Radi GEMENGD NIEUWS juiste tijd Diefstal van Gedistilleerd.j Van links en rechts i o-programma UURWERKEN BINNENLAND Aspirin ïonJer omiellelaslinö-voor U De DieseLelectr. treinen voor de Spoorwegen. De verkeersongelukken in 1932. De smokkelhandel aan onze grenzen. Na het record van de „Pelikaan". Het ongeluk aan de Vul kaan haven te Vlaardingen. Jeugdige dievenbende aangehouden. Brutale inbraak te Amsterdam. Geschoten op een veldwachter. De brand te Hillegersberg Russisch meisje na 16 jaar bij haar ouders terug. Overstroomingen in BritsclvGuyana. Een gevaarlijke water^ le ding ie Napels. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 16 JANUARI I Groot gerief voor de reizigers Ondanks de nieuw^^rnzdlSjj^astin^vblijft de prijs van de oranje-band buisies Aspirffr van 2<| tabletten 70 cent Met Mei in gebruik. en van de orar W<*m zakjt tabletten 10 cent. 4? i Vertegenwoordigers van de pers lieb- j bon Vrijdag de Diesel-electrische treinen 1 bezichtigd, die met ingang van 1 Mei a.s. in ons land zullen rijden; het eerst op het tjraject AmsterdamU trechtArnheru, daarna geleidelijk waarschijnlijk het eerst Qp de trajecten UtrechtGoudaRotter dam, Den Haag en UtrechtDen Bosch .—Eindhoven. Het zal een winst zijn voor het publiek allereerst aan snelheid, bij handhaving niet stechts van de veiligheid, maar ver grooting zelfs daarvan deze stalen wa gens kunnen wel gedeukt, niet verbrijzeld worden, en daarnaast beteekent het een aanzienlijke vermeerdering van comfort. Alleen zij wat de snelheid betreft de hoofdzaak van dezen tempo-tempo al dadelijk medegedeeld, dat zij maximaal bedraagt 140 km per uur.De afstand Am sterdamArnhem kan dus gemakkelijk in een uur worden afgelegd en daarbij ligt het in de bedoeling elk uur zulk een Zep pelin-trein. zooals de Diesel-electrische treinen al genoemd worden, om hun vorm, In te leggen. Er zijn op het oogenblik niet min der dan 40 Diesel-electrische treinen voor rekening der Nederlandsche spoorwegen in aanbouw, en wel 25 bij Werkspoor te Zuilen, 10 hij Be.vnes te Haarlem en 5 bii de firma Allan te Rotterdam. Als groote rupsen zal men de Diesel- electrische treinen weldra door het land zienja kruipen kan men waarlijk niet zeggen- Maar toch houden wij dat beeld aan, omdat de vorm: het lange, ronde lichaam in geledingen, met den platten kop, er zoo sterk aan doet denken. Om den kleinst niogelijken weerstand te krijgen, zijn de treinen in zgn. stroomlijnvorm uit gevoerd. Van hoeveel belang deze vorm van den trein is, blijkt hieruit, dat de maximumsnelheid bij normale uitvoering (dus geen stroomlijn) niet meer dan 100 km per uur zou hebben bedragen. Ook het lichte gewicht van deze Diesel- electrische treinen werkt natuurlijk mede aan het verkrijgen van de groote snelheid. De ingang is, zoowel voor 2e als Se klasse, in het midden van het rijtuig, maar de uitgangen twee voor elk rijtuig zijn aan liet eind ervan gelegen. Dit zal dus het in- en uitstappen gemakkelijk maken. De inlichting is bijzonder comfortabel, wat vooral voor de Se klasse opvalt. Die heeft evengoed als de 2e, zachte, bekleede zitplaatsen, groote ramen met een tafeltje daaronder, een spiegeltje en foto's in de betimmering. Alleen zijn er in de Se klasse vier zitplaatsen op ééne rij, (maar dan twee aan twee gescheiden door het loop pad, zoodat elke plaats een hoekplaats is) en in de 2e klasse drie zitplaatsen op één rij. In de 2e klasse zit men op trijp, tegen in de Se klasse op leerdoek. Maar dat is dan ook het eenige verschil. De ramen zijn bijzonder breed, n.1. in de 3e klasse 1200 mm en in de 2e klasse 1400 mm. ZJj bit den een ruim uitzicht naar buiten. De verwarming der rijtuigen geschiedt j door toevoer van verwarmde buitenlucht. De toevoer van frissche lucht in de rij tuigen vindt plaats in alle jaargetijden; 's winters verwarmd, 's zomers niet ver warmd, zoodat steeds een goede ventilatie zonder openen der ramen verzekerd is. De bediening voor den wagenvoerder is zeer eenvoudig. Evenals bii de electrische treinen heeft hij voor het rijden maar een handel te bedienen; hü ziet op zijn stand plaats de koelwatertemperatuur en het aantal toeren van alle Dieselmotoren (ook foy twee gecombineerde treinen) en kan van zijn standplaats uit de motoren aan zetten en stopzetten. 3» Minister Oud op inspectie. De heeft minister van financiën, rnr. Oud, Donderdag en Vrijdag een inspec tie gehouden langs de zuid-oostelijke en zuidelijke grens des lands, om een indruk te krijgen van den smokkelhandel, welke de laatste jaren zoo enorm is toegenomen, en van de afweermaatregelen, die daar tegen van rijkswege zijn getroffen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag inspec teerde de minister, vergezeld door den heer Robertson, inspecteur der invoer rechten en anccijnsen te Roosendaal, de grensstreek van Zundert tot Putten. Juist daar is het smokkelen den laatsten tijd op onrustbarende wijze toegenomen. Minister Oud heeft zich met eigen oogen er van kunnen overtuigen, dat de smokkelaars in heele troepen op pad waren. GESTOORDE VERKOOPING. De actie van liet boerencomlté tot verhindering van executoriale verkoopingen. De actie van het boerencomité om exe cutoriale verkoopingen te verhinderen gaat in West-Friesland geregeld voort. Op een dezer dagen te Schoorldam aan gekondigde verkooping van een huis met landerijen heeft deze actie geleid tot eeni ge incidenten. Een lid van het boeren comité verzocht den aanwezigen geen enkel bod te doen, ook omdat op een even- tueelen kooper de boycot zou worden toe gepast. Deze mededeeling werd op een heftige wijze onderbroken door den nota ris, die den woordvoerder verbood te spre ken, daar hij alleen de zaal gehuurd had. De spreker stoorde zich daaraan evenwel niet, zeggende „de notaris heeft wel de zaal, maar niet mijn mond gehuurd". De aanwezige rijksveldwachter dreigde daar op den spreker te zullen verwijderen, in dien hij zich niet stil hield. De verkooping kon hierop voortgang hebben. Door particulieren werd geen en kel bod gedaan en ten slotte gingen huis en land over aan de Noorderbank te Alk maar. Door de aangekondigde boycot zal het moeilijk zijn voor het pand een be woner te vinden. Binnenland De lijken geborgen. Zaterdagochtend 11 uur is het den dui ker Sperling gelukt de loopkat zoodanig vast te koppelen, dat deze door de Kolos sus van Van der Taks' Bergingsmaat- schappii onder hevig gekraak van een verwrongen massa hout en ijzer gedeelte lijk boven water kon worden gebracht. Hierdoor heeft men het liik van den ma chinist, den 28-jarigen D. Scheepen, kun nen bergen. De politie heeft het lijk in beslag genomen, teneinde de doodsoor zaak te kunnen vaststellen. Met groote moeite is men er Zaterdag middag in geslaagd, het verdere gedeelte van de loopkat aan de Kolossus II van Van der Tak's Bergingsmaatschappii vast te koppelen, zoodat het machinehuisje, dat ongeveer 150 ton weegt, in zijn geheel boven water kon worden gebracht. Om streeks half vier kon men ook het lijk van den 35-jarigen smeerder M- van der Kuyl uit de wrakstukken bevrijden. Het gevaarte is door een driivenden bok aan den Westwal op het droge ge bracht. MAZELENEPIDEMIE TE ALEN. In het ongeveer 400 zielen tellende dorpje Alen (N.-Br.) heerscht een mazelen epidemie. Bijna huis aan huis zijn pa tiëntjes, die lijden aan deze ziekte. De ziekte draagt een vrij kwaadaardig ka rakter. Reeds een week geleden werd de school ter plaatse gesloten en het onder wijs gestaakt, wegens een te groote afwe zigheid van de leerlingen. Sindsdien Smirnoff en Soer voor de microfoon. In 15 a 20 uur naar Indië. 75 pet. toe te schrijven aan persoonlijke oorzaken. Een statistisch overzicht. Onder den titelStatistisch overzicht verkeersongevallen 1932, heeft het Cen traat Bureau voor de Statistiek een pu blicatie doen verschijnen, waarin de ver keersongelukken zijn opgenomen. Omtrent 41.195 verkeersongevallen worden de oorzaken en gevolgen aangegeven. Van 31.196 of ruim 75 pet. der ongelukken is gebleken, dat zij zijn toe te schrijven aan persoon lijke oorzaken, n.1. fouten van be stuurders van vervoermiddelen 68 pet en fouten van voetgangers 7 pet. Gebreken aan vervoermiddelen en de toestand van den weg (incl. slippen en doorglijden) bleken resp. in 957 (2 pet.) en 2788 (6 pet.) gevallen oorzaak van een verkeersongeluk te zgn. In totaal zijn 12.084 personen gedood of gewond. Voor het statistiek jaar is geen nauwkeurig cijfer omtrent het aantal over leden slachtoffers van verkeersongelukken bekend, doch blijkens de sterftestati- stiek zijn gedurende het kalenderjaar 1952 niet minder dan 717 personen ten gevolge van een verkeersongeluk over- Esden. Dr- Cli. E. H. Boissevain en de heer Gerzon deelen mede, dat naar aanleiding van den omroep, ter verkrijging van bij dragen voor een stoffelijk blijk van hulde aan de bemanning van de Pelikaan, een bedrag van 850 is ontvangen van onge veer 200 Nederlanders uit alle oorden des lands. Zfj hebben het bedrag den 8sten Januari aan de bemanning van de Peli kaan toegezonden. Vrijdagavond heeft de bekende vlieger schrijver A. Viruly voor de microfoon van den K.R.O. een vraaggesprek gehad met Smirnoff en Soer over hun glorierijken tocht met de Pelikaan. Op de hpn gestelde vragen hebben de vliegers nog aardige bijzonderheden meegedeeld. Wij ontlee- nen daaraan het volgende: Volgens Smirnoff is de groote con current van de luchtvaart de radio. De toekomst van de luchtvaart, zeide hij, zit m. i. in de stratosfeer. Het is in deze slechte tijden zeer moei lijk experimenten te doen met stratosfeer- vluchten. Ik heb hierover al inlichtingen bij Fokker ingewonnen, maar men heeft mvj gezegd, dat dat millioenen kost. Er is wel wat te bereiken met z.g. halve stratos- feervliegtuigen, die 8 9000 meter kunnen halen. Hiermede kunnen we reeds veel doen; we kunnen boven sneeuwstormen, onweersbuien, enz. gemakkelijk heen vlie gen. Dat is wel bezwaarlijk voor passa giers, maar we hebben heel goede toestel len om zuurstof aan de passagiers door te geven. Als het zoover is kunnen we met de radio concurreeren, dan komen we naar Indië niet in vier dagen, maar in enkele uren, ik denk b v. 15 a 20 uur. Tenslotte heeft Viruly uit naam van alle luisteraars de vliegers bedankt voor hun welwillendheid om voor de micro foou te komen. VARKENS NAAR RUSLAND. Naar het „Hdbl." verneemt, heeft de Nederl. Varkenscentrale 10.000 varkens aan Sow jet-Rusland verkocht. VERBOD VAN INVOER VAN- VARKENS IN BELGIË. De Moniteur Beige zou Zondag een decreet bevatten, volgens hetwelk de in voer van varkens uit Nederland en Dene marken .wegens het voorkomen van vlek ziekte in deze landen, niet ingang van gister worden verboden. breidt het aantal ziektegevallen zich nog voortdurend uit, zoodat er thans gezinnen zijn, waar vijf kinderen door de mazelen zijn aangetast. De laatste dagen hebben zich bü eenige patiënten compUcaties voorgedaan in den vorm van longontste king. Twee broertjes uit een gezin zijn reeds het slachtoffer hiervan geworden. Gp het oogenblik zijn er nog eenige ern stige gevallen. De Arnhemsche politie heeft de hand weten te leggen op een jeugdige dieven bende, bestaande uit een negental jongens van 18 tot 23 jaar, die er hun werk van maakten straatdiefstallen te plegen. Speciaal kozen zij onbeheerd staande auto's tot hun prooi, waarmee zy wegre den en waaruit zij vervolgens de aanwe zige voorwerpen haalden, zooals actetas- scheu, autoklokjes e. d. In de woningen van de gearresteerden zijn bij huiszoeking vele gestolen voor werpen gevonden, terwijl bij een hunner een stel inbrekerswerktuigen werd aange troffen, zoodat vermoed wordt, dat de bende ook inbraken gepleegd heeft. Drie der gearresteerden zyn in het huis van bewaring ingestolten. Het bezoek aan de tweede verdieping is gepaard gegaan met het openbreken van twee ijzeren geldkistjes, die een miniem bedrag aan contanten bevatten. Op de derde étage hebbij zij de brandkast weten te forceeren, maar er zat slechts 7.80 in. Maar de buit was gering. Een zeer brutale inbraak, waarvan de resultaten echter allerminst beant woord hebben aan de moeite, die de inbrekers zich hebben moeten ge troosten, is Zondagnacht gepleegd in perceel Prins Hendrikkade 15 te Am sterdam. Van het gelijkstraatsche gedeelte, waarin een zaak in tapijten en linoleum is gevestigd, hebben de onbekende be zoekers aangenomen wordt dat er meer dan één aan den slag is geweest de sloten van de deur uitgeboord en toen zij daar weinig of niets van hun gading vonden, hebben zij een gat in den muur gemaakt, waarna zij via de trap achter eenvolgens een bezoek hebben afgelegd bij drie andere firma's, welke op de eer ste, tweede en derde étage gevestigd zijn. Op de eerste étage hebben zij gepoogd, een brandkast te forceeren, doch of schoon daarin twee gaten zijn geboord, zijn zij er niet in geslaagd, dit meubel te openen, weshalve zij zich hebben getroost met het medenemen van dertig sigaren. te forceeren, maar er zat siecms j «.w - - gfi WOENSDAG 17 JANUARI. Hilversum, 1875 M. VAR A-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 „Onze keuken'' door P. J. Kers. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: De No tenkrakers o.al.v. D. Wins en gramooonpl. 12.00 VARA-Kleinorkest o.l.v. H. de Groot. 2.00 Gramofoonpl. 2.1S VARA-Knipcursus. 3.00 Voor de kinderen. 6.00 Gramofoonpl. 6.15 Concert door C. Steyn (accordeon) en J. Jong (piano). 6.30 Gramofoonpl. 6.45 Vervolg concert. 7.00 Causerie. 7.20 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot m.m.v. Elis. Schumann (sopraan). 8.00 Herhaling SOS-bcrichten. Vaz Dias. VARA-varia. 8.15 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 9.00 Declamatie Hetty Beek. 9.20 Zang door Elis. Schumann (sopraan), 9-35 Vaz Dias. 9.40 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. •.■O. 10 Gramofoonpl. 10.30 Muzikaal allerlei (orgel, piano, banjo, hawaian, guitaar, zang, accordeon, saxofoon, viool, trompet). 11.3012.00 Grnmofoonmuziek. Huizen, 296 M. (301 M.). NCRV-witzending. 8.CO Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. J. R. v. d. Meulen 11.0012.00 Concert. M. F. Jurjaanz (harmo nium) en mej. G. Koeman (sopraan). 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Concert. P. v. d. Hurk (fluit), J. Vink (hobo), J. v. Ginkel (klarinet) en J. Monis- sen (piano). 2.00 Concert. G. de Knogt-Ter Haar (zang), E. v. Amersfoort (viool) en R. Deute (piano). 4.00 Orgelconcert S. P. Visser. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwuur door J. de Vries. 6.30 Afgestaan. 7..'5 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 C. Kousemakers: Buys Ballot 18171889. 8.00 Geref. Evang. Zangkoor „Wijk II' te Utrecht o.l.v. A. W. Willemse. 9.00 Ir. J. Kooymans: „Krop, jodium en drinkwater. 9.30 Orgelconcert M. Stretomini. Tn de pauze om 10.00 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonmuziek. gra- Sport- Voor naar DONDERDAG 18 JANUARI. Hilversum, 1875 M. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Pianorecital P. J. W. de Kleer. ir.00 Voordracht door Julia de Gruvter. 11.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en mofoonpl. 2.15 Zuster F. Meyboom: Wenken in ziekenkamer. 2.45 Gramofoonpl. 3.003.45 Knipcursus. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Ilja Livschakoff en zijn orkest. 5.00 Voor groote kinderen. 5.30 Vervolg concert. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 6.45 H. Hakkenberg van Gaasbeek: vliegen. 7.00 Prof. Dr. H. J. M. Weve: Prof. Donders en zijn werk ten bate van minvermogende en behoeftige ooglijders. 7.30 Gramofoonpl. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Causerie door mevr. Ida de Leeuw van Rees. 8.15 Concertgebouw-Kleinorkest o.l.v. E. v. Beinum, m.m.v. Henir. Bosmans (piano) en F. Koene (viool). In de pauze om 9.20 Uit de Doelenzaal te Rotterdam: „Gesang der Geister über den Wassern", van Schubert, door Rotte's Mannekoor en het Ned. Ka merorkest o.l.v. B. Diaman. Tp.30 Gramofoonpl. I [.00 Vaz Dias. i .to Alma Rosée en haar Wiener Madels. II.30V2.00 Dansmuziek door het ensemble Lenuartz. Huizen, 296 M. (301 M.). 8.009.15 KRO, 10.00 NCRV, ii.00 KRO, 7.00 NCRV. 8009-15 en 10.00 Gramofoonpl.- 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. P. Neideck. 10.45 Gramofoonpl. n.30 Godsd. halfuur. .•2.is Orkestconcert en Gramofoonmuizek. 2.00 Handwerkcursus. 3.003.30 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing door Ds. J. L. G. Gregory: m.m.v. bariton en orgel. 5.00 Cursus handenarbeid v.d.jeugd. 5.30 Chr. Liederenuurtje Joh. de Heer, m.m.v. W. Verver (viool). 6.30 Gramofoonpl. 7.15 dito. 7 30 Journ. weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.00 NCRV-Kleinorkest o.l.v. P. v. d. Hurk 9.00 L. W. J. v. Hasselt: Kleine philan- throopjes. n 30 Vervolg concert. I11 de pauze out 10.15 Vaz Dias. nzx»— 11.JO Gramofoonpl. Voor een bedrag van f 5000.--. Dezer dagen is gedistilleerd gestolen uit eeu schuur van den grossier Schoen maker aan den Hoogeweg te Uitgeest. De heer S. had een groote hoeveelheid ge distilleerd ingeslagen, waarvan een ge deelte in genoemd pakhuis was opge borgen. Hiervan hebben blijkbaar eenige personen kennis gekregen en zij zijn er in geslaagd elf fusten cognac en jenever ter waarde van circa 5000, uit de schuur te halen en over vry grooten afstand te vervoeren naar een vrachtauto, dien zy voor dat doel ter plaatse neergezet had den. De auto werd naar een tot nog toe onbekende plaats van bestemming gere den. Hoewel overal vrij strenge controle op transporten wordt uitgeoefend, is tot nog toe geen bericht van aanhouding van dezen auto gekomen. I11 totaal zijn ver dwenen 1746 liter gedistilleerd met een alcoholgehalte van 50 pet. Toen de veldwachter S. uit Made Vrij dagnacht in gezelschap van een tweetal nachtwakers zijn ronde deed, werd in de Zandstraat plotseling een revolverschot op hem gelost, dat hem in een der beenen trof. Onmiddellijk stelden de hem verge zellende wakers een onderzoek in de richting, vanwaar het schot was gekomen. Zy mochten er echter niet in slagen een spoor van den dader te vinden. De veld wachter is, na door een arts verbonden te zijn, naar zyn huis gebracht. Zyn toe stand is niet ernstig. Omtrent den brand, die Zaterdag een week geleden aan den Parallelweg heeft gewoed, en die onder verdachte omstan digheden was uitgebroken, verneemt de „Nw. Rott. Crt.", dat het onderzoek nog steeds voortduurt. Het bewy'smateriaal tegen den land bouwer L. en zyn vrouw stapelt zich meer en meer op. Gebleken is weer dat een koe, die vier weken geleden gestorven was, onder het ijs was gestopt, terwijl nimmer aangifte van den dood van het dier is ge schied. De politie ziet in dit alles aanwij zingen die er op duiden dat het den laat sten tijd op de boerderij niet toeging zoo als het wezen moest. Verschillende feiten wezen er op. dat het dier met geweld en met behulp van stokken onder liet ijs was gestompt. Buitenland Aan boord van het s.s. Atsuta Maru is op het oogenblik een Russisch meisje Galina Bogatiroff, op weg naar Nieuw Zeeland om haar ouders te ontmoeten, die zij nooit heeft gekend. Zestien jaar geleden moest zij door haar oudei's in Rusland worden achtergelaten en dat zij thans door de ouders gevonden is, dankt }iet gezin aan de bemiddeling van het toode Kruis. Na de Russische revolutie vluchtte Bogatiroff met vrouw en zuigeling, doch aangezien het kind te zwak was om de vermoeienissen van de reis te doorstaan, lieten de ouders haar achter onder de hoede van vriendelijke, doch onbekende menschen. Toevallig kwamen de ouders in Nieuw Zeeland terecht. Nooit verloren zij de hoop hun kind eens terug te zullen zien, en elke week legden zy wat geld opzy in het vertrouwen dat zy t.z.t. de reis van het kind naar Nieuw Zeeland zouden kunnen betalen. In December 1928 hield kapitein Gallo- way, secretaris van het Nieuw-Zeeland- sche Roode Kruis, voor oud-soldaten te Wellington een rede over de Roode Kruis-beweging. Een der aanwezigen, een buurman van de Russische familie, vertelde kapitein Galloway van het kind. Galloway zond de bijzonderheden op naar het Internationale Roode Kruis te Parijs. Drie en half jaar later spoorde het Mos- kousche agentschap van het Roode Kruis het meisje op te Strentensk in Siberië. Het reisgeld was er en het meisje reisde uit Rusland door China naar Japan, waar zij zich inscheepte om haar ouders na 16 jaar weer te zien. Een schade van 300.000. Naar Reuter uit Georgetown meldt, is Britsch-Guyana geteisterd door de hevig ste over3troomingen ooit in de geschie denis van de kolonie gekend. Aan den oogst en den veestapel is een schade van meer dan 300,000 toegebracht, tenge volge waarvan de regeering maatrege len heeft moeten nemen tot het regelen der prijzen van levensmiddelen, alsof het oorlogstijd was. Van den rijstoogst is naar schatting de helft verloren gegaan. De kuststreek is in een groot meer ver anderd, de wegen zijn onbegaanbaar, de spoorweg staat onder water. Duizenden hebben hun woningen moe ten verlaten. Het verlies aan meusehenle- vens is niet ernstig, maar er is een ern stig gevaar voor hongersnood. In de haven van Georgetown zijn elf schepen gezonken. 16 Jan. Een kwaadaardig lezer stuurt my met kwaardaardige bedoelingen een eerbaar weekblad. „Lach ook maar eens!" schrijft üy erbij. Het eerbare week blad heet „Het Weekblad voor Zaltbom- mel" en datgene, wat my amuseeren moet, is een rubriek, getiteld: „1933 in Vogel vlucht". Ik begrijp niet, wat er voor geks aan is. Ik heb in de laatste dagen van '33 en in de eerste van '54 de binnen- en bui- tenlandsche, financieele en necrologisclie overzichten gelezen van 23 bladen, zoo bang was ik, dat ik er een letter van zou missen. Ik heb opnieuw de Ontwapenings conferentie aan bloedarmoede zien ster ven, de dollar tot armoede zien vervallen en den dapperen Roosevelt zyn dans op het slappe koord der Amerikaansche eco nomie zien aanvangen. Ik heb het gan- sche kommervolle bestaan van 1933 drie- en-twintig maal herleefd en het Weekblad voor Zalt-Bommel doet in zyn „1933 in Vogelvlucht" de wereldgebeurtenissen gezien van plaatselyk standpunt op nieuw voor mijn oog herleven. En waar lijk, in tref er weer nieuwe feiten in aan: Za 11-bommel. 18 Februari ont stond ruzie in een café tusschen eenige schippers en enkele bewoners. Toen de schippers naar hun schepen terug wilden keeren werden zy gevolgd door den 29- jarige K. v. Meteren, die doordat hy nog al onder den invloed van sterken drank verkeerde, naast de legger van de veer boot in het water stortte en verdronk. Bruchem. 17 Februari is de boer derij en stalling van den landb. J. v. Dy ne door onbekende oorzaak afgebrand. 6 varkens en plm. 30 kippen verbrandden mede. K e r k w ij k. Op 15 Februari boer derij van A. v. Loou afgebrand. 1 varken ten 14 konijnen in vlammen omgekomen. Gameren. Januari: Afscheid Ds. i F. A. Hoffman, Geref. predikant. Op 1 September was het 25 jaar geleden, dat de Chr. School alhier gesticht werd. Rossum. 14 Maart ontstond brand in de woning van J. Th. aan den Maasdijk. Het woonhuis werd gedeeltelük behou den, het achterhuis brandde af. 28 Maart brandde de boerderij van den heer G. v. Doorn aan de Breesteeg ge heel af. Wat valt er te lachen, kwaadaardige lezer? Jeder sieht die Welt durcli sein eigenes Fenster. De cosmopolieten door het hunne. De Bommelaar door het zijne. Ik heb thuis weer een ander dagboek liggen. Het is nog snoeziger dan dat uit Bommel: 14 Januari. Keesje heeft voor het eerst gelachen. 2 Februari. Keesje heeft mü met zijn oogen gevolgd. 17 Maart. Keesje zegt ggg. 30 Maart. Keesje zegt rrr. 18 April. Keesje heeft een sigaar ge grepen en opgegeten. 1 Mei. Keesje heeft den Mei-optocht gevolgd (met zyn oogen). 7 Mei. Keesje zegt fft grrr zzz. 14 Mei. Een bal in de soep gegooid. 18 Juli. 's Nachts een droge luier. 1 Augustus. Gehoest. Augustus. Gehikt. 12 September. De tong uitgestoken te- den tante Mina! 11 Oetober- Tweemaal gezucht. 18 Oetober. Keesje richt zich op. 19 Oetober Keesje gaat weer liggen. 2 November. Jarig en maag bedorven. "0 November Geniesd en in den box. 18 December. Het tafellaken met liet servies op den grond getrokken. Daar lach je toch niet om? „1933 in Vogelvlucht" j§ voor iedereen weer anders Zondagavond en -nacht viel er binnen elf uur meer dan 17 cm regen. Met wate* blijft nog wassen. Heele stadswijken door verwoesting bedreigt Reuter meldt uit Napels: Geheele wijken van de stad worden door verwoesting bedreigd, als gevolg vau slecht aangelegde buizen voor de water leiding. Deze buizen, zoo groot dal een man er rechtop in kan loopen, zijn aangelegd on der den weeken bodem der stad en de ver schillende deelen zijn zoo onsolide aan elkaar bevestigd, dat op verscheidene plaatsen groote hoeveelheden water ont snappen, waardoor de fundeering der hui zen wordt ondermijnd. Als gevoig vai. publicaties in de bladen, hebben de auto riteiten krachtige maatregelen genomen. In de gevaarlijkste buurten zijn de bui zen ontruimd en wordt de fundeering on derzocht- Verscheidene huizen zullen wor den gesloopt en de waterleiding zal aan een grondige herziening worden onder worpen. r^.N* PENSIOEN VOOP r>E WEDUWE VAN DEN VLIEGER HTNIvLER. De Australische regeering lieeft een pensioen van 104 pond per jaar toege kend aan de weduwe van den bekenden avtfiteur Bert Hinkler. Zooals bekend, is deze vlieger om het leven gekomen bij een poging om ecu record-solo-vlucht te doen van Engeland naar Australië. De regeering verleende aan Hinkler's weduwe liet pensioen in verband niet zyn groote verdiensten voor de ontwikkeling van de Australische luchtvaart.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2