Callantsoog. Vlieringen. Schagen. Van Ewijcksluis. Woord' en beeidavond van de N.C.R.V. Middenstandsvereenig ng „Den Helder" Gemeenteraad Gemeenteraad De inbraak in „De Tijdgeest" De politie deed een goede vangst. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 16 JANUARI 1934. Na de pauze werd het tweede gedeelte door het koor ingezet met 2 kleinere nummers. „Wat ik heb en „Grietje van den Mulder'' en het grootere en belang rijk zwaardere „Sur les RempartsDe kleinere nummers, met een humoristiscn tintje, werden ook geestig en zuiver voor gedragen; het groote nummer vergde vooral veel van de tenoren, doch werd zuiver en met bezieling vertolkt. De heer H. Ebbing zong eenige tenor- soli op een zoodanige wijze, dat het pu bliek niet ophield te applaudisseeren. tot dat de kleine zang-tr nog een nummer ten ten beste gaf. Tot slot kregen we nog te zien en te ljooren „De inlijving der miliciens in Knuppelland", een muzikaal komisch kwartet, dat om „technische redenen door 5 leden der vereeniging werd ge speeld. De lach-salvo's, die geregeld los braken in de zaal, bewezen wel dat het „kwartet" succes had. De begeleiding met piano van humorist en solisten was in de uitstekende handen van den heer Nic. Visser. Een gezellig bal besloot dezen succes vollen avond. MODEL VAN DE „PELIKAAN". Een stadgenoot, namelijk de heer L. Touwslager, Wagenstraat 18, heeft een in alle opzichten met het origineel over eenkomend model van de „Pelikaan" ver vaardigd. De heer Touwslager, burger vliegtuigbouwer op De Kooij, heeft hier mede een interessant stuk werk geleverd, dat blijk geeft van groote bekwaamheid. Het model is vervaardigd naar teekening op schaal 130 en heeft in deze verhouding alles wat het vliegtuig zelf ook heeft, cockpit, stuurorganen, beweegbare aille- rors, alles is natuurgetrouw nagemaakten op dezelfde wijze beweegbaar als het origineel. Het model is van vernikkeld koper. Het is in onze etalage tentoongesteld en zal zeker groote belangstelling ont moeten bij de Heldersche burgerij. een groote verdienste voor'n propagandist? Het was dan ook goede propaganda; een vriendelijk woord, een aardig ver haal, tesamen gedragen door de Christe lijke gedachte. Wist u, dat de N.C.R.V. 120.000 leden telt? Hierna deed „Ora et Labora" zich nog eens hooren en vanzelfsprekend werd de bijeenkomst gesloten met gezang en dank gebed, waarin ds. Tollenaar, bij afwezig heid van ds. Vaandrager, voorging. Bij de uitgangen werd gecollecteerd voor het „Toestellenfonds", een instelling van de N.C.R.V., de baten waarvan radio toestellen gekocht worden en in bruik leen afgestaan aan hen, die door ziekte of hooge ouderdom niet meer ter kerke gaan kunnen en te onvermogend zijn om zichzelf een radio aan te schaffen. Alzoo een mooi instituut Nieuwjaarsrede van den voorzitter. De Bethel-kerk tot den nok gevuld. Zoo'n overgroote belangstelling hadden we, eerlijk gezegd, niet verwachtEen half uur lang maakte men queue, een quene die tot diep in de Schagenstraat reikte. Toen al die menschen dan ook binnen waren, was de toch behoorlijk van afmetingen voorziene kerk aan het Julianapark geheel gevuld: een succes voor de organisatore, in casu de Neder- landsche Christelijke Radiovereeniging. Het gebodene zou blijken die groote belangstelling waard te zijn, want hetzij hier reeds in de tweede alinea vermeld: het was een mooie avond. Helder brand den de vele lichten in het huis des Hee- ren, dat zich allengs vulde met de groote schare enthousiasten, die de Christelijke Radiovereen. in Den Helder bleek te be zitten. Er heerschte een geest, die alleen in kerken kan heerschen, een geest, die je voelt aanwezig te zijn, waardoor je je aangetast voelt, die je ondergaat... het is die gewijdheid, die je zoo goed doet na een dag van hard werkenHet neuriënde orgel verhoogt nog de serene rust, die van het geheel uitgaat Allen waren binnen; daar maakt het koor vanuit de consistori-kamer zijn entrée, waarna Ds. Joh. Meijnen, in af wijking van den gewonen dienst, niet de preekstoel, maar het spreekgestoelte be treedt en de samenkomst opent door met de aanwezigen het eerste vers van Psalm 42 te zingen en voor te gaan in gebed. Tot ons genoegen waren wij in de ge legenheid het jonge koor „Ora et Labora" (Bidt en Werkt) voor het eerst te hooren. Dit Gereformeerde Evangelisatie Koor maakte een uitstekende indruk op ons en zal met zijn dirigent, den heer Joqg- kees Jr„ een goede toekomst beschoren zijn. Merkwaardig is de plotselinge op komst van het gezelschapdoor hard werken en goede propaganda breidde het zich in ongeveer 3 maanden lijd van pl.m. 20 tot 65 menschen uit. Jammer, ook bij dit koor de oude, neen, laten we 't de nieuwe „kwaal" noemen te weinig mannen-stemmen. Zoo'n 10 a 15 jaar ge leden was 't zoo moeilijk niet een goed, ongeveer evenveel mannen- als vrouwen stemmen-tellend koor te formeeren, maar tegenwoordig! 't Merkwaardige is wel, dat de mannen wel steeds ter kerke gaan, maar i.p.v. koorzang blijkbaar een andere liefde gevonden hebben. Na het koor was de N.C.R.V. aan de beurt en had de voor een kerk wel zeer eigenaardig aandoende attributen als een groot wit laken, dat de kansel geheel aan het oog onttrok, en een toestel dat filmen en spreken kon, meegebracht. En zoo kon men het beleven, dat plotse ling fragmenten uit den „Radetzky-marsch de menschen elkaar zonderling deden aankijken even moest men daaraan wennen Spoedig was men echter verzoend met deze in de groote kerk zoo vreemd aandoende klanken. Een viertal kleine filmen werden ge draaid en moesten een beeld geven van de activiteit, waarmede de N.R.C.V. haar microfoon naar alle belangrijke gebeurte nissen voert om die voor haar luisteraars in de huiskamers te brengen. Een groot- sche indruk maakte de N.C.R.V.-landdag, welke in Juli van het afgeloopen jaar te Apeldoorn gehouden werd en waar 60 000 N.C.R.V.-ers aanwezig waren in de schit terende oorden van „Berg en Bosch". In een volgende film bracht men de grootsche huldiging van H. M.de Koningin in liet stadion bij haar 35-jarig regeerings- jubileum en in de laatste de opening der Staten-Generaal door Hare Majesteit. Wij kunnen niet nalaten te vermelden, hoe de in de kerk aanwezigen spontaan ap- plaudiseerden, telkens als de Koningin iirh op het doek vertoonde. Maar de 4 films werden niet achter elkaar afgedraaid. Na de eerste n.1. sprak de heer F. de Boer uit Andijk, (lid van bet algemeen bestuur der N.C.R.V.) en toQnde, dat hq er slag van had. Gaarne luisterde men naar zijn kout, is dat «van Door de Middenstandsvereeniging „Den Helder" was gisterenavond in het gebouw der school, Hoofdgracht, een „buitenge wone ledenvergadering" belegd, waar o.a. de heer J. Elte, accountant, een uiteen zetting gaf van de nieuwe wet op de omzetbelasting. Een deputatie van leden der zustervereeniging te AnnaPaulowna was als gast tegenwoordig. Van de zijde der Heldersche winkeliers was de belang stelling groot, voortdurend kwamen nog bezoekers binnen. Openingsrede van den voorzitter. De heer H. van Willigen, voorzitter der vereeniging, opende de bijeenkomst met de volgende rede Bij de opening van de le algemeene vergadering in het nieuwe jaar bied ik U mijne gelukwenschen voor '34 aan. Wanneer het mij vergund wordt nog een oogenblik in '33 terug te blikken, is dit met gemengde gevoelens. De algemeene salarisvermindering, het massa-ontslag op de Rijkswerf, de achter uitgang van de visseherij, de steeds toe nemende werkeloosheid, de slechte eco nomische toestand bij de bewoners onzer omgeving, maken het voor den plaatse lijken handel niet mogelijk zijn omzet op peil te houden. Wij waardeeren het gemeentebestuur, als wij zijn pogingen gadeslaan, om het visscherijbedrijf gaande te houden en waardeeren het werk van diverse ver- eenigingen, die trachten het vreemde- lingenbezoek te vermeerderen. Een woord van hulde brengt Spr. aan een vereeniging van kruideniers en de pluirn- veevereeniging, die met zooveel succes haar tentoonstellingen hier organiseerden. Tal van symptomen wijzen op onge schokt vertrouwen in de toekomst van onze stad, o.a. verbouwingen en verbete ringen in winkelbedrijven, plannen voor een grootsch opgezet sportterrein annex ijsbaan, verbeteringen van straten, brug gen en pleinen. De verbetering van de Binnenhaven, door Waterstaat keurig verzorgd, zal de entrée van de stad aan dien kant, een veel beter aspect geven. Het zielental der gemeente is nog steeds groeiendelaat ons hopen dat het Bestuur onzer gemeente door wijs beleid dit in de goede richting blijft leiden. Uw vereeniging heeft plannen einde Mei een tentoonstelling te organiseeren; de nadere gegevens daarover zullen wij u dezer dagen doen toekomen. Het Bestuur uwer vereeniging is paraat wanneer onze belangen verdedigd moeten worden. Wij gaan op dezelfde wijze voort en verwachten, waar mogelijk den steun onzer leden. De heer D e 1 g o r g e als oudste lid dankt voor deze woorden en drukt den wensch uit dat de Vereeniging nog lange jaren den heer van Willigen als voor zitter mag behouden. Na afdoening van diverse huishoude lijke zaken hield de heer J. Elte, accoun tant een inleiding over de nieuwe Omzet belasting. In ons nummer van Donderdag zullen wij het belangrijkste hieruit ver melden. Vervolgagenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Den Helder, op hedenavond. Een schrijven van den Minister van Sociale Zaken, waarin wordt medegedeeld, dat ten behoeve van het bouwplan van 148 woningen der Woningstichting kan wor den gerekend op voorschotten uit 's Rijks kas van ten hoogste 75000 en 300.000. Verder wordt medegedeeld, dat de voor schotten zullen worden verleend tegen een rente van 5 dat een bepaling, dat bij voorkeur werk lieden uit de gemeente Den Helder moe ten worden aangenomen, niet in het be stek mag worden opgenomen. Een schrijven van Gedeputeerde Staten tafschrift Kon. Besluit, waarbij het beroep van den Raad tegen het besluit van Ged. Staten tot het onthouden van goedkeuring op de verordening betreffende het beheer der gemeentebedrijven, ongegrond is ver klaard, voor zoover betreft art. 9, waarbij aan den ontvanger wordt opgedragen het innen van de inkomsten en ontvangsten en het doen van de uitgaven der bedrij ven, doch dat Ged. Staten ten onrechte be zwaar hebben gemaakt tegen art. 41, waarbij is geregeld op welke wijze de waarde der eigendommen van het Grond bedrijf wordt vastgesteld). (B. en W. stellen, onder mededeeling, dat voor den bouw van de bedoelde 148 woningen bereids de noodige voorberei dende maatregelen zijn getroffen en dat zij binnenkort een voorstel tot wijziging van art. 9 der verordening betreffende het beheer der gemeentebedrijven zullen doen, voor deze twee stukken voor ken nisgeving aan te nemen en voorts hen te machtigen tot afgifte der verklaring door den Minister van Sociale Zaken be doeld). Voorstel tot het houden eener bespre king in besloten vergadering omtrent het aangaan van een geldleening. Hondenbelasting XIII f. oorstel tot wijziging van het tarief vooor de honden belasting. Pensioenbijdragen gem.-personeel, enz. B. en W. schrijven aan den Raad: In onze nota van 19 December 1933 deden wij U eenige mededeelingen van vertrouw elijken aard omtrent de verschil lende maatregelen, welke door ons waren overwogen ter dekking van het tekort, dat de voorloopig opgemaakte begrooting voor 1934 opleverde. Een van die maat regelen bestond hierin, dat aan Uw Col lege zou worden voorgesteld cm over te gaan tot verhaal van pensioensbijdrage tot het maximum-bedrag, dat de Pen sioenwet 1922 toelaat, t.w. 3°/0 van den vollen pensioensgrondslag voor eigen pensioen en ö1^°/o van dien grondslag tot een maximum van f 3000. voor ge zinspensioen, tezamen kortweg aangeduid met 8'/,°/o pensioensbijdrage. Mede in verband met de besprekingen in het Georg. Overleg, stellen B. en W. thans voor met ingang van 1 Januari 1934, wegens pensioensbijdragen te ver halen een bedrag van 8'/j0/o van den pen sioensgrondslag, met dien verstande, dat van iederen pensioensgrondslag de eer ste f 500.— niet voor de berekening van bedoeld verhaal in aanmerking komt, en voorts met bepaling, dat dit verhaalsbe- sluit niet van toepassing is op den Bur gemeester, den Secretaris en den Ont vanger. Verder schrijven B. en W. In aansluiting op het vorenstaande mogen wij voorts Uwe aandacht vestigen op het volgende. Zooals U bekend zal zijn wordt sinds 1 Januari 1933 op de wedden van den Burgemeester, den Se cretaris en den Gemeente-Ontvanger een tijdelijke korting (crisis-korting) toege past ten bedrage van 6% van de met f 1000.— verminderde jaarwedde. Uit een circulaire van Ged. Staten blijkt, dat een aantal gemeentebesturen zich tot dat College heeft gewend met het verzoek om de regeling van de jaarwedden te wij zigen. Daarbij geven sommige gemeente besturen in overweging om pensioenver- haal tot het maximum bedrag mogelijk te maken, terwijl andere Colleges de voor keur geven aan een verhooging der zoo juist bedoelde korting. Gedeputeerde Staten merken op, dat, nu de omstandigheden algemeen nopen tot het beperken van de gemeentelijke uitgaven en meer en meer de openbare besturen besluiten tot het toepassen van het door de wet toegelaten pensioenver- haal, er alle aanleiding is dit verhaal ook op de wedden van de Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers mogelijk te maken. Zij verzoeken de meening te mogen vernemen van den Raad zoowel als van het College. Omtrent deze aangelegenheid is voorts ingekomen een adres van de afdeeling Noord-Holland van den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren. Met genoemde Afdeeling merken B. en W. op, dat, dan bedoelde jaarwedden een vermindering zullen ondergaan, welke in totaal 13 °/0 kan bedragen. Zelfs de totale crisis-verlaging, welke sedert 1 Jan. 1934 op de wedden van het Rijksperso neel wordt toegepast, blijft nog beneden de thans door Gedeputeerde Staten voor gestelde. B. en W. meenen dan ook, dat, na toe passing van de bestaande en voorgestelde maatregelen, het peil van de salarissen der betrokken functionarissen zoodanig zal zijn, dat niet voldoende rekening wordt gehouden met de vooral in deze tijden steeds wassende verantwoordelijkheid. Intusschen zijn wij overtuigd van de gegrondheid der motieven, waarop het voornemen van Gedeputeerde Staten be rust, aldus gaan B. en W. verder. De moeilijkheden, waarmede alle openbare bestuurslichamen in dezen tijd te kampen hebben, vormen zeer zeker een omstan digheid waarmede onzerzijds bij de be oordeeling der onderhavige voorstellen rekening wordt gehouden. Naar onze meening echter dient bij dergelijke voor stellen zekere billijkheid in acht te wor den genomen. Een dergelijke billijkheid nu zou o. i. worden betracht, indien Gedeputeerde Staten hun voorstel zoodanig zouden her zien, dat vervallen werd verklaard de tij delijke korting, en dat in de plaats daar van zou worden ingevoerd een pensioen- verhaal van 81 2°/o (behoudens beperking en vrijstelling van de eerste f 500.—). Hierdoor zou tevens worden bereikt, dat in onze gemeente ten aanzien van het pensioenverhaal over de geheele linie dezelfde regeling zou gelden. B. en W. geven in overweging deze meening aan Gedeputeerde Staten ken baar te maken en bedoeld College te ad- viseeren zijn voorstel in dien geest te wijzigen. ander middel aan om dit doel te^reiken n.1. door hiervoor een gemeente-ambtenaar de noodige bevoegdheid te geven, dezen zin wordt thans een wijziging voor gesteld en het Hoofd van den Controle dienst gemachtigd in dergelijke «®va,le" geheele of gedeeltelijke ontheffing te verleenen. Verheuging opcenten personele belasting. B en W. deelen den Raad mede, dat zij,'na ampele overweging ten aanzien: van de vraag op welke wijze het op de concept-gemeentebegrooting voor het jaar 1934 voorloopig becijferde tekort behoort te worden gedekt, tot de conclusie zqn gekomen, dat een der middelen orr, daar toe te geraken zou kunnen bestaan iii| een verhooging van het getal opcenten dat ten behoeve dezer gemeente op de hoofdsom der personeele belasting geheven en welk aantal momenteel 145 bedraagt, tot 150. i Blijkens opgave van den Inspecteur Directe Bel. kan de meerdere opbrengst, op f 5000 worden geraamd. B. en W. stellen voor in dezen geest te besluiten. ongemoeid gelaten. Uit een op het wagen- huis uitkomende gesloten kelderkast na openbreking, een blik vleesch ont- vreemd. Blijkbaar hebben zq ^n bezoelc aan den winkel, eveneens vanuitJut. genhuis bereikbaar, niet aangeduifd. daai deze aan den weg ligt. „/„„thIp Van een achter het gebouw staande loods is een gedeelte van een plankuit gebroken. Waarschijnlijk was hier echt®1 niets voor hun gading te vinden, wan deze is verder ongemoeid gelaten. Vlak naast deze loods staat aan den Balgweg nog een houten gebouwtje, als garage in gebruik bij den heer Adr. Wou denberg. Ook dit is opengebroken, doch hier werd niets vermist. De bewoners van het filiaal hebben nachts wel iets gehoord, doch men meen de, dat door den hevigen wind een aihan- gende gootpijp wat slingerde- Denzelfden nacht is een bii het station Van Ewiicksluis staande goederenwagen, waarvan de wielen zijn afgenomen en die thans als magazijn dienst doet, eveneens bezocht. Deze bleek echter leeg. Het blijkt er hier met de veiligheid, die hier vroeger nooit geweld werd aange daan, niet beter op te worden. V er ni«k elijk bekled*1 tastin g. Gedeputeerde Staten hebben aan B. en W. medegedeeld, dat het, in November 1933 aangenomen wijzigingsvoorstel in zake de heffing van belasting op tooneel- voorstellingen enz. eenige onduidelijk heden voorkomen, welke zij voorstellen te wijzigen. O.a. merken Ged Staten op, dat eventueele ontheffing, waartoe thans door de wijziging aan B. en W. de be voegdheid wordt gegeven, door den Raad dient te geschieden. B. en W. zijn het met de gemaakte opmerkingen eens en zouden den Raad dus in overweging willen geven daaraan zonder meer tegemoet te komen, ware het niet, dat hierdoor niet wordt voldaan aan hetgeen zij zich van die ontheffing hadden voorgesteld. Immers het doel van van de mogelijkheid om ontheffing te verleenen was, om bij het houden van kleinere festiviteiten, zooals b.v. wel eens voorkomen in Julianadorp, waarbij dan uitvoeringen of voorstellingen van zoo geringen omvang worden gegeven, dat de te betalen belastingbedragen veel te hoog zijn in vergelijking met het finan- cieele profijt dat de ondernemers er van hebben (dit valt ook af en toe in de stad voor) op gemakkelijke, zoo mogelijk van te voren aan de ondernemers mede te deelen wijze een lager tarief dan het normale op te leggen. Zou daaromtrent HULP IN NOOD. Zaterdagavond j.1. vond in het lokaal van den heer J. Luikes Bulter de jaar vergadering plaats van de Ziekenkas »Hulp in Nood«. De voorzitter, de heer Jn. Hollander, opent de vergadering met een woord van welkom. Hij brengt dank aan een werk gever, die in 1933 de vereeniging krach tig heeft gesteund, door aan zieke werk nemers toch het volle loon uittekeeren. »H.I.N.» heeft zeer veel, reden tot be staan, immers zieke werkloozen kunnen niet trekken volgens de Ziektewet. En momenteel zijn er veel werklooze leden. De voorzitter deelt verder mede, dat een verzoek om subsidie aan het ge meentebestuur naar het Algemeen Arm bestuur is verwezen. Uit het verslag van den penningmees meester vermelden we, dat de ontvang sten in 1933 bedroegen f 1400.01, waarin begrepen is het saldo op 1 Jan. 1933, groot f 884.— De contributie bedroeg in 1933 f 451.55, terwijl de donateurs f 34.— bijdroegen. De uitgaven beliepen in 1933 f 557.02J waarvan voor ziekengeld f 324.aan vullingen van 20°/o bij ongevallen f 45.83. Het batig saldo op 1 Jan. 1934 bedroeg f 842.99. Vervolgens worden de aftredende be-l stuursleden Jn. Hollander, Jb. Bakker Azn. en A. Kooij herkozen. In de controle-commissie werden be noemd de heeren Jn. Zwaan, A. Vries man en W. Roos. GEMEENTERAAD. Openbare Vergadering van den Raad der gemeente Callantsoog op Vrijdag 19 Januari 1934, des voormiddags 10 /2 uur ten Raadhuize. Agenda: Opening. Notulen. Mededeeling van het procesverbaal van opname van kas en boeken van den gemeente-ontvanger. Ingekomen stukken en verslagen. Adres van de Afdeeling Callantsoog van den Modernen Landarbeidersbond inzake toeslag op uitxeeringen aan tegen werkloosheid verzekerde arbeiders. Voorstel tot beschikbaarstelling van I een bedrag van f50 aan het Plaatselijk Crisiscomité voor het verstrekken van J brandstoffen aan daarvoor in aanmerking komende gezinnen. Voorstel tot het toekennen van een gratificatie van f 30.aan den Agent der Arbeidsbemiddeling over het jaar 1933 wegens extra werkzaamheden. Vaststelling van het advies aan Gede puteerde Staten van Noordholland be treffende de voorgenomen herziening van dejaarwedde-regeling van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers. Voorstel tot wijziging van de gemeente- begrooting dienst 1933. Rondvraag en sluiting. Hippolytu8hoef. Ds. J. C. Fischer, te Slootdorp (Wie- ringermeerpolder) komt voor op de voor dracht voor predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Winsum en Baard. RESTAURANT VELTMAN. Den automobilisten, die deze week langs den betonweg reden, zal het op gevallen zijn, dat het Restaurant Velt- inan weer, als altijd iets nieuws te voor schijn brengt. Thans heeft de vooruitstre vende exploitant een z.g. Neon-reclame aangebracht. Dat zijn buizen, gevuld met een soort gas, waardoor electrische stroom wordt geleid. Een helder rood licht, dat van verre af duidelijk te zien is, geeft aan, dat men daar even kan toeven. LEZING JEF LAST. Zaterdagavond had in de zaal van den heer De Haan te Hippolytushoef een lezing over Rusland plaats door den dichter-schrijver Jef Last. Op aangename en onderhoudende wijze vertelt deze heer zijn wederwaardigheden in dat groote Rijk. Vele toestanden worden geschetst en de goede en kwade zijden opgenoemd. Het publiek, dat nu juist niet in zoo'n grooten getale was opgekomen luisterde zeer aandachtig naar dezen aangenamen causeur. Nadat de heer Last beëindigd had, waarop een flink applaus volgde, werden door enkele aanwezigen nog wat vragen gesteld, welke naar genoegen werden be antwoord. Te ongeveer elf uur ging de bijeen komst uiteen. „HUISVERZORGING". Het ligt in de bedoeling van de vereeni ging „Huisverzorging" om Donderdag avond a.s. in hotel Centraal haar jaar- lijksche vergadering te houden. Op de agenda komen o.a. voor bestuursverkie zing en reglements-herziening. EEN TENNIS CLUB. De heer Zandstra, wel bekend hier ter plaatse, heeft zich als promotor opgewor pen, om te trachten hier het komende seizoen een tennis-club op te richten. Reeds vele liefhebbers hebben zich op gegeven. Zeer waarschijnlijk zal te Hip polytushoef op een prachtig gelegen punt een tennis-baan worden aangelegd. Wij doen op sportief gebied dus alweer niet onder voor de stad. Westerland. RESTAURANT CAFE JB. DUINKER. inbraken te Wieringen, Wieringermeer- nolder en Anna Paulowna, in beslag ge nomen. Behalve, dat men deze goederen n de woonwagens aantrof, vond men m een schuurtje achter de wagens een ge heime bergplaats in den grond, waar ook 1102 diverse goederen waren opgeborgen. Gevonden werden, nieuwe heeren- costuums, oliepakken, zeeverrekqkers, wollen dekens en andere manufacturen, I kruidenierswaren, enz., enz., bene\ ens een partij schaapvleesch. Alles werd op een grooten vrachtauto geladen en naar 't I raadhuis overgebracht. De eigenaren der woonwagens li. en II werden bij hun thuiskomst van de i werkverschaffing in den Wieringermoer- Dolder gearresteerd en voorloopig hier in het arrestantenlokaal opgeborgen. Het bleek al spoedig, dat men hier een goeden slag had geslagen en dat vrijwel alle inbraken en schapenslachterqen van den laatsten tijd hiermede waren opge lost. Hulde aan de dappere politiemannen en in 't bijzonder aan brigadier Bergsma, onder wiens bekwame leiding en aan houdend speuren, deze zaak zoo schitte rend is verloopen. Gisterenmorgen zijn de gestolen goe deren, alsmede de daders overgebracht naar Alkmaar en ter beschikking gesteld van den Off. van Justitie aldaar. Nader meldt men ons nog Brigadier Bergsma, nog niet tevreden over dit-succes, zette zijn onderzoek j.1. Zondag voort en wel in den woonwagen van N. M. aan den Koogerweg en bij J. W. te De Elft, die verdacht werden diverse goederen van diefstallen te Me- demblik en omstreken gepleegd, in hun huis te hebben. Ook hier had hij resul taat. Zondagmiddag 3 uur werd M., die lag te slapen, van zijn bed gelicht en opgeborgen en 's avonds elf uur weid W. gearresleerd. Beiden werden naar Me'demblik overgebracht, om aldaar te worden verhoord. Nader meldt men ons, dat gisteren nog juffrouw Hendriks, de echtgenoote van den gearresteerden H. Hendriks ln arrest is genomen en ter confrontatie is overge bracht naar den burgemeester van Me- demblik. Vermoedelijk zullen vandaag nog meerdere arrestaties volgen. De heer D. P. Rezelman, vrocgei alhier, thans te Amsterdam, slaagde aldaar jvoor het doctoraal examen in de genees- 1 kunde. Voor het praktijk-diploma Boek houden van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen zijn geslaagd L. Rus, J. Struiff en O. Koopmans, allen leerlingen van den heer J. J. de Vries, alhier. van Zaterdag 13 Januari 1934. Afwezig de heer Buiskool (v.d.). De notulen worden goedgekeurd. Allereerst is aan de orde de herstem ming betreffende het voorstel van den heer Buiskool inzake post 22a van het gasbedrijf (in de vorige vergadering staakten de stemmen). Ook ditmaal werd geen meerderheid verkregen, weshalve het volgens de Gemeentewet beschouwd wordt als te zijn verworpen. V oorzitter deelt mede, dat een ver zoek bij hem was binnengekomen, het welk ten nauwste verband houdt met de begrooting, n.1. een bod van den lieer Bar- neveld om de oude openbare school te mogen koopen voor 3000- De heer v. Erp (v.d.) wil dit behande len als de Raad voltallig is. De heer v. N u 1 a n d (r.k.) verzet zich daartegen. Spreker is van oordeel, dat de vergadering vroegtijdig werd uitgeschre ven. Spreker merkt op, dat het bod op niets lijkt. PROPAGANDA-AVOND C. J. M. V. Naar wij vernemen, zal de C. J. M. V. „Volg Mij", te Julianadorp op 17 Jan. a.s. des avonds ten 7 uur een propaganda- avond houden in de Ned. Herv. Kerk al hier. Als spreker zal alsdan optreden de heer H. Gordeau Jr., alg. secretaris van het Ned. Jong. Verbond. Ter opluiste ring zal er zang en muziek zijn, o.ra. van de jongensfluitclub. De toegang is vrij. Onze corr. te Van Ewijcksluis schrijft ons nog over de inbraak in het filiaal van de Coöp. „De Tijdgeest": In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben inbrekers hier danig huisgehou den in het filiaal van de Coöperatie „De Tijdgeest". Blijkbaar hebben zij eerst de plank onder de openslaande deuren van 't wagenhuis weten op te lichten, waarna één hunner zich vermoedelijk onder deze deuren langs toegang tot het wagenhuis heeft weten te verschaffen, waarna de deuren van bin nen af geopend konden worden. Den in het wagenhuis staanden gesloten venters- wagen heeft men met een stuk beitel we ten te openen, waarna een groot deel van den inhoud is ontvreemd. Verschillende kruidenierswaren, alsmede boter, spek, zeep en zeepproducten, sigaren, sigaretten en sigarettentabak, een aantal klossen ga ren en knotten wol, vermoedelijk tot een Naar wij vernemen, zal binnenkort dit café, gelegen aan den Poelweg, een be langrijke verandering ondergaan. Met het oog op de Wieringermeer deed zich hier de behoefte gevoelen aan hotel gelegenheid. Er zal een aantal modern in- gerichtee kamertjes worden bijgebouwd met stroomend water en centrale verwar ming. Ook heir zien wij dus weer, dat men met den tijd meegaat. Een en ander Is opgedragen aan den aannemer J. C. Klein, alhier- nu telkens eerst de Raad moeten beslissen, j totaal bedrag van 70 80, is door hen rlon nroiiH /-lof /-looi nt V. -»-» dan werd dat doel niet bereikt weggenomen. Daarentegen is een partij Nu geeft de Gemeentewet zelf een erwten en boonen en rooktabak door hen In weerwil van ijverige nasporingen mocht het de politie nog steeds niet ge lukken de daders van de in den laatsten tijd veel voorkomende diefstallen en in braken, op te sporen, Toen onze kranige brigadier, de heer Bergsma Donderdag avond j.1. weer op stap ging, kwam hij voorbij een woonwagen van den heer H. Hij ging onder dezen wagen liggen, in de hoop iets gewaar te worden. Te ongeveer half twee 's nachts hoorde hij voetstappen aankomen en er ging iemand de wagen binnen, 't Licht werd aange stoken, terwijl ook 't licht van een naast dezen staanden woonwagen van den heer L. aanging. De brigadier hoorde, dat men druk bezig was met uit-en inpakken. Ongeveer vijf kwartier was men bezig geweest, toen de nachtelijke stilte intrad. De brigradier, stijf van de kou, kroop onder den wagen weg en ging huiswaarts. Vrijdagmiddag daarop, kwam de rijks veldwachter uit Anna Paulowna bij den brigadier kennis geven van een belang rijken diefstal, Donderdagnacht in het filiaal van „De Tijdgeest" aldaar gepleegd. Hulp en medewerking werd gevraagd en men besloot een inval in de woonwagens Ite doen. J.1. Zaterdagochtend waren dan 'present drie politieagenten van hier,drie uit Anna Paulowna en twee uit de Wie- ringermeerpolder en toog men op stap naar de woonwagens van H. H. en F. L. Me Westerklief. Het resultaat bleef niet uit en er werden massa's gestolen goederen, afkomstig van In de vorige vergadering werd door den Voorzitter der begrootingscommissie verzocht de legesgelden te willen herzien. Voorgesteld wordt nu art. 6 le lid Wo ningwet aan te vullen. Conform voorstel aangenomen. Ged. Staten hebben bericht, dat op de prov- bijdragen in de kosten van ver pleging van on- en minvermogende tuber culoselijders, Nijverheidsonderwijs en Gem. Wijkverpleging 10 korting wordt toegepast. De heer S c h o o r 1 (v.d.), .Voorzitter der begrootingscommissie, brengt dank uit voor de aangebrachte wijzigingen. Een paar punten zijn echter vergeten, die spr. releveert. Vorige vergadering is bovendien beslo ten deze school voor afbraak te verkoo- pen. Spr. zal tegen het verzoek stemmen. Besloten wordt het verzoek voor ken nisgeving aan te nemen. De Raad gaat in comité, omdat wethou der Blaauboer nog iets omtrent de oude school wil zeggen. Tijdens de comitézitting komt de heer Buiskool ter vergadering. Ruim 9 uur wordt de openbare verga dering heropend. Aan de orde is: Gratifi catie en jaarwedde agent der Arbeidsbe middeling. Verleend wordt f 150, de jaar wedde vastgesteld op 350 (1933 resp. f 200 en 100). Verder stelt hij voor de opcenten op de personeele belasting, welke 140 zouden zijn, terug te brengen tot 135. Aange nomen. De heer Buiskool komt terug op de kwestie van de terugvordering steekpen ningen van den gasdirecteur.. Spr. kwam te laat om dit punt bij te wonen. Het spijt den heer Buiskool, dat het zoo is gegaan; hij wenscht deze zaak volledig uitgezochl te zien en stelt voor deze zaak aan hel ambtenaarsgerecht te laten uitzoeken. Spr. stelt tevens voor den Directeur het in December gestorte bedrag terug te be- talen en vrij te stellen van verdere beta lingen, met bepaling, dat dit buiten de Gasbegrooting blijft. De heer v- N u 1 a n d zegt steeds aan de zijde van den heer Buiskool te hebben gestaan, doch tegen dit voorstel te zijn. Op verzoek van spr. zal de heer Buiskool een schriftelijk verzoek aan den Raad I richten voor de volgende vergadering. Hierna sluiting.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6