Stadsnieuws TWEEDE BLAD. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 16 JANUARI 1 934. Verhoog ng der w gen NAAR HET MOOIE RUIJGHWEG PLAN be asting VERHUIZEN EN SOLIDE GELDBELEGGING Echte degelijke woningen, U kunt xe ai zien, Voordeeüge prijs Te bevragen Makelaars- en Assurantiekantoor nVraag en Aanbod'1 Plantsoenstraat 3. Tel, 300 In strijd met rechtvaardigheid en logica I Een sensationeel bericht. Dat gelukkig niet waar bleek te zijn. Voor het Crisis-comi Uit het politie-rapport. UW; gaan êeenf Sret'diïS, Soirée „Helder's Mannenkoor". j WEI^OMM Door B. en W. wordt aan den Raad voorgesteld de wegenbelasting, thans be dragende 6 te verhoogen met 50 en Udus te brengen op 9 Wij meenen goed te doen hierover en kele gedachten naar voren te brengen en verwachten hierdoor er iets toe bij te dragen, dat de Raad hopenlyk B. en W. op dit pad niet zullen volgen, doch in tegendeel zullen doen blijken een hetere opvatting te hebben van de juiste ver- Heeling der lasten. Van algemeene bekendheid is nu wel, dat onze Gemeentebegrooting voor 1984, die nog wel steeds niet is verschenen' een nadeelig verschil oplevert met 1938 van ongeveer 280.000,—, Uit den aard der zaak moet voor dit bedrag dekking gezocht worden. Hoewel de wijze waarop dit nog wel niet bekend is gemaakt, mag hier toch wel openhaar worden gemaakt, dat B. en W. voor 100.000,— door min dere uitgaven dekking meenen te hebben gevonden. Blijft dus nog over 180.000,—. Teneinde aan dit bedrag te komen zijn er verschillende voorstellen door B. en W. aan den Raad voorgelegd. De voornaam ste dier voorstellen zijn: 1, Plaatsing onzer gemeente in de 2e klasse der Fondsbelas ting; opbrengst ruim ƒ27.000,— Verhooging der opcenten op de Fondsbelasting van 56 tot 65 14.000,— A Verhooging opcenten der Pers. Bel.; opbrengst 4.750,— 4. Verhooging electriciteits- prijs met 2 cent en gasprijs met 1 cent „87.000,— Heffing van 8'/« pen sioenbijdragen met vrijla ting van 500.opbrengst „83.000, 6. Verhooging der Wegenbe lasting met 50 opbrengst 35.000, Diverse andere heffingen en enkele verlaging van uit gaven; ongeveer „30.000, Men ziet hieruit, verhooging van las zij, voor wie huurverlaging eerder noo- dig zal zijn. Het is dus zeker niet over dreven om te beweren, dat de ?oo zeer gewensehte huurverlaging zal worden tegengehouden. Allerwege kan men hoo- ren, dat huurverlaging vooral voor arbei derswoningen hoog noodig is. In dezen tijd van algemeene vermindering van in komsten, vooral voor de velen die in overheidsdienst zijn, men denke maar eens aan de belangrijke loonsverminde ring der menschen op *s Rijks Marine werf en hij de Marine, is het zoeken naar een goedkoopere woning noodig. Door verhooging van de wegenbelasting wordt dit zeker niet in de hand gewerkt. Ook ten opzichte van den woningbouw van volkshuisvesting zal verhooging van de wegenbelasting belemmerend werken Thans wordt door de stichting voor Volkshuisvesting reeds ruim 4000, aan wegenbelasting betaald: verhooging der wegenbelasting met 50 beteekent dus ook voor die stichting 2000.— meer aan lasten. Deze 2000,zal toch ook moeten worden opgebracht en is de mo gelijkheid niet uitgesloten, dat hiervoor huurverhooging noodzakelijk zal zijn. Voor de kleinste woningen van Volks huisvesting. d.z. die aan de Vischstraat, bedraagt thans de wegenbelasting per woning 5.58, met de voorgestelde ver hooging zal dat dus worden 8.31. Reeds nu wordt op verschillende complexen wo ningen een niet onbelangrijk tekort ge leden. Het zal dus zeer de vraag zijn of de vergrooting van het verlies door ver hooging van lasten niet op de bewoners moet worden verhaald. Onnoodig te beweren, dat hierdoor een ongewensehte toestand wordt geboren. In stede dat Volkshuisvesting de huurver laging zal bevorderen, kon dit wel eens anders uitpakken. We aarzelen niet dit onlogisch te noe men. Ten overvloede brengen we nog in herinnering, dat in onze Gemeente op de ten is vrijwel alles en het wordt dus; be- i ook nog drukt de Hoogheemraad "talen en nog eens betalen. We willen1 zeepbelasting, zoodat dus de gezanten- hierover nu niet uitwijden, komen hierop Hlke lasten voor de huiseigenaren reeds - - - zeer bezwarend zi.pi en derhalve geen verhooging wettigen. Natuurlijk, het benoodigde geld voor de Gemeentehuishouding moet worden opgebracht en derhalve moet voor de 35.000,die B. en W. uit verhooging later wel eens terug, doch voor het jogenhlik willen we ons voornamelijk be palen tot ecne bespreking der voorge stelde verhooging der wegenbelasting met 50 zijnde de hoogste post, maar o.i. ook de meest onbillijke meer wegenbelasting, doch integendeel de lasten te laten dragen door alle inge zetenen naar draagkracht, B. V. nli.be» bil d. bespreking »!J» jS?' het standpunt, dat het geraamde te kort ad 180.000,— in elk geval moet worden ipgebracht. Als bekend mag worden ver ondersteld, dat de wegenbelasting in 1928 Is ingevoerd, nadat een vroeger voorstel 'door den Raad was verworpen. De voor naamste benaling der betreffende veror dening is, dat de belasting wordt bere kend naar de belastbare opbrengst van ie perceelen, aangewezen in de kadas trale leggers en dat van die belastbare opbrengst wordt geheven 6 ook weer dekking worden gezocht, De vraag of dit mogelijk is en hoe, meenden we hiervoor reeds te hebben aangegeven. Met een enkel voorbeeld willen we de billijkheid, ook deze 35.000 door de geheele burgerij te laten opbrengen, aantoonen. Dit is o.i. te vin den door verhooging van de opcenten op de Fondsbëlasting. Daarvoor zullen 20 opcenten meer moeten worden geheven. Hiervoor wezen we er al op, dat dit per aanslag 3.50 zal beteekenen. Nemen we Ter vergelijking moge dienen dat de als voorbeeld iemand met een inkomen thans geheven 6 ongeveer gelijk van en e jS va ongeveer gelyk xs nan de helft van het bedrag dat voor grondbelasting met opcenten is ver schuldigd in onze gemeente. Bedraagt een eigen huisje, dan zal verhooging zij ner wegenbelasting ongeveer 8.h 4.verhooging beteekenen. Wordt Bcnmoiga in onze gemeente, rsearaagc dus de grondbelasting 20.-, dan is de daarentegen op de door hem verschul wegenbelasting ongeveer 10,—. Het digde Fondsbëlasting 20 opcenten g^ eg bedrag der wegenbelasting is dus al niet dna zal die zeJMe burger slechts oi g - onbeduidend zooals wel eens wordt voor-:veer - betalen. gesteld. Voor een eenvoudige arbeiders-1 Ten aanzien van iemand met een mko- woning betaalt men aan grondbelasting men van 3000.ziet men hetzelfde. Is ongeveer f 1°— k f 20,— en aan wegen- ozo iemand eigenaar van een woning met betasting 'f 6.— k f 10,—. Volgens het een belastbare opbrengst van 250,— voorspel van B. en W. zal nu die wegen- dan zal de verhooging van wegenbelas- belasting met de helft worden verhoogd, ting 7,50 vorderen, daarentegen zal Feu zeer zware verhooging dex'halve; verhooging met 20 opcenten der Fonds- Saaruit moot worden gehaald 35,000.—belasting ongeveer 6,— bedragen. Deze verhooging nu achten wij on-Zoowel uit oogpunt vaix een recht- rechtvaardig en onlogisch! i vaardige belastingheffing, waarbij het Onrechtvaardig, omdat dit geen belas-1 standpunt van belasting naar draag- ting naar draagkracht is en bovendien j kracht wordt toegepast, als uit logisch slechts door oen deel der burgerij wordtoogpunt om eventueele huurverlaging betaald. Immers alleen de gelukkige niet tegen te werken, achten we het voor- bezitters van eigen woningen betalen, stel van B. en W. om 35.000,— te put- terwijl veel anderen, die het misschien be-lten uit verhooging van de wegenbelas ter kunnen betalen dan zij. doch geen ting verwerpelijk. ei<reu woning bewonen, daarvan vrij zijn.We hopen dan ook zeer, dat in den We noemen b v aüe vrijgezellen! (Raad het gezond verstand zal zegevieren Nemen we eens aan, dat er ongeveer en dat daar dus zal worden besloten de 6Ó00 ingezetenen te laten betalen wat fel-benoodigde gelden niet te vinden door belasting, dan moet er dus gemiddeld een deel der burgerij te belasten met f 7,worden betaald om de vereischte 35,000.— te verkrijgen. Indien men nu weet, dat voor de R. T. Bel. en Fondsbe lasting er ongeveer 10000 aanslagen zijn, dan zou gemiddeld 3.50 noodig zijn om hetzelfde bedrag te verkijgen. Nu achten wij het onrechtvaardig om 5000 ingeztenen te laten betalen wat fei telijk door 10000 behoord te worden op gebracht. Vergeten we hierbij niet, dat onder die 5000 aangeslagenen er ver- scheidenen zijn, die van een klein bezit yprj eenige huisjes moeten leven, doch nu, omdat zii bezitters van onroerend Voor het in December 11. te Amster dam gehouden examen Engelsche Han delscorrespondentie slaagde Mej. W. de Wetering de Roov, leerlinge van het In stituut „Mercurius" alhier. AANKOMST INDISCHE MUL. Woensdag In ons land. De speciale boottrein met passagiers en post in aansluiting op het motorschip „Marnix van St. Aldegonde" zal Dinsdag morgen 16 Januari (heden) om 10 uur 20 van Genua vertrekken. Aankomst Woens dagmorgen 17 Januari 9 uur 51 Amster dam C.S. LEZING DS. VAN DE BOEL. Donderdag 18 Januari des avonds te 8.15 uur zal Ds. F. W. J. van de Poel zijn eerste lezing houden over Theosofie en Christendom, in het gebouw U.S.O. (Zie de advertentie in dit nummer). LEGER DES HEILS. Donderdagavond 8 uur vindt in de Legerzaal een zeer bijzondere samen komst plaats. Dien avond zullen n.1. een 15-tal leden der afdeeling worden Inge zegend tot leiders en medewerkers in de Onder-afdeelingen. Tevens zal dien avond het groote portret van den stichter Wil- liam Booth, worden onthuld. Ieder is wel kom. LOUIS. DAVIDS. Het „Feest van Geest", te geven door avond in „Casino", vangt precies te half- Louis Davids en zijn gezelschap, heden- negen aan. De zaal is geopend te kwart voor acht. Louis Davids komt op een klein mannetje, met absoluut niets van het „lef" van Maurice Chevalier, maar zoodra hij iets gezegd, geneuried of ge zongen heeft, heeft hij u midden in het hart getroffen. Behalve Louis Davids tre den nog op in verschillende scènes: Fien- tje de la Mar, Joh. Kaart, Jan van Ees en Han Beuker. Namen met een goeden klank in de tooneelwereld- baar en vanavond aan het loket tegen dèrt Kaarten zijn nog hedenmiddag verkryg- entréeprijs van 1.50 alles inbegrepen. Men zie de advertentie. DE TERECHTSTELLING VAN VAN DER LUBBE. Een motie van de S.D.A.P. In een druk bezochte ledenvergadering van de afdeeling der S.D.A.P. werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen: „De afdeeling Den Helder der S.D.A.P., in vergadering bijeen op Donderdag 11 Januari 1934 in het Marine Bonds- gebouw; kennis genomen hebbende van den ge rechtelijken moord op onzen landgenoot Marinus van der Lubbe door de Duitsche national-socialistische machthebbers; spreekt hierover haar groote afschuw en diepe verontwaardiging uit en stelt vast, dat Duitschland met deze daad zich van het allerlaatste gevoel van mensehe- lijkheid heeft ontdaan; noodigt alle weldenkende Nederlanders uit, zich volledig van dit moordregiem af te wenden door iedere verbintenis, zoowel materieel als geestelijk, met dit land te verbreken en Duitschland daardoor te plaatsen buiten de rij der beschaafde volkeren." CHEF GROSFELD NAAR DEN HELDER? Naai wij vernemen, heeft het bestuur der H.F.C. „Helder" de familie Grosfeld uitgenoodigd, om a s. Zaterdagavond met haar den Feestavond, welke genoemde Vereeniging dan in Musis Sacram houdt, mede te vieren. Is C'hef's komst verzekerd, waarop groote kans bestaat, dan wordt door de Vereeniging een grootselie hulde voor haar ex-eerste elftal speler en diens echtgenoote voorbereid. MUUR OMGEWAAID. De lievige Z.W. wind van Zondag heeft een slachtoffer geëiseht. Een muur van de Zusterschool aan de Javastraat, heeft het moeten ontgelden en is omgewaaid. Deze muur is vorige week pas gebouwd als begrenzing van den tuin, welke bij de school behoort. De geheele muur had een lengte van ongeveer 40 meter. Gelukkig kwamen er geen persoonlijke ongelukken bij voor. Wy vernemen nog dat door den zwa- ren storm, groote betonblokken van 6 a 7000 kg, die bij het groote hoofd op het strand lagen daarover heten zijn -gescho ven. Wel een bewijs van de 'kracht van den wind In „Het Volk" van Maandag stonden eenige mededeelingen omtrent den storm, die hier Zondag heeft gewoed. In verhand hiermede kwam het blad met het sensa tioneel bericht, dat een Heldersche kotter, de H.D. 125, schipper Slot, nog niet bin nen was gekomen. Het is een stalen kot ter, zoo schrijft de correspondent, die regelmatig voor een geheele week naar zee gaat. Daar het schip Zaterdag en ook Zondag nog niet teruggekeerd was, be stond omtrent zijn lot eenige ongerustheid. Bij telefonische navraag bleek liet schip ook niet in de haven van Terschelling te zijn binnengeloopen. Wij kunnen naar aanleiding hiervan mededeelen, dat bedoeld vaartuig Maan dagmiddag binnengevallen is. Het is waar, dat als regel de H.D. 125 des Zon dags weer in de haven lag, maar ditmaal hadden vader en zoon -die beiden een dergelijken kotter bevaren besloten wat langer weg te blijven- Waarschijnlijk is de mededeeling van een marconist, die Zondagmiddag een ver haal deed omtrent een door hem opge vangen radiogram, waarin sprake was van de peiling van een wrak op circa 45 gr. WNW. van Terschelling, mede de oorzaak dat deze geruchten in de wereld kwamen. De plaats evenwel, waar dit wrak zou zijn gevonden, is te ondiep voor den kotter om daarin te kunnen zinken. Bovendien be treft het hier een solied stalen vaartuig, en was er voor ongerustheid dan ook geen reden. Trouwens, de H.D. 125 is Maan dagmiddag onze liaven binnengevallen. Men schrijft ons: Zaterdag j.1. gaf de bond van Oud- Onderofficieren in „Musis Sacrum" een tooneelvoorstelling „De gebroeders Cal- koen", ten bate van het Crisis-Comité. De zaal was matig bezet. Toch werd het een mooie avond. De waarn. voorzitter van het sub-comité opende deze vergadering. Hij heette allen hartelijk welkom, ook den voorzitter, den penningmeester en den 2en secretaris van het Crisis-Comité. Tevens wilde hij in dit openingswoord reeds allen bedanken, die aan het wel slagen van dezen avond hadden medege werkt. In de eerste plaats den bond van Oud- Onderofficieren, die belangeloos deze voorstelling wilde geven voor de slacht offers van de crisis, de directie van „Musis Sacrum", die haar zaal gratis ter beschikking stelde, den Band, die de mu zikale medewerking gratis verleende. Maar er waren nog anderen, die hun medeleven met het Crisis-Comité in daden toonden. Zij hadden fraaie geschenken aangeboden en het geld dat daarvoor zou inkomen, was eveneens tot stijving van de crisiskas. Daarom zouden eenige dames in de pauze steunbonnen aanbieden, waar door dus de baten van dezen avond kon den worden opgevoerd. De gevers van die geschenken werden hartelijk bedankt. Met leedwezen moest worden geconstateerd, dat bij zoovele bewijzen van medeleven, ook onverschilligheid en tegenwerking werd ondervonden. Onverschilligheid van degene™ die meenen, dat er van crisis in Den .-lder eigenlijk geen sprake is. Zij moesten eens weten, dat er in de laatste 10 dagen 72 gezinnen geholpen zijn en dat er nog 180 verzoeken op afdoening wachten. Dat men niet meer van crisis hoort, komt, dank zij den zegenrijken arbeid van het Crisis-Comité, dat helpt in nood, maar op zulk een wijze, dat niemand het weet. Dat werk geschiedt in stilte en dat moet ook zoo blijven! Het vele leed, dat men eindelijk aan het Crisis-Comité bekend maakt, is daar een teer geheim en dat dragen we niet naar buiten. We voor komen, dat het lot van de slachtoffers door pijnlijke publiciteit nog zwaarder wordt. Elk geval wordt echter serieus en individueel onderzocht en behandeld. Jammer, neen grievend is het, dat er in Den Helder zijn, die zich niet ontzien om door vuige laster den arbeid van het Crisis-Comité afbreuk te doen. Men ont ziet zich zelfs niet, om alleszins eerbare burgers en zakenlieden van Den Helder aan te duiden als trekkende van het Crisis-Comité. Eerstens randt men daar mee de eer van stadgenooten aan door pertinente leugens te verspreiden, maar bovendien houdt men goedgunstig-gezin- den er van terug hun bijdragen te storten voor het Crisis-Comité. Er wordt ijverig gezocht naar de bron en mocht het gelukken die te ontdekken, dan zal niet geweifeld worden, maar den lasteraar(s) zal gelegenheid gegeven wor den, voor den rechter deze lasterpraatjes waar te maken. Na dit openingswoord kwam de opvoe ring. Er werd heel goed gespeeld en de bezoekers hebben zich kostelijk geamu seerd. In de 2e pauze werden de steunbonnen verkocht. Dit bleek een aardige meevaller voor de kas van het Crisis-Comité. Na afloop huldigde de heer Bandsma „mej. Fientje die naar haar eigen zeg gen, „dol van bloemen hield" met enkele woorden, haar een bouquet overhandigen de. De verloting had daarop plaats. Een fruitmand, die gewonnen werd, werd wel willend afgestaan en nogmaals verkocht en bracht weer ruim 10.— op. Een gezellig bal besloot den avond. We mogen met voldoening op dezen avond terugzien. Later zal het bedrag, dat aan het Crisis-Comité kon worden afge dragen, worden bekend gemaakt. Inbraak. Vrijdagnacht werd ingebroken in de kolenopslagplaats van den brandstoffen- handelaar A. in de Sluisdijkstraat. Van uit deze opslagplaats is men het kantoor van bedoelden A. binnengedrongen. Er wordt echter niets vermist. De recherche stelt een onderzoek in. Kippendiefstal. Zaterdagnacht zijn uit een schuur, staande aan den Fortweg, vier kippen ontvreemd. De Politie stelt een onderzoek in. Dronkenschap. Een persoon, die zich in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg Stationsstraat alhier bevond, werd door de Politie aangehouden en naar het Hoofdbureau ter ontnuchtering in be- I waring gesteld. Voor den regen. Door een juffrouw werd aangifte ge- utilt H {exen? Buitenlandsch Overzicht pag t FeuilletonI Radio-programma 2 Bizonderheden over de Diesel- electrische treinen voor de spoor wegen, die 1 Mei in bedrijf wor den gesteld2 Smirnoff en Soer voor de radio. In 15 a 20 uur naar Indië2 De moordenaar van mevr. Bo gaard. in een hotel te Batavia, is veroordeeld tot 5 jaar gevange nisstraf 3 Het uitvoerige vonnis van de Alkmaarsche rechtbank in ver band met de rechtsgeldigheid van den Bond voor Minder-Marine- personeel7, De zes nog gearresteerde Russen zijn door de regeering van Mant- sjoekwo op vrije voeten gesteld I De Indische mail komt Woensdag tn ons land 5 Zondag is Britsch-lndië geteisterd door een aardbeving. Verscheide ne menschen zijn gedood ,>3 Het stoffelijk overschot van Van der Lubbe is gisterenmorgen te Leipzig begraven 3 Gisterennacht zijn de zenders op hun nieuwe golflengte overgegaan volgens het plan Luzern 3 Het Fransche vliegtuig „Emerau- de' is gisteren brandend neerge stort. Zeven dooden, w.o. de gou verneur-generaal van Indo-China, Pasquier3 Een goede vangst van de Wie- ringer politie. Vier inbrekers ge arresteerd en opgesloten Omtvek-nieuws6 Marktberichten 8 Marineberichten 8 Sportnieuws,3 Dinsdag 16 Januari. Extra abonnementsvoorstelling „Louis Davids Nationaal Cabaret", Casino 8.30 u. Woensdag 17 Januari. Feestavond ter gelegenheid -10-jarig be staan R. K. Volksbond, gebouw Molen gracht., 8 tt. Donderdag 18 Januari. Operette-uitvoering Zangvereen. „Har monie". Casino. 8 u. Casino, 8 u„ Harmoniemet de operette „Rip-Rip". Vrijdag lütjanuari. Feestavond Chr. OranjevereenCasino, 8 uur. Zaterdag 20 Januari. Soirée Voetbalvereen. „Helder", Musis Sacrum. 8 u. Dinsdag 23 Januari. Concert ..Kunst aan het Volk". Casino, 8 uur. Nederlandsche Reisvereen. Chineesche avond. Musis Sacrum, 8r-, u. door James White. Wel, lieve help, zei Philip Oost. Het was nu niet bepaald een overmatig in effecten hebben belegd, vrij uit gaan Nu bewere men niet. dat die huisjesmei- kers, zoo worden vaak de stakkers ge- noemd, de wegenbelasting toch weer p laten betalen door hun huurders. Dit is slechts ten deele waar. De hoogere huren, we bedoelen de perceelen van 400.— en hooger. worden nu reeds verlaagd en peloos tegenover een schreiend meisje. Philip was bovendien verlegen tegenover meisjes. Dan kwam er nog bij, dat het en meisje zat te schreien op een trap. Dat zou ik niet doen, zei Philip, van^verhóoging, ook niet voor verhoogde erer komen hier telkens menschen wegenbelasting, is voor die perceelen voorbij, die naar de kantoren gaan. Kan geen sprake. Door den geregelde» nieuw-;ik iets voor u doen? bouw zijn de huren van dat soort huizen I jj,q meisje hief een beschreid gezichtje in de oudere stadswijken reeds met 10 op en met eea hee.sch stemmetje; tot 20 20 gedaald en nog steeds staan er jja gen betrekking voor me vinden. verscheidene van dat soort huizen maan- jToen veegde ze haar oogen af en haalde don lang leeg. Het behoeft dus geen be toog dat verbooging van de wegenbe lasting ten vrille zal drukken on de eige naren en voor velen een groote strop dreigt te worden. Anders is dit, ten aanzien van de klei nere huishuren, met name de allerlaag ste». Voor zoover er in onze gemeente nog huishuren ziin van j 2.3. - en 4.per week is de kans zeer groot. dat de verhooging van de wegenbelasting aanleiding zal geven tot huurverhooging. Een verhooging van 10 tot 15 cent per week ts in dit geval heusch niet denk beeldig. Of dit nu gewenscht is. mag ze- een poederdoosje te voorschijn en tracht te de verwoestingen, die haar smart had aangericht, te herstellen. Ze meende, hem afdoende te hebben ge toond met die woorden, dat hij haar niet helpen kon, doch hij stond peinzend op haar neer te zien en zei opeens: Mis schien heb ik iets voor u. Laten we dat ergens anders bespreken. Ze keek hem wat wantrouwend aan, maar he,t achterdocht igste meisje zou Philip hebben vertrouwd als ze maar de minste menschenkennis bezat. Ze stemde er dus in toe, met hem te gaan theedrin ker worden betwüfeld. vooral omdat ken. Niets zoo goed voor de zenuwen, tibMtoor milieu worden getroffen zei Philip. En onder de thee vertelde ze hem haar eenvoudige geschiedenis. Ze heette Ellis Round, was steno-typiste, een uit tienduizenden werkloozen, kon maar king kan ik u niet bezorgen. Doch ik zou geen betrekking meer vinden, had nie mand op de wereid en geen spaargeld meer. Philip staarde in den rook van zijn sigaret en zei: Een blijvende betrek iets voor u weten, waaraan u zoo goed kon verdienen, dat u het weer heel lang kon uitzingen- En wat is dat? vroeg ze ademloos. Dat is.Hy stokte, schijnbaar ver legen. U zoudt, veertien dagen lang, u met mij moeten verloven. Ver.verloven?? Ja.... en den schijn aannemen, van me te houden en het vast plan te koeste len, met me te trouwen. Ik ben bereid, u daarvoor de som van vijfhonderd pond te betalen. Ellis sprong op. Vijfhonderd pond te betalen! Ja. Want voor mij hangt er een iwnmHiu»unH<MUHii»minQinn|Muimi!*% enorme erfenis van I af. Ik zal het u uit- bS II leggen Ik heb een oom, een beste man, maar een beetje excentriek. Hy is vrij gezel gebleven en daardoor overtuigd van de zegeningen des huwelijks. Sinds jaar en dag zeurt hy me aan m'n hoofd over trouwen. De arme man is ziekelijk eu sinds een ty'd lang werd het zijn idee fixe. Eergisteren kreeg ik bericht van hem, dat hij ernstig ziek was, zyn einde voelde na deren en zich by mij verwachtte, met mijn verloofde! Hy had namelijk zulken drei genden brief gestuurd, om me te manen, eindelijk een meisje te zoeken, dat hij niet twijfelt of ik hem gehoorzaam. Mocht ik echter buiten verwachting toch nog on- verloofd zijn, dan verandert hij zyn testa- t beliegen, zei ze zachtjes dat kan ik ment, waarin ik tot eenig erfgenaam be noemd werd. Begrijpt u het nu? Zijn arts schreef me, dat hy hoogstens nog een week te leven heeft. Het zou alles een kwestie ziin van twee weken ongeveer. Ellis boog het hoofd. Een stervende niet.... neen, neen. Er volgde een stilte. Ze dacht aan haar onbetaalde huurrekening, haar hopelooze toekomst, hy pleitte: Maar u moet toch toegeven, dat het onbillijk is! Ik kan me toch niet in ernst verloven? Dat zou een gemeenheid zijn tegenover zoo'n meisje- Ik moet er over denken, zei Ellis zachtjes. Den volgenden dag deelde ze hem haar besluit mede. Ze stemde toe. Als men, zooals ik, schulden heeft gemaakt hii een goede, oude vrouw, die me niet op straat wilde zetten toen ik niets meer ver diende, heeft men geen recht zoo'n aanbod te weigeren, zei ze. Dan vertrekken we dadelyk naar oom! riep hij. Maar eerst de ring..... laten we dien niet vergeten! Ze vonden den ouden man zeer zwak, doch zijn gezicht straalde van tevreden heid, toen Philip hem het meisje voor stelde. Eindelijk verstandig geworden, fluis terde hii, lief meisje.... ken je haar al lang? N.... neen, pas een paar dagen, stotterde Philip. Liefde op het eerste gezicht, worden de beste huwelijken, fluisterde de zieke en sliep in. Den volgenden dag voelde hii zich wat beter en liet hen komen. Wel en vertel me nu eens iets van je meisje, Philip? Waar heb je haar ont- Omoet? Hoe kregen jullie elkander lief? Philip kuchte. Wel, om u de waar heid te zeggenop de trap. Zeze huilde. Ze was werkloos, ziet u. Ellis bevestigde dit en de oude man was geroerd door het verhaal van haar zorgen. Liefde, gebaseerd op medegevoel en sympathie, zei hy goedkeurend, jullie zult gelukkig worden. Den dag erop verraste hy hen, door overeind in zijn bed te zitten, zijn bril op den neus en kranten om zich heen. Ik ben nu binnenkort heelemaal beter, zei hy opgewekt, dan gaan we sa men een mooi cadeau koopen. kinderen. Philip en Ellis waren nogal zwijgzaam, toen ze later samen een wandeling maak ten. Het. het zal een groote teleurstel ling voor hem zyn, mompelde Philip. Hiihy is dol op je. Geen wonder! Ellis kleurde- Dat gaf hem moed. Zoo'n lief meisje vind ik nooit meer, zei hy. Ze wierp hem een verwijtenden blik toe. Je spot met liefde. Je moest je scha men. Je had geen recht hem dat verhaal op te disschen. Maar het daan van vermissing van een gummi regenjas, welke in een vermakelijk- heidsinrichting was opgehangen. Een onderzoek wordt ingesteld. was waar, IIIUlIUIIIIIIIillllUIIIIIIIHIIIIHIHIIIItMIMIUIIIIIIIIIIIIlIHKHIIIMUIIIIItlN .nuniili" ".i-"—"—" T. zei hij, ik kreeg je dade lijk lief, op die trap. Geen haar op m'n hoofd had er over gedacht, op deze wijze de erfenis te redden. Ik zocht alleen een middel om je te helpen en waarschijnlijk heimelijk ook om je bij me te hebben.... De betrekking is, per slot van rekening toch „blijvend" gebleken! En dat, terwijl de erfenis zich nog wel jaren zal laten wachten1 Men schrijft ons: Het aan de kunstlievende leden van bovengenoemd koor aangeboden Soirée op j.1. Zaterdag mag alleszins geslaagd heeten. Ondanks alles! want. zooals de voorz., de heer Peters, in zijn openings woord meedeelde, dreigde eenige dagen tevoren alles mis te loopen. De humorist „Nabarro" schreef op 't laatste oogen- blik af, doch zorgde tevens voor een goeden plaatsvervanger. De directeur van „H. M.", de heer Leewens, was ongesteld geworden, doch de heer K. Abbenes, geen onbekende bij het „Mannenkoor"-publiek, verving hem hem op kranige wijze. Mede door nog andere oorzaken, werd de volgorde der op het programma aangekondigde num mers eenigszins gewijzigd. Nadat het „Casino-orkest" met een frisch en goed gespeeld nummer den avond had ingezet, kwam de plaatsver vanger-humorist. de heer Max. van Laar hoven. ten tooneele. die, zooals ook bij verder optreden bleek, onuitputtelijk scheen in het zingen van geestige liedjes en het debiteeren van nog geestiger mop pen. Het applaus na elk optreden liet geen twijfel over. zoowel voor den humorist zelf, als voor „H. M.", of de keuze was zeer goed te noemen. We hopen den heer v. Laarhoven niet voor het laatst gehoord te hebben. De bariton-solo's van den heer van Weelde werden op de bekende, goede wijze gezongen, alleen meenden wij te bespeuren, dat de heer v. W. bij 't eerste nummer wat nerveus was.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5