje nemen in den gezellig-ingerichtetyi.«:agen we daar den koning en de koningin winkel?... c>t de heele hof houding. En wat voor hof- ■ixv-aingKeurig gepruikt en uitgedoscht, de kleinste pages moesten nog een meter worden, hetwelk geen beletsel voor ze was in het volle besef van hun waardigheid rondom den troon te staan. U zult wel niet van ons verlangen het heele sprookje van „Goudsterretje" te vertellen't komt hierop neer, dat de koning afstand wil doen van den troon en dien aan zjjn zoon wil overdragen, maar dat de zoon dien eerst wil aanvaar den als hij een daad gedaan heeft, die hem het recht geeft het volk als koning te regeeren. Zoo moesten er meer zijn, dan kwam het koningschap misschien wat in eere. Enfin, de prins trekt de wereld in, vergezeld door zijn page Al mar en Fridolin, den tuinmansjongen, die iedereen doodsteekt die den prins kwaad wil doen. Deze Fridolin was ronduit ge zegd een schatdat is niet mijn oordeel, maar dat van een dame, misschien zfjn moeder en die kan het weten. Maar ook page Almar en de prins zelf waren schat ten, al zeg je dat niet zoo ronduit. D'r gebeurt nog verschrikkelijk veel vóór we aan het eind zijn dan isNinette 'n prinses en de prins koning geworden, er zijn kabouters opgekomen in vuurroode pakjes en met verschrikkelijke baarden ('t lijkt wel dat ze daar geen gillettemesjes ken nen), heksen zijn er geweest, één had een pracht van een neus, 'k heb hem zelf zien fabriceeren en ze was er wat trotsch op, hij was krom als een reigersbek, enzoo- voort en toen was het al wel elf uur geworden. En nu nog een beetje ernst en zake lijkheid alvorens we eindigen, 't OrkèsT was zeer goed, bestond uit 14 a 16 per sonen, 10 violen, een cello, een klarinet- Gelukkig, de hardnekkige regen, die vrijwel onafgebroken den geheelen dag gevallen was en oorzaak was, dat alleen zij, die hoogst noodzakelijk op straat moesten zijn, den neus buiten de deur staken, was tegen den avond opgehouden. Het rechtstreeksche gevolg was, dat het aan de kas van de operette- en orkest- vereeniging >Ons Genoegen*, die voor dezen avond domicilie had in het Casino gebouw, storm liep om toegangsbewijzen. Misschien hadden de ouders toch we! den regen getrotseerd, omdat dezen avond hun spruit of spruiten den eersten stap zouden doen op het glibberige pad der kunst, maar in ieder geval scheelde het toch een aantal bezoekers. Gelukkig maar voor den heer Krijgsman en zijn staf, die zich zooveel inspanning en arbeid hadden getroost en die beloond zagen met een goede opkomst. Want dat is het begrootelijke van die avonden, dat al die moeite en die arbeid, om niet te spreken van de kosten, slechts voor één enkelen avond zijn. In plaatsen als Amsterdam en Haarlem kan men misschien twee of meer voor stellingen riskeeren, maar hier gaat het niet. Gelukkig dus maar, dat zoo velen opgekomen waren. Want laten we het maar dadelijk con- stateeren: 't was alleraardigst. Keurige costuumpjes, keurig decor, aardige, melo- dieuse en aantrekkelijke muziek. En wat vooral niet mag worden vergeten is het uitgebreide eigen orkest, dat de vereeni ging sinds enkele maanden bezit en dat zich zoo flink geweerd heeft. We zijn echter al de zaak vooruitge- loopen en we hebben nog heel veel andere dingen te vertellen. Dat dit een uitvoering was van des heeren Krijgsmans operette- vereeniging »Ons Genoegen* hebben wij al verteld. Dat die vereeniging er thans nog het bijvoegsel »Orkestvereeniging« bij heeft gekregen eveneens. Het was de eerste uitvoering, die in dit seizoen werd gegeven en zij was, zooals de heer Krijgsman mededeelde, wat erg laat. Maar dit had tot oorzaak allerlei pech en reeds van mejuffr. van Naslaan uit. de 'Camera Obscura* hebben wij gehoord van het nut der tegenspoeden (al maakte de droogkomieke heer Dorbeen er »het nut der regenhoeden* van) en tegen spoeden zijn er nu eenmaal om overwon nen te worden. Deze wijsheid is van schrijver dezes en geenszins van den heer Krijgsman, die alleen maar zijn pech constateerde, waardoor de uitvoering zoo laat in 't seizoen viel, Intusschen, de op komst bewees, dat de getrouwen trouw gebleven waren en de heer Krijgsman drukte dan ook zijn wensch uit, dat dit zoo mocht blijven. Hij heette de aanwezi gen, ouders, donateurs, afgevaardigden van zustervereenigingen en anderen, wel kom, hoopte dat men de Vereeniging zou blijven steunen en dat zich vele nieuwe donateurs zouden aanmelden, want dona teurs zijn er nu eenmaal noodig, een uit voering als deze kost veel geld en zonder den steun der donateurs kan de vereeni ging niet in stand blijven. Het bedrag behoeft voor niemand bezwaar te zijn. Voor slechts f 1.— per jaar is men dona teur en de kinderen betalen een dubbeltje per week contributie. Ter dekking van de kosten van dezen avond was bovendien een steunbonnenaclie op touw gezet, waar- A propos: zou de «Camera Obscura* in onzen tijd nog wel gelezen worden of heeft men het te druk met recordvluchten e. d. JOS. DE VRIES AND HIS 5 BOYS. Men schrijft ons: Casino beijvert zich steeds het nieuw ste te geven voor dansarnusement. Reeds bracht zij verschillende goede bands van uit Amsterdam naar hier. Morgen1, Zon dag heeft zjj weder beslag weten te leg gen op de bekende dans- en stemmings band van „Jos. de Vries and his 5 boys", welke maandenlang.het succes waren van liet bekende Restaurant „Royal" te Am sterdam. Men zie de advertentie in dit nummer. MEVR. ESTHER DE BOER VAN RIJK „DE DOOFPOT". De jubilaresse mevr. de Boer—van Rijk is nog steeds bezig haar triomftocht door ons land voort te zetten. Overal in alle plaatsen wordt op spontane wijze gehuld- digd en overal heeft zij uitverkochte zalen. Dén Helder heeft niet ondergedaan in het huldigen van onze groote, populaire ac trice en daardoor heeft de Casino-directie weten te bereiken, dat mevr. de Boervan Rijk met haar gezelschap nog éénmaal in dit seizoden hier zal optreden en nog wel met het buitengewoon aardige stuk, dat in den Stadsschouwburg te Amsterdam dui zenden bezoekers heeft getrokken, „De Doofpot". Dit groote successtuk van mevr. de Boer, in het vorige seizoen, werd in Den Helder nog niet opgevoerd, hoewel reeds meer dan 100 maal door haar ge speeld. Zondag 21 Januari krijgen we van dit groote tooneelsucces een opvoering in Casino. radeloos klaagde hu zijn nood aan een vriend! „Vele jaren aan de borst te sukkelen en 's nachts hoestbuien die wel een half uur duurden, dat was mijn leven. Slapen deed ik weinig en eten, ho maar! Radeloos klaagde ik mijn nood aan een vriend. Deze raadde mij Akker's Abdijsiroop aan. Ik had er weinig vertrouwen in. maar toch kocht, ik den volgenden morgen Ab dijsiroop. Na gebruik van 3 lepels voelde ik al verlichting en na 5 flesschen was ik heelemaal van dien ellendigen hoest ge nezen. zoodat ik mij nu weer prettig voel, goed slaap, kortom een gelukkig mensch ben". Zoo schrijft ons de heer L. K. te 's H„ wiens origineele brief voor iedereen ter inzage ligt. Als ge aan de borst sukkelt, neem dan ook Abdijsiroop, evenals de Heer L. K. Abdijsiroop bevrijdt de ademhalings organen van slijm en andere ziektever wekkende stoffen. Abdijsiroop verruimt de ademhaling, verdrijft benauwdheden, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Onovertroffen bij Hoest, Bronchitis, In fluenza, Asthma. Alom verkrijgbaar. Thans per flesch ƒ1,ƒ1.50 en ƒ2.75. Vraagt voor gebruik buitenshuis Abdij siroop-Bonbons („gestolde" Abdijsiroop), even geneeskrachtig! Doos: 35 en 60 cent, (Adv.) biedt onze U buitengewoon Vraagt stalen of stukken thuis, het verplicht U niet tot koopen Coupeur aan huis ie ontbieden Eigen ateliers tist (als we goed zagen, hij zat nog$|I verscholen), een contrabas, en mejunr. Corry Dol, geroutineerd pianiste, en gaf blijken zeèr goed ingespeeld te "zijn, 't Was zuiver en maatvast en verviiRre uitstekend zijn taak. Tusschen de bqr drijven door goede entr' acte-muziek, waarvan we noemen een zeer rhythmi- schen, pittigen Schonen blauen Donau, De muziek zelf van de operette is van Jac. Bonset en was zeer bekoorlijk en melodieus, 'n Aardige ouverture, - e$n levendig eerste bedrijf, pittige kabouter- marschmuziek, enz. Ook de zang was zuiver en blijkbaar goed ingestudeerd; de jeugdige solisten waren wei eens wat erg zacht, maar hun jonge stemmen kon den ook onmogelijk die enorme ruimte van tooneel en zaal vullen. Toch was achter in de zaal alles tneerendeels goéd te volgen. En Wat actie betreft, dat ging best. Fridolin had de komische rol en hij wist die goed te gebruiken. Aller aardigst waren de kabouters in hun fel- roode pakjes en hun aardigen rondedans. Het geheel stond onder leiding van de heeren A. Krijgsman en Jac. W. Herts- wórm; de dansen waren ingestudeerd door het Dansinstituut „Musis Sacrum". Kapwerk en costuums waren zeer fraai; het eerste van de Amsterdamsche firma Gerrits, de laatste van huize Bakker, eveneens te Amsterdam. Natuurlijk had de heer Jb. Bruyn wederom de regie. Ook de décors moeten met lof worden vermeld, zeer mooi was bijvoorbeeld liet. 2e bedrijf, ook de heksengrot was aller aardigst. Sommige decors waren speciaal voor de gelegenheid vervaardigd. De dictie van de jeugdige spelers en speelsters was uitstekend en zoo was deze opvoering in alle opzichten een succes. Hopen wy dat ze vruchten voor de vereeniging mogen wegdragen. In een gezellig hoekje van het restau rant op Schiphol zitten de bemanningen van „Pelikaan" en „Postjager" en wij vangen het volgende gesprek op: Asjes: Ik begrijp werkelijk niet hoe je de „Pelikaan" behoorlijk aan den grond hebt gekregen in Amsterdam. Smirnoff: ....en je weet toch immers wel waarom het absoluut noodzakelijk was dat ik de kist neerzette voor het nieuwe jaar begon? Asjes: Neen, ik begrijp er niets van. Smirnoff: Geen van ons vieren was nl. verzekerd tegen ziekenhuis- en operatie kosten en we wilden het nieuwe jaar zoo niet ingaan. Asjes: Oooo, dus daarom hadden jullie zoo'n haast. Nee, Geysendorffer, Van Straten en ik zijn een dag voor ons ver trek op de Kooy geland, om in Den Helder even op het bijkantoor der N.V. Verzeke ring Mij. „Noord-Holland", aan te loopen bij de Firma Van Leeuwen—Jacobs, in Assurantiën, aan den Polderweg 14. Smirnoff: De „Pelikaan"-bemanning heeft zich laten inschrijven bij den agent J. B. Al. Bloemstraat 11, Den Helder, waar we tegelijk onzen nieuwen auto hebben verzekerd, (Adv.) Onze katholieke plaatsgenooten zijn, als dit nummer verschijnt, aan het fuiven ge slagen en zij eindigen daarmede eerst op Maandag 2 April, Tweeden Paaschdag. Blijkbaar hebben zij het motto gekozen: als je wat doen wilt, moet je het goed doen". Nu moet men het niet zoo opvat ten, dat ze al die dagen niets anders zou den doen dan fuiven: er zijn pauzen in, precies als in de Zesdaagsche. Ook moet men begrijpen, dat onze katholieke mede burgers een aanzienlijk contingent vor men in onze stad en dat dus, om ze alle maal een beurt te geven, zoo'n reeks van feestelijkheden noodig was. Waarom al die feesten worden gege ven? Omdat de afdeeling Den Helder van den R-K. Volksbond in deze maand om precies te zijn den 15en Januari veertig jaar bestaat. En natuurlijk is dat een feit, dat niet zoo maar kan worden gepasseerd. „Veel, zeer veel is in dien tiid gebeurd", schrijft de heer J. W. v. d. Akker, voorzitter van het Centraal Be stuur. in een voorwoord in het Algemeen, uitvoerig programma, „opgericht in een tijd, waarin het sociale recht met voeten w,erd getreden, de economische groei zich op grootsche wiize voltrok, de geestelijke ien stoffeliijke nooden met den dag ste gen. Twee jaren tevoren was „Rerurn Novarum" verschenen. Zü was als een jicht in de duisterheid dier dagen, als een Vuurtoren, waarop koers te houden ga rantie was voor bereiking van veilige haven. Op dat licht heeft de afdeeling veertig jaren aangestuurd." Tenslotte zegt de schr.: „Met vertrouwen kan de afdee ling de toekomst tegemoet treden. Zii be schikt over een goed verleden. De kern der leden en der bestuurders beschikken over kennis en onbreekbaren wil." Wat nu de feesten betreft, die door de afdeeling zijn georganiseerd, deze zijn Vrijdagmiddag aangevangen met de fees telijke opening ervan te vier uur in het Bondsgebouw Molengracht. Het verslag daarvan vindt de lezer elders. Des avonds te half acht werd door de Harmoniekapel „Winnubst" een muzikale rondgang door de gemeente gehouden; de route daarvan hebben wij reeds in ons vorig nummer vermeld. Jammer, dat het zulk slecht weer was op dezen eersten jvond; onafgebroken gutste, den gan- schen dag, de regen neer, zoodat alleen ,vie noodzakelijk op straat moest zijn, zich miten waagde. Deze winterfeesten hebben plaats: Vrij dag van 46 en van 7.30 tot 1 uur. Zater dag, Zondag en Maandag van 7.30 af, ter wijl voorts Zaterdag- en Zondagmiddag kinderfeesten plaats hebben, van 3 tot 6 uur telkens. Natuurlijk hebben de kinde ren ook des avonds toegang. Maandag avond wederom een muzikale rondgang van „Winnubst" met de route Molengracht (gebouw Volksbond), Bierstraat, Spoor straat, Parallelweg, Ruijghweg, Stakman Bossestraat, Jan in 't Veltstraat, Nieuw- straat, N. Brugsteeg, Zuidstraat, West straat, N. Kerkplein en Molengracht. Voor de kerkelijke plechtigheden op Zondag en Maandag verwijzen wü naar net programma. Feest-vergadering. Op Woensdag 17 Januari te 8 uur heeft dan in de groote zaal van het Bondsge bouw aan de Molengracht een groote feestvergadering plaats, waar o- a. op treedt het „Haarlems Klein-cabaret". Hier zal de feestrede worden uitgesproken door den Weleerw. Heer J. C. de Groot, van Amsterdam, oud-adviseur, terwijl voorts het Kamerlid, de heer Ch. van de Bilt, een korte rede zal uitspreken. Des namid dags van dezen dag zal in l et gebouw een receptie worden gehouden. Zaterdag 20 Januari des namiddags van 2 tot 5 uur treedt in een kinderprogramma mr. Carter, humoristisch goochelaar, en miss Corinna, jongleuse, op; kaarten hiervoor zijn Zaterdag 13 Januari ver krijgbaar. Maandag 12 Februari voert de R-K. Gem. Tooneelvereeniging „Excelsior", on der auspiciën van den heer Ph. Polak, de evue „Ad Majorem Deim glariam" op. Deze revue heeft toepasselijke scènes op de jubileerende afdeeling en hare onder- afdeelingen. Tenslotte wordt op Maandag 2 April, Tweede Paaschdag, de reeks der feestelijkheden besloten met een Cabaret- en muziekavond, waarin optreden het duo Helleman en Laman. Voor zoover daartoe aanleiding is, ko men wij op enkele van deze programma's nog nader terug. De lezer ziet wel, dat wij gezag trouw zullen blijven. niet overdreven, toen wij bij den aanvang spraken van „aan het fuiven geslagen", want het is al met al een eerbiedwaardige reeks feestelijkheden. Regen, regen! Toen wij Vrijdagmiddag tegen 4 uur naar de Molengracht op weg waren, re gende het nog altijd.... „Waar halen ze 't vandaan?" vroeg een philosofisch aangelegd voorbijganger, dien wij praaiden. „Waar laten ze 't? was ons antwoord. Inderdaad: waar bleef al dat water? Onze trouwe parapluie weigerde nog altijd geen diensten, maar begon er toch over te den ken wat overtollig water van zich af te schudden op des verslaggevers rug en hoofd- Met andere woorden: ze was niet meer voor de volle 100 waterdicht. Enfin, we kwamen nog droog en wel aan en we troffen daar al een voorproefje van wat komen ging. De dames stonden er van de diverse standen en van de di verse tentjes, de uitnoodiging „Koopt hier uw paling" deed ons watertanden en de verschillende tentjes en standen wacht ten op hun bedienend personeel. Vice-admiraal Brutel de la Rivière, ver gezeld door zijn adjudant, Burgemeester, Commissaris Politie, wethouder Sinits, de r.-k. geestelijken, alsmede bestuursle den van den Volksbond en diverse autori teiten uit de katholieke wereld, vormden het publiek; een strijkje, onder leiding van den heer Jb. Polak, zorgde voor de noodige muziek. Keurig en smaakvol wa ren podium en zaal versierd met lampions en palmen, en gezellige tafeltjes wachtten op de gasten. Openingswoord van den Voor zitter. De heer P. Th. Luyckx heette als voorzitter der feestcommissie de aanwe zigen welkom. Blij was het comité den Burgemeester bereid te vinden deze win terfeesten officieel te openen. Spr. dankt hiervoor den burgemeester, die daarmede toont een burgervader te zijn in den völ- sten zin des woords. Ook Z. E. (Jen Vice-Admiraal heet spr. welkom. Marine en burgerij moeten in onzen Volksbbnd samengaan en door zit ting te nemen in ons Eerecomité wordt de band tusschen marine en burgerij nauwer aangehaald, zegt spr. Tevens geven wij door deze benoeming te kennen eerbied te hebben voor het gezag, dat wij immèrs beschouwen als rechtstreeks van God ge komen- Ook de geestelijkheid dankt spr. voor haar medewerking. Vooral in dezen tijd hebben wij den steun van den eerwaarden adviseur zoo noodig. Dank ook aan de eereleden en de pers- Deze feestelijkheden zijn als inleiding te beschouwen van de eigenlijke feesten en vftn bizondere beteekenis voor het katho liek vereenigingsleven. Verhinderd waren dezen middag de heeren Smit van Amsterdam, v. d. Bilt, Kamerlid, v. d. Akker, voorzitter dioce« sanen volksbond te Haarlem en Smit, directeur der Ambachtsschool, die van die verhindering kennis gaven. Spr. verzoekt thans aan den Burgemeester de feesten geopend te willen verklaren. DEN HELDER Ned. Herv. Gem. (Nvv. Kerk. Weststraat) 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v.d. Poel. Ned. Herv. Gem. (Westerkerk. Westplein) 's Avonds 6.30 u., Ds. II. A. Enklaai Onderw.:„Deergernis" (Matth. 11:6) Gerei. Kerk (Julianapark). Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Mennen Kerkdienst (U-hr MiL Tehuis. Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meijnen s Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. Ds. N. v.d. Kraats C'hr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur Lèesdienst. Herst. Evang. Luth. Goiu. (Weezenstr.) 's Morgens 10 80 uur, Ds. G. Mostert van Harlingen. Woensdag 17 Jan., 's avonds 8.15 il, Ds. P. H. Borgers, Bijbellezing (sluiting) Doopsgez. Gein. Geen dienst Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgen 10 uur, R. Frank, van Oosterland. 's Avonds zes uur, Ds. H. J. vat: Elden, van Haarlem. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein. Verschillende sprekers. Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 uur n.m. Openlucht-Samenkomst Plantsoen. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Past. Ph. Moleman Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus. Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. Eenigst adres voor Openingswoord meester Driessen. van Burge- Burgemeester Driessen heeft gaar ne voldaan aan deze uitnoodiging; hij dankt den heer. Luyckx voor de vriende lijke woorden. Spr. wordt reeds thans in de gelegenheid gesteld zijn gelukwen- schen aan de jubileerende vereeniging uit te brengen en dankt voor al den socialen arbeid, gedurende die 40 jaar verricht. Een woord van waardeering aan de feest commissie is hier op zijn plaats. Deze feesten hebben óók nog een praktische zijde: doordat namelijk de opbrengst van deze feesten bestemd is het gebouw een centrale verwarming te geven. Juist in onzen tijd is voor een gebouw als dit een dergelijke feestgave zoo noodig. Spr. ein digt met den wensch, dat in den loop dei- jaren de vereeniging in kracht en sterkte zal toenemen. Wijn, sigaren en muziek en een Tirolerinnetje. Daarna kwam de eerewijn, de thee, rondgediend door een blonde Suleika (zelf zei ze Tirolerinnetje te zijn en dat zal wel zoo wezen), de sigaren en tevens kwamen hierdoor de tongen los- De heer Polak kwam met een vroolijken, ouderwetschen marsch, zooiets als „Wien bleibt WJien!" en al spoedig zat er de stemming in. De heer Snel heeft het woord gevraagd. De Voorzitter van de jubileerende afdeeling. de heer Snel, had het woord gevraagd en hoewel de eigenlijke compli- menteering a.s. Woensdagmiddag 17 Ja nuari plaats heeft, werd hem nochtans deze gelegenheid geboden. Spr. is dankbaar voor de waardeerende woorden van den Burgemeester. Onze katholieke organisateis, zegt spr., zün in dertijd in de gelegenheid geweest te too- nen dat zii eerbied hebben voor liet gezag. Namens de organisaties legt spr. de ver klaring af, dat ook in de toekomst zü het Vervolgens richt spr. woorden van wel kom tot de oude leden Zoetelief, Koppen en Roelofs, hier aanwezig, en brengt nog woorden van dank aan de feestcommissie voor haar zware taak, die zii bij de orga niseering van deze feesten heeft gehad. De Vice-Admiraal en de Bond. Zijne Excellentie Vice-Admiraal Brutel de la Rivière, wil beginnen met de hartelijke gelukwenschen en dankt het eëre-comité voor de uitnoodiging om daarin zitting te willen nemen. Met veel genoegen heeft spr. daaraan gevolg ge geven. Steeds heeft tusschen de R.-K. marineschepelingen en den Volksbond een goede harmonie bestaan. De Volks, bond beweegt zich in vele richtin gen, getuige bet aantal onderafdelingen; hii beweegt zich op velerlei gebied. Spr. haalt aan uit het Bondslied de regels: Weg den moker, met den troffel. Sterk bewapend, roept de roffel Allen tot den grooten slag. die spr. zeer hebben getroffen- -Spr. hoopt, dat, gewapend met dezelfde gereedschap pen, de Bond naar het 50-jarig bestaan moge worden geleid! Dankwoord van den heer Luyckx, De heer Luyckx" brengt dank aan den Burgemeester voor zijn waardeerende woorden. Wij beseffen de moeilijkheden voor den Bond om aan de noodige gelden te komen. Ook den Admiraal dankt spr. voor de waardeerende woorden, in 't bi- zonder voor de aanhaling uit het strijd lied. Spr. geeft de verzekering, dat de jubileerende afdeeling op het ingeslagen pad zal voortgaan en hoopt, dat Zfine Ex cellentie van dat 50-jarig bestaan getuige mag zijn. Het einde dat tevens een begin was. Dat was het einde en dat einde was tevens het begin. Want reeds duwden de meisjes van het rad van avontuur ons de nummertjes onder den neus, waar ie een stevige koek op winnen kon. En twee minuten later was onze collega van de Heldersche Post al in 't bezit van twee van die koeken, die notabene op nummer elf waren gevallen. Zegt u nu maar, dat dat een ongeluksnumnier is. Maar natuurlijk, daar liet eigenlüke pu bliek er nog niet was, kon ook van een geanimeerde pret nog geen sprake zijn, al is dit ook weer niet waar, want animo was er wel. Stonden (laar niet vooraan staande katholieken geen namen noe men, natuurlijk in het zweet huns aan- schiins een dikken spijker iti een nog dik kere plank te slaan? En hield niet de eer waarde.... daar had ik me bijna ver tikt.... liet record inzake hamerslagen? Maar wij hebben al zooveel verteld en we hebbèn nog gelegenheid genoeg meer te zeggen: vooi heden dus maar een streep. Tot den volgenden keer! zijn toch heerlijker as*™»

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9