Aardbeving in Britsch - Indië. BINNENLAND De ter-aarde-besteliing van het stoffelijk overschot van Van der Lubbe. Mazelen-epidemie te Beuningen. Ambtenaren van de Swiss Control Company gearresteerd. Afscheid van Alkmaar's burgemeester. De loonsverlaging van het spoorwegpersoneel. een kaslooper. Verscheidene dooden. Weer twee inbraken te Oss. Dimitrof en zijn landgenooten. Financieel schandaal te Rijssel? Smok keidrama nabij Rucphen Burgerlijke Stand Oost-Indië. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 16 JANUARI 1934. „Lieve broer Marinus, met diepe droefheid hebben wij je naar je" laatste rustplaats gebracht. Weinigen zullen ei op de wereld zijn. die begrijpen, wat je met je daad bedoeld hebt. maar zij die je karakter kennen, weten, dat je ze vol bracht hebt met de bedoeling de mensch- heid te helpen". Een handvol bloemen De officieele opzichter, die een schen- De reis van de familieleden van Mari nus van der Lubbe, aldus bericht de Haarlemsche correspondent van de „Te legraaf", is aanvanikelijk niet zonder pech verloopen, doch heeft toch tot resul taat gehad, dat de heer Peute uit Bree- zand het stoffelijk overschot heeft kun nen zien en bovendien, dat hij en de overige naar Duitschland gekomen fa milieleden bij de begrafenisplechtigheid op het Siegfried-kerkhof te Leipzig aanwezig mochten zijn. te zamen met j tran£.n den Nederlandschen consul dr. Karl^'lnz,chtbaa^ ontrold en hebben tranen hebben gegeven, maar de aannemers niet betaald hebben. Tot dusver zijn er 37 klachten tegen de maatschappij aanhangig. De eischen be- loopen eenige tientallen millioen francs. DE VROUW VAN STAWISKY IN EEN LEVENSVERZEKERING. In het Geldersche dorpje Beuningen heerscht sedert eenige weken een maze- len-epidemie, die een vrij kwaadaardig karakter draagt. Een groot aantal kinde- Voor 3 millioeu. ren is door de ziekte aangetast en de epi- Naar bij het onderzoek in de affaire j demie breidt zich nog steeds uit. De onge- dinq der reqlementen vreest, fluistertStawisky is gebleken heeft deze drie jaar 1nistheid onder de bevolking is groot, te i i rrnln/lon L11 aan I? nrtnl or»Vi a i^onTnL'prillffü. den Nederlandschen consul toe, dat rede voeringen niet mogen worden toegelaten, maar Peute zwijgt al weer. Meer wilde hij blijkbaar ook niet zeggen. Hij werpt een handvol bloemen in het graf en zijn broer volgt dit voorbeeld. Beide mannen Haschke. Met een huurauto is Peute Zaterdag avond om half zes in Leipzig aange komen. Sjardijn, uit Oegstgeest, en J. van der Lubbe, uit Lisse, de begrafenis ondernemer Lambooy, de chauffeur en de andere Peute uit Voorhout, zijn later met den lijkauto verder gegaan. Peute, uit Breezand, had zich regelrecht naar den consul begeven, maar na al deze onkos ten betaald te hebben, had hij geen geld meer over om de waarborgsom te storten voor de begrafeniskosten. De Nederland- sche consul is toen zoo vriendelijk ge weest mr. Stomps op te bellen en te vra gen of deze zich persoonlijk borg wilde stellen voor de onkosten van de begrafe nis. aangezien anders het stoffelijk over schot van Van der Lubbe alleen krach tens het armenrecht begraven kon wor den. waarbij de familie natuurlijk geen enkele zeggenschap meer heeft. Dit deed de heer Stomps. Bij het telefoongesprek dat mr. Stomps Zondagmiddag met Peute had. en waarin deze uitvoerig zijn wederwaardigheden vertelde, trad sterk op den voorgrond de groote dankbaarheid, die de familie voel de voor den Nederlandschen consul en zijn secretaris, die letterlijk alles in het werk hebben gesteld om de familieleden in de oogen. Enkele oogenblikken is het heel stil op het groote kerkhof. Reuter ontleent aan een commentaar van de „Daily Express" over het besluit van de nazi's om niet te gedoogen, dat het stoffelijk overschot van Van der Lubbe naar Nederland wordt overgebracht de opmerking, dat Van der Lubbe den vollen prijs voor zijn misdaad heeft betaald. Nu de levende niet meer ges! i aft kan worden moet de doode het lijden. Door den brand stichter tei dood te brengen volgens de „eervolle methode van onthoofding" heb ben de nazi's een merkwaardig eerbewijs gebracht aan zijn politieke overtuiging. Zij moesten thans toestaan dat zijn over blijfselen terugkeeren tot hen, die van geleden bij een Engelsche verzekerings maatschappij een levensverzekering ge sloten ten gunste van zijn vrouw ten be drage van 3 millioen. Volgens de in der gelijke contracten gebruikelijke clausule moet deze verzekering ook uitbetaald worden in geval van zelfmoord. Mevr. Stavisky verhoord over de relaties van haar man. Vrijdag is de eclitgenoote Stavisky gedurende vier uur door de politie ver hoord. De „Echo de Paris" publiceert het ge rucht, dat mevr. Stavisky uitvoerige mededeelingen heeft gedaan over de vrienden en bekenden van haar man en dat talrijke politici en flnancieele per soonlijkheden, wier namen tot dusver niet genoemd werden, door haar mede deelingen worden belast. WOLVEN IN DE BUURT VAN NANCY In de buurt van Nancy zijn de laatste hem gehouden hebben en voor wie Van jd n woiven verschenen, die het, wat in der Lubbe misschien vriendelijk gehoor- „„r- „mn. zaam en lief is geweest. Sommigen gelao- ven, dat de nazi's bang zijn voor hetgeen er bij sectie op het lijk voor den dag zou komen. Waarschijnlijker is, dat zij geen lust hebben gelegenheid te bieden tot nog meer anti-nazie-betoogingen in Nederland. Lijken maken een levendige propaganda. Een protest van de familie Van der Lubbe. der Lubbe misschien vriendelijk gehoor-deze streek zelden voorkomt, ook men- schen lastig maken. Woensdag werd een fietser, die langs een boschweg reed in de richting van de stad, geruimen tijd door twee wolven achtervolgd. FAMILIEDRAMA. Een werklooze kantoorbediende te Of- De familie Van der Lubbe heeft de vol gende twee telegrammen verzonden: „Van Limburg* Stirum, Nederlandsch gezant te Berlijn. Familie Van der Lubbe te helpen en zich dan ook qeen minuut in Nederland protesteert tegen begrafenis 3 1 T LI. W rust hebben gegund. ,.En dat heeft succes gehad?" vroegen wij lijk Marinus van der Lubbe in Duitsch land en eischt transport naar Holland. Verzoeken ondersteuning van dezen eisch „Het resultaat is geweest, dat. na aan- door Nederlandsche regeering vankelijke aarzeling van den Oberreichs- anwalt Werner, de familie toestemming kreeg om Maandagochtend om half negen op het Siegfried-kerkhof te Leipzig In allen eenvoud het stoffelijk overschot van Marinus van der Lubbe ter aarde te bestellen. Voor de aangifte van het stoffelijk overschot moest Peute echter een verkla ring teekenen, dat hij het lijk ontvangen had in een toestand, waaruit bleek, dat het lichaam na de executie overigens in tact was gelaten. Maar voordat de heer Peute bereid was deze verklaring te tee kenen, wilde hij zich volledig overtuigen dat dit inderdaad het geval was, waarop hem in het anatomisch instituut hiertoe de gelegenheid is verschaft. Hij heeft ge zien. dat op het lichaam van Van der Lubbe geen sporen van sectie te beken- De Sowjetregeering heeft alle ambte nen waren. Een bijzonderheid, die den t naren van de filialen van de Swiss Control heer Peute zeer trof, was dat men het Company te Noworossisck, Poti, Batoem hoofd weer aan het lichaam had beves- en de and0r0 Zwarte (w.g.) J. C. van der Lubbe. „Oberreichsanwalt dr. Werner, Leip- zig. Familie Van der Lubbe in Nederland protestiert gegen Beerdigung Leichnam Marinus van der Lubbe in Deutschland und fordert Transport nach Holland. Gleiche Forderung bestellt an Niederlan- dischen Behörde". (w.g.) J. C. van der Lubbe. Beschuldigd van oeconomische spionnage. meer, daar er bij verschillende patiëntjes longontsteking bij komt. Tengevolge hier van zijn reeds vjjf kinderen overleden en velen zijn nog zeer ernstig ziek. Ook b« volwassenen hebben zich ver schijnselen van mazelen voorgedaan. De behandelende geneesheer, dr. A. L. M, Muskens, gaf als zijn meening te ken nen, dat de snelle uitbreiding van de ziékte voornamelijk geweten moet wor den aan de gezinsverpleging. Hierdoor wordt het besmettingsgevaar zeer in de hand gewerkt. De scholen geraken hoe langer hoe meer ontvolkt, doch zijn nog niet gesloten. Ook de kwaadaardige mazelen-epide- mie te Alem (N.-B.) breidt zich nog steeds uit. De geneeskundige inspecteur der volksgezondheid in Noord-Brabant, dr. J. G. Bantjes te Nijmegen, zou zich van daag naar Alem begeven, ten einde de noodige maatregelen te treffen en de situatie op te nemen. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Op het nippertje aan den dood ontsnapt. Tusschen Swalmen en Reuver is gister ochtend de 18-jarige A. Toornen, toen hij den onbewaakten overweg passeerde, door een trein gegrepen. Toornen had de tegenwoordigheid van geest zich aan de machine vast te grijpen en bleef zoodoen- Spontane en hartelijke hulde. De beslissing van den B.A.N.S, De nieuwe burgemeester hartelijk ontvangen. Voor 't laatst betrad mr. W.C. Wende- laar Zaterdag in den namiddag de liooge stoep in de Langestraat van Alkmaars stadhuis. Zijn laatste daad in ambtelijke functie vervulde hij in een buitengewone raadsvergadering, behalve door nagenoeg alle raadsleden ook bijgewoond door een paar honderd belangstellenden. Tallooze ingezetenen hadden zich voor het breede bordes van het oude raadhuis De Bond van ambtenaren in dienst bij jde Nederlandsche Spoorwegen heeft gis- teren te Utrecht een buitengewone alg»- meene vergadering gehouden in verband met de aangekondigde loonsverlaging voor het spoorwegpersoneel. De directie der Nederlandsche Spoor wegen had, zooals bekend, voorgesteld een verlaging van de loonen, premiën, toelagen enz. met 4 procent en verhoo ging van de kindertoelage van 2*/2 tot 3 pet. der bezoldiging onder handhaving van het bestaande minimum van f 50 per kind en per jaar. De personeelraad had zich hiermee vereenigd. Het hoofdbestuur van den B.A.N.S. stelde aan de vergadering voor, aan de directie liet volgende voorste! te doen: le. Verhooging van de pensioenbijdrage van 81/» pet. tot 10 pet.; 2e. verlaging verzameld tegen halfdrie om getuigen te zijn van mr. Wendelaar's laatsten gang j van de loonen, premiën, toelagen enz als burgemeester naar de vergaderzaal. me* 2'/a pet.; 3e. accoord te gaan met En toen de aftredende burgemeester, vergezeld van zijn vrouw en kinderen het groote, statige vertrek binnentrad, verhieven alle aanwezigen zich van hun zetels. Nadat de gemeente-secretaris, mr, A. Koelma, mevrouw Wendelaar bloemen aangeboden had en den burgemeester en zijn familie naar hun plaats geleid had, den verhoogden kinderbijslag; en voorts steun te verleenen aan de poging om uitstel van deze maatregelen te verkrij gen tot 1 Juli, zoomede een regeerings- verklaring, dat het loonpeil zal gehand haafd worden tot 1 Januari 1936. Na uitvoerige besprekingen werd dit voorstel aangenomen met 50 tegen 49 stemmen: één afdeeling stemde blanco. fenbach heeft zijn vrouw, die gescheidende ongedeerd. De auto is totaal vernield, van hem leefde, met een revolverschot ge opende mr. Wendelaar deze laatste zitting Tn dezen geest zal dus aan de directie van den raad onder zijn presidium. j der Nederlandsche Spoorwegen worden In een gevoelvolle, hartelijke rede uitte geschreven, de spreker zijn hartgrondigen dank voor den steun en medewerking, steeds onder vonden van de wethouders en de raads leden. Met verhitte hoofden zijn wij wel eens uit de vergaderingen gekomen, opinie is tegenover opinie gesteld, soms met de grootste felheid, maar nimmer -leidde het verschil van inzicht tot eenige wond. Na het plegen van den aanslag is Prva na tot hf>mnvina yan 'i'88? of uiting van vijandschap. Integen- de man naar huis gerend en heeft daar 1 uö 1 '8 lul UCI uu VH '8 /dïl deel er is met anders dan sprake geweest gerend zijn zevenjarig zoontje en vervolgens zichzelf met revolverschoten gedood. 10# JAAR OUD. Te Dosso-de-Sant'Agostino is op 109- jarigen leeftijd de oud-strijder Pompéi Fo- De daders gevlucht. tigd. Met den auto van den heer Lambooy, die Zondagochtend aanwezig was is het stoffelijk overschot van Van der Lubbe vervoerd naar het Siegfried-kerkhof. Omtrent de, teraardebestelling wordt het volgende meegedeeld: Zee-havens in hechtenis laten nemen, onder beschuldi ging van oeconomische spionnage. Het zijn de leiders van deze filialen, de Belg Bernhard, de Oostenrijkers Seseph en Karl Weinzetti, de Deen Wilhelm Larsen en de Duitschers Fleischle en Rhoden. de procuratiehouder van de onderneming. Allen zijn sinds lange jaren in dienst van de maatschappij. De Swiss Control Company is in de tani overleden, die had deelgenomen aan Van ongeveer f 5000 bij zich droeg, in den slag bij Mentana en gewond was bij de Stadionbuurt te Amsterdam, op het de verovering van Rome in 1870 op de bres bij de Porta Pia. van de grootste vriendschap wederzijds Het valt mij zwaar uit het burgemees tersambt te treden. Alles wordt tegen woordig uit zijn voegen gehaald, doch van dit ambt hebben maar weinigen nog veel kwaad gesproken. Ik draag zelf de verantwoordelijkheid voor mijn aftreden, Zaterdag is een kaslooper die een bedrag welke het gevolg is van de ontwikkeling t mnn _s„u j '"'van omstandigheden. SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK. Acht gewondten. kantje af ontsnapt aan een brutalen over val, die door drie tot nu onbekend ge bleven personen op touw was gezet. Toen de man zich ter hoogte van de Voor het leiderschap van den Vrijheids bond krijgt spr. geen cent. Ware het een betaalde functie, ik zou haar niet aan vaard hebben (luid applaus). De heer J. Westerhof, wethouder en Discusstraat bevond, sprong er plotselingwaarnemend burgemeester, krijgt daarna een kerel op hem toe, die hem zijn tasch j het woord. Gij hebt de gemeenschap voortreffelijk gediend en ons geleerd een stad goed te helpen besturen. Bezuinigingsmaatrege- trachtte te ontrukken. De kaslooper be gon echter zoo hard te schreeuwen, dat de aanrander bevreesd werd en het op Op het station Becon les Bruyeres Is een loopen zette. Ook zijn twee mede- Zondag een passagierstrein op een stil- staanden goederentrein gereden. Bij dit ongeluk zijn acht menschen gewond. Binnenland plichtigen, die zich met een auto in de nabijheid geposteerd hadden, namen de vlucht. De kaslooper heeft van het gebeurde aangifte gedaan bij de politie van het bureau Overtoom. MINISTER OUD VANGT SMOKKELAARS. Een kleine, treurige stoet stapte langs Russische havens werkzaam bij de controle een modderpad van het Zuiderkerkhof van scheepsladingen. Naar een nader te Leipzig naar een open graf. Voorop duwen geuniformde mannen een hand wagentje voort, waarop het stoffelijk overschot van Marinus van der Lubbe rust. De bruine eikenhouten kist, welke uit Nederland is meegebracht, is toege dekt met een eenvoudig zwart kleed en twee aennenkransen met witte papieren rozen vormen het eenige uiterlijke ver toon van deze begrafenis. De kransen zijn door de beide stiefbroers van den gevon niste. J. en P. A. Peute, op de kist ge legd. Meer bloemen mochten er niet zijn, hadedn de Duitsche instanties veror dend. Het groepje beweegt zich langzaam voorwaarts door een grijzen nevel van regen. Ook de begrafenisondernemers en de chauffeur, die tevergeefs uit Leiden zijn gekomen met een auto en een kist om het lijk naar het vaderland te brengen, loopen mee. De stoet wordt gesloten door een paar Nederlandsche journalisten en een stuk of wat vertegenwoordigers der Duitsche autoriteiten. Het kerkhof is streng bewaakt door politie en de groep wordt rechts en links geflankeerd door een dertigtal rechercheurs, die onbevoeg den op een afstand houden en er voor waken, dat geen fotografische opnamen Worden gemaakt. Rondom de groeve. Langzaam naderen wij door een dren- j zenden regen het graf. Wij baggeren door gele modder en de wielen van het wagentje zakken diep weg. Eindelijk heb ben wij de plaats van bestemming be reikt. Dennentakken bedekken het versch gedolven gele zand. Wij staan nu rond om de groeve. De rechercheurs blijven op een eerbiedigen afstand en nemen den hoed af. De dragers laten langzaam de bruine kist zakken. De oudste stiefbroer van Van der Lubbe treedt naar voren en ofschoon het houden van toespraken is verboden, zegt hij enkele woorden in de Nederlandsche taal: telegram uit Moskou meldt, geldt de vervolging niet de maatschappij als zoo danig, die haar werkzaamheden voortzet en o.a. juist onderhandelingen met de regeering voert over de vernieuwing van haar contract. Nog in de gevangenis te Leipzig. laars aan te houden en aan de politie meesterskamer r-. i n» aan het werk waren geweest. De inbrekers De speciale correspondent van waren vertrokken «et medeneffiing van 1 elegraat bericht. een vaatje reuzel. Een pasgeslacht varken, De Bulgaarsche verdachten in het j dat gereed was gelegd om medegenomen Rijksdagbrandproces, Dimitrof, Popof en te worden, hebben zij achtergelaten Tanef, bevinden zich nog steeds in de De onveiligheid te Oss duurt voort. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de inbrakenserie weer met twee vermeer derd. Thans hebben de indringers zich door openschuiving van een raam toe gang verschaft tot de woning van den vverkloozen arbeider Vos aan de Usschen- scliestraat. Het geheele huis werd over hoop gehaald. Kasten en laden werden doorgesnuffeld en de inhoud werd over den vloer verspreid. De dieven hebben zich meester weten te maken van een beurs, inhoudende ongeveer tien gulden, een blik crisisrundvleesch en een krenten brood. V. werd door het gerucht, dat de in dringers maakten, gewekt en toog op onderzoek uit. Bij zijn komst hadden de inbrekers met medeneming van den buit de vlucht genomen. Bij den landbouwer van leperen, die op korten afstand van Vos woont, is den zelfden nacht eveneens ingebroken. De indringers hebben zich door verbreking van een ruit toegang verschaft tot de keuken en zich vervolgens naar den kelder begeven. Ook daar werden de be woners door gestommel uit hun slaap opgeschrikt. Van I. begaf zich naar be-, neden en ontdekte, dat de dieven daar op een ijzeren paaltje. De inzittenden kwamen er ongedeerd af. Bij het lichten len wist u nog met voordeel voor bezuinigde objecten toe te passen. de In heel Britsch-Indië is Zondag een aardbeving waargenomen. Het station Jamalpoer van den Oost- Indischen spoorweg is tengevolge daarvan des middags ingestort. Er kwamen verschillende menschen om het leven, onder wie vrouwen en kin deren van spoorwegpersoneel. Te Patna zouden acht menschen gedood zijn, te Gaja in Bihar negen. Een groot aantal huizen werd vernield. Te Bombay werden slechts lichte schok ken gevoeld en werd geen schade aan gericht. Het centrum van de aardbeving lag Groote werken en belangrijke zaken waarschijnlyk in de provincie Bihar ten hebt u tot stand gebracht. Heel Alkmaar N w ya* calcutta. kan u niet anders dan diep dankbaar zijn voor uwe zeer hooge plichtsbetrachting en voor uwe gelijkberechtiging in alles. Paniek te Calcutta. Voortdurend komen nieuwe ernstige den raad, ambtenaren en werklieden der gemeente mr. Wendelaar een schitterende Minister Oud, die de vorige week vele oorkonde aan. Limburgsche grenskantoren bezocht, pas- Als herinnering aan zijn burgemeester-1 berichten binnen over de hevige aard' schap bood de spreker vervolgens namens beving, die Maandagmiddag groote deelen seerde op den weg van Roosteren ook het dorp Ell. Z. E. was vergezeld van den in specteur der dir. belastingen te Roer mond. De auto stiet op een paar smokke laars, stopte en het gelukte de smokke- De fracties getuigen. Ten slotte volgden toespraken namens alle raadsfracties. van Britsch-Indië ernstig heeft geteisterd. De geweldige aardschok duurde ongeveer3 minuten. De inboorlingen beweren nog nooit zoo'n langen schok te hebben meegemaakt. Het aantal dooden is nog niet te over- Na afloop verleenden de heer en me- zien daar de berichten uit de afgelegen vrouw Wendelaar receptie in de burge- gebieden slechts langzaam binnenkomen. over te leveren. MISHANDELING VAN EEN ZWAKZINNIGEN KNECHT. De justitie te Roermond heeft te Venlo zekéren B. aangehouden ,die er van ver dacht wordt een zwakzinnigen knecht van 18 jaar op vreeselijke wijze mishan deld te hebben. Tevens werd de zwagei van B„ zekere G„ aangehouden hoofddader B. werd reeds eenmaal oordeeld wegens mishandeling van deren. Tijdens de na afloop der officieele plech tigheid gehouden receptie werd den heer en mevr- Wendelaar door den burgemees ter van Schoorl, baron Van Fridagh, na mens eenige burgemeesters van buiten gemeenten een fraai schilderstukje aan geboden. Bjj den uitgang van het station stond De aangerichte materieele schade is zeer groot. Te Calcutta zelf brak een paniek uit zoodra de schok waargenomen werd. Arbeiders en beambten vluchten uit kan toren en werkplaatsen de straat op. Het kwam tot een verwoed gedrang waarbij honderden gekwetst werden. De menschen stroomden in het park en op de pleinen te eener zijde de brandweer met het ge- samen. Een sterke politiemacht was noodig heele rijdende materiaal opgesteld, terwijl0m de orde te handhaven. Telegraaf- en De aan de andere zijde de ruiters van de j telefoonverkeer werden gedeeltelijk ge ver kin- OP HET NIPPERTJE. Kennemer Rijsocieteit zich hadden op gesteld. Op het perron waren de gemeente secretaris, mr. A. Koelma, en de voor zitters dér raadsfracties aanwezig, om den nieuwen burgemeester te verwelkomen. Een gezelschap voetbalsupporters, dat Hier hadden tevens leden van hetN.J.V. per autobus van Haarlem naar Delftzjch opgesteld. terugkeerde, is Zondagavond aan een in een landauer, bespannen met vier groot gevaar ontsnapt. Onder Leidsche-paarden, reed de burgemeester door de dam, bij het afrijden van een brug, ver- niet vlaggen getooide straten daarna naar giste de chauffeur zich in den weg, met het stadhuis, het gevolg, dat hij den berm afreed van het Rijn- en Soliiekanaal. Gelukkig bleef de wagen nog juist op den rand hangen gevangenis te Leipzig. Hun gezondheids toestand is goed, hoewel zij eenigszins nerveus zijn, omdat er nog steeds geen zekerheid bestaat omtrent den datum van hun vertrek. Wel is waar zijn de Rus sische visa voor de reis naar Rusland reeds verstrekt, maar wanneer de Bul garen daarheen kunnen gaan, wordt van officieele Duitsche zijde niet medege deeld. Ook de Bulgaarsche tolk, met wien wij vandaag een onderhoud had den, deelde ons mede, dat de Bulgaren zich nog in de gevangenis van Leipzig bevinden. Morgen zal Dimitrof's moeder bij haar zoon worden toegelaten. Een man levensgevaarlijk gewond. Zaterdagavond stuitte onder de ge meente Rucphen (N.-B.) een groepje smokkelaars op twee kommiezen. De laatsten sommeerden de mannen halt te houden, maar de smokkelaars renden weg, achtervolgd door de rijksambtenaren, die ter waarschuwing schoten losten. Even later hoorden de kommiezen terzijde van den weg gekreun. Zij vonden een man, die klaarblijkelijk door een der schoten was getroffen. Het bleek te zijn de 36-jarige T. uit Zevenbergen. De ge wonde werd een boerenwoning binnen gedragen en vandaar met kar en paard naar Roogendaal vervoerd. De inmiddels gewaarschuwde politie transporteerde hem per ziekenauto naar het r.-k. zieken De nieuwe burgemeester har telijk ontvangen. De nieuwe burgemeester van Alkmaar van den wagen kantelde deze toen hij jhr. mr. F. H. van Kinschot, is gister- i ,ii Jimi/Mn» an ïirötiLröliih- frrnnlcp})A nni?» nnnr reeds in de wagen hing. takels van den bergings- INBRAAK BIJ EEN DER PF.LIK AAN-VLIEGERS. Een van de Pelikaanvliegers, de mar conist de heer C. H. v- Beukering te Am sterdam, heeft Zondag onwelkome gasten gehad. Toen de familie uit was gegaan, hebben inbrekers een bezoek aan zijn middag op werkelijk grootsche wijze door de burgerij van Alkmaar ontvangen. Hoewel de voorbereiding vooreen ont vangst zeer kort was geweest, bleelc.dat de onderlinge samingwerking tusschen de Alkmaarsche vereenigingen zeer goed was. Deze vereenigingen hadden zich des middags tegen half twee bij het station opgesteld met haar vlaggen en vaandels samen een stoet vormende van vele bon- j derden meters lengte. geuoou. Nadat jhr. Van Kinschot door den stoord. Verscheidene bouwwerken o.a.detorens van de katholieke kerk en het gebouw van het hooggerechtshof werden bescha digd. Een juist in het hooggerechtshof geopende zaak iu hooger beroep inzake een doodvonnis tegen den terrorist Ma- joemtar moest worden gestaakt. Na do aardbeving werd de zitting voortgezet, waarop het doodvonnis bevestigd werd. Ook de Imperial Bank kreeg scheuren in den gevel. Vele huizen begonnen op hun grondvesten te schudden. De aardbeving brak enkele seconden nadat de onderkoning met zijn eehtge- noote op het station Howah was aange komen, uit. Zij konden echter hun reis ongestoord voortzetten. Bij de instorting van het station Jamal poer werden de vrouw en de kinderen van den Engelschen directeur der spoor- wegwerkplaatsen gedood. Een goederen trein werd geheel door de puinhoopen bedekt. In Travancoer in het Zuiden werden itwee vrouwen door vallende steenen Kiï gemeente-secretaris, mr. A. Koelma, was zeker op gerekend, dat de heer B. nog een flink bedrag aan geld, afkomstig van diverse huldigingen, in huis zou hebben. Hierin hebben ze zich vergist. Na alle mogelijke kasten en laden overhoop te hebben gehaald, kreeg men een kistje in handen, waarin zich een bedrag van veer tig gulden bevond. Hiermede hebben de dieven zich tevreden moeten stellen. jssel schynt een groot financieel 5i .2ÏSI?.; b,eek-.dat de getrof- al aan het licht te zijn gekomen. |I®'f ee" k?^' 1,1 de" !n,ker- wmaatschappij van Rijssel. die 1 ?®hou ,er had yermoedelyk was de Imker- Te Rijssel schandaal De bouwmaatschappij van Rijssel, dielone doophoo,-.fl machtiging heeft gekregen tot den bouw JUJ „„„Hl van woningen op grond van dezgn. wet e toestand vao den man, die gehuwd j Campers, 52 jA. W. Vie'rsen, 6 weken, genheid voor academisch gevormden' Loucheur en met staats-en gemeentegeld {is en vader van vijf kinderen, is levens-1 Wed A C Blinkhoff 91 j J.B. H. Blom'l werkt, moet een reeks bouwopdrachten gevaarlijk. 144 jaar. l van Den Helder. van 13 en 15 Januari 1934. BEVALLEN: R. Hofman—Weizenbaoh d„ J. J. v. Ballegooij—Schenkius, t!., G. van Onderwijs en van Economische Za- van Dierendonck-v. Miltenburg, d„ A. L he[ bestuur gcïnstallecrd van de Ijjdeman—Rougoor, z. J c.. u OVERLEDEN: G. Klein, 8 weken, C.I"Stlchtin9 tot verruiming van werkgele- binnengeleid, vergezeld van zjjn ouders en schoonouders zijn eclitgenoote kon helaas niet aanwezig zijn hield de eerste wethouder, de heer J. Westerhof, de installatie. Jhr. mr. Van Kinschot dankte den oudsten wethouder voor de vriendelijke woorden. Na de installatie maakten velen van de gelegenheid gebruik met den burge meester en diens familie persoonlijk kennis te maken. VERRUIMIXG WERKGELEGENHEID VOOR ACADEMISCH GEVORMDEN. Gisteren heeft de minister van Sociale Zaken, mede namens zijn ambtgenooten DE MOORD IN HET HOTEL TE BATAVIA. G. R„ de moordenaar van mevrouw Bogaard, is veroordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf. De eclitgenoote van R. zal waarschijnlijk gratie vragen, mede op grond van de omstandigheden, waarin zij door dit drama is geraakt, DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIËN". De zaak tegen kapitein-luitenant ter zee P. E. De behandeling van de zaak tegen kapitein luitenant ter zee P. E., gewezen commandant van Hr. Ms. .De Zeven Provinciën", voor liet Hoog Militair Ge rechtshof, zal Donderdag 22 bebruari plaats hebben. Als raadsman voor den beklaagde zal optreden mr. J. H. Rolandua Hngedooru.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 3